ENGELANDS VERLANGEN Halt Stroar TOT TOETREDING DER E.E.G nis van Over de achtergronden en de beteke- de Europese gemeenschap Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes j i uKai Hwat hat STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum *•- ïól 106e JAARGANG No. 87 DINSDAG 7 NOVEMBER 1967 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS us hjoed to sizzen gebied nu ligt de beteke- rp’ de J. Advertentieprijs: 16 cent per mtn Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Kopenhagen: Archieffoto van de Deense kustvaarder „Buccaneer”, die in de nacht van donderdag op vrijdag ten westen van Hoek van Holland gezonken is. De bemanning werd door de Nederlandse sleper „Maasbank” gered. 2e week november 1942 Dêr’t men mei forkeart, wurdt men ek mei eart techniek de internationale ongewijzigd zou kunnen In Stalingrad nog steeds gevechten van stormtroepen. Tot landbouwconsulent voor Zuidwest- Friesland benoemd Ir. H. van der Molen. De heer J. Nawijn cand. in de theologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, afkomstig van Bolsward beroepbaar ver klaard. De post heeft geen katte-ogen. Elk wit puntje is een lichtpuntje, maak num mer en bus zichtbaar. Te koop: beste trekhond, mooi gevlekte Duitse dog. Prachtdier. K. Reinsma, Gaast. Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) 'I 1 |<SS DE NI JE NO ARMEN YN DE PRAKTYK It bistjür fan de Fryske Grounkeamer hat him sneon birieden oer de praktyske gefolgen fan de nije hiemoarmen en it liket my wol fan bilang hjiroer hwat mei to dielen, sadat men likemóch wit, hoe’t de gong fan saken wëze sil. Ik moat dan bigjinne mei to sizzen, dat ek de Groun keamer net mear wit as hwat op it he den bikend is. Hja wit bygelyks net, hoe't de Sintrale Grounkeamer yn Arn- him dwaen sil as der saken yn birop komme. Dat moatte hja ek ófwachtsje. Wol hawwe hja op in gearkomste fan foarsitters fan alle grounkeamers mei de lju fan it ministery fan Lanbou en Fis- kerij de yndruk krige, dat it net de bi- doeling is om mei greate foroaringen to kommen, al wiene hja wol fan miening, ne as de üntwettering tip-top yn oarder is, as de pleats oan de dyk lelt, as de stikken lan allegear moai om de pleats hinne lizze, as it allegearre kante en brede stikken lan binne en de pleats sa stiet, dat men alle stikken maklik en gau birikke kin. Dit theoretysk gefal bistiet by myn witten op it aide lan net. Dat sjocht men allinnich yn de nije sudersé- polders. Yn de measte gefallen sil it hjir op de klaei wol mei 70 oant 80 gou- ne de pounsmiet ophalde. En ik leau net dat hjir it measte biswier tsjin makke wurde kin. Mar by in pleats komme der twa dingen by. It earste is de wenromte fan de boer. Dy moat nou skat wurde oan de han fan de hier fan boargerwen- ten yn deselde krite. Rekréaesjewenten meije net as basis tsjinje, it moatte ge- woane wenten wéze. Dit is in slim ge fal. Hokfoar boarger wennet nou op de plakken, dêr’t hjir de measte pleatsen stean, yn it frije fjild? En de inkelde, dy’t der stiet fan in troude, meiwurkjen- de soan of in rintenierjende heit, is nea in hierwenning. Hwat soene de measte hierwenningen opbringe oan hier, as hja earne midden yn it fjild stiene. Dat wit ik net, mar grif net folie. Hwant foar in boer hat sa’n wente alle sin, mar foar in boarger joech dat oars net as fortriet en argewaesje. Dêr sit dus gjin haldfêst oan. It like de grounkeamer ta, dat men mar trochgean moast mei de methoade, sa’t dy op it heden brdkt wurdt en bi- nammen sjen mei nei it geriif dat de boerehüshalding hjiryn hat: foldwaende fortrekken, praktyske yndieling, Ijocht, wetter en sanitair, lizzing en oanklaeijng en dan ek rekken haldend mei it peil fan de boukosten. Dan sille de hieren hjir- foar wol hwat oanlüke, mar gekke din gen barre der net met By de bidriuwsgebouwen krije wy de greatste foroaringen, tinkt my. Hwant hjir is de methoade ek foroare, mar tige krekt oanjown. Lit wy de top ris as foarbyld nimme. Bygelyks in nije moder ne pleats, hwert neat oan Ontbrekt. De greatte is 30 ha. Foar de earste 15 ha. moat dan bitelie wurde: 15 x 160 2400 goune, foar de folgjende 10 ha. 10 x 140 1400 goune en foar de léste 5 ha. 5 x 120 =600 goune. Dus meime- koar 4400 goune. Stiet dy pleats yn de rubryk: foldwaende, dan waerd it: 15 x 100 en 10 x 85 en 5 x 70 2700 goune. Dat léste sil folie faker foarkomme as it earste, mar ek dan wurdt it nochal hwat. In inkeld wurd oer greate forbetterin- gen, dy’t gjin ünderhald mear binne, of it bouwen fan in hiele nije pleats. As dat dien wurdt, mei skriftelike tastimming fan de hierder, dan moat dizze, boppe de bisteande hier, 7% bitelje fan de bou kosten. Dit is foar rinte en öfskrluwing. Hat de hierder op eigen kosten, mei yn- stimming fan de eigner, greate foroarin gen oanbrocht, dy’t net fan it bisteande to skieden binne, dan kin hjirfoar oan de hierder 4% rinte fan de hier öflutsen wurde. Yn de measte gefallen sille de taksateurs lykwols bisykje de pleats to skatten sünder de dingen, dy’t de hier der allinnich bitelie hat, bygelyks in aparte molkstal of weinhok, elektryske leiding of wetterleiding én soksoarte ob- jekten. Lykwols moat de hierder hjir wol omtinke, dat sokke dingen, nei 20 jier, eigendom fan de forhierder wurde en dus de rinte-óftrek ophaldt. Al mei al, stof genóch om ris goed oer nei to tinken, foar’t men op it heden bilangrike dingen yn it sin hat. Rotterdam: In de nacht van donderdag op vrijdag is de Deense kustvaarder „Buccaneer” op de Noordzee vergaan; de opvarenden, acht mannen en een v uw werden gered en naar Hoek van Holland gebracht. Op de foto zien we op de voorgrond de kapitein van de „Buccaneer” en de vrouwelijke opvarende op weg naar het Groene Kruisgebouw. den die zelf mede bepalen wat het recht zal zijn dat hen verbindt. Zelfs het van boven opgelegde recht, bij de vaststelling waarvan de onder daan niet betrokken is, biedt vaak meer mogelijkheden tot een menswaardig be-, staan dan de afwezigheid van rechts regel en rechtshandhaving, waardoor de mens noodzakelijkerwijze tot vijand van ieder mens wordt en tot volkomen ver eenzaming geraakt. Daar waar de onderdaan tot burger wordt, die zelf mede-verantwoordelijk- heid draagt voor de vaststelling van het recht groeit terzelfdertijd gemeen schapsgevoel, de aanvaarding van mede verantwoordelijkheid voor de volksge noot die tot medeburger is geworden. Dat is het werkelijke nieuwe, dat zich binnen onze democratieën in de laatste eeuw voltrokken heeft. De verschrikkin gen van de eerste wereldoorlog leidden tot de eerste serieuze pogingen om de oorlogskwaal bij de wortel aan te pak ken: bij het ontbreken van een inter nationale rechtsorde. Deze poging faal de, omdat de staten niet bereid waren datgene op te geven dat aan een inter nationale rechtsorde in de weg staat: de souvereiniteit van de staat het recht om in de laatste instantie rechter in eigen zaak te zijn. Schumans declr tie van 9 mei 1950 vormt de geboorte akte van de Europese Gemeenschap pen. In de eerste plaats is deze verkla ring van historisch belang, omdat het probleem van de organisatie van de vrede daarin werkelijk aan de orde ge steld wordt en een begin gemaakt wordt met de oplossing van het probleem: met het aan banden leggen van de na tionale souvereiniteit. In de tweede plaats ligt de historische grootte van de verklaring hierin, dat Schuman en Monnet terzelfdertijd èn als zieners èn als realisten spraken. Schuman en Monnet waren zieners: zij geloofden, vijf jaren na het einde van een der verschrikkelijkste oorlogen uit dé geschiedenis, aan de mogelijkheid een internationale rechtsorde tot stand te brengen. Zij waren realisten, omdat zij het wezen van het probleem zagen en omdat zij de mogelijkheid van het tot stand brengen van een internationale rechtsorde niet onderschatten. Schuman en Monnet zagen, dat onder bepaalde omstandigheden van 1950 de organisatie van de basisindustrieën ge bruikt kon worden om een bescheiden begin te maken met de gelijktijdige ont wikkeling van gemeenschapsgevoel en rechtsorde. Zes staten waren bereid op een beperkt gebied afstand te doen van souvereiniteit, op te houden rechter in eigen zaak te zijn, gezag over te dra gen aan gemeenschappelijke organen, zich te binden aan gemeenschappelijk vastgestelde regels, aan een nieuw recht: het recht van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal. In deze basisindustrieën wees alles op de noodzaak een groter geografische eenheid te scheppen, de nationale gren zen te doorbreken. Schuman en Monnet wisten dat gemeenschapsgevoel tussen Bolswards Nieuwsblad volkeren, die elkaar eeuwenlang be vochten hadden, vijf jaar na de twee de vernietigende oorlog in één gene ratie, niet opeens, spontaan ontstaan zou. Maar het gemeenschappelijk be lang, dat zou ontstaan, en de rechts orde die voortdurend versterkt door 't gemeenschappelijk belang, tot stand ge bracht zou worden, zouden leiden tot een verandering in de gevoelens van de volkeren ten opzichte van elkaar. voor Kolen en Staal het ontstaan van Zo heeft inderdaad de Gemeenschap de Economische Gemeenschap en de Atoomgemeenschap mogelijk gemaakt. Maar een rechtsorde tussen volkeren en staten een federatie kan niet be perkt blijven tot de economie. Buiten landse politiek en verdediging moeten er op den duur deel van uitmaken, wil niet de op deze gebieden voortbestaan- de ssouvereiniteit ten slotte tot gevaar lijke spanningen leiden tussen de nieuw gevormde gemeenschapssouvereiniteit en de voortbestaande nationale souve- reiniteiten. En aan de op economisch gebied geschapen gemeenschapsorga- nen moet op den duur een basis ver schaft worden gelegen niet in de rege ringen maar in de volkeren zelve, in de burgers van de nieuwe gemeenschap, door direkte bemoeienis van die bur gers met werking en samenstelling der gemeenschapsorganen. Voorts is het Aanbevolen voor huisslachtingen: M. Boersma, slager te Tjerkwerd. In de laatste 150 jaar van onze geschiedenis hebben de ontwikkeling van de techniek en dde wetenschap het levenspatroon ingrijpend gewijzigd. Nu we nog midden in deze ontwikkeling staan is het vooral belangrijk ons vooral te bezinnen op een van de belangrijkste wijzigingen in het menselijke be staan en wel op de groeiende verhoudingen tussen menselijke groepen, volken en staten. Tot op onze tijd toe is alle menselijke geschiedenis, waarvan wij over leveringen bezitten, de geschiedenis van oorlog, de geschiedenis van gebruik van geweld om de verhouding tussen georganiseerde mensen groepen te bepalen. Volkeren en staten immers hebben nooit het recht om geweld te gebruiken effectief opgegeven, d. w. z. vervangen door een rechtsorde, waaraan zij zich blij vend onderwierpen. De Volksgemeenschap, de staat bleef souverein, dat be tekent: in laatste instantie rechter in eigen zaak. niet voldoende dat zes staten bereid zijn een nieuwe statenstructuur op te bouwen. Om de internationale samenleving te veranderen, om van wapenstilstand tot organisatie van vrede door het schep pen van een rechtsorde te komen in een wereld die door wetenschap en tech niek tot eenheid is geworden, moeten andere staten in de kring betrokken worden, er toe gebracht worden mee te doen, op hun beurt souvereiniteit af te staan en een begin te maken met de geleidelijke ontwikkeling van gemeen schapsgevoel en rechtsorde tegelijker tijd. Het proces, door de Schumanver- klaring begonnen, kent uit eigen wezen geen andere grenzen dan de grenzen getrokken door die staten die aan de opbouw van een internationale rechts orde nog niet deel wensen te nemen. Er is sinds 1950 enorme winst behaald: er bestaat thans een begin van ge meenschap waarin Fransen, Duitsers, Nederlanders beginnen elkaar als me deburgers te zien in plaats wan als vreemden, er is een groeiend gemeen schapsrecht dat hen allen verbindt, en de ontwikkeling van gemeenschapsge voel mogelijk maakt. Er zijn ook grote verliesposten: de uitbreiding tot andere landen, die in zich scheen en bereik baar was, kwam niet tot stand. De weg naar de noodzakelijke uitbreiding van en Wymbritseradeel. de gemeenschap tot andere gebieden: buitenlandse politiek en defensie, blijkt lang en moeizaam. Diepgaande menings verschillen met het Frankrijk van De Gaulle zowel over de methode om ver der te gaan nieuwe souvereiniteits- overdracht als over de te voeren bui tenlandse politiek en het defensiebe leid beletten op dit moment waarschijn lijk iedere verdere voortgang. Alleen binnen een rechtsorde kan er werkelijk van vrede gesproken worden. Alleen een rechtsorde maakt het de mens mogelijk de ander als medemens te zien. Wij leven in een stroomversnel ling van de geschiedenis. Nooit hebben er zulke diep ingrijpende wijzigingen in de kondities van het menselijke be staan plaats gevonden als nu, door de georganiseerde samenwerking van we tenschap en techniek. Ongekende ener gieën staan daardoor ter beschikking van elk mens. Zij hebben het karakter van .oorlog’ zol volkomen gewijzigd, dat het misleidend is geworden dit uit de geschiedenis overgenomen woord zonder meer te gebruiken voor .oorlog’ gevoerd met de middelen van deze tijd. Deze omwenteling heeft de organisatie van de vrede in de internationale sa menleving tot het brandendste probleem van onze tijd gemaakt. Wapenstilstan den, afgelost door oorlogen bieden geen oplossing meer. Het tot stand brengen van een internationale rechtsorde waar door staten en volkeren niet meer een voortdurende bedreiging van elkaar zul len zijn is de grootste ougave waarvoor onze generatie staat. De Europese Gemeenschap werd begon nen als een stap in deze richting. Het is aan ons, burgers van deze gemeen schap, er op toe te zien dat de weg niet verlaten wordt, maar integendeel, on danks vanzelfsprekend te ontmoeten moeilijkheden en teleurstellingen, ver der zal worden vervolgd. Nooit is de internationale samenleving, van de dagen van Egypte en Mesopo- tamië of tot aan de wereld van de Ver. Naties toe, uit deze toestand getreden. Geschiedenis was geschiedenuis van oorlogen en wapenstilstanden. De sa menwerking van wetenschap en tech niek heeft oorlog verhevigd tot iets, dat in onze dagen een bedreiging voor het voortbestaan zelve van de mens is ge worden. Oorlog is in onze dagen geworden tot het volstrekt onvoorstelbare, tot dat wat na enige minuten, uren of dagen een toestand zal hebben geschapen waarin de overlevenden de doden zullen benijden. Het is ondenkbaar, dat door toedoen van het samengaan van deze zelfde we tenschap en samenleving blijven. Wel, op dit nis van de Europese Gemeenschap, weer urgent geworden door het welhaast hartstochtelijk verlangen van Engeland tot deze gemeenschap te mogen toetre den. Hierom vooral moet er van jonge men sen gevraagd worden dat zij hetgeen in die gemeenschap geschiedt, met meer aandacht volgen en mee beleven, dan enig ander politiek gebeuren, De Euro pese Gemeenschappen (de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal, de Europese Economische Gemeenschap (Euromarkt), en de Europese Atoom gemeenschap (Euratom), hebben na tuurlijk ook invloed op de economische dat de hierprizen hwat omheech gean moatte. In sterk argumint fine hja yn it feit, dat de prizen fan frij lan jit altyd om heech geane. Yn de neiste omkriten kin- ne wy dat düdlik sjen. In spultsje as dat fan Hjerre Jorna silli- ger, fan 17 of 18 pounsmiet stiet nou al op mear as tachtichtüzen goune bi- skreaun. En sokke foarbylden binne der mear. De lju sizze dan: sjoch as men lan keapet foar 4000 goune de pouns miet, dan kostet dat de keaper 6 x 40 240 goune jiers oan rinte. Dat is likefolle as hwat de, troch de pachtwet biskerme, hierder jowt foar trije pounsmiet. As nou yn de frije priis- bipaling trije kear safolle hier jown wurdt as by de fêststelde hiernoarmen it gefal is, dan binne dy noarmen fierst to leech. Op dizze stelling is wol hwat óf to tingjen troch to wizen op it feit, dat dizze prizen meast jown wurde troch keaplju of boeren, dy’t sa’n per- seel maklik by har pleats brüke kinne, sünder mear gebouwen of personeel en masines, mar oan de oare kant kin men net üntstride dat dy forhalding goed skean leit. Doe't de lanprizen frij wurde soene, haw ik der daliks op wiisd, dat soks wurkje soe as in süchpomp op de wettelike hierprizen. De minister hat dat Ontkend, mar dêrom is it fansels wol wier. Hawar, wy sitte nou ien kear yn dizze situaesje en wy moatte sjen om hjir meimekoar sa troch to kommen, dat it net giet to’n koste fan de reedlike po- sysje fan de agrariërs. Foar it béste klaeilan yn de greidhoeke is de maksi- mumnoarm nou 230 goune de ha. Mar der kin jit 65 goune bykomme as de ek- steme produksjeomstannichheden by- sünder goed binne. Dat soe sa wéze kin- Een foto van Tony Bennett een topster uit de U.S.A., die zijn carrière startte in 1951. Hij werd geboren in Astoria in de staat New York als An thony Bcnnedetto. Al heel jong had hij aspiraties om zanger te worden. Hij was nog maar zeven jaar toen hij voor een zaal met publiek optrad. Toch is het achteraf vreemd, dat hij in die tijd geen beroep van zijn kunst walde ma ken. Hij liet zich inschrijven als leerling van de Academie voor Industriële Vormgeving. De tweede wereldoorlog maakte aan die studie een einde en als frontsoldaat vocht hij drie jaren in Duitsland. Daar trad hij nu en dan op in militaire bands en steeds was het succes overdonderend. Hij besloot toen van het zingen wel zijn beroep te maken en zijn studie op de Academie er maar aan te geven. Tony Bennett werd als zanger ontdekt door de bekende Ameri kaanse komiekzange.r Bob Hope. en Sociale omstandigheden, waarin het leven van ieder van ons zich afspeelt. Ook is de Europese Gemeenschap van het grootste belang door de bijdrage die ze nu reeds levert en in de toekomst leveren kan voor de eenheid van het Westen, voor de opbouw van een deel genootschap tussen Europa en Amerika en daarmee voor het behoud van de precaire wapenstilstand tussen Oost en West waar zowel ons leven als het voortbestaan van de kans om van .wa penstilstand’ te komen tot .vrede’ van afhangen. De diepste betekenis van de Europese Gemeenschap ligt in haar bijdrage tot vorming van een nieuwe internationale structuur, van een .vredes’structuur, waardoor wapenstilstand ontwikkeld kan woorden tot vrede. Om te begrijpen op welke wijze dat kan geschieden, om te zien wat het belangrijkste in de Euro pese Gemeenschap is, wat wij, tijdge noten, vooral en bijzonder in deze ge meenschap moeten zien te versterken, is het van belang na te gaan hoe en on der welke omstandigheden binnen onze volksgemeenschappen .vrede’ tot stand gebracht en gehandhaafd wordt. Want binnen onze landen is de strijd tussen mens en mens wél aan banden gelegd. Binnen alle historische staten kwam al iets tot stand van die rechtsorde, die tussen staten nooit tot stand gebracht wend. Binnen onze staten zijn mens en mens niet alleen verbonden door een hen van boven opgelegd recht. De overheersten, de onderdanen, zijn tot burgers gewor- au i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1