Israëlische vergelding ontkend, Gate Skroar duidelijk maar Roolvink durfde bot weg zeggen aan De jeugd trekt de bel „nee l I i Demonstraties in Spanje Leven dienstplichtigen aangenamer te»* 106e JAARGANG No. 86 VRIJDAG 3 NOVEMBER 1967 ^4^ 5 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS W ymbritseradeel. Hwat hat Dreigementen. Demonstraties in Spanje. Minder dienst en plicht. Resoluties. Verkiezingen. «5 kXXX F Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Voorlopig lijken de kansen op een rege ling in het Midden-Oosten, die toch al niet te rooskleurig waren, door deze gro te incidenten nog verminderd. Het is al mooi, dat het bij incidenten is gebleven, maar dat is mede toe te schrijven aan het feit, dat de bewapening van de Ara bische landen nog niet op peil is en dat de grote mogendheden geen nieuw con flict willen. Wel heeft de Sowjet-Unie, om haar invloed in het Midden-Oosten niet kwijt te raken, Egypte op grote schaal van nieuwe wapens voorzien. Van Amerikaanse pogingen om tot een af spraak met Rusland te komen over be perking van wapenleverantles is niets te recht gekomen. De Russische houding heeft Washington zelfs aanleiding gege ven de leveranties aan Israël en aan en kele gematigde Arabische landen te her vatten. dere kant maar al te duidelijk is, dat het woord van de Ver. Naties in het Midden- Oosten bepaald geen wet is. om niet minder actief. Er waren tevo ren al veel arrestaties verricht en er was bijzonder veel guardia civil op de been, waardoor enerzijds de omvang van de demontraties, die ook wel degelijk een politieke ondergrond hadden, beperkt bleef, maar anderzijds botsingen met de guardia niet uitbleven. J. M. A. MULDER, Burgemeester van Bolsward. By ’t skieden fan de merk leart men leart men de keapman kennen. Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Franse eisen. Het overleg, dat de ministers van buiten landse zaken van de zes landen van de E.E.G. begin vorige week aan de kwes tie van de toetreding van Engeland en nog drie landen hebben gewijd, is, zoals te verwachten was, zeer onbevredigend geëindigd. Duidelijker dan ooit bleek het Franse verzet. Minister Couve de Mur- ville toonde zich pas bereid tot onder- handelingen, wanneer Engelands econo mische toestand en het evenwicht op de betalingsbalans verbeterd zijn. Een voor waarde noemde Couve de Murville het ook, dat de Engelse munt geen uitzon deringspositie in zou nemen, hetgeen dus neerkomt op het afstand doen van de rol van reserve-valuta. Enkele dagen later kwam het antwoord van Callaghan, de Engelse minister van financiën. Callaghan toonde zich bereid om met zijn toekomstige partners de in ternationale rol van het pond sterling te bespreken, maar zeer nadrukkelijk gaf hij te kennen, dat dat geen kwestie was die vóór onderhandelingen moest wor den opgelost, maar in onderhandelingen. Hij meende ook, dat Parijs te veel de nadelen van de internationale rol van het pond wil zien en de positieve kanten ervan onderschat. De internationale po sitie van het pond, aldus Callaghan, met de deskundige kennis van de Engelse bankwereld, zou Europa juist nieuwe mogelijkheden Verschaffen. Hoewel zij ontkennen, dat vergelding voor het tot zinken brengen van de Israëli sche torpedojager Eilat in het spel was, is de beschieting van de olieraffinaderijen bij Suez, op de Egyptische oever van het Suezkanaal, dinsdag zo snel en met zo veel kracht gevolgd op de aanval op de Eilat, dat de Israëlische regering haar ei gen argumentatie wel niet zal geloven. Zij betoogt, dat de beschieting van de raffinaderijen, waardoor naar men aanneemt bijna driekwart van de Egyptische olieproduktie is uitgevallen het antwoord was op een hele reeks incidenten en dat dinsdag de Egyptenaren weer het vuur hadden geopend, hetgeen in een rapport van waarnemers van de Ver. Naties wordt tegengesproken. Demonstraties tegen het heersende re gime zijn geen schering en inslag in Spanje, hoewel men de laatste jaren en kele malen mijnwerkersstakingen heeft kunnen registreren. Vorige week vrijdag en zaterdag zijn er in een groot aantal districten demonstraties gehouden tegen het al te lage minimumloon van f 6. per dag. Men verlangt in verband met de voortdurende prijsstijgingen het drie voudige. De organisatie was in handen van de arbeiderscomité’s die in vele be drijven naast de door de staat en de Fa- lange beheerste syndicaten ontstaan zijn. Deze comité’s zijn illegaal, maar daar- Tussentijdse regionale verkiezingen zijn daarom vaak zo aardig omdat iedereen meent, dat er conclusies uit zijn te halen ten aanzien van de landspolitiek. Dat is lang niet altijd het geval. In een plaatse lijk politiek gevecht spelen zaken een hoofdrol, die op landelijk niveau vol- Minister Den Toom (def.) wil het be staan van de dienstplichtigen wat ge makkelijker maken. Hij vindt, dat een aantal zaken op het punt van de disci pline, die in het verleden aardig hebben voldaan maar nu wat ouderwets aandoen zonder bezwaar kunnen worden afge schaft. In een commissievergadering in de 2e Kamer heeft de bewindsman een aantal veranderingen aangekondlgd. Het lec- tuurverbod zal worden opgeheven. Alle dienstplichtigen mogen binnenkort bui ten de diensttijd burgerkleren dragen. De groetplicht wordt beperkt. Voor hen, die langer dan zestien maanden dienen komt een extra maandpremie van twin tig gulden (tijdens de extra tijd). Het vrijstellingsbeleid wordt iets ruimer. Het zijn voorstellen, die de Kamer tevreden beluisterde. Over de defensie-uitgaven werd door een commissie langdurig gepraat, maar be slissingen zullen wel niet worden geno men. De socialisten willen bezuinigen door het uit de vaart nemen van het vliegdekschip en de kruisers. Hun motie maakte echter geen enkele kans. Een groot aantal kamerleden wil de dienstplichtigen een vakantie-uitke- ring van zes procent geven. De minister weigerde met het argument, dat er geen strekt onbelangrijk zijn. Daarin schuilt geld voor is. Neen het ging om een waarschuwing. Het zou vreselijk moeilijk zjjn om voor deze regering een opvolging te vinden, hetgeen echter nog niet wil zeggen, dat het kabinet De Jong zich onschendbaar mag voelen en alles kan doen wat het in de gedachten komt. Dat wilde de mo tie tot uitdrukking brengen. En dat is wonderwel gelukt. Voor het eerst werden de drie confessionele partijen in tweeën gespleten. Een grote meerderheid van K.V.P., A.R.P. en C.H.U stemde samen met socialisten en democraten tegen het financiële beleid van minister Roolvink. Later, als de echte stormlopen tegen dit kabinet en de regeringssamenwerking met de liberalen zullen komen, weet de regering welke tegenstand zij kan ver wachten. Slechts negen K.V.P.-ers, vijf Chr. Hist, en één Anti-Rev (de heer Schakel) blijven bij dit debat achter mi nister Roolvink en minister Witteveen (fin.) staan. Het is de meest behouden de groep binnen de confessionele partij en. Mogeljjk, dat zij in de toekomst de steun krijgt van een deel van de (veel omvangrijker) middengroep der twijfe laars, die dan eens bij de conservatieven dan eens bij de progressieven gaan buur ten. Maar gezien de uitslag van deze stemming zal die steun net erg groot zijn. Het voornaamste uitgangspunt van het kabinet De Jong is bekend: beperking van de overheidsuitgaven. In het verle den hebben ook de partijen, die dit ka binet steunen, sterk de nadruk gelegd op de noodzaak om de uitgaven te besnoei en. Het ziet er nu naar uit, dat dezelfde partijen wat beginnen te aarzelen nu zij op het kort geleden gehouden A.R.- convent had Biesheuvel al waarschu wend de vinger geheven. „Des te beter het vlas, des te harder moet je slaan”, riep hij daar uit. Enkelen namen ge makshalve aan, dat hij hiermee op de radicalen doelde. Dat was wat mislei dend. De heer Biesheuvel voelt er niets voor de radicalen te vuur en te zwaard te betrijden, gezien hij het met hun voor naamste plannen wel eens is. Neen, hij waarschuwde tegen de conservatieven, waarbij een hoogst bekwaam man als Roolvink zich heeft aangesloten. Rool vink is uitstekend vlas, hij moet dus hard worden geslagen, heeft Biesheuvel geredeneerd. Het kan er nog fors aan toe gaan in de komende maanden. Morgen komt de jeugd een beroep op U doen!! Voor de voltooiing van het sportveldencomplex is nog f 6000,- te kort. Reeds is door het Rijk en de gemeente Bolsward voor onze sportvelden met akko- modatie ruim f 600.000,op tafel gelegd. Het Rijk stelde als eis, dat de partikuliere bijdragen tenminste f 20.000,zouden bedragen. Van stichtingen en bedrijven werd reeds f 14.000,ontvangen. Voor het restant komt de jeugd morgen aanbellen. In de komende jaren zal er nog veel meer moeten komen: zwem bad, gymnastieklokalen, sporthal, tennisbanen etc. Daarvoor is veel geld, zeer veel geld van de overheid nodig. Laten wij die overheid morgen tonen, dat de inwoners van Bolsward blij zijn met hun sportvelden voor onze eigen jeugd. Wist U, dat er in de afgelopen zomer voor méér dan 2000 jongeren via scholen en verenigingen gelegenheid is geweest om elke week van het sportveldencomplex met kleedgelegenheid, toiletten en douches gebruik te maken? Dit voldoet toch in een enorme behoefte en moet ons wat waard zijn als Bolswarder bevolking. En denk om de toekomst! Wij hebben die overheid hopelijk binnenkort weer nodig. Gemiddeeld f 5,per gezin en Bolsward maakt een goede beurt voor de toekomst. Het is voor onze eigen jeugd, die morgen aan Uw bel trekt. tegenover de praktische uitwerking ko men te staan. Bij de algemene politieke beschouwingen waren de christelijke partjen, die driehonderd miljoen gulden extra eisten voor de bestrijding van de werkloosheid. Bij dit debat vroegen zij met de motie aan minster Roolvink de bezuinigingsafspraak met minister Wit teveen niet na te komen. De bewinds man had het immers duidelijk gezegd: zijn beperking van de overheidsbijdrage in deze nieuwe volksverzekering was het aanteel van het departement van Sociale zaken in het algemene streven de uit gaven te drukken. Minister Roolvink die heeft het been stijfgehouden. Hij was zelfs niet bereid tot nader overleg. Een compromisvoorstel, hem haastig door de partijgenoot Biesheuvel ingefluisterd. Een handige zet van de heer Biesheuvel, die fractievoorzitter is van de A.R.P. Hij liet de minister de zaken duidelijk stel len. „Niks overleg, ik kan zelfs niet het begin van een toezegging doen”, zei de bewindsman ferm. Daarom was het waarschijnlijk de heer Biesheuvel ook te doen geweest. De heer Biesheuvel is geen liefhebber van dit ka binet, al zal hij het, gezien de gedane be lofte, zo lang als het kan manmoedig verdedigen. Maar intussen poogt hij wel de al te behoudzuchtigen in de regering met prijzenswaardige ijver te bekeren. Dat hij daarmee bij partijgenoten begint, ligt nogal voor de hand. Dat hij de we derzijdse stellingen zo duidelijk mogelijk wil aftekenen, eveneens. Men zou het middel de motie een paardemiddel kunnen noemen, omdat het in feite een soort motie van wantrouwen was. Maar Tactiek. Dit is ongetwijfeld een handige tactiek van de Engelse regering. Nu moeten de Fransen de bal weer terug spelen. De tactiek is vermoedelijk behendiger dan die van de verhulde dreigementen, waar van lord Chalfont, de minister belast met de betrekkingen met de E.E.G. en met de vrijhandelassociatie, zich heeft bediend. In Lausanne heeft de raad van de E.V.A., de Europese vrijhandelasso ciatie, bestaande uit Engeland, drie Scandinavische landen, Oostenrijk, Zwit serland en Portugal, vergaderd over de mogelijkheid om een alternatief te vin den voor het geval de E.E.G. helemaal niets van een opneming van nieuwe le den wil weten. Men denkt aan een ver sterking van de onderlinge banden, doch het is duidelijk, dat na zijn vorige afwij zing door De Gaulle het initiatief tot de E.V.A. had genomen, toch meer wil dan zich alleen hierop concentreren hoe groot het economische succes van de E.V.A. ook genoemd mag worden. Soms heeft men wel eens gedacht aan ’n uitbreiding in Amerikaanse richting, maar gezien de groeiende protectionistische tendens in de Ver. Staten mag men de kansen hierop niet te hoog aanslaan. Israël, dat nu hard terug heeft gesla gen, wil het incident gesloten zien. Dat is de betekenis van de opmerking van generaal Dajan, de minister van defen sie dat Israël de wapenstilstandsovereen- komst nog steeds van kracht acht, tot dat er iets beters, zoals een vredesver drag voor In de plaats kan komen. Dat zit er zeker nog niet in, hoewel het be sef, dat Israël een staat is die niet weg gevaagd kan worden, ook de afgelopen week weer naar voren is gekomen. Zo verklaarde koning Hoessein van Jorda nië op een persconferentie in Parijs, dat Israël een natie is, „of wjj dat nu prettig vinden of niet”. De Veiligheidsraad is na de beschieting van Suez bijeengekomen en heeft alle schendingen van de wapenstilstands- overeenkomsten veroordeeld, zoals Ame rika wenste, en niet alleen de Israëli sche aanval, zoals Rusland wilde, dat overigens zijn veto niet heeft uitgespro ken. Daarnaast is men achter de scher men van de Veiligheidsraad druk in de weer om een resolutie op te stellen, die een meerderheid achter zich kan krijgen. Vooral India is zeer actief en zijn resolu tie komt neer op een beëindiging van de staat van oorlog en de bevestiging van het recht van alle staten op politieké (On afhankelijkheid, nationale soevereiniteit en territoriale integriteit, terwijl de troe pen zich terug moeten trekken tot de stellingen, die zij voor de oorlog van juni bezet hadden. Egypte is niet bereid een stap verder te gaan dan hierin wordt aangegeven, maar dat is nog steeds niet de vrede die Israël als prijs voor zijn te rugtrekking vraagt. Er is ook een Deens-Canadese resolutie over het terugtrekken van de troepen, die voor Egypte veel te vaag is. Het is van belang wat Amerika, dat zich ach ter Israël stelt, bij de stemming over de ze resolutie zal doen, hoewel aan de an- De meeste aandacht heeft evenwel ge trokken, dat een Engelse bron, later ge ïdentificeerd als minister Chalfont, me dedelingen aan de Engelse pers heeft verstrekt, die neerkomen op dreigemen ten voor het geval de E.E.G. Engeland niet toelaat. Chalfont had het, in ant woord op een vraag, een mogelijkheid genoemd, dat Engeland in dit geval zijn troepen uit Duitsland zou terugtrekken, terwijl er ook nog toespelingen gemaakt werden op de Oder-Neisse en Oost-Duits- land. f Uiteraard is ten sterkste tegengesproken dat er iets veranderd is in het regerings standpunt. Chalfont heeft er ook op ge wezen, dat hij zijn eigen mening weer gaf, maar toch gaf deze eigen mening, die hem wellicht zijn politieke kop kan kosten, een onaardig inzicht in de erger nis van de Engelsen, die het vooral de Duitsers kwalijk nemen, geen vinger uit te steken om De Gaulle onder druk te zetten. Want waarmee Chalfont gedreigd heeft, laat De Gaulle koud. Een Engelse aftocht uit Duitsland raakt hem niet, kluistert Duitsland zelfs vaster aan hem. Maar de dreigementen treffen wel de Duitsers. Het tweede-Kamerdebat over de nieuwe vollsverzekering tegen zware genees kundige risico’s heeft een onverwacht politiek Kleurtje gekregen. Tijdens dit debat heeft de regering een ondubbelzinnige waarschuwing gekregen. Een vrij forse Kamermeerderheid (84 tegen 47 stemmen) stalde zich achter een motie,, waarin van minister Roolvink (Sociale zaken) werd gevraagd om in de toekomst méér overheidsgeld voor de financiering van deze wet ter beschikking te stellen. Mi nister Roolvink zei botweg neen. In het verleden is om minder een kabinetscrisis ontstaan. Maar het is zo langzamerhand toch wel algemeen bekend, dat op het ogenblik niemand er iets voor voelt deze regering naar huis te sturen. Er ontbreekt nu eenmaal een alternatief. Het was ook beslist niet de bedoeling van de indieners van de motie, de Anti-Revolutionairen, nota beie de partijgenoten van de minister, om het kabinet ten val te brengen. Vung Tan, Zuid-VietnamDe Amerikaanse vice-president Hubert Humphrey laat zich van de vrolijke kant zien tijdens een zangfeestje van Vietnamese kinderen in het ontwikkelingsdorp. Hij heeft ook een bezoek gebracht aan de Amerikaanse rivier-eenheden in de Mekong-delta Bolswanls Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en al een geweldige bron van misverstan den. Hetzelfde geldt voor de mensen. Politieke figuren kunnen in een bepaald gebied een geweldige rol spelen op ba sis van persoonlijke talenten. De partij, die ze vertegenwoordigen, is dikwijls minder belangrijk. Bij landelijke verkie zingen telt zoiets minder mee. De vorige week zijn verkiezingen gehou den in Flevoland, het nieuwe brok trot se polder, dat na veel inspanningen op de Zuiderzee is veroverd. Reden waarom er ook geen Zuiderzee meer is. Bij deze verkiezingen hebben K.V.P., P.v.d.A. en de grote protestantse partijen verloren. V.V.D. en Democraten wonnen. Het is gevaarlijk hieruit conclusies te trekken. Bijvoorbeeld door te zeggen, dat de gro te partijen op hun reteour zijn. Ze zijn in beweging, dat wel. Maar om helemaal aan deze uitslag voorbij te gaan, zou eveneens kortzichtig zijn. De grote winst van de Democraten werd behaald door twee belangrijke ontwikkelingen. In de eerste plaats beloofde D’66 grotere open heid en meer inspraak in het bestuur van het nieuwe land. In de tweede plaats had D’66 zich weten te verzekeren van de steun van twee vooraanstaande ka tholieken, in het verleden stevige pijlers onder de plaatselijke K.V.P. Dit moet voor de K.V.P. toch een aardige waar schuwing zijn. XS%XVXXXXXX5 üs hjoed to sizzen Birmingham: Omringd door politie en rechterlijke ambtenaren moet dr. Mar tin Luther King na zijn arrestatie in een auto plaatsnemen. Hij moet een ge vangenisstraf van vijf dagen ondergaan voor zijn aandeel in een verboden be toging voor de gelijke burgerrechten, welke in 1963 in Birmingham heeft plaatsgevonden. 'XXXXXXXXXXXXX\*.NXV*NNXYXN‘7XXXNX‘X‘XXXXXXXNNXXXXXXXXNXXXXX5

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1