terugblik op het Nog even een Gate SHroar afgelopen jaar Wordt het parlement verkeert begrepen 11| (Vervolg oudejaarsoverzicht) Storm in glas atomen s»- Data skutsjesilen VRIJDAG 5 JANUARI 1968 107e JAARGANG No. 1 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Hwat haf BVD stimulerende middelen Fusies Vooruitstrevend Incident Sombere berichten \1 r STONEWALL (TEXAS). Op Nieuwjaarsdag heeft president Johnson een aantal maatregelen bekendgemaakt ter versteviging van de dollar en het in evenwicht brengen van de Amerikaanse betalingsbalans. Hier is hij tijdens deze persconferentie met gebalde vuist gefotografeerd. Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Veel sombere berichten. Maar het ver haaltje, dat wij van huis uit zo vreselijk pessimistisch zijn, ging toch niet op. Wij nodigden vriendelijk buitenlandse gasten uit om eens te komen kijken, om dat tenslotte ons landje nog tal van fraaie zaken heeft. Het gaat hier niet alleen om de ruim anderhalf miljoen toeristen, maar ook om zeer officiële bezoekers. Het Koninklijk Huis ging op statiebezoek. In mei bezochten Konin- hardnekkige ministeriële zwijgen. Zonder enig resultaat. Het was, voor wat de di recte botsing tussen minister en Kamer lid betreft, niet meer dan een storm in een glas water. De vele wijzen, die in Nederland met ar gusogen het politieke wel en wee volgen, hebben echter door dit incidentje toch enige stof voor nadenken gekregen. Hier deed zich een situatie voor, die ook re gelmatig voorkomt in (bijvoorbeeld) de Amerikaanse en Britse volksvertegen woordigingen. Geen bewindsman zal het dtór echter in zijn hoofd halen om geen antwoord te geven op zo’n aanval. Als hij vindt, dat hij maar erg weinig kan vertellen, dan zal hij dat verbergen ach ter een stortvloed van woorden. Zodat de afgevaardigden de indruk hebben, dat zij geweldig veel hebben gehoord en pas la ter bemerken, dat zij elegant bij de neus zijn genomen. Wanneer een minister het waagt om, zoals in de Tweede Kamer minister De Block deed, woedend te zeg gen, dat de afgevaardigde er niets mee heeft te maken, dan legt hij zich zelf ’n politieke strop om de hals, die zijn eigen partijgenoten nog voor hem willen aan trekken. Het merkwaardige rond deze nucleaire affaire was, dat na dit Kamerdebat wél talrijke publikaties zijn verschenen over het werk van prof. Kistemaker. Publica ties, waaraan het ministerie van Econo mische Zaken enthousiast heeft meege werkt. Er kwam zelfs via de naamloze „ingewijden” en „deskundige zijden” een uitgebreide verklaring van minister De Block, waarom hij in de Tweede Kamer niets had gezegd. De Europese vergade ring zou een slinkse Franse poging zijn om Nederland uit de tent te lokken. Als het Nederlandse project voor Europa wordt gekozen, dan is Nederland ver plicht om alle gegevens aan de partners ter beschikking te stellen, hetgeen zake lijk gezien geen beste ontwikkeling zou zijn. Bovendien is het project nog altijd in een experimenteel stadium en nog te weinig ontwikkeld om het te kunnen verkopen. Dat kan allemaal best waar zijn. Maar waarom heeft minister De Block dat niet in de Tweeke Kamer gezegd? De parle mentaire „pottenkijkers” zouden dan ui terst tevreden zijn geweest. Abonnementsprijs f 3.50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 16 cent per tnm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Stean noait stil by it giene lok mar bisykje om it kommende ek ta dines to meitsjen Voor de vaststelling van de wedstrijddata voor het skütsjesilen-seizoen 1968 komt de SKS op zaterdag 6 januari a.s., op nieuw in vergadering bijeen. Er zullen dan twee voorstellen ter tafel komen. Het eerste voorstel bevat de volgende data: 13 juli Grouw, 15 juli De Veen- hoop, 16 juli Eernewoude, 17 juli Terhor- ne (Heerenveen), 18 juli Terhorne (Mak- kum-Leeuwarden), 19 juli rustdag, 20 juli Langweer, 22 juli Staveren, 23 juli rustdag, 24 juli Fluessen, 25 juli Lem mer, 26 juli Sneek. Het tweede voorstel loopt tot en met 22 juli parallel; daarna vermeldt het pro gramma 23 juli Fluessen, 24 juli Wouds- end, 25 juli Lemmer en 26 juli Sneek. Banken De Nederlandse banken hadden, naast de beveiliging tegen overvallen (die vol gens een politierapport enorm is be moeilijkt doordat ook de onderwereld Slachtoffers Elke klokslag van de tijd eist zijn slacht offers. Zo ook 1967. Wij moesten af scheid nemen van een aantal bekende en vooraanstaande Nederlanders. De oud-minister J. G. Suurhoff overleed vrij onverwacht. In Maastricht overleed de dichter Pierrie Kemp, in Antwerpen de romanschrijver mr. A. Roothaert. verdovende en door jongeren. bleek bij een aanval, die het Tweede- Kamerlid, de heer De Goede (D ’66), op hem inzette. De heer De Goede, uitste kend ingevoerd bij het kleine groepje mannen dat zich in Nederland met de studie van nucleaire projecten bezig houdt, verweet de minister, dat deze tij dens Europese onderhandelingen Neder land grote schade had berokkend. Het gaat om een Europa studie naar een goedkope produktiewijze van zg. ver rijkt uranium, de brandstof voor kern reactors. De heer De Goede meende, dat de minister een kostbare fout had ge maakt door tijdens het gesprek over deze studie te verzwijgen, dat men in Neder land al ver gevorderd is met een proces, dat in vergelijking met de produktieme- thoden van andere landen bijzonder goed koop is. Het gaat hier om een project van prof. Kistemaker, die werkt met ultra-centrifuges, sneldraaiende trom mels, waarin bruikbaar uranium 235 ge scheiden wordt van onbruikbaar uranium 238. Volgens de heer De Goede had mi nister De Block, door het Nederlandse plan zelfs niet te noemen, de kans ver speeld om dit Nederlandse project als dé Europese denkwijze te verkopen. Minister De Block reageerde bijzonder geprikkeld. Hij zei, dat het een „gehei me vergadering” was geweest en dat de heer De Goede dus eigenlijk niet kon we ten wat er precies aan de hand was. Hij vertelde ook dat het landsbelang hem verbood om opening van zaken te geven. Daarmee was de kous af. De heer De Goede protesteerde nog vaagjes tegen 't jouw van de Spaanse ambassade. Een onbekende gooide een fles benzine met een brandende lont naar binnen. De Ne derlandse regering liet weten „deze laffe daad ten zeerste te betreuren’*. De Spaanse ambassade vertelde, dat de brand niet was gesticht door Spaanse gastarbeiders. Hoe men dat zo zeker kon zeggen, vertelde men niet. Minister De Block (Economische Zaken) is een van die bewindslieden, die min of meer opzettelijk het parlement niet goed begrijpt. Dat is niet zo vreemd. De hui dige minister van Economische Zaken is zijn regeringsloopbaan begonnen als staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. Hij komt uit de School Luns. Nu is uit gerekend het ministerie van Buitenlandse Zaken het departement waar men het eerst boos wordt over wat men be schouwt als „pottenkijkers”. Buitenstaanders en daaronder rekent men gemakshalve maar al te vaak ook I mmw nM KAAPSTAD. Dr. Philip Blaiberg, de tandarts, die een ander hart gekregen heeft, hier op een archieffoto uit 1932 toen hij aanvoerder was van ’t rugby- team van het koninklijk tandheelkun dig ziekenhuis in Londen. Kamerleden hebben daar niets te zoe ken, zo is nog altijd het algemene gevoel. Een sentiment, dat nog stamt uit de tijd van de geheime diplomatie, toen staats zaken nog door een zeer klein aantal grote mannen werden geregeld. Minister Luns hoeveel goede kanten hjj ook Iieeft kan daar ook wel eens last van hebben. Tijdens de vorige regeringsperi ode is daarin wat verandering gekomen. Minister Luns kreeg destijds regelmatig standjes van premier Cals, omdat hij het parlement te vaak verwaarloosde. De instelling van minister De Block üs hjoed to sizzen <4**, xx.' Nederland toonde zich op vele gebie den weer zeer vooruitstrevend. Nergens in Europa kwamen de „hippies” zo aan bod als bij ons. Amsterdam, Rotterdam en Utrecht organiseerde festijnen voor de bloemenkinderen, die tot ver over onze grenzen werden besproken. Van onze spreekwoordelijke onverdraag zaamheid is nog maar weinig overge bleven, al waren er natuurlijk nog heel wat critici te vinden, die een zeer radi cale oplossing voor het vermeende kwaad wisten: „Ze moesten ze in een werkkamp stoppen”. Tot bijzonder kwa lijke uitwassen is het echter niet ge komen. Al was er wel aanleiding voor toenemende zorg over het gebruik van Zo gleed 1967 voorbij. Met trieste en met hartverwarmende gebeurtenissen. Met sensaties en de kleine zaken van alledag, die nooit het nationale nieuws zullen halen. Met grootse prestaties en fatale vergissingen. Met spanning en een reusachtige massa, door vele naam lozen verricht routinewerk. Als we alles zo bij elkaar optellen en een balans op maken, kunnen we toch weer tevreden glimlachen. En wie dan nog wil mop peren, die mag dat op het weer doen. Een zomer, die slecht begon, maar re delijk eindigde. Een winter, die vroeg is ingevallen en ons een koud afscheid van 1967 voorbereidde. zeer moderne vindingen gebruikt, waar mee het bijvoorbeeld mogelijk is in weinig minuten door metersdikke mu ren heen te branden), nog heel andere zaken aan het hoofd. Enkele bankiers- huizeri1 kwamen in opspraak door wan beheer. Een aantal banken besloot tot fusies. De banken in hun geheel beslo ten de handschoen op te nemen tegen de girodienst van de PTT, die een steeds groter aandeel krijgt in het geld verkeer. In oktober kwamen de Neder landse banken met een nieuw betaal middel; door de banken gegarandeerde betaalcheques. Met deze cheques kun nen bedragen tot vijftig gulden worden betaald. De giro kent ook iets dergelijks (de blauwe kaart), maar geeft geen ga rantie als de rekeninghouder in gebreke blijft. De giro antwoordde de banken met een nieuwe mogelijkheid - giro rekeningen, die rente geven. hoofdvertegenwoordiger de Sovjetrussische luchtvaartmaat schappij Aeroflot, de heer Gloechow. Hij werd beschuldigd van uitlokking tot het leveren van staatsgeheimen. Mr. W. J. Kolkert, officier van Justitie in Den Haag, zei, dat hij de indruk kreeg „met een goed opgeleide spion te ma ken te hebben”. Op 17 april vertrok Gloechow naar ageerden op de overbekende wijze. Tien dagen later arresteerden zij in een Mos- kouse straat de stationsmanager van de KLM in Moskou, de heer Donker. Hij werd beschuldigd van spionage en uit gewezen wegens „daden, die niet in het belang van het land zijn". Kritiek Er was veel kritiek in Nederland op de regimes in Spanje, Zuid-Afrika en Griekenland. Regelmatig werd gede monstreerd. Gelukkig op een wat rus tiger manier dan in 1966. Met Zuid- Afrika was er nog wat geharrewar rond de mogelijkheden van een Zuidafri- kaanse order bij Nederlandse werven voor een aantal onderzeeboten. De Ne derlandse regering verklaarde pas een uitvoervergunning voor de boten te kun nen geven als zij klaar zijn. Dat was naar het oordeel van Zuid-Afrika een wat al te groot risico. „Zuid-Afrika kan niet overwegen dergelijke orders te plaatsen tot het ogenblik waarop wij er zeker van zijn, dat achtereenvolgende regeringen de verplichtingen op lange termijn, die uit zo’n contract voort vloeien, kunnen nakomen”, zei minister van Defensie) Botha in Johannesburg. Rusland. De Russen re- De werkgeversorganisaties veroorzaak ten nogal wat opschudding en boze ge zichten door in een brief aan het kabi net te vertellen, dat de houding van Ne derland ten opzichte van sommige bui tenlandse regeringen de handel nadelig beïnvloedde. S?Of>. De Binnenlandse Veiligheids Dienst (BVD) kwam, welhaast traditiegetrouw, weer in opspraak. Er zouden allerlei informaties over studenten zijn inge wonnen bij de Nederlandse universitei- ten. Daarover hebben wij ons dan weer enige tijd druk gemaakt. De BVD kreeg in september een nieuwe leiding. We gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd werd Nederlands ge heim agent nummer 1, mr. J. S. Sinnin- ghe Damstk opgevolgd door drs. A. Kuypers (50), die tijdens de oorlog al inlichtingendiensten voor de geallieer den had georganiseerd. Zowaar hadden wij ook weer ons internationale spio- nageschandaaltje. In 1966 was het hom meles met de Chinezen in Den Haag, ditmaal ging het om een Rus in Am sterdam. Op 12 april arresteerde de rijksrecherche bij zijn woning in Am sterdam de van Er zullen altijd ministers zjjn, die weinig of niets begrijpen van het parlement. Daar kunnen rechtgeaarde voorvechters van de democratie verschrikkelijk boos om worden. Tevergeefs. Het is, helaas, een onuitroeibaar verschijnsel. In het huidige kabinet De Jong zitten ook enkele mannen, die, de een wat meer dan de ander, het parlement, oneerbiedig gezegd, aan hun laars lappen. Niet, dat ze zo graag re cente buitenlandse voorbeelden volgen en „dictatortje” willen spelen. Dat ligt ons Nederlanders nu eenmaal niet. De bewindslieden zijn best bereid om verantwoor ding af te leggen in Eerste en Tweede Kamer, Maar, en daar zit het kneepje, al leen op het moment, dat het hun uitkomt. Wanneer ooit een stoute volksvertegen woordiger aandringt op het afleggen van verklaringen of het beschikbaar stellen van gegevens, dan wordt zo'n bewindsman wat kriegelig en heeft hij de neiging te zeggen: „Waar bemoeit u zich eigenlyk mee?” Hij zal zich tenslotte diplomatiek uitdrukken en vertellen, dat „de regering de zaken bestudeert” of „de plannen nog niet zover zijn gevorderd, dat het moment al aanwezig is om iets openbaar te ma ken” of, en dat is een heel sterk argument, „het landsbelang zich verzet tegen pu blicaties over het onderhavige onderwerp”. Een ander diplomatiek incident, waarin Nederland verwikkeld raakte, speelde zich af in de jonge Afrikaanse staat Guinee. Op 26 juni arresteerde de justi tie van Ivoorkust de Guinese delegatie naar de Verenigde Naties, nadat het KLM-vliegtuig, waarmee de delegatie reisde, een onverwachte tussenlanding maakte bij Abidjan (Ivoorkust). Presi dent Sekou Touré van Guinee beschul digde de VN, de Nederlandse regering en de KLM ervan de ontvoering te heb ben veroorzaakt. De tussenlanding was volgens hem helemaal niet nodig ge weest. Touré liet de honorair consul van Nederland in Guinee, tevens hoofd van de KLM-vestiging, de heer Van Dijck, arresteren. Drie personeelsleden van de KLM kregen huisarrest opgelegd. Vier Nederlanders, die Guinee wilden verla ten, kregen geen uitreisvisum. Protesten van de Nederlandse regering kregen geen gehoor. Den Haag vroeg VN-se- cretaris-generaal Oe Thant om te be middelen. De bemiddeling van Oe Thant slaagde vooralsnog niet. De Nederland se regering probeerde het nog eens rechtstreeks bij Sekou Touré. Een spe ciale afgezant van Den Haag kreeg ech ter zelfs geen inreisvisum voor Guinee. Er kwam pas een oplossing in zicht na dat het geschil tussen Ivoorkust en Gui nee was bijgelegd. In Den Haag ontstond enige opschud ding nadat daar in de nacht van 18 op 19 maart brand werd gesticht in het ge- Politie De politie heeft het in 1967 druk ge had. Niet met het massaal bestrijden van ordeverstoringen, maar met een toenemende criminaliteit. Er was een verontrustend aantal moorden, waarbij enkele tragische familiedrama’s. Vooral de moord op een meisje gepleegd door een man, die werd verpleegd in een psychiatrische inrichting, doch te veel vrijheid had, was aanleiding tot veel commentaar en discussie. De mi nister van justitie moest de verzekering geven, dat met meer zorgvuldigheid zou worden gewerkt. Enkele spectaculaire bankberovingen en inbraken gaven de justitie handenvol werk. Branden Grote branden zijn er ook geweest. In oktober werd de Danlonfabriek te Em men geheel verwoest. Twee andere be drijven waren evenmin te redden, de totale schade was meer dan 35 miljoen gulden. In totaal 1180 werknemers wer den door deze ramp getroffen. Hun lo nen werden gelukkig door de verzeke ring gegarandeerd. Kort na deze brand verwoestten de vlammen in Zeist enkele historische gebouwen en een fabrieks- opslagplaats van de Hernhutters. Ook hier een gigantische schadepost: dertig miljoen. Vernieuwing Ook op religieus terrein is ons land haantje de voorste. De Nederlandse ka tholieken gaan in de wereld voorop bij de speurtocht naar vernieuwing, die het geloof een nieuw elan moet geven. De verhouding tussen Rome en de Neder landse katholieken is nog al eens ge spannen geweest, maar begin 1967 kwam duidelijk een toenadering tot stand. De R.K. Kerk verloor in Neder land een van haar bisschoppen, mgr. G. H. de Vet, bisschop van Breda. Hij overleed na een korte ziekte op 49- jarige leeftijd. gin Juliana en prins Bernhard Canada, waar zij natuurlijk ook rondwandelden op de wereldtentoonstelling. Prins Bern- hard hield tijdens dit bezoek een plei dooi voor de synthetische produktie van voedingsmiddelen ter bestrijding van de voedselnood in de wereld. In Nederland kwamen groothertog Jan en groothertogin Charlotte van Luxem burg op bezoek. Uit Nepal kwamen ko- Mahendra Bir Bikram en koningin Ratna Rajya Laxmi. Onze nationale rei ziger, minister Luns van Buitenlandse zaken (die je tenslotte voornamelijk in het buitenland moet afdoen), bezocht o.a. Oostenrijk, Polen en Roemenië. Ook ontving hij in Den Haag belang rijke gasten. Premier Wilson van En geland en zijn minister van Buitenland se zaken, Brown. Zij kwamen praten over Engelands toetreding tot de Euro- markt. De Amerikaanse vice-president, Hubert Hunphrey, kwam voor bespre kingen over Vietnam naar Den Haag. Een geïsoleerde steenfabriek bij Driel. Wateroverlast in het rivierengebied van Rijn en Waal als gevolg van de regen en daarmee gepaard gaande dooi in Zwitserland en Duitsland. Vele uiterwaarden staan blank. Fusies waren in 1967 vrijwel aan orde van de dag. In één sector gaf dat nogal was hóofdpijn: de dagbladpers. In april fuseerde de NV Uitgeversmaat schappij Neerlandia (Utrecht) en de Uitgeversmaatschappij De Gelderlander (Nijmegen). Het ging hier om kranten met een totaal oplage van 260 duizend exemplaren. Aan het eind van het jaar kwam de oprichting van Unitel, een sa menwerkingsorganisatie tussen de grootste krantenconcerns van Neder land. De voorzitter van de Federatie van Nederlandse Journalisten, de heer Schrama, liet een waarschuwend geluid horen. Hij vreest, dat er op den duur in Nederland nog slechts een paar zeer grote dagbladconcerns zullen bestaan. Een ontwikkeling, die voor de journa listiek niet onbedenkelijk is, zo meende hij. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1