Taalkwestie België de spits m aan Gade Skroar Kamerdebatten over binnenlandse zaken Bic bringt Fryske toanielstif- ting mei Edwina Black Silger nijsgjirrige thriller NA HET OFFENSIEF VAN DE VIETCONG m i I De nacht van Vietnam Gouden filmpjes THANT UM- - STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 107e JAARGANG VRIJDAG 16 FEBRUARI 1968 No. 13 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS W ymbritseradeel. Hwat hat ós hjoed to sizzen Lange krisis verwacht Spanning in Korea PIET Regering onder vuur Belgische regering afgetreden Radikaal Ontwikkelingshulp J. S. i I 3e week februari 1918 t f Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag BOEDAPEST. Minister Joseph Luns en diens ambtgenoot Janos Peter voor de aanvang van hun besprekingen op het Hongaarse ministerie van buiten landse zaken. AMSTERDAM. Mevr. G. VVjjsmuiler-Meijer en de heer Kurt Vyth hebben dinsdag Valentijnhuldes in ontvangst mogen nemen. Mevr. Wijsmuller voor haar initiatieven tot behoud van de Hortus Botanicus, de heer Vyth wegens diens ijveren voor de sport, in het bijzonder t.a.v. de Ronde van Nederland en de Zesdaagse. f f 1 Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Men is het erover eens, dat het wel een lange krisis zal worden, vooral omdat de voornaamste partij van de coalitie zo volkomen gespleten is. Er wordt ge dacht aan een reconstruktie van het huidige kabinet, dat overigens geen on verdienstelijk werk heeft verricht, maar dan zal toch eerst de bananeschil uit de weg geruimd moeten worden. Men zou kunnen denken aan een coalitie met de socialisten, die, zowel Vlaams als Waals wel voor overheveling zijn, maar die eerst nieuwe verkiezingen wensen voor zij weer regeringsverantwoordelijkheid willen dragen. Als de krisis onoplosbaar blijkt, zijn vervroegde verkiezingen mis schien nog een uitweg. Maar de CVP voelt daar op het ogenblik nog maar weinig voor, bang als zij is in Vlaande ren stemmen te verliezen aan de extre mistische Vlaamse Volksunie. De premiere fan dit stik is jown yn De Lawei to Drachten. De Fryske Toaniel Stifting brocht dêrmei it twadde stik, dat dit winterskoft oan it repertoire ta- foege is. It is de oersetting, dy't Piter Terpstra Under de titel „Edwina Black silger” makke hat fan „The late Ed wina Black” fan de skriuwers William Morum en William Dinner. It is in nys- gjirrige thriller dy’t Under regy fan Jaap Maarleveld op fortsjinstlike wize spile wurdt. Mei de kar fan dit stik hat it BIC en ek' de FTS hwat in oar paed ynslein as oant nou ta wenst wie. Wy leauwe dat dit forstannich is, hwant der moat forskaet wêze, sa si tear je wy hjirre fierder A.V. yn de L.C. De stikken, dy’t de stifting earst brocht hat, binne allegearre hast like ynteressant as dreech. Al hoe goed de opfieringen ek binne, is it in toer om dêrmei in moai great publyk to winnen. Mei dizze thriller sil dat grif better slagje, fral ek omt de taskóger boppedat syn aerdichheit hawwe kin oan de klaei- jinge fit de ein fan de foarige ieu. Soks jowt makliker tagong by in nij publyk, Ook de liberalen en de Staatkundig Ge reformeerde Partij hebben nu hun „ra- dikalen” gekregen. Zo worden althans de mensen aangeduid, die zich binnen deze partijen verzetten tegen een (al thans in hun ogen) al te conservatief beleid. Bij de liberalen gaat het om een aantal jongeren, die vooral verontrust zijn door het optreden van de fraktie- voorzitter van de VVD in de Eerste Ka mer, de heer v. Riel. Zij vinden zijn aanval op de publiciteitsmiddelen getui gen van een al te conservatief stand punt. Bij de SGP gaat het vooral om de heer Held, SGP-raadslid te IJssel- muiden. Hij waagde het om, tegen de algemene SGP-wens in, een t.v.-toestel te kopen. Hij is te radikaal bevonden en heeft - na 22 jaren werk voor de SGP - zijn partij moeten verlaten. miljoen gulden extra wordt gevraagd voor de ontwikkelingshulp. De radika- len willen al in 1970 de Nederlandse ont wikkelingshulp opvoeren tot één procent van het nationaal inkomen. De regering wil dit nog een jaar uitstellen. Minister Udink had als antwoord op deze eis een indrukwekkende lijst opgesteld. In de jaren 1964 tot en met 1967 heeft Ne derland anderhalf miljard gulden uit gegeven voor ontwikkelingshulp. Van 1968 tot en met 1971 zal dit 2.7 miljard gulden zijn. Ik wil niet ontkennen, dat de Nederlandse regering niet bereid zou zijn tot grote daden, ze zijn alleen in onze ogen nog niet groot genoeg, meen de de heer Aarden. Zijn motie maakte overigens niet veel kans. Alleen socialis ten en demokraten beloofden steun De grote meerderheid van de KVP, alsmede de drie andere regeringspartners, ARP, CHU en VVD, zijn tegen. Minister Udink kondigde aan, dat de voorgenomen „volkslening” ten bate van de ontwikkelingshulp niet door zal gaan. Het is de afgelopen maanden duidelijk geworden, dat zo’n volkslening weinig kans van slagen heeft. Althans niet op dit moment. De bewindsman zei, dat de partikuliere organisaties (die voorna melijk zouden profiteren van deze le ning) nu eerst zelf een aantal projek- ten op touw zullen zetten om de bevol king meer te betrekken bij het ontwik kelingswerk. dat dan stadichoan ryp makke wurde kin foar swierder wurk. Mei boppesteande wol hynoftenei net sein wurde, dat „Edwina Black” in licht gefaltsje is. It is allinne hwat lichter to fortarren as de eardere stikken, dy’t op de wurklist set binne. „Edwina Black” waerd yn de premiere goed spile. Tine Winters, op it Doele- toaniel gjin ünbikende, brocht goed de aide hüshaldster, dy’t yn har tobek- haldende tsjinstberens dochs tige fülein- dich wêze kin. En dan spile Ryk Land man goed ófwoegen de selskipdame, dy’t har Undergeskikte posysje goed leard hat om reservearre to wêzen, al hat hja har temperamint dêrby net forlern. Har temperamint hat har ek yn de ear- men dreaun fan har wurkjower. Mei him sjocht hja Ut nei de dea fan de altiten sike mefrou Black, dy’t beide op fyn ynleine wize tlranisearret. Hja bin ne der wis fan, dat hja it lok tomjitte geane. Dat biteart lykwols oars as Ed wina Black Under fortochte omstannich- heden forstjert. Dan docht bliken, dat hja dochs wier net safolle fan eikoar 300 5-cents sigaren voor f 10,75 300 6-cents sigaren voor f 12, Ged. Staten hebben aanmerking gemaakt op de rekening van twee stembureaux, waarop f 100 voorkwam voor borreltjes, port, sherry en gebak. De wegwerker Ype Brouwer te Bolsward eervol onslag verleend wegens pensione ring. Hij zal een pensioen genieten van f 312 per jaar. Adv.: Te koop aangeboden 100.000 kilo Slagersbeenderen. Ontreddert is ’t land Vrouwen brengen hun noden Biddend tot God Voor verminkten en doden. Haar verschrompelde handen Verkrampt in gebeden Gingen vragend omhoog Voor haar schuchtere leden In lompen gehuld Zat een kind bij haar neer Vragend, eten aan haar Voor de zoveelste keer Een beeld uit de nacht Die nu Vietnam omgeeft. De dreiging der macht Die geen zegen beleeft. Reeds menig maal klonk klare taal oh, kom toch tot bezinning De oorlog faalt niemand behaalt hier ooit een overwinning ’t Hoofd der V.N. Verheft zijn stem. Hij gaat op reis Londen-Parijs in *t overleg betrokken Werkt het niets uit? De oorlog gestuit? het blijft gevaarlijk gokken Hij voelt het aan Een zware baan. Toch zal respect geestdrift gewekt Door zijn volhardend pogen Ja, ieder land Waardeert Oe Thant een man van groot vermogen Hij weet zijn plicht De deur niet dicht! Abonnementsprijs f 3.50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Gjin dei is lang foar him, dy’t mei nocht arbeidet f r waarden te staken. Verder werd in de motie aangedrongen op een onverwijld staken van de vijandelijkheden door alle partijen. Deze motie werd door een grote meerderheid aangenomen. Een tiental leden van de VVD stemde tegen omdat onvoorwaardelijke staking van de bom bardementen werd verlangd. Voorstem mers waren: KVP, ARP, CHU, PvdA, PSP, D’66 en de rest van de WD. Een moeder lag daar Op knieën op straat Keek schreiend ten hemel Al zocht zij daar baat. Een verdeeld land wordt platgebrand Duizenden vluchtelingen Zorg overmant de heer Oe Thant Hij wil in de bres springen Hij ziet geen licht maar weet zijn plicht. Bolswards Nieuwsblad In de meeste Zuid Vietnamese steden, waar de Vietcong in het begin van deze maand haar felle aanvallen had gelanceerd, hebben eenheden van de regerings troepen en Amerikaanse eenheden de toestand wel weer ongeveer in handen. Heel vaak is dat gegaan ten koste van stadsdelen, die door artillerie van de regering met de grond gelijk gemaakt zjjn teneinde de guerillastryders hun schuilplaatsen te ontnemen. Onder de burgerij zijn veel slachtoffers gevallen en het aantal vluchtelingen wordt op honderdduizenden geschat. In diverse delen van de hoofd stad Saigon houden guerrillastrijders nog stand, terwijl de Amerikanen er ook nog niet in geslaagd zijn hen uit enkele gedeelten van de citadel van Hué, een stad meer naar het noorden, te verdrijven de stelregel streektaal is schooltaal ook voor de universiteit zou afkondigen. De Waalse vleugel van de CVP weigerde hieraan mee te werken, terwijl de libe rale PVV, de partij voor vrijheid en vooruitgang (sterk Waals gericht) ook weinig van een overheveling wilde we ten. Toen premier Vanden Boeynants na een Vlaamse interpellatie de Vlamingen geen voldoening kon geven, boden de Vlaam se ministers ontslag aan. Dat was voor Vanden Boeynants aanleiding de koning het ontslag van zijn regering aan te bieden. De rest van het debat over het buiten landse beleid werd voornamelijk besteed aan de ontwikkelingshulp. Bij dit debat kregen de KVP-radikalen gelegenheid om hun standpunt - dat afwijkt van de officiële KVP-mening - naar voren te brengen. Drs. Aarden, een van de aan voerders van de KVP-radikalen, kwam met een motie, waarin voor dit jaar 45 halde, hwant hja bigjinne elkoar to fortinken. Psychologysk hawwe de skriuwers dit knap ütarbeide. Hoe’t hja - sij it op hwat to stadige wize - ta in forrassend slot komme, sil hjir net fier der üt ’e doeken dien wurde. Elkenien kin oanret wurde dat seis mar to sjen en to hearren. Hy sjocht dan ek de knappe toanieloanklaejjing, wylst hy mei üs Jaep Zoete komplimentearje sil foar de goede wize hwerop't dy mei Ijocht en lüd arbeidet. Amerika is er nog steeds niet in ge slaagd de Pueblo en haar bemanning uit Noordkoreaanse handen te krijgen. De Pueblo is het spionageschip, dat op 23 januari door de Noordvietnamese ma rine is opgebracht. Dreigende woorden van Amerika hebben niet geholpen, evenmin als het oproepen van reservis ten en het zenden van het vliegdekschip Enterprise. Er is in Panmunjon, op de grens tussen Noord- en Zuid-Korea, vijfmaal vergaderd, maar zonder re sultaat. Alleen is de Zuidkoreaanse re gering wat boos op Washington gewor den. Amerika, zo zegt Seoel, waar stu denten al anti-Amerikaanse betogingen hebben gehouden, heeft alleen maar be langstelling voor de Pueblo en is ver moedelijk bereid tot concessies om schip en bemanning terug te krijgen, terwijl het de ogen sluit voor de veel ernstiger toeneming van de Noordkoreaanse infil traties in Zuid-Korea. President Johnson heeft ijlings het Con gres 100 miljoen dollar meer voor mili taire hulp aan Zuid-Korea gevraagd, na dat het Zuidkoreaanse parlement een re solutie had aangenomen, dat Zuid-Korea desnoods op eigen houtje militaire ver gelding tegen Noord-Korea zou moeten plegen. Verder heeft Johnson Cyrus Vance, een man van grote diplomatieke gaven, naar Seoel gezonden om dreigen de breuken te voorkomen. Boelgoed in en bij het Gasthuis aan de Koemarkt te Bolsward van 21 goed on derhouden kookkachels, 1 gegoten kachel kapokken bed met toebehoren, enz. Men kan, zoals president Johnson, be togen, dat het offensief mislukt is, ook al omdat de bevolking niet in opstand is gekomen tegen de regering, maar daar kan men andere inzichten tegenover stel len, o.a. dat van militairen, die ervan overtuigd zijn, dat de Vietcong, ondanks zijn zware verliezen, tot herhaling in staat zal zijn. In het noorden van Zuid-Vietnam groeit de bedreiging van de Amerikaanse post Khe Sanh, waar 5000 mariniers inge sloten zijn en slechts door de lucht be voorraad kunnen worden. Het aantal Noord-Vietnamezen wordt hier op 20.000 tot 30.000 man geschat. In de buurt van Khe Sanh hebben zij een voorpost ver overd, waarbij zij voor het eerst in deze oorlog gebruik hebben gemaakt van tanks. De Amerikanen verwachten over het algemeen hier de grote slag, maar diverse waarnemers menen, dat de be- lan; 'jkste ontwikkelingen toch in het volk: jke zuiden zullen komen en dat generaal Giap in het noorden aardig wat Amerikaanse troepen weet te bin den. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en In de Amerikaanse politieke wereld komt de regering steeds meer onder vuur. Hoewel hij steeds zegt president Johnson voor het presidentschap te steu nen, heeft senator Robert Kennedy toch ’n vernietigende aanval op de regerings- politiek gedaan, waarbij hij o.a. zei, het optimisme van de president over de loop van de oorlog in twijfel te trekken. Hij verklaarde, dat een militaire overwin ning buiten het Amerikaanse bereik lag en dat een kompromig het enige pad naar de vrede was. In dezelfde geest liet zich zijn kritische kollega Mansfield uit. Volgens ’n recente meningspelling heeft de intensivering van de oorlog door de communisten de steun voor de rege- ringspolitie onder de Amerikaanse be volking vergroot. Met de huidige koers is nu 74 pet. het wel eens tegen 61 pet. in december. Vandaar vermoedelijk ook, dat de duifachtige politici zich heel voorzichtig uitlaten over de wijze, waar op de oorlog beëindigd moet worden, en dat zij eigenlijk niet veel anders doen dan de betrouwbaarheid en het juiste in zicht van Johnson en de zijnen in twij fel trekken. De Amerikaanse regering, aldus Rusk, de minister van buitenlandse zaken, zal nu niet langer voortdurend maar blijven onderzoeken of Hanoi bereid is om over vrede te praten. Ondertussen is Thant, de sekret-aris-generaal van de Ver. Na ties, in Moskou geweest om de mogelijk heden van onderhandelingen eens op te nemen, terwijl volgens de Engelse pre mier Wilson, de standpunten van Hanoi en Washington minder ver uit elkaar liggen dan men zou vermoeden. Men be hoeft maar een klein bruggetje over om vrede te bereiken, meende hij. Hij ver gat te zeggen welk bruggetje. De taalkwestie heeft in België weer het leven vah een regering geëist. Zoals wij al hadden gemeld, waren de studenten van de Vlaamse afdeling van de r.k. universiteit te Leuven in Vlaanderen sinds half januari nogal roerig. Zij hebben gestaakt en enkele malen heeft de politie moeten ingrijpen. Aanleiding tot hun protesten was een verklaring van het bestuur van de Franssprekende afdeling van de universiteit over- de uit breiding van die afdeling. Men ging er daarbij van uit, dat Leuven-Frans (de Franstalige afdeling van de universiteit) in Leuven, dus in Vlaams gebied zou blijven, zoals de bisschoppen, die de lei ding van deze universiteit hebben, dat in mei 1966 nog nadrukkelijk hadden vast gelegd. De studenten eisen, en hun eis is niet nieuw, dat ook voor de universiteit zal gelden wat voor lager en middelbaar onderwijs geldt, nl. dat de streektaal de schooltaal zal zijn, in dit geval dus Vlaams, en dat de Franssprekende af deling van Leuven maar naar Waals gebied moet vertrekken. Zij bleken steun te hebben gekregen van de Vlaamse bis schoppen Toen het bisschoppelijke col lege geen overeenstemming wist te be reiken kwam het probleem in de schoot van de regering terecht omdat de Vlaamse vleugel van de Christelijke volkspartij verlangde, dat de regering Het initiatief van deze gespleten behan deling kwam van de KVP. De heer Schuyt (KVP) diende officieel een voor stel in om de kwestie Vietnam los te maken van de rest van het buitenlandse beleid. Hij kreeg daarvoor - merkwaar dig - steun van’ de volledige oppositie (PvdA, Democraten en Pacifisten). De drie coalitiegenoten van de KVP (Libe ralen, ARP en CHU) waren tegen. Er was bij de regeringspartijen verschil van mening ontstaan over de kritiek, die minister Luns zou krijgen en de moge lijke gevolgen daarvan. Met name bin nen de KVP zag men wel de nodige ri sico’s. Men was bang voor een algemene aanval op de populaire KVP-bewindsman voor buitenlandse zaken en de KVP hoopte, door het verbrokkelen van het debat, de kritiek af te zwakken. De an dere regeringspartijen bleken een betere kijk op de verhoudingen te hebben. Ook zij konden voorspellen, dat het Vietnam- beleid van de regering op stevig verzet zou stuiten, maar zij verwachtten te recht, dat die kritiek te niet zou worden gedaan door de tevredenheid over het resterende deel van het buitenlandse be leid. Het Vietnamdebat werd opnieuw be heerst door de vraag of de regering uit voering heeft gegeven aan de kamer motie, waarin de regering werd uitge nodigd by de Ver. Staten aan te dringen op het staken van de bombardementen op Noord Vietnam. Minister Luns gaf geen rechtstreeks antwoord. Hij beriep zich op diplomatieke gebruiken en ver telde, dat hij de wens van de Tweede Kamer vanzelfsprekend had overge- biacht aan de Amerikaanse regering, maar dat hij daarover verder weinig kon zeggen omdat dit was gebeurd via het geheime diplomatieke overleg. De Ka mer kon er zodoende niet achter komen of minister Luns had gesproken namens de Nederlandse regering (zoals de motie eiste) of alleen maar een wens van het Nederlandse parlement had overge bracht. Over het Nederlandse beleid ten aanzien van Vietnam zei minister Luns, dat hij helemaal akkoord ging met het stand punt van de heer Schuyt (KVP). Deze vertelde, dat de meest ideale oplossing een volstrekt neutraal Vietnam is, dat geheel los staat van de Russische en Amerikaanse invloedssfeer. Minister Luns ging ook akkoord met een nieuwe motie van de heer v. d. Stoel (PvdA). In deze motie was opnieuw sprake van het Nederlandse verlangen de Ameri kaanse bombardementen zonder voor- De Tweede Kamer heeft het mammoetdebat over het beleid van minister Luns (buitenlandse zaken) in overzichtelijke moten gehakt. Eerst is een scheiding aangebracht tussen de kwestie Vietnam en „het algemene buitenlandse beleid”, later is, tijdens het debat, ook nog een duidelijk onderscheid gemaakt tussen inter nationale politiek en het beleid ten aanzien van de ontwikkelingshulp. Dat laatste lag voor de hand. Tenslotte hebben wij in de persoon van minister Udink een speciale minister voor de hulp aan arme landen, ook al moet hij het dan officieel „zonder portefeuille”, dus zonder eigen departement doen. Diat uiteenvallen in diverse, duidelijk gescheiden onderdelen heeft het Kamerdebat in politiek opzicht geen goed gedaan. Het werd nu mogelijk om op één bepaald gebied een groot tegenstander te zjjn van minister Luns (bjjv. ten aanzien van Vietnam) en hem, bij een ander gesprekspunt, harteljjk toe te juichen (bijv, bjj de bespreking over het Europese beleid). 4 J 1 s II l|

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1