Noord=Koreanen brengen Ga üe Shroar een Amerikaans schip op A.R.P. WAS KARIG BEDEELD MET BURGEMEESTERS Een socialistische nederlaag in Denemarken VRIJDAG 2 FEBRUARI 1968 107e JAARGANG No. 9 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND J. s. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Gouden filmpjes De voorjaarsklop Kleurig kwakkelen 256 jaar oud doek jjevonden Bolswards Nieuwshlai Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS I Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum Hwat hat Terughoudendheid De eerste Lemster bokking aangevoerd. Lening Stimulerende maatregelen Burgemeesters KEULEN. Opblaasbare stoelen, zogenaamde „bubble seats”, schijnen steeds meer opgang te maken. Indien u gasten krijgt, blaast u van tevoren even een paar stoelen op. De zetels, die we hier zien, zijn van Italiaanse makelij. Ver krijgbaar in helder transparant, rood, oranje, geel en blauw. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Deze kleurige maxi-pullover (of is het een micro-jurk van dralon zou ove rigens weer eens iets anders zijn. Voor de „witte” dagen, wanneer uw bezig heden buitenshuis het karakter van de wintersport dragen. Uitgave: A. J. OS1NGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Gevestigd te Bolsward Simon Ouendag van Sneek. Adres: Franekerstr. F. 61. Tclef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Socialistische nederlaag in Denemarken De Anti Revolutionaire Partij is wat boos op het beleid, dat in Nederland wordt gevoerd ten aanzien van de be noeming van burgemeesters. Niet ten onrechte, zo blijkt uit een recente pu- blikatie in het weekblad Nederlandse Gedachten van de ARP. Bij de 41 ge meenten in Nederland, die meer dan vjjf- Het te Workum verschijnende blad „De Banier” is op 1 februari overgegaan aan de uitgever A. J. Osinga te Sneek. Zeilvaart nog steeds onmogelijk door ijs gang voor de kust. Enorme toeloop bij het boerenboelgoed bij W. van der Meer te Wons. Vrouwenbetoging tegen de duurte en het gebrek aan vet. De Fryske Krite voert op „De sang fan ’e tiid” van Y. C. Schuitmaker. Proces-verbaal opgemaakt wegens het zich met onbeschermde hoedenpennen bevinden in de tram. Het marktgeld te Bolsward gewijzigd. Het is voortaan: paard en veulen f 0,15, rund, hokling en stier f 0,15, kalf 7% cent, varken 7% cent, big 4 cent, schaap 5 cent, lam of geit 3 cent. Op voorstel van de heer Wierema wordt dit laatste bedrag eveneens op 5 cent gebracht. De heer Hooiring vreest, dat verhoging van het marktgeld ook in de hand kan wer ken, dat buiten de markt om handel ge dreven wordt. Elk klaget oer it waer mar net ien docht der hwat oan De sneeuwklok Is al reeds gewekt En heeft plaatselijk De aard bedekt Het hoge Noorden heeft de primeur Een vroege klop Op de voorjaarsdeur. Abonnementsprijs f 3.50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 le week februari 1918 Met zonnestralen Gul en licht Wordt de goodwill Van de maand gesticht. Nog even maar Een kleine tijd En hij staat er weer In wit habijt. Het vervoer van manufacturen verboden. Er mag door grossiers geen kaas meer worden geleverd aan hotels, gestichten, enz. Om de stijgende overheidsuitgaven te financieren zal de staat - geheel volgens de in de laatste miljardennota opgeno men regeling - een nieuwe lening uit schrijven. Het wordt een 6% pet. staats lening, die wordt uitgegeven tegen een koers van 99% pet. De stukken worden duizend en honderd gulden. Her zijn ge tallen, die op zich weinig zeggen, maar die voor de financiële deskundigen toch een klein beetje als verrassing zijn ge komen. De hoogte van het percentage der rentevergoeding is namelijk ten op zichte van vorige staatsleningen wat ge zakt. Een gunstig voorteken. Het zou er op duiden, dat de kapitaalmarkt weer iets ruimer is geworden. Hetgeen nodig is voor het soepel verlopen van de zo broodnodige investeringen. meerderheid van zg. burgerlijke partijen is ontstaan, die mogelijkerwijze zal lei den tot een regering van conservatieven, de liberale partij Venstre en de links liberalen ofwel de radikalen. De sociaal-democraten, die onder pre mier Krag een minderheidsregering vormden, welke kon rekenen op de steun van de volkssocialisten, vielen met 4 pet. tot 34.2, terwijl de volkssocialisten, die in 1966 nog bijna 11 pet. hadden be haald ,nu niet verder kwamen dan 6 pet. Twee pct. van hun stemmen is gegaan naar de nieuwe linkse socialisten, die zich in december van de volkssocialisten hadden afgescheiden, toen dezen de re gering wensten te blijven steunen bij haar poging een gedeeltelijke loonstop er door te krijgen om het effekt van de Deense devaluatie niet te snel teloor te laten gaan. In het burgerlijke kamp is de grootste winst gegaan naar de radikalen, die van 7.3 pet. maar liefst op 15 pet. kwa men. Deze partij heeft altijd een vrij linkse signatuur en vormt eigenlijk een brug tussen de sociaal-demokraten en de andere partijen, waarbij nog komt, dat zij door haar pacifisme aantrekke lijk is voor velen van de linkerzijde, d’e met de socialistische partijen ontevre den zijn. De conservatieven hebben lichte winst geboekt, Venstre is iets achteruit ge gaan. Maar voor een regeringsvorming zitten de radikalen op de wip. Zij gaan ervan uit, dat een zo breed mogelijke partij het beste is. Alleen met de sociaal -demokraten willen zij niet in zee, met de conservatieven en Venstre eventueel. Maar de leiding moet ernstig rekening houden met verzet in haar jongeren organisatie tegen een coalitie met de rechtse partijen. Een incident dreigt uit te groeien tot een gevaarlijke situatie, waaraan de er bij betrokken partijen zich nog slechts met moeite kunnen ontworstelen. Dat incident is het opbrengen door vier Noordkoreaanse patrouilleboten van de Pueblo, een Amerikaans radlo-afluisterschip van 900 ton met een bemanning van 83 koppen, naar de Noordkoreaanse haven Wonsan. Niemand ontkent, dat het schip bezig was Noordkoreaanse radioboodschappen af te luisteren, hetgeen onder spionage of contraspionage valt, zoals al zo vaak met verfijnde afluister- inrichtingen uitgeruste Russische treiters hebben gedaan in de buurt van ge allieerde vloten. Dergelijke Russische schepen worden ook herhaaldelijk voor de Amerikaanse kust waargenomen. nog betrekkelijk bescheiden, als men bedenkt, dat West-Duitsland vorig jaar twee konjunktuurinjekties van 7.5 mil jard mark heeft gegeven. De opzet is, dat de maatregelen een groei van het nationale produkt van 5 pet. moeten bewerken (vorig jaar tegen de 4), want men heeft becijferd, dat de werkloosheid (geschat op 470.000 man) pas zal gaan afnemen wanneer dat cij fer van 5 is bereikt. Indien de maatre gelen niet het gewenste effekt hebben, kan men aanvullende stappen verwach ten. Van belang zal zijn hoe de ont wikkeling in Duitsland gaat. Daar ver wacht men al enkele maanden een op leving, maar het is niet onmogelijk, dat de Amerikaanse maatregelen om inves teringen in Europa voorlopig te verbie den, een nadelige uitwerking op de Duit se ekonomie zullen hebben. Wellicht blijft hierdoor de opleving langer uit. Minister Schiller loopt al met plannen voor aanvullende stimulansen, maar het verzet hiertegen van Strauss, de minis ter van financiën, is nog te groot. Verkiezingen in Denemarken hebben de sociaal-democraten en de socialistische volkspartij een zware nederlaag bezorgd, waardoor er in het parlement nu een Met donker groen Vol kracht en wil Siert het de hoek Van de hof, nu stil. Sommigen van ons voelen het aan hun eksteroog, anderen krijgen een lichtelijk opgezwollen oorlelletje. Weer anderen kijken eenvoudigweg naar de lucht. Maar het komt allemaal op hetzelfde neer: wij zijn in staat het naderen van depressies te voorspellen, van hoge drukgebieden en van koufronten. Menige toerist heeft met stijgende verbazing ons land be zocht: zelfs de eerste de beste kleuter kon hem vertellen, wanneer de wind niet goed zat, en hoe verkeerd dat zou uit pakken. Wij zijn een weervoorspellende natie en we zijn op alles voorbereid. Een zomer kan het zo gek niet maken, of wij heb ben er wel een vestje voor, en ook de winter laat ons zelden met de mond vol (klapper)tanden staan. Of de sneeuw nu bij lawines uit de hemel waaiert, of dat we van het ene hagelbuitje in het andere motregentje kwakkelen, aan kleren ont breekt het ons niet. ten, maar de instelling van een mini- mum-grens in onze huidige, evenredige vertegenwoordiging. De CHU meent, dat al heel wat kan worden gered indien wordt bepaald, dat politieke partijen al leen een Kamerzetel kunnen krijgen wanneer zij minimaal twee of drie pro cent van het totaal uitgebrachte aantal stemmen veroveren. De CHU-studie heeft nog tot enkele in teressante konklusies geleid. Zo meent de wetenschappelijke afdeling van de CHU, dat tijdelijke of incidentele stem busakkoorden volstrekt onaanvaardbaar zijn. Wanneer zo'n akkoord wordt ge sloten en de deelnemers de meerderheid behalen, zijn de Kamerledenen gedwon gen het akkoord uit te voeren. Waar blijft dan hun eigen verantwoordelijk heid en hun verplichtingen, zonder last of ruggespraak met hen, die benoemen, te stemmen? Aldus de CHU-vraag. De moeilijke verhouding tussen Kamerleden en kiezers kan, meent de CHU, veel be ter worden opgelost via een betere kom- munikatie en voorlichting. Het zou daar om beter zijn .aldus de CHU, het in 1924 opgeheven korte verslag van de Kamervergaderingen weer eens in leven te roepen. Hetgeen nog niet eens zo’n gek idee is. tigduizend inwoners hebben, zijn er slechts twee aan te wijzen met een ARP- burgemeester. Liefst veertien hebben n burgervader, die gerekend wenst te wor den tot de KVP, ook veertien die bij de PvdA behoren, vijf van de CHU en vier van de WD. Twee burgemeesters zijn partijloos. In totaal heeft Nederland 941 gemeenten. Honderd en zeventien daar van worden bestuurd door een burger vader, die politiek tot de ARP moet worden gerekend. Dat is op zich een aardige verdeling. Wanneer men echter de omvang van de gemeenten meerekent komt de ARP er maar karig af. De Noord-Koreanen betogen, dat het schip zich binnen de Noordkoreaanse territoriale wateren bevond, hetgeen de Amerikanen bestrijden. Een Amerikaans verzoek het schip terug te geven werd van de hand gewezen. Rusland weigerde goede diensten te verlenen, waarom Amerika het had verzocht. Toen besloot president Johnson 14.600 reservisten on der de wapenen te roepen en de Veilig heidsraad van de Ver. Naties te ver zoeken zo snel mogelijk bijeen te komen. De Veiligheidsraad is bijeen geweest, maar daar is men ook geen stap verder gekomen. Op het ogenblik van schrijven werkt men achter de schermen nog aan formules waarmee alle partijen vrede zou i kunnen hebben. Het oproepen van de reservisten werd gezien als een waarschuwing aan het adres van Noord- Korea, maar het is duidelijk, dat dit er Noord-Korea niet toe zal brengen de be manningsleden of zelfs het schip vrij te laten. Het leek er op, dat de Amerikaan se president zich in de moeilijke positie had laten lokken, dat hij een teruggave zou eisen, die slechts door militaire maatregelen mogelijk zou zijn, ën tege lijk zich een militaire aanleiding zou laten geven om geweld te gebruiken. In eën dergelijke situatie is het uitblijven van geweld meer een prestigeverlies dan het erkennen in een incident aan het kortste eind te hebben getrokken. Geleerden van een Schots laboratorium hebben kortgeleden een opmerkelijk doek onderzocht dat 256 jaar onder water in een Hollands scheepswrak heeft gelegen. Het schip, de „De Liefde”, was een Oost-Indiëvaarder die in 1711 in de buurt van de Out Skerries eilanden ten noor den van Schotland is gezonken. Slechts een van de 300 opvarenden werd gered. Toen de teer, het zand en roest van het doek verwijderd waren bleek dit nog verrassend sterk en vertoonde slechts 'n geringe chemische of fotochemische in werking. De geleerden troffen echter wel sporen van microbiologische schade aan. en Wymbritseradeel. Zelfs de middelgrote partijen, zoals D’66 en de beide prot. chr. groeperingen, kunnen terecht een distriktenstelsel met angst tegemoet zien. Weliswaar zullen zij in staat zijn om in sommige distrik- ten een meerderheid te behalen of zo veel stemmen, dat er nog wel een zetel mee is te verdienen, het totaal zal naar alle waarschijnlijkheid toch lager uit vallen dan het huidige. De grote par tijen, zoals KVP en PvdA, zullen - voor zover men nu in het koffiedik kan kij ken - met de grote winst van zo’n stelsel gaan strijken. De Chr. Hist. Unie - als vertegenwoor diger van de middengroepen - is als eer ste in verzet gekomen tegen het voor stel van de staatskommissie. In een rapport aan CHU-minister Beernink van binnenlandse zaken zegt de Jhr. mr. A. F. de Savomin Lohmanstichting (het studiecentrum van de CHU), dat een distriktenstelsel voor landelijke verkie zingen geen ideale weergave kan geven van de politieke inzichten in ons land. Het huidige stelsel van evenredige ver tegenwoordiging verdient de voorkeur - ondanks zijn bezwaren - boven een dis triktenstelsel omdat het de staatkundige en levensbeschouwelijke stromingen onder de kiezers zo zuiver mogelijk weerspiegelt, aldus het CHU-studiecen- trum. Bij het huidige stelsel kunnen de kiezers toch enige ekstra invloed uit oefenen, meent de CHU, namelijk door het uitbrengen van voorkeurstemmen. Toch meent ook de CHU, dat het huidige stelsel - met alle mogelijkheden voor zeer kleine splinterpartijen, die niet meer dan één of twee zetels winnen - niet helemaal voldoet. Als oplossing tegen de vorming van (te) kleine groe peringen in ons politieke bestel ziet de CHU echter niet het kiezen via distrik- De Franse regering heeft maatregelen afgekondigd ter stimulering van de ekonomie. Voor het lopende jaar wordt de inkomstenbelasting, behalve voor de zeer hoge salarissen, verlaagd met 5 pet. De kinderbijslag wordt met 4.5 pet. verhoogd en de ouderdomsuitkering met 100 frs. per jaar Daarnaast zal de rege ring meer besteden aan sociale woning- j bouw en zal zij de investeringsaftrek j voor ondernemingen flink verruimen. In totaal zal dat de staat aan uitgaven en j derving van inkomsten ongeveer 3 mil- jard frs. kosten. De maatregelen zijn üs hjoed to sizzen i Leek er aanvankelijk weinig anders als uitweg mogelijk dan het gebruik van geweld, hoe dan ook, in de toespraak, die Johnson vrijdagavond tot het Ame rikaanse volk heeft gericht, verduide lijkte hij waarom hij de reservisten had opgeroepen. Hij bracht een wat duide lijker verband tot stand met de Noord- Koreaanse infiltraties in Zuid-Korea, die erop zouden kunnen wijzen, dat Noord- Korea pogingen wil doen een Zuid- koreaanse guerrilla te doen starten. Is de verhoging van de Amerikaanse pa raatheid soms niet meer dan een waar schuwing aan de Noord-Koreanen zich niet verder in avonturen te storten Het is ook niet ónmogelijk, dat Johnson is geschrokken van de geringe paraat heid van de Amerikaanse strijdkrachten in de buurt van Korea, die de Pueblo niet te hulp zijn gekomen. Er blijven gevaarlijke elementen in de toestand zitten, vooral indien diplomatieke mid delen om schip en bemanning terug te krijgen geen sukses hebben. Men moet er evenwel van uitgaan, dat Amerika, gebonden als 't is in Vietnam, waar de Noord-Vietnamezen op het punt lijken een zwaar offensief te openen in de noordelijke provincies van Zuid-Viet nam, niet de minste behoefte heeft aan een nieuw front. Men heeft ook sterk de indruk, dat Rusland in geen enkel opzicht voelt voor verdere komplikaties in het verre oosten. De staatskommissie, die onder leiding van oud-premier Cals nogal geheimzinnig werkt aan een herziening van onze grondwet, heeft toch wat laten uitlekken over de gedachten, die leven rond ons kiesstelsel. Met enige opzet. Het is altijd nuttig om al enige diskussie uit te lokken vóór definitieve voorstellen op tafel komen. Het gaat in dit geval om een herziening van ons kiesstelsel voor de samenstelling van de Tweede Kamer. Tot nu toe moeten wij het doen behelpen, zeggen velen - met een systeem, waarbij landelijk de stemmen worden geteld en verdeeld. De staatskommissie, die een nieuwe grondwet moet opstellen, voelt in meerderheid voor een systeem .waarbij per distrikt een bepaald aantal Kamer zetels wordt verdeeld. Een systeem, dat nogal grote gevolgen kan hebben. Bij een landelijke verdeelsleutel maken kleine partijen nog altijd kans op één of twee zetels. Wanneer echter als eis wordt gesteld, dat voor een Kamerzetel de meerderheid nodig is in één of twee distrikten, wordt het voor kleine partijen een heel stuk moeiiyker. De grotere partijen, zoals KVP, PvdA, CHU, ARP en VVD, zullen altijd wel kans zien om in een aantal distrikten een redelijk over wicht te behalen. Dit wordt echter bijzonder moeilijk, zo niet onmogelijk, voor partijen zoals de Staatkunig Gereformeerde Partij, de Boerenpartij of het Gereformeerd Politiek Verbond. i rt

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1