Eemshaven: zwembroekje dat de naaktheid het noorden van moet bedekken I GROOT OFFENSIEF VAN VIETCONG IN VIETNAM s I >rfe ia #1 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND r OW’ yt 107e JAARGANG No. II VRIJDAG 9 FEBRUARI 1968 Bolswards Nieuwsblad Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeet, Hennaarderadeel, Hindeloopen, W onser ad e el, Workum Het noorden Pueblo 5 Concentraties Volgens sommigen zijn de massale aan- Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Uitgave: A. J. OS1NGA N V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18,30 uur 2660 of 2335 (Ö5157) Deze ontwikkelingen in Vietnam heb ben de krisis, die ontstaan was doordat Noordkoreaanse marineschepen ’t Ame rikaanse afluisterschip Pueblo hadden opgebracht, wat naar de achtergrond geschoven. Gelukkig maar, want dan kunnen de prestigekwesties bij een even tuele regeling minder zwaar gaan we gen. Naar verluidt, zouden Amerikanen en Noordkoreanen het in de bestands- kommissie in grote lijnen eens zijn ge worden. Men moet dan maar vergeten, dat Amerika met militaire dreigementen minder sukses heeft gehad dan het een grote mogendheid zou betamen. De Zuidkoreaanse regering zet Washing ton onder zware druk om een uitbreiding van de Amerikaanse troepenmacht en van de militaire hulp te krijgen. Men is er in Seoel van overtuigd, dat Noord- Korea zijn oorlogsvoorbereidingen heeft voltooid en dat het op een gunstig mo ment tot de aanval op het zuiden zal overgaan om te bereiken wat in 1950 mislukt is: de hereniging van het land onder communistisch bewind. BELANGRIJK INITIATIEF VAN BRUYNZEEL IN BRAZILIë Abonnementsprijs f 3.50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 vil w. HI'E (Z.VIETNAM). Amerikaanse mariniers dekken vanaf hun hoge positie een groep kameraden, die op het punt staat een versterking van de Vietcong te bestormen. Burgerlijke regering In Denemarken is men vrij snel tot de vorming van een regering gekomen na de verkiezingen van 23 januari, die op een zware nederlaag van de sociaal democraten en een forse winst van de links liberale radicalen zijn uitgelopen. De drie burgerlijke partijen, de radica len, de boerenpartij Venstre en de con servatieven, hebben elkaar gevonden in een coalitie onder leiding van de radi caal Baunsgaard. Een van de eerste ta ken van deze regering zal Zijn de in Denemarken vrij sterk woekerende in flatie te beteugelen. Men verwacht be zuinigingen in de openbare uitgaven en pogingen de konsumptie te beperken, opdat niet alle voordelen van de deva luatie verloren gaan in een voortdurend stijgend prijspeil. Het is waarschijnlijk, dat de pacifis tisch georiënteerde radicalen hun eis, dat er op defensie zal worden bezuinigd, ingewilligd hebben gekregen. PARAMARIBO. In verband met de grenskwestie met Guyana hebben enkele honderden leerlingen van de algemene middelbare school een demonstratie in Paramaribo gehouden. Zij trokken naar het ministerie van algemene zaken, waar zij, in afwachting van de komst van de premier, m»t h"n plakkaten op de grond gingen zitten. Dinsdag was het dan de grote dag voor de Friese Staten. De verwachte spraakwaterval over de 2e regeringsnota Noorden des Lands heeft bijna zes uur lang geklaterd, maar een vuist hebben de staten niet gemaakt. Terwijl ze toch in wezen allemaal hetzelfde bedoelden, stemden ze tenslotte verdeeld over een door enkele fraktievoorzitters ingediende resolutie. Het hele debat, dat een demonstratie had kunnen zjjn (en ook had móéten zjjn!) van eensgezinde ver ontwaardiging, liep wat stroef en vormde bepaald geen klimax. Tenslotte kwamen er twee resoluties op tafel, voor een groot gedeelte met dezelfde ondertekenaars. Dankbaar drukte gedeputeerde Okrna de FNP-er Singelsma de hand, toen die tenslotte bereid bleek, zijn resolutie ter wille van de duidelijkheid in te trekken, c.h.- fraktievoarzitter A. Oosterhoff was toch kennelijk niet goed voorbereid: 17 van de toch nog aanwezige 47 leden (het liep tegen zeven uur en de gelederen waren al gedund) stemden tegen (vrjjwel de gehele a.r., k.v.p. en v.v.d.-frakties). Niet in Khe Sahn is de aanval losgebarsten, maar in een aantal steden in Zuid-Vietnam. Met een ongekende stoutmoedigheid en een niets ontziend door zettingsvermogen z(jn de guerillastrjjders van de Vietcong aanvallen begonnen in het centrum van Saigon en zeven andere grote steden. In Saigon slaagden zij er Zelfs in binnen te dringen in de speciaal tegen overvallen beschermde Ameri kaanse ambassade. De andere steden zijn meestal provinciale hoofdsteden of centra van Amerikaanse bedrijvigheid, zoals de belangrijke basis Da Nang in het noorden van het land, vrij dicht bij de stad Hué, die de Vietcong gedeeltelijk bezet heeft. Aanvankelijk leken het aanvallen in de traditionele trant: een snelle aanval, gevolgd door een snelle aftocht. Maar na een week verminderde de heftigheid van 't offensief nog steeds niet. Afgelo pen zondag viel de Vietcong in een voor stad van Saigon een Amerikaans depot aan. Op het vliegveld van Saigon, dat aanvankelijk door de Amerikanen ge zuiverd was, werd weer gevochten. Hoe kritiek de toestand is, kan men opmaken uit het feit, dat een Ameri kaanse luchtcavelleriedivisie naar Sai gon is overgebracht en dat nog wel ter wijl men elk ogenblik de grote aanval van de Noordvietnamese divisies op Khe Sanh verwacht. Khe Sanh, in het noord westen van Zuid-Vietnam, is een Ame rikaans kamp, bezet door ruim 5000 Amerikaanse soldaten, die daar om singeld zijn door naar schatting een 20-40.000 Noordvietnamezen, uitgerust met zeer moderne wapenen, zij het dan zonder luchtmacht. Zwakte van de regering De politieke zwakte van de Zuidviet- namese regering, ondanks suksessen die zij vorig jaar bij verkiezingen kon boe ken ,is nadrukkelijk aangegeven door de woorden van McNamara, de schei dende Amerikaanse minister van de fensie, in zijn laatste rapport aan het Congres. Wat voor hulpmiddelen wij ook gebruiken, aldus Mc.Namara, wij kun nen de Zuidvietnamezen niet de wil ge- ven als een onafhankelijke natie voort te blijven bestaan, wij kunnen hun ook de vaardigheid en zelfdiscipline niet ge ven die een volk moet hebben om zich zelf te regeren. Dit is weinig minder dan een veroorde ling van het Zuidvietnamese bewind, waar Washington zich nu al zoveel jaren achter stelt. Het is de erkenning ook. dat op het meest essentiële aspekt van deze oorlog, het vestigen van een niet- communistisch bewind, dat de burger oorlog onder de knie zou krijgen, de Amerikaanse politiek mislukt is. Het is lang niet zeker, dat de Amerika nen militair verslagen kunnen worden, maar het ogenblik kan wel aanbreken, waarop Washington de zinloosheid van het verder voeren van de oorlog gaat beseffen. Dan breekt het moment aan om in kontakten met de tegenstander een oplossing te zoeken, waarbij zoveel mogelijk van het gezicht kan worden gered. Dat zal vermoedelijk niet gek veel zijn, daar het land zelf de Zuid vietnamese regering geen gewicht blijkt te hebben. Op 3 februari werd in Macapd de tri- plexfabriek Bruynzeel Madeiras S.A. - Brumasa geopend. Macapa ligt in het Amazonegebied van Brazilië, waar voldoende hout aanwezig is, dat geschikt is voor verwerking tot een hoogwaardig produkt. De totale investering in dit nieuwe pro- jekt bedraagt ongeveer 22 miljoen gul den. Van dit bedrag wordt 7.5 miljoen door de Nederlandse regering gegaran deerd. Deze nieuwe fabriek die - met inbegrip van de bosexploitatie en -exploratie - aan 1500 mensen werkgelegenheid zal verschaffen, zal 24.000 m3 triplex per jaar produceren. vallen van de Vietcong op de steden be doeld om de aandacht van de Amerika nen van Khe Sanh af te leiden. De Amerikaanse legerleiding bijv, blijft er van overtuigd, dat daar de belangrijkste slag zal worden geleverd. Volgens an deren staat dat helemaal niet vast en kunnen de Noordvietnamese concentra ties in het noorden ten doel hebben de Amerikanen in het noorden te binden, zodat de Vietcong in de veel volkrijker streken in het zuiden van het land haar offensief kan voortzetten. Misschien komen beide offensieven tege lijk. want al zullen de verliezen van de Vietcong niet gering geweest zijn, de Amerikaanse cijfers, die spreken van bijna 15.000 gesneuvelden aan Vietcong- zijde, ofwel een derde van de ingezette strijdmacht, lijken overdreven. De Viet cong heeft bovendien versterkingen ge kregen en zal het offensief nog wel even kunnen volhouden. Er kan dus nog een gelijktijdigheid optreden. Het belangrijkste aspekt van de aanval van de Vietcong is wel de demonstratie, Jat het in het door de Zuidvietnamese regering en de Amerikaanse troepen be heerste deel van het land niet veilig is. Het gezag van de regering (en ook van de Amerikanen) heeft een ernstige knauw gekregen en nog minder zal de bevolking vertrouwen hebben in een overwinning van de regering in Saigon. In Washington is men erover tevreden, dat de aanval van de Vietcong geen al gemene opstand heeft ontketend, maar het is de vraag of dat de bedoeling er van geweest is. Het is al voldoende, dat de bevolking went aan een overwinning van de Vietcong eri dat zij gaat beseffen dat de regering niets te betekenen heeft. Wie gaat er dan nog op het verkeerde paard wedden! de staart van de agenda bleven, die voor hen vrij zeker wel praatstof had geboden (het ging bijv, over de dam naar Ameland). Juist toen het laatste punt de hamer had gepasseerd volgde „de intocht der gladiatoren’’. De heer v. Tuinen deelde mee, dat alle frakties het er over eens waren, dat er een wel overwogen kontranota moest komen, waarin ook de mening van de staten diende te worden verwerkt, maar dat niet alle frakties de resolutie Oosterhoff kcr ’.n steunen. Bij hoofdelijke stem ming werd deze - zoals reeds gemeld - aangenomen met 30-17 stemmen, een wel wat onbevredigend slot, eigenlijk geen mannenwerk (hoewel er deze dag geen enkele vrouw het spreekgestoelte beklom!). Maar als de regering hoort dat de 17 tegenstemmers hun stem al lerminst aan de resolutie onthielden om dat ze zo enthousiast over de nota wa ren, zal dit haar wel te denken geven. Dit is al weer historie. Wat hier nog angstvallig wordt gestut (het veel besproken hoekhuis Broerestraat-Kerkstraat, het voormalig pand Haagsma) is veranderd in een ruine. Bolsward heeft een „monument” minder, al zal men de historische fragmenten in dit bouwwerk wel weer inpassen. Foto 'Steggerda De heer v. d. Veen sprak eerst. Hij gaf toe, nooit veel vertrouwen te hebben in papier, maar hij vond toch deze nota een stuk reëler dan de voorlaatste. De heer Oosterhoff had er blijkbaar op ge- spekuleerd de laatste spreker te zijn. Het gelukte. Zoals reeds gezegd, kwam hij met een resolutie .opgesteld door de p.v.d.a., waarin de inhoud van de nota teleurstellend werd genoemd, o.a, omdat deze voorbijging aan het uitzonderlijke karakter van de huidige werkloosheid, die mede daardoor permanent dreigt te worden. Ook kenschetste de resolutie de nota als een met een onevenwichtige signatuur .terwijl de behandeling van het onderwijs onvolledig werd genoemd en er werd gepleit voor het vestigen van een instelling voor wetenschappelijk onderwijs te Leeuwarden en het onmid dellijk beschikbaar stellen van gelden voor het uitvoeren van werken ter be strijding van de huidige strukturele werkloosheid. Er ontstond een ietwat vreemdsoortige situatie toen (terwille van de klok) de fraktievoorzitters zich terugtrokken ten einde zich over de resolutie te beraden en de voorzitter ondertussen de rest van de agenda afwerkte. De heren de Boer (c.p.n.), Singelsma (f.n.p.) en Kampen (p.s.p.) (zijn fraktiegenoot de Leeuw was reeds vertrokken) namen aan het fraktieoverleg deel, zodat een viertal frakties (immers ook de boerenpartij- vertegenwoordiger had inmiddels de plaat gepoetst) buiten het overleg over en Wymbritseradeel. De heer S. van Tuinen (a.r.) stal de show, door plechtig te verklaren, dat hij de regeringsnota eerst (door de pers be ïnvloed) „striemin” vond, maar bij nader inzien „pürbêst”. De verdediging van het college van ged. staten daarentegen vond hij „flanterich”. Geboeid luisterden de staten naar dit onverwachte geluid. Maar toen kwam de aap uit de Dokku mer mouw. De heer v. Tuinen vond de regeringsnota voortreffelijk, wat betreft de wijze waarop het Uitgangspunt (Gro ningen sterk maken, opdat Friesland en Drente zich in het stralingseffekt zouden koesteren) werd uitgewerkt. Maar.... dit uitgangspunt vond hij niet voldoende be studeerd, laat staan bestreden. Met kracht drong hij dan ook aan op het opstellen van een weldoorwrochte con- tranota. De nestor van de staten .k.v.p.-fraktie- voorzitter Tsj. de Jong, gaf voor de vuist weg nog eens een voortreffelijke causerie over de verschillende geaard heid van de provincie Groningen en Friesland. De platte- (of liever hoge-) landbewoner doet zijn primitieve be hoeften thuis, maar gaat verder voor alles ,noar stad”. Een bloeiend platte landsleven, zoals dit in Friesland voor komt, kent Groningen niet. Tot nog is het stralingseffekt nihil gebleken. Kern of geen kern, plaatsen als Bolsward, Sneek, Joure, Heerenveen, en Drachten groeien tegen de verdrukking in. De verbindingen spelen hierbij een grote rol en wat de nota aan positiefs op dit punt in het vooruitzicht stelt (vierbaans ma ken van Afsluitdijk en rijksweg 43) is hoopgevend. Nadat de heer Singelsma (f.n.p.) als vierde aan de klaagmuur had gestaan, zong de heer de Leeuw (p.s.p.) eenzelfde lied. Hij deed er nog een schepje op. Wat er tot nu toe is gedaan betreft lap middelen. Als hier geen industrie geves tigd wordt, moet de regering hier zelf maar bedrijven gaan stichten. Zijn frak tiegenoot Kampen had in de loop van de middag nog wel een paar medicijnen voor het noorden: Men zou het vestigen van nieuwe bedrijven in het westen kun nen verbieden en de schoolplicht in de drie noordelijke provincies met een jaar kunnen verlengen. Dit houdt de jeugd van de straat en geeft onderwijzers werk. Niemand heeft op deze extreme suggesties gereageerd.... De heer de Boer (c.p.n.) vond middelen die pas over jaren baat geven op dit moment nutteloos. Er zijn thans 7000 werklozen en het is urgent hier meteen iets aan te doen. De heren v. d. Veen (v.v.d.) en Ooster hoff (c.h.u.) zaten kennelijk op het vin- ketouw. Heel ongebruikelijk lieten zij de fraktievoorzitters van de kleine par tijen vóór gaan. (De boerenpartij was met 1 man aanwezig, maar die was, toen het zijn beurt was, al weer „te melken”.) Het begin van de vergadering was ook al niet gelukkig. De heer Singelsma wil de vragen stellen over het waterschap Noardlik Westergoa, maar bleek daar mee buiten de orde. Toen kwam het his torisch moment, dat voor het eerst een in het Fries gesteld voorstel (betreffen de de Fryske Underwiisrie) ter tafel kwam. Hiermee was aan een herhaald verzoek voldaan. Tweederde van de sta tenleden spreekt Fries, de helft van de gedeputeerden doet dit geregeld, ande ren incidenteel. Bijna driekwart van de „Handelingen” (het officiële statenver slag) is in het Fries gesteld. Dit is al jaren zo en wordt als de gewoonste zaak ter wereld beschouwd (wat het in een tweetalige provincie uit de aard der zaak ook is). Mevr. Wierda (v.v.d.) vroi nu echter bij Friestalige voorstel len „uit hoffelijkheid” ’n Hollandse ver taling te voegen. Niet terwille van zich zelf (zij woont in Katlijk, waar zij da gelijks Fries hoort) maar ten behoeve van die statenleden, die het Fries niet machtig zijn. Prompt vroeg statenlid Th. de Vries (a.r. )uit Koudum of dan voor taan bij de Hollandstalige voorstellen ook een Friese vertaling geleverd wordt. Ged. v. d. Mark (a.r.) zette het debat, dat onverkwikkelijk dreigde te worden, handig op een dood spoor, door te zeg gen, dat het kollege zich over dit punt nog eens zou beraden. Wel zei hij het discriminerend te vinden, het mondeling Fries taalgebruik wél toe te staan en het schriftelijk niet. Hét punt op deze zitting de bespreking van de 2e regeringsnota over het Noor den des lands. Fraktievoorzitter Kolthoff (p.v.d.a.) beet de spits af met het voorlezen van een keurig op stencil gezette rede, die later in de debatten vrij tam en mak werd genoemd. Het meest suksesvol was een ingevoegde opmerking waarbij het ’t Eemshavenprojekt „het zwembroekje” noemde, dat „de naaktheid van het noor den moet bedekken”. Hij vond (alg Har- linger) overeenkomst tussen de houding van de regering en de Stenen Man, het beeld met de twee gezichten. De plano logen handhaven nl. volgens de heer Kolthoff wel de reeds eerder als uit gangspunt aangenomen spreiding van de Nederlandse bevolking, maar de eko- nomen durven daarvan de konsekwenties niet te aanvaarden. Hij besloot met de wens: „Laten wij ons zo eendrachtig mo gelijk opstellen en ons zo goed mogelijk presenteren”. Deze wens is niet in ver vulling gegaan, wellicht mee doordat de heer Kolthoff een door de p.v.d.a. opge stelde resolutie (via de heer Oosterhoff) naar voren schoof, waarvan een drietal frakties niet gediend was. Aan het voor overleg heeft blijkbaar wel iets geha perd. «B j&fts

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1