Kritieke toestand m het Franse neen Droomhuis m SOMBER 1968 5 dagen gebouwd 6abe SHroar IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIW 106e JAARGANG VRIJDAG 29 DECEMBER 1967 Bokstoernooi in Sneek Einde trambaan Sneek- Bolsward in zicht Hwat hat - .Sta. i *i No. 101 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Doel bereikt Spanning; in Engelse regering Frankrijk is duidelijk geïsoleerd komen Offers Griekenland Johnsons kentering Even voor president Johnson naar Aus- in Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Het buitenaanzicht van de Ster-Bungalow, type Saturnus D23, op het bungalowpark Klein Zwitserland bij Zuidwolde (Dr.) Zo tegen het eind van het jaar is minister De Block (ekonomische zaken) met een aantal trieste mededelingen gekomen. Het optimisme, waarmee hij enkele weken geleden aankondigde, dat onze ekonomische situatie een stuk gezonder is geworden, draaide om in een zeker pessimisme. Met een somber gezicht vertelde h,j kort voor Kerstmis aan de Tweede Kamer, dat het in 1968 met Nederland niet zo best zal gaan. Het overschot op de betalingsbalans - nog altjjd een van de be langrijkste graadmeters - zal niet uitkomen op de voorspelde achthonderd miljoen gulden. We mogen al blij zijn als het overschot vijfhonderd miljoen zal zijn. De minister bond hieraan de konklusie, dat de regering volgend jaa.r geen verders aanvullende maatregelen kan nemen om de werkloosheid terug te dringen. De Nederlandse ekonomie laat daar geen ruimte voor over, vertelde hij. Miss World 1967 in de moderne keuken van de Ster-Bungalow, kompleet ingericht met een roestvrij stalen aanreeht, ingebouwde kookplaat met sterke afzuiginstallatie, ingebouwde oven op oog hoogte, indirekte verlichting, ingebouwde kookwekker etc. Lokkich binne hja, dy’t in bytsje winskje en forwachtsje Meastal krije se har sin In Engeland zelf is de aandacht in deze periode veeleer uitgegaan naar de moei lijkheden in de regering zelf naar aan leiding van het al dan niet opheffen van het wapenembargo voor Zuid-Afrika. De regering had dit in 1964 afgekondigd in overeenstemming met een desbetref fende resolutie van de Ver. Naties waar in de apartheid werd veroordeeld. Zuid- Afrika blijkt nu kortgeleden te hebben laten weten, dat het voor een bedrag ran tussen de 100 en 200 miljoen pond wapens in Engeland zou willen bestellen Het kwam aan het licht, dat een ge deelte van de Engelse regering het em bargo wilde opheffen en de orders wilde accepteren in verband met de ekono mische moeilijkheden van Engeland. En kele dagen tevoren waren de jongste cijfers van de betalingsbalans weer droe vig geweest. De voorstanders ran de op heffing, vooral de ministers Brown, Cal laghan en Healey, betoogden, dat het hier ging om wapens, die niet tegen de bevolking, maar slechts tegen een ex terne vijand konden worden gebruikt en dat men heus geen wapens ter hand having van de apartheid leverde. Op de linkervleugel van de partij, waar de politiek van principiëler zijde wordt bekeken, raakte men in rep en roer. Ook Wilson was verontrust, maar vooral om Wie verwachtingen heeft over loonsver hogingen in 1968 zal wel worden teleur gesteld. De regering is van plan de loonstijging stringent binnen de perken van de produktiviteitstoename te hou den. Met die stijging van de produktivi- teit zal het, zo verwacht de bewindsman, heel wat minder gaan dan in 1967. Het volgend jaar zal het (stijgings)percen- tage rond de 3.5 procent liggen. Over 1967 was het zes procent. Voor het loon- beleid betekent dit dat de gemiddelde stijging niet boven de drie en een haf procent uit mag komen. Weliswaar heeft de regering het loonoverleg korte tijd geleden vrijgelaten, maar er blijven nog altijd genoeg middelen over om de loon ontwikkeling binnen de door de regering gewenste grenzen te houden. De vakbonden zullen in 1968 forse ruzies moeten maken. Een zo’n kleine loon stijging als nu mogelijk lijkt hebben zij al onaanvaardbaar genoemd. Het zou betekenen, dat het werkelijk inkomen van de werknemers beslist niet vooruit- Werkloosheid Tijdens het kamerdebat kreeg minister De Block forse ruzie met de Partij v.d. Arbeid. Dat is natuurlijk niet zo vreemd De PvdA is niet alleen oppositiepartij, zij voelt zich ook verplicht boven alles op te komen voor de werklozen. Ondanks Doch dat embargo stond niet op zichzelf. De mededeling van Wilson was nl. een kompromis. Indien Engeland de inkom sten en de deviezen uit de wapentrans- aktie zou moeten missen, dan zou men gedwongen moeten rijn diverse begro tingen verder te besnoeien. Healey, de minister van defensie, had het embargo graag opgeheven, omdat hij in Amerika vliegtuigen van het type F-lll wilde kopen. Dat gaat nu vermoedelijk niet door. Als offer voor het principiële be sluit zal de linkerzijde nu vermoedelijk enige schrapping op de sociale uitgaven moeten dulden. Zo wordt de weg vrijge maakt voor een nieuwe begroting van minister Jenkins, die de tekenen van het rode potlood duidelijk zal vertonen. het feit, dat de aktie voor opheffing van het embargo buiten hem was opgezet, zodat hij er een bedreiging van zijn positie in voelde. Er dreigde een scheu ring in het kabinet, maar Wilson heeft toch de touwtjes in handen weten te houden. Hij maakte in het Lagerhuis bekend, dat het embargo gehandhaafd bleef. Inkomen kroon Het ziet er naar uit, dat de regering toch begin 1968 met een sluitende oplossing Het overleg van de Griekse koning ran zijn ballingschap uit met de Griekse militaire regering is tot nu toe op niets uitgelopen .De koning wenst de voor waarden van de junta niet te aanvaar den, omdat dat zijn macht tot niets zou verminderen, de junta voelt niets voor de voorwaarden van de koning. Zij blij ken de koning minder om interne po litieke redenen nodig te hebben dan om erkenningsmoeilijkheden met het buiten land te vermijden. Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) tralië vertrok om de herdenkingsdienst bij te wonen van de bij het zwemmen verdronken Australische premier Holt, werd een interview met de president uit gezonden over de Amerikaanse radio en televisie. Johnson bepleitte hierin onder- handelingen tussen de Vietcong en de regering van Saigon om een einde te maken aan de oorlog in Vietnam. Ge zien het feit, dat Amerika tot nu toe de Vietcong voornamelijk zag als een on derdeel van de Noord-Vietnamese agres sor, zou men dit een duidelijke kente ring in het Amerikaanse standpunt kun nen noemen. Dat het een kentering is, zou men ook kunnen aflezen uit de felle reaktie van de regering van Saigon, die van geen gesprek met de Vietcong wil weten. De Nederlanders hebben bij hun strijd de steun van diverse partners en met name van Frankrijk gehad. Minder eensgezind waren de Nederlanders en de Fransen bij de behandeling van de En gelse aanvrage tot toetreding, toen de ministers van buitenlandse zaken in Brussel bijeen kwamen om een antwoord aan Engeland op te stellen. Hier was Frankrijk volkomen geisoleerd in zijn standpunt, dat besprekingen pas zouden kunnen beginnen, indien» Engeland eko- nomisch sterk genoeg zou worden ge oordeeld om tot de Zes toe te treden. De anderen erkenden weliswaar, dat En geland in moeilijkheden zat en dat het deze moest oplossen, maar wilden han gende de verbeteringen, die mede het ge volg zouden kunnen rijn van de deva luatie, de onderhandelingen openen. Zij Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workjm en Wymbrltseradeel. de regeringsmaatregelen blijven er toch maar bijna honderdduizend werklozen. Dat is onaanvaardbaar, werd vanuit de socialistische banken geroepen. Minis ter De Block verdedigde zich door een overzicht van wat de regering had ge daan: zes projekten van elk honderd miljoen gulden zijn in uitvoering. Het effekt is niet groot genoeg, antwoordde de socialist Oele. De sociaisten kregen steun van twee vertegenwoordigers van regeringspar tijen, hoewel die vanzelfsprekend heel wat lankmoediger in hun uitlatingen waren. De heren Nelissen (KVP) en Goudswaard (ARP) vroegen de minister om nog eens te overwegen of ekstra maatregelen ter bestrijding van de werk loosheid mogelijk zijn. De heer Nelissen zei, dat de regering met maatregelen moet komen als in 1968 blijkt, dat het aantal werklozen niet verder daalt. De heer Goudswaard stelde extra belasting maatregelen voor om de anti-werkloos- heid maatregelen te kunnen financieren. Minister De Block zei, dat de regering rekent met een maximum van honderd duizend werklozen. Volgend jaar zal, meende hij, het aantal langzaam aan teruglopen. In de Tweede Kamer was enige onge rustheid merkbaar over de recente bank fusies. Vooral de socialisten vrezen te grote machtskoncentraties. Door de fu sies worden de vooiwaarden voor de klanten niet slechter, zei staatssekre- taris Van Son. meenden bovendien, dat de oplossing van de problemen van het pond als re servevaluta moet worden gezocht in het bredere verband van Europa, terwijl Frankrijk vindt, dat Engeland die kwes tie eerst zelf maar moet regelen. Geen van beide partijen is ook maar iets van zijn standpunt geweken en de zes ministers konden niets anders doen dan in het openbaar erkennen, dat zij het totaal oneens waren. Voor de buiten wereld is dat niet zo opzienbarend, voor ministers wel, omdat deze altijd de voorkeur geven aan formules, die beide partijen in staat stellen de schijn van de eenheid te handhaven. De uitsluitend voor goederenvervoer ge opende tramweg Sneek-Bolsward zal op geheven en opgebroken worden. Daar mee zal tevens de halte Bolsward (even eens alleen voor goederenvervoer) ver dwijnen. De Nederlandse Spoorwegen hebben voor de opheffing toestemming ontvangen van de staatssekretaris van verkeer en waterstaat en hiervan is mededeling gedaan aan het kollege van gedeputeerde staten, die indertijd weinig bezwaren hadden aangevoerd tegen de opheffing, doch die zich graag verzekerd wilden zien van het voortbestaan van de spoorlijn Leeuwarden-Sneek en derhalve hadden gevraagd of de opheffing van de tramweg Sneek-Bolsward ook een bedreiging voor het voortbestaan van de spoorlijn Leeuwarden-Sneek zou vormen. De staatssekretaris heeft hierop geant woord, dat de uitkomsten van deze spoorweg zodanig zijn, dat deze de NS vooralsnog geen enkele aanleiding geven een verzoek tot opheffing in te dienen ook niet na sluiting van de onderhavige tramweg. Van de zijde van de n.v. Koninklijke Fa brieken voor melkprodukten en voe dingsmiddelen Hollandia in Bolsward, die sterk op het vervoer over de tram baan is aangewezen was men verleden week nog niet op de hoogte gebracht van de toestemming tot opheffing van de trambaan. Bij Hollandia had men (ondanks ingebrachte bezwaren) het zwerk al zien drijven. Er zijn inmiddels voorbereidingen getroffen om over te gaan op vervoer over de weg. Hoe lang de trambaan nog in gebruik kan blijven is onzeker. De staatssekretaris heeft als uiterste termijn gesteld 1 januari 1969. GS hadden, in verband met de plannen tot opheffing van de trambaan, tevens aan verkeer en waterstaat gevraagd de verdubbeling ran rijksweg 43 en van de weg over de Afsluitdijk op zo kort mo gelijke termijn te verwezenlijken. De staatssekretaris deelt mee, dat onder zocht zal worden in hoeverre aan dat verzoek kan worden voldaan. Er is, zoals bekend, tien miljoen gulden uitge trokken voor voorbereidende werken om de weg over de dijk te verdubbelen en de kop kruisingsvrrj te maken. De tien miljoen is een begin, naar schatting zul len de werken 150 tot 200 miljoen gul den vragen. te staan in de krisis, die nu volgens vele waarnemers in de EEG is uitgebroken. Maar Frankrijk heeft zijn doel bereikt. Ondanks de betuigingen ,dat de Engelse aanvrage op de tafel blijft liggen, moet Engeland ekonomisch en vooral politiek buiten Europa blijven. Van een werke lijke krisis kan slechts sprake zijn, in dien de vijf andere landen maatregelen kunnen beramen, die Frankrijk kwetsen en die kunnen worden gebruikt om Frankrijk onder druk te zetten. De Gaulle heeft al te kennen gegeven niet terug te deinzen voor een uiteenvallen van de EEG. En wat kunnen de vijf doen? De mi nisters van landbouw hebben him over leg gestaakt tot grote woede van de Franse minister Faure. Het is mogelijk, dat de Vijf nu verdere voortgang van het gemeenschappelijke landbouwbeleid, dat vaak in Frans voordeel werkt, zullen blokkeren. Er is ook sprake van, dat zij de associatieovereenkomst met Afri kaanse landen, die eveneens sterk in het Franse voordeel werkt, niet zullen ver lengen. Een argument hiertegen is, dat dan ook die Afrikaanse landen er het slachtoffer van worden. Men kan eerder van moeilijkheden spre ken, dan van een krisis, zolang de an deren niet van zins zijn voor het goede doel van de Engelse (Deense, Noorse en Ierse) toetreding het risico van een uit eenvallen te lopen. Ondanks sommige krasse woorden geloven wij hier niet in. zal komen voor de politieke moeilijk heden rond het hogere inkomen voor de koningin. Dit voorstel werd al ingediend door het kabinet Cals, maar het is sinds die tijd in de ijskast blijven liggen omdat het op verzet zou stuiten in de Tweede Kamer. Omdat niemand veel baat heeft bij een ruzie in de Tweede Kamer over het inkomen van de koningin is het voor stel nog niet ter diskussie gesteld. De grote moeilijkheid is de vraag of de re gering, dat de koningin geen belasting behoeft te betalen over het oranjevermo- gen ,nog gehandhaafd moet blijven. Uit dit vermogen heeft de koningin de laat ste jaren vele miljoenen bijgedragen om de paleizen en de hofhouding te finan cieren. De regering wil nu het inkomen van de koningin zodanig verhogen ,dat de vorstin niet meer uit eigen middelen de tekorten behoeft aan te passen. Pre mier De Jong heeft voorgesteld deze vraag voor te leggen aan een kommissie van drie wijze mannen. De koningin heeft toegezegd, dat ze zich bij het oor deel van het drietal zal neerleggen. De belastingvrijdom voor de koningin is grondwettelijk vastgelegd. Er zou dus een grondwetswijziging nodig zijn om over het oranjevermogen belasting te kunnen heffen. Het is echter niet de be doeling om de volledige belastingregels van toepassing te verklaren. De kom missie van drie moet het juiste midden zoeken tussen een redelijke belasting heffing en de verhoging van het konin klijk inkomen. gaat, integendeel zelfs achteruit. De drie en een half procent wordt namelijk bij voorbaat opgeslokt door een stijging van de sociale lasten en de niet te ver mijden prijsstijging. Volgens de vakbon den zal minstens een loonstijging van vijf procent nodig zijn om ongeveer ge lijk te kunnen spelen. De regering heeft een aktie aangekon- digd om het sparen door partikuheren te bevorderen. Maar in de Tweede Kamer liet minister De Block weten, dat hij niet veel vertrouwen heeft over het re sultaat in 1968. De partikuliere bespa ringen zullen nauwelijks toenemen, meende hij. Ook de investeringen van het bedrijfsleven zullen achterblijven. Een goede montageploeg heeft nu nog maar 5 dagen nodig voor het neerzetten van een luxueuze bungalow. In Amerika waar één op elke Vijf verkochte huizen in 1966 een prefabricated huis was? Welnee, in ons land. In het bungalow park Klein Zwitserland, bij het kleine, maar pittoreske Drentse dorpje Zuid wolde werd dit onlangs bewezen. Maan dagmorgen een vlak bouwterrein, vrij dagavond bebouwd terrein en een Ster- Bungalow gereed voor overdracht aan opdrachtgever. Misschien stelt u zich bij .gereed voor bewoning’ vier kale muren met een dak erop voor, maar dan heeft u het mis. In die vijf dagen werden een werkelijk .droomhuis’ gebouwd. Kant en klaar voor zeer komfortabele bewoning, kom pleet met modern ingerichte keuken roestvrij stalen aanrecht, ingebouwde kookplaat met sterke afzuiginstallatie, ingebouwde oven op ooghoogte, indirek te verlichting, ingebouwde kookwekker etc.), sanitair, centrale verwarming etc. Er was echter een lange tijd van proef nemingen nodig, voordat deze prestatie geleverd kon worden. Een groep van maar liefst 25 bekende Nederlandse ar- chitekten, samenwerkend onder de naam N.V. Cysteembouw Noordelijke Archi- tekten, experimenteerde vanaf 1965 te- samen met de fabrikant met materiaal en systeem. Deze groep progressieve bouwmeesters stelden zich ten doel, door toepassing van de nieuwste bouwmetho den, een bjjdrage te leveren tot verbete ring van de Nederlandse woonkultuur. Nadat de werkgroep ruim een jaar een theoretisch bouwsysteem had ontwikkeld resteerde de belangrijke vraag: Hoe worden de plannen verwezenlijkt? Het ontwikkelingsteam kwam in kon- takt met Divcobouw te Hoogeveen, een dochteronderneming van de Divco- Wayne Corp, in de Ver. Staten, ’s we relds belangrijkste producent van o.m. voorgefabriceerde scholen en woningen. Met behulp van Divco-Wayne’s ervaring is na een periode van proefnemingen en praktijktesten de Ster-Bungalow ont wikkeld. Vorige maand opende Miss World 1967 (het was haar eerste officiële daad) de bungalow, maar u hoeft echt geen miss world te zijn om dit droomhuis te be zitten. De prijs? Vanaf plm. 50 mille, afhankelijk van de wensen van de koper (er zijn maar liefst 344 variaties in de plattegrond mogelijk!). Een belangrijk voordeel van prefab is, dat u vooruit exakt weet, wat het u gaat kosten (dus geen hoge achteraf-kosten). Enige belangrijke faktoren zijn boven dien: centrale verwarming bij de prijs inbegrepen ,hoge isolerende waarde van de buitenwanden en dubbele beglazing, schuiframen en -deuren, die geen extra ruimte innemen ,geen behangkosten, na genoeg geen buitenschilderwerk, al met al dus zeer lage onderhoudskosten. De bungalow is uitgerust met de mo dernste snufjes op het gebied van sa nitair, elektriciteit, geluidsdichtheid, warmte-isolatie en met vouwwanden. In de fabriek worden de systeemelemen- ten seriematig geproduceerd. U kunt dit op 344 verschillende manieren aanpas sen aan uw eigen behoefte en uw huis overal in Nederland neerzetten. Eigenlijk moest u zelf eens een kijkje gaan nemen in de bungalow. En dat kan, want iedere dag kunt u er in terecht van 10 uur ’s morgens tot 6 uur ’s avonds op het bungalowpark Klein Zwitserland Zuidwolde (Dr.), Sparrenlaan 3. Even voor de feestdagen, die het einde van het jaar inluiden, plegen staatslieden altijd een bijzondere aktiviteit aan de dag te leggen. In de maand december valt altijd de vergadering van de Raad van de NAVO, waar wij vorige w’eek over berichtten en de ministers van de landen van de EEG laten zich dan ook niet onbetuigd. Al ontbreekt er nog altijd een Europese vervoerspolitiek, de ministers, die deze portefeuille beheren, komen daarom niet minder bijeen. Ditmaal is het een suksesje geworden voor de Nederlanders, die in een felle strijd de West- Duitse minister Leber enkele koneessies hebben afgedwongen. Lebers plan is om zowel ter ontlasting van de wegen als ter bevordering van de spoorwegen maat regelen te treffen, die een gedeelte van het vrachtvervoer van de weg naar de rail zullen overhevelen. Hierdoor zouden ook de Nederlanders, die een belangrijk net van buitenlands vervoer met auto’s hebben opgebouwd, ernstig kunnen worden getroffen. Zij hebben echter weten te bereiken, dat de hoeveelheid van hun vrachten niet zal behoeven te verminderen. Om een snellere doorstroming van C- klasse boksers naar de A- en B-klasse te bewerkstelligen, organiseert de Ned. Boksbond in de maand januari een toer nooi voor zgn. jong talent. Dit toernooi wordt distriktsgewijze gehouden. In de Sneker sporthal zal hiermede op vrijdag 5 januari een aanvang worden gemaakt met een ontmoeting noord en oost tegen Noord-Holland. Op 20 jan. volgt te Eindhoven de wedstrijd zuid tegen Zuid-Holland. Vóór 31 jan. hoopt men de finales in een nog aan te wijzen plaats te houden.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1