Arbeidsmarkt baart Bolsward GabeSkroar weinig zorgen Ds ZELLE SPRAK TE BOLSWARD Éi®! tjXL'BUlhJ 106e JAARGANG No. 95 DINSDAG 5 DECEMBER 1967 Fan de Martinytoer llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Zilveren filmpjes A i Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS I Hwat haf üs hjoed to sizzen Woningbouw V rjjeti jdsbes teding en en Arbeidsmarkt van Gewone dienst Onderwijs IN NIJSGJIRRIGE KWESTJE Tj. de J. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Lit jou dieclen greater wêze as jou wurden Sa’t yn it riedsforslach fan dizze wike opnomd is, hawwe de trije boereorga- nisaesjes: öfdieling Boalsert, in skriu- wen rjuchte oan de Ried en de bistjüren fan Gasthüs en allicht ek de oare stif- tingen om oandacht to freegjen foar in winsk, dy’t yn dy ófdielingen libbet. Dy winsk hawwe hja sa formuleard: Gemeentewerken Bij de eigen diensten - gemeentewerken en reiniging - tracht ’t gemeentebestuur waar mogelijk, tot mechanisatie te ko men. Door uitbreiding van de bebouwde kom onzer stad wordt het werk voor deze diensten jaarlijks omvangrijker. In de toekomstige uitbreiding wordt over wogen een gesloten wegdek toe te pas sen mede om het onderhoudswerk te beperken. Om het totaal aan loonkosten voor onderhoudswerken en voor de rei niging te beperken zullen investeringen niet kunnen uitblijven. Bij de kapitaal- werken voor de begroting worden voor dit doel opnieuw enkele voorstellen ge daan. Reiniging Wat de reinigingsdienst betreft delen b. en w. mee, dat de vuilstortplaats over Op het industriepark is ,na het laatste inmiddels goedgekeurde besluit tot ver koop van terrein aan de n.v. De Schakel, nog slechts een beperkte oppervlakte beschikbaar. Er worden reeds plannen ontwikkeld Voor het op korte termijn verkrijgen en bouwrijpmaken van een nieuw terrein. De mogelijkheid voor een gunstige verdere ontwikkeling van de industrieën in Bolsward is gelegen in de toekomstige verbeteringen van de auto wegen (rijksweg 43) en de aanleg van een nieuwe verbinding van de provin ciale hoofdstad met z.w. Friesland langs de stad. De vrije tijdsbesteding van de jeugd heeft vrij regelmatig de aandacht, ge tuige de realisering van het sportvelden- komplex en het reeds goedgekeurde plan van het zwembad ,enz. Zoals reeds enige malen werd medegedeeld is het plan voor dit laatste objekt geruime tijd ge leden goedgekeurd en is al enkele jaren op de gemeentebegroting een bedrag uit getrokken voor een bijdrage in een mo gelijk exploitatietekort. De uitvoering wacht slechts op een beschikking van de rijkssubsidie op de toekenning waar van bij herhaling wordt aangedrongen. Volgens de statuten van de Katrijn Epesstichting moet het batig saldo door b. en w., na overleg met het bestuur, worden aangewend voor kulturele of sociale doeleinden. Besloten is dit voor lopig ten bate te brengen van de exploi tatie van het sportveldenkomplex .waar bij de gemeentebegroting met een gelijk bedrag wordt ontlast. Na het gereed komen van het zwembad kan over de bestemming van dit batig saldo opnieuw overleg worden gepleegd. Zoals reeds meegedeeld, is de gewone dienst van de begroting sluitend. Op de post onvoorzien is geraamd een bedrag van f 47.448,38, waarvan beschikbaar moet blijven een bedrag van f 1,50 per inwoner of f 13.650 voor eenmalige uit gaven of verhoging van reeds geraamde bedragen. De voorstellen tot het doen van kapitaal uitgaven vragen aan jaarlijkse investe- ringslasten een bedrag van f 18.529. Aan reserve op onvoorzien resteert dan nog een bedrag van f 15.269,38. B. en w. vinden het veiliger aan dit be drag voorlopig nog geen bestemming te geven in verband met mogelijk hogere kosten van nog uit te voeren buitenge wone werken, waartoe reeds besloten is, o.a. brug Eekwerd en Bagijnepost, waar van de nieuwe plannen gereed worden gemaakt. HERSTEL NA VASA-BRAND IN ZEIST De omnibus Makkum-Workum zal de le kerstdag niet rijden. Hooivordering van graslandgebruikers. In inkelde dwaes, men hat de gek der mei; in kliber dwazen, men apet se nei. Elf jaar bestaan van de NSB. Mussert benoemd tot leider van het Nederlandse volk. De NSB betrokken bij het bestuur des lands. De Führer wil de Nederlan ders niet als overwonnenen beschouwen. Clandestien slachten zwaar gestraft. Gebruik toch vooral de hooikist: spaart gas en elektriciteit. le week december 1942 Uitgave: A. J. OS1NGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bij voorbaat dankend, enz.” enkele jaren geen ruimte meer zal bie den voor het bergen van huisvuil en bedrijfsafval. Hoewel deze vorm van vuilberging financieel de voordeligste is voor de gemeente is ze uit een oogpunt van volksgezondheid eigenlijk niet meer verantwoord. Een andere vorm van vuilverwerking, die belangrijk meer kos ten met zich mee zal brengen, is daar om met enkele andere gemeenten in onderzoek genomen, omdat centralisatie in deze de enige oplossing is. B. en w. hopen dat het onderzoek tijdig kan worden afgesloten en de resultaten kunnen worden meegedeeld, teneinde 'n beslissing te nemen over de verdere werkwijze. Een gevolg van deze andere en duurdere werkwijze in het belang van de bevol king zal ontegenzeggelijk zijn een ver hoging van de reinigingsrechten. Reeds de verhoogde loonkosten van de laatste jaren geven aanleiding tot een beperk te verhoging van deze rechten, waarvoor de raad nadere voorstellen zullen wor den aangeboden. van onze organisaties mee in aanra king komen en uw geacht college meerdere boerderijen verpacht aan verschillende van onze leden, zouden bovengenoemde organisaties gaarne aan uw bestuur in overweging willen geven, om wanneer verandering in uw college komt, een nieuw lid op de voordracht te plaatsen, welke met vermelde zaken volledig op de hoogte is en hiervan kennis heeft, zulks in het algemeen belang en dat van de boerenstand, welks belang nauw samenhangt met dat van de stad: Bolsward. De begroting voor het dienstjaar 1968, die b. en w. van Bolsward de raad opnieuw voor de aanvang van het dienstjaar konden aanbieden, vertoont hiet een ongunstig beeld. Ondanks de stijgende uitgaven voor diverse onderdelen van de gemeentelijke huishouding is het mogelijk gebleken door verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds een sluitende begroting aan te bieden. De Broedergemeente te Zeist, welke op 27 oktober bij de grote brand de gebou wen van het Vasa Textielconcern haar belangrijkste bron van inkomsten in vlammen zag opgaan, is direkt begon nen met de bouw van een nieuw bedrijfs- komplex. fraechstikken alhiel op de hichte is, sa- wol fan de wettelike as fan de prak- tyske kant, soe in skoander plak yn dizze kollege’s ynnlmme kinne, as hy fierder oan bipaelde easken foldocht en bipaelde meiwurking kriget. Hjirby binne de folg- jende saken fan bilang: Allerearst wurde de leden foardroegen troch de kollege’s, mei oanfolling fan it kollege fan B. en W. Yn dizze foardrach- ten wurdt rekken halden mei de gear stalling fan de bifolking fan de stêd: Boalsert. Yn dy gearstalling is twafyfte r.k. en trije-fyfte net r.k. Der wurdt nei stribbe om yn dy twadde groep safolle mooglik de bilangrike groepearingen fan de bifolking op to nimmen. Dit is it earste skema. Dêrneist wurdt sjoen nei de politieke kleur, omt de ried as poli- tyk kollege de bineaming docht en it demokratysk bigjinsel fan üs folk dit ek freget. Yn it trêdde plak komt ek de sosiale kant fan de fraech om ’e hoeke, To- rjucht hawwe bygelyks de arbeiders of wurknimmers har forlangens yn dit op- sicht nei foaren brocht. Yn it fjirde plak, alhoewel mei de earste' punten forban haldend, komt dan de fraech nel de persoan fan de kandidaet. Hokfoar plak nimt hy yn yn de Boalser- ter mienskip? Hat hy it bitrouwen fan de minsken, hat hy gjin saeklike bilan- gen by de stiftingen? Stiet hy frij foar de bitrutsen stifting oer Is hy bikwaem om dit wurk to dwaen? Dan komt jit it swierste. Wol en kin de persoan him hjirfoar bisklkber stelle? It is wier, dat in sit yn dizze kollege’s algemien sjoen wurdt as in earesaek en dat lokt party minsken faeks wol oan, Tegenover het pessimistische geluid over de ongunstige woningmarkt kan een op timistisch geluid over de positie van de arbeidsmarkt klinken in onze gemeente. Volgens een statistiek van het geweste lijk arbeidsbureau bedraagt het aantal niet in het arbeidsproces geplaatste per sonen 1.7 pct. van de mannelijke be roepsbevolking dezer gemeente, een per centage, dat ten opzichte van andere gemeenten in deze provincie (3.2 pet.), laag kan worden genoemd en dat ten opzichte van het landelijk gemiddelde van 2.4 pet. gunstig afsteekt. Belangrijk is met name de forse uitbrei ding en produktievergroting van een der grote bedrijven alhier met daaruit voortvloeiend een sterke toename van het aantal arbeidskrachten. Ook in een enkel ander bedrijf neemt de omvang van de produktie regelmatig toe, wat goede perspektieven voor de toekomst opent. B. en w. menen dan ook, dat Bolsward een der weinige gemeenten in de pro vincie is waar de industriële ontwikke ling gunstig verloopt wat tot grote te vredenheid stemt. Het is te hopen dat de provinciale- en landelijke overheid met dit gunstig resultaat rekening zul len houden bij toepassing van de ver schillende maatregelen. Precies 1 jaar begon de oorlog in de Zuidzee. Haal meer warmte uit uw kolen, ga ge mengd stoken. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum „Gezien de vele moeilijkheden, welke zich de laatste tijd en ook in de toe komst zeer waarschijnlijk zullen voor doen in de boerenstand, zoals: ruil verkaveling, wegenaanleg, boerderijen verplaatsing daardoor, concentratie van waterschappen, welke de leden vraag is of deze pogingen slagen, gezien de beperking welke het rijk heeft toe gepast. Daarnaast wordt gedacht $an de bouw van premiewoningen in de huur- sektor, waarvoor een plan wordt ont worpen en becijferd. Bij een nieuwe op zet van het Parkplan zullen de beschik bare bouwterreinen voldoende zijn om de bouwaktiviteit in ieder geval voor de komende twee jaar op te vangen. In 1970 zal het plan Eekwerd zover bouw rijp zijn dat aldaar met de woningbouw kan worden aangevangen. Het aan de gemeente Bolsward sedert de kontingentering van de woningbouw jaarlijks toegekende kontingent tegen over de normale bevolkingsaanwas heeft het gemeentebestuur niet in staat ge steld uitvoering te geven aan de plannen tot periodieke ontruiming van een aan tal zg. krotwoningen .Door middel van opschuiving wordt getracht voor de meest slecht gehuisveste gezinnen een oplossing te vinden. In de eerstkomende vijf jaren zullen zo mogelijk een 100-tal woningen ontruimd moeten worden om de bestaande noodtoestand op te heffen. Aan deze sociale taak wordt bij voort during zoveel mogelijk aandacht be steed. Met voldoening kan men de toenemende gevallen van woningverbetering konsta- teren .De eigenaren-bewoners beogen hiermee een betere akkomodatie van hun woningen, maar tevens wordt hier mee het algemeen belang gediend, nl. het zoveel mogelijk in stand houden van de woningvoorraad. De onlangs door de raad vastgestelde premieregeling voor closetaanleg .naast de tijdelijk verhoog de rijkspremie kunnen in dit geval gun stig werken. niet het gewenste doel bereikt. Integen deel, ondanks de bouw van een belanrijk aantal woningen o.a. Parkplan, Noord 2 enz. is het aantal woningzoekenden gro ter dan enkele jaren geleden. Het toege wezen kontingent woningwetwoningen voor de huursektor houdt helaas geen gelijke tred met de normale bevolkings groei. B. en w. doen hun uiterste best voor het komende jaar een groter kontingent wo ningwetwoningen te verkrijgen. De en Wymbritseradeel. Lange jaren is het woningtekort lande lijk aangeduid als volksvijand no. 1. Het streven bij de regering was er op gericht jaarlijks een zodanig woningkontingent te verstrekken in de woningwetsektor, de premiesektor en voor de vrije bouw dat in 1970 de woningnood zou zijn op geheven. Mag dit streven voor een aan tal gemeenten tot een gunstig resultaat hebben geleid voor Bolsward heeft het Dat het referaat van deze avond een eigenaardige titel draagt, n.l. „Ik schiet met losse flodders”, geef ik graag toe, zo sprak ds. Zelle van Leeuwarden vorige week tijdens een bijeenkomst van gereformeerde jongeren, gehouden in het „Gereformeerd Centrum” te Bolsward. Echter wil dat niet zeggen, zo vervolgde hij zijn betoog, dat er geen „scherpe piepers” tussen zouden zitten. We leven in een tijd, waarin we pa raat moeten zijn inzake de kennis van Gods Woord en de belijdenis. En wat zou dan noodzakelijker zijn, dan het gereformeerd jeugdwerk. Meer kennis van „beat”, dan wéét heb ben van de inhoud der Heilige Schrift, kan alleen maar funest zijn voor de ziel. Onderzoek de Schriften en behoud het goede, zo luidt Gods Woord. Een tweede belangrijke factor is: het trouw bezoeken van de samenkomsten der gemeente. Tweemaal per sabbath ging Jezus op naar de synagoge. Zullen wij dan met één keer kerkgang op zon dag genoegen nemen? Aansluitend ging spreker uit van de gedachte: Een zuiver bijbelse prediking, ’t Zou een vergissing zijn te denken, dat door de prediking „modern” te ma ken dit een goede greep op de jeugd zou betekenen. Neen, de „ouderwetse”, zo noemt men dat dan, heeft zeker nog vat op de jongeren, vergeet dat niet! Ook mag de preek niet te kort worden gedaan vanwege de liturgie. Twee punten, aldus ds Zelle, welke het kritische oog met betrekking op slecht kerkbezoek, niet mogen ontglip pen. De kerkdienst is en blijft „Dienst des Woords”. Geen pas-klaar evangelie, zoals de mo derne theologie. Bekering, genade en dankbaarheid der verlossing door het bloed van Jezus, moeten centraal staan in de verkondiging van het Woord. WASHINGTON. In Washington is donderdag de eerste sneeuw gevallen dat leverde direkt dit stemmig plaatje op. mar hjirmei is dan ek sein, dat alle wurk, dat hjir foar dien wurde moat, op gjin inkelde wize forgoede of bitelle wurdt. Der binne dus gjin fakaesjes- of presintsjejilden, lit stean is der in sa laris oan forboun. De leden dogge al har wurk foar de stiftingen forgees. Kin en wol men dat? By it St. Anthony - Gasthüs en it Weeshüs wurde jierliks 26 gearkomsten halden, ien om de fjirtjin dagen. Dêrby twa sittingen foar it bi- teljen fan de hier en twa hiele dagen om de buorkerijen en har biwenners to bl- sykjen. Dêrneist komme dan de resepty's by heechtijdagen fan de hierders en har bern, sa as trouwen, bruiloften en bi- graffenissen. Yn de stêd hawwe hja dêr by de presentaesje by bilangrike dagen yn it stêdslibben. Insidenteel komme hjirby tuskentydse kwestjes en ynspek- sjes by forbouwen, opknappen fan wen- ten en buorkerijen, lanoan- of forkeap, kontakt mei notarissen en oare ynstan- sjes. Kin en wol de troch de boerestan foar droegen kandidaet dit op him nimme? Foar in earste bineaming moat de kandi daet net alder wêze as maksimael 50 jier. De bineaming is foar tsien jier en kin, as de Ried dit wol, forlinge wurde mei wer tsien jier. Dêrby moat hy mins tens 5 jier ynwenner wêze fan de ge meente Boalsert. Ik soe de boereorgani- saesjes oanride wolle ris nei to gean, hokfoar minsken hja biskikber hawwe, dy’t oan dizze easken foldogge en ré binne in bineaming oan to nimmen. As hja sa’n listke oan de kolleges takomme litte, bin ik der wis fan, dat it de folie oandacht krije sil. Meen niet, aldus spreker, dat de moderne theologie bij Genesis stil blijft staan, zij vreet door, net zo lang tot we bij de „aap” zijn terecht gekomen. Waar is nog het Wonder van God te bespeuren. Alles wordt beredeneerd verklaard. Vandaar ook, dat de kritiek er tegenwoordig zo goed ingaat. Kritiek ten opzichte van de bijbel, maak te spreker tweeërlei onderscheid, n.l. tekst- en schriftkritiek. Eerstgenoemde is mogelijk vanwege de vele vertalingen. De tweede niet, omdat de Heilige Geest het zo bedoeld heeft. Met klem drukte ds. Zelle de jongeren op het hart: kijk goed uit wat je leest, want ook dit is voor de vorming zeer belangrijk. De politieke verantwoordelijkheid de jongeren, lag in deze rede niet bui ten sprekers gezichtsveld. Met nadruk wees hij er op: Gods Woord als het enige richtsnoer te laten gelden. O.a. zei spreker, dat voorzichtigheid moet worden betracht in de kritiek op Amerika, wat betreft het zijn in Viet nam. Een terugtrekking zonder meer, zou volgens zijn overtuiging kunnen lei den tot een kernoorlog tussen de grote mogendheden. Laten wij blijven bidden, dat God daar de vrede wil brengen. Voordat ds Zelle zijn referaat soms met een vurige geest bezield beëin digde, wees hij de jongeren de veiligste weg door het leven, dit naar aanleiding van de 119e psalm: „Uw Woord is mij een lamp voor mijnen voet. Mijn pad ten licht om ’t donker op doen klaren; dat ik Uw wet, die heilig is en goed, door Uw gena, bestendig zal bewaren. Na de pauze werden tal van vragen door ds. Zelle beantwoord. Inmiddels, maande de tijd tot sluiting van deze avond en ging ds. Zelle voor in dank gebed. Lit ik bigjinne mei to sizzen, dat de boe- reorganisaesjes, nei myn bitinken, de goede wei keazen hawwe, om har winsk op boppesteande wize yn it iepenbier kenber to meitsjen. Dat is har rjucht en foar har leden oer ek har plicht. Boppe- dat dogge hja dat yn in goede en reed- like foarm, mei de arguminten dêrby. Hja spylje iepen kaert en ha rjucht op in iepen en earlik antwurd. Sünder mis sille hja dat ek krije, nim ik oan. Mar hwert it hjir giet om in publike saek, kin it syn nut hawwe der hjir ek oan dacht oan to jaen om boeren en net- boeren op de hichte to bringen fan in kelde aspekten fan dizze kwestje, dy’t faek net algemien bikend binne. Yn it twadde plak leau ik dat it forlan- gen fan dizze groep ek sympathy for- tsjinnet en sa mooglik, dat oan har for- langen foldien wurdt. In praktyske boer of agraerysk deskun dige, dy’t mei al hjirboppe neamde Aan de wijziging van het voortgezet on derwijs door de inwerkingtreding van de zg. mammoetwet per 1 aug. a.s. heb ben b. en w. in dit jaar bij herhaling aandacht besteed in het belang van Bolsward als onderwijscentrum. In de onderhandelingen met de besturen van bijzondere scholen is het helaas niet tot overeenstemming gekomen over een gezamenlijke mavo/havo voor alle ge zindten. Ieder van hen wil trachten het onderwijs aan zijn school in de nieuwe vorm in de ruimst mógelrjke zin op te voeren, hetgeen natuurlijk als het recht van ieder schoolbestuur moet erkend. Ook het onderwijs in het vak lichame lijke opvoeding heeft dit jaar de aan dacht gehad. Met het besluit voor een gymnastieklokaal bij de openbare ulo en lagere school waarvan de begrotings wijziging reeds is goedgekeurd en waarvan de goedkeuring van het rijks- schooltoezicht op zeer korte termijn wordt verwacht, zal het mogelijk zijn het aantal uren voor dit vak-onderwijs uit te breiden. K.."

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1