Verschillende benaderingen de m Vietnamese kwestie Gate Skroar KVP voorlopig geluwd m De Gaulle wil Frankrijks invloed Arabische wereld vergrolen 106e JAARGANG No. 98 VRIJDAG 15 DECEMBER 1967 I F Hwat haf I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND [jj.. A I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Wymbritseradeel. Griekse aftocht. Conferenties. De Gaulles mirages. üs hjoed to sizzen Coalitie. Veiligheidsraad. ABC. V' Rome: Fraaie verlichting en verkeerschaos: het jaarlijks terugkerende beeld van de Eeuwige Stad in Kerststemming hier vastgelegd op het Spaanse Plein Advertentieprijs: 16 cent pet mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag De radicale strijd binnen de Katholieke Volkspartij is voorlopig geluwd. Iedereen krjjgt nu even tijd om op adem te komen. Dankzij de KVP-partijraad, die eind vorige week in Arnhem werd gehouden. Het is niet tot een breuk in de KVP ge komen. Maar daar waren wel enkele schorsingen en intens beraad achter de schermen voor nodig. Tenslotte vonden de belangrijkste partijen KVP-top, ver tegenwoordigd door de heren Aaiberse (partijvoorzitter), Schmelzer (fractieleider Tweede Kamer) en Horbach (vice-voorzitter) en Radicalen (oud-minister Bogaers, Kamerlid Van Doorn en de heer Jurgens) elkaar in enkele formuleringen, die voor de nabije toekomst nog tal van mogelijkheden openlaten. De Radicalen heb ben geen overwinning behaald. Maar ook de partijtop is niet ongeschonden uit het gevecht tevoorschijn gekomen. In feite heeft partijvoorzitter Aaiberse zelfs een nederlaag geleden. Hij riep kort voor de Partijraad nog op tot een meerderheids besluit, dat de politiek van de KVP voor de nabije toekomst zou moeten vastleggen. Dat is er niet van gekomen. Drank makket sterke mftlen en sloppe skonken Washington, niet alleen om te laten zien, dat Amerika wel vrede wenst, doch dat de N.L.F. het struikelblok is, maar ook om gedaan te krijgen, dat vertegenwoor digers van de N.L.F. zich in de Veilig heidsraad vertonen. De N.L.F. heeft tot nu toe altijd op het standpunt gestaan, dat er over Vietnam niet kan worden gesproken in de Ver. Naties, omdat van de strijdende partijen alleen de Ver. Staten maar lid zijn, terwijl bovendien Hanois belangrijke bondgenoot China zijn stem niet kan laten horen. Bereid heid van de N.L.F. om op welke manier dan ook de Ver. Naties te gebruiken zou men als een vooruitgang en misschien als een aanwijzing kunnen zien, dat de N.L.F. contacten wenst. Hebben de ha viken in Washington en Saigon hier iets in de kiem gesmoord? senator zo’n di- bijna vier jaren geleden vervallen heeft verklaard, daar zij te belangrijke con cessies aan de Turkse gemeenschap be helsden. Ook hiervoor moet nu een vreed zame oplossing worden gevonden. Abonnementsprijs f 3.25 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OS1NGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblat op wit gezegd, dat een samenwerkings verband onaanvaardbaar is als daarmee wordt verstaan een min of meer perma nente samenwerking met dé PvdA en D’66. Dit voorstel was beslist onaan vaardbaar voor de Radicalen. Het maak te echter kans te worden aangenomen. Was dat gebeurd dan hadden de Radica len de zaal en mogelijk later ook de KVP verlaten. De radicaal Van Doorn, zeer ervaren in tactische zetten tijdens dergelijke bijeenkomsten, hij is tenslotte ook oud-voorzitter van de KVP, redde de zaak door schorsing te vragen. De heer Schmelzer begreep wat van hem werd verlangd en bemiddelde nijver tus sen de beide groeperingen. Resultaat was, dat de kringvoorzitters het amen dement weer introkken. De heer Schmel zer zorgde daarna zelf nog voor enige verwarring door zijn voorstel om als voetnoot in het verslag van de partij raad op te nemen, dat een meerderheid het toch duidelijk niet eens was met de voorstellen van de Radicalen. „Géén voetnoot”, riep de heer Van Doorn en hij won. De voor zijn groepering nadelige kanttekening werd niet opgenomen. De met spanning tegemoet geziene KVP bijeenkomst heeft voor velen een teleur stellend verloop gehad. Vooral buiten de KVP bestond enige hoop, dat het tot duidelijke uitspraken zou komen over de lijn, die de KVP gaat volgen. Die uit spraak is nu weer met een jaar uitge steld. De huidige onzekerheid blijft daar door nog enige tijd bestaan. Belangrijk ste gevolg is, dat niets verandert in de verhouding tussen kabinet en parlement. Nog steeds kan niemand het riskeren om bijvoorbeeld een kabinetscrisis uit te lokken, hoezeer sommigen dat ook zou den willen. Zowel de leiding van de KVP als de Radicalen spelen nu op tijdwinst, in de hoop dat in de komende twaalf maanden de verhoudingen wat duidelij ker worden. Inmiddels blijven de Radica len streven naar het veroveren van sleutelposities in de KVP. In februari kunnen nog wel enkele schokkende za- Hoe het zij, begin november heeft Gold berg duidelijk laten doorschemeren, dat een behandeling van de Vietnamese kwestie door de Veiligheidsraad wel goed zou zijn, en daarnaar streeft nu ook Dit is een week geweest van enkele be langrijke conferenties, waarvan ons op het pgenblik van schrijven nog geen ge gevens bekend zijn, zodat wij daarop vol gende week zullen terugkomen. Niet al leen vergaderen in Brussel de ministers van de NAVO-landen, maar ook in on officieel verband zal er contact zijn tussen de vijf van de EEG, voordat op 17 en 18 december a.s. de belangrijke vergadering van de Raad van ministers begint, waarin de kwestie van de Engel se toetreding weer aan de orde zal wor den gesteld. De partners van Frankrijk leggen zich niet neer bij het veto van De Gaulle en willen een duidelijk antwoord aan Engeland opgesteld zien. Of het tot een ernstige crisis zal komen, zoals som migen verwachten, valt nog te bezien. In Cairo zijn de ministers van buiten landse zaken van de Arabische landen In deze kwestie heeft het Franse stand punt in Israël, en ook in andere landen, ernstige verontwaardiging gewekt. Niet alleen, dat De Gaulle op zijn jongste persconferentie volledig dé zijde van de Arabische landen koos, maar het is nu ook bekend geworden, dat Frankrijk van Irak bestellingen van Mirage-jagers heeft aangenomen, al wordt daar dan bij verteld, dat zij niet geleverd zullen worden zolang de crisis voortduurt, evenmin als Israël nu zijn 50 bestelde Mirages krijgt. Het is zonneklaar, dat De Gaulle Frankrijks invloed in de Ara bische wereld met alle middelen wil ver groten. Door zijn hoofd speelt vermoede lijk ook, dat hij van Irak belangrijke olieconcessies zal kunnen krijgen. Merkwaardig is het optreden van vice- president Humphrey voor de televisie te noemen. In tegenstelling tot de gebrui kelijke Amerikaanse opvatting betoogde Humphrey, dat er in het bevrijdings- front vele niet-communistische leden zijn. (Het officiële Amerikaanse standpunt is, dat de oorlog het gevolg is van agressie van Noord-Vietnam, dat geheel en al het bevrijdingsfront in handen heeft). Met die niet-communistische leden (en Hum phry was van mening, dat er een split sing was in de gelederen van de N.L.F.) zou het misschien mogelijk zijn een coalitieregering in Saigon te vormen om zodoende tot vrede te geraken. Deze opmerkingen hebben Humphrey on middellijk een boze verklaring van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bezorgd. Dat is bang, dat de rege ring in Saigon, hoe zwak zij ook is, moord en brand gaat schreeuwen over inmenging van Amerika in Vietnams Long Beach Califomlë). Gezagvoer der J. T. Jones van de „Queen Mary” kon zrjjn ontroering niet langer mees ter bl(jven tijdens de overdracht van zijn schip aan de nieuwe eigenaars. Toen het orkest „Auld lang syne” be gon te spelen, moest de kapitein er de zakdoek bij pakken om zjjn tranen weg te vegen Aan de ernstige spanning in het ooste lijke deel van de Middellandse Zee is een einde gekomen door de overeenkomst, die Griekenland en Turkije over Cyprus hebben gesloten. Alle Griekse en Turk se troepen op Cyprus, met uitzondering van de daar, krachtens de onafhankelijk- heidsverdragen van 1960 gelegerde een heden (resp. 950 en 650 man), zullen binnen 45 dagen worden teruggetrok ken. Deze ontwikkeling is vooral een succes voor president Makarios, die openlijk nog zijn wens naar aansluiting bij Grieken land belijdt, maar in feite veel meer voelt voor een onafhankelijk Cyprus. De aftocht van de Griekse troepen, die on der generaal Grivas een belangrijke poli tieke factor op het eiland waren, ziet hij met voldoening. Rest nog de verhouding tussen de Grieks en Turks sprekende ge meenschappen. De Grieks-Turkse over eenkomst is gebaseerd op de onafhan- kelijkheidsverdragen, die Makarios al bijeen geweest om zich voornamelijk te r beraden over de Arabisch-Israëlische cri- sis. Zij moeten een topconferentie voor bereiden. ken worden verwacht. Tijdens de partij raad van de KVP is duidelijk naar vo ren gekomen, dat men tegen die tijd wil praten over een nieuw bestuur van de KVP. De Radicalen zullen alles in het werk stellen om hun positie daar dan te verbeteren. binnenlandse aangelegenheden. Want zo wil Saigon iedere poging beschouwen, die gericht is op onderhandelen N.L.F. Het Maps: Een week nadat bekend was geworden, dat McNamara, de Amerikaanse minister van defensie, binnenkort zijn functie zal verlaten (er is overigens nog geen op volger benoemd), kwam de mededeling, dat Kolder, een onderminister van buiten landse zaken, ontslag had genomen. Persoonlijke redenen kunnen hier de doorslag hebben gegeven, maar dat zal zeker niet het geval blijken te zijn indien, zoals de geruchten willen, ook Arthur Goldberg, de vertegenwoordiger van de Ver. Staten hij de Ver. Naties, van zijn functie ontheven wil worden. Een van de belangrijkste redenen hiertoe zal zeker het beleid in de Vietnamese kwestie zijn. Men weet n.l., «lat Golberg, die, na minister van arbeid te zijn geweest, via het Hooggerechtshof tot deze functie is gekomen, niet alleen teleurgesteld is over zijn falen onderbande- lingen tot stand te brengen, die een einde aan de oorlog in Vietnam zouden kunnen maken, maar dat hij ook teleurgesteld is over de geringe speelruimte, die hem hierbij door Washington werd gelaten. De beslissing over de radicale eis, dat moet worden gestreefd naar samenwer king met de Partij van de Arbeid en de Democraten, is uitgesteld. Een studie commissie zal eerst gaan onderzoeken welke mogelijkheden er zijn om de kie zers al voor de verkiezingen meer duide lijkheid te geven. Het betekende een klei ne zege voor de radicalen, dat bij deze studie ook het door hen voorgestelde stembusakkoord zal worden bekeken. Maar dat was een overwinning, die van tevoren al vaststond. Het stembusak koord was immers in de tevoren opge stelde resolutie van het partijbestuur met opzet weggelaten, zodat het bestuur tijdens de Partijraad nog de mogelijk heid bezat om een vriendelijk gezicht te trekken en dit radicale stokpaardje als studie-onderwerp te aanvaarden. Voorzitter Aaiberse legde er de nadruk op, dat de studie van het stembusak koord nog geen politieke beslissing in houdt over de vraag met wie de KVP zo’n akkoord moet sluiten. Het gaat er alleen om te bekijken of zo’n akkoord, dat vóór de verkiezingen wordt afgeslo ten, inderdaad de gevolgen kan hebben, die de radicalen verwachten, namelijk ’n duidelijk verkiezingsprogramma, dat ook werkelijk regeringsprogramma wordt als de partijen, die het akkoord zijn aange gaan, een stembusoverwinning behalen. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Het partljvoorstel om te streven naar samenwerking met de twee grote protes- tants-christelijke partijen, ARP en CHU is met grote meerderheid aangenomen. Maar de radicalen zagen toch kans een klein addertje onder het gras te stoppen. Op hun verzoek werd er aan toegevoegd dat partijvorming op christelijke grond slag geen „consequent vooruitstrevende politiek” kan worden gevoerd. Het was voor het partijbestuur wel aanvaardbaar om deze toevoeging op te nemen, want ook de heer Aaiberse en Schmelzer vin den dat zij zelf een duidelijk vooruitstre vende koers varen, ook al zijn de radi calen het daarmee niet eens. De toevoe ging wordt dus pas belangrijk als ge praat gaat worden over de inhoud van het woord „vooruitstrevend”. De KVP-partijraad wil dat pas over een jaar doen. Wanneer het rapport van de speciale studiecommissie binnen is, zal men gaan praten over een samenwer king met anderen. En of die samenwer king alleen met ARP en CHU of ook met PvdA en D’66 gezocht moet worden. Bijna was het op dit punt zaterdag tot een breuk gekomen. Een aantal kring- vcorzitters kwam volgens boze ton gen op de partijraad op influistering van partijvoorzitter Aaiberse met een amendement op de resolutie van het partijbestuur. In dit voo-stel werd zwart Misschien is er versclül van inzicht ge rezen tussen de president en Goldberg n.a.v. de nu bekend geworden poging van het Zuidvietnamese Nationale Be vrijdingsfront (N.L.F.) de politieke arm van de Vietcong om vertegen woordigers naar de Ver. Naties te zen den. In september was het verzoek van de N.L.F. via bemiddelaars overgebracht aan een hoge ambtenaar van het secre tariaat van de Ver. Naties. Beging no vember had Goldberg te kennen gege ven, dat Amerika op bepaalde voor waarden leden van de N.L.F. een visum wilde verstrekken. Goldberg had geïn formeerd naar de bedoelingen van de Vietnamezen en hem was daarbij geble ken, dat zij minder gehoor zochten bij de Ver. Naties, dan wel persconferenties wilden geven om hun standpunt in de openbaarheid te brengen. Het bevrij dingsfront heeft toen niets meer van zich laten horen, aldus Goldberg als offi ciële Amerikaanse woordvoerder. Het is echter de vraag of dit wel de volledige geschiedenis is. as al bedenkelijk, dat eld reeds vorige maand reet gesprek tussen Saigon en de N.L.F. bepleitte en dat zijn collega McCarthy, die als Democratische tegenkandidaat tegen Johnson bij de voorverklezingen in het krijt wil treden, een coalitie-regering en een regime, dat ’Amerika niet welge zind zou zijn, de prijs voor de vrede noemde. Maar dat zijn maar senatoren. Humphrey evenwel is als vice-president een heel wat officiëler figuur. Het mi nisterie wijst erop, dat Saigon ook al heeft het aangekondigd een nationale individuele leden van de Vietcong, indien verzoeningspolitiek na te streven voor zij zich aan het grondwettelijke proces onderwerpen. Wanneer Humphrey zegt, dat de niet-communistische leden van de N.L.F. nu juist diegenen zouden kunnen zijn met wie men zou moeten onderhan delen, dan lijkt dat heel sterk op een af wijkend standpunt. Maar Humphrey be paalt als vice-president de politiek niet. Zijn uitlating wijst er evenwel op, dat men in de regering ook niet helemaal eensgezind is. Het gaat slecht met de Tweede Kamer. De botsing binnen de KVP heeft nu ook duidelijk zijn invloed op het werk van de Kamer. Dit bleek vooral duidelijk uit het geharrewar rond de spiksplinternieuwe Algemene Begrotings Commissie, kort weg ABC. Deze commissie is opgericht om als opvangcentrale te dienen voor alle wensen, die bij de Kamerleden leven ten aanzien van de ingediende begrotin gen. In het verleden was het elk jaar weer hetzelfde. Bij de algemene politieke beschouwingen werd door elke fractie verkondigd, dat de regering te veel geld wilde uitgeven. Kwamen de afzonderlijke begrotihgen aan bod dan wilde elke frac tie weer méér geld voor bepaalde onder delen. De ABC moet deze wensen bunde len, er met de regering over praten en kijken of er nog wat bereikt kan worden. Dit jaar zou de commissie voor het eerst werken. Het is er nauwelijks van ge komen. De liberale fractievoorzitter Toxopeus torpedeerde grijnzend de zaak door voor te stellen, dat de commissie haar werk maar niet moest afmaken. Hij speelde het zelfs zo knap, dat het net leek als of de commissie in haar geheel dit ver zoek indiende. Op de officiële Kamer- agenda stond tenminste: „De Algemene Begrotings Commissie verzoekt dit jaar van haar taak te worden ontheven.” De socialistische tegenspeler van de heer Toxopeus, oud-voorzitter Den Uyl, zorg de er in een debat voor, dat duidelijk werd van wie dit voorstel afkomstig was. De heer Toxopeus riep tenslotte uit: „leest u maar voor ABC: de heer Toxo peus”. Kamervoorzitter Van Thiel lach te. „Dan staat er: de heer Toxopeus wenst van zijn taak te worden ontheven.” Er was wel een verklaring voor te vin den waarom de liberalen de ABC on mondig wilden maken. De liberalen ma ken zich grote zorgen over het radicale werk binnen de KVP. Zij willen veel doen om te voorkomen, dat de KVP naar links wordt getrokken. Dat zou namelijk betekenen, dat de WD voor lange tijd in de oppositie terecht komt. De heer Toxopeus had wel begrepen, KVP-radicalen van de ABC gebruik zouden maken om hun eisen op tafel te leggen. Dat wilde hij voorkomen. Achter af bleek het een tevergeefs gevecht. De KVP-radicaal Aarden zag kans zowaar buiten de ABC om met een radicale stunt te komen. In de commissievergadering over de de fensiebegroting diende hij een motie in het defensiebudget te verlagen ten bate van de ontwikkelingshulp. Een fraaie zet, zo kort voor de partijraad. dat de met de ■4-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1