blik en een achterom 6ahe Skroar Een toekomstblik, Bi 1 Levensmiddelenbedrijf in 7 jaar 2000 i'. 107e JAARGANG No. 4 DINSDAG 16 JANUARI 1968 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Wymbritseradeel. llllilliilliiiiiiililliiiiiiiillllllllllllllllilllli 3'0 Fan de Martinytoer •5 Rechtb. behandelde zaak botsing bij Kievitshorne Tjeerd Rinia uit Makkum won landelijke handwerkwedstrijd Europa’s grootste heng- stenshow in Utrecht rW -O <w.W f - m.. Ir 11 Bolswards Nieuwsblad Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Hwat haf It léste skip giet net forlem yn ynstansjes pleats hawwe, mar de agen- likernóch trije-fyfte fan it gebiet, sadat ning stelde de minister derby torjocht, Tj. de J. Advertentieprijs: 16 cent pet mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag foto wordt een van de vliegtuigen voor het vertrek vanuit een hefwagen met alkohol bespoten om het vast vriezen van de roeren te voorkomen. Uitgave: A. J. OS1NGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) ven zegels de grote mode. Een doorslaggevende grensvervaging zal doorzetten, misschien dat er in het jaar 2000 niet eens meer sprake zal kunnen zijn van een levensmiddelenbranche in de huidige zin van het woord. Maar le vensmiddelen zullen ook dan aan de man en vooral aan de huisvrouw ge bracht moeten worden. Dat zal dan met dezelfde vakbekwaam heid geschieden als dat nu het geval is. Niet ondenkbaar is het dat de zgn. .drug stores’, zoals Amerika die kent, in de volgende eeuw populair geworden zijn bij ons. Misschien ook dat nog een heel an dere vorm gevonden wordt. In ieder ge val zal de factor gezelligheid een veel ruimere plaats innemen. Maar die ont wikkeling is al gestart toen de donkere kruidenierswinkel van vroeger de plaats ging ruimen voor de modern verlichte, overzichtelijke en efficiënte levensmidde lenwinkel van vandaag. En waar het in het jaar 2000 zeker op zal aankomen is de kwaliteit. De consument zal nog meer kwaliteitsbewust worden. Trouwens deze toekomst is allang begonnen Abonnementsprijs f 3.50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 mi POLEN. Door de strenge vorst en de ov Europa begon het voor de vele in het w lijker te worden om aan voedsel te ko mens om bij te springen zoals hier in rijkelijk van eten voorzien worden. üs hjoed to sizzen De officier van justitie bij de rechtbank te Leeuwarden, mr. L. Janssen, eiste een week hechtenis en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid tegen de 19-jarige slagersknecht Tjalling W. uit Makkum wegens hoogst roekeloos en onvoorzich tig chaufferen. Op zondagmorgen 11 juni jl. veroorzaakte W te Kievitshorne tussen Wons en Witmarsum, een bot sing van zijn Daf met een Opel, die met voorrang op de rijksweg 43 reed, ko mend van de Afsluitdijk. De verdachte stak de snelweg over zonder de andere wagen te hebben opgemerkt. De be stuurster van de Opel, de 42-jarige me vrouw A. Bruinsma-Jansma uit Den Haag, liep door de klap een schedel- basisfraktuur op. Ook haar 49-jarige echtgenoot, de heer O. Bruinsma, werd ernstig gewond evenals W. en zijn bij hem inzittende broer Wybren (17). De rechtbank zal over veertien dagen in deze zaak uitspraak doen. gulden per jaar, 40.000 of zelfs 100.000 per jaar gaat verdienen, zal toch niet meer kunnen verorberen. Hij zal met zijn gezin luxer gaan eten, meer verfijnde levensmiddelen en lekkernijen aanschaf fen, wat meer drankjes wellicht, maar ote som van zijn inkomen gaat toch naar beter en luxer wonen, leven, rijden en vakantiehouden! Die stijgende inkomens zullen slechts zeer ten dele aan de branche ten goede komen en vaak nog in de randgebieden, meer in de genot- en minder in de le vensmiddelensector. Waar het levensmiddelenbedrijf in het jaar 2000 volledig rekening mee zal heb ben te houden is met de toenemende op mars van het non stop shopping. Nog meer winkelcentra, nog meer winkels onder één dak, nog meer gestroomlijnd boodschappen doen, dat zijn de vooruit zichten. Het assortiment zal nog meer verbreed moeten zijn. En de panklare produkten zullen nog meer in het winkelbeeld overheersen, want de huisvrouw van het jaar 2000 zal ondanks korte werkweek en automati sering haast hebben. Het gemak zal haar volledig moeten dienen, dat zal ze eisen en anders elders gaan Een verhaal apart is de omstreden kwes tie van de vijfdaagse werkweek voor de winkelsector. Zouden de winkels werke lijk algemeen op zaterdag dicht zijn, dan zal de vrijdagmiddag en -avond hét ge- zelligheidspunt van de week zijn, waarop echtparen uitgaan en inkopen doen com bineren. In de winkelcentra waar dat zal plaats hebben zal dan ook een restau rant, een bioscoop een recreatiezaal of een sociaal trefpunt moeten zijn. Voor de levensmiddelenbranche zal in de toekomst diepvries ook belangrijker wor den, stellig! Steeds meer huisvrouwen zullen diep vriezers aanschaffen, de vraag naar ar tikelen in die sector zal derhalve toe nemen. Zullen er nog zegels zijn in het jaar 2000? Het<antwoord kan zonder veel ge vaar gegeven worden: ze zullen niet ver dwenen zijn. Misschien dat de systemen veranderd zijn maar de zegel, hoe ook van „aard” is zo populair geworden dat ze niet meer weg te denken is. De situa- Tjeerd S. Rinia, de winnaar van Op 2 en 3 februari worden de grote poorten van de majestueuze Irenehal te Utrecht met een sierlijke zwaai geopend om zo’n slordige tweehonderd en vijftig dekhengsten in ,,het Grand Gala du Cheval” bijeen te brengen. Inderdaad is hier sprake van een Grand Gala, want aan de goedkeuring en pri mering van dekhengsten worden nu eenmaal hoge eisen gesteld en de fok kers doen dan ook hun uiterste best om de viervoeters in een optima forma konditie voor de keuringskommissie te toveren. In de Utrechtse hengstenshow hebben zich de laatste jaren grote veranderin gen voltrokken en naast het keurings- element is het showelement een steeds grotere plaats gaan innemen. In de verwarmde Irenehal komt het toilet van de paarden en rijpony’s niet alleen beter tot zijn recht, maar zorgen elk jaar meer bezoekers voor' een pas sende entourage rond de ruime en over- ziehtelijke keuringsbanen. Aangespannen paarden komen tijdens de augustusdagen in Utrecht voldoende aan hun trekken en zo zullen de ver richtingen op de Utrechtse hengsten show zich dan Gok beperken tot de za- delprestaties. Bestaat er momenteel grote belangstel ling voor de diverse soorten sportpaar den, niet minder groot is de interesse voor de sportpaardjes ofwel de rijpony’s. De rijpony’s Vormen tegenwoordig het voorportaal voor de sport met grote paarden en het aantal kinderen, dat vreugde aan de ponysport beleeft, is on noemelijk groot. De hackneyfokkerij breidt zich meer en meer uit en de hengsten van dit zgn. luxe tuigpaard verschijnen ook allemaal in de Irenehal. Wie over enkele maanden, nl. van 1-5 april 1968, dwalend over de Roka ’68, ge- konfronteerd wordt met de grote verscheidenheid van de levensmiddelenbranche van vandaag zal ongetwijfeld niet aan de behoefte kunnen ontkomen de blik vooruit en achterom te werpen. Want er is geen branche, die zo dynamisch is, die zulke ingrijpende wijzigingen te zien geeft als juist die sektor, welke op de Roka volledig in beeld gebracht wordt De vraag waar de levensmiddelenbranche vandaag staat wordt nog interessanter als de lijn naar het verleden getrokken wordt en naar de toekomst. da fan de steaten wiist dér op, dat al yn de maertmoanne fan dit jier wichtige stikken oan de oarder steld wurde en dan, sa’t men oannimme mei, ta in bi- slissing komme. Mei it each dêrop is it needsaeklik, dat de bilanghawwenden by dizze kwestjes en dat binne net allinnich lünbisitters en lanbrükers, harren sa goed mooglik in miening foarmje oer hwat hjir op priemmen stiet. It giet dêrby om trije wichtige pun ten. Alderearst is oan de oarder de fier dere konsintraesje fan de saneamde boe- zemwetterskippen. It nije plan fan de Provinsiale Wettersteat sjocht as de bés te oplossing de foarming fan 14 greate wetterskippen, dy’t de hiele provinsje bi- strike. Sa’n konsintrearre wetterskip soe trochinoar 20.000 ha great wêze, de measten jit greater. Dat wol net sizze, dat yn sa’n wetterskip ien great gemael komme sil, dy’t alles forsoarget, per- foarst net. It giet yn earsten om de foarming fan in adminstrative ienheit om in topbistjür ek, mar mei bihald fan de bisteande wetterskippen en har wurken. Hwat der dan meidertiid yn sa’n wet terskip barre sil, dêroer bislisse de, troch de yngelannen keazen, bistjüren. Mar it is fansels ek wier, dat de selsstannige wetterskipsbistjüren fordwine en dat de wurken yn dat greate gehiel bisjoen en bislist wurde. It twadde punt is dan fan de séwarren- de wetterskippen ,dy't ta taek hawwe in diel fan de sédyk to ünderhalden en to sil tofoaren jit oerliz mei ünderskate biskermjen. Dizze wetterskippen bislane in de ZB’s wat ruimer en in de SM’s, op grote schaal. Een belangrijke factor bij dit alles was de Vestigingswet 1937 die onder meer de branche-afscheiding regelde. De Vesti gingswet Bedrijven 1954 opende de deur voor een grotere vrijheid. De perspectie ven die daarmee in het vizier kwamen ontvingen van de zijde van de detailhan del zowel kritiek als instemming. Het laatste woord is over de brancheverva ging nog niet gezegd. Een volgend voornaam aspect: de kosten. Na de oorlog liep de kostenpost bijzonder sterk op. De optrekking van de lonen, de omvangrijke post sociale lasten en überhaupt de kosten van bedrijfsvoering maakten een steeds groter omzet om lo nend te kunnen werken dringende nood zaak. Was het een jaar of twintig geleden voor een levensmiddelenbedrijf nog lonend ’n jaaromzet van 75.000 tot 100.000 gulden te noteren, thans zijn bedragen van een kwart miljoen tot drie ton gebruikelijk. Geen wonder dat het aantal levensmid- delenbedrijven moest teruglopen. In 1958 waren er volgens het Centraal Registra tie Kantoor 102.000 in Nederland, in 1967 nog maar 84.000. Het betreft hier v< gingsplaatsen inclusief ambachtelijke vestingen voor de levens- en genotmid delenbranche. Sterk stijgen de vestin gen van de grootwinkelbedrijven, achter blijven de coöperaties, maar dat laatste wordt met name door concentraties be ïnvloed. Wat nu de verwachtingen voor de toe komst betreft: aangenomen mag worden dat de terugloop zich zal voortzetten. Een aantal bedrijven dat aan de rand of net er boven zweeft zal moeten afvallen. Op het platteland zal een aantal mini- winkels blijven bestaan, maar de toene mende motorisering, de openlegging van geïsoleerde gebieden en de urbanisatie bewerkstelligen toch ook een sanering. En daarmee is de blik op de toekomst gericht. Kleine winkeltjes zullen over dertig jaar merendeels afgevallen z(jn, maar er zullen wel mini-boutiques zijn b.v. notenbars en andere min of meer luxe koopgelegenhede.i in de levensmid delenbranche. Die floreren in een winkel centrum uitstekend. Zo zijn er nog veel meer speciaalzaken, voor wie een goede toekomst is weg gelegd. Waarmee maar gezegd wil zijn dat het gezicht van de levensmiddelenbranche ook in haar de tails zal veranderen. De „nieuwe tijd” en de zich spreidende welvaart een ver schijnsel dat voor de komende dertig jaar óók zal doorzetten zou misschien tot de veronderstelling kunnen leiden dat er voor de levensmiddelenbranche als zo danig ook „gouden bergen” in het ver schiet zijn. De grotere inkomens die een zich uitbreidende groep van de bevol king zullen kunnen opsouperen zouden, wordt wel eens verondersteld, de levens middelenbranche een grotere omzet kun nen garanderen. Maar een dergel(jke ontwikkeling is in het geheel niet in de lijn der verwach ting. Wie zich op het standpunt stelt dat grotere inkomens meer omzet voor de levensmiddelensector inhouden maakt ’n denkfout. Want de man die van 20.000 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Met andere woorden, Iedere Roka-bezoe- ker zal zich toch, hoe dan ook, de vraag stellen: hoe zal een Roka anno 2000 er uit zien. Nu heeft het turen in het „koffiedik”, ook voor de levensmiddelenbranche wei nig zin. Maar een zekere prognose is wel te geven. En die blijft toch wel het meest binnen het kader van de realiteit als die voorafgegaan wordt door een ver gelijking met de dertiger jaren. De le vensmiddelenbranche over dertig jaar is stellig even veelzeggend als die van der tig jaar terug. In 1937, vlak voor het uitbreken van Wereldoorlog II, treden kenmerkende verschillen aan de dag. De levensmidde lenwinkel van toen had een heel ander gezicht dan die van vandaag. Alleen al het uiterlijk, veelal waren levensmidde lenzaken toen kleine, wat sombere be drijfjes, weinig efficient, moeilijk te „behalen”, in de tijd na de crisis vech tend voor het bestaan. Die strijdlust die bleef behouden. Maar veel veranderde. Goed, er waren toen ook al „moderne” zaken, maar de strakke efficiency van ’67 misten ze wel. Krullen en bladgoud domineerden bij betere zaken. Het aantal vestingen was ook veel groter. DROKKE DISKUSSY OER WETTERSKIPPEN Kin men yn it algemien sizze, dat Fryslan de kwestje fan de ruilforkave- lingen yn in hwat rêstich farwetter komd is, trochdat de eigners en hier- ders fan buorkerijen en l&n hoe langer hoe mear oertsjüge reitsje fan it bilang dêrfan, de opiny oer de foroardingen yn en mei de wetterskippen leit jit lang net sljucht. En dochs hat it alle skyn, dat yn de neiste ta komst de striid hjir- oer ütfochten wurde sil. It is wier, der De bezetting, de voedselschaarste en, voor het westen, de barre laatste winter betekende een „point of no return” voor de branche. Na de oorlog zetten de gro te veranderingen in. In de loop der ja ren verdween een belangrijk aantal der kleine bedrijven, dat niet levensvatbaar bleek. Het grootbedrijf kwam sterk op zetten, met name het grootwinkelbedrijf en de filiaalbedrijven. Albert Heijn, De Gruyter en Simon de Wit, de waren huizen met hun kapitale panden gingen een dominerende rol spelen. In de vijfti ger jaren kwamen naar buitenlands voor beeld Zelfbedieningsbedrijven en Super markten. Het midden- en kleinbedrijf bleef teruglopen, thans is het percen tage belangrijk geringer t.o.v. ’t markt aandeel van nog maar enkele jaren te rug. Een belangrijk facet: het ontstaan van „shopping centers”. Natuurlijk waren er voor de oorlog ook stadskernen met winkelstraten. In de centra van de ste den en belangrijke dorpen kwamen die „shopping centers”. En de levensmiddelenbranche moest aan die uitdaging gehoor geven. Het assortiment moest verbreed en ver diept. De „non-foods” deden hun intrede; in de bedieningszaken, heel voorzichtig, ervloedige sneeuwval in grote delen van ild levende dieren hoe langer hoe moei- men. Gelukkig is er dan nog altijd de de bossen van Polen, waar de herten Beste werk uit 1111 inzendingen De 26-jarige Rinia is plateelschilder op Tichelaar’s aardewerkfabriek in Mak kum. In zijp werk kan hij dus al een heel stuk kreativiteit leggen. Maar dat is hem niet genoeg. Daarom is hij ook in zijn woning aan de Pruikmakershoek voortdurend kreatief bezig. Hij maakt fraai uitgedoste poppen en bizarre, en toch ook heel liefelijke voorstellingen op een wandkleed. In de hal van het huis hangen twee kleden en wanneer men de woonkamer binnenstapt, valt meteen een manshoog wandkleed op, dat een moederfiguur en een kind voorstelt. Het is niet het be kroonde beeld, dat is niet in Makkum. Het kleed maakt deel uit van een ten toonstelling, waarmee een toernee door het land wordt gemaakt. Op 26 februari is de tentoonstelling, die bestaat uit de door de Margrietjury bekroonde wand kleden, te zien in de Harmonie in Leeu warden. De vraag of hij godsdienstig is geïnspi reerd bij het maken van het bekroonde wandkleed, beantwoordt Rinia met een lachje. Hij zegt, dat hij gelooft, maar deelt daarover verder niets mee. Hij zegt wel: „Daar heb ik niet zo diep over nagedacht, het werk moest een naam hebben. Toen vond ik „Madonna en kind” de meest toepasselijke”. Behalve wandkleden maakt Rinia ook poppen. Een pop met een boosaardig ge zicht, een bosgeest, staart de bezoeker aan vanaf het dressoir. De pop is heel bizar gekleed. Rinia probeert elke kunst vorm, waarmee hij door zijn werk te maken krijgt. Ook heeft hij geschilderd gebeeldhouwd. Maar dat duurde twa-fyfte der büten fait en der dus ek c’a*- de begere kosten net foun wurde net foar bitellet. Party minsken miene, dat it net billik is de lésten to lizzen op in diel fan de provinsje, mar op it gehiel, om’t in trochbraek fan de sé- diken likegoed de iene as de oare treffe sil. Wer oaren, en dat is ek myn mie ning ,wolle neat wite fan séwarrende wetterskippen. Hja stelle, dat de biskut- ting tsjin de sé in taek is foar it Ryk, omt it in nasjonale kwestje is, üs lan tsjin de sé to fordigenjen. Hja kinne net ynsjen, dat de militaire fordigening, de douane, de grinsbiskerming wol Ryks- saek binne en de striid tsjin de altyd gefaerlike sé net. Hja fine it aldwraldsk en antyk om nou noch yn bigjinsel de soarch foar de sédiken op de skouders to lizzen fan de minsken, dy’t ticht oan de sé wen je. Dat is in taei en ünoan- feardber oerbliuwsel üt de iere mids- ieuwen. It trêdde punt is, dat de wize hwerop de lésten fan de séwarrende wetterskippen bipaeld wurde, lang net billik is yn dizze. tiid. De basis leit net goed, de forhal- ding tusken „bibouwd” en „ünbibouwd” doocht net en der binne ek to folie üt- sünderingen makke. De provinsje hat okkerwyks de hichte fan syn subsydzje oan dizze wetterskippen forlege, omt hja mienden, dat de wetterskippen nei rato mear bitelje moasten. Mar de minister hat dit bislüt, dêr’t ek yn de steaten in bilangrike minderheit tsjin stimde, net goedkard. Nei myn mie- en maar kort. Hij heeft nog geen werk verkocht. Hij zou het wel willen: „Als er iemand is, die er voldoende voor wil geven Maar dat komt misschien nog wel. de eerste prijs in de handwerkwedstrijd van het weekblad Margriet, houdt niet zo erg veel van publiciteit, aldus vertelt de Friese Koerier. Hij vindt het heel aardig dat zijn werkstuk, het wandkleed met de naam.- „Madonna en kind” het beste was van 1111 inzendingen uit binnen- en buitenland. De eerste prijs bestaat uit een werk van de Noord-Branbantse kunstenaar Willy Martinali uit Deume. Rinia mag binnenkort een van de wer ken van Martinali uitzoeken en mee nemen naar huis. moasten troch forheging fan de bistean de lésten, mar troch de gebleten, dy’t der op it heden büten falie, dêrby to lü- ken. Dit mieningsforskil is jit net ütiten tusken minister Bakker en Deputearre Steaten, mar it spilet hjir ek yn mei. Ut de reaksjes, dy’t men skriftlik en mounling biharkje kin, docht bliken, dat men oer de bilangrykste kwestje fan de greate wetterskippen yn de Walden en Südwesthoeke, hiel oars tinkt as op de klaei. Yn de Walden leit it net sa swier, der binne de measten der wol foar, der hoecht ek lang net safolle oan ’e kant set wurde as op de klaei, hwer’t de wet terskippen sünt lange jierren tige bi- langryk wiene. Sjocht men nei de situ- aesje yn Noardlik Westergoa, dan lok- ket de saek net üt, .it is der allegearre rüzje en protest, hwat de klok slacht. Sa moat it net, tinkt üs. Tomear nou’t it plan bistiet in greate ruilforkaveling foar de greidhoeke tusken Makkum- Boalsert-Easterlittens-Frentsjer en Harns klear to krijen. En tusken ruil forkaveling en wetterskipskonsintraesje is trochgeans in sterk forban. Oan de oare kant moatte dizze wichtige saken net tofolle fan boppenóf oplein en troch- dreaun wurde. Binne se reedlik, dan moat it ek bisjen lije kinne en is de tiid, dy’t men oan foarljochting en bisprek bisteget, goed bistege. Ek it Prövihsiael gesacht móat him by de minsken wier meitsje en gjin diktator spylje. hT turTHAHSA SCHIPHOL. Ook op de Amsterdamse luchthaven Schiphol begon men last te X 3*^

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1