STRAKS STEEDS OP DEZELFDE DAG JARIG? Gabe Sluw I van de kalender Omke Romke Vrouwen wereld gebedsdag Schrikkeldag: poging tot „gelijkzetten” Ss mg si Fan de Marl in vloer Zilveren filmpjes DINSDAG 27 FEBRUARI 1968 BW llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllll lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll u STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND ww i éte-umMi® 107e JAARGANG No. 16 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Wymbritseradeel. k W er» «SS *5*^ 1 Het ontstaan van onze kalender De kalender klopte niet Voorstellen voor nieuwe kalender (Foto Lammert K. Mol) J. S. ear- Tj. de J. J. S. Advertentieprijs 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag centrum in ’t nieuwe Schiphol, van waaruit het gehele luchtverkeer in Nederland wordt geregeld. Deze hal werd in de nacht van zaterdag op zondag jl. in gebruik genomen. zichzelf: juli. De maand februari telde volgens de Juliaanse kalender in een gewoon jaar 29 dagen en in een schrik keljaar 30 dagen. Julius Caesar werd opgevolgd door kei zer Augustus. Deze Augustus wilde niet minder zijn dan zijn voorganger. Hij moest ook in de kalender voortleven. Aldus kreeg de achtste maand - voor heen de zesde (in het latijn Sextilis) - de naam augustus. Maar deze achtste maand telde toen maar 30 dagen en het zou toch te bar zijn als de augustus op de kalender minder zou zijn dan de juli op de kalender. Ook augustus moest 31 dagen tellen. Deze keizerlijke ijdelheid ging ten koste van februari, die zich nu met 28 dagen tevreden moest stellen. Zo danken wjj aan deze Romeinse heersers onze huidige kalender met zijn twee keizerlijke maanden en een ingekorte februari. vaste denkt april. Of er van Mussert sprak te Leeuwarden. Zijn rede werd besloten met het zingen van het 6e couplet van het Wilhelmus. In februari werd de openbare leeszaal te Bolsward bezocht door 97 personen, t.w. 95 heren en 2 dames. De groenteboeren te Bolsward maken be kend, dat bestellingen beneden de f 0,50 niet meer bezorgd kunnen worden. Het vrijzinnig kerkkoor te Arum vierde het eerste lustrum met de opvoering van „De Moskeflap” van Y. Schuitmaker. 40-jarig jubileum als kleermaker gevierd door J. Postma te Burgwerd. In de Ver. Naties schijnt een grote meer derheid veel voor deze nieuwe kalender te voelen. Van kerkelijke zijde heeft men nog wel bezwaren. De wereldkalender zal éénmaal per jaar - in een schrikkel jaar twee maal - een week van 8 dagen hebben. Dit zou in strijd zijn met het bijbelse gebod dat elke zevende dag een rustdag moet hebben. Tegen de gedachte om een vaste paasdatum in te voeren is over het algemeen weinig bezwaar. Op in fryske joun to Boalsert sprlek Abe Brouwer oer „De Gouden Swipe”. Hy fortelde fragminten üt dit boek en lies dêr üt foar. Blanke zuurkool 11 cent per kg. G. van Slageren, Wons. Spinnewielen te koop, ook in fraaie oud- Hollandse uitvoering. D. Visser te Wit- marsum. 4e week februari 1943 Gjj, vrouwen der aard Door uw biddende kracht Mag het lichtend straks dagen In deez’ donkere nocht. Die vrede gebundeld Over een wereld van leed Daar, waar de mens De mens nog bestreed. Met de handen gevouwen Het sprekend gebaar De overgave en rust Bracht de vrede in haar. Nou wied er Wer op ’t &lde sté Oan ’e ranne Fan ’e Middelsé Omke Romke Is wer thüs Fan ’e lange reis Nei hüs. Fan it greate Stêddenplan Krige Sydney Der it measte fan. Troch Australië Wie der gien Hie dêr op ’e Pleinen stien. Dy’t earst yn ’t boat is hat kar fan riemen Uitgave: A. OS1NGA N V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Me vrouwen die bidden Voor ’t welzijn der aard’ Waar vrede in landen Verstoord wordt door ’t zwaard. Abonnementsprijs f 3.50 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Dan blijft er nog hoop Want, sterk is ’t gebed Reeds menige mens Werd daardoor gered. Bolswards Nieuwsblai Waarom verhuist men in het Friese platteland op 12 mei? Waarom is het dit jaar een schrikkeljaar? Twee vragen die geheel los van elkaar schijnen te staan, maar dit toch in werkelijkheid niet zijn. Ze hebben nl. beide te maken met pogingen tot kalenderhervorming. Aan een artikel over dit onderwark in Attentie, van de hand van de heer Th. Eerdmans, ontlenen we het volgende. Eigenlijk vindt de schrijver het gek dat die schrikkeldag aan onze tweede maand wordt toegevoegd. Misschien denkt u dat men dit gedaan heeft omdat februari toch al zo’n korte maand is. Zo is het niet helemaal. Dat februari zo kort is en in een schhrikkeljaar de extra-dag erbij krijgt, vindt zijn oorzaak hierin dat deze maand eeuwen geleden de twaalfde maand was. De hekkesluiter die er wat bekaaid afkwam. PRAKTYSK EN SAEKLIK BLIUWE! Hoefolle hoopjaende dingen dizze wike yn Drachten ek sein binne, oer it domini- nearende fraechstik fan de takomst fan dizze kontreijen is it bleaun by hwat al- gemienheden en forhalen yn de romte. De fraech nei de grounslach fan de re- gearingsnota waerd biandere troch to sizzen, dat it goed wêze soe, as wy ris in kear nei Rotterdam giene om to sjen, hoe’t de ütstrieling fan sa’n greate stêd om en ta giet. Nou wie ik al earder yn Rotterdam west foar/’t hja Mr. Biesheu- De Hanze-stêd ’t Histoaryske pan Hald „Omke Romke” Klank yn stan. De oude Romeinen hebben ook een tijds indeling gehad gebaseerd op de stand van de maan; ook zij hadden dus jaren van wisselende lengte. Julius Caesar - welbekend uit de ge schiedenis - voerde op voorstel van een astronoom een nieuwe kalender in, naar hem de Juliaanse kalender genoemd. Deze ging uit van een zonne-jaar van 365(4 dag. De tijd waarin de aarde één maal om de zon loopt, is nl. ongeveer 365(4 dag. Let op dat woordje ongeveer. Het heeft heel wat moeilijkheden ver oorzaakt. Volgens de kalender van Ju lius Caesar moest een gewoon jaar 365 dagen tellen; om de vier jaar kwam er één dag bij. Verder liet Julius Caesar het jaar op 1 januari beginnen en niet meer op 1 maart, zoals daarvoor. De maanden behielden echter hun oude na men. Nu nog noemen wij de negende maand september, en dat betekent ei genlijk de zevende maand. Onze tiende maand heet oktober en dat wil zeggen de achtste maand. Julius Caesar was een knappe, doortas tende man, maar hij was ook ijdel. De zevende maand - voorheen de vijfde (in het latijn Quintilis) - noemde hij naar Na verloop van eeuwen bleek dat het met de Juliaanse kalender toch niet helemaal goed zat. Een zonnejaar is ri°t precies 365(4 dag. Het scheelde wel niet veel - in 129 jaren maar één dag - maar in de 16e eeuw was het dan toch zó dat het begin van de lente op 11 maart viel inplaats van op 21 maart. Paus Gregorius XIII heeft toen in 1582 een verbetering ingevoerd. In 400 jaar zou het aantal schrikkeljaren met drie worden verminderd. De eeuwjaren zou den niet meer schrikkeljaar zijn behalve een eeuwjaar dat door 400 deelbaar is. Dus 1600 wel een schrikkeljaar, 1700, 1800 en 1900 niet, maar het jaar 2000 weer wel. Het verschil met het echte zonnejaar is volgens de Gregoriaanse kalender maar 26 seconden. In 3400 jaren zal dat verschil tot één dag zijn uitgegroeid. Paus Gregorius schreef ook voor dat men de 10 dagen achterstand zou inhalen door op 4 oktober 1582 di- rekt 15 oktober 1582 te laten volgen. In de rooms katholieke landen werd de Gregoriaanse kalender ingevoerd, maar in de protestantse landen niet. Het was in 15821 De godsdiensttwisten verscheur den Europa. De niet-rooms-katholieke landen wilden aanvankelijk niets van de pauselijke kalender weten. Pas in 1700 nam ons land de verbetering over. In 1750 volgde ook Engeland. Rusland is Toch vinden velen onze kalender nog niet ideaal. Er zitten nogal wat onregel matigheden in. Een maand kan 28, 29, 30 of '31 dagen tellen; er kunnen 4 of 5 zondagen in vallen; de kwartalen zijn ■ongelijk van lengte; het wisselend val len van de paasdagen - en daarmee ook van de hemelvaartsdagen en de pink sterdagen - brengt mee dat de daarmee- samenhangende vakanties geen vaste plaats hebben. Deze oneffenheden ver oorzaken nogal wat ongerief. In de handel kan men bijv, moeilijk het ene kwartaal met het andere vergelijken. Huismoeders moeten er met de verde ling van het maandinkomen rekening mee houden of een maand 4 of 5 week einden telt. In de schoolwereld moet men er met rapporten en examens elk jaar op verdacht zijn of pasen vroeg of laat valt. Het toerisme en alles wat daarmee samenhangt, zot) met een vaste paasdatum bijzonder gebaat zijn. En denk eens aan het feit dat er elk jaar nieuwe kalenders gemaakt moeten wor den, omdat de dagen steeds opschuiven. De minsken Wiene der fan wei De lüden kamen Har sa nei. Na die dag komt dan zondag, 1 januari, en alles begint weer opnieuw. Een schrikkeljaar van 366 dagen krijgt de zg. schrikkeldag na de 30ste juni (ook weer altijd een zaterdag). Na aie schrik keldag volgt dan zondag 1 juli. er eerst in 1918 toe overgegaan, Turkije in 1927. De sprong die men in ons land in 1700 moest maken - 18 februari werd toen direkt gevolgd door 1 maart - leidde ertoe dat men pachtkontrakten en huur overeenkomsten die op 1 mei moesten eindigen, liet doorlopen tot 12 mei. In Friesland is de 12e mei nog altijd de vervaldag van de pacht. Het maken van een goede kalender heeft de mensen heel wat hoofdbrekens ge kost En we zullen zien dat ook in onze tijd nog de geleerden zich met plannen bezig houden om de kalender te ver beteren. De bewegingen van zon, maan en ster ren zijn reeds door de oudste volken bestudeerd. In de bijbel leest u al van sterrenwichelaars. De Wijzen uit het oosten waren sterrenkundigen; astrono men zeggen we nu. De astronomen ontdekten de vaste regel- maatrin het bewegen van de hemel lichamen. Dit bracht hen tot een nieuwe wetenschap: de chronologie of tijdreken kunde. Er zijn volken geweest die de tijd indeelden in maan-jaren en ook vol ken i dat deden in zonne-jaren. Een maai daar bij de joden duurde 354 dagen. Om met de stand van de zon en met de jaargetijden ongeveer gelijk te blijven moest er zo nu en dan een extra maand worden ingevoegd. Een joods jaar kon dah ook wel eens 385 dagen tellen. Het rekenen met maanjaar leidde dus tot een zeer onregelmatige tijdsindeling. vel yn ’e widze leine, mar dat er büten litten is it fansels irreëel om de greatste haven-stêd fan de wrald yn it 5.000.000 minsken tellende westen to forgelykjen mei de noch to meitsjen haven der boppe yn Grins. Twad soe men düdlik ünder- skied meitsje moatte tusken ütstrieling en opslokking. Fan dat léste joech de TV forline wike in hiel learsume demon- straesje oer de bidriging fan it eilan Voome-Putten. Ha war, der komme nou in pear wike, dat it Noarden in kans kri- get om syn bilangen nei foaren to brin- gen. De speciale kommisje fan twadde- keamerleden sil nei Assen komme om de lju to hearren en ünderskate fraksjes hawwe tasein, dat hja ek seis op ynfor- maesje ütgeane en hjir komme sille. Sil dit in gunstich effekt hawwe, dan moatte de Fryske sprekkers harren to- foaren sterk meitsje mei it preparearen fan saklike arguminten. Hja sille foar de forkeard stelde diagnose fan ekonomys- ke saken har eigen diagnose fan it to swakke ekonomyske libben oer stelle moatte en dan neist syn tokoartsjittende therapy in bettere bihanling oanjaen moatte. En dan sa helder en konkreet, dat dy keamerleden it bigripe en goed bigripe. Hwant slagget dat net, dan hat Fryslan foar lange tiid de boat mist. Yn forgeliking mei oare lansdieien lelt Fryslan op it fuottenein fan Nederlün, mar net allinnich dat, it leit ek it fierst fan de buorlannen óf. Troch de Wadsé en de eilannen mist it de kans om greate havens to krijen en allinnich de fierdere Om al deze redenen wil men komen tot een kalenderhervorming. Het plan dat grote kans maakt nog eens te worden ingevoerd, ziet er zo uit: Elk jaar zal steeds op een zondag be ginnen. Elk kwartaal zal 91 dagen tellen (dus 13 weken); de eerste kwartaal- maand krijgt 31 dagen, de twee andere elk 30. Vier kwartalen van elk 91 dagen geeft 364 dagen. In een gewoon jaar zal er na de 30ste december, die altijd op een zaterdag zal vallen, één extra dag worden ingevoegd, de zg. oudejaarsdag. Verandering van dienstbetrekking is voortaan zonder toestemming verboden. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Hwat hat üs hjoed to sizzen Zondagavond 25 febr. jl. werd in de Doele prins carnaval Gysbert IV op feestelijke wijze binnengehaald. Al vroeg zat de stemming er in bij de carnaval- vierders. Om kwart voor negen (het Bolswarder kwartierke had prins car naval ook meegenomen) kwam prins carnaval in een badkuip vol schuim de zaal binnenrijden, geflankeerd door de raad van elf. Het was een gezellige en dolle avond. Deze avond werd georga niseerd door de gez. jeugd. ’OF f De tegenwoordige regeling voor de vast stelling van de paasdatum is al eeuwen oud. Het Concilie (is kerkvergadering) van Nicea, gehouden in 325, bepaalde dat het paasfeest gevierd zou worden op de eerste zondag na de eerste volle maan in de lente. Op grond van deze re geling kan het op 22 maart pasen zijn, dwz. eerste paasdag, maar ook op 25 april. De hemelvaartsdag en het pink sterfeest volgen deze zwevende paas datum. Hemelvaartsdag valt 40 dagen na pasen en 10 dagen later is het pink- steren. Een vaste datum voor het paas feest biedt verscheidene voordelen. Men zou er toe kunnen overgaan zonder een verdergaande kalenderhervorming, zoals die waarover wij hierboven spraken. Als datum voor de eerste paasdag men aan de tweede zondag in takomst mei in droechlizzen fan it hiele Wad soe de rjuchte wei nei sé iepen- lizze. Dat it der ien kear fan komme sil, stiet foar my fêst, mar net earder as de hiele ynpoldering fan de Sudersé en de rekonstruksje fan de provinsje Sélan óf- wurke is. En dan sitte wy al by it jier 2000, as wy dat bilibje meije. Ofsjoen fan dizze takomstmuzyk leit Fryslan ekonomysk üngunstich foar yn- dustry-fêstiging en sil it sunder ekstra- middels it tempo net helje kinne. Hwant neist dizze lizzing komme jit mear din gen, dy’t net meiwurkje, sa as it klimaet, it folksaerd, de outillaezje, de „image”, sa’t men tsjintwurdich seit en de feite- like, tinne bifolking. Dizze natuerlike handicap is de goede diagnose en dêrwei sil men de krekte middels fine moatte om Fryslan in like kans to jaen. Ien fan de allerbilangrykste middels is it ynkoarten en forbetterjen fan de for- biningen, binammen nei dy lansdieien, hwert it oan romte en arbeidskrêften bi- gjint to knipen. It rykswegenplan is üs yn greate linen wol nei it sin en wy for- wachtsje der folie goeds fan. De fordübe- ling fan ófslütdyk en rykswei 43 is fan tige great bilang en de nije wegen nei it Westen troch de Flevo-polders sille it ekonomysk libben fan Fryslan folie lich ter meitsje. De oanfolling troch de, yn tempo üt to fieren, provinsiale wegen ie- pent dan reële mooglikheden foar bi- steande en jit to festigjende bidriuwen. Mei klam sille üs minsken dan freegje moatte om de fasiliteiten, dy’t oant nou ta jown wurde ek takomme to litten oan de bisteande bidriuwen. Dat liket my punt ien fan it program. En dat lit him sterk fordigenje. Hwant bisteande bi driuwen, dy’t hjir üt eigen krêft har plak foun hawwe, hawwe al biwiisd, dat hja ündanks de negative faktoaren bistean koene. Hja binne groeid tsjin de fordruk- king yn, hja binne yn dizze kontrei bi- woartele en hawwe kans sjoen dy fak toaren to binutten, dy’t foar har bidriuw gunstich binne. Net allinnich om dizze redens, mar ek omt it bliken dien hat, dat de winst fan de léste tsien jier op yndustrieel gebiet foar 75% komd is troch ütwreiding fan de bisteande bidriu wen en mar foar in kwart troch oaren. Om al dizze redens sil dit ien fan de pun ten wêze moatte, dy’t de Keamer by de regearing birikke moat. In twadde punt is, dat men binammen de gemeenten romte jowt om jiid to krijen foar har plannen. De strakke bihears- king fan de gemeentlike finansjes keart in bulte aktiviteiten en inisiatieven op, Hja kinne fakentiids gjin kant mear üt. Soks moat deprimearend wurkje op har wurk en dat kinne wy hjir net hawwe. De kommende wiken sille fan greate yn- floed wêze op de groei fan Fryslans eko nomysk libben. Lit üs hoopje, dat de wurdfierders deskundich, saeklik en praktysk fan wegen komme, hwant mei minder kin it bislist net ta! in de naaste toekomst nog wat de kalenderhervorming zal komen? Zo ja, dan is er weer iets glad gemaakt in onze gestroomlijnde wereld. We be hoeven dan ook niet meer nieuwsgierig in onze agenda te kijken, op welke dag we jarig zijn. Die afwisseling gaat dan óók verdwijnen, en u bent altijd op de zelfde dag jarig. Iemand die bij- op een woensdag is geboren, zal zijn verdere leven op een woensdag jarig zijn. Toch wel een beetje saai, "indt u niet? '4 -■ 1 «5 -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1