WAAROM GEEN ZON IN DE WINTER 6abe Skroar O .'h 'Bi |g Voor iedereen een winterpaleis met moot weer Ij llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Sinteldaze-kaerten Fan de Martinytoer 4 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum W rfp&a 11 106e JAARGANG No. 93 DINSDAG 28 NOVEMBER 1967 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS ’s? om door de pittoreske straatjes te Hwat hat ós hjoed to sizzen de PYT Indien u een goede plaats uitkiest kunt u zelfs in de winter van ’t strand genieten gggagm»!, ..n- YN EN OM DE STED: BOALSERT Tj. de J.j iu Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Elke kaert is in protest Rop him ta de oarder Pyt syn fel, altyd swart west Roolvink is noch swarter Froulju klimme yn ’e pin Soe’t in dripke helpe? Och men wit soms net hoet ’t kin Kenst neist bras fortelle. Kinderbijslach bliuwt op peil hoera, Bouke loek bakseil! As de moune troch de fang is is der gjin halden mear oan Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad dat er geheel nieuwe vakantiemogelijk heden worden ontsloten. Tot heil van tienduizenden Nederlanders die er een jaar of wat geleden niet van hadden durven dromen, dat zij nog eens een eigen winterpaleisje zouden kunnen krij gen, zoals vroeger alleen voor koningen en miljonairs was weggelegd. De tien duizenden zijn dan zakenlieden, die het zich kunnen permitteren enkele weken of zelfs maanden in de wintertijd af scheid te nemen van het kille, klamme Nederland. Maar ook gfepensionneerden, die van hun AOW-pensioentje gemakke lijk rond kunnen komen in een zonnig Dank zij deze ontwikkeling heeft het internationale toerisme een geweldige vlucht genomen. Letterlijk ’n geweldige vlucht, want het massale met vakantie gaan maakte het mogelijk, dat de prij zen voor de georganiseerde reizen tot een bijna niet te begrijpen peil daalden. Het vliegtuig deed zijn intrede in het sociale toerisme en vakantiereisjes naar verre landen zijn meer regel dan uit zondering geworden. Toen de sneeuwbal eenmaal rolde, groei de hij al snel aan tot een lawine. Want er is een wisselwerking: het feit, dat zoveel gebruik wordt gemaakt van de chartervluchten maakte die nog zoveel voordeliger, dat opnieuw een markt werd ontsloten. Het duidelijkst komt dat tot uiting bij de wintervakanties. De gewel dige stroom vakantiegangers in het hoogseizoen noodzaken de chartermaat schappijen er een luchtvloot van vele vliegtuigen op na te houden; de tour operators - dat zijn de organisatoren van vakantiereizen - hebben hun apparaat steeds meer moeten uitbreiden; de va- kantiecentra hebben fantastische inves teringen moeten doen om de toevloed van zon- en vertierzoekenden op te van gen. Maar dan komen de slechte maan den. Van november tot en met april staan de vliegtuigen renteloos in han gars, worden de nachtclubs gesloten, blijven de hotelbedden onbeslapen. De organisatoren van de reizen sukkelen met ,loze vluchten’. Het vliegtuig, dat de laatste zomergasten ophaalt, moet leeg naar de bestemming toe; de kist die de eerste reizigers van het nieuwe sei zoen aflevert, moet zonder passagiers terug. Dat kost geld. Tientallen duizen den guldens; die uiteindelijk opgebracht moeten worden door de zomergasten. Het is duidelijk, dat mensen, die van het toerisme een business maken, de handen in elkaar hebben geslagen om hierin ver andering te brengen. Als zij hun perso neel ook in de wintermaanden aan het werk kunnen houden, als zij ook buiten het hoogseizoen de vliegtuigen vol kun nen laten vliegen en als zij kontrakten met de hotels kunnen sluiten voor het jaar rond, wordt het werken veel voor deliger, hetgeen uiteindelijk de toerist ten goede komt. De prijzen dalen, er komen nieuwe klanten, de prijzen dalen weer en ga zo maar voort. Iedereen is gelukkig. Een uitvloeisel van deze ontwikkeling is, de trekvogels hun heil zoeken in war mere streken. Neerlands grootste touroperator, FIT- direkteur A. P. F. van Gennip uit Eind hoven, heeft het wintertoerisme dit jaar g?heel nieuwe impuls gegeven. Hij koos als voornaamste bestemming Tor- remolinos, de mondaine badplaats aan de voet van de Sierra Mijas, waar het strand lang is en breed, waar de zon nooit rust heeft en waar de bars, nacht clubs en restaurants het hele jaar door him internationale kliëntele bedienen. In het gloednieuwe Appartamentos Bonan za heeft hij iedere week ruimte voor enkele honderden Nederlandse zonzoe kers. Ze krijgen de beschikking over een eigen flat, bestaande uit een hal, twee slaapkamers ,een zitkamer, een kom pleet ingerichte keuken en een badka mer. Letterlijk alle komfort is aanwezig zelfs een dienstmeisje ,dat alles schoon houdt en voor schoon linnengoed zorgt. Men kan zo’n flat huren voor acht dagen maar ook voor drie maanden. Twee vliegtuigen per week zijn volgeboekt, dat betekent nu al enkele duizenden Ne derlanders, die de zon verkiezen boven de snerpende oostenwind thuis. Die de zorgeloosheid van het terrasje in Torre- molinos de voorkeur geven boven erger nis van bevroren waterleidingsbuizen thuis. De heer van Gennip is zonder meer te vreden over de eerste reakties op zijn groots opgezette plannen. Hij nam grote risico’s, toen hij zijn Bonanza-plan op zette. Maar hij was ervan overtuigd, dat zijn aanbiedingen de Nederlandse toe rist zouden aanspreken. Trouwens, hij heeft niets aan het toeval overgelaten, want in Bonanza vindt men niet alleen de eigen flat, maar ook een supermarkt waar vrijwel alle Nederlandse keuken- benodigdheden te koop zijn, een snack bar en een restaurant, voor wie zelf niet altijd wil koken, een droogwasserij, een tennisbaan, een eigen zwembad, mini golf en zo meer, Torremolinos biedt trouwens nog meer. In de winter is het een genoegen wandelen, die dan niet overbevolkt zijn door de toeristen. Het experiment is nu al geslaagd. De Canarische eilanden ontvangen in de donkere maanden duizenden Nederlan ders; Majorca kent geen gesloten seizoen meer. Vroeger waren het gefortuneerde Engelsen, die de kou ontvluchtten ten einde hier te overwinteren; nu zijn het Nederlanders van allerlei slag, die Roolvink hat it raer bidoarn hy giet oer de tongen fait in dripke üt ’e toan üt is 't mei ’t lofsjongen Dat komt hy oertinkt in set kinderbijslachzaken om it hüshaldlik budzjjt nei lang en breed praten to ündermynjen, wurdt der seir. Alle froulju op ien ein. Alle memmen yn 't gewear Sinteklaes moat roppen hja witte, dy goed hillich hear komt aenst op ’e proppen yn selskip fan swarte Pyt dan sil dy’t fomimme ien hie hjir in nuvere fyt ja, üs winsken binne: ’t giet üs om dy iene krek stopje Bouke yn ’e sek. Is dit mantsje jo to glêd foar gjin gat to fangen dat muoide üs, wy bin him séd üs budzjèt-bilangen stean, sa’t ’t nou liket, op ’t spel Ha jo ’t yn ’e gaten? hy makket it beurske smel jow üs earst hwat kaerten Alle kaerten, 't sjokt üs neat Sil oan Bouke adresseard! Het is een vakantieoord, zoals men ze enkele tientallen jaren geleden alleen nog maar vond in de Verenigde Staten en het Caraibische gebied. Prachtige bungalows, smetteloos witte hotels en flatgebouwen steken fel af tegen de ach tergrond van de Siena Nevada en de Sierra Mijas, die dit begenadigde oord beschermen tegen de noordelijke winden en die het zijn onwaarschijnlijk fraai kli maat geven. 340 zonnedagen per jaar maken Torremolinos tot het ideale va kantieoord. Men hoeft er trouwens niet alleen in de zon te zitten. Het plaatsje ligt namelijk in het uiterste zuiden van Spanje, in de provincie Andalusië, de meest Moorse landstreek van het land en voor buitenlanders zeker de meest in teressante. Hier bereikt de Spaanse folklore haar absolute hoogtepunt, hier vindt men de prachtige kunststeden als Sevilla, Cordoba en Granada. En wie zou ,als hij in Torremolinos logeert niet een bezoek brengen aan het luttele kilo meters verder gelegen Malaga, de leven dige handels- en havenstad, aan het Alahambra, aan het Alcazaba? Wie zou niet even een kijkje willen nemen in het omstreden Gibraltar en van de gelegen heid willen profiteren om een uitstapje te maken naar het mysterieuze Tanger in Noord-Afrika. Trouwens., is het wan delen onder de dadelpalmen (in Torre molinos vindt men de enige in heel Eu ropa) en in de wijntuinen al niet vol doende? Waar vindt men meer roman tiek dan in de bergdorpjes over het strand of in het eeuwenoude Ronda, waarvan het oude en nieuwe gedeelte door een diepe kloof gescheiden zijn en waar men de beroemde arena vindt, die op alle aanplakbiljetten over Spanje staat? Wie zou de Malaga en de sherry niet eens willen drinken in het huis, waar ze gemaakt worden en wie zou echte graneria opzoekt, waar zo’n dui- niet een droom vervuld zien, als hjj zo’n zend of vijftienhonderd stieren rondlopen opgefokt voor de arena? Twee of hooguit drie uur vliegen van de herfststormen of de gladde winter wegen.... romantiek en zon. Het lijkt on wezenlijk... Maar de heer v Gennip is ervan overtuigd, er zit al een sterk op gaande lijn in de wintervakanties en binnen enkele jaren zullen duizenden en nog eens duizenden Nederlanders het heel gewoon vinden om de zon in de winter te zoeken Zijn FIT-reizen naar Egypte ontsloten een geheel nieuw ge bied. De Eindhovenaar is nooit voor een nieuwigheid uit de weg gegaan. Hij zal ook deze keer slagen. Trouwens cijfers hebben het nu al bewezen. Prinses Beatrix en Prins Claus hebben vrijdagochtend met een groot aantal binnen- en buitenlandse gasten deelge nomen aan een jachtpartij in de dui nen in de omstreken van het Wasse- naarse Slag. Hier zien we gastheer en gastvrouwe voor de aanvang van de jacht in gesprek met enkele gasten. i foar de Roomske tsjerke oer, dy fan Ko Meurs en frou. De koalsblêdden en bananeskilen binne fordwoun en de firma Haagsma kin him nou mar ütlibje yn de aide molkfabryk oan de Snitserdyk, dêr is alles frij en eigen. Dat hie de fa. Schilstra ek goed bigrepen, dy’t op it yndustry-terrein yn Noard 2 syn cash- en carrybidriuw ra tioneel, mar greatsteedsk opset hat. In twadde winkel fan Sikma, in twadde winkel fan Kooistra, meitsje mei de nije Spar winkel dat ein fan de stêd al drok- ker. Mei it groeijen fan it tal auto’s koe it net ütbliuwe of ek de garaezje- bidriuwen seagen har kans skoan. Bruin- sma oan it Hichtumer-ein, De Jong oan de Snitserdyk, de nije garaezje oer de gasfabryk, de forbetteringën oan de bi- steande bidriuwen biwize dat. Mei iennige soarch wurdt ütsjoen nei de kommende winkel fan de oerbikende fir ma: Albert Heyn oan de greate merk. Net, dat dit bidriuw yn gebreke bliuwe sil mei it bouwen fan in modern sake- pan, mar wy hiene de léste jierren by de krudeniers al safolle forbetteringen en forbouwingen sjoen, dat wy op dat ge- biet mienden wol oan de forlangens fan it publyk foldwaen to kinnen. En nou sa’n greate swan under al dy einfügels komt dat wol goed? Hawar, soks kin biswierlik keard wurde en der sitte ek wol goede kanten oan, mar dat Boalsert mei syn iverige selsbitsjinningswinkels dêr nou it measte forlet fan hie, leau ik daliks net. Ik hie jit neame wollen, de kranige sakelju, sa as Leevering en Zwa- bo der oan de Greate Dylakker, de prachtige slachterij fan Siemonsma oan it Greatsan en safolle oaren, dy’t har tiid forsteane, mar ik lit it hjir mar by. Wol soe ik tige biskieden jit freegje klimaat dan thuis bij de kachel. En dan niet te vergeten de grote groep ouders van opgroeiende kinderen. Kinderen, die steeds meer op eigen houtje met va kantie willen gaan. Pa en ma denken zich diepe rimpels in het voorhoofd en be sluiten dan om de zomermaanden meer thuis te blijven - dan kunnen ze zich immers als het een beetje meeloopt ook op het eigen terrasje in de zon vermaken - en hun vakantie in de winter nemen. Voor nog minder geld dan in de zomer kunnen ze genieten van een totaal nieu we vakantiebelevenis. Want - en dat hebben velen al ervaren - het is een splinternieuw avontuur om op een koude mistige, regenachtige of natte sneeuw- dag in zo’n slanke, komfortabele KLM- of Martinair vogel te stappen en dan luttele uren later de winterjas te ver ruilen voor het lichtgewicht kolbërtje of zelfs de zwembroek. en Wymbritseradeel. har kwaliteiten as boargers en as sake lju, oan har aktiviteit, har doaren, har trochsetten en har iver. Aksje jowt ak sje, is in wier sprekwurd, lyk as it oare: net sjitte is altyd mis! It plan om in keapjoun yn to stellen, is nóu al in sukses wurden. Sakelju en publyk binne der tige oer to sprekken en it sil der nou op oan komme, dit skoandere ini- siatyf troch to setten. Mei foldwaning lies ik, dat op dy keapjoun nou ek it postkantoar iepen is, sadat men de presintsjes yn ’e winkel mar ynpakke litte kin en daliks op ’e post bringe. In inkeld bankkantoar, ik mien de boere- lienbank, is op dy joun ek iepen en grif sille de oaren wol folgje. Party sakelju tóane in moedjaend bitrouwen yn de takomst, ja men kin sizze, dat de ynwenners kear op kear forrast wurde troch dizze sakelju. De firma Zantman hat forline wike de stêd forrykt mei in pracht-meubelsaek, hwert it in nocht is nei en yn to sjen. In kollega fan him, de firma Lotstra lit it ek net sitte en hat de saek fan Lunter-Bervoets oankoft. It mist üs net, dat op dizze drokke hoeke ek in royale en romme winkel groetje sil, hwert greate mooglikheden yn sitte. Op dyselde Appelmerk hat de Fa. Van den Oever syn bikendë saek ek kostlik fornijd en forgreatte, it is in toer om der foarby to kommen, safolle bernesnütsjes plakke der tsjin de glêzen. De firma Lunter hat in great diel fan de gebouwen fan de fa. Hengst oernomd en is nou drok dwaende om dit to forbouwen ta in sintrael magazyn en atelier. Is dat klear, dan komt de winkel oan de beurt en wy leauwe grif, dat it hwat goeds wurde sil, hja hawwe der al tige lang oer gear west. Yn dyselde branche is ek in juwieltsje fan in winkel klear komd wolle, oft de sakelju genöch omtinken jowe oan de fraech, oft hja it mei har artikels net toe folie yn de breedte sykje en to min yn de djipte. Hat Boalsert, yn forhalding, genöch spesiaelsaken foar dit en foar dat. Is hjir gjin plak foar in echte comestibles-saek bygelyks, hwert delicatessen yn forskaet to krijen binne. Hwer fynt men hjir in sortearingssani- tair? Hwer is hjir in saek foar sintrale forwaerming! Ik wit fanseis net oft it hjir kin, mar it is in feit, dat de massa- artikels op tsien plakken to krijen binne, wylst hwat aparte dingen neame to fi- nen binne. De selsstannige winkel sil yn de takomst bisteansrjucht halde, as hy specialist is op syn gebiet en ik haw soms de yndruk dat er tofolle binne, dy deselde saken forkeapje en tomin mei hwat aparts. Dat jildt foar meardere branches. Sa’t ik sei, ik kin it net bioardielje oft de mooglikheit hjir bistiet, mar mei it ta- nimmen fan de wolfeart liket my de fraech wol urgint. Dat de faklju hjir net stilsitte hoege, is wol düdlik, de greate en de lytse bou- fakkers sitte under it wurk en mannich- ien üt de omkriten pikt hjir in kerltsje mei. Ek mei de hotels en restaurats giet it de goede kant üt. De Wynberch, it Park, de Griene Weide litte dat düdlik sjen. Ik bin bliid mei dit alles, hwant de sake lju foarmje de kearn fan de stêd. Har iver, tsjinstberheit en inisiatyf binne de motor foar in libben plak. D.êrom winsk- je ik harren fan herten in drokke Sintne- klaes, sadat er in moai blomstik oersjit foar har froulju. Brandsma en Van der Weide sille jo graech bitsjinje. Er is ontzaggelijk veel veranderd in het maatschappelijk patroon de laatste jaren. De vijfdaagse werkweek, de komst van de televisie, het eigen autootje voor honderdduizenden Nederlanders. En niet in de laatste plaats de ruimere vakantie mogelijkheden voor iedereen. Mensen, die vroeger blij waren met een paar snipper dagen in het jaar en die hun vakantie moesten beperken tot een middagje naar het strand met vrouw en kroost, krijgen nu drie weken verlof met als extra douceurtje een fikse vakantietoeslag. De drokke dagen foar Sintneklaes en Krysttiid bringe libben en fleur yn de tsjustere tiid oan de ein fan it jier en as fansels bigjinne jo yn dizze dagen to hifkjen en to prakkesearen, de lange jounen liene har der bysünder ta. De measte ynwenners fan de stêd Boalsert halde fan dit smüke, gesellige en ienrie- dige stêdtsje en libje mei yn har wol en wé.'Faker as ien kear is hjir wiisd op de wichtige fuhksje fan de oerheit om de bisteanskiïnsen fan dit gebiet better to meitsjen, mar der sit it net allinnich yn oft in plak ta bloei komme en bliuwe kin. As it der op oankomt. leit foar it alder- greatste diel oan de biwenners seis, oan Je f.Z.zè ...x «y.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1