Een week revoluties van en Gade SHroar staatsgrepen Christelijk radicalen uit de verf Tx L 1 i» Verkiezingsnederlagen van Labour I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin VRIJDAG 10 NOVEMBER 1967 opslag Gouden filmpjes Fandalisme Tij’delijke opslag van Hollandia in van der Heem Sneek fit - 10óe JAARGANG No. 88 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Hwat hal us hjoed to sizzan Schots nationalisme. Staatsgreep in Jemen. Meer macht voor Papadopoelos. Ontevredenheeid. Aden. Schrikreactie. heffingen Belastingen. 2e week november 1917 Dy’t syn jild forgriemt forgriemt ek syn eare troepen uit de Zuidarabische federatie nog deze maand zal terugtrekken, of er nu een verantwoordelijke regering zal zijn gevormd of niet, of de beide natio nalistische groeperingen tot een verge lijk zijn gekomen of niet. Uit Kaïro werd gemeld, dat deze groeperingen, resp. de N.L.F. en de F.L.O.S.Y. overeenstem ming hadden bereikt over een gemeen schappelijke delegatie om met de Engel- sen de overdracht van de macht te be- spreeken, maar of dit veel om het lijf zal hebben, is onzeker. Beide groeperin gen (waarvan de N.L.F. de laatste tijd zeer actief is geweest, teneinde in een aantal sultanaten van de federatie de macht in handen te nemen) voeren in Aden een harde strijd om de macht. Vo rige week vrijdag zijn daar ongeregeld heden begonnen, die enkele dagen heb ben geduurd. De federatie heeft welis waar een leger, dat zou kunnen ingrijpen maar de officieren van dit leger zijn vrij gelijkelijk verdeeld in hun sympathie voor de beide partijen, zodat ingrijpen zou neerkomen op een verscheuring van het leger. In Griekenland zijn enige verschuivingen in de regering gekomen. Nadat eerst al vier civiele ministers in dit geheel door de militairen beheerste kabinet ontslag hadden genomen, hetgeen neerkwam op een krachtproef tussen de militairen en koning Constantijn. die de benoeming var nieuwe civiele ministers eiste, is nu de minister van buitenlandse zaken, die nauwe betrekkingen met het hof onder hield, afgetreden. Hij deed dat enkele uren nadat kolonel Papadoploelos, de krachtigste militaire man in de rege ring, de bevoegdheid had gekregen om over alle wetsontwerpen te kunnen be slissen voordat zij aan premier en ko ning worden voorgelegd. De koning trekt kennelijk aan het kortste eind bij zijn po gingen nog enige macht te behouden. satellietstaten. Een „kernwapenvrij” Europa. benoeming van commissarissen voor de helft door de werknemers. Een 70-jarige bolkuorrinster te Drach ten door een windvlaag tijdens een hevi ge regenbui gevallen. Het bleek dat deze vrouw per week f 2,verdiende. Predikbeurten. Herv. kerk Dr. C. J. Nie meijer, Doopsgez. kerk Ds. D. Rosser Geref. kerk nieuwe Hofstraat Ds. J. oj ’t Holt, Broerekerk de heer G. I. v. d. Ploeg. Komt naar de kinderspeelgoedwinkel van F. Vogelzang, t.o. het stadhuis. Door hoge kolenkosten een slechte jaar uitkomst van de Makkumer Electrisch Centrale. Een veehouder te Kubaard heeft ter ge legenheid van zijn zilveren bruiloft een 100 tal huisgezinnen aldaar verblijd met een enveloppe bevattende 10 gulden. Het vervoer, afleveren en verkoop van oud rood koper, oud geel koper en brons is verboden. Better, namen de êlden neffens plicht 't bislüt in eachje yn ’t seil to hélden dan gong ’t wis foarüt. Fansels blanke sielen kweke opfoeders net mar de sucht ta fomielen is de slimste smet. Alden, skea forgoedzje ja, dat sit der yn. mar de bern to hoedzjen dêrfoar binne hja blyn. It jongfolk moat genietsje Frijheits-ideael. Hieltyd ’t selde lietsje De moderne tael. It meitsjen fan brokken heart der blykber by ’t wurde de Ongelukken fan ’e maetskippij. Tasicht is sebeare. Selsstannigens, ja moat in mins jong leare. It komt de jeugd hjoed ta. ’t Is der wer to rédden, de bolbjirken bern litte yn doarpen, stêdden har fornielsucht sjen. Ljouwert hat der oer klage üt Ternaerd 't birjocht hwa kin soks fordrage? wy ha skjin Os nocht. Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bols wards Nieuwsblad In Willemstad (Curasao zijn 15 6. 16 mensen om het leven gekomen, toen de in aanbouw zijnde brug over de St. Annabaai instortte. De lijken van 9 men sen, 4 Nederlanders en 5 Antillianen zijn geborgen. Twee personen werden zwaar gewond, terwijl nog zes mensen worden vermist. Hier een luchtfoto van de ingestorte brug. In het aangrenzende Jemen hebben offi cieren gebruik gemaakt van de afwezig heid van president Sallal, die in Moskou de feestelijkheden ter gelegenheid van de vijftigste verjaardag van de Russische revolutie bijwoont, om hem af te zetten. Sallal is jarenlang de man geweest, die een hechte band wenste tussen het repu blikeinse Jemen en de Egyptenaren, die in 1962 al spoedig het republikeinse le ger tegen de door Saoedi-Arabië ge steunde royalististen te hulp snelden. Toen Nasser eind deze zomer op de Ara bische topconferentie te Khartoem met koning Feisal van Saoedi-Arabië een overeenkomst sloot, die voorzag in de aftocht van de Egyptische troepen, voel de Sallal zich verraden en weigerde deze overeenkomst te erkennen. Hij zocht steun bij die republikeinse groepen, die zich tegen een grote Egyptische invloed hadden gekant. Vermoedelijk hebben die groepen nu de overhand gekregen, nu zij bovendien meer op de Egyptische steun kunnen rekenen, omdat zij wel de over eenkomst van Khartoem zullen willen aanvaarden. Moskou: Grote militaire parade op het Rode Plein ter gelegenheid van de vijf tigste verjaardag van de oktober-revo- lutie. We zien hier een intercontinen tale reuzen-raket van een nieuw type. De raket gebruikt een nieuw soort brandstof en kan kernladingen naar elk vijandelijk doel brengen De Christen-Radicalen vergaderen eind deze week intensief over het uitwerken van hun politieke ideeën. De tijd dringt. Over een maand komt de partijraad van de KVP bijeen met als voornaamste gespreksonderwerp: kiezen wij voor de radi calen of voor de meer behoudende lijn van het duo Schineltzer-Aalberse Ruim voor die tijd moeten de radicalen met een gedetailleerd program komen om haar fijn te kunnen uitleggen wat ze nu eigenlijk precies willen. Een keuze zou anders niet veel meer dan een gok zijn. alleen moet zij vermoedelijk dezelfde vernederende uitsluiting van de Europese De positie van de Engelse Labour-regering is allesbehalve benijdenswaardig. Niet Economische Gemeenschap ondergaan, die de Conservatieve regering in 1963 even eens door toedoen van president De Gaulle heeft gekend, niet alleen geven indis creties over wat ministers hebben gezegd aanleiding tot geruchten over spannin gen tussen diverse leden van de regering, maar ook in de ogen van het eigen pu bliek ontbreekt het Wilson en de zijnen steeds meer aan greep op de problemen. Dat komt duidelijk naar voren uit de uitslagen van tussentijdse verkiezingen voor parlementszetels, die vrijkomen door het overlijden of aftreden van parlements leden. Vorige week donderdag waren er drie zetels in het geding, die normaal ge sproken veilige zetels voor Labour zou den zijn geweest. Alleen in Gorton wist de candidaat van Labour zijn zetel te behouden, zij het met een aanzienlijk ge slonken meerderheid. De opkomst was hier (hetgeen in andere tussentijdse ver kiezingen meestal het geval niet is) on geveer even groot als bij de algemene verkiezingen. De socialist verloor een goede vijfduizend stemmen, de conserva tieve candidaat, ditmaal de jonge klein zoon van sir Winston Churchill, even eens een Winston, zag zijn stemmental met 2200 vermeerderd, terwijl de liberaal die bij de algemene verkiezingen niet had meegedaan, 2400 stemmen verover de en een plaatselijke candidaat er 1100 in de wacht sleepte. In Leicester verloor de socialist 10.000 van de bijna' 19.000 stemmen, die hij bij de algemene verkiezingen had verwor ven, terwijl de conservatieve winnaar er bijna 400 minder kreeg en de liberaal van niets op 3125 kwam. Maar hier wer den in totaal 7.000 stemmen minder uit gebracht. Deze week zijn de inzichten van de Christen-Radicalen over de Nederlandse politiek van morgen al een heel stuk duidelijker geworden. Een radicaal team heeft een ontwerp-programma samenge steld, dat eind deze week door de alge mene vergadering zal worden besproken. Het ligt voor de hand, dat de algemene vergadering hier en daar de zaken wat toespitst of bijslijpt, maar de grote lij nen in elk geval in stand houdt. Het kortgeleden verschenen rapport is dus een aardige graadmeter voor het radi cals klimaat. De in dit werkprogramma opgenomen politieke punten (om precies De plannen van minister Witteveen (Fi nanciën) om wat veranderingen aan te brengen in de inkomstenbelasting (wijzi gingen, die de opbrengst voor de schat kist moeten verhogen) zullen het op enkele onderdelen na wel halen in de Tweede Kamer. Dit valt af te leiden uit het voorlopig verslag van de vaste com missie voor Financiën uit de Tweede Ka mer op de wijzigingsvoorstellen van de bewindsman. De belastingwijzigingen houden o.a. in: verhoging van de aan- slaggrens van de inkomens-belasting van twaalfduizend naar vijftienduizend gul den (voor de belastingbetaler gunstig) en een verandering van de aftrek voor bijzondere uitgaven (een belangrijk deel van de extra uitgaven voor medische ver zekering en hulp zou niet meer aftrek baar zijn). Buiten de sfeer van de inko mensbelasting wil minister Witteveen verder een definitie maken van de als tijdelijk bedoelde verhoging van de ben- zine-accijns en verhoging van de omzet belasting voor een groot aantal goede ren. De Kamermeerderheid pruttelt nogal te- veen hier wat water bij de wijn moeten doen of compensatie moeten geven doo. de „vrije bijverdienste”, waarover geen inkomstenbelasting behaald behoeft te worden te verhogen van (nu) vierhon derd gulden tot bijvoorbeeld zeshonderd gulden. Ook is er verzet tegen verho ging van de omzetbelasting op brom fietsen. Het tarief voor de gemotoriseer de fiets is in 1966 pas verdubbeld. Een groot aantal Kamerleden vindt, dat de bromfiets geen luxe meer kan worden genoemd zelfs, met name op het platteland, tot de voor het levensonder houd noodzakelijke uitgaven moet wor den gerekend en daarom onder een lager tarief moet vallen. te zijn 89, verdeeld over zeven hoofdstuk ken) zijn hier ook wel naar. Een aantal van hen zal, voor een groot aantal poli tici, ronduit sensationeel zijn. Zo stelt de werkgroep (ook wel: „Amacitia-groep”, naar de plaats waar zij regelmatig ver gaderde) o.a.: verzwakking van de positie van de Eerste Kamer hogere belastingen en géén belastingverlaging) 350 miljoen extra voor de ontwikke lingshulp in 1968 terugtrekking van Amerikaanse en Russische troepen uit Duitsland en de en Wymbritseradeel. Een geval apart is de tussentijdse ver kiezing in het Schotse Hamilton, waar ’n candidate van de Schotse nationalistische partij de zetel veroverde op Labour, dat bij de algemene verkiezingen nog een voorsprong had van 16.500 stemmen op de conservatief. Doch hier verloor niet alleen Labour sterk, maar ook de con servatief, die zijn stemmental meer dan gehalveerd zag. Naast de algemene on tevredenheid over bijna alle politieke as pecten, lopend van de economische po litiek, via Rodesië, Vietnam tot het lid maatschap van de E.E.G., komt er in Schotland nog het gevoel bij door „Lon den” en de „Londense partijen” al te zeer te worden verwaarloosd. Wilson heeft nog wel enkele jaren voor de boeg voor hij algemene verkiezingen moet uitschrijven en overtuigd van de juistheid van zijn politiek verwacht hij, dat het bittere medicijn, dat hij het En gelse volk te slikken heeft gegeven, dan een gunstige uitwerking zal hebben ge had. Men kan hem in elk geval niet de moed ontzeggen om impopulair te zijn. Hij zal nu onder zware druk, vooral van zijn eigen parlementsleden, er toe ko men om de teugels minder strak te hou den, maar dat zal hem vermoedelijk voorlopig niet van zijn koers afbrengen niet alleen keihard, maar ook onverbid delijk. In een gezamenlijke verklaring (een feit, dat de verdeling binnen de KVP nog eens extra tekent) zeiden zij: „Dit is zelfmoord op termijn voor een echt christelijk geïnspireerde volkspar tij, die een eigen invloed nationaal en internationaal wil blijven uitoefenen”. Over de aanpak van de radicalen meent de KVP-top: „Zij dwingt de kiezers uit eindelijk naar een tweepartijenstelsel, dat strijdig is met de werkelijke situatie in ons land en dat tevens het einde van de partijvorming op christelijke basis be tekent”. De heren Aalberse en Schmel zer zeggen ook, dat „een dergelijke aan pak taak en bevoegdheid van de volks vertegenwoordiging uitholt” en verder „in grote mate afhangt van de omvor ming van andere partijen en dus onzeker is”. Een ontijdig stembusakkoord is ver der, volgens de gezamenlijke verklaring, een bedreiging voor de politieke stabili teit in Nederland. Volgens Aalberse en Schmelzer zijn ove rigens veel voorstellen van de radicalen terug te vinden in de bestaande pro gramma’s van de drie christelijke par tijen” en dus ook in het programma van het kabinet-De Jong”. Dit is een consta tering, waarop de radicalen eind deze week wel het nodige zullen zeggen. Het is inderdaad waar, dat enkele radicale uitgangspunten bijvoorbeeld ook in het KVP-program zijn te vinden, maar, al dus de radicalen, zij worden alleen niet uitgevoerd omdat men dan tegen de ha ren van de regeringspartners in zou strijken. Tijdens het radicale congres van deze week zullen nog wel enkele punten ver vallen of worden veranderd. Met name de paragraaf over Europa („kernwapen vrij”) zal wel op het nodige verzet stui ten. Tenslotte is niet iedereen even radi caal. Dit is trouwens ook de paragraaf waarop de meeste kritiek is gekomen. Niet voor niets zeggen Aalberse en Schmelzer, dat zij de binnenlandse voor stellen positiever beoordelen dan de bui tenlandse. Deze uitslagen geven aanleiding tot en kele belangwekkende waarnemingen. Op de eerste plaats moet men wijzen op een ontevredenheid bij de Labour-kiezers, die zich tot nu toe vooral had geuit door het niet naar de stembus gaan. Bij vorige gelegènheden zag men naast het ver schijnsel van de onthouding, dat onge veer vijf procent van diegenen, die eerst op Labour hadden gestemd, naar de Conservatieven overgingen, terwijl een groter aantal halverwege bij de Libera len bleef hangen. Onderzoekingen heb ben uitgewezen, dat het percentage van diengenen, die van Labour overgestapt zijn naar de Conservatieven, nu is geste gen tot 15. Tevens heeft men geconsta teerd, dat vooral vrouwen de overgang van Labour naar Conservatief hebben gemaakt. Men kan ook opmerken, dat daar, waar de zetel bedreigd lijkt of waar de oude tegenstellingen tussen so cialist en conservatief geactualiseerd worden, zoals b.v. door de naam Chur chill, de vaste kern van Labour zich niet onthoudt van stemming, maar trouw blijft ondanks de bezwaren. In Leicester hebben de onthouders zich dan op de situatie verkeken. Het Lagerhuis is weer bijeengekomen en het enige nieuws, dat de regering heeft meegedeeld, was, dat Engeland zijn Even belangrijk als deze algemene poli tieke voorstellen zijn de plannen van de radicalen tot een partijhervorming te komen. Het werkprogramma zegt hier over, dat moet worden gestreefd naar hervorming van de huidige christelijke partijen (bedoeld worden: KVP, ARP en CHU) tot groeperingen zonder christe lijke exclusiviteit. Met andere woorden: een katholiek moet niet automatisch KVP stemmen en een niet-katholiek moet zich gemakkelijk bij een KVP- nieuwe-stijl kunnen aansluiten als hij het met het politiek programma eens is. Er moeten volgens de radicalen „samen werkingsverbanden” komen met andere partijen, die radicale en vooruitstreven de programma's hebben. Deze samenwer king zal al voor de verkiezingen moeten blijken bij de presentatie van een ge meenschappelijk programma en een lijst van ministers. Deze voorstellen zijn niet best ontvan gen. De KVP-leiding Schmelzer-Aalber se) reageerde eind vorige week wat schrikkerig met een fel verweer. De an dere partijen (met name D’66 en de PvdA) waren zeer gereserveerd. Nu kan men zich dat van de democraten en socialisten wel voorstellen. Zij vormen de mogelijke partners voor de radicalen. Het is in de politiek taktisch niet erg verstandig te laten blijken, dat je zo dol graag met anderen samenwerkt. Dat verzwakt de onderhandelingspositie. Het is in de afgelopen weken wel voldoende gebleken, dat D’66 en PvdA in beginsel niet afwijzend staan tegenover een dui delijke samenwerking met de Christen- Radicalen. Zodra het echter gaat om de vaststelling van een gezamenlijk pro gramma (waaraan de radicalen nu toe zijn) wordt de stemming wat kribbig, omdat er dan keihard moet worden on derhandeld. De reactie van partijvoorzitter Aalberse gen op het punt van de bijzondere af- en fractieleider Schmelzer was echter trek. Waarschijnlijk zal minister Witte- ■s>-, Sgs* Soks hurdhandich tsjin to gean moat elk as syn taek forstean. PY’. In Sneek circuleert het gerucht, dat d N.V. Hollandia met in Friesland fa brieken te Bolsward en Scharsterbru de voormalige Van der Heemfabriek van de N.V. Philips zou willen kopen. Van plannen tot koop van dit pand is bij de N.V. Hollandia echter geen spra ke. De geruchten zijn waarschijnlijk in de wereld gekomen omdat Hollandia voor een half jaar een deel van het fabrieksgebouw in Sneek heeft gehuurd. De fabriek heeft namelijk tijdelijk ge brek aan opslagruimte. Men heeft daar om 1800 vierkante meter vloeropper vlakte in het Van der Heem-pand ge huurd en als gevolg in gebruik geno men. Over enkele maanden heeft het bedrijf weer de normale beschikking over zijn opslagruimte in Rotterdam en zal de Van der Heemfabriek niet meer voor dat doel worden gebruikt. o] ^■aa*****^

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1