Saigon nu Babe Skroar de K.V.P. definitief Breuk 1 n Hué werd herovert, in gevaar? in Werk van de „achttien’ voorlopig lamgelegd 107e JAARGANG No. 17 VRIJDAG 1 MAART 1968 Wymbritseradeel. Fa. R. P. de Boer aan - STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes - Excursie Verpleeg huis „Bloemkanip*'’ ANWB-alarmcentrale bestaat 10 jaar Jenny Haagsma eerste in Groningen In de sportakademie te Groningen wer den zaterdag jl. de selektiewedstrijden gehouden van het noorder gewest van het KNCGV. De adspirantdames werk ten aan ringen, balk, brug ongelijk en paard. Het was weer Jenny Haagsma, lid van de chr. gymn. ver. Durate Tone- vido die met 73.3 punten beslag wist te leggen op de eerste plaats. Een mooi sukses voor deze jonge turnster. paste zich V f i J MlOgjJ Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Hwat hat üs hjoed to sizzen Katholieke breuk Particuliere tabaksbouw bepleit. Waals programma Nu ook distributie van bedstro. Amsterdam '66 Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag It jowt soms mear swierrichheit ien minske to regearen as in hiel folk Het land is evenwel nog niet uiteenge vallen, maar de christelijke volkspartij dreigt dat wel te doen. De Frans spre kende vleugel van deze grootste partij zal de verkiezingsstrijd ingaan met een Het rapport van de vier werd zaterdag nacht in grote haast uitgebracht aan de fraktieleiders van de KVP in Eerste en Tweede Kamer ,de heren V. Lieshout en Schmelzer. Zondagmiddag verschenen drie van de vier op een persconferentie in het neutrale Nieuwspoort (het partij bureau van de KVP in Den Haag had men bewust buiten beschouwing gela ten). De grote haast, waarmee het rap port werd uitgebracht, was wel verklaar baar. Zowel de groep Aalberse-Schmel- zer als de radikalen wilden vóór dinsdag De Rijksnormaalschool te Sneek kreeg maar twee nieuwe leerlingen. Door de harde wind raakte te Bolsward een oude vrouw haar gouden oorijzer bij de Broerestraat te water. Het koste moeite het terug te vinden. De kantonrechter te Zwolle heeft zeven landbouwers uit Staphorst ieder tot f 3,- of 3 dagen hechtenis veroordeeld wegens het vloeken op de openbare weg. zich hiertegen heeft verzet. Uit het ant woord van de bewindsman valt in elk geval op te maken, dat het regerings besluit destijds niet unaniem is geno men en dat enkele ministers zich hebben verzet tegen het kiezen van Amsterdam. Tijdens het debat over het rapport - dat verder geen nieuwe gezichtspunten kon opleveren - ontstond nog enige boosheid over een opmerking van de Boerenafge vaardigde uit Amsterdam, de heer Ver- laan. Deze zei: „De enigen, die er met het rapport op vooruit zijn gegaan, wa ren de samenstellers.... in financieel op zicht, bedoel ik”. Minister Polak werd daarover zeer boos. Er zijn nog mensen in Nederland, zei hij, die dit belangrijke werk voor niets willen doen. „Al past dat misschien niet in uw gedachtenwe reld”, voegde hij hieraan toe. Kamer voorzitter v. Thiel merkte handig op, dat het „misschien praktischer zou zijn als de heer Verlaan niet meer aan het debat deelnam.” Abonnementsprijs f 3.50 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OS1NGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad le week maart 1918 Men bereidt zich in Amerika voor op een intensivering van de langdurige oorlog. Er gaan nieuwe manschappen naar Vietnam, waardoor 't aantal op 510.500 wordt gebracht. Het goedgekeurde pla fond van 525.000 man is dan nog niet bereikt, maar het zal wel niet lang meer duren voor het zover is. Men neemt aan, dat generaal Westmoreland hier mee nog niet tevreden is. Om Amerika niet hele maal van reserve strijdkrachten te ont bloten overweegt president Johnson om 50.000 man reservisten onder de wapens te roepen, terwijl er in april meer re kruten zullen worden opgeroepen dan sinds anderhalf jaar het geval was, nl. 48.000. Vorige maand heeft Amerika 15.000 reservisten opgeroepen naar aan leiding van het incident met het spiona- geschip Pueblo, dat door de Noordko- reaanse marine is opgebracht. Op het gebied van onderhandelingen is men nog geen stap verder. Thant, de sekr-'+aris-generaal van de Ver. Naties, blijf. volhouden, dat een stopzetten van de bombardementen tot onderhandelin gen zal leiden, de Amerikaanse regering blijft er achterdochtig tegenover staan. De breuk binnen de Katholieke Volkspartij tussen de radikalen en niet-radikalen is niet meer te lijmen. Deze week hebben de radikale KVP-kamerleden (mej. Kessel en de heren Aarden, van Doorn en Janssen) na het fraktieberaad van dinsdagmorgen aangekondigd, dat zij zichzelf niet langer meer wilden beschouwen als lid van de KVP-fraktie in de Tweede Kamer. Het konflikt binnen de KVP was daarmee verschoven van de partij-organisatie naar de Kamerfraktie. Een belang- rijke stap, omdat juist in die traktie het dagelijkse politieke werk wordt verricht, waarop alle aandacht is gevestigd. Voor wat de moeilijheden over de partij- organisatie betreft, leek een oplossing wel mogeljjk. De KVP-kommissje van wijze mannen (de heren Cals, Maenen, Romme en v. Rijekevorsel) had een redel(jk voorstel gedaan, waarmee beide partijen aanvankelijk akkoord leken te gaan. De KVP-radikalen zouden in het KVPJbestuur hun voorman drs Bogaers als vice-voorzitter krijgen en als algemene leden de heren v. Dongen (jongeren voorzitter), v. d. Gun (van het Nederlands Katholiek Vakverbond) en v. Ruiten (die penningmeester zou worden). Een sterke vertegenwoordiging dus voor de radikalen. Als tegemoetkoming zouden zij wel moeten beloven geen „partij binnen de partij” te vormen. TOULOUSE, Frankrijk. Het Frans-Britse vliegtuig Concorde heeft een dezer dagen op een speciale proefbank op het vliegveld van Toulouse proefgedraaid. Hier de Concorde voor de van speciale geluiddempers voorziene proefbank. eigen programma, dat radikaal afwijkt van dat van de Nederlands sprekende vleugel. Over de aanleiding van de krisis de kwestie of de Frans-talige afdeling van de katholieke universiteit van Leu ven in het Vlaamse Leuven kan blijven of dat zij naar Franstalig gebied moet worden overgeheveld, zoals de Vlaamse studenten met veel klem hébben betoogd bestaat verdeeldheid in de partij, even als bij de bisschoppen. De Walen wen sen handhaving van de Franstalige af deling, met het recht zich in de richting van Brussel uit te breiden; de Vlamin gen wensen overheveling naar Wallonië, maar niet naar Brussel, omdat dat het Franstalige elementen in Brussel, dat tweetalig is, zou versterken. De Waalse katholieken blijken ook niet akkoord te gaan met de regeling voor de tweetalige Brusselse agglomeratie. In de eerste plaats zijn zij terug geko men op hun instemming met het besluit de tweetaligheid niet tot de omliggende Vlaamse gemeenten uit te breiden en voorts willen zij ook het gezinshoofd in het tweetalige gebied de volledige vrij- Op dinsdag 27 febr. ’s middags om 2 uur maakte de ver. van ned. huisvrouwen, afd. Bolsward met een 40-tal dames een excursie naar het verpleeghuis Bloem- kamp. Velen zagen het gebouw toen het in aanbouw was, maar slechts een en kele had het verpleeghuis „in bedrijf” gezien. De direktrice, zr. van Ketten, die het gezelschap heel huiselijk ontving met een kopje thee en een koekje, hield eerst een inleidend praatje. Kregen de dames hierbij al een indruk van wat Bloem- kamp is en doet, tijdens de rondleiding werd hen steeds meer duidelijk, welke prachtig werk hier wordt verricht. Zij zagen enkele patientenkamers, de grote keuken met zijn moderne apparatuur, de linnenkamer, de naaikamer, de t.v.- kamer, de verblijven voor het personeel, de administratie, de recreatieverblijven, de revalidatievertrekken, de kapel enz., te veel om op te noemen. Tijdens de rondleiding steeg aller bewondering voor alles wat hier tot stand wordt gebracht. Hoewel het materiële zeer zeker uiterst belangrijk is, trof misschien toch nog meer de zorg en de liefde, waarmee de patiënten omringd worden. Velen zou den bezwijken onder hun moeilijkheden als er niet de liefdevolle stimulans, zo wel van direktrice als van alle verdere medewerkenden was, die de patiënten er toe brengt, tot het uiterste voor hun ge nezing mee te werken. Na de rondleiding werd nog een heer lijk kop koffie aangeboden. Mevr. Men ger dankte zr. Ketten voor het vele dat zij het gezelschap had laten zien.. Ze zei, in de eerste plaats getroffen te zijn door de sfeer die in het huis heerst, de onbaatzuchtigheid en het grote geduld van alle personeelsleden, om zoveel mo gelijk voor de patiënten te zijn. malige koloniale gebieden hebben zij, als Brits staatsburger, hier het recht van vrije vestiging. Het gevolg is, dat nu in Engeland ongeveer twee pct. van de bevolking kleurling is. In bepaalde streken geeft dat in Engeland aanzien lijke spanningen met de blanken. Van conservatieve zijde is daarom in het La gerhuis aangedrongen op beperkende maatregelen. Hiertegen kant zich vooral de linkerzijde van de Labourpartij, die hierin rassendiscriminatie ziet, doch de regering bleek niet ongevoelig voor de conservatieve aktie, al was het maar omdat zij bang was voor het verlies van kiezers. De afgelopen maanden waren er 7000 immigranten uit Oost-Afrika aan gekomen. Nu zullen er van alle houders van Britse paspoorten die niet door ge boorte of afstamming van vaderszijde een speciale band met Engeland hebben, maar 1500 per jaar binnengelaten wor den door een koppeling van de toelating aan een werkvergunning. De 1500 mo gen hun familieleden wel meebrengen. De mislukking van de Vlaamse katho liek Seghers voor wat betreft het lij men van de brokstukken in zijn partij en het bereiken van een eensgezind standpunt ten aanzien van de kwestie van de Leuvense universiteit, heeft ertoe geleid, dat hij de koning de opdracht tot de vorming van een regering heeft te ruggegeven. Een andere uitweg dan ver kiezingen bleek er niet te zijn en deze zullen op 31 maart worden gehouden. Het is meer dan een regeringskrisis, meer dan een verkiezing, die zoals alle verkiezingen de burgers tot partijkiezen aanleiding geeft, het is een krisis van de Belgische staat, die aan de orde is. België is een bouwvallig huis, naar het woord van een invloedreike, Vlaamse katholiek. De tegenstellingen tussen Frans-sprekenden en Nederlands-spre- kenden worden voortdurend feller, voor al ook doordat het Franssprekende Wal lonië, de oude industriële streek van België, ekonomisch in de neergang is, terwijl het oude boerenland Vlaanderen door de gunstiger ligging ten opzichte van de zee (de haven van Antwerpen) juist groter aantrekkelijkheid voor nieu we investeringen bezit. De Walen zien, dat niet alleen de politieke macht hun geleidelijk uit de handen is geglipt door de gelijke rechten van het Nederlands, maar dat zij ook ekonomisch naar de tweede rang schuiven. Vandaar, dat in Wallonië een sterke stroming bestaat, die het centralistische staatsbestel wil vervangen door een federalistisch stel sel, waardoor men hoopt de eigen be langen beter te kunnen behartigen. De ANWB-Alarmcentrale bestaat dezer dagen 10 jaar. In deze periode werden o.a. 6.653 beschadigde auto’s van leden naar Nederland teruggebracht. Voor de vloot van thans in totaal 45 trailer-com- binaties, gestationeerd in Nederland en in het Zwitserse Alpengebied, betekende dit, dat er ruim 10 miljoen kilometers moesten worden afgelegd. De basis voor de ANWB-hulpverlening is de Interna tionale Reis- en Kredietbrief. Vorig jaar waren 315.000 leden in het bezit van dit document. De staf van de Alarmcentrale bestaat thans uit 12 medewerkers, terwijl sinds enkele jaren in Zwitserland (Cham- pex) en in Spanje (Barcelona) vooruit geschoven steunpunten zijn ingericht om een vlotte en doelmatige hulpverlening te kunnen garanderen. De volgende cijfers mogen de verdere ac tiviteiten van de Alarmcentrale illustre ren: De betrokken inspecteurs van de Wegen wacht hebben 1.040 vlieg- en treinreizen gemaakt om bedrijfsklare auto’s van le den, die in het buitenland om de een of andere reden (ziekte, ongeval etc.) hun wagens niet meer konden besturen, naar Nederland terug te rijden. Onderdelen, die in een land met een sterk ontwikkelde eigen autoindustrie, voor buitenlandse merken vaak moeilijk te krijgen zijn, werden door de Alarmcen trale op grote schaal nagezonden. In to taal 1.772 vakanties konden daardoor toch worden voortgezet. Naast de radio-op roepdienst, via de Luxemburgse zender, die al heel spoe dig deel uitmaakte van de Alarmcen- trale-activiteiten, werd in 1967 met de NRU een regeling getroffen, waardoor het voor de Alarmcentrale mogelijk is geworden voortaan ook via de Hilver- sumse zenders en de samenwerkende Europese radiostations de SOS-oproep- dienst te verzorgen. In totaal werden tot op heden 11.458 oproepen geplaatst. Op 16 maart gaat de reis naar Amers foort, waar de nationale kampioenschap pen worden gehouden. Veel geluk Jenny. heid geven om te bepalen in welke taal zijn kind onderwijs krijgt. Deze vrijheid is nu beperkt. De schoolinspektie stelt vast, wat de voertaal van het gezin is. Is het Frans, dan gaat het kind naar een Waalse school, is het Nederlands, dan gaat het naar een Vlaamse school. Deze maatregel was genomen om te ver hinderen, dat Vlamingen hun kinderen naar Waalse scholen sturen, hetgeen de verfransing van Brussel verder in de hand zou werken. Met een dergelijke verkiezingsprogramma kunnen de ka tholieke Vlamingen uiteraard niet in zee gaan. Maar dat betekent dan ook de breuk in de partij. Men moet afwachten of de Walen, uit vrees dat de katholie ken na de verkiezingen toch met een kompromis de eenheid van de partij zullen herstellen, niet het zekere voor het onzekere nemen en op de veel Waal- ser liberale partij zullen stemmen, waar van het anti-klerikalisme wel wat ge sleten is. Aan de andere kant kunnen de Vlamingen zich in dezelfde redenering meer aangetrokken voelen door de meer extremistische volksunie, die bij de laatst gehouden verkiezingen al vrij wat sukses had geboekt. Of het gematigde standpunt de socialisten goed zal doen, is eveneens de vraag. Op de raadsvergadering van 26 febr. is door geen der leden het woord gevoerd. Een unicum in de geschiedenis van Bolsward. de dag waarop het beslissende fraktie beraad zou worden gehouden, alle speel kaarten op tafel hebben. Beide partijen meenden daarmee hun voordeel te kun nen doen. Of dat zo gemakkelijk zal zijn moet de neutrale toeschouwer nog altijd betwijfelen. De ruzie binnen de KVP is weliswaar zonder twijfel de belangrijk ste politieke gebeurtenis van de laatste maanden (enkele politici spreken zelfs over „de belangrijkste ontwikkeling in de na-oorlogse politiek), maar beslist niet de meest overzichtelijke. Vooral in de laatste weken is een aantal zaken door elkaar gaan lopen, waardoor het totaalbeeld extra troebel is geworden. Voor wie het allemaal niet meer heeft kunnen volgen geldt tenminste één troost: na deze week zou door de de finitieve breuk de zaak tenminste weer uit elkaar zijn te houden. De radikale ruzie heeft zich gedurende de laatste weken in twee onderdelen ge splitst; het overleg over het nieuwe be stuur van de KVP en de moeilijkheden binnen de Tweede Kamerfraktie van de KVP. Voor het bestuursoverleg was de hulp ingeroepen van de vier wijze man nen. Voor de fraktieproblemen waren geen bemiddelaars aangewezen, hoewel de vier onofficieel wél hebben gepro beerd ook hier beide partijen nog bij el kaar te krijgen. Men kan rustig zeggen, dat de moeilijk heden over het nieuwe partijbestuur zijn opg-elost. De radikale woordvoerder, de heer Aarden, liet weten dat de voorstel len op zich helemaal niet zo onaardig waren. Zelfs met het verbod om in de toekomst nog eens christelijk-radikale kongressen te organiseren kon hij ak- We leven snel. Het is voor velen al weer lang geleden dat het geref. rusthuis Elim was gevestigd aan de Dijkstraat. In 1950 werd dit pand verbouwd en kreeg het een nieuwe bestemming. Het werd de textielzaak van R. P. de Boer, die toen ook zaken had in Makkum, Koudum en Akkrum. Maar ook dat werd weer geschiedenis. De fa. R. P. de Boer voerde ook het meubelvak en wat eerst bijzaak was, werd langzamerhand hoofd zaak. De filialen verdwenen en al de aandacht werd gegeven aan de zaak te Bolsward. Per 1 jan. 1964 werd zelfs geheel over gegaan op de interieurverzorging. Het bedrijf werd in verschillende fasen aan de nieuwe gespecialiseerde bestemming aangepast. Zo werd een nieuw privé- kantoor ingericht, een monsterkamer en een atelier bijgebouwd enz. Het laatste wat nog aan de oude toestand herinner de was de pui. Deze was destijds voor de textielhandel wel geschikt, maar leende zich door te weinig diepte min der voor het etaleren van meubelen. Thans is de gehele pui evenwijdig aan de straat opgetrokken van glas. Men wordt als het ware zó uitgenodigd dit meubelpaleis binnen te stappen. Door moderne verlichting enz. is het mogelijk de diverse kamers zo te presenteren, dat alle gedachten aan een etalage vreemd blijven. Men voelt zich direkt thuis en kan zich door deze ruime opstelling een veel beter beeld vormen van de manier waarop diverse meubels thuis zullen staan. Mocht men er niet uitkomen, de firma is gaarne bereid alle service en voorlichting te geven. De architektuur van deze vernieuwing berustte bij de heer Lautenbach, aan nemer was de fa. Buwalda, het schil derwerk was van fa. R. Dijkstra en de elektrische voorziening van gebr. v. d. Weerd. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, IVorkum en Immigratie in Engeland Sinds de regering van Kenia de werk vergunning en de mogelijkheden om handel te drijven voor de Voor-Indiërs, die in de koloniale tijd naar dit land waren gekomen, aanzienlijk heeft be perkt, is de stroom van deze Voor- Indiers naar Engeland sterk toegeno men. Evenals zovelen uit andere voor- koord gaan. Dat uiteindelijk afgelopen zondag de radikalen de voorstellen tóch niet heben geaccepteerd was een gevolg van de moeilijkheden binnen de fraktie. Weliswaar een andere politieke arena, maar toch met dezelfde gladiatoren. De belangrijkste radikalen, de heren Bo gaers en Aarden, vertelden zopdag, dat de radikalen „onvoldoende vertrouwen” hebben in de KVP-leiding om het ak koord te kunnen aanvaarden. Populair gezegd kwam het erop neer, dat zij de tegenpartij in de fraktie van „gemeen spel” beschuldigen, met daaraan verbon den de konklusie, dat het binnen het nieuwe bestuur ook niet eerlijk zou ver lopen. Gevolg was, dat de heer Bogaers de hem aangeboden post van vice-voor- zitter weigerde en de radikaal v. Ruiten geen prijs meer stelde op de post van penningmeester. De wijze vier hadden het allemaal wel zien aankomen. De laatste allinea van hun rapport luidt: „De ongetekenden zijn zich ervan bewust, dat zich ontwik kelingen kunnen voordoen, die de ver wezenlijking van hun voorstellen alsnog zouden kunnen doorkruisen”. De heer Aarden zei na afloop: „Het rapport is een verouderd en vergeeld stuk, zoals in de geschiedenis al meermalen stuk ken zijn gepubliceerd nadat zij al ver ouderd waren.” Hij bedoelde te zeggen, dat het rapport nog was gebaseerd op de verhouding van vóór de geruchtma kende televisie-uitzending .waarin de heer Schmelzer met de fraktieleiders van AR.P en CHU verscheen om nauwe politieke samenwerking tussen de drie grote christelijke partijen aan te kon digen. Met die aankondiging verplaatste hij het konflikt naar de Kamerfraktie. Voor de parlementaire gang van zaken is het wel gelukkig, dat de aandacht nu weer op de Tweede Kamer wordt ge richt. Tenslotte behoort déar het zwaar tepunt van de Nederlandse politieke gang van zaken te liggen en niet achter de gesloten deuren van de KVP. Uit Vietnam ztfn weinig nieuwe ontwikkelingen te melden. De aktiviteit van de kommunistische troepen heeft niet geleid tot een tweede golf van aanvallen. Men wacht nog af. Mei is gemeld, dat de hoofdstad Saigon omgeven is door ongeveer 20.000 man kommunistische troepen, gelegerd op 1-2 nachtmarsen van de hoofd stad. Maar deze zjjn nog niet in aktie gekomen, evenmin als de Noordvietnamese troepen bij de basis van de mariniers in Khe Sanh, in het noorden van het land, waar het Amerikaanse opperbevel eigenlijk het grote offensief verwacht. De Zuid- vietnamese troepen, gesteund door Amerikaanse eenheden, zijn er wel in geslaagd het keizerlijke paleis in de oude hoofdstad Hué te veroveren, dat van eind januari af in kommunistische handen is geweest. De regering zal niet alle onderdelen bekend maken uit het rapport van de kommissie-Enschedé over de gebeurte nissen in Amsterdam rond het huwelijk van kroonprinses Beatrix in 1966. Mi nister Polak (justitie) zei dit in de Tweede Kamer, waar een viertal Ka merleden (mej. Goudsmit, D’66, en de heren v. Doorn KVP, Franssen PvdA en Wiebenga PSP) om volledige opening van zaken had gevraagd. De minister zei, dat de standpunten van het konin klijk huis niet ter diskussie kunnen wor den gesteld, evenmin als de mening van afzonderlijke ministers over het rege ringsbeleid. De minister doelde hiermede op de vraag wie destijds sterk heeft ge pleit voor Amsterdam als stad waar het huwelijk zou worden voltrokken en wie LONDEN. Onbekende grapjassen helbben een fles afwasmiddel in de fontein op het Londense Trafalgar Square gegooid. Zoals op de foto te zien is, was tot grote vreugde van de jeugd het sukses overweldigend. f

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1