Amerikaanse kiezers uiten ontevredenheid Ministers vielen (in commissie- vergadering) door de mand fiabe SKroar Sint Nicolaas komt zaterdag bij Hollandiafabriek aan Molies over het midden-oosten Het streven van de Radikalen moet niet worden onder schat - s 106e JAARGANG No. 90 VRIJDAG 17 NOVEMBER 1967 na p/m 4.15 uur begroeting op bordes van stadhuis door onze burgemeester n Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Wymbritseradeel. Hwat hat Midden-Oosten Tegenkandidaat Klappen voor deniokratische partij Vietnam Radikaal 9 id Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Tofredenheit wennet faker yn kratten as yn paleizen LONDEN. De Britse PTT heeft een demonstratie gegeven met een gesloten tv-circuit tussen steden, waardoor bijv, zakenlieden op honderden kilometers afstand met elkaar kunnen confereren. De confravision zal in 1970 werkelijk heid worden. De dienst zou ook internationaal kunnen worden. Het laatste opent mogelijkheden voor zakenlieden in mogelijk toekomstig EEG-verband niet met een kompromis genoegen zul len behoeven te nemen. Zij verwachten dat de adem van Washington niet vol doende zal zijn. Dit is natuurlijk niet de ejjige reden. De belangrijkste is wel, dat al het nieuws uit het parlement nog steeds wordt over stemd door het kabaal rond de christen- In een pakhuis van de Hollandia te Bols- ward een grote partij regeringsaardappe- len opgeslagen voor winterprovisie van de ingezetenen. Twee personen in Beetsterzwaag hebben alleen reeds hier voor f 25.000 aan eikels omgezet. Prins Hendrik zal met genodigdeh op de wilde zwijnenjacht gaan. Wegens de grote omzet heeft onderge tekende aangekocht 15 beste jonge koei en. Komt, ziet en overtuigt u. Geen bluf. Aanbevelend W. Zijlstra. Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Se week no ember 1917 Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) üs hjoed to sizzen In Amerika zijn bij gemeenteraadsverkiezingen, burgemeestersverkiezingen en in enkele staten gouverneursverkiezingen, belangrijke verschuivingen in het stem- patroon aan de dag getreden. In de meeste gevallen moet dat terug te voeren zijn tot reakties op de negerkwestie. Weliswaar zijn in twee steden, het industrie stadje Gary in Indiana en de in grootte achtste stad van de Ver. Naties, Cleveland negers tot burgemeester gekozen en heeft in Boston mevr. Hicks, die zich duidelijk uitgelaten had tegen .rassenintegratie, het onderspit gedolven, maar in enkele andere gevallen blijkt de tegenstand tot de rassenscheiding segregationisfen aan een overwinning geholpen te hebben. Zo heeft het altijd overwegend Demokratische New Yersey nu een parlement gekregen, dat in overweldigende meerderheid Republikeins is. Hier hebben de republikeinen hun kam- pagne voornamelijk gebaseerd op het verlangen naar een sterker gezag dan aanwezig bleek bij de rassenrellen van deze zomer. In Kentucky is eveneens een republikein gekozen, maar hier was het minder de rassenkwestie, die centraal stond als wel de kwestie-Vietnam. De gekozen gouverneur had de kiezers die de oorlog in Vietnam verboden. Hieruit vraagd op hem te stemmen. In San Francisco had men aan de gemeente raadsverkiezingen een referendum over de oorlog in Vietnam verboden. Hieruite kwam naar voren, dat van de 200.000 stemmen 77.000 uitgebracht werden op het voorstel om het vuren te staken en de Amerikaanse troepen uit Vietnam terug te trekken. Het verzet tegen Johnson vindt men niet alleen buiten zijn partij, maar ook erin, zoals blijkt uit het feit, dat Eugene J. Mc Carhty, de liberale Demokratische senator van Minnesota, besloten heeft zich kandidaat te stellen voor de Demo kratische kandidatuur. Zijn verzet richt zich tegen Johnsons uitzichtloze Viet namese politiek. Dat Mc. Carthy veel kans maakt, neemt men over het alge meen niet aan, maar het is mogelijk, dat hij voldoende zwaarte krijgt om op de partijconventie, waar de kandidaat wordt aangewezen, invloed uit te oefenen op de keuze van de vice-president en op het part ijp rogramma Schut, tot dan toe een wat onopvallend lid van de ARP, toe. Minister De Block was voorheen staatssekretaris voor bui tenlandse zaken. Onder de brede vleu gels van minister Luns opereerde hij op het terrein van de Europese samenwer king. Daarbij had hij al heel wat met ekonomie te maken want tenslotte is die Europese eenwording tot nu toe alleen op ekonomisch terrein een ietsje gevor derd. Natuurlijk was ook staatssekretaris Terwijl de strijd in Vietnam voortwoedt en de Amerikanen er veel hinder van ondervinden, dat hun luchtmacht de troepen te land niet voldoende kan steu nen wegens de natte moesson, heeft president Johnson de tegenstander laten weten, dat hij bereid is de leiders van Hanoi in neutrale omgeving op een neu traal schip te ontmoeten, wanneer dat het einde van de oorlog in Vietnam zou bespoedigen. Eerder al had Goldberg, de Amerikaanse vertegenwoordiger bij de Ver. Naties, door laten schemeren, dat Amerika bereid zou zijn de Zuidvietna- mese Vietkong als gesprekspartner te aanvaarden en niet zoals aanvankelijk alleen als onderdeel van een Noordviet- namese delegatie. De belangstelling van Hanoi voor vredesbesprekingen is op het ogenblik gering en dat kan men verkla ren door hun verwachting, dat de tijd in hun voordeel werkt, dat zij tenslotte een volledige overwinning zullen boeken en gemis aan gedetailleerde kennis te ver doezelen. Minister Schut deed dat door de zaken nóg ingewikkelder te maken. Dat wekte wrevel bij de kommissieleden. Zij gaan zich dan afvragen of de fout misschien bij hen zelf ligt En dat is niet bevorderdlijk voor een goede dis- kussie. Minister Schut kwam tot bijzon der onzekere uitspraken als: „Het komt heus wel terecht" en „Wie weet lukt het, of laat ik het zo zeggen - laten we hopen dat het lukt”. Ook stelde hij vast: „U weet het wel, het gaat wat vreemd in deze wereld”. Dergelijke uitlatingen doen een minister geen goed. Een minis ter moet zekerheid en resoluutheid uit stralen. En het is daarbij helemaal niet verboden, zelfs aanbevelenswaardig, om waarheden als koeien te verkondigen. Minister Schut heeft dat nog nooit Overziet men evenwel de meerderheden 1 van de gekozenen, dan valt op, dat de Demokratische partij die in het noorden meestal progressievere en integrationis- tischer kandidaten opstelt, ernstige klappen heeft gekregen. Een niet onaan zienlijk gedeelte van de aanhang van de Demokraten in de noordelijke gebieden heeft de voorkeur gegeven aan een Re publikeinse kandidaat, wanneer of de Demokraat een neger was, of wanneer hij zich een voorstander Van rasseninte gratie toonde. Deze afval is in de meeste gevallen niet voldoende geweest om ern stige verliezen in zeteltal te veroorza ken, maar de ontevredenheid behoeft zich maar een weinig meer tegen de re geringspartij te richten, of bij verkiezin gen van volgend jaar is het gedaan met de Demokratische meerderheid. Volgens het jongste opinie-onderzoek zijn nu meer Amerikanen van oordeel, dat de Republikeinse partij de hangende problemen het beste aan kan, in tegen stelling tot drie jaren geleden. Meer ook dan die menen, dat de Demokraten het het beste kunnen. De Republikeinen kregen het vertrou wen van 30 pct. van de ondervraagden, de Demokraten 26, wat een teruggang van 23 pet. betekent sinds 1964. Deze teruggang is groter dan de Republikein se winst van 7 pet. Het percentage van diegenen, die geen verschil zagen of die raket. De enige bescherming wordt in feite geboden door de wetenschap, dat Rusland niet met èèn klap alle Ameri kaanse kernwapens onschadelijk kan maken, zodat het een antwoord op zijn aanval kan verwachten. Rusland zelf is legonnen met de bouw van een raket- afweerstelsel en hoewel McNamara meent, dat dat toch niet afdoende is, was hij enige tijd geleden toch genoodzaakt een klein raketafweerstelsel te ontwer pen, dat op het gevaar van Chinese aan vallen gericht is. De duidelijke aanwij zing, dat Rusland op diverse manieren nieuwe experimenten met wapens onder neemt, maakt het voor de Amerikaanse regering moeilijk zich te verdedigen te gen het algemene verwijt, dat zij achter dreigt te raken. Velen zien in de ruimte- bom het begin van een gevaarlijke ont wikkeling, die de Amerikaanse nuclaire overmacht bedreigt. Het is wat rustig rond de Tweede Kamer. En dat is eigenlijk een vreemde zaak. Want dé honderd en vijftig Kamerleden helbbcn het bijzonder druk. Er zijn inmid dels een groot aantal openbare kommissievergaderingen gehouden over de op prinsjesdag ingediende begroting en er staan nog wel enkele van deze bijeenkomsten op het programma. Dergeljjke vergaderingen eisen veel werkkracht van de Kamer leden. Zjj moeten goed voorbereid aan tafel komen. Hetzelfde gaat natuurlijk ook op voor de ministers,. Bjj dergelijke, ondanks de openbaarheid toch wat intieme (publiek is er vrijwel nooit, op wat deskundigen na die veel met het besproken ge bied hebben te maken, of een schoolklas, die het parlement ook Wel eens wil zien werken) bijeenkomsten is het vaak een vurig spel van vraag en antwoord. Tyd voor het raadplegen van ambtenaren heeft een bewindsman niet. Men kan hem in zo’n situatie een beetje vergelijken met een student, die mondeling examen doet en geen toestemming krijgt voor zijn antwoorden de standaardwerken te raad plegen. Vorige week zijn twee ministers in zo’n kommissievergadering duidelijk door de mand gevallen. Het bleek al heel snel, dat zij hun zaakjes niet zo goed kenden. Dat is ook niet zo erg. Men verwacht van een bedrijffsdirekteur ook niet, dat hij in details kan uitleggen hoe de pro- dukten, die hij verkoopt, precies worden gefabriceerd. Zolang hij ze maar ver koopt. Veel interessanter was de vraag hoe de beide bewindslieden hun gemis aan detailkennis zouden opvangen. De twee ministers waren de heren Schut (volkshuisvesting, ruimtelijke ordening) en De Block (economische zaken). Mi nister Schut is een nieuweling in kabi- netskringen. Hij is er op het laatste moment bijgekomen. Aan het slot van de kabinetsformatie was alles voor el kaar tot het Anti-Revolutionaire kamer lid, de heer Aantjes, weigerde om minis ter voor volkshuisvesting te worden. Haastig werd naar een plaatsvervanger gezocht. Uiteindelijk stemde de heer geen mening hadden, steeg met 16 pet. tot 44 pet. Dat is wel een bedenkelijk verschijnsel voor beide partijen, maar sident Johnson, op het ogenblik uiter- vooral voor de Demokraten, wier ver moedelijke presidentskandidaat pre mate impopulair is. Slagen de Republi keinen erin een kandidaat op te stellen, zoals Eisenhower in 19952, een ver trouwenwekkende figuur is, dan dalen Johnsons kansen aanzienlijk. Bolswards Nieuwsblad einde hebben de radikalen in Schevenin- gen hun grote kongres gehouden. Het was een unieke bijeenkomst. Wat vooral opviel was het grote enthousiasme, waarmee over ,de politiek’ werd gespro ken. De geestdrift ging zo ver, dat een bekend parlementair kroniekschrijver, die zelf aktief betrokken is bij de ra- dikale opmars, tot de volgende lyrische ontboezemingen kwam: „Achter in de zaal zegt iemand, die zo wat alle partijkongressen van deze eeuw heeft bijgewoond, dat de sfeer, die hij proeft, hem denken doet aan de hoogte punten in de Nederlandse politiek van de eerste twintig jaren van deze eeuw; en verder: „Een emotie slaat door de zaal. Het applaus duurt eindeloos lang. Dit is het moment. De demokratie zelf, zoals de radikalen die zien, staat op het spel. Zij willen af van de „walgelijke” kabinetsformaties, waarbij regeringen worden gevormd buiten de kiezers om. Zij willen voor de verkiezingen de sa menwerking tot stand brengen en de kiezers dan ,ja” of „neen" laten zeggen" Het is een taal, die het ook in die eerste twintig jaren van deze eeuw goed had gedaan. Men moet overigens het streven van de radikalen niet onderschatten. Dat is tij dens dit kongres duidelijk naar voren gekomen. Hun direkte aanhang mag, als men de getallen optelt, niet zo indruk wekkend zijn, hun ideeën reiken toch veel verder. Hun zaak wordt nu 'n beet je uitgevochten rond een van de hoofd punten uit him voorstellen; het stembus akkoord. Het is best mogelijk dat dit stembusakkoord in het komende jaar geen enkele kans maakt. Belangrijken echter dan dit programmapunt is de mentaliteit van de radikalen. Zij willen een duidelijke politiek, die daarnaast na drukkelijk „linkser” is dan de huidige partijlijn van de KVP, maar bijv, hele maal niet zo ver afstaat van de ARP. Het is best moge 1 \jk dat de radikalen hun stembusakkoord vooralsnog niet zullen krygen. Maar intussen zullen zij er wel in zijn geslaagd de huidige KVP-UJn wat te hebben omgebogen. Dat is nu al merkbaar aan diverse uitlatingen van met name KVP-voorzitter mr. Aalberse. Voorafgaand aan het radikalenkongres hebben de aanvoerders van de KVP-ra- dikalen, oud-minister Bogaerts en KVP- voorzitter Aalberse nog heftig gedebat teerd. Een belangrijk deel van dat debat werd door de televisie uitgezonden. Bo- gaers was duidelijk de mindere op het gebied ran debattechniek. Hij kon niet snel genoeg de diverse knopen doorhak ken, die mr. Aalberse via allerlei woord spelingen handig in zijn betoog wist te leggen. Het sterke punt van de heer Bo- gaers was echter de grote persoonlijke bewogenheid waarmee hij zijn overtui gingen naar voren wist te brengen. Soms kwam dit zijn duidelijkheid niet ten goe de - een moeilijk punt voor een radikaal - maar het stempelde hem wel tot een man, die de politieke eerlijkheid hoog in zijn vaandel heeft geschreven. Dat be zorgt hem veel goodwill. Ruimtebom Het gevaar van een intensivering van de bewapeningswedloop tussen Rusland en Amerika, ondanks alle gedachten over het beëindigen van de koude oorlog is niet denkbeeldig, nu in Amerika het debat is opgevlamd na de mededeling van minister McNamara, dat Rusland een stelsel heeft ontworpen, waarbij aardsatellieten van een kernbom kunnen worden voorzien, dat zij op vijandelijk gebied kunnen laten vallen. Tot nu toe was de lange-afstandsraket het voor naamste aanvalswapen. De bomsatelliet is moeilijker te ontdekken, de verrassing is voorlopig althans groter. Mc. Na- mara is niet in paniek geraakt omdat, naar hij betoogt, dit wapen minder ge vaarlijk is dan de raket die grotere la dingen kan vervoeren. Er is geen ver weer tegen mogelijk, maar dat is er in McNamara’s ogen ook niet tegen de In de Veiligheidsraad is men nog steeds bezig met de kwestie Midden-Oosten. Er zijn twee moties: een van Amerika en een van India, Mali en Nigeria. De Ame rikaanse is nauwelijks aanvaardbaar voor Israël, de andere is het uiterste waartoe de Arabische landen willen gaan. Het voornaamste verschil ertus- ten is, dat de Amerikaanse motie wel de terugtrekking van de troepen uit de bezette gebieden verlangt, maar niet duidelijk zegt dat de Israëlische troe pen zijn en ook niet duidelijk zegt, dat het alle gebieden moeten zijn, zodat de Arabieren hieruit lezen, dat Amerika enkele territoriale eisen van Israël steunt. Israël verwerpt de Indiase reso lutie omdat hierin niet gesproken wordt van erkening, maar alleen van de er kenning van het bestaan van Israël. Ko- ning Hoessein heeft in Amerika nog eens herhaald, dat Israël een bestaand feit is, of de Arabieren het nu prettig vinden of niet. Zij zijn bereid het einde van de oorlogstoestand af te kondigen, wat inhoudt, dat ook voor Israël vrije vaart door de golf van Akaba en het Suezkanaal verzekerd is. Maar de Ara bische landen verlangen ook een recht vaardige oplossing van de kwestie van de Arabische vluchtelingen, hetgeen ook in beide resoluties geëist wordt. De Indiase resolutie mag dan niet aan alle Israëlische verlangens tegemoet ko men, maar zij lijkt zonder meer een gezonde basis om tot een regeling te komen. Schut heeft dat geleerd. Hij heeft nog tijd. Minister De Block deed het weer anders. Zonder ook maar iets te verbloemen overtrad hij de gulden regel en had re gelmatig overleg met de vele ambtena ren, die hem omringden. De ambtenaren van het departement van ekonomische zaken vormden een fors blok in het ka mergebouw, duidelijk herkenbaar aan dikke aktetassen, duur uitziende dos siers en kleurrijke potloden in het vest zakje. Het kwam bij deze kommissie vergadering al zover, dat kamerleden vragen stelden en rechtstreeks naar de ambtenaren keken, die ja of neen schud den. De minister zag er nauwlettend op toe dat hij deze bijzondere vorm van ris De Block destijds veel in het buiten- kommunikatie niet verstoorde. land. Voor overleg. Hjj heeft daarmee Misschien is het daarom toch niet zo zijn Nederlands wat verleerd, want de huidige minister voor ekonomische zaken doorspekt zijn antwoorden nog altijd met tientallen Engelse uitdrukkingen. Tydens de kommissievergadering kon de kommunist, de heer Bakker, het niet na laten hem hierom een beetje te plagen. „Kan de minister dat ook in het Engels zeggen?” vroeg hij. De beide bewindslieden hadden allebei een andere methode gevonden om hun Op Texel op 93 jarige leeftijd overleden nederlands oudste robbenjager. Hij dood de 868 zeehonden door zijn nooit missend vreemd dat de laatste tijd r "ir weinig schot. In Amsterdaf was hij nog getuige uit de kommisslevergader i de pu- geweest van het vertrek van de eerste bliciteitsorgaan bereikt en het zo rus- trein naar Haarlem. tig lijkt rond het Binnenhof. SAN FRANCISCO. De 23-jarige Amerikaanse militair Ronald Lockman heeft de vuist gebald als zijn meisje Lynette Polk en zijn moeder hem snikkend in de armen vallen. Dit tafereeltje, nadat de krijgsraad hem tot 2V2 jaar dwangarbeid en oneervol ontslag heeft veroordeeld. Ronald Lockman weigerde dienst te doen in Vietnam.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1