Ingrijpende bezuinigingsmaatrege 6abe Sluw len Amerika m o.a. binnen de K.V.P Frysk Orkest speelt Opnieuw moeilijkheden opera fragmenten MM D'66 hebben aangedrongen op verkiezingen in Groningen Veranderingen in de communistische landen hl Wl I 107e JAARGANG No. 3 VRIJDAG 12 JANUARI 1968 Hwat hat u» STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Frysk Orkest met operafragmenten in Wommels - Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS i ós hjoed to sizzen Val van Novotny Klap voor Europa Deviezen en handel Bowles naar Cambodja dit Groningen. Advertentieprijs: 16 cent per mm ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag jard worden verlaagd. Verder deed de president een beroep op het Amerikaan se volk om reizen naar Europa zoveel mogelijk uit te stellen. De president heeft onmiddellijk een dele gatie onder leiding van Katzenbach, de onderminister van financiën, langs de Europese hoofdsteden gestuurd om de maatregelen te verklaren en om zoveel mogelijk begrip en medewerking van de Europese landen te krijgen. Uit de be richten uit de diverse Europese hoofd steden is nog wat duidelijker naar voren gekomen wat nog meer tot het complex van maatregelen behoort In Bonn is vooral het probleem ter sprake gekomen van compensatie in deviezen door Bonn van de Amerikaanse uitgaven voor de legering van de Amerikaanse troepen in West-Duitsland. Daarover bestonden in de afgelopen jaren al overeenkomsten, maar die moeten per 30 juni vernieuwd worden. Op grond van deze lopende over eenkomsten heeft de bondsregering zich al verplicht voor 3 miljard mark wapens in Amerika te kopen, een proces waar mee drie vier jaren gemoeid zullen zijn. Katzenbach schijnt de Duitse regering weer op de mogelijkheid te hebben ge wezen om Amerikaans schatkistpapier te kopen, d.w.z. leningen te verstrekken. Bezorgd is de Amerikaanse regering ook over de invoering van de nieuwe vorm van omzetbelasting, de belasting op de toegevoegde waarde, die nu in Duitsland en Frankrijk van kracht is geworden en die volgend jaar in ons land zal worden ingevoerd. Het gevolg van deze belas- tingwijziging is, dat de uitvoerprijzen on geveer 2,5 pet. zullen dalen. Daardoor wordt de Europese uitvoer naar Ameri ka aantrekkelijker en zou het tekort op de handelsbalans negatief beïnvloed kun nen worden. Amerika zou er derhalve naar streven op invoeren uit landen met belasting op de toegevoegde waarde een belasting van 2,5 pet. te heffen om de ontwikkeling van de oorlog in Vietnam aan de orde zal worden gesteld; of'mis schien Sihanouk als tussenpersoon kan fungeren bij contacten waarover sinds enkele dagen weer druk wordt gepraat. De Noordvietnamese minister van bui tenlandse zaken heeft zich weer in zeer omslachtige woorden uitgelaten over de onderhandelingen over ter zake doende kwesties als Amerika de bombardemen ten op Noord-Vietnam staakt. Volgens Parijs zit hierin een enorme stap voor waarts, maar Washington ziet er vooral nog een middel in om de bevoorrading van de communistische troepen in het zuiden te vergemakkelijken. Er verandert toch wel wat in de com munistische landen. Viel vroeger een van de leiders in ongenade, dan kon hij ze ker zijn van zijn plaats in de gevangenis, van een proces als landverrader en wat al niet meer. Dat lot is Chroestjov, die het zijn eigen rivalen, zoals Malenkow, ook al niet moeilijk had gemaakt, bij zijn val al niet meer beschoren geweest. Voor deel van deze nieuwe, mildere opvatt’r- gen heeft nu ook de Tsjechoslowaakse leider Novotny, die zelf nog wel verant woordelijk is geweest voor de ondergang van secretaris Slansky. Maar dat was nog in dë stalinistische tijd. Novotny, van 1953 af secretaris, is nu door het cen trale comité afgezet, al blijft hij dan nog staatshoofd. Novotny was een oude sta linist, die tekenen van de tijd meende te verstaan en zich niet al te zeer heeft verzet tegen de liberalisatie van de eco nomie. Hierdoor verloor hij het vertrou wen van de oude bureaucratie, die haar positie ondermijnd meende door een toe nemende centralisatie. En aan de andere kant verwierf hij toch niet het vertrou wen van de nieuwe garde van vernieu wers, die nu in Dubeck een van de ha ren in het secretariaat heeft verkregen. Maar het gist in Tsjechoslowakije niet bijzonder gegriefd te zijn door het af wijzen van drs. Bogaers als vice-voor- zitter; geen vertrouwen te hebben in de reeks, die door de overige bestuurs leden is opgesteld; deze affaire te willen zien als een proef of men de radicalen binnen of buiten de KVP wil hebben. Dit laatste is een onverholen dreigement, dat het er voor een compromis niet ge makkelijker op maakt. Er is nog een moeilijkheid met het offi ciële KVP-bestuursvoorstel. Als een van de ondervoorzitters staat op de lijst ir. J. Wellen uit Wassenaar. Hij heeft een topfunctie als directeur-generaal op het ministerie van Landbouw en Visserij. Het is in Nederland gebruikelijk, dat top ambtenaren zich onthouden van belang rijke politieke activiteiten. De (KVP)- minister van Landbouw, de heer Lardi- nois, heeft ir. Wellen „ontheffing” ge geven. Maar vraag is of de andere poli tieke partijen daarmee zonder meer ak koord zullen gaan. De KVP-radicalen hebben inmiddels ver klaard met hun definitieve stappen te zullen wachten tot 10 februari, als het nieuwe KVP-bestuur moet worden ge kozen. Dat laat ruimte voor tussentijds over leg en alsnog een compromis. Dezer da gen wordt al druk gepraat binnen de bei de groeperingen van de KVP. Hwa’t it seii heger lukt as de mêst kriget fan de wyn tofolle lést Abonnementsprijs f 3.50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) IV ymbritseradeel. Bolswarils Nieu wslilai alleen op economisch gebied, ook op geestelijk gebied wil men meer vrijheid. Vorige zomer ageerden de schrijvers er voor, dit najaar vooral de studenten, die ervan uitgingen, dat zij recht hadden op behoorlijke huisvesting. Deze acties zijn zeker niet gericht tegen de communistische partij en het zal voor de nieuwe machtshebbers ook niet zo moeilijk moeten zijn de ontevredenen ge noegdoening te verschaffen. Maar in ie dere communistische leider steekt ie mand, die bevreesd is voor ontwikkelin gen, die hij misschien niet geheel in de hand heeft. Daardoor verandert er mis schien toch minder dan men zou hopen. Chester Bowles, de Amerikaanse ambas sadeur in India, is in Pnom Penh, de hoofdstad van Cambodja, aangekomen voor besprekingen met het staatshoofd, prins Sihanouk. De vorige maal schre ven wij over de spanningen, die in Zuid oost Azië waren ontstaan. Over de moei lijkheden in Laos horen wij niets meer, hetgeen nog niet wil zeggen, dat zij op gelost zijn, maar wel, dat zij iets minder actueel zijn geworden. In Cambodja heeft prins Sihanouk, die zich aanvankelijk sterk teweer stelde tegen de vermeende Amerikaanse plannen om eenheden van de Vietcong of van Noord-Vietnam, die op Cambodjaans gebied een heenkomen hadden gezocht, tot daar te achtervolgen weer eens een zwenking gemaakt. Een bepaalde vorm van achtervolging door de Amerikanen kon hij zich nog wel voorstellen, mits het maar niet gebeurde in bewoonde gebieden en mits zij maar weer vertrokken. Tevens had hij te ken nen gegeven een afgezant van president Johnson te willen ontvangen, zelfs voor dat Amerika de huidige grenzen van Cambodja (zowel Siam als Zuid-Viet- nam laat aanspraken gelden op Cam bodjaans gebied) had gegarandeerd. Men vraagt zich af of Bowles met Si hanouk nu voornamelijk de voorwaarden voor achtervolging op Cambodjaans ge bied zal bespreken of dat de algemene Amsterdam: Het laatste segment voor de IJ-tunnel werd naar de plaats ge varen, waar het afgezonken kan worden. Op de foto het gevaarte op de plaats van bestemming Hoe nuttig deze maatregelen ook zijn voor de Amerikaanse economie, voor de Europese landen in het bijzonder zijn zij een ernstige klap, doordat de nu ver een De moeilijkheden binnen de Katholieke Volkspartij, die na de partijraad van decem ber in de ijskast leken te z-yn opgeslagen, zijn opnieuw losgebarsten. Binnen de KVP- top bestaat grote onenigheid over de zetelverdeling in het nieuwe KVP-bestuur tus sen radicalen en aanhangers van de groep Aalberse/Schmelzer. Deze tegenstelling kwam gedurende het afgelopen weekeinde weer naar voren tydens de besprekingen over de opvolging van de aftredende partijvoorzitter, mr. Aalberse, en de andere bestuursleden. Over de persoon van de voorzitter zelf zyn beide groeperingen het wel eens. Over de mannen echter, die hem bij de dagelijkse leiding van Nederlands grootste party moeten helpen, is men het niet eens kunnen worden. Hier heeft Johnson toegeslagen met ac ties, die ten doel hebben het tekort van 3,5 miljard dollar per jaar op de beta lingsbalans met 3 miljard te verminderen De kern van de maatregelen is een al geheel investeringsverbod voor West- Europa en Zuid-Afrika. Voor Engeland, Canada en Australië, in sterker mate dan genoemde gebieden afhankelijk van de Amerikaanse investeringen, mag het in- vesteringspeil 65% van het gemiddelde van 1965 en 1966 bedragen. Dat moet in totaal een bezuiniging van een miljard opleveren. Vermindering van leningen van Amerikaanse banken aan het bui- boden Amerikaanse investeringen tenland moet daar een half miljard bij- voortdurende, belangrijke injectie voor voegen. Overheidsuitgaven in het buiten- hun economische groei betekenden. In land zullen eveneens met een half mil-1 België b.v. is 90 pct. van de buitenland se investeringen van Amerikanen af komstig en ook in Duitsland en in ons land investeren Amerikaanse maatschap pijen niet onaanzienlijke bedrttgen. Nieu we vestigingen, die zo belangrijk zijn voor de werkgelegenheid, zullen hierdoor niet worden ondernomen en bestaande maatschappijen zullen eerder geneigd zijn hun behoeften aan kapitaal op de plaatselijke markt te bevredigen, waar door hier de vraag naar kapitaal zal op lopen, met als gevolg een stijgende ren tevoet, die ook zijn economische nadelen heeft. Ook in grote delen van Amerika heersen op het ogenblik winterse tempera turen, getuige deze brandweerwagen, die in korte tijd in een vreemdsoortig voertuig veranderde Amerikaanse producenten in eigen land niet in het gedrang te brengen. Daarmee is dan tevens de betalingsbalans gediend. Wat de beperking van het toerisme be treft, wordt gedacht aan een soort hef fing op toeristische bestedingen in het buitenland. De nieuwe KVP-voorzitter zou mr. A. van der Stee moeten worden, een 39 ja rige jurist uit Arnhem. Hij kent de or ganisatie van de KVP door en door. Hij is al enige jaren penningmeester en lid van het dagelijks bestuur. Binnen de KVP wordt hij beschouwd als een verte genwoordiger van de groep Aalberse/ Schmelzer. Dat is wel redelijk, menen ook de radicalen, omdat tijdens de jong ste partijraad van de KVP zou zijn ge bleken, dat een meerderheid van in elk geval de kringbesturen achter deze lijn staat. Waar het echter om gaat, is, dat de nog niet eens zo kleine minderheid niet voldoende aan haar trekken kan ko men. De radicalen hebben voorgesteld om dan een radicaal vlce-voorzitter te maken. Dit zou drs. Bogaers, oud-minister v. volks huisvesting en woningbouw, moeten zijn. De heren Aalberse en Schmelzer hebben hierover echter hun veto uitgesproken. De heer Aalberse heeft naar voren ge bracht, dat in de nieuwe leiding van de KVP géén mensen zouden mogen komen, die tijdens de jongste strubbelingen in het heetst van de frontlinie hebben ge staan. Een voorwaarde, die hij zelf ge makkelijk kon inwilligen. Hij was toch al niet bereid om zijn voorzitterschap te prolongeren. Voor de radicalen ligt het echter wat anders. Hun goede krachten hebben allemaal aan het front gevoch ten. Een dergelijke voorwaarde zou voor hen dus hoogst onvoordelig zijn. Zij zijn er dan ook niet mee akkoord gegaan. Na afloop van de KVP-bestuursvergadering (afgelopen zaterdag) was er nog enig misverstand over het verloop van de be sprekingen. Bewust of onbewust deed de afscheid nemende voorzitter het voorko men alsof de radicalen zéér halsstarrig hadden vergaderd en geen duimbreed grond wilden prijsgeven. Zij zouden het, zo liet mr. Aalberse doorschemeren, zelfs zo bont hebben gemaakt, dat zij liefst twee radicale voorzitters wensten: de heer Van der Gun (vertegenwoordi ger van het Nederlands Katholiek Vak- j verbond) én drs. Bogaers. Dat is door de radicalen ten stelligste ontkend. De heer Van der Gun was door het zittende be stuur al voorgedragen als vice-voorzitter. De radicalen willen echter drs. Bogaers als hun afgezant. De heer Van der Gun trok zelfs zijn candidatuur in. Tijdens de bestuursvergadering is geen overeenstemming bereikt. Uiteindelijk kwamen de vertegenwoordigers van de groep Aalberse/Schmelzer met een reeks van namen op tafel, die nu in februari als definitief moet worden gekozen als het officiële bestuursvoorstel geldt. De radicalen staan hier echter niet ach ter. Hetgeen alle mogelijkheden in zich houdt voor een breuk, die op de afge lopen partijraad nog net kon worden ver meden. In een speciale vergadering na deze bestuursbijeenkomst lieten de radi calen namelijk weten: De voortdurende tekorten op de Amerikaanse betalingsbalans hebben president Johnson aanleiding gegeven tot de afkondiging van ingrijpende maatregelen. Een tekort op de betalingsbalans betekent, dat er ineer geld (in dit geval dollars) het land uitvloeien dan er binnenkomen en men kan begrijpen, dat deze tekorten niet eindeloos mogen oplopen. Zij kunnen worden veroorzaakt door een te grote invoer van goederen en een te geringe uitvoer ervan. Maar dit is slechts een onderdeel er van. Dit betreft de handelsbalans, die in het geval van Amerika zelf nog positief is. Maar daarnaast moet men de kapitaalbewegingen in het oog houden en in het ge val van Amerika is het, naast de uitgaven voor de oorlog in Vietnam, vooral de kapltaaluitvoer, of met andere woorden de investering van Amerikaanse bedrijven In den vreemde, die het tekort veroorzaakt. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en In het kader van de abonnementserie 1967/1968 van de Culturele Raad Hen naarderadeel zal het Frysk Orkest o.l.v. Alfred Salten op donderdag 18 januari a.s. een koncert geven in het Dielshüs te Wommels Solistische medewerking zal worden ver leend door desopraan Diny Schrijer- Sterk. Hetzelfde programma zal worden uitgevoerd als op 16 januari te Bolsward. Voor een beschrijving van het program ma raadplege men het artikel elders in dit blad. Voor niet-abonnementhouders, die koncert toch graag willen bijwonen, zijn er nog kaarten verkrijgbaar bij het ge meentehuis te Wommels. Minister Beernink (Binnenlandse zaken) blijft zich er tegen verzetten, dat ter ge legenheid van de uitbreiding van de ge meente Groningen ter plaatse nieuwe ge meenteraadsverkiezingen worden gehou den. Hij heeft dit geantwoord op vragen van de socialistische Tweede-Kamerle- den, de heren J. J. Voogd en Ed. van Thijn. Met name de Democraten ’66 heb ben bij herhaling aangedrongen op Gro ningse verkiezingen. Niet het minst om dat zy verwachten in dit gebied een stembusoverwinning te behalen. Maar zij hebben ook andere dan opportunisti sche redenen. Bij de uitbreiding van Helmond en Zwolle zijn vorig jaar wél verkiezingen gehouden. Zij vinden het dus wat wille keurig als dit nu in Groningen niet ge beurt. Zij hebben onverwacht steun ge kregen van de eerste Kamer, die op het ogenblik beraadslaagt over het wets voorstel tot herziening van de Groningse grenzen. Een meerderheid van de Senaat blijkt er ook van overtuigd, dat in Gro ningen de mensen naar de stembus moe ten worden geroepen. De senatoren vin den het geen argument, dat de desbetref fende gemeenten zelf niet om verkiezin gen hebben gevraagd en nog minder, dat de Tweede Kamer destijds bij de behan deling van de grenswijzigingen ook niet op verkiezingen heeft aangedrongen. In de Tweede Kamer hebben de afgevaar digden van D'66 inmiddels een initiatief voorstel gedaan om alsnog verkiezingen uit te schrijven. De Eerste Kamer meent, dat het mogelijk is hieraan tegemoet te komen zonder de vorming van Groot- Groningen te vertragen. Ietwat dreigend zeggen de vertegenwoordigers in de Se naat „met belangstelling de reactie van minister Beernink op dit initiatief af te wachten.” In het kader van het BIC-abonnement geeft het Frysk Orkest o.l.v. Alfred Sal ten op dinsdag 16 januari a.s. een kon- sert in „De Doele” te Bolsward, waarin een aantal opera-melodieën zijn opgeno men. Solistische medewerking verleent de zangeres Diny Schrijer-Sterk, die af komstig is uit Friesland, maar sinds haar jeugd elders in het land heeft ver bleven. Als jong meisje zong zij reeds in het Toonkunstkoor te Amsterdam. Zij volgde later haar opleiding tot beroeps- vokaliste bij Dora Lindeman, Theo Baylé, Pierre Bernac en Herman Schey. Meer malen vertolkt zij de sopraanpartij bij oratorium-uitvoeringen, maar ook opera- aria's staan op haar repertoire. Zij werk te o.a. met het Overijsselse Philharmo- nisch Orkest en gaf recitals in Neder land en Duitsland voor de radio. Het orkest opent het programma met de Suite no. 1 van J. S. Bach. Deze suite, men noemde ze vroeger ouverture, be staat behalve uit de eigenlijke ouverture uit zes stukken in verschillende dans vormen: Courante, Gavotte, Forlane, Me nuet, Bourrée en Passepied. Vervolgens zingt Diny Schrijer-Sterk tweemaal: eerst de koncertaria „Chi sa, chi sa, qual sia” van Mozart. In deze aria vraagt het meisje Lucille zich af waarom, terwijl zij zelf trouw is, haar minnaar zoveel onverschilligheid en ach terdocht toont. Hierna volgt de aria „Dove Sono” uit Figaro Hochzeit, eveneens van Mozart. Gravin Almavia beklaagt zich, dat de liefde van haar man voor haar bekoeld is. Na de .pauze heropent het orkest met de ouverture van Verdi „I Vespri Siciliani”, een inleidingsstuk voor de gelijknamige opera. De opera werd geschreven voor de Grand Opéra te Parijs en vertoont dan ook min of meer het karakter van de Franse Grand Opéra, die de lotgevallen van hele volksgemeenschappen behan delt, in tegenstelling tot de meer per soonlijke en karakterdrama’s, die Verdi’s overige werken zijn. De ouverture tot deze opera is een fraai voorbeeld van zijn kompositie- en instru- mentatiekunst. Diny Schrijer-Sterk zingt vervolgens de aria van Desdemona uit de 4e akte van de opera „Otello” van Verdl. ’s Avonds voor het slapen gaan, voorvoelt Desde mona, dat Otello haar, gedreven door jaloezie, zal doden. Zij zingt een oud lied (Wilgenlied), dat zij in haar jeugd vele malen van een dienstmaagd had gehoord. Zij neemt afscheid van Emilia en doet dan haar avondgebed (Ave Maria). Het orkest besluit het programma met delen uit de eerste en tweede Arlésienne- suite van Bizet. De Arlésienne-suites, werden samengesteld uit de toneelmu ziek, die Bizet in 1872 schreef voor Dau- dets gelijknamige drama. Ouverture en Carillon worden uit de eerste suite, Pas torale en Farandole uit de tweede suite gespeeld. Bizets muzikale taal wordt gekenmerkt door charme, gracieuze me- lodiek en een pittig ritme. In de bovenzaal tentoonstelling van schilderijen van Mevr. S. Rahmann Stei ger. y. "7 ir.'-..

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1