Veel belangstelling het Fries voor onderwij scongres Gabe Shroar Muziekkorps „Excelsior” wijdt nieuwe instrumenten in Vakmensen discusseerden over het probleem van de tweetaligheid Nota Fan de Martinytoer F Zilveren filmpjes BSBiK STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND DINSDAG 30 JANUARI 1968 107e JAARGANG No. 8 Bolswards Nieuwsblad Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS W ymbritseradeel. ós hjoed to sizzen Morgen viert h.k.h. prinses Beatrix haar 30e verjaardag PIET GOED REKKENJE EN NOATELL’N Tj. de J. DALLAS. John Pulice (L), in liet (burgerleven werknemer bij een vliegtuig fabriek en Et. Field, in het burgerleven piloot bij een luchtvaartmaatschappij, lopen hier langs de rij straaljagers nadat hun onderdeel, het 703de marine squadron in verband met de situatie rond de Pueblo in aktieve dienst is geroepen. In totaal worden 14.6000 man opgeroepen. Advertentieprijs: 16 cent per nam Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Uitgave: A. J. OS1NGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Donderdagavond 1 februari heeft in Nij- land weer de jaarlijkse uitvoering plaats van het plaatselijke muziekkorps „Ex celsior” en het plaatselijke koor „Looft den Heer”. De inwoners van Nijland die krijgen dan voor de eerste maal de ge legenheid in eigen dorp het korps op de nieuwe instrumenten te beluisteren. En deze keer mogen ze dat gratis, omdat ze hiervoor zoveel hebben bijgedragen. In de vorig jaar gehouden jaarvergade ring bleek, dat door ’n groot aantal leer lingen (12) de aanschaf van nieuwe in regel» uit zqn „Ofskie”: Yn kringen leit it libben om üs hinne Ite hüsgesin, it heitelan ,de wrAld. De heer Meertens is ervan overtuigd, dat de liefde voor het heitelan nog altijd de hechtste grondslag is voor een besef voor de waarde van de grotere samenle lt oerliz yn de bistjürskommisje foar it Noarden is in saek, dy’t dan allinnich bifredigjend wurkje kin, as de dielnim- mers objekten bipleitsje, dêr’t foar alle trije winst yn sit of troch ünderhannel- jen komme ta in trits fan punten, dy't meiinoar bipleite wurde sille, mar dêr’t elk fan de dieinimmers syn spesifyk diel yn hat. Ik bin foar sa’n oerliz, ek al freget dat fan de Drintse en Fryske leden greate bitüftens en hurde saek- likheit. Mar yn dy bistjürskommisje sit men mei lykweardige partners om ’e tafel en hat praktysk eltse provinsje it vingsgebieden waarnaar we tegenwoor dig streven, misschien met meer enthou siasme dan zakelijk inzicht. En de grondslag van de opvoeding van de jon ge Fries tot een welbewuste Fries is het onderwijs in zijn moedertaal en in de heemkennis. Dat alles is een Fries be lang ,maar niet alleen. Friesland kan op dit terrein een pioniersarbeid verrich ten waarmee andere gebieden waar een regionaal besef leeft en zin heeft hun voordeel kunnen doen. Daarom interes seert het hem, niet-Friese buitenstaan ders, zo bijzonder wat er in Friesland gebeurt en gaat gebeuren. ge Philips yn 1891 yn Eindhoven bigoun wie it neat oars as in earm stedtsje, mei in rige stienearme doarpen deromhinne. En pas yn 1920, don't dizze doarpen by Eindhoven foege waerden koe it 45.000 ynwenners telle, noch net de ’:elte fan Het Hebreeuws als leervak op de gym nasia afgeschaft. Yn stilte ris hwat goed to dwaen Kin blide hertsforhuging jaen Veel grote woorden. Maar ’t kabinet, geeft toch het Noorden heel weinig pret. Niemand op stoot, ja 't is weer maleur. De Haagse nota stelde teleur. 't Is heus geen stom ste' Maar 't zaakje rein? Né,Jt noorden kon wel een stiefkind zijn. Men vraagt bescheiden Krijgt dit gewest, zo tussenbeiden nul op 't request? Hoe kun je ’t zeggen Denkt 't kabinet. Waarlijk geen pech en wij meten net nooit met twee maten Elk krijgt zijn deel Stop alle gaten 't lukt nooit geheel. De heren hoorden Neem het grif aan Steeds wordt het Noorden onrecht gedaan. Elk een stuk brood dra? Zeker gegund. Maar de Haagse nota Snijdt ’t zeer verdund! Benoemd tot burgemeester van Leeuwar den, mr. W. J. Schönhard, lid van de N.S.B. Abonnementsprijs f 3.50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Hwaf hat strumenten nodig was. En daar men te vens graag van hoge stemming wilde overgaan, zoals na de oorlog zoveel korpsen deden, naar de lage stemming, werd een actie om aan geld te komen noodzakelijk. Na een onderzoek, dat door een deskun dige werd gedaan, bleken 11 instrumen ten te kunnen worden omgebouwd en dienden er 16 te worden aangekocht. La ter zouden dit er 18 worden. Van de gemeente kreeg „Excelsior” tien jaar subsidie vooruit, hetgeen neerkwam le week februari 1943 Als ordemaatregel heeft de wehrmachts- befehlhaber Niederlande 10 gijzelaars la ten doodschieten. Een vrij groot aantal anderen is naar een concentratiekamp gestuurd, dit als vergelding voor het feit dat de dader van het neerschieten van een Duitse onderofficier zich niet heeft gemeld. Welke schipper is genegen onze inboedel vanaf Hilversum te vervoeren naar Schettens? K. Nettinga, Alb. Perkstr. 25a, Hilversum. Afscheid van ds. W. F. ter Bruggenkate als predikant der Herv. Gemeente te Oosterlittens. Mussert heeft Hitler ter gelegenheid van het feit, dat hij 10 jaar geleden de macht overnam, dank gebracht voor al hetgeen hij reeds voor Nederland heeft gedaan. een moeizame pioniersarbeid van enkele bij hierbij aanhaalt, de bekende tientallen onder hen zich in betrekkelijk korte tijd bewust geworden dat ze een baal spreken die een kultuurtaal is, een taal waarin zowel letterkundige als we tenschappelijke boeken kunnen worden geschreven, en inderdaad ook geschre ven worden. Er is een Friese letterkunde en er is een Friese wetenschap, geschre ven in de eigen Friese taal. Dat heeft natuurlijk konsekwenties, en wel aller eerst deze, dat aan het Fries, èn aan de Friese kuituur, een ruimere plaats in het onderwijs dient te worden ingeruimd dan op het ogenblik nog het geval is. Er is de mogelijkheid dat ook op de mid delbare scholen lessen in Fries worden gegeven. Men kan zeggen dat dit al op de helft van de scholen gebeurt; men kan ook zeggen, en het laatste lijkt mij juister dat dit op de helft van de scholen nog altijd niet het geval is. De schrijver meent dat het onderwijs in het Fries in de lagere klassen van de lagere school in de hogere en zeker in de hoogste klassen dient te worden voortgezet. Het Fries heeft nog een an dere funktie dan om er kleine kinderen in te leren lezen, schrijven en rekenen. Mag een Friese jongen en een Fries meisje ook niet leren, zich in hun moe dertaal behoorlijk uit te drukken Wan neer ze Nederlandse opstellen leren ma ken, waarom dan ook geen Friese Wanneer men daartegen aanvoert dat het overgrote deel van de jonge Friezen dat toch nooit in de praktijk zal brengen vraagt hij of ze de Nederlandse opstel len soms wel in de praktijk zullen bren gen. Een belangrijk deel van het onder wijs, ook het lager onderwijs, komt nu eenmaal alleen maar een minderheid ten goede. Hij meent ook dat het onderwijs in het Frk 1 de lagere klassen van de lagere school zijn voortzetting moet vinden in onderwijs in de Friese heemkennis in de hogere klassen, wat dan heel in het bij zonder natuurlijk ook voor het kweek- schoolonderwijs geldt. De Fryske Aka- demy heeft al een voortreffelijke Hant- lieding foar geakunde gepubliceerd, die de geïnteresseerde docent daarin weg wijs kan maken. Hij zou aan de heem kennis als schoolvak in het algemeen een grotere plaats bij het lager en mid delbaar onderwijs ingeruimd willen zien dan op het ogenblik nog het geval is. In Friesland ligt dit gemakkelijker dan in andere provincies, al zou het alleen maar zijn omdat er al zoveel voorarbeid verricht is en omdat de Friese kuituur in velerlei opzicht een veel meer uit gesproken karakter bezit dan die van andere streken van ons land. Men mag van de Friezen verwachten dat ze hierin het spits afbijten. Heel in het bijzoner denkt de heer Meer tens in dit verband aan de Friese letter kunde. Hij weet dat verschillende leraren Nederlands van middelbare scholen in Friesland aandacht besteden aan de mo derne Friese letterkunde, haar hij krijgt de indruk, dat dit teveel aan het per soonlijk inzicht van de docent wordt overgelaten. Wanneer er een Friese lite ratuur bestaat die aan de streeklitera tuur ver ontgroeid is, dan dient het lite ratuuronderwijs daarmee rekening te houden. Het bekende boek van J. Pie- benga, Koarte skiednis fan de fryske skriftekennisse, zou op de literatuurlijst van elke Friese middelbare en kweek school moeten voorkomen. En ook dat is nog niet het geval. Er is een woord van Pieter Jelles Troel- Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en op f 4500,Omdat hierdoor gedurende tien jaren een zekere leegte zou ont staan in de gewone kas, kwam men op het idee, een papier-actie te beginnen, waarvan de opbrengst inmiddels buiten gewoon hoog blijkt te zijn, n.l. f 1000, Deze papier-actie, waaraan alle leden van het korps meewerken, wordt dus niet in de eerste plaats gevoerd voor de in strumenten. Maar met dit alles was men er niet en in de herfst van het vorig jaar besloot men met een lijst te gaan lopen om nog een f 3500,bijeen te brengen. Nijland liet haar muziekkorps niet in de kou staan, want de actie heeft tot nu toe bijna f 5000,opgebracht, waarvoor het bestuur en de leden de dorpsbewoners zeer dankbaar zijn. Er is dan ook beslo ten dit jaar geen contributie op te halen. Daar bovendien de prijzen van de nieu we instrumenten en de kosten van het reviseren van de elf oude instrumenten mee vielen, kon het gehele nieuwe in strumentarium betaald worden. Op 18 december 1967 kwamen ze aan in Nij land: zes bugels; twee pistons; een so- praansax; een altsax; twee cor’s; drie baritons; een tuba; een trombone en een grote bas. Op het concert van donderdag a.s. spelen de leerlingen nog afzonderlijk enkele nummers, maar daarna zal „Excelsior” een bezetting van 29 man hebben, wat erg mooi is, maar het mooiste van alles is, dat er in Nijland weer jarenlang goe de muziek kan worden gemaakt. De map bevatte o.a. een vertaling van de wel zeer deskundige rede van dr. Lewis, voorheen inspekteur van het on derwijs in Wales (Engeland) dat, zoals men wellicht weet, ook tweetalig is en waar men een soortgelijke problematiek aantreft als in Nederland. Ook waren er enkele tijdschriften ingevoegd. In „De Stenen Man” vonden we een artikel, dat is te beschouwen als een „pleidooi” van een buitenstaander, nl. van P. J. Meer tens, aan welk algemeen oriënterend betoog wij het volgende ontlenen. De heer Meertens meent, dat het dr. J. B. Schepers is geweest, die als eerste is opgekomen voor onderwijs in de Friese taal op Friese scholen. Ongeveer- veertig jaar geleden heeft De Holder dat pleidooi overgenomen. In diezelfde tijd werd de Provinciale Onderwijsraad van Friesland in het leven geroepen, die het denkbeeld overnam en het aan de regering doorgaf. In 1937 liet de wet-Slotemaker de Bruine toe dat „daar, waar naast de Nederlandse taal een streektaal in levend gebruik is, onder lezen en Nederlandse taal enige kennis van die streektaal begrepen kan zijn.” Voorzichtiger kon het al niet, maar het was althans een begin. En al een jaar later waren er een honderd lagere scho len in Friesland waar het Fries als leer vak in de hoogste klassen was ingevoerd. Voorlopig zou het daarbij blijven. Maar toen in 1950 P. Post, die in Nederlands- Indië de tweetaligheid in 't lager onder wijs bestudeerd had, een onderzoek in stelde naar de prestaties van 12- en 14-jarige leerlingen op taalgebied, bleek hem dat deze in Friesland ver beneden het landelijk gemiddelde lagen. Post weet dit aan het feit, dat het Friese kind op de lagere school niet met zijn Friese moedertaal, maar in het hem vreemde Nederlands werd ingewijd in de vakken die men daar pleegt te onderwijzen. Een voortgezet onderzoek bracht aan ’t licht dat Friessprekende kinderen die hun eerste onderricht in het Fries kregen minder moeilijkheden hadden met het aanleren van het Nederlands dan kinde ren die direkt met Nederlands onderricht begonnen waren. Dit argument moest ook diegenen aan spreken die minder enthousiast waren geweest voor de invoering van het Fries op de lagere scholen. Het heeft zeker bijgedragen tot de totstandkoming van de wet-Cals in 1955, die bepaalde dat „daar, waar naast de Nederlandse taal de Friese taal of een streektaal in le vend gebruik is, het leerplan kan bepa len, dat ten hoogste tot in het derde leerjaar de Friese taal of die streektaal rjucht fan veto as it harren oer de hege skuon giet. Folie nuodliker is it Noorden des lands foar den Haech oer, hwant der stiet men foar in burcht fan ministery’s, dêr’t it jild weikomme moat. Jo hawwe der wol, it rjucht fan freegjen en oanstean, mar hoe’t hja der bislisse, dat is har saek. Jo kinne dan wol wegerje as it net nei it sin is, mar dan gean jo foarby. Nou hat men, al fan de earste dei of, dat men fan rykswege op it departemint oan it dokteren gien is mei de efter- bliuwende gebieten, foreale west op in bipaelde theory: de saneamde agglome- raesje en ütstrielingstheory. Dy sjocht de oplossing fan üs probleem sa; Meitsje earst troch sterke stipe in greate kearn (stêd). Hat dizze stêd bipaelde greatte, dan sil dy fierder al makliker en mear bidriuwen ta him lüke en sterk groeije. Fanüt dy stêd komt dan yn twadde yn- stansje in ütstrieling nei büten, dy’t de hiele streek mei optilt en ta nij libben bringt. En sa sil in swak ekonomysk ge- biet, nel forrin fan inkelde tsientallen jierren, ta bloei komme. Dizze theore- tyske hypothese komt hyltiid om ’e hoe- ke as it departemint fan Ekonomyske saken him hearre lit. Haldt men dat foar eagen, dan kloppet de nota oer it Noarden as in bus. It Noarden is in swak ekonomysk gebiet, it moat for- bettere wurde, der is in stêd, dy’t fier- wei de greatste is, dus, meitsje dy stêd greater en sterker en dan sil dêrwei de ütstrieling bigjinne oer dat hiele Noar den. Grins is yn de eagen fan de ekono- men fan it departemint it greate lük- hynder foar de wein fan it Noarden. Dat Een afgeladen Harmoniezaal heeft gisteren geboeid geluisterd naar enkele toespraken over het probleem van de tweetaligheid in Friesland. Van vele zijden waren ze gekomen; Friese statenleden, gedeputeerden, burgemeesters, school besturen, maar vooral de vakmensen zelf: onderwijzers, le.raren, kleuterleidsters, onderwqs-inspekteurs. Een grote verscheidenheid van toehoorders, die echter allen iets gemeen hadden: belangstelling voor de problematiek van het tweetalig onder wijs. De inleidingen waren ver van gemakkeljjk en het zou ons te ver voeren hier een resume? te geven, daar de probleemstelling wel wat aan de vaktechnische kant was gehouden. Gelukkig maar voor hen die zich (nog) niet ai te zeer in de materie hadden ingewerkt, werd aan elk der deelnemers aan dit kongres een map verstrekt die ruimschoots informatie bood. wol sizze, it is noch net sa fier, mar der moat it hinne. Hjir binne de wurden fan de ministers seis: „Waar het in het Noorden in vergelijking met andere landsdelen echter ook nog aan schort, is de aanwezigheid van een enkele veelzij dige, grote stedelijke agglomeratie, die als de economische motor voor een uit gestrekt gebied kan fungeren en o.a. door haar gevarieerde arbeidsmarkt een sterke aantrekkingskracht kan uitoefe nen op nieuwe, stuwende bedrijvigheid van modern karakter!” Dus: „daar schort het aan”. Nou it is wol aerdich foun, mar it is fansels net wier. Hwant as it dit is, dêr’t it „Het Noorden aan schort”, hoe stiet it dan mei alle oare provinsjes büten de beide Hollannen? Op Eindhoven nei binne alle greate sted- den yn dy acht provinsjes lytser as Grins. Hwerom „schort het” nou by üs oan in greate stêd. Is Grins net great genoch foar dit doel, hoe great moat in stêd dan wêze om de agglomeraesje- en ütstrielingsfunksje forfolje to kinnen? En hwer hat Eindhoven syn groei oan to tankjen, oan hokfoar greate stêd? Oan Brussel faeks of Rotterdam? Of is Eindhoven great en sterk wurden troch in bitüfte smid, dy’t yn it earme efter- lan fan Braban bigoun is mei in pear sinten en in hierd pakhüs Doe’t de jon- mede als voertaal bij het onderwijs wordt gebezigd”. Daarmee was men weer een stap verder en sindsdien heeft Frielsand zg. Friese scholen. Deze aan duiding is niet vrij van enige overdrij ving, want men verstaat daaronder niet, zoals een buitenstaander op het eerste gezicht zou denken, scholen waarin het hele onderwijs in het Fries wordt ge geven ,maar scholen waar de kinderen leren lezen, schrijven en rekenen in het Fries en pas op het eind van het tweede leerjaar Nederlands leren, dat dan gaan deweg ook de voertaal van het onderwijs wordt. Het spreekt vanzelf dat derge lijke scholen alleen mogelijk zijn in een plaats of streek waar het Fries, en niet het Nederlands, de voertaal is. De Friezen konden tevreden zijn, en ze waren het ook, tevreden en dankbaar. Maar niet alle Friezen waren voldaan. En de heer Meertens gelooft dat deze onvoldanen gelijk hadden - en hebben. Wat is het geval? De Friezen zijn na By Van der Meulen tusken Achlum en Hitzum binne earste soart jonge föle en aldere fóle geiten to keap. Sneins net. de stêd Grins yn dy tiid. Troch de firma Philips is dizze stêd nou ütgroeid ta ticht oan de 200.000 minsken. Hie it oan de autoriteiten lein, dan wie der neat komd hwant, doe’t de Süd-Willemsfeart groe ven waerd, gie men Eindhoven foarby. Letter ha se op eigen kosten in kanael makke. En hoe stiet it mei it twadde punt: de ütstrieling? Hwannear bigjint dat dan en hoe fier giet dat Ijocht en dy waerm- te? Ik haw jierren yn it Noarden fan Grins wenne, mar ik haw neat oars sjoen as dat dy greate stêd Grins it ei gen ekonomysk libben öfrimde. Bakker en slachter koene noch sahwat it libben hélde, mar foar alles, hwat net dagelikse kost wie, gie men „naor stad”. Dêrom lizze der yn it Noarden fan Grins tsien tallen greate en lytse doarpen op ’e rêch Fanwege de ütstrieling De greate foroaring foar de hoeke Delf- syl en Appingadam is komd troch de Ontdekking fan it salt, dêrt de greate soadafabriken üt fuortkomd binne en mei it ierdgas de aluminiumyndustry. Dit soart basisyndustryen kinne in hiele streek omheech bringe, sa as de Heech- ounen yn Ymuiden. Mar as de bloei fan Fryslan komme moat fanüt dizze hoeke, dan lizzè de müzen strak dea foar de spine. Foar Grins is it in moai ding en foar har binne wy der bliid mei, mar as men mei fantastyske theoryen üs wiis- meitsje wol, dat Fryslan hjir mei om heech giet, dan is dit net mear as ape- koal mei in sabeare, wittenskiplik saus- ke. Minister Schut hat Fryslan foar skut set. Nomen est omen!

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1