Misverstanden rond de moderne GabeSHroar hulpverlening de van Kader besprak plaats vakbeweging in samenleving Gezinsverzorging, voor wie is dat eigenlijk ii 106e JAARGANG Flecht yn ’e natur j. s. Fan de Mar tin vloer Zilveren filmpjes 1 7^/////'^ Brief aan Sint Nicolaas JlL; v, F - p - No. 89 DINSDAG 14 NOVEMBER 1967 W ymbritseradeel. Hwat haf Aylva State K. V. it we Tj. de J. Advertentieprijs: 16 cent per mtn Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Wij zijn dan dankbaar Sint en Piet Want stouters zijn in Aylva niet Wij wensen op uw reis heel vlug Veel goeds en volgend jaar terug. enquête die het C.N.V. onder haar af delingen hield, dat er een grote behoefte bij de leden bestaat naar de structuur, plaats en doel van de christelijke vak beweging. Mede naar aanleiding van deze gedach tengang, meende het C.N.V. er goed aan te doen op deze kaderdagen, welke over al in den lande worden gehouden, als centraal onderwerp aan de orde te stel len: „De christelijke vakbeweging in de samenleving”. In een korte toelichting op dit onder werp wees verbonds-secretaris, de heer P. Tjeerdsma op de situatie, waarin de positie van de christelijke vakbeweging aan de orde is gesteld. We zitten volop in de problematiek van de werkgelegenheid, met name die in het Noorden. Die werkgelegenheid moeten we mede Benoemd tot organist in de Herv. Kerk te Tjerkwerd, de heer S. W. de Jong, aldaar. Wegens sabotage weer 15 doodvonnissen voltrokken. Verzend nu reeds uw kerstpakketten voor de vrijwilligers van de Waffen SS en het Legioen. In Nederland begin gemaakt met de inbeslagneming van klokken. Men wordt verzocht degenen die de klokken weg halen geen moeilijkheden in de weg te leggen, aangezien hier sprake is van een onvermijdelijke noodzakelijke oorlogs maatregel. In Stalingrad stortten vijandelijke aan- valspogingen ineen. Great is dy rykdom Hielendal forslein It hat in bigjin. En op 'e tiid wer in ein. Us tinzen reizgje mel Yn ’e wrald fan ’e natür Dy bliuwt bistean Sunder minselik bistjür. Der wei kaem it lüd Fan guozzen op ’e flecht ,,’t Is fol yn ’e loft De ICiden bin hecht. Hja driuwe nei ’t suden Yn ’e selde kadans. Hwant wolle hja libje Dat paed moatt hja Ians. Paden fan juster Binn’ ek dy fan hjoed Altyd dat selde. Mar mei nije moed. It griis fan ’e del gie oer yn ’e joun De loft dy wie ien Mei de blabs op ’e groun. Dan heech yn ’e loft Boppe mist en dize Der ’t stjerren steane En Ijochtsjend wer rize. Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Blikkene pannen binne gau hjit en kaki Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J.’OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) 3e week november 1942 zien in het licht van de toenemende auto matisering. Het is o.a. van belang, dat gestreefd wordt naar een arbeidsmarktbeleid, waarin overheid en bedrijfsleven nauw samenwerken en waarin zaken als in dustrialisatie en werkgelegenheidssprei- ding mede met betrekking tot het pro bleem van de ruimtelijke ordening aan de orde komen, evenals zaken als be- roeps-opleiding en verbetering van de infrastructuur. Mobiliteit van de werknemers ten aan zien van de beroepen is een zeer belang rijke zaak. Een bredere basisopleiding is dan ook nodig. Het overbrengen van werknemers vanuit het Noorden naar de randstad brengt geen oplossing. Het be tekent een verschraling in het Noorden en een verstikking in de randstad. De aanwezige kaderleden spraken er zich duidelijk over uit, dat de christelijke vakbeweging er niet alleen is tot het behartigen van de belangen van haar le den. Zij dient in haar handelen ordenend in te werken op de samenleving, daarbij geleid door de normen van het Evange lie. In deze kadervergadering, die een goede belangstelling mocht genieten, kwamen verder zaken aan de orde als: de doelstellingen van de onderneming en het zich bedrijfsgenoot voelen door de werknemer de rechtvaardigheid in de inkomens verdeling en het delen door de be- drijfsgenoten in de resultaten van de onderneming de harde noodzaak tot verbetering van de infrastructuur in het Noorden en met name in Friesland. Kaderleden, aangesloten bij het Chris telijk Nationaal Vakverbond en komend uit verschillende plaatsen in Friesland- Zuid, vertegenwoordigden hun diverse organisaties op de Kaderdag, gehouden zaterdag jl. in het „Gereformeerd Cen trum” te Bolsward. Namens ’t C.N.V. waren aanwezig CNV- secretaris P. Tjeerdsma en CNV-be- stuurder voor het Noorden, H. de Vla ming. De noodzaak in deze snel veranderende maatschappij met zijn problematiek en verdergaande ontwikkelingen, de juiste plaats van de vakbeweging in dit ge heel te bezien, was één van de redenen, waarom het kader naar hier was ge komen. Luisteren naar elkaar en onderling van gedachten wisselend is van groot belang bij de vorming en standpuntbepaling. Duidelijk bleek uit een onlangs gehouden OER DE SITUATIE YN IT „NOORDEN” leit alhiel yn de geast fan üs tiid, dat hoe langer hoe mear it spraekge- brük de term „Het Noorden” hantearet by it bisprek oer de kwestjes yn Frys lan, Grinslan, Braban en Limboarch op ien heap to goaijen, likemin as Oerisel, Gelderlan en Drinte. Dan prate wy fan de swierrichheden fan de mynstreek, of fan Twente of fan West-Braban, mar hjir ha wy de primeur, dat men trije provinsjes, in kwart fan Nederlan, op ien nümer set. Wy hoege der bileaven net greatsk op to wêzen, hwant it de- monstrearret mear swakkens as krêft. Mar it byld fan it „Noorden”, it gebiet boppe Swol hat him yn Nederlan al ste- vich fêstige en ik leau, dat it forstan- nich is, om hjir mar fan üt to gean, wol üs stribjen net steryl wurde. Lykwols bin ik fêst fan miening dat wy dat allinnich dan ta in fruchtbere gear- wurking bringe as wy biret en realis- tysk üs ynbring yn it Noorden feilich stelle. Us sentimint en üs idealistyske ynslach mei üs net pro en net kontra de oaren opstelle, mar mei yn de ploech. Mar dan saeklik en goed bislein. Hwant der binne tsientallen forskillen yn bilang en ynsjoch, yn folksaerd en geografyske situearing. Sjogge wy dér nei, dan is it „Noorden” in „monsterverbond”. Mar it is perfoarst net de bidoeling, dat wy üs as folkslach ien en mien fiele moatte mei de Grinzers en de Drinten. Dat wurdt net fan üs frege en it soe ek net kinne. Wy stean inkeld foar de rea liteit, dat de publike opiny op it heden üs as „Noorden” bisjocht en regearing en folksfortsjintwurdiging dwaende is om foar it „Noorden” in takomst üt to tekenjen. Dus wol meidwaen yn „de Bestuurskom- missie Noorden des lands” op deselde wize as it lytse Nederlan meidocht oan de E.E.G. Dat bitsjut dêr en hjir Mara- thonsittingen om ta risseltaten to kom men en dêr likegoed as hjir moatte de dreechste en kundichste minsken dy ün- derhannelingen fiere en tofoaren har re dens skerp meitsje litte. Dat dit léste nedich is, biwiist de hlele histoarje. Hwant gean de Friezen nei Grins mei har idealistysk sentiment, dan giet it harren as it Friese Volkssanatorium yn Appelskea, blommen en speeches foar Fryslên en it sanatorium nei Haren. De dielnimmers oan in wedstrijd bipale taten yn Grins torjuchte komme. Seis as it swiertepunt düdlik yn Fryslan leit, wurdt de sintrale post yn Grins festi- ge. Okkerjiers krige it Noarden in eigen biskop. Fryslan hie de measte roomsk- katholieken, de measte parochjes, mar de biskop kaem yn de stêd Grins. Neist dy sintrale lizzing fan Grins stiet jit de bilangrykheit fan de stêd: Grins, it Am sterdam fan it Noorden. In drokke, lib- bene stêd, mei in stêdspatroan fan al lure, in bloeijende universiteit, mei in mannichte fan wittenskiplike instituten, hweründer it akademysk sikenhüs. Dêr- neist is Grins in prachtige winkel- en sakenstêd, dy’t tüzenen fan klanten üt de fiere omkriten, ek üt Fryslan lukt. Sünder mear mei dit sterke en sintrael lizzende Grins foar it Noarden wurkje, bitsjut foar Fryslan selsmoart, dan heart it by de Ommelanden en wurdt dêrnef- fens bihannele. It gearwurkjen mei Grins en Drinte kin allinnich barre troch by elts initiatyf tofoaren nei to gean, hwat de baten foar elts fan de trije wêze sille en dy fêst to lizzen. Wy hawwe dizzer dagen al wer in biwyske hawn fan boppesteande ana lyse. Grins krige in bilangryk Haechs bureau, Fryslan wurdt ófskipe mei in joadefoai. En den Haech hat wer ris oan it Noarden tocht. De gearwurking fan Fryslan mei Grins lan en Drinte kin foar alle trije provins jes profitelik wêze, mar allinnich dan as de Friezen mei noftere, saeklike opfet- tingen it spul op Grinzer manear spylje. Dat bits jut: goed rekkenje en „noatell’n!” Brandde ruim een jaar geleden De nieu we Bazar geheel uit, thans kan het nieu- gebouw worden heropend. Beste Sint en Zwarte Piet Vergeet toch op uw reisje niet De ouden, zusters en het personeel Van Aylva-State in het geheel. Zij staan voor uw aanstaand bezoek, Niet gaarne in het zwarte boek. Zij hebben steeds hun best gedaan En wensen daarmee door te gaan. Een iedereen is steeds tevree En allen werken daaraan mee De stemming is ook algemeen Men hoort geen klachten of geween. Het kasgeld echter gaat omhoog Waar ieder nu zijn hoofd voor boog Die stemming nu, was wel gedaald Maar het hoge cijfer was bepaald. Wil dit eens in uw oor gaan knopen En bij uw komst, naar wij hopen Voor ieder dan wat mee wilt dragen. Dit is het wat wij komen vragen. üs hjoed to sizzen «kwL Jgk Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en In de radiarubriek Mens en Samenleving sprak op 8 november 1967 drs. C. Lange- dijk over de vraag, voor wie de gezinsverzorging eigenlijk bestemd is. „Denkt u zich eens in, dat een goede kennis van u een vrouw heeft die in het ziekenhuis moet worden opgenomen, zodat de kinderen onverzorgd achterblijven. Als die kennis u om raad vraagt, wat zou u hem dan aar-raden te doen?”. Deze vraag werd - met vele andere vragen - voorgelegd aan zo’n drieduizend willekeurig gekozen meerderjarige Nederlanders. Het doel was na te gaan, wat er bij de bevolking aanwezig is aan kennis, aan beeldvorming en aan houding ten opzichte van de sociale dienstverlening, en daar hoort de gezinsverzorging ook bij. „Ik zou hem aanraden” antwoordde bijna één kwart van de ondervraagden, „om naar een instelling voor gezinszorg of gezinshulp te gaan”. Eveneens bijna een kwart zag de oplossing in onderbrenging van de kinderen bij familie, buren of kennissen, terwijl een derde kwart in zo’n geval zélf zou helpen. Toegegeven moet worden, dat sommige belemmeringen wel reëel kunnen zijn. Door personeelsgebrek bij de instelling namelijk hadden sommigen tevergeefs aangeklopt, terwijl anderen reeds bij voorbaat wegbleven. Dit kan inderdaad voorkomen, evenals het financiële be zwaar, want gezinsverzorging is niet kosteloos. Er wordt op basis van inko men en draagkracht een bijdrage in de kosten gevraagd. Het wbrdt tijd om alles nog eens samen te vatten. Het ging ons om de vraag, tot wie de gezinsverzorging zich richt. Hier volgt dan eerst nog eens het ant woord van het gewone doorsnee-gezin, waar - door welke oorzaak dan ook - de huishouding tijdelijk niet goed kan draaien. Dit gezin dan is van het be staan en de mogelijkheden van de ge zinsverzorging meestal onvoldoende op de hoogte. Velen menen - ten onrechte - niet voor hulp in aanmerking te kun nen komen. Wat is de betekenis van de naaste om geving voor zo’n gezin? Welnu, de helft van de bevolking vindt dat men in eerste instantie op deze naaste omgeving best een beroep mag doen. Velen tonen zich dan ook bereid om - ongevraagd - zelf hulp aan te bieden. Tenslotte het antwoord van samenleving en overheid, waaronder speciaal het Ministerie van Kuituur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, op de vraag tot wie de gezinsverzorging zich richt. Dit antwoord kan kort zijn; tot iedereen. Voor het gezin, door verschillende maatschappelijke ontwikkelingen kwets baar geworden zijn, onder gemeen schappelijke verantwoordelijkheid van partikulier initiatief en overheid - lan delijk en gemeentelijk - een duizendtal gezinsverzorgingsinstellingen ter be schikking. De gezinsverzorging staat dan ook bij een bericht, een telefoontje bijvoorbeeld van uw kant, meteen tot uw dienst. Zegt de instelling dan echteer nog nee, wat in één op de vier gevallen inderdaad vóórkomt, dan ligt dat niet aan u, maar aan het personeelstekort. Voor vrouwen en meisjes is dus ook de gezinsverzorging als arbeidsveld de moeite van het overwegen waard. Ook een gedeeltelijke dagtaak is mogelijk, met name in de hulpverlening aan be jaarden, langdurig zieken en gehandi- kapten. Wat is nu onze konklusie? Deze: dat u kunt kiezen - althans in de meeste ge vallen - uit verschillende mogelijkheden om bij ziekte van de huisvrouw of bij vergelijkbare omstandigheden uw huis houding draaiende te houden. Dit te weten betekent dat u zich vrij kunt voelen, niet afhankelijk van één bepaalde hulpmogelijkheid. U kunt vóór- en nadelen rustig vergelijken, en afwe gen. Naast uw buurvrouw, naast uw zuster, uw dochter, uw moeder of uw schoonmoeder, naast uw bevriende re latie is bovendien de beroepskracht voor u beschikbaar, en de toegangsweg daar heen ligt in feite geheel voor u open. Ook wel meent men lid te moeten zijn van een gezinsverzorgingsinstantie of tot een lagere inkomensgroep te moeten behoren, of soms een groot ge zin te moeten hebben. Ook deze opvat tingen zijn zonder meer onjuist. Ge zinsverzorging immers is er in beginsel voor elk gezin waarin door welke oor zaak dan ook de goede gang van zaken in de huishouding bedreigd wordt. Daar bij komt nóg, dat gezinsverzorging nog wel eens verwisseld lijkt te worden met kraamverzorging en wijkverpleging. Kraamverzorging evenwel wordt gege ven de eerste tien dagen na de geboorte van een kind, en wijkverpleging' houdt zich, in tegenstelling tot gezinsverzor ging, niet bezig met huishoudelijk-ver- zorgende taken. AMSTERDAM: Nu de grote dag van de goedheilignian weer met rasse schreden nadert, wordt in de verhuurinrichtingen van zijn kleding onder hoogspanning gewerkt om alles weer piekfijn in orde te krijgen. de spulregels en der moat men jin by oanpasse. Binne de Grinzers realistysk en goed wekker, ha se de gek mei moaije wurden en komplimintsjes, dan moatte üs minsken like forstannich wê ze en mei deselde wapens stride. Binne hja geduldich en taei by de ünderhanne- lingen, dan wy net minder. Us erflike flater hat altyd west, dat wy üs methoa- de seagen as de iennige, dat wy üs op- fettingen ek oan de oare kant fan de tafel mienden to sjen, wylst wy dan letter ta de konklüzje kamen, dat hja üs moai to pakken hawn hiene. Hwant it is in fout fan üs, dat wy tinke, dat Grins lan bilangstelling hawwe soe foar de bloei fan Fryslan, dat lit har minstens stienkald, it giet harren om Grinslan en it measte om de stêd Grins, de me tropool fan it „Noorden”. De spulregels binne sa: Grinslan wol Fryslan en Drinte brüke om mear foar Grinslan to birikken en dus moat Frys lan bisykje Grinslan en Drinte to brü- ken om mear foar Fryslan to birikken. Dat is de realistyske basis fan de gear wurking en lit fierder alle sentimint en moaije wurden mar thüs, dan bilibje wy allegearre jit folie nocht fan it „Noor den”. By dit alles komt jit it bilangryk, tige bilangryk feit. Bisjocht men it „Noor den” op de kaert, dan is it düdlik, dat Grins yn it sintrom leit. En dêrtroch as fansels allerhanne sin trale noardlike funksjes biset, to folie om op to neamen. Net allinnich op bi- stjürsniveau mar likegoedsaeklik sil dêrom Grins it meast attraktive diel fan it Noarden bliuwe. Sünder mear foar it Noarden pleitsje, bitsjut, dat de rissel- De volgende vraag is nu, wie er voor hulp naar de gezinsverzorging wijzen en wie naar de eigen omgeving, zoals buren, familie en kennissen, zichzelf daarbij inbegrepen. Deze eigen omge ving dan werd sterk benadrukt door de jongeren, de onkerkelijken, de minder- frekwente kerkgangers en de stede lingen. vooral de groot-stedelingen. Daarentegen laat bijvoorbeeld het agra rische platteland, eertijds zo bekend van wege de veelgeprezen burenhulp, zich nu duidelijk kennen als een gebied met een relatief gering spontaan hulpaan bod tegenover een ruime verwijzing naar de gezinsverzorging. Aan dezelfde drieduizend mensen werd ook nog .een vervolgvraag gepresen teerd: „En als deze oplossing nu eens niet mogelijk is of niet helpt. Waar zou u hem dan aanraden naar toe te gaan om hulp?”. Het tweede aentwoord nu luidt meestal tegengesteld aan het eerste. Wie name lijk eerst een bepaald soort instelling noemt, tipt in tweede instantie meestal iemand in de eigen direkte omgeving als hulpbron aan, en omgekeerd. Dit soort gegevens versterkt de prak- tijkindruk, dat er zowel tegen hulp van de eigen direkte omgeving als tegen in- stellingshulp zekere, hoewel vaak geen onoverkomelijke, reserves bestaan. Niet alleen de houding, maar ook de kennis van de sociale dienstverlening is onderzocht. Eén op de vijf ondervraag den kon op de gestelde vragen in eerste of in tweede instantie geen enkel ant woord bedenken. Al met al blijkt dus voor velen de weg naar de gezinsverzorging niet zon der meer begaanbaar. In Amsterdam is een tweetal kleinere onderzoekingen ingesteld. Daarin is na gegaan, hoe men het probleem van de tijdelijk uitgeschakelde huisvrouw in feite heeft opgelost, en ook welke voorkeur men voor de diverse moge lijke oplossingen had. Naast een geringe inschakeling van de gezinsverzorging zien we daar een zeer ruim gebruik van familiehulp, vooral hulp van de moeder. Buren en vrienden vonden als hulpbron veel minder aftrek. Ook de algemene voorkeur ging sterk uit naar familiehulp, behalve bij hen die reeds ervaring hadden met gezinsver zorging. Zij zouden er meestal in een volgend geval weer gebruik van maken. Bekend maakt dus blijkbaar bemind. Stellen we ons echter de vraag waarom de mensen niet vaker bij de gezinsver zorging aankloppen, dan blijkt ook hier weer sprake van onjuiste beeldvorming en kennistekorten. Hier geldt het ge zegde: "Onbekend maakt onbemind”. Slechts één derde deel namelijk van de onderzochten bleek bekend genoeg met gezinsverzorgingsinstellingen om de weg er naar toe eventueel zelf te kunnen vinden. Velen bleken bovendien een foutieve voorstelling te hebben van de aard van de hulp en van de eventueel te stellen voorwaarde voor die hulp. Om deze reden geven we graag een idee van de voorwaarde, die men - en misschien ook u - soms nodig acht voor het krijgen van hulp. Wij doen diet met temeer vrijheid, omdat bij het onderzoek er slechts in een zéér beperkt aantal ge zinnen, nl. 1 op de 6, sprake was van voldoende kennis èn van een redelijk juist beeld van de gezinsverzorging. Vijf van de zeg gezinnen dus zijn van ge zinsverzorging niet genoeg op de.hoogte om er een beroep op te kunnen doen. Zo menen sommigen - ten onrechte dus - dat geestelijke gestoordheid van de vrouw, of ernstige dan wel chronische ziekte, of het hebben van problemen in het gezin - anders dan de tijdelijke uitschakeling van de huisvrouw - nodig ies voor het krijgen van hulp. Sj. van der Molen spreekt voor de boe rinnen in Hennaarderadeel over Het Boerehuis in Nederland. ;ws s

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1