Het Engelse pond gedevalueerd Gahe Skroar Diskussies binnen K VP steeds heviger aan Koopavonden in Bolsward vanaf dinsdag 28 nov. t/m 4 dec. ’s avonds 7-9 uur (behalve zaterdagavond). Maandag 4 dec. gehele dag open Nederland geeft 525 miljoen ontwikkelingshulp 1 Spanning in noordelijk deel van de Middellandse zee vergroot i i in VOET-TR APPER Gouden filmpjes f 106e JAARGANG No. 92 VRIJDAG 24 NOVEMBER 1967 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND L J I F •4* Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Hwat hat Vietnam Beperking van de consumptie de reservebemanning voor de Andere landen Incident op Cyprus PYT wildstand in Gaasterland heeft on- Ontwikkelingshulp Verschil in uitleg Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Meitsje dy net bliid oer erfenissen ’t Binne ergernissen BUSSUM. De Engelse popgroep Jimmy Hendriks Experience, die te zien en te horen waren in de derde aflevering van Hoepla, het roemruchte t.v.-magazine van de VPRO dat gisteravond voor de derde maal op het scherm werd gebracht. 4e week november 1917 Binnen de Katholieke Volks Partij zijn de diskussies over de partijvorming van morgen ook steeds heviger geworden. Vanuit Harlingen worden scheepsladin gen jonge mossels, zeesterren en kwal len naar de Friese zandgronden ver voerd om daar als meststoffen te dienen. Een landbouwer te Schoterland bood biggen te koop aan voor 1 sigaar per stuk. Hij kan er geen liefhebbers voor krijgen. De opbrengst van de marktgelden te Bolsward verpacht aan Tj. Broersma voor f 198,De pachtsom voor de laat ste 3 jaren bedroeg f 208. Het drogen van alle soorten fruit vanaf heden verboden. Tot 5 december leveren wij 100 fijne si garen f 3,50. J. de Haan, Bolsward. Voetballer Piet zo mag het niet, heus het staat weinig dapper, ’t levert geen eer en promoveer je nijdig tot voettrapper. zo’n wilde klant in de interland is waarlijk geen reclame, je ster verschiet, voetballer Piet, kerel, je moet je schamen. Tot aan vandaag klinkt geweeklaag ’t klaaglied der Ajaxiden. zij zien ’t als fair om solidair lijdelijk verzet te bieden. Vijf spelers saam riepen, wij gaan voorlopig wat in staking al noemt men dat in het sportblad honderd maal plichtsverzaking. Abonnementsprijs f 3.25 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Voetballer Piet zoals je ziet staat nu de boel op stelten ’t baart ongerief ’t is onsportief kwaad met kwaad te vergelden. Door jullie wordt het begrip sport met een korrel zout genomen. het spel lijkt echt op een ruw gevecht dat niemand kan belonen naar wordt beweerd devalueert de interland wedstrijdwaarde dat je ’t Inziet voetballer Piet. trap nooit weer als de paarden. Bolswards Nieuwsblat Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum treffende afgevaardigde, de heer Mom- mersteeg, had kennelijk ook geen kans gezien om tevoren zijn mede-radikalen in te lichten. Dat verklaarde de boze reaktie achteraf van drs. Aarden (KVP) die vertelde „zeer teleurgesteld” te zijn door deze ontwikkeling en andere wegen te zullen zoeken om alsnog het doel - méér geld voor ontwikkelingshulp - te bereiken. De enige parlemantaire weg, die de radikalen nu openstaat, is een motie tijdens de algemene Kamerverga dering. Of het echter zo ver komt, is nog een vraag. De radikalen hebben immers beloofd, dat zij in het parlement niet zullen afwijken van de officiële koers van de KVP-fraktie. Gemakkelijk zal het in dit geval niet voor hen zijn. altijd, dat tweederde het niet met hem eens is. Dat de radikalen het bij deze opiniepei ling niet tot een meerderheid zouden brengen was tevoren te voorspellen. Zij hebb enzelf ook nooit die illusie gekoes terd. Maar een aanhang van. éénvrjfde deel van de KVP-groepen is voor een pressiegroep, die nog maar nauwelijks een half jaar aan het werk is, een zeer redelijk resultaat. De vraag blijft na tuurlijk of deze opiniepeiling binnen de KVP een natuurgetrouw beeld geeft van de ware stemming binnen de grootste partij van Nederland. Afgelopen week einde is het tot een belangrijk incident gekomen, dat zou kunnen aangeven, dat enige twijfels gerechtvaardigd zijn. Tij dens de vergadering van de kringraad Utrecht van de KVP verliet vorige week zaterdag mr. H. van Doorn boos de bijeenkomst. Mr. van Doorn is oud- voorzitter van de KVP (voorganger van mr. Aalberse), voorzitter van de KRO, Tweede Kamerlid voor ae KVP én radi- kaal. Tijdens de bijeenkomst van dit kringbestuur werd hij zo intens boos omdat naar zijn oordeel de diverse me ningen binnen deze KVP-afdeling niet tot hun recht kwamen in de afvaardiging van deze afdeling maar het grote KVP- kongres, dat begin december wordt ge houden. Zijn grote argument was, dat binnen de KVP-kring Utrecht een be langrijk aantal mensen het eens is met de radikale koers, maar dat in de KVP- afvaardiging vanuit Utrecht op het kongres alléén mensen aanwezig zullen zijn, die het volledig met de partijleiding eens zijn. Zelfs de meest aanhankelijke KVP-er zal zo’n gang van zaken niet als volledig demokratisch willen omschrij ven. Het loopt nog niet zo’n geweldige vaart met de partijvernieuwing in Nederland. Ondanks het geroep van Christen-Radikalen en opposanten binnen de Partij van de Arbeid bljjven KVP en PvdA vooralsnog geneigd zoveel als maar mogelijk is alles bij het oude te laten. Dat is een wat vreemde ontwikkeling. Want dat die oude situatie, waar wij nu nog tegen aankijken, niet ideaal is en maar het beste zo snel mogelyk kan verdwijnen, daarover zijn de twee grootste politieke partijen van Nederland het wel eens. Hetgeen echter ontbreekt, is de eenheid over het alter natief. De Christen-Kadikalen stellen als een alternatief het stembusakkoord, waarbij de KVP vóór de verkiezingen heel duidelijk laat weten onder welke voor waarden zjj met wie wil gaan samenwerken. Dit is volgens een meerderheid binnen de Katholieke Volkspartij wat al te gek. De radikalen zouden de KVP daarmee al te veel ove.rleveren aan de boze plannen van andere politieke partijen. Zaterdagavond kondigde de Engelse regering aan, dat zij de waarde van het pond sterling ten opzichte van de dollar met 14.3 pet. had verminderd. Een devaluatie dus, maar minder sterk dan in 1949, toen de eveneens socialistische regering van Attlee de waarde van het pond met liefst dertig procent verminderde. Deze nieuwe devaluatie is hët gevolg van de zware internationale druk, waaronder het pond de laatste tijd stond, toen steeds meer houders van pondentegoeden gingen beseffen, dat de Engelse munt te hoog gewaardeerd was. Dat kwam vooral tot uitdrukking in de iedere-keer weer teleurstellende cijfers van de betalingsbalans, veroorzaakt door een te grote invoer en een te geringe uitvoer. Dit verschijnsel was voor een niet onbelangrijk deel terug te voeren op het feit, dat door een te hoog kostenpeil, een te geringe produktiviteit en een onvoldoende kommerciële aktiviteit afzet in het buitenland moeilijker werd. Maar om te beginnen is zij gedwongen de consumptie verder te beperken, een politiek van verder gevoerde deflatie te voeren. Dat is ongetwijfeld een voor waarde voor de lening van 1.6 miljard dollar, welke Londen van een aantal buitenlandse banken hoopt te krijgen in aanvulling op de 1.4 miljard, welke het Internationale Monetaire Fonds tot zijn beschikking stelt. De overheidsuitgaven worden met 1 miljard gulden verminderd evenals de militaire uitgaven. Een derde miljard wordt verkregen door het in trekken van de uitvoersubsidie. De werkgelegenheidspremie wordt verlaagd terwijl een verhoging van de vennoot schapsbelasting 800 miljoen gulden moet opbrengen. Bezuinigingen van de overheid beperken uiteraard de consumptie: er komt nl. minder geld in omloop. In aanvulling hierop zijn beperkingen voor bankkre dieten afgekondigd, terwijl de officiële rentevoet op de onwaarschijnlijke hoogte van 8 pet. is gesteld. Dit zal de voor modernisering zo nodige investeringen niet bevorderen. Bovendien worden de voorwaarden voor het kopen op afbeta ling van auto’s verzwaard, zodat men in deze sektor een afnemen van de binnen landse vraag verwacht. Of dit meer dan goed kan worden gemaakt door een ver hoging van de uitvoer moet men af wachten, gezien de scherpe concurrentie op de Europese markt. Van al deze maatregelen verwacht men een verhoging van de kosten van het levensonderhoud, een achterblijven van de investeringen en een niet onaanzien lijke stijging van de werkloosheid. Het is te begrijpen, dat Wilson en de zijnen de maatregelen met een bloedend hart hebben genomen. De populariteit van de Labourregering was de latste tijd toch al niet bijzonder hoog en de moeilijk heden, die nu te wachten zijn, zullen ongetwijfeld maken, dat Wilson en zijn ploeg het volkomen verbruid hebben bij de vakbonden, die ook zonder devaluatie en de daarmee samenhangende stijging van de kosten van het levensonderhoud al forse looneisen hadden aangekondigd. In enkele gevallen was men het al eens geworden over 7 pet. Opmerkelijk is, dat bij het geheel van maatregelen niet gerept wordt over een Anders dan in 1949, toen de meeste landen hun munt devalueerden in na volging van het pond, handhaven de meeste landen nu de waarde van hun munt t.o.v. de dollar, die zelf gekoppeld blijft aan de onveranderde goudprijs. Enkele landen, die zeer nauwe handels- betrekkingen met Engeland onderhouden hebben Londen nagevolgd. Ierland, De nemarken, Israël en Spanje hebben het Engelse voorbeeld gevolgd. Er komen er misschien nog meer, maar de voor naamste Europese landen handhaven de waarde van hun munt. Voor hen wordt de uitvoer naar Engeland duurder, het geen vooral in Nederland wel merkbaar zal worden. Een ernstig incident op Cyprus heeft de spanning in het oostelijk deel van de Middellandse zee vergroot. Een botsing tussen Turkse Cyprioten en de Grieks- Cypriotische nationale garde, die een aanval had gedaan op een Turks-Cyprio- tisch dorp, heeft niet alleen 26 mensen het leven gekost, maar ook Turkije ge dwongen te laten merken, dat het ernst wil maken met de bescherming van de Turkse minderheid. Vorige week vrijdag heeft het Turkse parlement de regering gemachtigd troepen naar het buitenland en met name naar Griekenland te zen den, wanneer zich op Cyprus nieuwe in cidenten zouden voordoen. Was bij vo rige gelegenheden sprake van een aktie tegen Cyprus zelf, waarbij de vloot dan wel eens demonstratief uitvoer, nu dreigt het gevaar, dat een nieuw incident zal leiden tot een konflikt tussen Grieken land en Turkije. Gedurende het week einde hebben de Turken troepen langs de Griekse grens samengetrokken. Turkije eist, dat Griekenland zijn troepen van Cyprus terugtrekt en dat generaal Grivas, de held uit de akties tegen de Engelsen in de periode voor de onafhan kelijkheid, die nu de kommandant van De der de Belgische stroperij zeer-geleden. Voor de lijsteraars en snipperflouwers is het saldo bevredigend. Binnen de Party van de Arbeid blijkt men ook al bang voor een stembus akkoord. Dit blijkt uit de talloze rap porten, die de diverse PvdA-afdelingen eind vorige week naar het partijbestuur hebben gestuurd. Deze week vergadert de Partij van de Arbeid massaal in de Amsterdamse RAI. Belangrijkste onder werp van gesprek is natuurlijk de partij vorming, zoals ook de KVP begin de cember alleen maar over de politieke struktuur van de toekomst zal rede twisten. Een meerderheid van de PvdA- afdelingen, die vorige week als voorbe reiding op het grote socialistische kon gres rapporteerde, blijkt alleen maar iets voor een stembusakkoord te voelen als dat een duidelijk socialistisch karakter draagt. De PvdA moet socialistisch blijven. Dat is het motto, waaronder de meeste af delingen elke politieke diskussie willen beginnen. Een dergelijk standpunt maakt het voor veel KVP-ers vrijwel onmoge lijk om een stapje in de richting van de PvdA te doen. De KVP is bereid om zichzelf op te heffen, zei twee jaren ge leden KVP-voorzitter Aalberse. Veel KVP-ers verwachten nu van de PvdA dat de socialistische partij óók bereid is zichzelf op te heffen als een onderlinge samenwerking op een nieuwe basis meer resultaat kan hebben. Amerikanen en Zuid-Vietnamezen heb ben enkele strategisch belangrijke heu vels bij de post Dak To weten te ver- oveisu, maar daar staat een geslaagde aanval van de kommunisten op een Amerikaans munitiedepot bij Dak To. tegenover. In Washington heeft vorige week diep gaand overleg plaats gehad over de toe stand in Vietnam. Naar president John son heeft meegedeeld zullen de Ameri kaanse troepen opnieuw versterkt wor den, zodat zij tegen juni van het volgend jaar 525.000 man zullen bedragen. Veel nieuws is er niet naar buiten gekomen, behalve dan de opvatting van de pre sident, dat een staken van de bombarde menten op Noord-Vietnam niet voldoen de zal blijken te zijn om tot onderhande lingen te komen. Ondertussen duren zware gevechten voort in het centrale hoogland, waar de kommunisten veel troepen en materiaal hebben verzameld. De kontroverse tussen partijleiding en KVP-radikalen is nu ook doorgedrongen in een bijeenkomst van de Tweede Ka mer. In dit geval een openbare kommis- sievergadering. Minister Udink moest in deze vergade ring voor een beperkt gezelschap Kamer leden verantwoording afleggen over het regeringsbeleid inzake ontwikkelings hulp. Nu is men het over de uitvoering van dat beleid - voor wat de hoofdzaken aangaat - wel eens. Over één belangrijk punt blijft men echter van mening ver schillen: de hoogte van het bedrag, dat Nederland aan ontwikkelingshulp wil uitgeven. De grens staat op het ogenblik bij 525 miljoen gulden. Bij de jongste algemene politieke beschouwingen - an derhalve maand geleden - kondigde KVP -fraktievoorzitter Schmelzer aan, dat hij een hoger bedrag zou vragen (570 mil joen), tenzij hy er door de regering van werd overtuigd, dat er niet meer af zou kunnen. Dat laatste is kennelijk gebeurd Tijdens de kommissievergadering kwam namelijk de KVP- - ook na herhaalde vragen van de oppositie - niet met de be loofde motie. Vervelend voor de KVP- radikalen was het, dat het juist een af gevaardigde van de KVP was, die als radikaal te boek stond, die de tijding .moest brengen, dat de KVP-leiding (Schmelzer) ervan was overtuigd, dat het bedrag niet hoger kon. De desbe- bevriezing van lonen en prijzen. Is Wilson toch bang voor een te grote im populariteit of verwacht hij, dat de stij gende werkloosheid de looneisen ma tigen? en Wymbritseradeel. Kort geleden is weer een nieuw stukje KVP-opiniepeiling publiek geworden. Namelijk de standpunten van de 304 KVP-werkgroepen (bijna drieduizend le den), die zich hebben beraden op de on derwerpen van het komende KVP-kon- gres. Van deze werkgroepen heeft 20.5 procent zich uitgesproken vóór een stem busakkoord, zoals de Christen-Radikalen dat willen. Een iets groter deel (23 pet.) wil dat de KVP vóór de verkiezingen een voorkeur uitspreekt over de partner, ’n nog groter deel (37 pet.) volgt woor delijk het advies van de partijleiding en vraagt ,zo mogelijk’ het uitspreken van een voorkeur. Ruim zestien procent van de werkgroepen is ronduit tégen een dui delijk maken van de eigen voorkeur voor er verkiezingen zijn gehouden. Deze uitslag van het interne KVP-beraad is op vele manieren weergegeven. De meeste kommentatoren hebben aan de uitslag de konklusie verbonden, dat de KVP-leiding (de heren Aalberse en Schmelzer) een „grote overwinning” heeft behaald en de KVP-radikalen treu rig tegen een forse nederlaag moeten aankijken. Dat is natuurlijk niet hele maal waar. Nóch de KVP-leiding, noch de radikalen hebben een meerderheid weten te krijgen. Beide groeperingen heb ben zich weten te verzekeren van een van de Aalberse-getrouwen iets groter is dan de aanhangers van Bogaers (resp. 37 en 20.5 pet.). Het is natuurlijk onzin om iemand, die één derde van het aantal stemmen behaalt, ot onbetwiste winnaar uit te roepen. Het betekent namelijk nog üs hjoed to sizzan 'ZaL, JS» de nationale garde is, van zijn post wordt ontheven. De kans, dat Ahtene zijn troepen, onder gebracht in deze nationale garde, zal terugtrekken is gering. Wel is Grivas zondag naar Griekenland vertrokken, misschien voor konsultaties, misschien ook Is slachtoffer van de spanningen die hij zelf weer opgewekt heeft. De vijandigheden tussen Griekenland en Turkije steekt wel scherp af tegen de vriendelijkheid, die de premiers van beide landen kortgeleden tegenover elkaar hebben getoond bij hun besprekingen ergens aan de Grieks-Turkne grens. Men had toen de verwachting, dat zij een op lossing van de kwestie-Cyprus zouden forceren, maar op het laatste ogenblik is er toch nog het een en ander mis gegaan. HOUSTON (V.S.). Dit zijn do bemanning en tweede Apollovlucht, die in juli of augustus volgend jaar wordt gehouden. Boven v.l.n.r. James McDivit, David Scott en Rusell Schweickart. Onder de reservisten v.l.n.r Charles Conrad, Richard Gordon, Alan Bean. De namen van de astronauten zijn maandag door NASA bekendgemaakt.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1