Moderne techniek komt de Olympische Spelen te hulp 6abe Skroar Oranje hield geslaagde uitvoering n Snelle verslaggeving zonder automa tisering ondenkbaar 3 Fan de Martinvtoer Zilveren filmpjes ■1 107e JAARGANG DINSDAG 13 FEBRUARI 1968 - i 'W Km Hwat hat iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii I 0 o II l III r! 1 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND L tw JW 01 JW 1 mm Ri an f!IB WW W Wl No. 12 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum ’Si Verzamelen van informatie üs hjoed to sizzen r L hja Informatieverwerking Fryske kofjejoun De vierde dimensietijd ct j I’ Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Het IBM rekencentrum te Grenoble waar tijdens de tiende Olympische Winterspelen alle wedstrijdresulta ten berekend worden. Der binne. in hielbulte minsken dy’t noait in wize set dogge of bidjerre it wer troch har domheit 4e week januari 1943 Uitgave: A. J. OS1NGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) nieuwe prachtige stadion waar hockey, hardrijwedstrijden en het kunstrijden plaats vinden. De uitslagen moeten van de verst gelegen wedstrijdplaatsen naar het perscentrum te Grenoble over een afstand van ruim 61 km worden over gebracht. pure muziek, welke bewering niets wil af doen aan de (ons inziens wel geluk kige) keuze van het programma na de pauze. Dat de enigen die kennelijk ver tikten te luisteren naar de muziek nu juist de eigen oranjeklanten waren, is alleen maar triest. Het geeft toch wel te denken dat zelfs de dirigent zich op een gegeven moment moest omwenden naar de zaal om deze tot stilte te manen, nl. bij een der hoogtepunten, de solo van de sopraan-saxofoon. Afgezien van dit in- Dat hiene de Steaten sizze moatten tsjin de Minister, dy’t sünder reserve de bloei fan it „Noorden” ophingje wol oan de bloei fan Grins. Dat hiene ek alle Fryske partijen yn Ljouwert sizze moatten, mar in bilangryk diel hat it net dien. Grif, hja hiene ek har biswieren mar yn de haedsaek lieten hja it sitte. Dêrom wie it in misse dei yn de Steaten. It sil wol efkes duorje foar’t de minsken yn de provinsje goed foar it forstan krije hwat hjir op it spul stiet, mar dat is net sa’n bytsje. Yn wezen giet it net mear of minder dan om it bistean fan Frys- lan seis as selsstannich en eigen aerd hawwend gebiet. Der kinne wy mei tril- jende stim oer sjonge en fan beare as it béste lan fan de ierde, mar op bislissende mominten blykt it, dat it kleare ynsjoch üntbrekt en dêrtroch mar heal partij jown wurdt. Deis nei dizze histoaryske sitting kaem it birjucht, dat mr. D. Ok- ma syn funksje as deputearre yn koarten dellizze sil. Dat makke de saek jit trys- ter, hwant mear as ien fan de oaren hat hy op dat plak Fryslans bilangen fordi- gene en bipleite. Fryslan is gjin heaskuorre, sei er ien kear, dêr’t men de minsken as heapak- ken fan it iene nei it oare plak smite kin, hiel Fryslan stiet op üs noed en dêrfan i’s gjin doarp of stêd ütsündere. Wy moatte mei alle earlike wapens stride om dat Fryslan to bihalden en foarüt to brin- gen. Fan Dokkum oant Starum, fan Harns oant Wolvegea, der lelt it terrein foar de Fryske Steaten, direkt en pri mair en der ha hja mear as de hannen fol oan. Tj. de J. Roosevelt en Churchill hielden bespre kingen te Casablanca. Stalin was ook uitgenodigd, maar kon niet komen daar hij persoonlijk als opperbevelhebber het grote offensief leidt. Hitler in Duitsland 10 jaar aan de macht. Als men ziet wat hij in dit tijdsbestek heeft bereikt, gaat Duitsland een lich tende toekomst tegemoet als resultaat van de overwinning der duitse wapenen. Nog nooit was het politieke idealisme van het Duitse volk zo volkomen met zijn militaire macht versmolten. Max Blokzijl heeft een beroep gedaan op het Nederlandse volk de vele jeugdstor- mertjes en -stormstertjes in ’n blauwe uniform steken. Er zullen weer kaarsen voor stalverlich- ting worden verstrekt. Ga naar de klompendokter Jac. de Vries, Oosterend (Fr.). Onder de klompen moet nog wat hout zitten en geen spijkers. Tegen 17 vervaardigers van tegen Duits land ophitsende geschriften is het doods vonnis voltrokken. De oorlog legt nu een maal beperkingen op. De schuld van deze beperkingen moet Nederland zoeken bij zijn vroegere regering. De Duitse bezet ting heeft zich beijverd een kiese en cor recte houding tegenover de bevolking aangenomen. De rantsoenen voor vlees en melk ver laagd. Abonnementsprijs f 3.50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 5 Bolswards Nieuwsblat De oare sjenswize is dizze: Grinslan en Fryslan hawwe beide like folie minsken, dy’t net allinnich yn de fakansje mar it hiele jier troch har brea fortsjinje moat te. Hja hawwe likegoed as Grins hannel en yndustry nedich. Mei de rekreaesje kin men jit gjin fiif persint dat brea ta- komme litte, de oare 95% moat it yn de lanbou, de yndustry, de hannel en de tsjinstforlienende bidriuwen fine. Fryslan hat syn eigen opbou: Ljouwert is de primus inter pares, is de setel fan de provinsje en provinsiale bidriuwen, en dêrneist op it gebiet fan hannel en yn dustry in goede earste. Mar by dat Ljou wert binne hjir wol tweintich libbene en foarütgeande plakken, dy’t foar har om- kriten in sintrumfunksje forfolgje. Dy lizze troch de hiele provinsje hinne. Mei- inoar hawwe hja yn Fryslan 35% yn hannel en yndustry wurksum, yn Drinte is dat 38% en yn Grins 39%. Foar alle trije provinsjes binne hannel, yndustry, lanbou en tsjinstbidriuwen li ke needsaeklik, sille hja oan har biwen- ners brea jaen kinne. Dêrom moatte hja bisykje, elk nei syn eigen ekonomyske situaesje en territoria le bou dizze bisteansboarnen to forgreat- sjen. Wy gunne de Grinzers har diel fan herten, mar freegje like bislist om it eigen diel. En wy forsette üs fül tsjin de lju, dy’t it heil foar Fryslan forwach- tsje fan de bloei fan Grins. Wy wolle graech mei Grinslan en Drinte gear- wurkje, mar op de grounslach, dat dizze gearwurking likegoed en like folie to’n goede komt oan Fryslan as oan Grins lan en Drinte. Dus gjin Grins en Omme landen, mar de trije provinsjes lykwear- dich yn elk opsicht. - 8WSSJ1 De tijd is een faktor die zijn eigen moei lijkheden meebrengt. Uit iedere tijdzone in de wereld kwamen vertegenwoordi gers van radio, televisie en pers naar de 10e Olympische Winterspelen. Wat in Tokio ochtendnieuws is, is avondnieuws of nieuws van de volgende dag in New York en materiaal voor de verslaggever in Helsinki in de hele vroege ochtend. En dat nieuws moet aktueel. zijn. Tijdens de wedstrijden heeft niet ieder een behoefte aan dezelfde informatie. Elektronische scoreborden voldoen aan de verlangens van de toeschouwers op de tribunes. De sportverslaggever wil ech ter meer weten: tijden, afstanden, niet alleen van de winnaars, maar ook van de andere deelnemers. Radioverslagge vers worden in staat gesteld een oog- getuigeverslag te geven en worden voortdurend geïnformeerd over de ver richtingen van elke deelnemer aan de wedstrijd. De televisie stelt weer andere speciale eisen: kijkers willen niet alleen de wedstrijden, maar ook de uitslagen zien en deze moeten zichtbaar blijven, ook nadat de kommentator is uitgespro ken. Internationale persagentschappen vragen uitslagen in papieren ponsband, bestemd voor overbrenging per telex. Weinig omwentelingen voltrokken zich zo snel als die in de communicatie technieken. In een luttele periode van ongeveer tien jaar is de wjjze, waarop het nieuws over de gehele wereld wordt verspreid, fundamenteel gewijzigd door een groot aantal nieuwe apparaten en technieken. De televisie, op zichzelf al een wonder, is gebruik gaan maken van satellieten voor het overbrengen van het wereldnieuws. Schrijf- en zetmachines zijn uitgerust met bijv, magnetische band en worden gestuurd door komputers. Een uitgebreide berichtgeving betreffende de belangrijkste gebeurtenissen brengt duizenden ver slaggevers daar waar vroeger slechts een handjevol mensen bij kon zijn. GJIN BESTE DEI 1 It bisprek oer de nota: „Het Noorden des lands” yn de Fryske steaten is gjin béste dei wurden, der sille alle steateleden en bilangstellenden it grif oer iens wêze. Ien fan de oarsaken siet yn de koarte tiid dy’t foar dit bisprek ütlutsen wie. Om allerhanne bykomstige redenen moast it yn ien middei ófhannele wurde. Dat wie jammer, hwant hjirtroch wie der gjin foldwaende gelegenheit om op de kearn fan de saek yn to gean. En krekt dat hie moatten. Faeks hie dan jit düdliker bli- ken dien, dat de iene partij oars tinkt as de oare, mar dan hiene de arguminten hifke wurde kinne. Dé methoade om fan Het middelpunt van het informatie- verwerkingsysteem wordt gevormd door twee IBM Systeem-360 model 40 kom puters. Een van deze tweelingkompu- ters is bestemd om indien nodig direkt te kunnen invallen en zodoende evt. optredend tijdverlies bij de komputer- berekeningen te verkleinen. Het systeem te Grenoble is uitgerust met een hoofdgeheugen met een kapici- telt van 131.000 verschillende gegevens. Hier is alle Informatie voor de verwer king in opgeslagen, evenals de program- Het chr. muziekkorps Oranje te Bols ward hield donderdag jl. de jaarlijkse uitvoering .Ook hier kan het blijkbaar niet meer zonder een toegift in de vorm van toneel en/of ontspanning. Gezien echter de intensiteit waarmee het gebo den muzikale programma, dat werd ge bracht onder leiding van de dirigent G. Heeringa uit Leeuwarden, werd beluis terd, zijn wij de stellige mening toege daan dat een groot gedeelte van het pu bliek in de eerste plaats kwam voor de cident heeft Oranje een buitengewoon goede prestatie geleverd. Vooral in de koraalmuziek aan het begin deed Oranje haar signatuur als christelijk muziek vereniging recht. Het klonk ontroerend schoon. Dat er deze avond een vrij tal rijk publiek was (meer dan verleden jaar) moet natuurlijk een reden hebben. Het zou eigengereid zijn dit sukses mee toe te schrijven aan de verkapte reklame in H. en Sj. Eerder geloven we dat de keuze van het programma er debet aan is. Dit was gehouden in de klassieke sfeer, klassiek in de betekenis van niet al te modem. Vanzelfsprekend waren de solonummers hierbij favoriet (G. H. Hoogeveen cornet en R. Dijkstra sopr.- saxofoon). De weer of geen weer-mars van de heer O. Leeverink werd door de komponist bijgewoond, het moet voor hem een bijzondere beleving zijn geweest Na de pauze bracht de Fryske krite een opvoering van „It erfskip”, ook al een „klassiek” Fries toneelspel uit de antie ke doos, maar, vooral door het bijzon der knappe spel, voor de zoveelste maal erg gewaardeerd. De krite doet het goed dit jaar en heeft hart voor de zaak. Zelfs de notaris (J. Jorna) offerde er zijn eigen verjaarsvisite voor op. In het kader van de snelle ontwikkeling op ’t gebied van de communicatie, trok ken meer dan 2500 journalisten, televisie en radioverslaggevers en technici naar Grenoble om daar tot 18 februari de 10e Olympische Winterspelen te verslaan. Voor miljoenen lezers, kijkers en luis teraars over de hele wereld zijn de tij den tussen de wedstrijden en het bekend worden van de resultaten korter dan ooit tevoren. Op iedere wedstrijdplaats zijn in- en uitvoerstations geplaatst, waar mee via telefoonlijnen de wedstrijdge- gevens naar de komputer worden over gebracht Een groot probleem bij dit communica tienetwerk werd gevormd door de af standen Wij kunnen ons sneeuwloos, zonnig Grenoble, 2100 meter boven de zeespiegel en diep in de vallei gelegen, moeilijk voorstellen als de plaats waar de Olympische Winterspelen worden ge houden Maar een feit is, dat deze mo derne stad met zijn 240.000 inwoners, zijn wintersportfaciliteiten als het ware verborgen heeft in het hoger gelegen gebied rondom de stad. Het ten westen gelegen Vercors plateau, met zijn glooi ende hellingen en valleien, is uitnemend geschikt voor cross-country- en spring- evenementen. De Belledonne keten ten oosten van Grenoble heeft de stijlere hellingen, die nodig zijn voor Alpine- evenementen, zoals afdalingen en sla- lomwedstrijden. Verder naar het oosten bij Alpe d’ Huez en naar het zuidwesten bij Villard de Lans slingeren lange bob slee- en rodelbanen zich langs vr(je hel lingen. En Grenoble zelf heeft drie ijs banen: een hardrijbaan in de open lucht, een kleine overdekte ijsbaan en het Ver vóór de openingsplechtigheden op 6 febr werden duizenden gegevens in het geheugen van de IBM-komputer in het rekencentrum te Grenoble ingevoerd. Daarbij waren terzake dienende recente gegevens voor iedere wedstrijdonder- deel, de historische achtergrond ervan en de spelregels Opvallende feiten over elke deelnemer; biografieën bijv, wer den eveneens opgenomen. Maar het grootste deel der gegevens, zo wel kwantitatief als kwalitatief, wordt op de plaats van de wedstrijd zelf ver zameld sekonden, in sommige gevallen, onderdelen van sekonden na afloop van de wedstrijd. Deze omvatten start- en finishtijden in uren, minuten .sekonden en honderdsten van ’n sekonde. Afstan den, uitgedrukt in meters en halve me ters worden ook opgenomen. Tijden en vergelijkende plaatsen worden vervol gens door de komputer berekend. Tijdens iedere wedstrijd geven officiële tijdwaarnemers de tijden van start en finish en de gemaakte tijd door aan operators, die op hun beurt de infor matie in een in- en uitvoerstation voe ren. Meestal worden alleen getallen aan de komputer gegeven: het nummer van de deelnemer, de tijd en/of afstand. De komputer zendt onmiddellijk na ont vangst van de informatie de gegevens terug voor verifikatie onder toevoeging van de naam en de plaats op de ranglijst van de deelnemers bij die wedstrijd. De Krite Boalsert haldde sneon yn it Wapen fan Wonseradiel de wenstige kofjejoun. Nei it daliks rounbringen fan kofje mei koeke, kaemen de bywêzigen daliks al yn de sfear It hie sa syn üt- fallen in kritejoun op sneon, mar der wie aerdieh folk, al hiene der fansels noch wol mear wêze kinnen. Foarsitter W, Wielsma haldde in aerdieh iepeningstaspraekje, der’t hij yn koarte wurden it doel fan it kritewurk yn ütien sette Selskipsfoarsitter D Dei- num, die dat letter yn syn eigen wurden nochris oer. Fierder wie it de joun fan Abe Brouwer, dy’t nou wer to Snits wennet, foar de Boalserters gjin ün- bikende. Hy kaem nochris mei De Gou den Swipe, de fryske bestseller, dêr’t nou wer in nije printinge fan kommen is, om nei it skoft syn humor fan de fémerk to bringen. Binammen yn dat léste ünt- briek de humor net. Yn it skoft waerd wer omraek lotte, it hüsmiddeltsje tsjin de jildpine, dat ek nou wer de skea goed meitsje moast. Der wie in skat fan prizen en sa’n lottery heart suver by de folkloare fan de krite, dy’t skielik wer mei in greate joun komt, alwer mei in klassyk stik, ien fan de suksesnümers fan R. W. Canne. Hwer bliuwe de jonge toanielskriuwers in oar syn stanpunt in karakatuer to meitsjen, sa as de partijkrante fan ien fan de politike groepen docht, is in byt sje to trochsichtich. Yn feite giet it om twa stanpunten. It earste is, dat de trije noardlike provinsjes in ienheit wurde moatte en alles meimekoar dwaen moat te. Foar dyjingen is it in takomstich ideael as de trije provinsjes ta ien mak ke wurde. Dêrom wolle hja bigjinne mei it gearbringen fan de provinsiale Ekono- mysk Technologyske Instituten, folie mear foech jaen oan de bistjürskommis- je foar it „Noorden des lands”, aller hanne Noardlike instituten en organi- saesjes foarmje. It hert fan dit „Noor den” is dan de stêd Grins, dy’t fierwei it greatst en bést tarist is en de sintrum funksje foar dat „Noorden” ynnimme sil. It greate yndustrygebiet wurdt dan: Grins, Hoogezand, Sappemeer en it ge biet om Delfsyl, mei as nije haven oan de uterste Noardeastlike punt: De Eems- haven. By dit gebiet slüt him dan troch bisteande of jit to meitsjen forbiningen de Feankoloanjes by oan en efkes fier der it gebiet fan Emmen, hwerby men dan jit winsket spoar- en weiforbiningen mei Twente. Fryslan is yn dizze kon- septy yn haedsaek in rekreaesjegebiet of sa as mr. Foppes it lêstendeis sei: „De speelweide voor het Noorden.” Mei syn marren en wide kimen, mei syn greate griene flakten, syn eilannen, syn aparte plakjes as Hylpen en Sleat, syn fiskwetter en fügelreservaten, syn Frys ke sjeazen en swarte hynders, syn reed- riders en keatsers winlik in ideael fa- kansjelan, dêr’t Skotsploegen dounsje en echte of koperen earizers ta eare fan de fremdling jit droegen wurde. ma’s of duizenden afzonderlijke instruk- ties die de komputer in staat stellen de gegevens op te roepen, te bewerken en naar de uitvoerstations zoals afdrukeen- heden te sturen. Een zo’n opdracht vergt voor het model 40 komputer 2.5 mil joenste deel van een sekonde om deze uit te voeren. Er werd in Grenoble twee jaar besteed aan het samenstellen van de komputer- programma’s voor de informatieverwer king. Dit was het werk van IBM-tech- ruci en studenten van het instituut voor toegepaste wiskunde van de universiteit te Grenoble, die nauw samenwerkten met funktionarissen van de 10e Olym pische Winterspelen en vertegenwoordi gers van verschillende sportorganisaties Zij bevatten meer dan 25.000 afzonder lijke instrukties. De tiende Olympische Winterspelen du ren tien dagen. Gedurende deze periode voert het komputersysteem vele miljar den berekeningen uit teneinde 280 eind uitslagen vast te stellen. Voor de sta tistieken zijn plm. vier miljoen vellen papier nodig. Het aantal alfanumerieke gegevens, dat via de telefoonlijnen wordt overgebracht loopt in de miljoe nen. Voor miljoenen lezers, kijkers en luiste raars over de gehele wereld is de tijd, die verloopt tussen de wedstrijd en het moment waarop zij de resultaten ver nemen, korter dan ooit tevoren. en Wymbritseradeel. De komputerinstallatie, die gedurende de tien dagen, dat de Winterspelen gehouden worden, vele miljarden berekeningen uitvoert om 280 einduitslagen vast te stellen. WASHINGTON. President Lynson Johnson begeleidt premier Harold Wilson naar diens bureau in het Wil te Huis. Onderwerp van gesprek onder meer de situatie in zuidoost Azië.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1