De bijl der bezuinigingen valt Engeland in Verdraagzaamheid toch de winnaar de K.V.P Gate Skroar in Schendingen Cambodjaanse grens van Zware verwijten aan het adres oud-voorzitter Aalberse 'W M. Intern. Folkloristisch Festival te Sneek stortbunker Miedema op R.A.L met zelflossende VRIJDAG 19 JANUARI 1968 107e JAARGANG No. 5 Hwat haf •tl - «Kt» Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Distriktenstelsel Bezwaren Defensie Stortbunker Perzische Golf Cambodja Advertentieprijs: 16 cent per nam Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag GIBELLINA Sicilië. De dorpelingen in het door aardbevingen getroffen gebied zijn de wanhoop nabij, nadat zij hun bezittingen hebben verloren. Met gebogen hoofd wachten zij op vervoer om uit het totaal verwoeste bergdorp te worden weggehaald. zeese gebieden. Men vergete niet, dat die voor een niet onbelangrijk deel gegroeid waren als versterkte posten op de weg naar de oude kolonie Indië en dat de be scherming van die verbindingslijnen bij het zelfstandig worden van India en Pa kistan overbodig is geworden. Engeland beseft bovendien, dat het te duur wordt in bepaalde delen van de wereld de rol van politieagent te blijven spelen. Miedema te Winsum kwam behoudens de normale Miedema landbouwwagens, stalmeststrooiers en kipwagens, op de RAI met: de Miedema opraapwagen, 2- wielig en op tandem, met hydraulische pick-up heffing, hydraulisch scharnie rende trekboom, taps lossend en tot 75 cm bodemvrijheid onder de pick-up. Drie nieuwe Miedema kipwagens met ’n bakafmeting van 420x200 cm., in 4%, 5 en 6 ton netto laadvermogen. Twee wielig en op de tandem. Als standaard uitgerust met tweedelige zijschotten, sleepvoet en oplooprem. Ook werd een tweede, het z.g. „franse” type, automa tisch hefinrichting van het achterschot getoond. Nieuw is ook de Miedema zelflossende stortbunker, type SB 22, Een belangrijke schakel bij de aardappeloogst omdat de ze bunker het mogelijk maakt met min der man-uren en zonder doseringspro- blemen de kipwagens en zelflossende wa gens snel te lossen op transporteur en/of boxenvuller. De lossnelheid is traploos regelbaar tot één ton per minuut. Door de beklede meenemers geen beschadiging van de aardappels. Bij zijn rondgang over de RAI werd mi nister Lardinois van Landbouw door de heer B. Miedema een Fries paspoort ver strekt, eveneens aan de Kommissaris der Koningin uit Noord-Holland. Er zijn nog meer transporteurs op de RAI. Zo vinden we op stand no. 138: Visser’s Fabriek van Speciale Transport middelen NV, Bolsward: transporteurs, boxenvullers, afkipbanden, stortbakken, grondzeven, borstelbanden, onderlossers, draagbare transporteurs, transport-in- stallaties, aan- en afvoerbanden. Abonnementsprijs f 3.50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 To let en to ier Ha beide gjln tier Uitgave: A J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) tis hjoed to sizzen Bol swards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Wymbritseradeel. Hoewel er in het kabinet ernstige be zwaren tegen deze maatregelen bestaan, zal op grond van deze bezuinigingen vermoedelijk maar één minister zijn ont slag nemen. Ook dreigt het ontslag van minister Jennie Lee ,de weduwe van de strijdbare Aneurin Bevan, die het niet kan verkroppen, dat er, met een aantal uitzonderingen weliswaar, een bijdrage van de patient zal worden gevraagd voor medicijnen. Hiervan verwacht men 30 miljoen, terwijl hogere bijdragen aan de nationale gezondheidsdienst 50 miljoen moe*-”' opleveren. Er s -at bovendien nog een verhoging van de omzetbelasting met 10 pet. op het programma. In West-Duitsland zijn beide grote par tijen, die nu de coalitie vormen, overeen gekomen met ingang van 1973 bij vei- kiezingen het distriktenstelsel in te voe ren in plaats van de huidige evenredige vertegenwoordiging. Het distriktenstel sel is een oude wens van de chr.-demo- craten, die menen sterker vertegen woordigd te zullen worden en die ho pen op die manier radikale partijen, zoals de neo-nazistische NPD, uit de Bondsdag te houden. De frakties moe ten echter ook nog met het plan in stemmen. Het is niet uitgesloten, dat de socialistische frakties, die volgens de berekeningen aanmerkelijk kleiner zou worden dan die van de CDU, haar ver zet tegen het plan zal handhaven. Transporteurs. Buiten de Mietra transporteurs ook: de Mietra transporteur, type IT met bo venaandrijving, een zowel voor de land bouw als voor de industrie geschikte transporteur met een capaciteit tot één ton per minuut in aardappelen. De transporteur is voorzien van een 50 cm brede rubberband, door draagrollen ondersteund, en met extra hoge opge- vulcaniseerde V-strippen van 35 min hoogte. De IT is leverbaar in lengten van 5%78% en 10 meter. Als uitrustingsstukken zijn, tegen meer prijs, bij te leveren: een automatische zwenkende, zelf aangedreven, verleng- transporteur, een handbediende, zelf aan gedreven, zwenktransporteur en een tweetraps kettingzeef met grote capa citeit. Het is nog niet zeker of de datum voor de bestuursverkiezing zal worden ver schoven, maar het lijkt wel erg waar schijnlijk. Officieel vormen de vier wijze mannen „een kommissie van goede diensten” en hebben zij geen enkele zeg genschap. Hun adviezen behoeven niet te worden opgevolgd en evenmin hebben zij het recht om de bestuursverkiezing uit te stellen. Maar er zal wel geen wel denkend KVP-er zijn te vinden, die tegen de wens van dit viertal in zal willen gaan. Zolang de vier Wijzen studeren en pro beren een recept voor een geneesmiddel te vinden zal het wel rustig blijven bin nen de KVP. Het lijkt echter niet on aannemelijk, dat aanhangers van beide KVP-groeperingen elkaar nog geruime tijd de lelijkste verwijten naar het hoofd blijven slingeren. Al zullen de kop stukken daar dan niet aan meedoen om verdere incidenten te voorkomen. De groeperingen - ook buiten de Katholieke Volkspartij - zijn veel harder tegenover elkaar komen te staan. Verdraagzaam heid - een gedurende eeuwen zorgvuldig gekoesterde eigenschap van onze samen leving - raakt op de achtergrond. De tegenstellingen spitsen zich toe. Het is onjuist daarvoor een schuldige aan te wijzen. Zo niet onmogelijk. AI wat niet links is, wordt ogenblikkelijk rechts ge noemd. Al wat niet rechts is, krijgt ogenblikkelijk ’t linkse, „socialistische” etiket. Een opstelling in het midden lijkt onmogelijk. In de praktische poli tiek wordt dat heel duidelijk geïllus treerd door een nieuwkomer als D’66. Andere groeperingen hebben almaar ge probeerd de Demokraten „links” of „rechts” te noemen. Als socialisten en christen radikalen zeggen, dat Zij wel met D’66 in zee willen gaan, dan heet D’66 „links”. Als op een partijkongres van de Demokraten gezegd wordt, dat ook het liberale beginsel zijn goede kan ten heeft, dan heet D'66 „rechts”. Een „neutrale” opstelling is ook voor een kommentator of journalist moeilijk ge worden. Gedurende de laatste weken is de twist binnen de KVP ’t allerbelang rijkste nieuws geweest op politiek én parlementair terrein. Maar is diegene, die daar dan regelmatig over bericht een KVP-aanhanger Zo’n verbinding kan eenvoudig niet worden gelegd, maar in beide kampen doet men het wel gre&g Dat is vooral te merken aan de kruis tochten van „rechts” togen vermeende De wjjze mannen hebben zich over de KVP gebogen. De patient vertoont akute ziekteverschijnselen, die niet meer door de bedrijfsarts, maar door specialisten moeten worden bedwongen. Op initiatief van de fraktievoorzitters van de Katho lieke Volkspartjj in Eerste en Tweede Kamer, de heren v. Lieshout en Schmelzer, is een groep van vier ervaren katholieke politici gevormd. Hoe ernstig de situatie wei Is, blijkt uit de terugkeer van een van de grootste politici, die de Katholieke bevolkingsgroep ooit heeft geleverd, prof. Romme. De andere drie zijn oud- premier Cals (die had beloofd zich niet met de partij-politiek te bemoeien zolang hij voorzitter is van de staatskommissie, die een nieuwe grondwet voorbereid, maar die voor dit akute geval een uitzondering wil maken) en de voormalige kamerleden v. Ryckevorsel en Maenen. De twee laatsten zou men als aanhangers kunnen beschouwen van de groep Ailberse-Schmelzer. De heer Cals is een van de initiatiefnemers geweest voor het oprichten van de christenen radikalen (al trok hij zich weer snel terug in verband met die kommissie). Op 4, 5 en 6 juli zal deze maal in Sneek het Internationaal Folkloris tisch Festival worden gehouden. De Federatie van Folkloristische Groe pen in Nederland heeft voor 1968 aan de Snitser Skotsploech deze eervolle op dracht verstrekt, die waarlijk uniek zal worden uitgevoerd. Uit verschillende landen is reeds een de finitieve toezegging binnen gekomen, waarover t.z.t. nadere informaties wor den gegeven. Met de uitvoering van de voorbereiden de werkzaamheden is reeds een aanvang gemaakta toezeggingen van subsidies zijn reeds binnen. Een .breed’ comité uit de gehele burgerij van Sneek en naaste omgeving heeft zich voor dit internationaal gebeuren reeds ingezet. In Washington is men hélemaal niet ingenomen met deze ontwikkelingen, die in het verre oosten Amerika de enige politieagent laten zijn. Washington zou graag zijn verantwoordelijkheden daar met een Europese bondgenoot delen. Het was voor de Amerikanen bij het jongste bezoek van Brown, _de Engelse minister van buitenlandse zaken, nog een extra klap, dat Engeland ook aanstalten maakt zich terug te trekken uit het ge bied van de Perzische golf, waar een aantal zg. oliesjeikdommen, zoals Koe weit, onder bescherming van Engeland staat. Amerika is bang, dat het lucht ledig, dat hierdoor zal ontstaan, de groei van de Russische invloed in het midden oosten zal bevorderen. Daarmee zou Rusland dan zijn invloed krijgen in een van de belangrijkste oliegebieden in de wereld. Dat vooruitzicht trekt de Ame rikanen niet aan. Naar verluidt, heeft minister Brown, te rug in Londen, de erhstige bezwaren van Amerika sterk naar voren gebracht. Dat een terugkrabbelen van de Engelsen op dit punt nog mogelijk is, is niet uitge sloten, al lijkt het niet waarschijnlijk. Dagelijks kan men op de weg konstate- ren dat het negeren van de verkeers lichten hand over hand toeneemt. Het aantal ongevallen wordt als gevolg daar van steeds groter, evenals het aantal processen-verbaal dat ter zaJte van het rijden door rood of geel licht wordt op gemaakt. Het Verbond voor Veilig Verkeer wil hieraan, in samenwerking met de Cen trale Politie Verkeerskommissie (CPVC in zijn kernthema-aktie „Verkeerslich ten en verkeerstekens op het wegdek” de komende maanden aandacht besteden. Door middel van affiches, een wand- krant en een drietal televisiespots zal het publiek onder het motto „Stop tij dig” worden gewezen op de juiste funk- tie van verkeerslichten en -tekens op de weg. partijraad van de KVP in december werd gesloten, hebben toegezegd, dat de heer Bogaers vice-voorzitter zou kunnen worden omdat óók de niet-radikalen ver trouwen hadden in de geweldige loyali teit van de heer Bogaers ten opzichte van de KVP. Het bestaan van deze af spraak en daarmee de juistheid van deze verwijten is niet na te gaan. Maar dat ook mr. Aalberse destijds concessies heeft toegezegd staat wel vast. Uit de resolute houding van de radikalen - zij schijnen inderdaad van zins te zijn uit de KVP te stappen als men nu opnieuw niet aan hun minimum-eisen tegemoet komt - zou men inderdaad kunnen af leiden, dat zij enige teleurstellingen hebben moeten verwerken. De vier specialisten, die nu naar een op lossing zoeken, hullen zich in zwijgzaam heid. Publieke diskussies over mogelijke oplossingen zullen de patient geen goed doen, menen zij. Wel hebben zij laten blijken, dat het een langdurige kwestie kan worden. Ondanks het feit, dat kan- didaat-voorzitter v. d. Stee al bakzeil haalde. Eerst vertelde de heer v. d. Stee dat hij nooit voorzitter zou worden als de heer Bogaers vice-voorzitter wordt. In een gesprek met de heer Schmelzer liet hij echter weten geen enkele voor waarde te stellen. Het officiële KVP- bericht spreekt trouwens ook over over leg van de vier „in de komende weken”. „linkse” invloeden in onze massa- kommunikatiemiddelen. Een onderwerp, waarover minister Klompé (kuituur, rekreatie en maatschappelijk werk) re gelmatig klachten krijgt. Wanneer een neutraal programma, zoals het zondag- middagse t.v.-magazine Monitor, scha ker Jan Hein Donner en radikalen- woordvoerder Aarden aan het woord laat, dan heet dit programma voortaan „een links bastion”. Het feit dat Mo nitor ook een man aan het woord laat die een pleidooi houdt voor een vrijwilli gerskorps, dat in Vietnam kommunisten moet bestrijden ,is niet in staat dit etiket te doen verdwijnen. Dat is, voor wie enige afstand neemt, een kwalijke zaak. minister van buitenlandse zaken, heeft daarop verklaard, dat Amerika hele maal geen afstand doet van zijn recht op achtervolging, dat prins Sihanoek de afgelopen weken nu eens wel dan weer niet als een onvermijdelijkheid leek te aanvaarden. Het is niet uitgesloten, dat Amerika zich, met behoud van zijn rechten, nu toch de uiterste terughoudendheid zal opleggen, hetgeen wel verstandiger is, omdat het toch op het ogenblik geen manschappen heeft om de oorlog uit te breiden tot over de Cambodjaanse grens. Wanneer er schendingen van de grens worden waargenomen, dan wil Sihanoek de internationale kontrolekommissie verzoeken een onderzoek in te stellen. Deze kommissie beschikt echter niet over voldoende personeel, zodat er nu wordt aangedrongen op uitbreiding van de kommissie. Maar daar tegen kanten zich Polen, lid van de kommissie, en Rusland, dat met Engeland de opper- toezichthouder is. Hoe de zaken ten aanzien van Cambodja nu staan, na het bezoek van de Ame rikaan Chester Bowles, is niet helemaal duidelijk. Na het bezoek is in Washing ton en in de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh een verklaring gepubliceerd waarin Amerika de verzekering geeft, de soevereiniteit, neutraliteit en terri toriale onschendbaarheid van Cambodja te zullen respekteren. Dat zou er even op wijzen, dat Amerika zou afzien van het recht van achtervolging van Viet namese kommunisten als zij zich op Cambodjaans gebied in veiligheid -stel len. Bundy, de Amerikaanse onder- Een plaatsbepaling van prof. Romme is moeilijk. Hij heeft in het openbaar nog nooit partij gekozen. Wel op een plaatselijke partjjvergadering de top van de KVP verweten niet genoeg leiding te geven aan nieuwe gedachten en plannen. In de jaren, waarin hij de praktische politiek van de KVP leidde, streefde hij er altijd naar samen te werken met de socialisten. Maar dat maakt hem nu nog niet tot een fervent supporter van de radikalen. Wat de ziekteverschijnselen op dit mo ment inhouden, zal ieder nog wel weten. De tegenstelling radikalen - niet-radi kalen kwam weer in alle duidelijkheid naar voren bij een poging een nieuw KVP-bestuur te formeren. De radikalen- aanvoerder drs. Bogaers werd door de groep Aalberse afgewezen als vice- voorzitter van de KVP. De kandidaat voor de voorzittersstoel, de heer v. d. Stee, was aanvankelijk voor beide groe peringen aanvaardbaar. Maar zodra ook hij zich fel verzette tegen een kandida tuur van de heer Bogaers maakte hij op zijn beurt voor de radikalen onaan vaardbaar. Het lijkt een vrijwel hope loze situatie, waar de KVP niet een- twee-drie uit kan komen. Er zijn zware verwijten gekomen aan het adres van de aftredende voorzitter, de heer Aalberse. Deze zou, als onder deel van het vredespakt, dat op de Vorige week had Wilson zijn minister voor gemenebestzaken, Thomson, erop uitgestuurd om de diverse regeringen op de hoogte te stellen van zijn plannen, die in hoofdzaak neerkwamen op een versnelde aftocht uit Maleisië en Singa pore. De regeringsleiders van deze lan den waren daarmee helemaal niet inge nomen. Maleisië heeft wel een de fensief verdrag met Engeland, maar, zo betoogt men in Kuala Lumpur, wat is zo’n verdrag waard wanneer de machts middelen er niet rijn om Maleisië te ver dedigen. Men denkt hierbij niet zozeer aan de dreiging van China, als wel aan de mogelijkheid, dat Indonesië zijn zg. konfrontatiepolitiek tegenover Maleisië uit de tijd van Sukarno gaat hervatten. In die periode was men bijzonder inge nomen met de Engelse militaire aanwe zigheid. Moeilijker nog heeft Singapore het, want ongeveer een derde van alle arbeiders in de stad-staat werkt op de Engelse vloot- basis, die nu vermoedelijk binnen een paar jaar wordt gesloten. Lee Kuan Yew de premier van Singapore, is overijld naar Londen vertrokken om de regering te vermurwen en hem uitstel te geven totdat er iets zinnigs gedaan kan wor den met de vlootbasis, waarop Japanners al belangstellende blikken hebben ge worpen. Maar het is een vergeefse reis geworden. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Waar zal de bijl vallen? Deze vraag heeft Engeland zich al enkele weken gesteld, sinds het wel duidelijk werd, dat de regering drastische bezuinigingen op de begroting zou moeten aanbrengen, teneinde de financiële en ekonomische moei lijkheden te overwinnen. Het was per slot van rekening een voorwaarde van de internationale geldschieters om 1 miljard pond per jaar te schrappen, wilde Londen de grote lening krijgen om orde op zaken te stellen. In november van het vorige jaar zijn al bezuinigingen bekend gemaakt, die in het jaar 1968-1969 200 miljoen pond en in de jaren daarop 100 miljoen zouden opleveren. Op het ogenblik van schrijven zijn de nieuwe bezuinigingen nog niet bekend, maar zeer sterke vermoedens gaan in de richting van een uitstel van de verlenging van de schoolplichtige leeftijd tot 16 jaar. Dat zou aanvankelijk maar 5 miljoen be zuinigen, maar in de jaren daarop resp. 35 en 55 miljoen. Een lichte verhoging van de prijs voor de schoolmaaltijden moet 15 miljoen pond opleveren. Een vermindering van de kinderbijslag via veranderingen in de inkomstenbelasting moet 50 miljoen per jaar bezuinigen. Het leeuwendeel van de bezuiniging zal door het ministerie van defensie moeten worden geleverd. Weliswaar zijn de be zuinigingen aanvankelijk gering, nl. 5 miljoen op de lopende uitgaven, maar dat zal over twee jaren uitgegroeid zijn tot 215 miljoen. Hierbij komt dan nog een 30 tot 40 miljoen per jaar wegens het annuleren van bestellingen voor vliegtuigen. Internationaal gezien is de bezuiniging op de begroting van de fensie het belangrijkste, want die kan pas worden uitgevoerd door een belang rijke wijziging in de defensiepolitiek, die pas weer mogelijk is door wijziging in de politieke konstellatie. Wilson en de zijnen hebben het besluit moeten nemen de militairen en daarmee politieke aanwezigheid van Engeland ten oosten van Suez in versneld tempo af te breken. De versnelde aftocht uit Aden eind vorig jaar gaf al aan, dat Engeland steeds minder waarde ging hechten aan het handhaven van garnizoenen in over- j 7‘- -1 W t SBr -A< I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1