Zoeken naar een NA HET DEBAT: RUST oplossing het midden-oosten ZENDINGSAVOND OVER INDONESIË VRIJDAG 20 OKTOBER 1967 i 1 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeet, Hennaarderadeel, Hindetoopen, Wonseradeel, Workum “i Si 106e JAARGANG No. 82 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Biafra. Russische begroting. K.V.P.-debat. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Een beeld van de enorme bosbranden, die op het ogenblik een deel van de Amerikaanse staat Califomië teisteren. Tienduizenden hectaren en vele huizen werden door de brand verwoest. De schade bedraagt vele miljoenen guldens ge- ge- Israël blijft hardnekkig vasthouden aan een formele vrede en een formele er kenning, maar dat is voor de Arabische landen nog te veel. De Arabische lan den en met name Nasser, zijn de laatste tijd toch al ver gegaan in hun aanbie dingen. De meest recente heeft het En gelse parlementslid sir Dingle Foot op getekend uit de mond van Nasser. Hier uit blijkt, dat Nasser bereid is een einde van de staat van oorlog met Israël te aanvaarden en, wat vooral van belang is, dat hij bereid is onderhandelingen met Israël onder voorzitterschap van de Ver. Naties te beginnen nog voordat de Israëlische troepen zich uit de Sinaï zouden hebben teruggetrokken. Tot nu toe eiste Egypte een onvoorwaardelij ke Israëlische aftocht en weigerde het een rechtstreeks gesprek met Israël. Het is nog niet duidelijk wat de Isra ëlische reactie hierop is. Het wantrou wen in de Arabieren is groot en men vreest in Israël, dat alles, behalve vrede en erkenning, zal leiden tot een volgen de oorlog. Alsof een vredesverdrag en erkenning, ais puntje bij paaltje komt, daarvoor een hinderpaal zijn. De we reldgeschiedenis leert wel anders. Duitsland steekt geen vinger uit. het het De reden waarom regering en KVP- leiding een „progressieve hersenspoe ling” hebben ondergaan, werd kort na het Kamerdebat duidelijk. Het partij bestuur van de Katholieke Volkspartij kwam begin deze week met een uitge breid „advies” aan de KVP-partijraad over de houding, die de raad op 8 en 9 december moet aannemen ten aanzien van de partijvemieuwing. Uit het „advies” blijkt, dat van de veel- Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administ^tie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad Het klonk wat overdreven. De eeuwige twijfelaars hadden een andere verkla ring. Zij wezen er op, dat minister Wit- teveen, de liberale bewindsman van Fi nanciën, een zo lieve en vriendelijke man is, dat hij niemand iets kan wei geren. Dat was de oorzaak, waardoor onder zijn vorige beleid de uitgaven voor het wetenschappelijk onderwijs ver over de begroting heen gingen. Hij kon ge woon geen neen zeggen tegen de univer- siteiten, die met fraaie ontwerpen voor De afscheiding van Biafra van de Nige- riaanse federatie heeft vermoedelijk de langste tijd geduurd. Dit landsdeel in het zuidoosten van Nigeria, bewoond door de stam van de Ibo’s, had zich na lange, onbevredigende onderhandelingen over een staatkundige opbouw, die de diverse deelstaten nagenoeg absolute vrijheid zou geven, een maand of vier geleden officieel van Nigeria afgeschei den. Even zag het er naar uit, dat de reso lute Ibo’s, onder generaal Ojukwu, door uitbreidingen bij hem kwamen. Zo ging het ook ditmaal. KVP, PvdA en D’66 kwamen om beurten met tal van wensen. De man, die eigenlijk onwrik baar op het deksel van de schatkist be hoort te zitten, wipte voortdurend op en neer om vriendelijk met enkele mil joenen te strooien. Zo kwam de socialist Den Uyl met een motie, waarin hij driehonderd miljoen gulden méér eiste voor de bestrijding van de werkloosheid. Volledig verrast hoorde hij van minister Witteveen, dat de regering inmiddels al een plannetje had uitgedokterd om bijna 300 miljoen extra uit te geven voor de strijd tegen de werkloosheid. De socialist kon wel haast niet anders dan zijn motie in trekken. Hij bleef toch wat wantrouwig Hij wil de motie behandelen als er wat meer bekend is over het pakket maat regelen, dat de regering wil nemen. Het kabinet beloofde ook om de ont wikkelingshulp tegen 1971 op een ni veau van achthonderd miljoen gulden per jaar te brengen (op het ogenblik 525 miljoen. Voor 1968 weigert minister Witteveen vooralsnog om meer te doen. Maar hij zal dit niet lang volhouden. KVP-voorman Schmelzer wil voor 1968 570 miljoen, de heer Den Uyl 625 mil joen. In de komende maanden bij de diverse begrotingsbehandelingen zal de minister wel toegeven en nog maals in de kist grabbelen. Het was door de onverwachte gulheid van de regering een heel vriendelijk de bat. Er kwamen allerlei grapjes los. Ook verkeerde. Premier De Jong was in zo’n opperbeste stemming, dat h(j zich grapjes veroorloofde, die het mogelijk in de huiskamer wel doen, maar voor het officiële forum van de Tweede Ka mer helemaal verkeerd uitvielen. De communist Bakker, een van de meest STORM OVER NEDERLAND Voor de één een ramp, voor de ander ongemak, voor de sportieve wande laar een belevenis! de typische eigenschappen van de sexen. De heer Van Dis, oudste Kamerlid, ver tegenwoordiger van de Staatkundig Ge reformeerde Partij en altijd klaar om ten strijde te trekken tegen juiste of vermeende bedreigingen van de goede zeden, ging fel te keer tegen het optre den van het blote meisje Phil Bloom in de t.v.-uitzending „Hoepla”. Hij ver langde „krachtig ingrijpen” van de re gering. „Ha, ha,” lachte de Kamer. De heer Jongeling (GVP) werd kwaad. Hij zei, dat men niet moest lachen om het eerlijk gemeende verweer van een overtuigd man. Na de grote politieke debatten heerst enige rust in de Kamer. De politici heb ben tijd nodig om van hun verbazing over de vrijgevigheid van de regering b(j te komen. Ze moeten zich ook voor bereiden op de uitvoerige begrotingsbe handelingen, die er nu aankomen. Daar worden, heel gedetailleerd, allerlei eisen op tafel gelegd. Minister Witteveen moet oppassen. Als hij niet snel leert om heel onvriendelijk en halsstarrig te doen, loopt zijn begroting helemaal in de war. ding van Engeland zou dat steunen op Amerika versterken. Derhalve mag En geland er niet in. Tegenover het ene Frankrijk, dat En geland er buiten wil houden, staan vijf landen, die Engeland wel .tot de E.E.G. willen toelaten. Doch het voornaamste van deze vijf, West-Duitsland, is niet van plan een vinger voor Engeland uit te steken. Bondskanselier Kiesinger heeft in de Bondsdag verklaard, dat het een averechtse werking zou hebben als hij De Gaulle onder druk zou zetten om Engeland toe te laten. Hij wilde natuur lijk ook toelating van Engeland, maar in plaats van de snelle, door Engeland gewenste, rechtstreekse onderhandelin gen bepleitte Kiesinger een benadering in verschillende stadia. In de eerste daarvan zouden de vijf geduldig de Franse bezwaren moeten aanhoren. Men kan zich voorstellen, dat dit stadium zo lang kan duren als de Fransen wen sen, die dan niet openlijk een veto be hoeven uit te spreken. Kiesinger noemde dat de enige weg, maar sloeg daarmee de Engelse hoop de bodem in, dat Kie singer een voorvechter is. ervaren politici, strafte de premier ge nadeloos af over enkele opmerkingen ten aanzien van Indonesië eri de tragiek van het Joodse volk. Het is met die humor in de Kamer wel wat vreemd gesteld. Het zou niet gek zijn als een braaf student in de politieke wetenschappen daarover eens een proef schrift samenstelt. Waarschijnlijk zal de conclusie wel zijn, dat de Kamerhumor een afspiegeling is van de wat boertige kolder, die ons allen zo nu en dan eigen is. Zo zijn heel wat Kamerleden ogen blikkelijk bereid om bij voorbaat breed te grinniken als onderwerpen aan de or de komen, die nauw zijn verwant met heid aan opvattingen binnen de KVP- twee hoofdstandpunten zijn overgeble ven. Die van het duo Aalberse parti j- voorzitter)-Schmelzer (fractievoorzitter) en de mening van de christen-radicalen. Het partijbestuur is het er over eens, dat moet worden gestreefd naar samen werking met ARP en CHU, de twee an dere grote christelijke partijen. Over de vraag of die samenwerking moet wor den uitgebreid tot PvdA en D’66, de twee grote „progressieve” partijen (het voorstel van de radicalen) verschilt men van mening. Partijvoorzitter Aalberse zei na afloop van de bestuursvergade ring, dat het voorstel van de radicalen is „verworpen”. Hij gaf daarmee de ge beurtenissen niet helemaal juist weer. In feite kon het KVPbestuur geen be slissing nemen. Het viel uiteen in drie minderheden. De KVP-radicaal Bogaers (oud-minister) was niet de enige, die de diverse minderheden en hun stand punten niet helemaal uit elkaar kon houden. Hij zei: „Een verwarde zaak. Het is er nog onduidelijker door gewor den. Ik hoop, dat men algemeen gaat inzien, dat het zo niet langer kan”. Over hun kansen in de partijraad, die in december wordt gehouden, zijn de radicalen niet optimistisch. Ze vinden dat niet erg. Hun streven is er op ge richt op wat langere termijn de KVP te „hervormen”. Een nederlaag in de cember kan de zaak afremmen, maar niet tegenhouden. Uitgaande van de geref. zendingscommissie Bolsward, werd woensdag jl. een zendingsavond in het „Geref. Centrum” te Bolsward gehouden. Doel van dit samen zijn was, het thuisfront wat meer bekendheid te geven van het zendingsterrein, dat speciaal voor rekening komt van Friesland- Zuid in dit geval Zuid-Banju- mas op Midden-Java Uit de aard der zaak zeer begrijpelijk, dat deze ver bondenheid belangstelling vraagt. Belangstelling is immers mede bepalen voor het goed functioneren van de zendingsopdracht, die de Kerk in de wereld heeft te vervullen. Zendingdrijven betekent toch in diepste zin verantwoordelijkheid aan vaarden voor de volkeren der gehele wereld? Indien de Engelse regering de illusie had, dat het haar zou gelukken de on dat de Islam over het algemeen te agressief wordt gezien; en tenslotte het gaan verdwijnen van het Javanisme (goden-vereringen). Wat is dan de positieve factor van de christelijke kerk, zo kan men vragen? Wel deze: het perspectief, n.l. de hoop die in haar is. Het uitzicht, dat de mens wordt geboden door het komen van Je zus Christus in de wereld en het zoen offer van de Heiland, dat reinigt van alle zonden, hetgeen de hoop geboren doet worden, die uitspringt in het eeu wige leven. Gezien de vreselijke spanningen, welke de mensen daar- hebben doorgemaakt, tijdens de mislukte revolutie, is dit ge loof het middel geworden voor de rust in een onrustige ziel. Dwars door alle vragen en problemen heen is de Heilige Geest blijven werken, zodat dit werk .wordt voortgezet In de kracht van hem, die heeft gezegd: „Mij is gegeven alle macht in de hemel en op de aarde.” Om deze Heilige Geest moet ook het thuis front bidden, zowel voor haar zelf als voor de broeders en zusters daar, Deze leiding is zeker nodig met het oog op de komende t(jd. Want juist doordat de deuren voor het evangelie zijn geopend, moet worden verwacht, dat dit spannin gen veroorzaakt en neemt de tegenstand toe. De Islam b.v. strijdt met een onge kende felheid tégen het christendom. en Wymbritseradeel. een snelle opmars in westelijke richting een voldoende basis hadden gevonden om zich staande te houden, maar toen Westelijke gebied weigerde de fede ratie in de steek te laten konden de fe derale troepen zich na een vrij lange aanloopperiode geheel richten op de aanval op de benarde staat. Alle ter reinwinst ging verloren en Ojukwu heeft zich al bereid verklaard het veld te ruimen. Men moet vrezen, dat de ne derlaag van Biafra met een hernieuwd bloedbad onder de Ibo’s gepaard zal gaan. Maar van staatkundig standpunt bezien is het niet zonder belang, dat de jonge, vrij losse federatie deze eerste stoot zo vrij gemakkelijk heeft kunnen opvangen. Het heeft enig opzien gebaard, dat op de Russische begroting voor defensie meer geld is uitgetrokken, n.l. ongeveer 15 pet. meer. Dat betekent, dat de uit gaven voor defensie in Rusland onge veer 13,5 pct. van het geraamde totaal der begroting uitmaken. Dat is percen tueel heel wat minder dan in de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk, waar deze percentages resp. 53, 20 en 20 zijn. Zuiver vergelijkingsmateriaal bieden deze cijfers niet, doordat veel van wat eigenlijk onder de uitgaven voor de fensie moet voorkomen, kan worden weggewerkt op andere begrotingen, zo als die van wetenschap. De oorlog in Vietnam kost de Amerikanen meer dan de Russen en dat is uit de cijfers ook af te lezen. Dat de Russische cijfers omhoog zijn gegaan, wijst er nog niet op, dat Rus land sterk aan het bewapenen is en dat er nieuwe spanningen gaan dreigen. Was dat het geval, dan zou de Russische regering er niet toe zijn overgegaan om op haar begroting rekening te houden met een grotere stijging van de consump tiegoederen dan van de z.g. zware in dustrie. De door de Russen opgestelde ontwikkelingsplannen kenmerken zich door de zich versnellende toeneming van het welzijn van het volk. De regering zit op rozen. Dat was een veel gehoorde conclusie na afloop van de Algemene Politieke Beschouwingen in de Tweede Kamer. Goed, er was wat kritiek op enkele onderdelen van het beleid, maar zelfs de oppositie slaagde er niet in een vuist te maken om de regering tot overgave te dwingen. Nu was dat ook niet nodig. Voor- en tegenstanders van het kalbinet-De Jong hadden al eendrach tig te kennen gegeven, dat deze regering beslist aan moet blijven. Men behoeft het niet met het beleid eens te zijn, maar als dit kabinet valt, Is men nog veel verder van huis, want wat zou men er voor in de plaats moeten krijgen? Het leek of de regering deze vriéndelijke houding met welhaast overdreven vriende lijkheid wilde beantwoorden. Zodra een partij met wensen naar voren kwam, hadden de ministers de grootste moeite om niet juichend op te springen en uit bundig „Doen we” te roepen. Op belangrijke punten de werkgelegenheid, wo ningbouw en de ontwikkelingshulp deed de regering belangrijke toezeggingen. De oppositieleider Den Uyl, fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, kon deverrassing nauwelijks meester. Verbaasd riep hjj: „Schmelzer en de regering hebben een progressieve hersenspoeling ondergaan!” Het debat, dat in de Algemene Vergadering van de Ver. Naties zou worden ge houden over de moeilijke kwestie van het Midden-Oosten, is uitgesteld, vermoe delijk om de grote mogendheden en de er bjj betrokken landen in de gelegenheid te stellen om achter de schermen iets aan een oplossing te dokteren. Vooral En geland is bijzonder actief. Het is niet alleen bezig de betrekkingen met Egypte te verbeteren, maar probeert ook de Veiligheidsraad ingeschakeld te krijgen voor een regeling. Wanneer de grote mogendheden in de Veiligheidsraad het bijvoor beeld eens zouden kunnen worden over een compromis-resolutie, dan wordt het voor de bij het conflict betrokken partijen wat moeilijker neen te blijven zeggen. Deze resolutie is er overigens nog niet, imaar wat er van het Engelse streven bekend is geworden zou duiden op een variant van de vaak gehoorde suggestie, dat Israël zijn troepen uit de bezette gebieden zou moeten terugtrekken in ruil voor een opheffing van de oorlogstoestand. Daarbij komt nog, dat het communisme de kop gaat opsteken, zodra de tijd daar voor rijp is. Hierin zien wij duidelijk, dat waar God werkt een zware strijd moet worden ge streden. Wat een troost ligt er in de woorden van Jezus: Vreest niet, want Ik ben met u al de dagen tot de vol einding der wereld. Wat staat het thuisfront in deze te doen, aldus spreekster. Zeker, al hoe noodzakelijk de stoffelijke dingen voor de zending óók zijn, met geld haal je geen angst uit de ziel. Wij\ kunnen nie mand de bereidheid tot het Evangelie geven, maar wel kunnen we bidden om de leiding van de Heilige Geest, die zeker niet alleen de volken in het zendings- gebied in alle waarheid leidt, maar ook het thuisfront.. Wij moeten, aldus mej. Goemaat, ons zelf aanbieden als een le- vendoffer, dat is het voorbeeld van de kerk des Heren. Bidden om de moed, het werk te doen; om de lectuur te le zen, die wij in zo’n rijke mate ontvangen; en tijd vrijmaken voor het werk der zen ding. Al deze dingen moeten goed wor den overdacht. Verlost uit het zinloos bestaan, door het bloed van Jezus, ont vangen zij de zegen, met deze woorden eindigde mej. Goemaat haar uiteenzet ting, die naast de breedte, zeker de diepe ernst van dit werk niet heeft geschuwd. Na de pauze werd via dia’s met toelich- en was er van vragen. ting de avond voortgezet gelegenheid tot het stellen Ongetwijfeld een avond, die diepe indruk heeft gemaakt op het werk der zending anderzijds een aansporing betekent voor het thuisfront, met alle kracht te blij ven arbeiden aan deze opdracht, die zij van Godswege heeft uit te voeren. Ge lukkig, dat zovelen, buiten Bolsward gehoor aan de uitnodiging hebben ge geven. Mede hierdoor kunnen we spig- ken van een goede opkomst. derhandelingen over toetreding tot de E.E.G. op gang te krijgen dan hèeft zij een bijzonder teleurstellende week ge had. Debré, de Franse minister van eco nomie en financiën, heeft ronduit ver klaard, dat het voor het ogenblik nog niet mogelijk is Engeland tot de E.E.G. toe te laten zonder dat men de letter en de geest van de Gemeenschap ver vormt. Hij rakelde het oude plan van De Gaulle op, dat Engeland maar een handelsverdrag met de E.E.G. moet slui ten of zich ermee moet associëren, het geen geen nauwe band en geen zeggen schap inhoudt.. Het is een politieke kwestie, aldus De bré. Wil men een Europa, waarin het accent ligt op de economie, of wil men een Europa met een gemeenschappelijke politieke lijn (die uiteraard de Franse moet zijn) Debré wil het tweede, maar moet constateren, dat dat tot nu toe een mislukking is geweest doordat de lan den er net als de ondernemingen de voorkeur aan hebben gegeven te steu nen op de Amerikaanse macht. Toetre- Nadat ds. Van Halsema een gedeelte uit de 87e Psalm had gelezen, gevolgd door een korte uiteenzetting, werd inzonder heid mej. L. Goemaat uit Bilthoven wel kom geheten. Zij kwam n.l. deze avond spreken over de Zending op Midden- Java en wel in het bijzonder Zuid-Ban- jumas. Dit zendingsgebied heeft zij als missionair zuster gediend. Er zijn dingen, die je kunt meten in de breedte maar ook in de diepte, zo begon spreekster haar causerie, doch op gebied van de zending moeten wij zien in de breedte. In eerste instantie werd een beeld geven van het Zendingsthuisfront, zien de grote waarde die hiervan uitgaat, zoals het brengen van de zending in de gezinnen, waardoor deze hierbij actief worden betrokken. Dit zendingswerk, zo vervolgde mej. Goemaat, wordt in In donesië dan ook gezien als een stroom van rijke zegen, welke hun o.a. wordt geschonken in lectuurvoorziening, div. hulpacties, het sturen van paketten, enz. Zuid-Banjumas geeft een beeld te zien, wat eigenlijk voor geheel Java als maat staf zou kunnen gelden., n.l. het beeld van de geweldige toeloop van mensen naar de christelijke kerk, sinds de mis lukte staatsgreep in Indonesië. Als oorzaken voor deze toeloop noemde spreekster: de diepe teleurstelling in en de afschuw van het communisme; -«Kr - Sr*.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1