De achtergronden de strijd van Vietnam m Mozarts Bastien et Bastienne op schoolconcert Gate Stow üs hjoed to sizzan een Amerika heeft te strijden op dubbel front Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes De blommen yn ’t kommen Geref. jongeren hielden uitwisseling it 107e JAARGANG No. 14 DINSDAG 20 FEBRUARI 19<$S Wymbritseradeeï. Hwat haf STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND f Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Gjin oerwinner leaut ea oan it tafal Tienduizend ogen Gefaald Tegen Amerika ge- ontmoetten J. S. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag GRENOBLE. Kees Verkerk en Ard Schenk kunnen elkaar feliciteren, nadat zjj op de 1500 meter voor Nederlandse suksessen hebben gezorgd. Helaas ging het op de 10.000 meter minder goed. Prinses Christina vierde zondag 18 februari haar 21ste verjaardag ter ge legenheid waarvan Max Koot deze foto heeft gemaakt. Toen de Fransen uit Vietnam werden verdreven werd dit land aan de confe- rentietafel in twee delen geknipt. In het noordelijke deel regeerde Ho-tsji-minh en vormde daar een sterk communistisch georiënteerde staat, die desondanks én van een U hebt een ongestoorde slaap nodig. Die vindt u in een modern ruim ledikant van fa. R. P. de Boer. Eiken en berken. Prijzen vanaf f 15,50. Als vaders van gezinnen naar Duitsland worden gezonden, acht Mussert het bil lijk, dat personen tussen 18 en 25 jaar ook naar Duitsland gaan om te werken. Bij een inwoner in Hartwerd een grote hoeveelheid gerookt spek in beslag ge nomen. Ondertrouwd: Sytze Wiebren de Jong en Reina Hendrika Lieben. Huwelijksvoltr. op dinsdag 2 maart, waarna inzegening door ds. L. van Mastrigt in de Ned. Herv. kerk te Harderwijk. Jiergearkomste R.F.B. Onder lieding fan Arjen Witteveen. Deklamaesje fan Dou- we Tamminga. Afscheid van ds. W. F. ten Bruggenkate als predikant bij de Herv. Gemeente te Oosterlittens. Namens de ring werd het woord gevoerd door ds. J. Vink van Bols- ward. Te koop 1 wasstamper f 7,en twee hoge hoeden f 5,per stuk. F. Hoog- ma, Witherenstraat 31. Benoemd tot gemeentebode te Bolsward de heer A. van der Heide te Leeuwarden, 3e week februari 1943 Abonnementsprijs f 3.50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OS1NGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblai winlik jit bigjinne moatte mei de for- oaringen en it mear as hege tiid wurdt, dat de regearing dêryn it foarbyld jowt. Dr. Sikke Mansholt, fan ófkomst in Grlnzer boeresoan, letter boer yn de nije polders, de earste minister fan Lanbou nei de oarloch, dy’t om syn bistjürswurk de titel fan eare-doktor krige hat, is in man fan erkende kwaliteit. Mar hy is ek in oertsjüge soasialist en hat op de maetskiplike saken, in, dêrotroch sterk bipaeld, ynsicht. Hwant it greate meartal fan de maetskiplike planologen komt üt dy hoeke. Mear as oaren binne hja grea te foarstanners fan trije, fiif, of mear- jierrenplannen, mear as oaren wolle hja de steat oan it wurk hawwe mei it oan- jaen, hwat moat en hoe’t it moat. Hja hawwe net folie bitrouwen yn de parti- kuliere minske, hja hawwe hiel folie bi trouwen op de oerheit. Dat is fansels har goed rjucht, mar it is ek it goed rjucht fan net-soasialisten om it der net mei iens to wêzen. Neffens dr. S. Mansholt is it mei de Nederlanske lanbou yn de haedsaek noch in spultsje fan kalde fuotten. De need- saeklike bidriuwsforgreating, sa klaget hy, is noch neat fan op ’e hlspel kaem. Yn pleats fan de iengesinsbidriuwen op to romjen, komme der hoe langer hoe mear. Ek de twamansbidriUwen binne, neffens him, gjin stjür wurdich. De oplossing leit yn de fparming fan greate bidriuwen fan sa’n 200-500 kij. Hjirop ien boer, dy’t wittenskiplik en praktysk de lieding oan kin en fierder spesialistyske wurkkrêften hwerfan de iene him ynlit mei de masines in oar mei de fokkerij, in trêdde mei it Deze opera in 1 akte van W. A. Mozart onder regie van en in Nederlandse ver taling door Otto Couperus en met kos tuums van fa. Joh. Gerritsen te Amster- de inwendige mens king betekende. ’s Avonds werd in zaal van het „Geref. ten een Het is wel eens moeiiyk het uit elkaar te houden, maar de Amerikanen en de Zuid Vietnamese regering hebben twéé vijanden te bestrijden: dc legerscharen van Noord Vietnam en de vrijscharen van de Vietcong. De recente aktiviteiten in vele steden in Zuid-Vietnam staan op rekening van de Vietcong, de hecht georganiseerde, bekwaam en keihard geleide verzetsorganisatie in Zuid-Vietnam. van Rusland én van China onafhankelijk wilde blijven. In Zuid-Vietnam kwamen en gingen re geringen, die de pretentie nadden de- mokratisch te zijn, maar een bewind voerden, dat méér nog dan autoritair, Voor geen geld te koop, doch in ruil aan geboden Herenrijwiel als nieuw voor gouden horloge met ketting of een goe de piano. S. Hengst, Bolsward. Appel markt 11. Van Amerikaanse zijde wordt nu sproken over de grote verliezen van de Vietcong. Het is duidelijk, dat deze in De maeityd kaem Fielbaer hast Wie hjir en der Al op ’e tast. De snie-klok Trune hy al oan Dy kaem as earste Op ’e troan. En de krokus Op it twadde plan Dy wist der al In bytsje fan. De narcis Mei syn giele jak Komt aenst as trêdde Op it plak. Dan de tulp Wol de elite-blom Dy sloech as fjirde Op ’e trom. Daarentegen blijkt de Amerikaanse en Zuidvietnaimese inlichtingendienst in de afgelopen week volkomen te hebben ge faald Men verwachtte wel een offensief van de geregelde Noordvietnamese troepen. Maar de aanval van de Vietcong op tal van steden en legerplaatsen der Ameri kanen, een meesterstuk van regie, over al tegelijk, kwam volkomen onverwacht. De Amerikaanse ambassadeur heeft hals over kop uit zijn ambassade (die toch zwaar bewaakt werd) moeten vluchten. Niet alleen president Johnson werd uit zijn bed gebeld, ook de Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen werden totaal verrast en moesten aanvankelijk volko men geïmproviseerde tegenstand bieden. Eén ding heeft de Vietcong in ieder ge val bereikt: de laatste illusie, dat rege ring en Amerikanen de regeringsgetrou we burger konden beschermen, is nu wel weggenomen. Het prestige van Amerika heeft nergens zo’n geduchte klap gekregen als de af gelopen weken in Zuid-Vietnam. uitermate corrupt was. Daarentegen be staat al jaren verzet van vele zijden; men denke maar aan ue zelfverbrandin gen door de boeddhisten. De tegenwoordige regering is er geko men via een volksstemming, die volgens de Amerikanen korrekt verliep, maar waarbij men van tevoren al die kandi daten had uitgeschakeld, die het niet eens waren met Washington. Dat in het afgelopen weekend in en rondom het „Gereformeerd Centrum” te Bolsward meer activiteit viel waar te nemen, dan doorgaans op deze dagen het geval is, laat zich duidelijk verkla ren uit het feit, dat leden van de gere formeerde jeugdvereniging uit Oudemir- dum een tegenbezoek brachten aan de Bolswarder G.J.V. Dit gebeuren echter, riep speciaal de gastheren zaterdagmorgen al vroeg uit de veren, om het voorbereidend werk, dat bij dergelijke evenementen vaak niet gering is, naar behoren te kunnen uit voeren. Enfin, door inspanning komt men tot ontspanning. Nu, dat was ’s middags het geval, toen om ongeveer vijf uur de gasten in het „Geref. Centrum” werden verwelkomd, door hun Bolswarder vrienden en vrien dinnen. Na nog een tijdje gezellig ,onder-ons’ te zijn geweest, schikte het gezelschap zich rondom de koffietafel, welke voor een ware verster- fuorjen, in fjirde mei de adminitraesje en sa fierder. Dy minsken moatte dan desel- de wurküren hawwe as de lju yn de yn- dustry, mei frije dagen, fakansje en pro- moasjekansen. Der moat it hinne,’aldus dr. Mansholt. De selsstannige minske, dy’t yn de mid- denstan en de lanbou syn biskieden, mar eigen bidriuw hat, hat by de politike freonen fan dr. Mansholt nea botte sym- pathyk west. Hy hearde net by de wurk- nimmers en ek net by de wurkjowers, hy siet der tusken yn. It wie gjin kapitalist en ek gjin proletariër, hy paste winlik net yn de maetskippij, sa’t hja dy sjogge as de beste. Hy siet en sit harren in bytsje dwers. Sjocht men dizze maetskiplike ünder- groun fan it bistean fan biskieden, eigen ündernimmingen, dan wurdt in hiele boel düdlik. Dan bigrypt men folie better, dat ek yn de E.E.G.-top in düdlik forskil fan miening is tusken harren, dy’t yn it bi- hald fan de gesinsbidriuwen in maet- skipllk goed sjogge, hwat hja net misse wolle en de oaren, dy’t dit type bidriuw kwyt wolle. Dr. Mansholt heart by de jingen, dy’t de ien- en twamansbidriuwen opromje wol en dêrom klaget hy oer de situaesje. It giet forkeard, seit hy. Nou wer yn de Flevopolders bidriuwen fan 36 en 48 h.a. dus wer ien- of twamansbidriuwen. De regearing moat yn dy nije polders bi gjinne mei It foarbyld fan it greatbi- driuw. Sawol foar de bou as foar de greide moat de regearing in stikmannich mammouthbidriuwen stichtsje om de minsken it paed to wizen. die kringen niet te tellen z(jn. Men kan de Vietcong-guerlllia’s, die deze strijd be gonnen, gerust zelfmoord-commando’s noemen. Op de duur konden deze ver zetsgroepen het toch niet houden tegen over de superieure bewapening der Ame rikanen. De (Zuidvietnamese) Vietcong wilde aantonen, dat de regering van Zuid- Vietnam niet steunt op de bevolking en dat de Amerikanen, die de pretentie voe ren deze bevolking te beschermen, maar vreemde agressors zijn. Alle oproepen aan de bevolking wijzen in die richting. De Amerikanen moeten het land uit, zoals indertijd de Fransen het land uitgejaagd zijn. De man, die de leiding heeft, generaal Giap, is dezelfde die indertijd de Fransen bij Dien Bjen Phoe afdoende duidelijk gemaakt heeft, dat hun rijk uit was. De waarde van de klap ligt niet in het militaire, maar in het psychologisch vlak. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en DE WILDEMANNEN BIGJINNE WER In jier as tsien tobek tilden de blêdden op fan artikels, dy’t üs kleat meltsje woene, dat op it lanbougebiet hiel oars moast. Net geleidelik en mei fordrach, mar it roer moast alhiel yn oare wei. Nou like it de léste jierren hwat bikomd to wêzen omt men wol seach, dat al dy wylde byldstoarmerij yn de praktyk fan it lib- ben hiel oars forrint, mar ien fan de top mannen fan de E.E.G. en op syn terrein in treflik man, hat de hoarn wer oan Je müle brocht en it klinkt en davert oer alle Jeropeeske lansdouwen, dat it mei de lanbou noch neat mei neat is, dat wy dam werd vrijdag driemaal opgevoerd in De Doele. Uitvoerenden waren Stariny Verster, sopraan als Bastienne, Dick Laan, tenor als Bastien en Emile Linssen, bariton als Colas met pianobegeleiding van Iet Vriend, die het programma ook inleidde. Scholen die van deze operavoorstelling hebben genoten waren resp. de chr. ulo Wommels, CVO ulo Bolsward, Rehoboth ulo Bolsward, chr. landbouwhuishoud- school Bolsward, r.k. huishoudschool te Bolsward, openb. ulo Bolsward en tech nische school Bolsward. Mozart w-as' een wonderkind. Op 5-jari- ge leeftijd schreef hij al kleine muziek werkjes. Zijn zangspel „Bastien en Bas tienne” werd gekomponeerd op 12-jarige leeftijd. Treffend is het, hoe deze jongen kans heeft gezien om allerlei gevoelens zoals verdriet, boosheid, plezier enz. mu zikaal uit té drukken. Het wezenlijke van de muziek nl. ons emoties mede te delen, die nooit zo duidelijk onder woor den gebracht kunnen worden, had Mo zart op die leeftijd reeds volledig be grepen. Daardoor komt het dan ook dat „Bastien en Bastienne” een zangspel kan worden genoemd, dat ondanks zijn een voud een grote kunstzinnige waarde be zit. Bastienne, een eenvoudig boeremeisje, is verloofd met de dorpsjongen Bastien. Ze is verdrietig omdat Bastien niet meer aardig tegen haar is; bovendien heeft ze gemerkt dat hij zo vaak op ’t kasteel komt. De dochter van de kasteelheer schijnt veel werk van hem te maken, Bastienne vraagt om raad aan Colas, een oud man uit het dorp, die kan to veren. Colas geeft haar een heel simpel maar afdoend advies en door Zijn .tover kunsten’ komt tenslotte alles weer in het reine. De jeugd heeft met deze opvoering een prettig uurtje beleefd. De Vietcong is een verzetsgroep, die volkomen opgaat in de burgerij. De vreedzame fietsenhersteller van daag kan morgen kapitein van Vietcongbataljon blijken te zijn. En de Vietcong heeft een informatie dienst met tienduizenden ogen en oren. Deze informanten zijn lang niet allemaal communist en een groot deel ervan zou niets liever begeren dan in rust en vrede zijn broodje te verdienen. Helaas, rust en vrede kennen deze mensen al sinds twintig jaar niet meer. De Amerikanen hebben tal van inheem sen nodig om voor hen het ruwe werk te doen, in hun hoofdkwartieren, kampe menten en vliegbases. Tijdens hun ver’of komen ze in nauw kontakt met dat deel der bevolking, dat de vermaaksindustrie op gang houdt, o.a. de talrijke barmeis jes en prostituees. Al deze mensen heb ben maai- één kans er het leven af te brengen als de Vietcong afrekening houdt en die bestaat daaruit, dat zij zich lenen voor spionnage ten behoeve van de Vietcong. De Amerikanen en hun Zuidvietnamese medestanders zijn rondom omgeven, dag en nacht, door een net van spionnen. It iennige motyf fan dr. Mansholt is it ekonomyske, sa’t hy seit. Dizze great- bidriuwen kinne goedkeaper produseare. It is mooglik, al moat it biwiis jit kom me, hwant it hat oant hjoed ta noch bli- ken dien, dat twa boeren fan elk 20 h.a. togearre minder winst meitsje as ien fan fjirtich. Mar lit üs mar oannimme, dat it al sa is, moatte wy it dan dwaen?. Hwat soene de gefolgen wêze foar it to- tael fan it maetskiplik wolwêzen as dr. Mansholt yn Fryslan syn sin ris krige? Dat fan de 15000 boerehüshaldings jit 1000 great-boeren oerbleauwen. Dat dan 14000 selsstannige boereminsken yn lean- tsjinst giene by dizze inkele greaten? Nou binne hja, nei myn ynsjoch én eko- nomysk, én sosiael, én folksfoarmjend ien fan de meast-kostbere dielen fan it folksgehiel. Yn mannich opsicht binne hja it semint foar in goede soasiale oar- der. Hja sjogge yn har posysje it nut eh de wearde fan arbeid en kapitael beide. Hja binne en kweke forantwurdelikheit en eigen initiatiyf, hwant it giet om har eigen bistean en takomst. Hja libje so ber en fiede bern op yn arbeidsumes en sparjen, har bidriuw is folie mear as in kostwinning, hja fiele har thüs en dêrom is it harren nea to kald en to wiet, nea to let en toe ier as it giet om hüs en lan. Krekt omdat to bihalden giet hy mei de tiid mei en is fül op forbetteringen en nije methoaden. Der is in bulte foroare nel de oarloch, mar hwat bleaun is, is de selsstannige boer mei syn hüshalding. En dy moatte wy, by alle needsaeklike oan- passing, sa folie mooglik en sa lang mooglik bihalde. Tj. de J. de rijk versierde Centrum", de gas programma aangeboden, dat maar liefst 16 punten telde. Zang, toneel, voordracht en muziek, zorgden naast quiz en stoelendans voor de nodige variatie. Zelfs de totempaal en wig-wam der Indianen, waren in dit geheel niet vergeten. Om deze punten in details te gaan be spreken, zou te ver voeren. Alhoewel, gezien de vlotte manier van afwikkeling en de sfeer, dit ook niet noodzakelijk is. Na afloop van dit bonte programma volgde sluiting van de eerste dag en zocht een ieder zijn of haar plaats van bestemming op. Zondagmorgen echter ontmoetten de jongeren elkaar opnieuw en wel in de kerkdienst, waaraan een jeugdkoor haar medewerking verleende, ’s Middags werden er in het Centrum inleidingen gehouden naar aanleiding van schetsjes en dergelijke. Voor zondagavond stond een speurtocht op het programma, hetgeen voor velen een niet gemakkelijke opdracht bete kende. Met dit punt was men gekomen aan het einde van het repertoire en betekende tevens een afsluiting van dit uitwisse- lings-weekend. Ofschoon deze ontmoe ting weer tot het verleden behoort, wil dat niet zeggen: uit het oog uit het hart. Ongetwijfeld heeft dit contact bij gedragen tot versteviging van de onder linge band. Juist in deze tijd, waar de „ontmoeting” van grote waarde is. stemt het tot vreugde, dat de jongeren hier zo’n interesse voor hebben.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1