i Gahe SHroap Verbetering van woningen en agra rische bedrijven thans met subsidie Gereformeerde jongeren in streekverband bijéén Splitsing van woningen eveneens met steun van de overheid PARTIJEN Fan de Mart in vloer STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum DINSDAG 21 NOVEMBER 1967 i Hwat hat WE 106e JAARGANG No. 91 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS üs hjoed to sizzen Het indienen van de aanvraag Premie Garantie toezegging van de premie P. uitbetaling van de premie Reparaties *1 OER DE WEGEN YN FRYSLAN voor Tj. de J. I Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag O ja, propagandist Wij zien het nieuwe teken Verdeeldheid, wrevel, twist. Is groot in het afbreken. Boaskje net om It jild, berntsjes mar lit it der ek net om oergean De partij trekt van leer geeft hier en daar een smeer denkbeeldige misstanden moeten fors aangepakt, komt kiezers, leg kontakt wij werven graag meer klanten. Wij zijn voor ’t hele volk, de positieve tolk. De morgen gaat straks gloren Ja elk vist op zijn tij. Weer een nieuwe party. De klub gaat nooit verloren. De Kiesraad krijgt het druk veel mensen blijken tuk op allerhande troeven Ze zien een ideaal en spreken klare taal de geesten te beproeven De referendums zyn voor hen de eerste lijn om goed actief te biyven Enkelen schikken bij. Weer een nieuwe partij. De Kiesraad kan inschrijven. Wat wordt verstaan onder verbetering ning of meer woningen. In dat geval is deze premieregeling ook van toepassing. Elke nieuwe woning die er op deze ma nier bekomt kan voor premie in aan merking komen. Per nieuwe woning worden de werkelijke kosten tot ten hoogste f 10.000 voor berekening van de premie aanvaard. De premie bedraagt ook hier weer een derde deel van deze kosten. Alg de aanvraag is goedgekeurd, ont vangt de belanghebbende bericht dat hij de premie zal ontvangen. In het alge meen moet zo spoedig mogelijk doch- uiterlijk binnen 3 maanden na deze toe zegging een begin met de werkzaam heden worden gemaakt. Binnen 9 maan den na de toezegging moeten zij zijn voltooid. Als het werk volgens het goed gekeurde plan gereed is, kan men aan spraak maken op: Eerst zal nu de gemeentelijke technische dienst nog controleren of het werk vol gens het goedgekeurde plan is uitge voerd. Er wordt nagegaan of men zich aan de voorschriften heeft gehouden en of er geen willekeurige veranderingen zijn aangebracht. Als alles in orde is volgt daarna de uitbetaling door ge meente. Als we gaan spreken over „de jeugd en oecumene”, dan wil dat zeggen: ver band gaan leggen tussen deze twee, al dus spreker. Tegenwoordig hoort men nogal eens de uitdrukkingen als conser vatief, progressief e.d. Daar moeten we van af, allicht leidt dit tot tegenstellin gen, waardoor het gevaar dreigt, dat een stempel op één persoon of bepaalde groep wordt gedrukt. Ouderen en jon geren mogen elkaar niet gaan verkette ren. Een bijbels geluid is: om elkaar trachten te vinden. Alzo lief heeft God de wereld gehad, dat Hij zijn eigen Zoon niet gespaard, maar voor ons allen overgegeven heeft. Steeds vinden wij in de bijbel vermeld: de we reld. En geen wonder, want dit is de akker waar het zaad van het Evangelie wordt ingezaaid. Vandaar ook, dat dit de grondgedachte is van oecumene. Zij is op het zendingsterrein begonnen, dat Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OS1NGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) mag niet worden vergeten, 't Gaat om het gezameniyk getuigenis van de Here Jezus Christus en dien gekruist. Opdat de wereld zal geloven, dat de Vader Mij gezonden heeft. De kerk heeft in deze wereld geen heer sende, maar een dienende taak. Betekent dit alles nu, dat alle verschil len maar moeten worden verdoezeld om der wille van de eenheid Dat zeker niet, maar wel is het eis om te midden van dit alles te bidden om de leiding van de Heilige Geest, zodat wij samen één ge tuigenis in de wereld geven. Zijn wij als jongeren ons bewust van deze eis, dat mogen we ook wel eens onder aandacht brengen, aldus ds. Ter Steege. Niet han delen tegen je geweten in. Ook kunnen wij niet zómaar overgaan tot een andere kerk. Wat het kerkelijk terrein betreft: hier mogen we niet alleen op de ónze zien, maar ook zeker op die van de ander. Want indien mogelijk moeten we trach ten te komen tot eenheid. Zelfs een man als Calvyn, heeft niets nagelaten om dit tot verwezenlijking te kunnen bren gen. De bede van Jezus: Opdat zy allen één zijn, was de drijfveer van dit ver langen. Echter van groot belang hierby is, dat we weten wét we belijden om het geloof te beleven, maar ook dat van de ander is een zaak die onze aandacht niet mag ontgaan, bij het spreken over oe cumene. Het gesprek met de ander vraagt luisteren naar elkaar in een sfeer van. vertrouwen, waarbij de Heilige Geest de leiding moet hebben. Gezien het feit, dat wij als kerken uit elkaar zijn gegroeid, hebben we een basis nodig om elkaar te benaderen. Dit alles overdenkend is het zaak, dat ook wij als jongeren ernst maken met dit alles, want wij krijgen hiermee te maken. In het gesprek met de ander moet vóórop staan de ene heiige algemene christelijke kerk en dan de kerk waar je liefde naar uitgaat. Jongeren, bidt en werkt, want God roept je tot de daad. Wacht dan niet maar vat het aan in Zijn kracht. Na deze bezielende rede kreeg een ieder gelegenheid zyn/haar vragen of sugges ties te stellen, waarvan een goed gebruik werd gemaakt. Het verdere deel van de avond werd In een gezellige sfeer doorgebracht, getuige het grote enthousiasme, waarin dit alles gebeurde. Zeker een avond die leerzaam en tactvol is geweest. Allicht heeft het nog stof overgelaten, welke op de ver- enigingsavond zeker niet onbesproken zal blijven. LONDEN. ï)e nieuwe Miss Wereld, de 21-jarige Peruaanse brunette Madeleine Hartog-Bel, geflankeerd door miss Argentinië, Maria Sapaliauskas (rechts), die tweede werd en miss Guyana, Slikaria Baksh, die op de derde plaats ein digde. Voor de eerste maal bestond de jury niet alleen uit blanken. Onder grote belangstelling vond vrydagavond jl. een bijeenkomst van gerefor meerde jongeren plaats, welke gehouden werd in ’t „Geref. Centrum” te Bolsward. Voorzitter, de heer Kiestra van Witmarsum, las, na opening en welkomstwoord 1 Cor. 3 1023 en wees in zijn korte uiteenzetting op het éne fundament dat gelegd is, nl. Jezus Christus, een ander is er niet. Op dat fundament moet het verenigingsleven zijn gebouwd. Onze wysheid is maar ten dele, maar Gods wijs heid ons in Zijn W'oord geopenbaard, moet de leidraad zijn in ons leven en werken. Na dit inleidend woord, kreeg de spreker van deze avond, ds. G. ter Steege uit Leeuwarden gelegenheid zyn causerie nader uiteen te zetten. De partij blaast zich op het gaat haar om de kop van Jut secuur te raken. Het davert ver in het rond dan is de zaak gezond wij kunnen wel weer staken Veel lawaai - weinig wol. vast zijn er lui zo dol die zich laten opzwepen Van alle smetten vrij Weer een nieuwe partij Kiezers, heeft u het begrepen Deze financiële kant van de zaak hoeft toch niet altijd een beletsel te zijn. De overheid kan namelijk in bepaalde ge vallen bijspringen in de kosten van wo ningverbetering, boerderijverbetering en woningsplitsing. Zij doet dit door het verstrekken van een bijdrage in de kos ten van de werkzaamheden. Zo’n bij drage heet officieel: Der binne de léste dagen bilangrike bi- sluten fallen to’n oansjen fan de wegen nei en yn Fryslén. Foar al dejingen, dy’t ynsjogge, dat de takomst fan Fryslén foar in bilangryk diel sit yn de moderni- searing fan syn ynfra-struktuer, is dit in oangenaem lüd. Troch it bislüt, de óf- slütdyk fjouwerbaens to meitsjen, sil it forkear fan Hollan üt, de wei nlmme troch Fryslan nei Grins. Hja hawwe dêrby de kar tusken de twa greate we gen: oer Harns en Ljou'wert of oer Boal- sert, Snits en it Fean. Beide trajekten freegje nou fierdere oanpak. Hwant mei de fjouwerbaenswei via de ófslütdyk is net to rimen, dat de rykswei 43 jit fól sit fan gefaerlike sydwegen, dy’t op geli- kens niveau lizze. It bislüt sil dêrom syn konsekwinsjes hawwe op de fierdere we- genpolityk fan it Rykswegennet. Ek it léste stik fan de wei nei Amsterdam komt nou under hege pressy to lizzen en sil mei gauwens oanpakt wurde moatte. De greate winsk fan de provinsjes Grins en Drinte om earst de rjuchte forbining fan Hollan nei it noarden oan to pakken hat de Minister öfwiisd. Dizze wei oer Easterwalde wie it paradehynderke fan dizze provinsjes, mar Fryslan die hjir torjucht net de measte sympathy foar. Ommers hiene hja har sin krige, dan koene wy de winsk om de ófslütdyk fjouwerbaens to meitsjen, wol forjitte en soe de fierdere modernisearing fan ryks wei 43 ek folie dreger komme to lizzen. Wy binne dêrom tige bliid mei it bislüt fan Minister Bakker. It forkear fanüt Noard-Hollan nei Fryslan en oarsom is der tige mei tsjinne en de wei nei Grins, via in hiele nije wei sil meidertiid ek wol komme. Mar dan is de wei nei it meast bidrage diel fan Nederlan tomin- sen feilich steld. Net allinnich de ryks- wegen yn it noarden moatte de gefolgen fan it re.gearingsbislüt ünder eagen sjen, mar ek de provinsje sil nou de hakken yn 'e wél sette moatte. Hja is op de goede wei troch seis de bilangrike pro- vlnsiale forbiningen op har noed to nim- nien. mar it sil nou ek avenseare moatte. De wei: Boalsert Warkum is yn oanliz en lit üs hoopje, dat de ütfiering minder Bols wards Nieuwsblad De premie moet worden aangevraagd bij de gemeente. Wil men van de garantie verlening gebruik maken, dan moet de aanvraag daarvoor tegelijkertijd bij de gemeente geschieden. Bij de aanvraag moeten - in drievoud - worden ingediend: een nauwkelrige omschrijving van de werkzaamheden die uitgevoerd moeten worden een gespecificeerde begroting van de kosten tekeningen (schaal 1:100), die dui delijk de bestaande en de te maken toestand aangeven een verklaring dat de werkzaamhe den geheel of nagenoeg geheel dov. personeel van de bouwvakpatroon(s) of door de bouwvakpatroon(s) zelf zullen worden uitgevoerd en wel in de normale arbeidsuren. De minister heeft de betrokken gemeen tebesturen gevraagd de aanvragen om toekenning van de premie zo snel moge lijk af te handelen. Het verdient dringend aanbeveling vóór indiening van het verzoek om premie, nadere inlichtingen over technische bij zonderheden te vragen. Indien met het werk is begonnen vóór dat de aanvraag is ingediend, kan de premie niet meer worden gegeven. Wel mag men direkt na het indienen van de aanvraag met het werk beginnen Dit wil echter niet zeggen dat de aan vraag zonder meer zal worden goed gekeurd. Zij moet natuurlijk aan alle gestelde voorwaarden voldoen om in aanmerking te komen voor Heel wat van de ongeveer twee miljoen voor-oc.rlogse woningen in ons land zijn verouderd. Zij bieden niet het wooncomfort dat w(j vandaag de dag verlangen. Er zyn vaak geen behoorlyke slaapkamers, er is soms geen goede keuken of er ont breekt een closet met waterspoeling of een douche, en zo meer. Veel van deze verouderde woningen zouden in dit opzicht best verbeterd kunnen worden. Alleen hebben de eigenaren daarvoor dikwyls het geld niet. Of zij vinden het maken van hoge kosten niet verantwoord. Hetzelfde geldt voor veel eigenaren van agra rische bedryven waarvan de bedrijfsruimten noodzakelijke verbeteringen zouden moeten ondergaan. Het kan gebeuren dat aan een woning ook noodzakelijke reparaties of werk zaamheden wegens achterstallig onder houd moeten worden verricht. Als dit nu samenvalt met één of meer van de bovengenoemde verbeteringen, dan mo gen de kosten van bepaalde werkzaam heden ook worden meegeteld voor de premieberekening. Dit zijn dan bijvoorbeeld: het herstellen van lekke daken, verzakte funderingen en de muren die daarop rusten of het vernieuwen daarvan, het herstellen van vloeren en bintlagen. het treffen van vochtwerende voorzieningen aan muren en het vernieuwen van een kap. De subsidie wordt ook verleend werkzaamheden die worden verricht om een woning meer aan te passen bij het gezin. Bijvoorbeeld wanneer aan een goede woning, die door een groot gezin wordt bewoond, één of meer noodzake lijke slaapkamers worden toegevoegd. Omdat het ontbreken van een centrale verwarming niet als een onaanvaardbaar gebrek aan een woning wordt aange merkt, kan voor het aanbrengen daarvan geen premie worden verleend. Schilderwerk kan slechts in de subsidie aanvraag betrokken worden, als dit een Een premie kan alleen worden toege kend als aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. De voornaamste voorwaarde is wel, dat er werkelijk sprake moet zijn van pri maire verbetering. Dat wil zeggen: de toestand vóór de ver betering moet niet aanvaardbaar wor den geacht, gemeten naar de huidige maatstaven. Aan een woning moeten bouwkundige voorzieningen worden ge troffen die het woongerief verhogen. Zoals het aanbrengen van-, slaapvertrek ken op open zolders, een doelmatige keuken met aanrecht, een closet met wa terspoeling (zo mogelijk binnen de wo ning), dat van een portaal af moet kun nen worden bereikt, een aparte ouders- slaapkamer, terwijl dan de bedsteden en alkoven worden verwijderd, een bad- of douchegelegenheid in een bestaande ruimte of in een nieuw te maken ruimte. onderdeel vormt van het overige werk. Voor normaal binnen- en buitenschilder werk wordt dus geen premie gegeven. Voor subsidie komen vervolgens wel in aanmerking de volgende werkzaamheden aan agrarische bedrijfsgebouwen: verbetering van isolatie en ventilatie verbetering van opslag en af voer van afvalprodukten (o.a. mest en gier) - verbetering van brandveiligheid (b.v. brandvrije zolder) bestemming van ruimten tot melk- lokaal, voeropslagplaats, kalver- boxen e.d. inrichten van ruimten voor b.v. fruit en aardappelopslag en -bewerking; bouw van stortputten het maken van een schaftlokaal. Een agrarisch bedrijf geldt voor deze regeling als één objekt. Men kan dus niet voor het woongedeelte én voor het bedrijfsgedeelte aparte premies aanvra gen, van tesamen meer dan f 3.334. De werkzaamheden moeten verder nog voldoen aan de volgende voorwaarden. Het werk moet worden uitgevoerd door arbeiders in dienst van bouwvakpatroons of door de patroon (s) zelf en Wel in de normale werkuren. Een verdere voor waarde is dat de woning in verbeterde toestand nog geruime tijd mee kan gaan Daarom wordt dan ook geen premie ver leend voor verbetering van krotwoningen en onbewoonbaar verklaarde woningen, of woningen die zeker binnen 15 jaar afgebroken moeten worden, omdat ze in een zogenaamde „saneringsgebied” liggen. De premie wordt verder ook niet ge geven wanneer de woning geheel of zo goed als geheel moet worden vernieuwd. Zoals gezegd kan de overheid ook een premie geven voor woningsplitsing. Daaronder verstaat men het maken van woningen voor méér dan één gezin, door verbouwing van één groot woonhuis. De twee of meer woningen die er zo ont staan, moeten zelfstandige en volwaar dige woningen zijn, die stuk voor stuk voldoen aan de plaatselijke bouwveror dening. De premie wordt dus niet ge geven voor tijdelijke of voorlopige voor zieningen, zoals die vaak bij samenwo ning worden aangetroffen. Dan is er nog de mogelijkheid dat een pakhuis, een werkplaats of een soort gelijk pand verbouwd wordt tot een wo- Net allinnich giet dizze wei op in ün- gelokkige wize troch it doarp Tsjom, mei twa, trije heakse bochten, mar de hiele wei is it paed fan in draeimole-hynder, it slingert oan ien wei yn de rounte en it sjit neat op. Ik nim oan as de dyk: LjouwertBoalsert klear is, ek in op lossing foun is foar in goede oansluting mei Frjentsjer. Sa’t it nou is, moat men jin skamje. Wy wolle nou mar hoopje, dat de finansjen gjin roet yn it iten smite, hwant dizze wegen hjir op de klaei en it fean binne folie djürder as yn it easten op it san. Mar dér hawwe de Walden al jierren ti ge great foardiel fan hawn, hwertroch it wegennet dêrre folie better is as hjirre. Okkerdeis is wer in nije wei yn gebrük nomd fan Wolvegea nei Easter walde. Sjocht men de kaert der op nei, dan fait op, dat dizze east-west-forbining in pear kilometer südlik, oer Aldeskoat- Jubbegea en sa fierder al knap yn oar- der wie. Wy gunne harren graech in moaije wei derby, mar yn forgeliking mei de gribus fan wegen yn midden- en südwest-Fryslan binne hja troch dy om- stannichheden al tige bifoarrjuchte. Ha- war, de ütsichten kinne nou, ek foar dit diel fan Fryslan, better bisjen lije en ik hoopje fan herten, dat wy al dy forbet- teringen jit bilibje meije. Minister Bak ker hat diz kear Fryslan net forgetten en graech wol ik him üs greate tank bringe foar dit forstannige bislüt. En nou mar fiks oan it wurk, hwant de earste tsien, fyftjin jier gean der for- fêst wol mei hinne. en Wymbritseradeel. tükelteamen meibringe sil as de tarie- ding. Mar dan, sil daliks bigoun wurde moatte mei it trochlüken fan dizze nije wei om Warkum hinne nei Gaesterlén en Lemmer. Allinnich dan wurdt it isole- mint fan de Süd-west-hoeke brutsen. De tuskenforbining: SnitsKoudum kin dat jitteris forsterkje en meitsje, dat it prachtige gebiet fan de Südwesthoeke einlings ta syn rjucht komt. In twadde konsekwinsje leit om de stêd: Snits. Rykswei: 43 fynt hjir oan diz tiid ta in great obstakel, omt alle forkear troch de stêd moat. Tige urgint is dêrom it meitsjen fan de Snitser rounwei, sawol foar it forkear nei Ljouwert as nei de Jouwer en de Südwesthoeke. De Snitser omkriten kennende, wit men dat dizze rounwei gjin lytse biroerte is, mar in kostber en dreech stik wurk, mar ik tocht, dat boargemaster Rasterhof dit jit wol op syn noed nimme koe en woe, hy soe der in weardich bislüt fan syn ambtsperioade fan meitsje. De wei: LjouwertBoalsert wurdt, as ik my net forsin ek in bysünder bilangryk trajekt. De wurksemheden en de tarie- ding binne yn folie gong en der wurdt wol tempo efter set. Hwer’t nei alle ge dachten dizze wei earder klear komt as de rounwegen om Snits, wurdt forwachte dat in bilangryk diel fan it forkear nei en fan Ljouwert dan dizze nije wei nim me sil yn oansluting op rykswei: 43, tomear byhwannear de langdurige wurk semheden om Snits oan ’e gong binne. Trochtinkende op dizze nije situaesje, fait jit mear op, dat de wei nei Frjen tsjer oer Wommels jit nearne nei roait. De gemeenten kunnen een garantie ver lenen voor de rente en aflossing van een eventueel opgenomen geldlening ter fi nanciering van de verbetering. Dit kan een belangrijke hulp zijn voor huiseige naren, die voor het bekostigen van de verbetering geld moeten lenen. In de provincies Groningen, Friesland, Drente, Overijsel, Gelderland, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg bedraagt de premie sinds 12 oktober 1967 een derde deel van de kosten van de goed gekeurde werkzaamheden, voorzover die kosten niet hoger zijn dan f 10.000. De premie bedraagt dus ten hoogste 1/3 x f 10.000 is f 3.334, Zijn de kosten lager dan f 10.000 dan bedraagt de premie niet meer dan een derde deel van de werkelijke kosten. Zijn de werkelijke kosten hoger dan f 10.000 dan wordt niet meer dan een derde deel van f 10.000 aan premie ver strekt. Het maximum bedrag voor de hosten van f 10.000 geldt alleen voor de boven genoemde provincies en dan nog tijdelijk. ■Z 'v'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1