Financiële armslag voor provincie Babe SKroar niet erg groot reformatie Rome en hebben elkaar nodig Kijkje het Friese huishoudboekje een Er ligt voor de kerken geweldige opdracht iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin 106e JAARGANG No. 85 DINSDAG 31 OKTOBER 1967 Hwat hat in Fan de Martinyloer STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Zilveren filmpjes Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS j üs hjoed to sizzan maar een een Nog wat cijfers. Loop der bevolking. Woningen. Werkgelegenheid. Werk aan de winkel. I Wegen. Tj. de J. De rop is faek greater as de died JITTERIS IT PACHTNORMENBISLUT 1967 Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 16 cent per mtn Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Pessimisme is er ook over de loop der bevolking. In de eerste 5 maanden van het lopende jaar verslechterde de migra- tiebalans dusdanig, dat het vestigings overschot van 205. dat het noorden in de eerste 5 maanden van 1966 te zien gaf, omsloeg in een vertreksaldo van 1.165! Als dit zo doorgaat blijft het droombeeld van 3 miljoen mensen in het noorden rond het jaar. 2000 een utopie. Alweer is het beeld niet gunstig. Had 1966 in de eerste 8 maanden gemiddeld 2400 werklozen, in het lopende jaar was dit aantal 4500, bijna een verdubbeling. Een schrale troost hierbij is, dat de po sitie in Friesland (2.8 aanmerkelijk beter is, dan die in Groningen (4,1 en Drenthe (5,9 In de beide Hollan den was het cijfer slechts 1%. Gjin gebiet hat mear bilang en bilang- stelling foar it fraechstik fan de hieren fan pleatsen en los lan as Fryslan. Dit komt omt hjir fierwei de measte boeren, hierdeboeren binne. Op himsels neat op tsjin. De iennige foarwaerde is, dat de hieren en de fierdere bitingsten reedlik en minsklik binne. De Pachtwet is bl- doeld om dit to birikken. Mar sünt de fjirtiger jierren sit de priis- bipaling fan de hieren net mear by boer en eigner, mar by de oerheit. It is de minister fan Lanbou en Fiskerij, dy’t de Vrijdagavond werd door de Hervormde Gemeente in het Convent, ter herdenking van de a.s. viering van de 450ste hervormingsdag een gemeente-avond gehouden, waarbjj als spreker was uitgenodigd pater Drs. Amatus van Straaten OSA uit Witmarsum. Voor deze avond, die onder leiding stond van Ds. S. J. Wouda, bestond goede belangstelling. Centraal was gesteld de vraag: Kan Rome de Hervorming mee vieren? Hetgeen door pater Van Straaten werd gezegd had blijkens vele reacties de harteljjke instemming van de talryke aanwezigen. noarmen fêststelt en de grounkeamers yn de provinsjes moatte dy noarmen ta- passe. It is in fcfrsin as men mient, dat de grounkeamers oer dy noarmen hwat to sizzen hawwe. Dat ha se net. Hja moatte se inkeld by taksaesje en toet sing tapasse. En partijen kinne harren biroppe op de Sintrale Grounkeanjer yn Amhim. En dat dogge se ek. Elke kear, dat de leden fan de groun- keamer har eigen miening foar gean lit- te op dy fan de minister, wurde se troch Arnhim op ’e fingers tikke. De forant- wurdelikheit leit allinnich by de minis ter. Sa ha de leden fan de grounkeamer jierren lang hieren fêststelle moatten, hwerfan se wisten, dat se net billik wie- ne foar de eigners oer, mar se koene en mochten it net oars dwaen. Dizze strak ke priisfoarskriften jilde hjoed noch! Fan dizze macht hat de regearing nei de oarloch gebrük makke om de hieren leech to halden. De reden wie, dat de prizen basearre waerden op de kostpriis fan in ekonomysk en sosiael forantwurde bidriuw. Hoe leger de hieren, hoe leger de kostpriis, hoe leger de kosten fan it libbensünderhald en hoe sterker de kon- kurrinsjekrêft fan de sterk groeijende yndustry. Dizze polityk hat risseltaten opsmiten, it Nederlanske bidriuwslibben hat him fantastysk üntwikkele en de wolfeart fan it lan is mei dêroan to tank- jen. Dit nimt lykwols net wei, dat dizze lege hieren by lange net in earlike for- goeding wiene foar it brüken fan de buorkerijen. Dat joech de regearing ek wol ta, mar seine se, it koe nou ien kear Pater Van Straaten begon als Augustij ner met de opmerking dat hij gaarne over de (wellicht enige beroemde?) Au gustijner monnik Doctor Maarten Luther '.tide spreken. Als motto had hij geko zen de vraag: „Kan Rome de hervor ming meevieren?” Bijna 450 jaar is dit geen vraag geweest. Wanneer men ge neigd is deze vraag positief te beant woorden, moet er worden gezocht naar een motief. Is dit misschien het verlan gen maar te vergeten wat er geweest is en net het oog op de toekomst de kreet te uiten: „Zand er over?” Het gaat echter niet om vergeten, maar om het meevieren. Wanneer de vraag gesteld wordt „Kan Roma de hervorming meevieren?” mag eerst gevraagd worden of de protestant se kerken dit willen. Als dit zo is, dan mag hervormingsdag niet gevierd wor den over, tegen en zonder Rome. Is het in de praktijk niet veeleer zó, dat men het hele jaar vriendelijk tegen elkaar kan en wil zijn, maar op 31 oktober nu net liet? Wordt deze dag bij de her vormden nog niet al te veel gevierd als een bevrijdingsdag van Rome. Hoe wordt dit vanuit de kant van Rome zelf gezien? Spreker beantwoordt de vraag of Rome deze dag mee kan vie ren graag met „Ja” en hij staat hierin niet alleen. In dit verband kan worden gewezen op het initiatief van de classis Franeker, die met predikanten en r.k. Nou, yn 1967 komt de regearing ta it ynsjoch, dat de lege hiernoarmen in „be lemmering vormen voor de zo noodzake lijke moderniseringen”. Is it net om jin de büsen üt to skuorren? Nou mei it béste lan in maksimum hier dwaen fan 330 goune de ha. Nou mei de wente op in hier komme as in soartgelyk boarger- hüs, nou mei de pleats boppedat by de measte pleatsen oant 120-140 goune de ha. opbringe as dy „zeer goed” is. Nou moat de hierder fan in pleats, hwerby forbouwingen of fornijingen dien wurde, rinte en ófskriuwing op forfangingsbasis bitelje. Nou kin alles wol, nou’t de Ne derlanske regearing it gat dêrfoar wei wynt. Lit se nou mar yn optocht nei Brussel gean Yn de öfroune jierren hawwe hünderten eigners har pleatsen üt need forkoft, omt hja gjin ütkomst mear seagen. Hünder ten hierdeboeren hawwe yn dy tiid seis dien, hwat hja fan de eigner ünmooglik freegje koene en woene. Hünderten oare pleatsen binne ta de grounbynten ta üt- mergele. Dit komt op rekken fan de regearing. Mar hwa sil nou dizze rekken bitelje? De nlje noarmen wize de wei. It is in aide wei, de wei nei Simen, de boer. Dy’t hjir alhiel ünskuldich oan is, dy’t al dy jierren mei fortriet en skea yn de for- alderjende en forwaerloazge pleatsen trochbuorke. Dy kin nou it gelach bi telje Bladerend in de begroting is men geneigd hier en daar een uitroepteken te plaat sen. Besturen is duur werk. Het presen tiegeld van de Statenleden is geraamd op f 30.000,de jaarwedden van de Gedeputeerden op ff 261.000,hun reis- en verblijfkosten op f 30.000, de pensioenen voor oud-gedeputeerden op f 85.000,de salarissen van het per soneel van de griffie op bijna 2% mil joen gulden, het onderhoud van het pro vinciehuis op f 150.000,het drukwerk op f 120.000,de porti op f 30.000, de telefoon op f 17.000,de vergade ringen en besprekingen op f 35.000’ kortom de totale kosten van het alg. bestuur zijn geraamd op f 3.401.590, ongeveer f 400.000,hoger dan verle den jaar. De begroting sluit. Een tekort is er niet. Het bedrag aan onvoorzien het ap peltje voor de dorst bedraagt nog ruim f 118.000, vorig jaar nog f 183.000, daarvoor f 268.000. Het gaat dus bergaf waarts. De terugloop van de conjunc tuur is er duidelijk In weerspiegeld. Als de rentevoet niet met een half zou zijn gedaald, had het er nog slechter uitgezien. Dat de buikriem moest wor den aangehaald blijkt uit het feit dat verschillende subsidies moesten worden afgevoerd of teruggebracht. Gelukkig gaat Friesland niet te zeer snijden in het eigen culturele vlees. Hier wordt juist voorgesteld de subsidies op te trekken. Zo komt de Provinciale onderwijsraad van f 34.000 op f 41.000, de bevordering van het Friese taalgebruik van f 40.000 op f 60.000, de muziekbeoefening van f 377.000 op f 420.000, het Frysk toaniel van f 10.000 op f 20.000, het Fries ge nootschap van f 87.000 op f 98.000, de subsidies aan vormingscentra van f 27.000 op f 46.000, de Fryske Akademy van f 220.000 op f 221.000 de Fryske kultuerried van f 85.000 op f 105.000 en (heel ander chapiter) de subsidie aan ’t Fries paardenstamboek van f 2.500 op f 12.500, om maar enkele te noemen. Dit zijn zo op het eerste gezicht nog al forse bedragen, waar iets met kan worden ge daan. De openbare orde enz. kost de provin cie ruim IJj miljoen gulden, terwijl de provinciale waterstaat in 1968 volgens de raming gaat kosten f 22.629.971, waartegenover ruim f 16.000.000,aan inkomsten staan, wat dus resulteert in een nadelig saldo van 6% miljoen gul den. De boezembeheersing (Friesland heeft een dure boezem!) kost nog eens f 1.718.821,maar dit bedrag wordt tot de laatste gulden gedekt door de 60 opcenten op de grondbelasting. Onder het hoofd Economische aangele genheden vinden we tal van posten, die men hier wellicht zou verwachten, bijv, een subsidie aan de VVV van f 84.500,- verleden jaar f55.000), subsidie aan ’t statistisch zakboek f 8000,bevorde ring van de geitenfokkerij f500, enz. Een vergaarbak is tenslotte ook nog ’t hoofdstuk „Volksontwikkeling en opvoe ding”. Het strekt Friesland tot eer, dat hier met milde hand wordt gesubsidieerd tot een totaalbedrag van f 2,8 miljoen gul den, al is het verband met die volksont wikkeling en opvoeding sons wel wat ver gezocht. Zo bijv, wanneer wordt voorgesteld f 32.000,neer te tellen voor de aankoop van terreinen voor tijdelijke opslag van autowrakken, populair g_- zegd het inrichten van autokerkhoven. Tot slot de totaalcijfers. De gewone dienst kan beschikken over ruim 36 miljoen gulden, de kapitaaldierst beloopt ruim 30 miljoen en tenslotte de reserve kas- en verrekeningsdienst ruim 56 mil joen. Flinke bedragen, maar als uitgaven en inkomsten elkaar practisch in evenwicht houden en dit evenwicht slechts is be reikt door een voorzichtig beleid en hier en daar al of niet drastisch bezuinigen, blijft de financiële armslag om nog eens iets extra’s te doen, niet erg groot. geestelijken samen de 31ste oktober gaat herdenken in het R.K. vormingscentrum „Vinea Domini”. Zo zijn er meer initiatieven, waarbij Ro me in de herdenking wordt betrokken. De vraag rijst echter: Wét wordt door Rome dan meegevierd? Welnu hetzelfde wat de protestanten mogen vieren. Niet de strijd, de breuk, het recht aan één van beide zijden willen hebben, de waarheid die dan de één wél en de ander niet zou hebben. Wat gevierd mag worden is het werk van Gods Geest, dat in Luther ge stalte kreeg en nog steeds krijgt. Het werk van de Geest is niet blijven staan, maar wil nog steeds weer opnieuw ge stalte krijgen: het is het appèl tot ver nieuwing van leven en van denken van de kerk. Het moet gaan om de bl|jde boodschap van Jezus Christus. Een kerk die zich vernieuwt vanuit het luisteren naar de Schrift, mag het werk van Luther herdenken. In alle besef van vaak mistasten en van veel onzekerheid, moet gezegd worden, dat er momenteel in de Rooms kath. kerk een geweldig proces van vernieuwing aan de gang is, ’n pro ces van vernieuwing, waarbij het soms zo radicaal toegaat, dat velen zich af vragen of Rome Rome nog wel is. Er ontstaat in de kerk, waar in alles sedert eeuwen zo vast lag, een ruimte waarvan noch de protestanten, noch de roomsen zelf ooit gedroomd hebben. Aan alle kan ten bruist het b.v. naar boven, dat er net oars. Altomets lieten se in dripke mear oan de eigendom takomme, omt it ünderhald fan de gebouwen trije, fjou- wer tsien kear sa djür wurden wie, mar it lid bleau der stiif op. Om ’e nocht is der tweintich jier lang tsjin dizze po lityk protesteard. Alderearst omt it ün- rjucht wie de eigendommen fan in oar to brüken sünder to soargjen, dat dizze yn stan bliuwe kinne. It hiele folk profi teerde fan it jild, dat de eigener ünthal- den waerd. Twad wie it tige koartsich- tich, omt de opsetlike ófbrükerjj fan diz ze tweintich jier dochs in kear in ein nimt en dan goed makke wurde moat tsjin leanen en prizen, dy’t tsien kear sa heech lizze as fuort nei de oarloch. Mil joenen skea hat dizze polityk oan it lan tabrocht. Blyn foar de gefolgen fan dizze va-banqu-polityk stapte de iene minister yn de fuotleasten fan syn foargonger en die gelyk, Mansholt, Vondeling, Ma- rijnen, Biesheuvel it wie lead om aid iisder. Mar sjoch as in „Deus ex machi na” kaem de EEG. Mei gelikense prizen toar de produkten yn it hiele gebiet! Net mear yn den Haech, mar yn Brussel wurde de prizen nou fêststeld. De kost- prizen as basis foar de Nederlanske pro- duktenprizen falie nou wei. Brussel stelt de rjuchtprizen fêst en de Nederlanske boer moat mar sjen, dat hy der mei üt komt. Op slach nimt nou dyselde Nederlanske regearing har draei. De iene hierforhe- ging nei de oare wurdt nou oplein troch de hegere noarmen. - DA NANG, Zuid-Vietnam: Bijeen gekropen in een greppel luisteren kinderen naar de beangstigende geluiden van het vuurgevecht tussen communistische strijders en leden van de eerste Amerikaanse cavalerie-dlvisie. le week november 1942 le lustrum vrijz. zusterkring te Arum. Aangenomen naar de Herv. Gemeente Klooster-Ter Apel Ds. W. F. ten Brug- gekate te Oosterllttens. Te koop zwart herenpak en hoge zijden. Te koop toonbankbascuultje met kope ren gewichten. Jan Sipkema, Wommels. Geen garengebrek! Breng ons alle maten en kleuren vrouwenkousen en wij voor zien ze weer van nieuwe voeten of zo len. Wol winkel W. Muizelaar en Zoon. Maalsteentjes te koop. J. J. Neuteboom. De slagers van Bolsward delen mede, dat voortaan 10 %bezorgloon wordt ge heven. Houten afwasteiltjes G. van Slageren te Wons. De fabriek van dakpannen en dralneer- buizen van De Vries te Makkum ver kocht aan Gebr. Haitsma te Harlingen. Het ligt in de bedoeling het bedrijf voort te zetten, zodat het niet onder slopers- handen komt. grondaankopen verlopen soms moei zaam. Het is zelfs niet onmogelijk, dat de aanbesteding daardoor zal moeten worden uitgesteld. Met de bouw van de vissershaven te Harlingen zal hopelijk in het komende voorjaar een begin kun nen worden gemaakt. De afsluitingswer- ken van de Lauwerszee vorderen ge staag. de Bolswardervaart dit jaar De onderhandelingen over Aan de totstandkoming van de weg Leeuwarden-Drachten en Leeuwarden- Bolsward wordt hard gewerkt. Wat de ze laatste betreft komen de vaste brug gen over gereed. In het afgelopen jaar zijn er in Friesland 5.453 woningen gereedgekomen. Dit jaar zullen dit een kleine 5000 zijn. Ook hier dus een verslechtering. Tegenover deze bouw stond een afbraak van 1211 woningen. Per 1000 woningen heeft Friesland 9 krotten opgeruimd, NedÜMand gemiddeld 5. Terecht beplei ten Ged. Staten dan ook voor krot- opruiming een extra volume boven het normale contingent. SCIHPHOL: Mevrouw Cecile Dreesmann biedt de Amerikaanse ruimte vaarder Walter Schirra een roos aan. De kunstenares, die voor de eerste maal in de V. S. had geëxposeerd en de kosmonaut arriveerden met dezelfde machine uit New York. in de kerk plaats is voor de leken. Er is een geweldige vernieuwing aan de gang, gepaard echter met hevige strijd. Dit proces is niet meer te stuiten, ondanks alle tegenkrachten die zich openbaren. Het werk van Paus Johannes 23 die het vernieuwingsproces inluidde, gaat door en komt pas nu voorgoed op gang. In wezen is dit niet anders dan wat Luther destjjds bedoelde met zijn kerkhervor ming. Hij wilde geen splitsing, maar die werd hem opgedrongen, ook door Rome zelf. Er zijn wederkerig fouten gemaakt, maar wat Luther beoogde, gedreven als hij was door de Heilige Geest, is zich nu aan het verwerkelijken. Deze vernieu wing wil luisteren naar de H. Schrift en gelovig aanvaarden. Het proces is niet meer te stuiten omdat de Geest Gods niet te stuiten is. Daarom mag, ja moet de R.K. kerk de moed opbrengen de her vormingsdag mee te vieren. Momenteel ligt er voor de kerken een geweldige op dracht. De reformatorische en rooms ka tholieke kerken zullen samen moeten luisteren. Het zijn dezelfde vragen, die zich opdringen aan beide. Het is het „bij de tijd brengen” van de kerk. Ook de Hervorming mag niet blijven staan b|j de dankbaarheid, dat men her vormd is. Ook de hervormde kerk moet altijd weer hervormd worden. Dit was reeds de opdracht van Luther en Calvijn. Is de reformatorische kerk hier inder daad mee bezig en blijft zij hier mee be zig? Anders zal zij wereldvreemd wor den, een kerk waar de wereld lak aan heeft. Misschien zou het goed zijn, dat een stuk van de heilige onrust die mo menteel in de Roomse kerk heerst, óók gevonden zou worden bij de reformato rische kerken. Leeft in de reformatori sche kerken niet te veel het besef er te zijn, dankbaar voor de hervorming, die er was en leeft men niet te weinig in het besef, dat het appèl van Luther er een was van blijvende aard? Het is de vraag: Wil de Hervormde kerk met Rome doorgaan zich te hervormen? Was het misschien zo, dat vroeger de Roomse kerk leefde uit de houding van: „Laat zij (d.i. de protestantse) maar te rugkomen”, dan is deze gedachte thans verlaten. Maar is het nu niet zo, dat vele protes tanten denken: „Rom is aardig op de weg protestants te worden, laten ze tot ons komen?” Beide houdingen zijn niet volgens de geest van Luther. Het moet zijn een gemeenschappelijk zoeken ander de leiding van de Geest, naar het samen op weg gaan. Rome en reformatie kun nen niet meer de luxe opbrengen van het elk op eigen houtje zich gaan vernieu wen.. Ze mogen elkaar niet langer los laten. Men moet elkaar au serieus ne men. Gods Geest is door Woord en Sa crament in beide bezig. Beide zijn leden van deEne Kerk, inclusief Rome, inclu sief Genève. Iedere kerk moet niet alleen zichzelf, maar ook de andere bezielen. Rome heeft het Bijbels beleven van de protestanten nodig, het beleven van de gemeente-ge- dachte. omgekeerd kunnen de protestan ten het niet zonder de inbreng van Ro me. Luther is eeuwenlang het symbool geweest van de verdeeldheid. Wellicht kan hij nu een brug gaan vormen tussen de kerken van de reformatie en van Ro me, aldus besloot pater Van Straaten zijn boeiend en met overtuiging gebracht betoog, waarop na de pauze een uitge breide gedachtenwisseling volgde. De avond werd besloten met een door pater Van Straaten uitgesproken dankgebed. De ontwerp-begroting van de provincie Friesland voor 1968 is niet zo huishoudboekje. Het is een indrukwekkende lawine van cijfers, gevat in lijrig boekdeel van ruim 200 dichtbedrukte pagina’s, ieder met 3 kolommen ge tallen. En dan te bedenken, dat over elk genoemd bedrag is vergaderd, gewikt en gewogen. En. dat in een marathonziting de 55 statenleden op hun beurt dit wikken en wegen nog eens dunnetjes zullen overdoen. Om in dit oerwoud de bomen te zien wordt echter vergemakkelijkt door een verklarende geleidebrief, die intussen ook al weer een 25 dichtbedrukte bladzijden telt. In ander opzicht is er in Friesland wel werk aan de winkel. Zo zijn er thans niet minder dan 12 ruilverkavelingen in uitvoering, tezamen tot een opper-, vlakte van 75.000 ha. In 1968 zal aan de ruilverkavelingen 25 miljoen gulden worden besteed, aan waterschaps- en gemeentewerken nog eens 3 miljoen. Dat de provincie ook ten aanzien van de recreatie actief blijft, blijkt uit het feit, dat de post recreatiebelangen is ver hoogd tot f 175.000, In 1967 kwamen reeds gereed 2 zwem baden, 1 dorpshuis, 7 was- en kleed- gelegenheden op sportvelden en 1 sport veldencomplex (nl te Bolsward). Per 1 oktober j.l. waren nog in uitvoering 5 openlucht zwembaden, 3 instructiebaden 2 sportveldencomplexen, 8 was- en kleed- gelegenheden en 3 sporthallen. -3 Z -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1