Spanning rond Cyprus afgezwakt Gabe Skroar Opiniepeiling voorspel de politieke aardverschuiving over aan Nog geen breuk in kop Veiligheidsraad neemt resolutie het mïdden-oosten 1 Gouden filmpjes 106e JAARGANG No. 94 VRIJDAG 1 DECEMBER 1967 CECIEL UOnDER LELIE iïllSS BR L 1967 Tijdens een festival in het RAI-gebouw te Amsterdam werd mej. Ceciel v. d. Lelie (21 jr.) uit Arnhem gekozen tot Miss Bril 1967. Aan deze finale werd deelgenomen door een tiental dames. De mooiste bril- dragende vrouw van ons land, van beroep mannequin, ontving - behalve de ge bruikelijke bloemen en sjerp - ook een bedrag van duizend gulden een set brillen. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND F s U éi #5 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Hwat hal Spanning om Cyprus KVP-strtjd Frankrijk doorbreekt de solidariteit Touwtrekken Nassers houding Luns-time PvdA-kongres ■HHi. Advertentieprijs: 16 cent per tnnj Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Nasser Van zijn kant heeft er in 'n rede voor de Egyptische Nationale Vergade ring geen twijfel over laten bestaan, dat hij de aangenomen resolutie niet ideaal vindt. Zijn uitgangspunt blijft de reso lutie van de Arabische topconferentie van Khartoem: geen erkenning van Is raël, geen onderhandelingen met Israël en geen vrede met Israël. Van een vrije vaart dopr het Suezkanaal zoals in de resolutie bepleit, kon volgens Nasser ook geen sprake zijn. Dat probleem hield geen verband met de oorlog van juni, maar met de Palestijnse kwestie. Hierbij moet men in de eerste plaats aan de Arabische vluchtelingen denken, hoewel het ook mogelijk is, dat Nasser zinspeelt op een algemene regeling van het Pa- sident Makarios, die dat niet zo hardop kan zeggen. Het voornaamste probleem gaat nu de positie van de Turkse min derheid op het eiland weer worden. Minister Luns, die inmiddels 15 jaren de portefeuille van buitenlandse zaken be heert, staat - niet ten onrechte - bekend als de bewindsman, die op de beste ma nier het wapen van de humor weet te hanteren. Hij heeft de laatste tijd weer voldoende gelegenheid gehad om daar van blijk te geven. De vorige week is een boekje verschenen over .vijftien jaren Luns’. De journalist Han Hansen heeft De botsing tussen de KVP-radikalen en het KVP-bestuur is minder heftig ver lopen dan velen aanvankelijk hebben verwacht. Het is niet uitgelopen op een volledige breuk. Zoals bekend ging het vooral om de tegenstelling tussen de radikalen Aarden en v. Doorn aan de ene kant en het duo Schmelzer-Aalberse aan de andere. De heer Aarden (bestuurslid KVP en lid van de Tweede Kamer) heeft in een t.v.-uitzending duidelijk betwijfeld of dit duo de KVP nog wel kan blgven aanvoeren. Hetzelfde deed de heer van Doom in een plaatselijke bijeenkomst. Vraag was of ze dat zo maar konden doen, gezien het .akkoord’, dat enige tijd geleden werd aanvaard, waarbij de radi- dat het kabinet-de Jong in gevaar zou kalen hebben beloofd niets te zullen doen brengen. Een duidelijk antwoord is niet gegeven. Beide klagers hebben te kennen gegeven, dat zij in de huidige situatie nog wel enig vertrouwen in het leidende KVP-duo hebben. De KVP heeft op haar beurt te kennen gegeven, dat kritiek in de eerste plaats binnen de KVP-fraktie in de Tweede Kamer moet worden ge spuid. Pakhuisruimte of autostalling te huur aan de Kattenrug te Bolsward. Opgave aan de burgemeester is verplicht wanneer men meer dan f 500 aan zilver of f 20 aan bronzen en nikkelen munt in zijn bezit heeft. Bij Sottrum bij Comwerd hobbelde een mijn tegen de palen van de zeewering. Dat niet ieder gerust is, laat zich be grijpen. Het smelten van munten wordt gestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste 1 jaar. uitvoerige gesprekken gehad met oud- premiers, zoals Cals, Marijnen en de Quay en natuurlijk met Luns zelf. Bij de presentatie van het boekje kreeg mi nister Luns prompt ruzie met de huidige premier de Jong. De minister-president is kapitein van ’n onderzeeboot geweest. Minister Luns heeft het bij de marine tot seiner gebracht. De premier kon het niet nalaten dit verschil in rang nadruk kelijk naar voren te brengen. Hij be schuldigde minister Luns zelfs van ge schiedvervalsing. De bewindsman zou nl. nooit verder zijn gekomen dan seiner tweede klas, in plaats van seiner der eerste klasse. Minister Luns heeft dat inmiddels kunnen weerleggen. In een kabinetsberaad heeft hij zijn conduite staat getoond, met daarop het bewijs van zijn bevordering tot seiner le klas. Inmiddels heeft een groepering In Ne derland de aanval op minister Luns ge opend onder het motto ,Luns-time is voorbij’. Buttons - de uit hun formaat gegroeide tekstknopen, die zo ,in’ zijn - met deze tekst zijn te koop. Zei Luns: Laten we die dingen maar heel duur maken. Men moet er tenslotte iets voor over hebben om mij weg te krijgen. As de sinne is yn it nést Dan binne de hrije lju op it bést le week december 1917 Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Men moet evenwel niet denken, dat men er nu al is, want het touwtrekken zal op de meest intensieve wijze worden voort gezet via de bemiddelaar van de Ver. Naties, de Zweed Gunnar Jarring. Israël heeft nooit veel voor een rol van de Ver. Naties gevoeld Het had de voor keur gegeven aan rechtstreekse onder handelingen. De resolutie stemt niet overeen met het Israëlische standpunt, heeft de Israëlische minister van voor lichting al gezegd, maar zij vormt een basis, waarop Israël kan steunen om zijn politieke strijd beter te kunnen voeren. De minister liet er geen twijfel over be staan, dat slechts een vredesverdrag Israël kan wegkrjjgen van de bestands- linies van het ogenblik. Uitgave: A. J. OS1NGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblai Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Worhum Het opmerkelijke politieke nieuws is deze week niet uit het parlement geko men. Naast de opiniepeiling was een van de belangrijkste gebeurtenissen 't grote kongres van de Partij van de Arbeid in Amsterdam .Een kongres, dat duidelijk moest maken in hoeverre de Nederland se socialisten bereid zouden zijn iets van hun Identiteit los te laten ten bate van ’n vooruitstrevende koncentratie. Waar bij vanzelfsprekend ook al iets zou moeten worden gezegd over de graad van die vooruitstrevendheid. Het kon gres he°ft op dat punt wel het nodige opgeleverd. Het voorstel van het PvdA- In een ander deel van ’t Mtdden-Oosten is een andere oorlog aan de gang. In Irak kan de Irakse petroleum maat schappij, waarin de grote westelijke maatschappijen vertegenwoordigd zijn, geen vergunning krijgen ’s werelds grootste oliereservoir bij Roemeila te gaan exploiteren. Irak is hierover even wel in onderhandeling getreden met een Franse oliemaatschappij ,die deel uit maakt van de Irakse petroleummaat- schappij. Irak had zich tot de Gaulle gewend toen het merkte zonder buiten landse hulp de exploitatie niet ter hand te kunnen nemen en op de Gaulles aan wijzing is de Franse maatschappij toen onderhandelingen begonnen, die inter nationaal gevoeld worden als het door breken van de solidariteit van de olie maatschappijen. Van internationale solidariteit is bij de Gaulle in geen enkel opzicht sprake. Nadat het pond gedevalueerd was en eigenlijk iedereen er belang bij had, dat de rust in de geld- en handelswereld niet verder verstoord zou worden, zette de Gaulle zijn aanval in op zijn volgende doel: de dollar. Een van zijn voornaam ste ekonomische raadslieden is van oor deel, dat de goudprijs verdubbeld moet worden, hetgeen neerkomt op een de valuatie van de dollar, de enige munt die rechtstreeks aan het goud gekoppeld is. Want het goud is volgens de Gaulle het enige ruilmiddel, dat de landen vrijwaart voor politieke druk van anderen. Het feit, dat de wereldhandel zich afspeelt in dollars, die mede afhankelijk zijn van de binnenlandse ontwikkeling in de Ver. Staten en van de Amerikaanse beta lingsbalans, is de Gaulle een doorn in het oog. Vandaar, dat hij naar het goud lestijnse vraagstuk, misschien volgens de delingsplannen van de Ver. Naties van een twintig jaren geleden. Men is hier en daar erg geschrokken van de rede van Nasser, die veel strijd lustiger was dan men, op grond van wat daarvoor was uitgelekt van zijn wijze van denken, had verwacht. Na enkele dagen meldde de Egyptische onderminis ter van voorlichting evenwel, dat Nas sers rede verkeerd geïnterpreteerd was. De bedoeling was niet geweest te zeggen dat er geen vrede met Israël kon komen, maar geen vredesverdrag. Volgens som mige uitleggingen zou een verdrag nog mogelijk zijn, maar geen vredesverdrag. Deze episode wijst erop, dat Nassers rede vooral in verband met zijn thuisfront moet worden gezien. Tegenover eigen volk is hij feller dan in het diplomatieke verkeer .Niet onwaarschijnlijk is ook, dat hij bij de onderhandelingsronde, die nu via Jarring begint, zijn positie zo sterk mogelijk wil maken. Vandaar zijn snoeven op het snelle herstel van Egyp- tes militaire kracht, die nu groter is dan vóór juni. Ernstige spanning heeft er geheerst tus sen Griekenland en Turkije. Ankara dreigde met oorlog wanneer Grieken!"-’ zijn ongeveer 10.000 man troepen niet van het eiland terugtrok. Afgezanten van de Ver. Naties, van de NAVO en van president Johnson zijn enkele dagen uiterst aktief geweest om het uitbreken van een oorlog te voorkomen en naar het zich laat aanzien, niet zonder sukses De Griekse regering heeft zich inder daad bereid verklaard haar troepen van Cyprus terug te trekken. Zij wil er al leen zeven maanden over doen, terwijl Ankara het heel snel wil. In elk geval lijkt er een einde gekomen aan de kan sen op enosis .ofwel aansluiting bij Grie kenland. De Turken wensen nl. ook de onafhankelijkheid van het eiland gega randeerd te zien, waarby zij geheel den ken in de geest van hun aartsvijand, pre- men daarmee ook werkelijk dezelfde vooruitstrevende politiek bedoelt, die de radikalen en de PvdA zo graag willen realiseren. Uit het jongste D’66-kongres, dat in Helmond werd gehouden, zou men iets anders kunnen konkluderen .Daar weerklonk tenslotte ook de hartekreet ,Weg met de rooien’. De pragmatische opstelling van D’66 (elke politieke zaak van geval tot geval bekijken) bevordert natuurlijk ook een toeloop van de ty pische centrumgroepering, die nu nog voornamelijk is te vinden bij de KVP. De groep namelijk, die geen duidelijke keuze wil maken tussen links en rechts of progressief en conservatief. ZUID-VIETNAM. Militairen van de 173e Amerikaanse luchtlandingsbrigade eren hun gevallen kame.raden - schoenen voorgrond - omgekomen bij de strijd om heuvel 875. De Noordvietnamezen hebben een tegeninval ingezet om de strategische heuvel. bestuur om samenwerking te zoeken met de andere vooruitstrevenden, zoals radikalen, demokraten en pacifisten, werd vrijwel unaniem aanvaard. Bij het speuren naar zo'n samenwerking - die gerealiseerd moet worden in een stem busakkoord - krijgt het PvdA-bestuur een redelijke vrijheid van handelen. Een voorstel om het bestuur aan stringente voorwaarden te binden werd met 1689 tegen 1105 stemmen verworpen. Waar de socialisten nog wel tegen zijn, dat is de vorming van één grote vooruitstre vende partij. Bij een stemming over leze gedachte bleken slechts enkele aanwe zigen bereid die weg op te gaan. Het zou dan ook een volledige opheffing van de PvdA betekenen. Dat de Partij van de Arbeid toch iets van het eigen gezicht (bewust) heeft prijsgegeven werd op het kongres wel duidelijk. Aan het slot van de bijeenkomst werd gebroken met een toch niet zo onaardige traditie: het massaal zingen van .socialisten sluit de rijen’, in het verleden vaak het emotio nele hoogtepunt van elke socialistische vergadering. terug wil en al enkele jaren alle over schotten aan dollars in Franse handen in goud omzet. Komt er een te grote vraag naar goud, zoals dat al enkele maanden het geval is, dan drukken de landen met goudvoorraad, die in een zg. goudpool zitten ,de prijs ervan door goud te verkopen uit eigen voorraad. Sinds juni neemt Frankrijk niet meer deel aan de aktiviteiten van deze goudpool en de maandag na de Engelse devaluatie heeft de Franse regering dit tot nu toe zorg vuldig bewaarde geheim laten uitlekken, met als gevolg, dat er een enorme vraag naar goud ontstond. De aanval op de dollar was begonnen. Maar de solidari teit van de grote, industriële mogend heden is van dien aard en hun gemeen schappelijke belangen bij een zo goed mogelijk funktionerend kredietstelsel, dat niet op goud in gebaseerd, is nog zo doorslaggevend, dat een devaluatie van de dollar niet waarschijnlijk lijkt. Op het ogenblik van schrijven was de goud- spekulatie al goeddeels achter de rug. Er zal na verloop van tijd wel weer enig aanbod komen doordat de spekulanten hun bezit lukratiever zullen kunnen be leggen dan in goud, dat geen rente op levert. De Veiligheidsraad is er eindelijk in geslaagd om, zelfs met algemene stemmen, een Engelse resolutie aan te nemen, waarin een oplossing van een van de bran dende problemen van het Midden-Oosten wordt geboden. Er wordt terugtrekking geëist van de Israëlische troepen uit gebieden, die bezet zijn gedurende het jongste konflikt, en van de Arabieren wordt geëist de beëindiging van alle aanspraken op belligerentie, erkenning van de soevereiniteit, territoriale integriteit en politieke onafhankelijkheid van alle staten in het desbetreffende gebied en hun recht op het leven in vrede binnen veilige en erkende grenzen, vrij van bedreiging of daden van geweld. Er gaat een speciale vertegenwoordiger van de s.ekretaris-generaal van de Ver. Naties naar het Midden-Oosten om behulpzaam te zijn bij het bereiken van een vreedzame en aanvaarde regeling. Dit akkoord in de Veiligheidsraad be tekent nog geen vrede en beide partijen hebben dan ook al te verstaan gegeven geen voetbreed van hun oorspronkelijke standpunt te zullen wijken. Doch dat is vermoedelijk meer schijn dan werkelijk heid. Men mag nl. niet uit het oog ver liezen, dat de Veiligheidsraad en de Al gemene Vergadering zich afwisselend met de kwestie hebben bezig gehouden zonder dat Rusland (dat de Arabische landen door dik en dun steunde) bereid was het standpunt op te geven ,dat eerst Israël zijn troepen moest terugtrekken voor er over iets anders kon worden ge dacht. Nu evenwel ligt dat anders in een resolutie vast, nu heeft de Veiligheids raad de Arabieren hun deel van het kompromis uitgemeten. Dat is een be langrijke stap. Men neemt aan, dat Rusland niet met de resolutie zou hebben ingestemd indien de Arabische landen hun langdurige ver zet tegen een regeling, zoals hier neer gelegd, niet zouden hebben opgegeven. In elk geval hebben de Arabische landen zich dan toch neergelegd bij het recht van alle landen ,dus ook van Israël, om te bestaan en wel binnen veilige en er kende grenzen. en Wymbritseradeel. De heer Aalberse had overigens een zeer geldig ekskuus voor de opmerkelijke achteruitgang van de KVP. We moeten niet vergeten, zei hij, dat bij de KVP nu alles op tafel ligt. Wij hebben het ge hele bestaan van de KVP ter diskussie gesteld als voorbereiding op de partij raad, die begin december wordt gehou den. Voor de kiezer lijkt het dan alsof we vreselijk verdeeld zijn. Pas na de partijraad kunnen wij ons weer als een echte politieke partij presenteren. Het opinie-onderzoek is niet meer dan een momentopname geweest. Zij kwam op een moment, waarop de tegenstellin gen binnen de KVP zéér nadrukkelijk naar buiten kwamen. Wanneer eenmaal een keuze is gemaakt tussen de diverse KVP-stromingen zal het verlies van tien zetels waarschijnlijk voor een aardig deel kunnen worden gekompenseerd. Voor de KVP houdt deze peiling echter toch een duidelijke waarschuwing in. Men zal in geen geval op de oude weg kunnen voortgaan. De opmerkelijke winst voor D’66 - voornamelijk afkomstig van de KVP en de PvdA - zou er op kunnen wijzen, dat deze nieuwe partij zich langzaamaan ontwikkelt tot een nieuwe centrumgroe pering. Hoewel een ruime meerderheid van de Democraten (63 pet.) zich heeft uitgesproken voor een .progressieve con centratie’ is het nog een onen vraag of üs hjoed to sizzan Bij prinses Margriet en mr. van Vollenhoven thuis op het Loo. Boven: de heer van Vollenhoven voldoet gaarne aan het verzoek van zijn vrouw om iets op de vleugel te spelen. Onder: prinses Margriet schikt bloemen by een antiek fonteintje. Wanneer in oktober van dit jaar verkiezingen waren gehouden, dan had Nederland een politieke aardverschuiving meegemaakt.. Dit is de konklusie van een door het bureau Veldkamp-Marktonderzoek in opdracht van de KRO gehouden opinie peiling. Afgelopen zondag heeft de KRO de cijfers openbaar gemaakt, gevolgd door verwarrende diskussies tussen de leidende politici in Nederland (waarby echter een van de meest besproken figuren van de laatste tijd, KVP- fraktieleider Schmelzer, ontbrak). Voor wie de t.v.-uitzending niet heeft gezien, of nog even rustig de uitslag wil bekijken, volgen hier de belangrijkste cjjfers. De Katholieke Volkspartij zou, op basis van deze opiniepeiling, in de Tweede Kamer terugvallen van 42 naar 32 zetels. Een verlies van liefst tien zetels. D’66 zou van 7 op 24 zetels komen, een naar omvang unieke winst van 17(1) zetels. Geen wonder, dat tjjdens het forum KVP-voorzitter Aalberse met een zeer somber gezicht en D’66-fraktievoorzitter v. Mierlo hoogst opgewekt, aan het debat deelnamen. en 5*0»

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1