In de K.V.P. blijft het luidruchtig rommelen Israëlisch oorlogsschip tot zinken gebracht Gabe Skroar 1 Minister Klompé had verrassingen in petto 10óe JAARGANG No. 84 VRIJDAG 27 OKTOBER 1967 Ernstig verkeersongeval Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum Betogingen tegen de oorlog in Vietnam Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS us hjoed to sizzen Venus. Radicaal. E.E.G. beginnen, Straaljagers voor Lat(jns-Amerika Toto. Duurder kijken en luisteren. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Memmedrift is in snieflok yn april Minister Klompé had nog meer verras singen in petto. De sporttoto zal waar schijnlijk in het nieuwe seizoen (augus tus 1968) aantrekkelijker worden ge maakt. Het is gebleken, dat vanuit Ne derland nog steeds voor miljoenen gul dens wordt deelgenomen aan de Duitse toto, die veel hogere hoofdprijzen biedt en minder belemmeringen voor de deel name. Dit gaat ten koste van de deel name aan de toto, waaruit tal van cul turele en sportvoorzieningen worden ge financierd. De opbrengst van de Neder landse toto loopt terug. Minister Klompé vertelde, dat een interdepartementale commissie de zaak in studie heeft. Zij hoopt begin volgend jaar met een wets ontwerp te komen. Verruiming van de toto-mogelijkheden Wordt door een meer derheid in de Tweede Kamer toegejuicht. Ér zijn echter ook bij een kleine min derheid principiële bezwaren. Tijdens de commissievergadering protesteerde de heer Jongeling van het Geref. Poli tiek Verbond. Hij vond het niet juist steeds te verwijzen naar de buitenlandse concurrentie. Veiligheidsraad Bij de zes niet-permanente leden van de Hij zei, dat de ARP niet van plan was om zich door het gesprek tussen KVP, CHU en ARP, te laten verleiden tot een gezapige middenkoers. Hij zei, dat de. ARP wel eens dwars kon gaan liggen als de twee partijen een beleid zouden opstellen, dat niet radicaal (genoeg) zou zijn. „Ik vind het niet opportuun me nu af te vragen wat er moet gebetfren als het gesprek onverhoopt vastloopt,” ant- oo-dde de heer Aalberse wat geprik keld. Betogingen tegen de oorlog in Vietnam. Er zijn 83 predikanten bij de Herv. Kerk, die een traktement hebben van minder dan f 1200 per jaar, terwijl er 73 zijn beneden de f 1100,en 35 beneden de f 1000,7 gemeenten betalen hun her der en leraar nog geen f 900,voor zijn jaarlijkse stoffelijke behoeften. Adv.: Gevraagd een volledige slagers knecht. Ongewenst bezoek aan de o.l. school te Mantgum. De lessenaar was geopend, de spaargelden van de leerlingen, geborgen in een geheime la, werden niet ontdekt. Dinsdagmorgen omstreeks 12 uur is de bijna 90 jarige heer H. Kooistra toen hij per fiets het kruispunt Brouwersdijk- Balkfinne te Workum zou oversteken, door een vrachtauto aangereden. Over brengen naai- het ziekenhuis werd door dokter Mudde, die heel spoedig ter plaat se was noodzakelijk geacht. Het droe vig gevolg van deze aanrijding is ge weest, dat de heer Kooistra die voor zijn leeftijd nog zo fitaal was, ’s nachts is overleden. Dit is niet de eerste keer, dat hier een ongeluk gebeurt op genoemd kruispunt. Ruim 14 dagen geleden werd een wielrijdster aangereden, die ook naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. Uitkijken, is op dit kruispunt dan ook wel noodzakelijk, zowel voor voet gangers, wielrijders en niet te vergeten voor bestuurders van een auto. 4e week oktober 1917 Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) door de demonstranten. Ook in vele an dere landen zijn zaterdag betogingen ge houden tegen de oorlog in Vietnam. Deze demonstraties zullen de Ameri kaanse politiek niet veranderen, maar op langere termijn misschien toch wel beïnvloeden. Zij dragen er zeker toe bij het prestige van president Johnson te ondermijnen, hetgeen niet zonder uit werking kan blijven in het komende ver kiezingsjaar. Johnson wil zich laten her kiezen, maar hoewel alles nog bijzonder vaag is, zijn er aanwijzingen dat zijn kandidatuur voor de Democratische par tij nog niet zo’n vanzelfsprekende zaak is. Er zijn al genoeg stemmen, die een kan didatuur bepleiten van Robert Kennedy, de broer van wijlen president Kennedy. In elk geval daalt bij elk opinieonder zoek het percentage van Johnson. Hwat haf Bolswards Nieuwsblad 400e Herdenking kerkhervorming. Voor korte jaren werd bij de bouw der Mariaschool te Bolsward tot aller ver wondering een gezongen praam met steen op het achtererf van de St. Fran- slscuskerk gevonden. Zaterdagavond hebben raketten vanaf Egyptische oorlogsschepen, die in de haven van Port Saïd liggen, de Israëlische torpedobootjager Eilath tot zinken gebracht. V olgens Egypte bevond de Eilath zich in de Egyptische territoriale wateren, ter wijl de Israëliërs zeggen, dat de Eilath zich op 13'/2 m(jl uit de kust bevond. Er zijn van de ongeveer 200 opvarenden vijftien omgekomen. Dit is het ernstigste in cident tussen Egypte en Israël sinds het einde van de oorlog van zes dagen in juni van dit jaar, die de Israëliërs aan het Suezkanaal bracht. Wel zijn af en toe schoten over het kanaal heen gevuurd, maar van incidenten van deze omvang was geen sprake. De nieuwe regeling is een volksverzeke- den de volle 75 gulden moeten betalen. Radiobezitters, die geen televisie hebben, betalen vier en twintig gulden (in plaats van 18 nu). Het is nog zeer de vraag of de Tweede Kamer dit voorstel zo zal aannemen. Er was in de Kamer nogal wat kritiek te horen. De verhoging is volgens de rege ring noodzakelijk omdat de zendgemach tigden de snel stijgende kosten van de radio- en televisie-uitzendingen niet meer kunnen betalen uit de huidige luister- en kijkgeldenpot. Wat dit betreft, spreken de cijfers duidelijke taal. De Kamer is het daarmee ook wel eens. Maar men betwijfelt of de oplossing van de minis ter een forse verhoging van het luis ter- en kijkgeld wel de meest ideale is. De liberalen menen, dat het extra geld voor radio en televisie ook via meer reclame bereikt kan worden. De minister gelooft dat niet. Zij meent, dat bijvoor beeld de radioreclame nooit meer dan tien miljoen zal opleveren, terwijl een veelvoud van dit bedrag nodig is. De re clame in de televisie kan ook niet te veel worden opgevoerd om de andere publici teitsmedia (met name de dag- en nieuwsbladen) niet te sterk in de ver drukking te brengen. Minister Klompé kondigde aan, dat de radioreclame waarschijnlijk op 1 januari 1968 zal beginnen. Per dag mogen per zender maximaal 26 minuten worden be steed aan reclameuitzendingen. De re clameblokken worden geplaatst rond de nieuwsuitzendingen, later ook rond de veelbeluisterde programma’s. ring. Iedere Nederlander kan er gebruik van maken en iedere Nederlander moet premie betalen. De Tweede Kamer is het er wel over eens, dat de nieuwe verzeke ring er moet komen. De discussies zou den zich alleen toespitsen op de oplos sing van het financiële vragen en de vraag of ook het eerste jaar van de zie- kenhuisverpleging via de AWZ moet worden bekostigd. Voor de financiering wil minister Rooi vink (sociale zaken)- vooralsnog volstaan met een premie van 0,4 procent van het inkomen over 1968. De werkelijke kosten zullen hoger zijn. Daarom zal de overheid in 1968 voor 450 miljoen gulden „bijspijkeren”. Het is echter wel zeker, dat in de komende jaren de premie aanzienlijk zal worden verhoogd om het overheidsaandeel in de kosten te drukken. Wanneer de wet wordt aangenomen heeft Nederland fi nanciële regelingen voor vrijwel elke denkbare vorm van medische verzorging. Het sociale uitgangspunt is duidelijk. Iedereen heeft gelijke rechten op een zo goed mogelijke geneeskundige verzor ging. Het mag niet zo zijn, dat een zieke een bepaalde verpleging moet missen, omdat hij die zelf niet kan betalen. De organisatie van de ziektekostenverzeke ring is, als de wet in werking treedt, als volgt: Alle werknemers met een inkomen tot 12.400 gulden per jaar zijn verplicht ver zekerd in een ziekenfonds voor normale geneeskundige uitgaven, zoals huisarts, apotheek, tandarts en één jaar zieken- huisverpleging. Bejaarden en zelfstandi gen kunnen zich vrijwillig bij een zieken fonds aansluiten. Alle overigen kunnen zich voor dit soort uitgaven partikulier verzekeren. Voor buitengewone geneeskundige ver zorging langdurige verpleging, sana torium enz. is iedere Nederlander ver plicht verzekerd via de AWZ. Een week lang zijn in een groot aantal Amerikaanse steden grootscheepse be togingen gehouden tegen de oorlog in Vietnam, welke betogingen zaterdag en zondag hun hoogtepunt vonden in beto gingen in Washington, waarbij de beto gers opmarcheerden naar het Pentagon, het vijfhoekige gebouw van het Ameri kaanse ministerie van defensie. Hier was men op alles voorbereid. Behalve een versterking van de politiemacht was een legertje van 5000 man parachutisten pa raat om het gebouw te beschermen te gen een, weliswaar vreedzame, bezetting Tenslotte moeten wij hier melding ma ken van een bijzonder, Russisch succes. Als eersten zijn de Russische geleerden er in geslaagd een ruimte-vaartuig vol instrumenten te doen landen op het op pervlak van de planeet Venus, na een reis door de ruimte van een goede vier maanden. Voor het onderzoek naar de aard van de planeet, dat weer een bij drage vormt voor onze kennis van het heelal en misschien de wordingsgeschie denis van onze aarde, is hetgeen de Rus sische geleerden hier hebben gepresteerd van bijzonder belang. Gissingen over de temperatuur op de planeet en over de samenstelling van de dampkring z(jn nu gedeeltelijk zekerheden geworden. De regering wil meer luister- en kijk geld gaan vragen. In de kamercommis sie, die de begroting bespreekt, zei mi nister Klompé cultuur, recreatie en maatschappelijk werk) de vorige week, dat de regering een bedrag van 75 gul den wil vragen voor kijk- en luistergeld samen. Op het ogenblik is dit 54 gulden (voor televisie 36 gulden, voor radio 18 gulden). De verhoging, die de regering wil, is dus aanzienlijk. Bovendien wil het kabinet een gezamenlijke heffing van luister- en kijkgeld. Voor de weinigen, die wel televisie maar geen radio heb ben, is deze regeling ongunstig. Zij zou- In het begin van deze week zijn in Luxemburg de ministers van buitenland se zaken van de E.E.G. bijeengekomen om te spreken over de toelating van En geland. Op het ogenblik van schrijven liggen hierover nog te weinig gegevens op tafel, ook al kan men het vermoeden zich nog De Tweede Kamer heeft deze week vrijwel geheel besteed aan een nieuw stuk sociale voorziening, die in 1968 de sociale zekerheid in Nederland nog wat groter moet maken. Het is het wetsontwerp voor de volksverzekering tegen bijzondere ziektekosten. Een lange naam. De deskundigen praten daarom kortaf over ,AWZ’. De bedoeling van de wet is om een voorziening te treffen tegen geneeskundige risico’s, die op het moment niet via een verzekering kunnen worden gedekt. Dit z:jn de zeer hoge kosten, verbonden aan bijvoorbeeld de verpleging en behandeling van zwakzinnige kinderen, revalidatie, kostbare kunst- en hulpmiddelen, die niet door de ziekenfondsen worden betaald. Ook ziekenliuisverpleging na het eerste jaar zal via de AWZ worden betaald. - AMSTERDAM. Mej. mr. A. H. de Vries, die dinsdagmiddag geïnstal leerd is als de eerste vrouwelijke substituut-officier van justitie b(j de rechtbank in Amsterdam, luistert naar de toespraak van de officier Mr. J. T. Hartsuiker. Het besluit van Peru om twaalf super sonische, Franse Mirage-vliegtuigen voor zijn luchtmacht te kopen en de belang stelling, die Brazilië voor deze toestellen aan de dag legt, hebben een wijziging gebracht in de politiek van de Ver. Sta ten. Washington weigerde tot nu toe de Latijns-Amerlkaanse landen dergelijke ultra-moderne toestellen te leveren, om dat het niet zonder reden kon betogen, dat het weggegooid geld zou zijn. Er heersen vrede en rust tussen de Latijns- Amerikaanse landen, ook al hebben sommige van hen nog oude grensgeschil len. Wapengeweld wordt er niet bij ge bruikt. De voornaamste taak van de Latijns-Amerikaanse legers is de hand having van de binnenlandse veiligheid, waarvoor men zeker geen dure straalja gers nodig heeft. Het geld voor deze du re apparaten, die bovendien bijzonder kostbare elektronische geleiding nodig hebben, is weggegooid, meent Washing ton. Het zou beter kunnen worden ge bruikt voor economische en sociale ont wikkeling van de diverse landen, waar in de sociale omstandigheden de groei van revolutionaire bewegingen in de hand werken. Aangezien men met soevereine landen te maken heeft, kan men het kopen van dergelijke vliegtuigen niet verhinderen, al zullen deze voornamelijk het status- gevoel van de luchtmacht moeten bevre digen en in het ergste geval de inter nationale spanningen daardoor een zin loze bewapeningswedloop bevorderen. Om evenwel niet uit de markt te gera ken heeft Washington nu zijn politiek herzien en heeft ’t zich bereid verklaard ook supersonische vliegtuigen te leveren. Latijns-Amerika wordt weer een markt voor wapenhandelaren, nu Frankrijk door zijn verschijnen op deze markt het bestaande evenwicht heeft verbroken. De Israëlische regering is in spoedzit ting bijeengekomen, maar over eventuele besluiten is niets medegedeeld. Premier Esjkol noemde de beschieting met ra ketten niet alleen een schending van het internationale zeerecht, maar ook van de bestandsovereenkomsten. Aangezien Esj kol zich over het algemeen vrij gematigd uitdrukt, is het niet onwaarschijnlijk, dat ondanks de ernst van het incident, rechtstreekse gevolgen zullen uitblijven. Van Israëlische zijde wordt veronder steld, dat Nasser het bevel tot deze aan val heeft gegeven omdat hij op die ma nier zijn prestige en het gevoel van ei genwaarde van het Egyptische volk zou kunnen vergroten. Het is mogelijk, maar men mag zeker niet de mogelijkheid uit schakelen, dat officieren, die ontevreden waren over de al te terughoudende poli tiek van Nasser, hun kans schoon heb ben gezien om een incident uit te lok ken, dat de kansen op een compromis tussen de Arabische landen en Israël zou kunnen verstoren. Want dat zich bij de gematigde Nasser ontwikkelingen voordeden in die richting hebben wij vo rige week al aangegeven aan de hand van de berichten vah het Engelse parle mentslid sir Dingle Foot. Dit weekeinde werd in Washington een grote anti-oorlogsdemonstratie ver wacht. De regering heeft reeds maatregelen getroffen om de rust in de stad zoveel mogelijk te bewaren: hier zien we de aankomst van leden van de mili taire politie op de luchtbasis Andrews bij Washington. LUXEMBURG. Minister Luns van Buitenlandse Zaken in discussie met vice-voorzitter Mansholt van de E.E.G.-commissie tijdens de bijeen komst van ministers van de Zes. In het midden: Staatssecretaris De Koster. Binnen de KVP blijft men luidruchtig ru zie maken. Begin van deze week werd het vuur weer eens geopend door de vi- ce-voorzitter van de Katholieke Volks partij, de heer F. van der Gun, die in het conflict de zijde van de christen-radica- len heeft gekozen. De KVP maikt op ’t ogenblik de grootste crisis mee van de na-oorlogse jaren. Wij zijn daar zelf de schuld van. De politieke gebeurtenissen van de laatste jaren hebben het aanzien van de partij bij veel kiezers geschaad, zei de heer Van der Gun. De secretaris van het NKV, de heer Van Hoit, waar schuwde, dat de KVP-top het ijveren van de radicalen serieus moet nemen. „Anders kon het wel eens zijn, dat er na de partijraad van 8 en 9 december niets meer van de KVP over is”. KVP-voor- zitter Aalberse reageerde woedend op de suggestie, dat het streven vai de ra dicalen „niet serieus werd genomen”. De heer Aalberse had het begin deze week toch al moeilijk. De voorzitter van de Anti Revolutionaire Partij, dr Be. - huis, zwaaide ook al met dreigenenten. Veiligheidsraad heeft het bericht van het incident de inspanning om tot een vergelijk te komen geïtensiveerd. Naar verluidt, zijn zij zeer actief om een tekst voor een resolutie, op te stellen die uit gaat van de koppeling van Israëlische aftocht en erkenning van Israël door de Arabische landen. Aangezien bij de zes leden van de Veiligheidsraad weliswaar geen Arabische landen behoren, maar wel enkele vrienden van Egypte, zoals India en Mali, mag men aannemen, dat een dergelijke tekst niet tevoren reeds door de Arabieren van de hand zal wor den gewezen. en Wymbritseradeél. uitspreken, dat Frankrijk steeds niet bereid zal tonen om nu al met onderhandelingen te voordat de zes het onder elkaar volledig eens zijn geworden over de houding, die tegenover de Engelse toetreding moet worden aangenomen. Misschien weten wij volgende week iets meer.' De voorbereidende werkzaamheden voor het plaatsen van het eerste van de vijf elementen van de nieuwe Scheldetunnel zijn begonnen. De eerste operatie, die daaruit bestaat, dat er water in de vergaarbakken wordt gepompt vond reeds plaats, zodat het element kon drijven. Daarna wordt het naar het bouwdok gesleept. Op de foto zien we, hoe het element bijna onder water is verdwenen: nog enkele centimeters steken boven het oppervlak uit. NSMS WSSS’I i JRL, I ^5^,^**®®°***^ -is

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1