Waarom ons verkeer nog steeds is Gabe SKroar niet alcoholvrij? Boer zag zijn vrouw gif in pruimtabak stoppen i laat je rijden! JSL i Glaasje op Vrouw uit Workum gearresteerd Het zou ons honderden ongelukken per jaar besparen 106e JAARGANG No. 99 DINSDAG 19 DECEMBER 1967 Fan de Martinytoer Konstantijn STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. J '"W ww W>: Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Hwat hat üs hjoed to sizzen ié de Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag '41. itO-u-ïs oestaan uit uarry Kijniiergen (zang, slag- en sologitaar). Joop Hulzebos (sologitaar, piano, orgel), Wigger Kenter (basgitaar) en Dick Beek man (drums). Dè beat-verrassing van dit jaar. Hit-makers. Met hun eerste langspeelplaat: „Just Fancy” voegt het viertal zich bij het kleine gezelschap A-groepen dat Nederland telt. Deze LP. evenals de LP’s van Cuba, Wally en Rob Hoeke, in de Philips XPY-serie (stereo) dus f 11,90. Dronkemanspraet en gekkemanskueren komme faken en folie oerien Tot slot nog een aantal getallen over alkohol en wegverkeer. Zoals bekend berekende de Stichting Wetenschappelijk onderzoek Verkeers veiligheid (SWOV) dat wanneer alle automobilisten met een bloedalkoholge- halte van meer dan 0.8 o/oo uit het Ne- De politie heeft in de kleine plaats Hoornaar (Zuid-Holland), waar ze on derdak had gezocht bij familieleden, de 59-jarige mevr. J. B.-P. uit Workum ge arresteerd op verdenking van een poging niet met harde hand is opgelegd, zich op dit gebied iets te ontzeggen. Men be hoeft maar om zich heen te zien en de talrijke sigarettenrokende mannen te zien, om een duidelijk voorbeeld te heb ben van wat hier wordt bedoeld. Het gestelde doel - alkoholvrij verkeer - zal slechts met sukses kunnen worden bereikt wanneer met bovenstaande drie faktoren meer dan tot heden toe reke ning is gehouden. tot moord op haar man, de 70-jarige veehouder Wiebe B. Zij zou parathion in ziji; pruimtabak hebben gedaan. De vrouw werd reeds begin december ge arresteerd en op 6 december aan de offi- Een onderzoek van Borkenstein toonde aan dat in 1962-1963 een automobilist met een bloedalkoholgehalte van 0.6 °/oo tweemaal zo vaak bij een ongeluk was betrokken als een nuchtere automobilist; bij een bloedalkoholgehalte van 1.0 °/oo was dit reeds zesmaal zo frequent. Deze getallen zijn in overeenstemming met wat prof. Vamosi in 1961 in Tsjecho- Slowakije vond. derlandse verkeer zouden kunnen wor den geweerd, dit Nederland 15.000 onge vallen en 300 ongevallen met dodelijke afloop zou besparen. Toen dacht die Konstantijn, ik ga toch ’es een gokje wagen ’t belang van ’t volk was mij steeds na en vrijheid kan behagen. Mijn aanhang is waarschijnlijk groot ’k wil zelf de leiding nemen misschien is na de eerste stoot, de junta straks verdwenen. Maar Konstantijn heeft nu geleerd men moet niet te sterk hopen. De dobbelsteen rolde verkeerd. Helaas, 't is misgelopen In rook vervloog de vrijheidsdroom Toestand blijft als tevoren Alleen de monarch heeft zijn troon bij het kansspel verloten. Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Houd de moed er in Konstantijn die militaire heren hun macht zal ook niet eeuwig zijn historie kan 't hen leren vroeg of laat keert het Griekse tij dan wordt de wind hen tegen de souvereine heerschappij blijft een volk meer genegen dan elke vorm van dictatuur. Dus beid uw tijd, let op uw uur. PIET De jonge koning Konstantijn had het reeds lang vernomen: ik mag alleen figurant zijn, de militairen tonen hun principe is de dictatuur en 't ligt wel in de reden dat maakt een monarch op den duur korzelig, ontevreden. wolwêzen. Dizze provinsje is yn syn op- bou sa groeid, dat it bistiet üt in stik- mannich sintra, hwerfan Ljouwert de bilangrykste is. Mei syn 85.000 minsken stiet hja oan de spits, mar neist Ljou wert binne der oan alle hoeken en kan ten oare bilangrike sintra, dy’t in eigen funksje hawwe foar har omkriten. Dat jildt foar Drachten, it Hearrenfean, Snits, Harns, Frjentsjer, Dokkum, Boal- sert, Wolvegea en gean sa mar troch, hwant it jildt ek foar Warkum, Mak- kum, Balk, Noardwalde, de Jouwer en Drylts, ja rounom dêr’t de aktiviteit fan de minsken in libben en groeijend plak skepen hat, dus ek foar Winsum en Bakhuzen. En elk fügeltsje hat syn Her ken nedich. Fryslan is in gebiet, dêr’t de foarming fan doarpen en stêdden op natuerlike, organyske wize ta stan komd is en dêrtroch it béste biantwurdet oan de bihoeften fan syn biwenners. De iensidige, ekonomyske theory oer de kearnen, har akkumulaesje en ütstrie- lingseffekt, is ien fan de mannichte eko nomyske theorieën, hwerfan men sizze kin, dat hja seis op it ekonomysk ter rein gjin inkeld biwiis bybringe kin. It is in theory, net mear en net minder. Mar foar it wolwêzen fan de minsken en har libben hjir yn Fryslên, hat men rekken to halden mei de hiele minske en mei Alle Fryske minsken. En dan komt men sawol yn it ekonomyske as yn it soa- siale, psychologyske en heechst persoan- like flak safolle forskaet tsjin, dat it forsoargjen fan it wolwêzen fan al dy minsken makket ta it boeijende en for- cier van justitie te Leeuwarden voor geleid. Zij blijft echter hardnekkig ont kennen. Tot dusver werd deze zaak door alle betrokkenen geheim gehouden. Vrij dag werd het nieuws echter in breder kring bekend, toevallig juist op de dag dat een van de zoons van de veehouder, de 25-jarige R. B. te Balk in het huwelijk trad met een meisje uit Gaasterland. Men had het huwelijk niet willen uit stellen, ondanks de arrestatie. De brui degom is een van de zeven kinderen uit een eerder huwelijk van de heer W. B. De gearresteerde vrouw is zijn tweede echtgenote. Dit tweede huwelijk is kin derloos. Er is inmiddels een echtschei dingsprocedure aanhangig gemaakt, al dus de Leeuw. Courant. De poging tot moord zou, volgens de verklaring van de veehouder, in oktober zijn gedaan. Hij was onverwacht thuis gekomen en had gezien dat zijn vrouw parathion in zijn pruimtabak deed. De tabak was er vochtig van geweest. De vrouw, zich ontdekt wetende, was naar familie gevlucht. Veel later had de heer B. zich tot de politie gewend. De tabak werd opgestuurd naar het gerechtelijk laboratorium in Den Haag ,waar onder zoek uitwees dat de pruimtabak inder daad het gif parathion bevatte. De rechter-kommissaris en de politie hou den zich nog steeds bezig met verdere naspeuringen en verhoren. Van de zijde van de justitie vernamen we, dat de aan wijzingen die men heeft wel sterk op een poging tot moord wijzen. Het echtpaar was ruim twaalf jaar ge trouwd. De verstandhouding tussen de echtelieden was echter niet al te goed. Het gedrag van de vrouw gaf hiertoe, zo vertelde men ons in Workum, alle aanleiding. Men vond, dat zij niet al to goed bij de holle was. Zij hield altoos deuren op slot, verborg potten en pan nen onder bed, betichtte haar stiefkin deren van diefstallen en zou daardoor In de komende weken zal door het Verbond voor Veilig Verkeer we derom aandacht worden besteed aan .alkohol en verkeer’. Evenals voorgaande jaren wordt deze ak- tie onder het motto .Glaasje op? Laat je rijden!’ gevoerd, voor de derde maal in Nederland, voor de tweede keer in Beneluxverband en voor het eerst op Curacao en op Aruba. De aktie die op 14 december jl. met een perskonferentie werd ge opend zal in ons land ondersteund worden door taxi-, bus- en tram- ondernemingen; door duizenden café’s en restaurants die affiches en raambiljetten (40.000), trans fers (100.000) en wandkranten (1500) in him vervoermiddelen en bedrijven zullen ophangen. zers, Friezen en Drinten, soargje foar ien hechte, greate stêd. Dy stêd: Grins, is der al en groeit hurd, mar hy moat jit folie greater en dan forwachtet de hear De Wilde dêrfan de saneamde uit- strieling oer in wide omkrite en in ster ke ekonomyske opbloei. En omdat hy dat mient, is hy derfoar, dat de oandacht en de miljoenen alderearst geane nei de stêd Grins, nei syn nije haven, dy’t earne oan de Noardkant makke wurde moat en de bykommende wegen en kanalen, dy’t der by makke wurde moatte. Nei skatting sil der tusken de 200 en 300 mil joen foar nedich wêze. Wy moatte, sa tinkt de hear De Wilde, net bigjinne mei tsien, tweintich plakken elts hwat to jaen, mar üs middels konsintreare op dit iene doel. En Fryslan moat hjir fan herten oan meiwurkje, hwant allinnich lans dy wei kin it Noarden foarüt kom me. It is net de earste kear, dat de hear De Wilde dit lüd hearre lit, mar doe wie hy gjin deputearde fan Fryslan. Dat hy it yn dizze posysje herhellet is nou folie bilangriker, hwant hy is ien fan it kol- leezje, dat yn de Bistjürskommisje fan it Noarden, mei de beide oare provinsjes, om tafel sit om saken to dwaen. En as men it sa sjocht as hy, dan liket it my tige slim om mei oertsjüging to pleitsjen foar it startpunt fan de Fryske Steaten, dy’t yn greate mearderheit der in hiel oare miening op nei hélde. Wy achtsje de miening fan de hear De Wilde op dit punt foar Fryslan na allinnich net goed, wy achtsje it libbensgefaerlik foar syn Wanneer wordt gesteld dat alkohol voor de bestuurder taboe dient te zijn komt als het ware vanzelf de vraag naar vo ren of deze eis niet te rigoureus is. De vraag wordt niet het minst ondersteund door hetgeen omtrent de plannen van de regering is bekend gemaakt. Er zijn immers allerlei aanwijzingen dat de overheid de grens van 0.8 °/oo en niet die van 0.5 °/Oo op dit moment nastreeft. Toch wil dit niet zeggen dat de over heid van mening zou zijn dat een bloed alkoholgehalte van 0.0 °/oo niet te pre fereren zou zijn boven een gehalte van 0.8 °/oo- Een overheid moet nu eenmaal streven naar hetgeen bereikbaar is, niet naar een ideaal dat niet haalbaar is. Er bestaat echter geen enkele twijxc. over dat Nederland zich in zijn ontwik keling van andere landen zal onderschei den, al loopt het dan in verschillende zaken - zoals Heine als eens heeft op gemerkt - nogal achter. En dan ziet men dat landen die in hun wetgeving of rechtspraak eenmaal een bloedalkoholpromillage hebben aanvaard dit daarna geleidelijk of abrupt naar beneden brengen. Er bestaat geen twij fel over dat het voorbeeld van de USSR, van Tsjecho-Slowakije en Polen in de naaste toekomst de fakto ook door lan den die niet achter het ijzeren gordijn liggen (Finland, Zweden) geheel of ten naaste bij zal worden gevolgd. En de overige landen van Europa zullen in de verdere gelegen toekomst zonder enige twijfel volgen. Het tragische is dat, hoe langer dit duurt, hoe meer slachtoffers in de statistiek zullen moeten worden opgenomen. De eerste is dat alkohol helaas zo’n integrerend bestanddeel van onze sa menleving is, dat iedere maatregel die een beperking van het gebruik beoogt op een andere dan een vrijwillige basis, als uitermate impopulair wordt aange voeld. De overheid en het parlement zullen slechts heel moeilijk en alleen op buitengewoon sterke argumenten tot maatregelen overgaan. Het trotseren van de openbare mening eist een moed en een onafhankelijkheid die vele men sen niet kunnen opbrengen. De tweede is dat nog veel te weinig mensen voldoende op de hoogte zijn van de redenen waarom alkohol wordt ge dronken en van het effekt dat dit heeft. Alkohol wordt gedronken omdat het een farmacodynamische werking heeft: pri mair niet omdat het lekker zou zijn. Dit verklaart ook waarom alkoholvrij bier, alkoholvrije wijn, vermouth, enz. het nooit hebben willen doen. De konsument ervan mist namelijk een essentiële wer king: die van de alkohol. Een glas alkohol volgens de etiquette geschonken (dus likeur in kleine hoe veelheid, jenever in wat grotere hoeveel heid .sherry nog wat meer, wijn weer in een groter glas, en bier in het grootste glas) bevat voor de gemiddelde mens een werkzame dosis alkohol (plm. 12 gram). Deze dosis beinvloed een aantal eigenschappen ,die juist voor de rijvaar digheid van het grootste belang zijn, in negatieve zin. Het is dezelfde werking van de alkohol, die hem voor een groot aantal mensen in gezelschap zo’n pret tige drank maakt. Alkohol vermindert het kritisch ver mogen, neemt spanningen weg, maakt allerlei dingen gemakkelijker aanvaard baar, terwijl vele dingen wat luchthar tiger worden opgevat. Ook het waarne mingsvermogen, de oordeelsvorming, de reaktiesnelheid worden wat minder. Het feit dat de alkohol het kritisch ver mogen vermindert betekent dat de ge bruiker ook tegenover zichzelf minder kritisch staat. Hij zal dus zélf niet kun nen waarnemen hoe zijn eigen prestaties verminderen. Hij ziet daardoor de nood zaak van het nalaten van het drinken van enkele glazen of van één glas ,op grond van zijn eigen ervaring’ niet in. De derde reden waarom het verkeer niet alkoholvrij is, is dat een groot aantal mensen niet bereid is, zolang hun dit OM IT MINSKLIK BISTEAN Der is dizze wike, torjucht nochal oan dacht jown oan de rede fan de hear De Wilde ien fan de seis deputearden, dy’t in apart lüd hearre liet. Wichtich is net, dat it sein is, mar folie wichtiger is, oft it wier is en streksum foar it wol wêzen fan it Fryske folk. En dan doel ik net op it earste diel oer de tael en kul- tuer, mar wol op it twadde diel fan syn rede, dêr’t hij foar de safolleste kear as syn persoanlike miening ütsprekt, dat hy forbettering fan de ekonomyske si- tuaesje, hjir yn it Noarden allinnich dan forwachtet as wy hjir meiinekoar, Grin- Er zijn talrijke beroepen in het maatschappelijk leven waarin het niet alleen volkomen vanzelfsprekend wordt gevonden dat tjjdens de uitoefening ervan geen alkohol mag worden gebruikt, maar waar de openbare mening gebruik van alkohol zelfs intolerabel vindt. In willekeurige volgorde mogen hier worden opgesomd: piloot, wagenbestuurder N.S., politie-agent, verpleegster, seinhuis wachter, beroepschauffeur. Zonder enige twijfel is deze geheel-onthouding ge baseerd op het feit dat in de genoemde Iberoepen vergroting van vermijdbare risico’s onverantwoord en daarmede onaanvaardbaar wordt gevonden. Het blijft voor vele nuchter denkende mensen daarom moeilijk te begrijpen waarom alkohol- vrij-verkeer zich zo moeilijk laat doorvoeren. Er zijn echter drie belangrijke redenen voor aan te wijzen: Dr. Heifer toonde aan - wat op zichzelf «niet verwonderlijk is - dat de meeste uiig-vallen waarbij alkohol geen rol speelt, tussen 9 en 20 uur voorkomen, terwijl de alkoholongevallen tussen 17.00 en 4 uur voorkomen. antwurdelike wurk fan in echte bistjür- der. Dat freget wiisheit en gjin iensidige theory, dat freget oandacht foar hwat al dy forskillende minsken as har bi langrykste llbbensbitingsten fiele. Dat libben komt fan Onderop en hat syn biningeri, minstens safolle mei it lyt- se doarp as mei de greate stêd; dat ken it forskaet fan arbeiders, skippers, boe ren, ambtners, kantoarlju en oare birop- pen; dat wit fan Gaesterlanners, Stel lingwervers, Jousters en Dokkumers; dat wit fan Roomsken, Grifformearden, Her- foarmen, Humanisten en Minnisten. In forneamd skriuwer hat it ris sa for- mulearre: De rykdom fan it libben leit yn syn üneinige fariaesje!” Dat mei men nea forjitte. De minske is gjin jirapel, dêr’t men ien greate heap fan meitsje kin, mar elts minske hat syn persoanlikheit, dy’t hy ütlibje wol. Om dizze reden moat de oerheit de mid dels, dy’t alle minsken meimekoar op- bringe ek to’n goede komme litte oan allegearre. Op in evenredige wize, dus mear oan de greate plakken as oan de lytse, mar oan elts nei evenredichheit. Hja moat it libben en wrotten fan elk plak bifruchtsje mei har soarch foar bettere kansen en hja mei net, op groun fan de rjuchtfeardichheit, it iene diel leechpompe om it oare fol to spuitsjen. It lok' en it wolwêzen fan de minsken is in persoanlik en tear objekt en grif net geskikt om it oer to jaen oan in wylde theory^ of in theory fan „De Wilde”. Tj. de J. W. Hadden jr. en medewerkers vonden bjj 50 dodelijk verongelukte voetgangers met een kontrolegroep van 200, dat on der de slachtoffers mensen met bloed- alkoholgehalten van 0.1-0.4 °/Oo meer aanwezig waren dan statistisch mocht worden verwacht. Prof. Drew in Bristol en prof. J. Cohen in Manchester konden geen bloedalko holgehalte vinden waar beneden het prestatievermogen niet veranderde, of met andere woorden; ook een zeer ge ring bloedalkoholgehalte beinvloed voor goed chaufferen noodzakelijke eigen schappen in negatieve zin. DALLAS. Districts-aanklager Jim Garrison houdt zich nog steeds intensief bezig met zijn onderzoek naar de Kennedy-moord: hij heeft nu een theorie ontwikkeld, dat er een schot gelost zou kunnen zijn vanuit een rioolput ni Elm Street. Deze kombinatie toont boven; de put zoals deze vanaf de straat zichtbaar is, onde.het uitzicht vanuit deze put bij het passeren van een open auto. Bolswards Nieuwsblad haar gezin veel narigheid hebben be zorgd. Het echtpaar woonde pas een paar jaar aan de Aldedyk in Workum in een oude boerderij, waar de heer B. was gaan wonen, nadat hij zijn vroeger bedrijf, een grote veehouderij en var- kensmesterij bij Workum, aan zijn zoons had overgedaan. Zelf hield hij nog een tiental koeien en wat varkens. De om geving had weinig kontakt met vrouw. De veehouder noemde men veel te goed. In Workum rekent men de vrouw haar daden niet al te zwaar toe, gezien haar geestelijke toestand. Wel lopen er aller lei geruchten en wordt er het verhaal gedaan, dat de heer B. meer dan een jaar geleden na een veekeuring W’as thuisgekomen en daar ziek was gewor den. Hij was er naar aan toe geweest en zou gezegd hebben: Ik gean dea.... Er zijn Workumers, die hieruit de kon- klusie trekken, dat er toen misschien ook al een vergiftigingspoging zou zijn gedaan. Dit evenwel is volstrekt onbe wezen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1