De strijd Vietnam en bij de m Gabe Shroar Jordaan laaide weer op Geen winterslaap voor uw camera politieke vijver Driemanschap wierp steen in de Duitsers zwichten voor De Gaulle Ambtenarenbeleid heet hangijzer 107e JAARGANG No. 15 VRIJDAG 23 FEBRUARI 1968 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Hwat hat van naar ons Gewonde Makkumer per KLM van Oostenrijk land STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND i - - afey Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Incident b(j Jordanië Hoesseins positie ós hjoed to sizzen Abonnementsprijs f 3.50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Uitgave: A. J. OS1NGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) gesproken voor ’n Engels lidmaatschap van de EEG, maar 't heeft nu de vriend schap met Frankrijk toch zwaarder la ten wegen. Iedere verwachting, <tat Bonn Om de Duitsers, die op zo goed moge lijke voet met de Amerikanen wensen te blijven, gerust te stellen heeft pre sident De Gaulle verklaard, dat Franrijk de NAVO niet zal verlaten. Het blijft er dus bij eenvoudigweg niet mee te doen. In Amerika zelf is over deze kwestie enige ongerustheid gerezen, doordat niet alleen de generaals, maar ook Rusk, de minister van buitenlandse zaken, in ant woord op vragen van senatoren niet na drukkelijk genoeg het gebruik van kern wapenen hebben uitgesloten. De kans, dat zij zullen worden gebruikt, is ove rigens wel uiterst gering. Het opmerkelijke in de affaire is, dat het staken van het vuren vooral tot stand is gekomen door de bemiddeling De dagen fan üs jeugd binne dy fan üs hearlikheit Bolswards Nieuwsblad Kooy per KLM-vliegtuig uit Insbruck in Oostenrijk op de luchthaven Schiphol aangekomen. De heer Van der Kooy, anderhalve week in het ziekenhuis in Innsbruck gelegen met gebroken been en gecompliceerde beenbreuk, letsel dat hij had opgelopen bij een aanrijding in Oos tenrijk. Op het vliegveld Schiphol stond een ambulance van het Sint Antonius ziekenhuis uit Sneek klaar, om hem naar dit ziekenhuis te vervoeren. De heer Van der Kooy reed op vrijdag 9 februari, 's morgens om zes uur, met z(jn neef de 27 jarige Hille P. van der Kooy in een truck met aanhangwagen van het internationale transportbedrijf fa. H. van der Kooy en Zn. te Makkum, op de autobahn, in de omgeving van Ins bruck. Ze waren uit Italië onderweg naar Lisse met een dading van 35-ton marmeren te gels. De weg was besneeuwd en glad, om de wielen van de wagen van de fa. Van der Kooy zaten de sneeuwkettingen. Uit tegenovergestelde richting naderde een Duitse vrachtwagen-combinatie, die zo als later bleek geen sneeuwkettingen om de wielen had zitten. De Duitse wagen reed met hoge snelheid en begon te slip pen, de aanhangwagen botste frontaal tegen de Makkumer vrachtwagen op. Aan het stuur zat op dat moment Hille P. van der Kooy, die de wagen op zich aan zag komen en zich met een snelle sprong naar rechts in de cabine in veilig heid wist te stellen. De Duitse aanhang wagen boorde zich terhoogte van de be- stuurderszitplaats in de cabine, het stuur brak af en de zitplaats van de bestuur der werd weggeslagen. Zijn oom, de heer Jan H. van der Kooy, die ongeveer vijf minuten voor het ongeval zich Voltrok in de slaapcabine achter de bestuurder was gaan slapen, werd gewond. Toevalliger wijs lag hij niet met zijn hoofd achter de bestuurder (in de acht jaar dat deze beide chauffeurs al samen een geregel de dienst op Italië hebben gereden, was dit altijd het geval geweest) maar nu net andersom. Dit heeft hem zijn leven ge red. Het ongeval deed zich voor in de donkerte van de vroege morgenuren. De bestuurder, die geen noemenswaardig letsel had opgelopen, ging onmiddellijk om medische hulp weg, doch de huizen in de omgeving hadden geen telefoon en het duurde twee uren eer er medische hulp aanwezig was. Beiden werden naar ’n ziekenhuis in Innsbruck overgebracht, H. P. van der Kooy kon na een medisch onderzoek het hospitaal direct verlaten, zijn oom moest hier blijven. De vrachtwagen werd vrij wel totaal vernield. De fa. Van der Kooy treft geen schuld bij dit ongeval. Hoewel de Duitse delegatie zeer tevreden en optimistisch van het bezoek aan Parjjs is teruggekeerd blijkt bjj een nadere bestudering van de resultaten van de gesprekken van bondskanselier Kiesinger met president De Gaulle, dat deze laatste op alle belangrijke punten van de Europese politiek zijn zin heeft gekregen. De Duitsers baseren hun optimisme op het feit, dat De Gaulle bereid is z(jn minister van buitenlandse zaken op 29 februari naar Brussel te laten gaan voor een vergadering van de ministerraad van de EEG, waar „schikkingen” tesr tafel zullen komen, die de zes zouden kunnen voorstellen aan die landen, die zich hebben aange.meld voor het lidmaatschap van de EEG, ni. Engeland, Ierland, Denemarken en Noorwegen. De Fransen schijnen de Duitsers te hebben verteld met welke schikkingen zij ongeveer genoegen zouden kunnen nemen, maar z,j hebben het beneden hun waardigheid geacht zelf voorstellen te formuleren. Amerikaanse mariniers bestormen een huis in Hoéé Een van de vele huizen, die z.ij al bestormden en een van de vele die z.ij nog zullen moeten bestormen: De strjjd in Hoéé is een typisch voorbeeld van huis-aan-huis-gevechten, die slechts moeizaam vorderen. Het televisie-optreden van de grote drie kwam op een voor de KVP-leiding zeer belangrijk moment. De kommissie van wijze mannen, die een kompromis tot stand moet brengen tussen de groep Aalberse-Schmelzer en de radikalen over de samenstelling van een nieuw KVP- bestuur, was al ver gevorderd met een voorstel, dat goede kans van slagen had. Dit voorstel was gebaseerd op het op heffen van de blokvorming binnen de KVP. De radikalen zouden moeten be loven niet als „partij in de partij” op te treden en als beloning daarvoor een goede vertegenwoordiging in het bestuur van de partij verwerven. Dhr. Schmel zer heeft door zijn verklaring de radi kalen in de KVP stevig tegen de schenen geschopt. Het is heel goed mogelijk, dat in de loop van deze week de radikalen, boos als zjj zijn, het kompromis zullen afwijzen. De heer Schmelzer kan hen dan zonder enige moeite tot zondebok ken uit roepen, hetgeen in de huidige strijd om de macht een belangrijk voor deel kan zijn. De KVP-radikalen menen, dat de geza menlijke uitspraak van KVP, ARP en CHU in strijd is met de afspraken, die eind vorig jaar zijn gemaakt op de partijraad van de KVP. Destijds is be sloten, dat de KVP zal streven naar een consekwent vooruitstrevend politiek. Na dit besluit is al direkt gezegd, dat dit weliswaar een fraaie politieke term is, maar dat toch alles afhangt van de uit werking. Daarom ook wilden de radika len een stevige greep krijgen op het be stuursbeleid. De radikalen menen, dat KVP, ARP en CHU samen in geen ge val kunnen zorgen voor een konsekwent vooruitstrevend beleid. Zij vrezen, dat zo'n massale kombinatie op dit ogenblik een zelfde tweeslachtigheid zou vertonen als de KVP de laatste jaren heeft be heerst: een eindeloos gevecht tussen een linker- en een rechtervleugel, waarbij dan weer de een, dan weer de ander een tijdelijk voordeel zou weten te behalen. Dat is een vorm van onduidelijkheid, die de radikalen nu juist voor de toe komst willen vermijden. De gedachte van een schikking met En geland is al enige malen door De Gaulle opgeworpen, maar Engeland voelt daar niet voor, indien daarop niet automatisch een volledig lidmaatschap zal volgen. zich aan de zijde van de Benelux en Ita- Het is Engeland nl niet alleen te doen om enkele onmiddellijke voordelen, maar om een stem in het gehele toekomstige beleid van de EEG. De kans is dus groot, dat alle gepraat over schikkingen vruchteloos zal zijn. Maar De Gaulle kan dan betogen, dat Engeland zelf zijn op lossing weigert. Wat de schikking zal inhouden, zal pas volgende maand bekend worden, maar wel kan men zeggen, dat de gedachten uitgaan naar een soort vrijhandelszone, waarbij Engeland zich zal verplichten een rkere hoeveelheid levensmiddelen van de zes af te nemen. Bonn heeft zich altijd vol geestdrift uit- De winter is voor veel mensen nog steeds een jaargetijde, dat zich uitermate slecht laat kieken. Sinterklaas, kerstmis, nieuwjaar en eventueel nog een knal-fuif tussendoor zijn hoogtepunten, die zij nog wel eens met een flitslampje willen bij lichten. Aan fotografie buiten de deur komen zij niet toe. De winter en alles wat winters is, is voor de amateurfoto- graaf toch bijzonder dankbaar. Er zijn geen wintercamera’s; elk toestel is ge schikt. Evenals elk seizoen vraagt ook de winter een enigszins aangepaste tech niek, maar die zal geen problemen ople veren: U hoeft alleen maar te beschik ken over een film die een snuifje sneller is. Bij een filmgevoeligheid van rond de 22 DIN kunt u al aardig uit de voeten. Hoewel ook een stadsbeeld een aardige winterse foto kan opleveren, zal de voor keur van velen uitgaan naar het land- schap. Een winters landschap hoeft niet saai of eentonig te zijn, ook al Is het niet getooid met een sneeuwdeken. Een gebrek aan begroeiing en lover in het winterlandschap moet u niet zien als een beperking. Integendeel; veel aardige plekjes zijn nu meer „bereikbaar” gewor den voor de camera. Als u niet alleen aan de wandel gaat: in het winterland schap kunt u prachtige portretten ma ken. Met een ruim diafragma vaak toch nodig bij gebrek aan voldoende zonlicht krijgt u fijne onscherpe achtergronden en komt het model „los” in de ruimte te staan. Het zonlicht kunt u desgewenst imiteren met een flitslampje, bij voor keur op enige afstand bezijden en boven de camera. Als u bang bent dat ’t lamp licht overheerst, kunt u de reflector af schermen door er een witte zakdoek over te spannen. Ambtenaren De Tweede Kamer is deze week begon nen mét de behandeling van de begro ting voor binnenlandse zaken, het de partement, waarover minister Beernink (CHU) de scepter zwaait. Bij deze be groting behoort ook het beleid ten aan zien van de ambtenaren. Dat is een heet hangijzer geworden. De ambtenaren zijn bijzonder boos op minister Beernink. Eind vorige week eiste de voorzitter van de Algemene Bond van Ambtenaren, de heer v. Rossen, zonder meer het hoofd van deze bewindsman. Tijdens een de monstratief kongres zei hij voor 1600 ambtenaren: Deze minister moet weg. Hij voert een slecht beleid. Wij hebben het gemunt op het politieke leven van deze minister. Het zag er nog niet naar uit, dat de Tweede Kamer minister Beernink ook zo fors tegemoet zou tre den, maar wel was zeker, dat een be hoorlek aantal kamerleden veel voelt voor de eisen van de ambtenaren. De regering wil een aantal voor de ambte naren belangrijke voorzieningen (zoals kinderbijslag en spaarregeling) terug draaien en daarmee enkele miljoenen per jaar op de overheidsuitgaven bespa ren. De ambtenaren vinden, dat het van daag de dag niet meer mogelijk is om op sociale voorzieningen te gaan beknib belen. Zij menen ook, dat hun inkomen nog altijd achter blijft op de salarissen, die in het bedrijfsleven worden uitbe taald, en dat er daarom eerder aanlei ding is om iets ekstra’s voor hen te doen Of dat ekstraatje er in zit, valt te be twijfelen. Maar de ambtenaren zouden al veel hebben gewonnen als de Tweede Kamer het bezuinigingsbesluit van de regering wat afremt. Veel hangt deze week af van de taktiek van minister Beernink. Wanneer de bewindsman zon der meer blijft vasthouden aan het ar gument, dat het rijk moet bezuinigen en niet ingaat op de voorstellen, die vanuit de Kamer zullen komen, kan het er wel eens griezelig voor hem uit gaan zien. al een datum vastleggen. Een ander on derdeel, waarover wat moeilijkheden be staan, is het onderwijs aan schippers kinderen. Een belangrijk deel van de Kamer wil aan de schippers ekstra sub sidies geven om de hogere kosten te be strijden. De schippers zijn veelal ge dwongen hun kinderen onderwijs te la ten volgen op internaten, hetgeen nu eenmaal duurder is dan het bezoeken van gewone dagscholen. De Kamer vindt de vervangende regeling, die in de nieu we wet is opgenomen (schriftelijk on derwijs), nauwelijks de moeite van een serieus bekijken waard. Leerplicht De oude leerplichtwet, die nog stamt uit 1900, zal worden vervangen door een nieuwe regeling, die onderwijs tot een totaalperiode van negen jaren verplicht stelt. De Tweede Kamer zou deze week over de nieuwe wet beslissen. Met het principe van de wet zijn de kamerleden (met uitzondering van de Boerenpartij) het wel eens, maar over de details zal nog wel het nodige wor den uitgevochten. Zo wil de regering de datum van invoering overlaten aan de kroon, een procedure, waarbij het de regering vrij staat om zelf daarover te beslissen. Een aantal kamerleden wil nu Maandagavond om half negen is de 43- jarige Makkumer chauffeur Jan H. v. d. van de Ver. Staten, die er vermoedelijk op hebben gewezen, dat het allerminst in het belang van Israël is Hoessein onder zo zware druk te zetten op het ogenblik, waarop Amerika zijn best aan het doen is door de hervatting van wa- penleveranties aan Jordanië dat land niet zozeer tegen Israël te bewapenen, maar de positie van Hoessein in zjjn eigen land te versterken. Men mag niet vergeten, dat de koning meer dan wen selijk is zijn greep over het leger schijnt te hebben verloren. Ondertussen schijnt de bemiddelaar van de Ver. Naties, de Zweed Junnar Jaring, nog weinig te zijn gevorderd met een regeling waarbij beide partijen, Israë liërs en Arabieren, zich neer kunnen leggen. Nasser legt er nog wel steeds r.adruk op, dat hij de problemen langs vreedzame weg wil oplossen, maar hij meent tegelijk, dat de tijd voor de Ara bieren werkt. De Egyptenaren schijnen er bij Jarring vooral op aan te dringen, f it hij Israël krijgt tot een uitdrukke lijke aanvaarding van de resolutie van de Veiligheidsraad van 22 november, waarin wordt gesproken van een terug trekking uit bezet gebied en een vredes regeling. Israël blijft voornamelijk de nadruk leggen op een vrede, waarbij dan ook territoriale kwesties aan de orde kunnen worden gesteld. lië zou stellen om desnoods zonder Frankrijk met Engeland samen te wer ken op die gebieden, waarin het verdrag van Rome niet voorzag, zoals politieke consultaties en technologische samen werking, is hiermee verdwenen. Deze taktiek, die niet zozeer gericht was op het stukmaken van de EEG als wel op het dwingen van Frankrijk om samen te werken met de Vijf en met Engeland, was neergelegd in het plan van Benelux. Als Bonn hieraan zijn medewerking weigert, kan er niet veel van terecht komen. Dat is de grootste overwinning die De Gaulle eind vorige week heeft behaald. Bij de vele races in Amerika kijken ze niet op een slee meer of minder; deze panlek-situatie trad op b(j de finish van een 300 mijlsrace, waar twee deel nemers op elkaar vlogen. Een derde kon zijn wagen langs de schroothoop in wording sturen en won de rit. De fraktievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer, de heer Schmelzer, heeft weer eens een politieke bom laten ontploffen. In een t.v.-ultzending van de Katholieke Volkspartij kwam hij samen met de heren Biesheuvel (ARP) en Meileina (CHU) vertellen, dat de drie grote, christelijke partjjen in de toekomst een politieke lijn moeten en willen trekken. Samen in een kabinet of samen in de oppositie, was de verrassende uitspraak van de KVP-voorman, die prompt werd bijgevallen door de beide vertegenwoordigers van de prot. christelijke partijen. De politieke ontploffing leek vooral de radikalen in KVP en ARP te treffen. De heer Aarden, die als woordvoerder optreedt van de KVP-radikalen, liet ai snel weten, dat hij geen enkel vertrouwen heeft in zo’n massaal samengaan van het christelijke trio. Met de Anti-Revoiutionairen zou nog wel een vooruitstrevend beleid zijn te voeren, veronderstelde hjj. De Christelijk Historische Unie geeft echter geen enkel blijk van vooruitstrevende ideeën. Ik kan dan ook voor deze partij geen vertrouwen opbrengen, verklaarde de heer Aarden. Prachtige kleurenfoto’s zijn er nu ook te maken. De natuur biedt thans prachtig harmoniërende kleurvakken, zonder bon te en flitsend felle uitspringers. De haast ingetogen berusting die het landschap demonstreert, laat zich met de camera goed vangen. U kunt het haast niet fout doen. Hoofdzakelijk is, dat u juist belicht. Een belichtingsmeter is dus wel zeer ge wenst. Bij sneeuw doen zich nieuwe mogelijk heden voor, geen nieuwe problemen als u dat mocht denken. De schoonheid van een landschap in de sneeuw hoeven wij wellicht niet te beplei ten. Als u het mooi vindt, fotografeer ’t dan ook, bij voorkeur op zijn „voorde ligst”. Als er een beetje zon is, fotogra feer het landschap of stadsgezicht dan niet met de zon in de rug. Met de zon opzjj, bijna haaks op de denkbeeldige lijn van camera naar onderwerp, krijgt u de dankbaarste resultaten. Schaduwen waaraan toch ah vaak gebrek is wor den dan ook inderdaad schaduwen. Het verdient ook aanbeveling in het oog springende lijnen van daken, sloten, „be vuilde” karresporen en zomeer in de foto een functie te laten vervullen. Uw aan geboren gevoel voor schoonheid waar schuwt wel, dat u die lijnen niet kris kras door en uit het beeld moet laten lo pen. Bij sneeuw wordt uw belichtingsme ter vaak een beetje bedrogen; corrigeer dit door één trapje ruimer te belichten. Wilt u vallende sneeuwvlokken vlak voor het toestel scherp op de foto krij gen (ongeveer vijf meter) belicht dan minstens 1/250 sec.; op tien meter wordt dat 1/125 sec., en op 20 meter 1/60 sec. Het diafragma past u natuurlijk aan. O, ja, vergeet nóóit de zonnekap! Ernstige incidenten vallen te melden van de wapenstilstandslijn tussen Israël en Jordanië. Gedurende vijf uren heeft de Israëlische luchtmacht over een front van 25 km bombardementen uitgevoerd op Jordaans gebied, als vergelding voor de voortdurende aktiviteiten van Pale stijnse terroristen op Israëlisch en door Israël bezet gebied. Twee dagen voor de aanval had minister Dajan al gewaar schuwd, dat bij een voortduren van aan vallen snel en hard vergelding zou wor den genomen. Israël heeft er enig s. ses mee, want koning Hoessein van Jordanië heeft al gewaarschuwd, dat men Israël geen excuses moest geven voor agressie tegen Jordanië. Algemeen vat men deze waarschuwing op als een veroordeling van de aktiviteit van de terroristen, die vanaf Jordaans gebied opereren, maar die meer kontakten met de Syrische dan met de Jordaanse rege ring schijnen te onderhouden. De minis ter van binnenlandse zaken van Jordanië heeft het zonder namen te noemen dui delijk gezegd: De regering zal niet toe laten, dat Jordanië gebruikt wordt voor de vervulling van plannen door hen, die, net als wij, grenzen met Israël hebben, maar niet genoeg moed om de gevolgen van hun aktle te dragen. I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1