Nieuwjaarsrede Burgemeester Originele R. Alta, Hennaarderadeel verzamelaktie Gabe SKroar Het solistenconcours Wonseradeel m K 2 ■I ÉM In 1967 grote bouwactiviteit in Hennaarderadeel i 107e JAARGANG No. 10 DINSDAG 6 FEBRUARI 1968 es Fan de Martinytoer Zilveren filmpj Fg Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Wymbritseradeel. I Hwat hal Zie ommezijde. Sneek telt thans 17759 inwoners. de onder 1. 4. h 'I 9 Advertentieprijs 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Van der Plaats N.V. te Bolsward is ge start met een originele verzamelaktie. Bij aankoop van 4 pakjes PIM of PIM plantenmargarine wordt gratis 'n olym pische sportknoop van metaal verstrekt. Op elke knoop is afgebeeld een Neder landse deelnemer aan de olympische spelen. Tevens is op de knoop vermeld de naam van de deelnemer en de tak van sport, waarin hij uitkomt. In totaal zijn er ongeveer 70 verschil lende' knopen verkrijgbaar. De eerste serie van 14 personen zijn onze nationale schaatskampioenen, waarvan wij in Gre noble zoveel verwachten. Om in de sfeer te blijven van de olympische spelen heelt Van der Plaats de 4 pakjes margarne verpakt in een olympisch doosje met daarop afgebeeld de bobsleebaan en de ijsbaan van Grenoble en twee aktie- foto’s van Cees Verkerk en Stien Kaiser, De sportjournalist Jan Cottaar fungeert als olympische gids. De kleermakersknecht Dirk Hofman her dacht het feit, dat hij gedurende 35 jaar bij de kleermaker affaire van de heer A. Koopmans is werkzaam geweest. Hij is nu 73 jaar. Nog dagelijks verricht hij zijn werk op de sniderstafel. Bedankt voor Enschede Ds. K. H. Sicca- ma te Arum. ,,Nut en Nocht” to Nijlan dit jier 75 jier. De hear H. Reitsma fan Wytmarsum, skreau in revu, dy’t nou al drok ynstu- dearre wurdt. Er bieden zich aan twee boereknechten. Leeftijd 15 en 17 jaar. Chr. beg. Omg. Bolsward. Br. aan Tj. Jongstra, Heiden schap 20. Te koop een eikenhouten kabinet. Prijs f 85,—. W. Vos, Kaatsplein 2, Witmar- sum. Aanbreien van kousen en sokken. Deze week kunnen wij weer aanbreiwerk aan nemen. De wolwinkel van Muizelaar. Uitgave: A. J. OS1NGA N V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) 2. 3. 2e week februari 1943 „Asaf” Lollum kwam nu niet bepaald goed beslagen ten ijs, maar het vervolg werd al beter door middel van C. Rus- ticus, M. v. d. Sluis, P. Akkerman en I. Baander uit Lollum, die „Rest less Watens” van Rimmen met een eerste prijs beloond zagen, ’s Middags werd het blazen van D. Bruinsma en H. Folkerts, beide nog jeugdige muzikanten, met een knappe tweede prijs beloond. „Us Sjon- gen’ ’uit Burgwerd kwam wel bijzonder goed voor de dag; vier deelnemers en evenzoveel eerste prijzen. Het opval lendste resultaat van het morgenpro- granima was de uitvoering van „Bist du bei mir” van J .S. Bach door zang- soliste G. Boorsma, het werd een zeer goede uitvoering, hulde. Bijzonder mooi klonk ook „Wees welkom” van R. Bein- Mén, is de greatste liger dy’t der bistiet hy is de moardner fan in goede namme de forballer fan it lok Abonnementsprijs f 3.50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Het eerste solistenconcours van de Fe deratie van muziek- en zangverenigin gen in Wonseradeel is een groot sukses geworden. Tot die slotkonklusie kwam men zaterdagavond in het Dorpshuis te Lollum, waar dit feest werd gehouden. Meer dan vijftig solisten en solistische groepen hadden zich voor dit concours opgegeven, wat een bijzonder hoopge vend verschijnsel is. De meesten waren instrumentalisten maar het is ook dui delijk gebleken dat je ook als zanger of zangeres van een koor best op het toneel kan verschijnen. Het programma was heel goed bezet en daardoor was men genoodzaakt om ’s morgens om 10 uur al te starten. Ondanks de enorme toeloop van solisten kreeg de dag een bijzonder vlot verloop. Om goed tien uur ’s avonds kon voorzitter KI. v. d. Ley uit Kimswerd de slotbalans opma ken en de laatste uitslagen vermelden. De prestaties werden beoordeeld door de heer Bram Feenstra uit IJlst. De publieke belangstelling voor dit evene ment was vooral ’s middags en ’s avonds groot. De eerste muzikale klap was beslist geen daalder waard. Een kwartet van ROTTERDAM. De meest uiteenlopende goederen, ter waarde van enige tienduizenden guldens, zijn - volgens de politie alhier - in de afgelopen weken gestolen door personeel van het Duitse bergingsbedrijf tijdens de berging van de Hornland, het in de Nieuwe Waterweg gezonken Duitse vrachtschip. Twee rechercheurs bekijken de gevarieerde buit. de plannen fan Minister Bakker oer de plannen foar de wegen. In boppeslach achtsje wy it bislüt de óf slütdyk fjouwerbaens to meitsjen. Dêr- troch wurdt de forbining foar in great diel fan Fryslan mei it westen stikken better en feiliger. It forkear kin dêr- troch yn minder tiid hin en wer komme en dat bitsjut foar in eksintrysk lizzende provinsje bliuwende winst. Der komt by, dat de wikselwurking mei Noard-Hol- lan al ta in libbene bidriuwichheit lieden hat en men hjir to meitsjen hat mei in sterk oanwinnend ekonomysk gebiet. De ynfloed fan it kompleks yn Ymuiden- Velzen is nou al to’n noarden fan Alk maar düdlik to fielen, alles wiist derop, dat dizze basisyndustrie jit greate eks- pansy-mooglikheden hat. Hoe tichter wy oan dat Noard-Hollan komme kinne, hoe better it my liket. Yn it Ijocht fan de fierdere droechlizzing fan de Flevo-pol- ders en de Markerwaerd wurdt dit pers- pektyf alle jierren gunstiger. Der wurdt ek drok wurke oan de forbettering fan it trajekt: Hoorn-Amsterdam en dan sjoch ik folie mear Ijocht oan dit tra jekt dan oan de „ütstrieling” fan Grins- Delfsyl. De flotte en floatige Noard- Hollanner leit üs dêrby folie better en Amsterdam hat al fanaids in greate keppel Friezen in nij wurk en wenplak jown. Dêrom bin ik tige bliid mei de fordübeling fan de ófslütdyk. Tomear omt hjir as fansels efterwei komme moast de fordübeling fan rykswei 43 fan de öfslütdyk nei Grins. Dizze léste wei rint troch in bilangryk diel fan Fryslan, DA NANG, Zuid-Vietnam. De lichamen van dertig gesneuvelde Vietcong- strijders liggen op een rij om, indien mogeiyk, geïdentificeerd te woerden. Volgens het Amerikaanse opperbevel zjjn 10.553 Vietcongleden en Noord- vietnamezen gedood tegen 917 militairen aan de kant van Zuid-Vietnam en zijn bondgenoten. Te koop gevraagd gebruikte kookpot. W. Hoekstra, bakker te Lollum. Hwertroch plakken as Makkum, Boal- sert, Snits, de Jouwer, it Hearrenfean en de fierdere Walden nije kansen krije. As men by ünderfining wit, hoe folie drok- ker dizze wei yn de léste fiif jier wurden is en hoe al dy plakken, dy’t ik hjirbop- pe neamde, opfleurje, dan is dit bislüt in felisitaesje wurdich. De ófslütdyk sil yn trije-, fjouwer jier klear wêze, wylst de rykswei 43 yn 1974 klear kin. In oare bilangrike wei giet troch de Noardeastpolder via Kampen nei it mid den fan it lan. De oansluting dêrop sil troch it meitsjen fan it trajekt Akkrom- de Jouwer en de nije dyk fan de Jouwer nei Lemmer, diels troch de Tsjükemar, gans makliker en better wurde. Deselde wei sil ek fan Emmeloard óf oer de Swolse hoek en de ringdiken fan Easte- lik en Südlik Flevolan in koarte forbi ning jaen mei Amsterdam. En dêrmei is it wegenperspektyf op bilangrike pun ten gunstiger wurden. Nei üs miening binne dizze greate wegen de bilangrykste struktuerforbettering, dy’t men neist de swiere yndustry bigea- re kin. It is ek wol opmerklik, dat it bi- driuwslibben fan de plakken oan rykswei 43 folie gunstiger is as yn de measte oare kontreijen. Hwat bygelyks de léste tsien jier in plak as de Jouwer folget, in plak, dat gjin kearn wurde mocht, mar hurder groeit as de measte kearnen dog- ge, dy biseft al mear, dat hji ien fan de bilangrykste punten leit, hwert de ekonomyske groei op fêstsit. It sprekt foar Fryslan dan ek fansels, dat hja de wegen, dy’t op har eigen plan DER BINNE EK POSITIVE DINGEN! Neist de folie krityk, dy’t op de nota oer it Noarden sein wurde moat, stean ek I positive kanten. Sasear gjin great nijs en foar intimi winlik al bikend, is it dochs goed, dat dizze offisiële meidielin- gen nou komd binne. Dit is treastend foar aldejingen, dy’t yn de neidruk op de krite Grins-Delfsyl earder in gefaer foar Fryslan sjogge as in soulaes. Hwant hoe sterker de stream fan it sintrom fan it lün nei Grins-Delfsyl wurdt, destoinear docht it bliken, dat Fryslan isolearre wurdt. Dêrom binne wy ynnommen mei tema wat door een damessextet werd uitgevoerd, het dubbelkwartet deed daar met „Jounbea” van Hoogslag niet veel voor onder. Soliste Sj. Kooistra gaf een zuivere uitvoering van „Op mijn Heiland” van H. de Wolf maar de uit spraak had iets duidelijker gekunt. De vertegenwoordigers van Concordia Exmorra waren niet zo erg gelukkig. Es-bassist Wiersma demonstreerde wel een knappe techniek maar de onderlin ge zuiverheid liet nogal wat te wensen over. Ditzelfde geldt ook voor bugel- blazers U. Feenstra en Tj. Bergsma, bovendien was de uitvoering van „Da niël et Alain” van Delbecq wat vlak van voordracht. Ook de mensen van Doarp- sang ta Gods eare uit Ferwoude vielen eerlijk gezegd wat tegen. Een dubbel kwartet kampte wat met de zuiverheid en ook de stemverhoudingen waren niet altijd even gunstig. B. Visser begon in „Agnus Dei” van Bizet bepaald zwak maar later werd het gaandeweg beter. Het middagprogramma was voor een groot gedeelte gereserveerd voor leden van OKK uit Kimswerd en vooral de jeugdleden van dit korps (veelal leer lingen van de heer Wijbenga) weerden zich uitstekend. Nadat mej. L. de Vries en de heer A. Politiek lang niet onaar dig hadden gespeeld .toonde schuiftrom- bonist G. Brunia zich in de „15e solo de concours’ ’van Porret bijzonder tref zeker qua intonatie, ook de toon was te waarderen. R. v. d. Meulen kwam juist iets tekort in „Schenk man sich rosen”, maar bassist Sieswerda toonde dat hij zijn instrument zeer goed beheerst. „De dans der teddyberen” van Jakma kreeg een vlotte en technisch bijzonder knappe uitvoering. Ook M. v. d. Ley (bugel) toonde zich in „Der vogelhandler” van Zeiler al aardig muzikaal. A. Soolsma was er nog niet helemaal maar H .Post- ma (altsax) deed in „Reverie et polka” hele leuke dingen, vooral muzikaal. Ja. en dan de meisjes A. v. d. Zee en A. üs hjoed to sizzen 1 Jy Burgemeester R. Alta van Hennaarderadeel meende aan het begin van de vergadering in zijn nieuwjaarsrede over het algemeen niet te kunnen zeggen, dat wat Friesland betreft, het jaar erg rooskleurig is begonnen. In de pers heeft men voldoende kunnen lezen over de teleurstelling welke allerwege heerst over de nota Noorden des Lands. De algemene tendens is toch de stedelijke kernen zoveel mogelijk kansen geven, het platteland komt er over het algemeen bekaaid af. Dit komt wel in het bijzonder tot uitdrukking by de verdeling van het bouwvolume. Slechts voor 8 woningwetwoningen werd bouwvolume verstrekt. De moeilijkheden om te bouwen zijn eerder toe- dan afgenomen. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workurn en Deze duiveltjes der verspilling bedreigen uw rantsoen: Het aansteekvlammetje geyser; Het lampje, dat onnodig brandt. Onnodig sterke lampen, waan' zwak kere ook dienst kunnen doen. De radio als u er niet naar luistert. v. Straten met hun „Anna-Lisa”, heel knap gedaan ,dit smaakt naar meer. Klaasje Attema schonk de „Rozen” met de nodige muzikaliteit en dat be zorgde haar een knappe eerste prijs. Na W. v. d. Meulen (tuba) weer een altsax- soliste: Houkje de Jong. „Reverie et polka’ ’klonk mooi, een muzikale maar ook technisch knappe uitvoering. Mej. Froukje Zwart bezit al een mooie toon maar „Roses of picardy” bleek toch nog een te zware opgave te zijn. B. v. d. Waren wij blij, dat wij u een reëel slui tende begroting konden aanbieden met een voor de gemeente Hennaarderadeel vrij behoorlijk bedrag op onvoorzien, door latere maatregelen is deze vreugde wel getemperd, aldus burgem. Alta. De financiële verhouding tussen rijk en ge meenten is nl. weer gewijzigd en wel bij de wet van 14 december 1967, dat is de wet houdende algemene verzekering bij zondere ziektekosten. Zoals u uit de memorie van toelichting op de gemeentebegroteaing bekend is wordt voor de rijksuitkering voor de faktor sociale zorg genomen het gemid delde van 80 pet. der laatste drie jaar. Dat was dus voor 1968, het gemiddelde over de jaren 1965, ’66 en ’67. Nu geldt, dat dit gemiddelde wordt gesteld op 80 pct. van de netto ten laste van de ge meente gebleven uitgaven over 1968. Een berekening van dit bedrag is zeer moeilijk, omdat nog niet met zekerheid vaststaat welke personen nu on der deze wet zullen vallen en daardoor steane, sa hurd en sa goed mooglik sjocht klear to krijen. Drachten-Ljouwert Dokkum-Ljouwert: Boalsert-Ljouwert: Boalsert-Balk-Lemmer, hja binne de tus- kenskeakels foar in snel forfier. As nou de finansiële middels om dizze wurken üt to fieren op tiid biskikber komme, kin yn de kommende fiif, seis jier de situaesje gans in stik forbetterje. En dat is it hwat de ündernimmers ne- dich ha om bitrouwen to hélden yn de groei fan har bidriuwen. Foar Boalsert liket dat net sa min. De beide greate su- velyndustryen Hollandia en de Molk- süker binne of sille oan it ütwreidzjen, de firma Van der Plaats siket ek om mear ekspansy, de Technyske Skoalle bout tsjin de klippen oan, it forpleech- hüs en revalidaesjesintrum Blomkamp moat ek mear romte en bédden ha, oare saken, sa as fan fa. Lunter binne oan in totale fornijing dwaende, it gounzet fan de boufakkers yn dizze goede stêd. Wy achtsje dat alhiel forantwurde, hwant mei it nije wegenplan komt de stêd op in knooppunt to lizzen fan greate wegen en sille de bidriuwen folie makliker en gau wer birikber wêze. As nou it regear ris ófstapt fan har ien- sidige theory en stüdzje makket fan it wiere patroan fan Fryslan, dan komt meidertiid noch wol ris in nota üt, dêr’t wy mear kinne as mei it wurk fan de ministers Schut en de Block. Mei Minis- ster Bakker kinne wy better prate, dy hat de saek tominsten in stik fierder brocht. Tj. de J. niet kan worden bepaald op dit moment of deze bepaling ook nadelige gevolgen voor de gemeente zal hebben. De ene gemeente heeft er wellicht voordeel van, de 'andere weer nadeel. Vandaar dat er een zekere voorzichtigheid in acht moet worden genomen. De tendens dat alles meer op de stede lijke centra wordt geconcentreerd, blijkt ook uit een verslag in de provinciale bla den van donderdag jl., waar de plan- kommissie meedeelt dat wat de tot stand koming van diverse objekten, zoals dorpshuizen, sportterrein, bibliotheken enz. meer het aksent zal worden gelegd op de stedelijke centra. Dank zij deze plankommissie heeft de gemeente It Dielshus gekregen, gymnastieklokaal in Oosterend, dorpshuis in Kubaard en kleedgelegenheid in Oosterend. Wat de wegen betreft, bij de prov. sta ten komt binnenkort een voorstel van ged. staten in behandeling voor wat be treft de indeling van de wegen en het vaststellen van een wegenfonds. Zoals u weet zijn er in onze gemeente thans se- kundaire wegen - de weg Dronrijp-Bols- ward en Franeker-Scharnegoutum, een tertiaire weg Oosterend-de Kliuw, ter wijl de overige wegen quartair zijn. De bedoeling is dat alleen de provinciale weg Bolsward-Wommels-Leeuwarden se cundair zal worden. De weg - ook de nieuwe - Franeker-Sneek wordt tertiair. De overige wegen, voor zover ze aan bepaalde eisen voldoen, worden quartair. Deze indeling en de daarbij behorende vei '’"üngsverordening uitkering wegen Frit id zal op de gemeentebegroting nog wei eens van grote invloed kunnen zijn. Wij zullen zeker reklameren tegen de indeling van wegen in een lagere klasse. Hoe groot de uitkeringen uit het wegenfonds zullen zijn, is nog zeer moeilijk te berekenen, omdat allerlei faktoren alg breedte van de weg, onder grond, verkeersintensiteit een rol spelen. Wel hebben wij over de jaren 1963 t.m. 1967 onlangs een voorlopige uitkering van de provincie gekregen voor de quar taire wegen, welk bedrag echter weer in een wegenfonds gestort wordt voor de gemeente. Voorlopig is het dus voor de gemeente slechts kasgeld. Voor onze gemeente bedroeg dit rond f 45.000. Deze uitkering is echter voorlopig. Cijfers voor 1968 zijn niet bekend en vandaar dat ook geen bedrag voor de quartaire noch voor de andere wegen is geraamd. Met deze uitkeringen zullen ook rente en afschrijving van kapitaalsinveste ringen voor nieuw aan te leggen wegen moeten worden betaald. In 1967 was er een grote bouwaktiviteit in de gemeente. Of dit in 1968 zal kun nen doorgaan moet worden afgewacht. Wel is in deze gemeente een ruim ge bruik gemaakt van de mogelijkheid om in het kader van de werkloosheidsbe strijding in het bouwbedrijf subsidie te kunnen verkrijgen voor de verbetering van de bedrijfspanden van agrarische bedrijven. Tot nu toe - de regeling werkt slechts een paar maanden - hebben 34 aanvragen om subsidie ons bereikt met een totaal bedrag van rond f 277.000. Het toegekende rijkssubsidie bedraagt rond f 60.000. De kosten van deze ob jekten varieerden van f 1500 tot f 30.000 Maximaal bedroeg het subsidie eenderde van f 10.000. Over het gebruik maken van deze regeling zijn wij niet ontevre den. Wat de scholenbouw betreft, verwijs ik u naar de memorie van toelichting. Met de bede dat Gods onmisbare zege ook op onze arbeid in 1968 zal mogen rusten open ik deze vergadering. I - u

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1