Rijkssubsidie sporthallen voor Gabe Sluw mogelijk nu Imca Marina CRM wil landelijke sportorganisaties en overdekte sportakkommodaties subsidiëren 106e JAARGANG No. 97 DINSDAG 12 DECEMBER 1967 i Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes Brieven-besteller Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS SPIEGEL VAN HOLLAND Hwat hat üs hjoed to sizzen f PIET - ^1 1 Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Imca ging naar Phono gram. Voor een Philips elf-negentig LP zong zij een dozijn „Imca’s Troe ven”. Hieruit werden de liedjes „Wieken draaien door de wind” en „Alle maal rijden op zondag” voor een single gekozen. Wês forstanniger as in oar mar siz it har net In ons land zijn nu zestig sporthallen in gebruik ,die werden gebouwd in de periode 1948-1967. Met andere woorden een gemiddelde van drie sporthallen per jaar. Het moet niet onmogelijk zijn, bij een voortgezette subsidiëring op basis van het begrotingscijfer voor het jaar 1968, 4.5 miljoen gulden, - tenminste 'n gemiddelde van 22 sporthallen per jaar te bouwen met rijkssubsidie. Indien de stichtingskosten van een sporthal per projekt op gemiddeld f 800.000 tot 1 mil- gulden wordt geraamd, dan zullen deze 22 sporthallen een investering vergen van tenminste 20 tot 22 miljoen gulden. Bij deze veronderstelling van een pro- duktie van 22 sporthallen per jaar, blijft natuurljjk dan nog altijd de vraag be staan of de initiatiefnemers - veelal de gemeente - in staat zullen zijn in de ontbrekende financieringsmiddelen, be nodigd naast het rijkssubsidie, te voor zien. Op dit punt is de verwachting wel ge rechtvaardigd, dat door de invoering van de rijksregeling subsidiëring overdekte sportakkomodaties ,het belang van het tot stand komen van dit soort voorzie- De tweede vorm van subsidiëring, zojuist aangekondigd, betreft de rijksregeling subsidiëring landelijke organisaties op het gebied van de lichamelijke opvoe ding en sport. Eigenlijk moet hier worden gesproken van een herziene subsidieregeling. Im mers sinds 1955 wordt door de rijks overheid bijgedragen in de aktiviteiten van de landelijke sportorganisaties, op het teirein van de kadervorming ,de vor ming van de leden in het algemeen en de voorlichting. Met name betreft het hier bijv1, de opleiding van verenigings- leiders, scheidsrechters en oefenmeesters bestuurskader, kampen, kosten bonds orgaan en kosten demonstraties. Tot 31 december 1967 werd in deze akti viteiten gesubsidieerd op basis van de tekorten. Stellig hebben de tot dan ver leende rijkssubsidies in de genoemde ak tiviteiten een stimulerende en doelge richte invloed uitgeoefend op het be wustzijn van de eigen verantwoordelijk heid van de landelijke sportorganisaties en positief bijdragen tot nieuwe ontwik kelingen. Het is zonder meer duidelijk dat naast de behoefte aan bestuursfunk- tionarissen, scheidsrechters en juryleden ook de noodzaak van het kunnen be- ningen wordt onderkend, en bij kan dra gen tot het aktiveren en het doorzetten van plannen op dit terrein. De krite Boalsert spilet 2e Krystdei; „Hurde koppen” fan G. Burgy. Te koop een hekje-kachel en gevraagd een fiets zonder banden. H. Jansen, Wit- marsum. Abessinië heeft de oorlog verklaard aan Duitsland, Italië en Japan. Officiële opening Rijkslandbouwwinter- school te Sneek door de directeur-gene- raal van de Landbouw G. J. Ruiter. Soms om één simpele ansichtkaart of reclame-drukwerkje ’t is vaak het uitstapje niet waard zo nu en dan ook merk je hij toont dan heus geen blij gezicht al hoort men hem niet klagen het mannetje doet steeds zijn plicht gebruikt de benen-wagen. ’t Mannetje met de brieventas geniet aller waardering straks is hij bijster in zijn sas hij hoorde de bewering op gezag van de PTT kan ik straks halverwegen voor een geïsoleerd hofstéé mijn papieren afgeven. Misschien gaat ook bij hoog besluit en algemeen goedvinden de avondbestelling er uit. (om vrije tijd te winnen?) Ja, dan worden de lasten licht verbetering van positie dan neemt hij van bestellersplicht nog secuurder notitie. Mijn baantje valt nu heus wel mee. Hulde en dank, de PTT. Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) 2e week december 1942 't Mannetje met de brieventas leert zich sportief bewegen want hij komt overal van pas. Adressen, afgelegen die moeilijk te bereiken zijn zonder gebaande wegen. hij moet er heen, ’t is echt geen gijn met harde wind en regen. Bols wards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum landelijke sportorganisatie is - als tege moetkoming in de kosten die dienen voor het In stand houden van het landelijk werkzame centrale administratieve ap paraat van de landelijke sportorganisa ties, het zogenaamde bondsbureau dus. Voor de uitvoering van dit gedeelte van de subsidieregeling past een woord van waardering aan het adres van de Ned. Sport Federatie, voor de wijze waarop zij aan het tot stand komen en de her ziening van deze subsidieregeling heeft bijgedragen. Het ministerie van kuituur, rekreatie en maatschappelijk werk hoopt met de twee geschetste subsidieregelingen bij te dra gen tot een verdere gezonde ontwikke ling van de sportbeweging in Nederland. hwant dy sifers jowt men net oan in oar. Lykwols der is ek jit de statistyk en nou ’t it: „Statistisch Zakboek voor het Noorden des lands” krekt by de N.V. A. J. Osinga to Boalsert ütkommen is, kin men dêryn hiel hwat gewaer wurde oer de ynkommens en formogens fan de ynwenners. En hwer’t der al mear en mear oer de gearwurking fan de trije noardlike provinsjes praet wurdt, is it ynteressant ris nei to gean, hoe’t de minsken yn de provinsjes Grinslan en Fryslan der foar steane. It is derby wol hwat jammer, dat dizze opjeften net faker dien wurde, sadat men resinte sifers net bisette kin, mar dat sil oan de Onderlinge forhaldingen net safolle ta- of ófdwaen. Neffens de lêst-bikinde si fers lei it ynkommen fan de ynwenners fan Grinslan en Fryslan net safier üt- inoar. Fryslan notearde per man f 2023,- en Grins f 2241,- wylst de Drinten net fierder kamen as f 1920,-. Yn oantal yn wenners üntrinne Grinslan en Fryslan mekoar net folie. Op 1 jannewaris 1967 hie Fryslan 506.311 en Grinslan 508.173. Yn roune sifers kin men dus sizze, dat Grinzers 500.000 x 218 109 miljoen goune mear ynkommen hiene as de Frie zen. Hja skine it jildfortsjinjen of better it „geld fordainen” better to kinnen as de lju hjirre. Mar it forskil is net sa botte great, yn Hollan litte se op dit gebiet noch wol hwat oars sjen. In folie greater forskil fynt men yn it bikvarjen fan it jild. De Grinslanners dy halde mear oer en dêrfandinne is har ge middeld formogen in hiel stik heger as schikken over bekwame verenigingslei- ders, oefenmeesters en jeugdsportleiders thans door de gehele Nederlandse sport wereld wordt gezien en erkend. dat fan de Friezen. Sa komme de mins ken yn de greate bouhoeke fan Grinslan it Hegelan, ta in gemiddeld formogen fan 7.317,- goune de man, wylst de lju yn de Fryske bouhoeke net fierder kom me as f 3550.- Yn de greate Fryske greidhoeke fan Sta veren oant Ljouwert is it formogen f 3965,- mar yn de Sintrale greidhoeke to Grins is it net minder dan f 7.531,-. It heechste bisit komt men tsjin yn de lytse gemeente: Raerderhim mei 4.938 de man, mar der wenje mar 2600 mins ken. Yn Grinslan binne se trochinoar al riker, hwant it gemiddelde formogen fan de Grinzers leit op 5.151,- en yn de gemeente: Uskwert is it seis f 17.320 per ynwenner. It heechste is lykwols de gemeente: Ha ren, ticht by de stêd Grins. Dêr is it ge middelde formogen per man net minder as f 17.745,-. En der wenje mear as 15.000 minsken. BOten de Feankoloanje, dy’t mei f 3.743,- hwat leger sitte, binne de Grinzers oar de hiele liny op dit ge biet de Friezen fier de baes. Dat kin men ek op in oare wize oan- toane. Lju mei in formogen, dat lytser is as in ton binne yn beide provinsjes like folie. Mar mei mear as in ton ta twa ton hat Fryslan 3.282 en Grinslan 3.704. Bisitters mei mear as twa ton oant trije ton hat Fryslan 659 en Grins 1160. Lju mei in formogen tusken trije ton en in heal miljoen hat Fryslan 330 en Grinslan 912, dat is trije kear sa folie. Dat giet fierder ek sa troch, hwant tus ken in heal en in hiel miljoen sitte yn Fryslan 147 en yn Grinslan 470. delijk, dat de subsidieregeling zich voor- alsnog niet tot al deze vormen van overdekte sportakkomodaties zal kunnen uitstrekken. Bovendien moet ervan wor- den itgegaan, dat de bijdrage in de stic.. "jskosten van dit soort akkomo- daties een zinvolle bijdrage moet zijn, die als belangrijkste doel een verlichting van de exploitatie-lasten zal moeten be- werkstelligen. Daardoor viel tenslotte de keuze op een akkomodatie, die een hoge gebruiksintensiteit kan verwerken en waarmede voorts - het doorgaans wissel- vallige klimaat in ons land in aanmer- king nemende - de grootste groep sport beoefenaren zouden zijn gebaat. 6.9 miljoen gulden, ter beschikking voor het verlenen van rijkssubsidies. Wanneer aan ieder projekt voor de bouw van een specifieke sporthal het 'maxi maal mogelijke subsidie van f 200.000 zou kunnen worden toegewezen, zouden met deze 6.9 miljoen gulden 35 sport hallen financieel kunnen worden ge steund. Met gebruikmaking van de prog nosecijfers, die op dit gebied zijn ge maakt door de Ver. van Ned. Gemeen ten, de Nederlandse Sportfederatie en te vinden zijn in de onderscheiden sport en behoeftennota’s van provincies en ge meenten, kan worden aangenomen, dat de behoefte aan specifieke sporthallen in Nederland zich thans beweegt in de orde van grootte, tussen 180 en de 200. Deze behoefte-indikatie komt hoofdza- kelijk tot stand op basis van de georga niseerde sportbeoefening. In de stichtingskosten van een sporthal s kan thans een rijkssubsidie worden ver leend van ten hoogste 25 pet. tot een maximum van f 200.000 voor sporthal len waarvoor na 1 januari 1967 de zoge naamde rijksgoedkeuring werd verleend Op de begroteing 1968 is voor deze doel einden ingeruimd een bedrag van 4.5 miljoen gulden. Vanaf dit moment tot januari 1969 staat aldus in principe een bedrag van 2.4 plus 4.5 miljoen, maakt Extra tractatie: voor de jeugd van 14-20 jaar worden tussen 20-31 dec. elk (voor zover voorradig) 3 eieren als speciale kersttractatie beschikbaar gesteld. de kosten van bouw of aanleg van sport- voorzieningen werden verleend. Dit was bijv .het geval in de stimuleringsgebie den, - de vroegere probleemgebieden - en meer recent door de maatregelen ten behoeve van de bevordering van de werkgelegenheid. Dat in eerste aanleg onder deze subsidieregeling alleen de specifieke sporthallen zijn vervat, vindt hoofdzakelijk zijn oorzaak in de nog be perkte financiële middelen, waarover kon worden beschikt. Voor 1967 staat ter beschikking voor de uitvoering van deze subsidieregeling ’n bedrag van f 2.4 miljoen gulden. Dit betrekkelijk geringe bedrag, gesteld tegenover de ongetwij feld grote behoefte aan sporthallen, sportzalen, overdekte zweminrichtingen en alle overige typen van overdekte sportakkomodaties maakt het wel dui- Dat de Nederlandse jongeren goed fotograferen blijkt wel uit deze foto van Floor van der Wind uit Aarlanderveen die de plaat maakte op 17-jarige leeftijd. Hij toont niet alleen een uitstekende visie te bezitten, maar geeft ook blijk iets te weten omtrent een juiste afsnijding bij het vergroten. Onze fotolens neemt vaak te veel op. Het is dan aan de fotograaf dat teveel bij het vergroten weg te laten vallen tot juist genoeg. Soberheid is winst. De heer 3. Nieuwenhuyzen Kruseman, hoofd van de afdeling Lichamelijke Vorming en Sport van het ministerie van CRM, heeft op 6 december als een verlate Sinter klaas m <le radioruhriek Mens en Samenleving mededelingen gedaan over de nieuwe r(jkssubsidieregelingen voor de landelijke sportorganisaties en voor de overdekte sportakkomodaties. In de maand oktober van dit jaar we.rden in de Nederlandse Staatscourant een tweetal nieuwe subsidieregelingen gepubliceerd, die voor de sportbeoefening in Nederland van groot belang kunnen worden geacht. Deze subsidieregelingen zijn: de rijksregeling subsidiëring overdekte sportakkomodaties Staatscourant van 3 oktober 1967, nr. 192) en de rijksregeling subsidiëring landelijke organisaties op het gebied van de lichamelijke opvoeding en de sport (Staatscourant 16 oktober 1967,nr. 201). Het is niet teveel gezegd dat met de in voering van deze twee subsidieregelingen een lang gekoesterde wens van de Ne derlandse sportwereld in vervulling is gegaan. De subsidieregeling voor de overdekte sportakkomodaties - vooralsnog alleen betrekking hebbende op de bouw van specifieke sporthallen - beoogt het in lopen van de reeds jaar en dag bestaan de achterstand in dit soort voorzienin gen te bespoedigen. Deze subsidieregeling biedt thans de rijksoverheid voor het eerst de gelegen heid door middel van een specifiek ge richt subsidie de bouw van sporthallen te bevorderen. Volledigheidshalve moet daarbij echter wel worden opgemerkt, dat voordien ook reeds bijdragen van de rijksoverheid in HOE ROM SOPJE OAREMANS PETIELEN Ja, dat soe men op bipaelde mominten graech ris witte wolle, hoe’t it nou krekt mei it ynkommen en bisit fan buorman of goekunde stiet. Hwant foar de measte minsken bipale bisit en ynkommen har plak yn de mlenskip, al hoe idealistysk men soms ek is. Nou witte se der tsjint- wurdich by de bilestings registraesje wol ien en oar fan. Men seit wolris ta de léste sint, mar de alderlêste sint sil ek har wol faken üntkomme. Hawar it rüchste wit men der wol of wurdt men der nei in skoftsje wol gewaer, mar dêr- mei binne wy jit net wizer wurden, Echte miljonairs binne der hjir 60 en yn Grinslan 159. Allinnich dizze léste groep bisit yn Fryslan 150 miljoen minder as yn Grinslan, wylst Drinte wer stikken leger leit as Fryslan. By de gearwurking tusken de trije pro vinsjes spilet dizze saek ek in rol. Drinte en Fryslan togearre soene, hwat jild oangiet, mei Grinslan gelyk stean, mar har bilangen lizze it fierst ütmekoar. Der stiet foaroer, dat Drinte tige bilang hat by in florisant Grinslan, binammen oan de noardkant, dêr’t Drinte ticht oan de stêd Grins takomt. Hoe langer hoe mear profiteart de provinsje Drinte fan de ek- spansy fan Grins en sykje hja mekoar, wylst Fryslan en Drinte net folie mei mekoar to krijen hawwe. Ek de folks- aerd fan de eardere Saksyske provinsjes komt folie tichter bymekoar, lyk as de tael. Foar beide is Fryslan it aparte en oare, foar beide ynbannige en netpra- terige folksslaggen is de Fries de büten- lanner, de frjemde en mar selden de sympathieke. Dizze feiten bifêstigje üs miening, dat de gearwurking yn „Het Noorden des lands” hoe needsaeklik ek mei it each op de regearing, in slim spul bliuwt, dat tüke spilers freget, dy’t witte hoe’t de situaesje yn it Noarden der hin- ne leit. Hjir is allinnich plak foar realis ten en spikerhurde ünderhannelers, oars giet Fryslan en syn bilangen der under troch. Dan bliuwt hja yn de statistiken op ien plak boppe-oan, namlik yn de sosiael-charitatieve sektor en de opbring- sten fan „openb. inzamelingen” en fier der is „Grönnen ja altiid nummer ain”. Tj. de J. en Wymbritseradeel. Bij de nieuwe subsidieregeling wordt al dus niet meer gesubsidieerd in het tekort van de subsidiabele aktiviteiten, doch in de bruto-uitgaven van deze aktiviteiten. Het rijkssubsidie in deze bruto-uitgaven gaat thans 70 pet. bedragen voor de zgn. koepelorganisaties, dat zijn de Neder landse Sport Federatie, de Nederlandse Katholieke Sportfederatie, de Neder landse Christelijke Sportunie en de Ne derlandse Culturele Sportbond. Verder zal 60 pet. worden bijgedragen in de bruto-uitgaven van de overige landelijke sportorganisaties. Bovendien zal thans door het rijk een subsidie worden ver strekt van 70 of 60 pet. - naar gelang het een koepelorganisatie of een gewone Dit bewijst ook het totaal hiervoor be schikbaar gestelde bedrag, dat van f 270.000 in 1955 in de loop der jaren opliep tot een bedrag van f 1.920.000 in 1968. De grootte van het toe te wijzen subsidie aan de daarvoor in aanmerking komende landelijke sportorganisaties werd echter sinds 1955 nog volgens min of meer subjektieve maatstaven bepaald. Bij de met ingang van 1 januari 1968 van kracht zijnde subsidieregeling is af gestapt van dit systeem van toewijzing. Zulks mede op aandringen van de lan delijke sportorganisaties ,die gaarne zouden zien, dat meer objektief toepas bare kriteria werden gehanteerd, ten einde aldus meer zekerheid te krijgen over de in de loop der jaren te verwach ten subsidies. Een en ander is naar vo ren gebracht in een op initiatief van de Nederlandse Sport Federatie opgesteld rapport. Plaatsing gezocht voor jongen van 15 jaar, op boerderij tegen kost en inwo ning. TEL AVIV. „Weg met De Gaulle”, „Leve Frankrijk”, „Frans-Israëlische vriend schap zal blijven bestaan en De Gaulle overleven”. Leuzen welke werden mee gevoerd tijdens een grote demonstratie voor de Franse ambassade. Franrijk zal wel weer wapens aan de Arabische landen gaan leveren, doch niet aan Israël. 4 I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1