Wat de Raad Bolsward vanavond Babe Sluw te behandelen krijgt Heropening schoenenzaak A. A. Bruin I ipii* R Bestemmingsplan ,parkplan - Suder- goa - verkoop boerderij o KPe JAARGANG DINSDAG 5 MAART 1968 Zilveren filmpj es i Fan de Mart in vloer L Haags carnaval STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND en Wymbritseradeel. •Wi MO No. 18 Verschijnt DINSDAGS en VR1IDAGS i Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum Hwat hat Reinigingsrechten Tj. de J. MA Advertentieprijs: 16 cent per tnm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Bijgaand een foto van de voetbalver. Bolswardia, welke zaterdagmiddag kampioen werd van de vierde klas KNVB. Staande v.l.n.r. Gerrit v. d. Veen (doelman) Gosse Duiker, Hip Bangma, Hessel Bangtna, Gerrit de Haan, Douwe van Foeken en Ale Schuurmans (trainer). Voor v.l.n.r. Rein Visser, Ane Norder, Dicky Eekma, Holly de Jong en Henk Kuiper. voor is ÜUgave: A U5INGA NV., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telet. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) 2e week maart 1943 Vele bedrijven moeten sluiten. Alleen be drijven, welke onmisbaar zijn voor de oorlogvoering of het dagelijks leven blij ven bestaan. Gesloten worden o.a. luxe restaurants, bars, toonzalen, kermisbe- drijven, enz. Bankbiljetten van f 1000 en f 500 moe ten onmiddellijk worden ingeleverd. Heer Aarden die het startschot gaf Kom, radicale klanten Ruk allemaal het masker af Verbreek KVP-banden. Wij hebben geen vertrouwen meer In de oude partij-leiding. ’t Is carnaval, wij vieren weer De politieke spreiding. Cals schudt bedenkelijk het hoofd Als een der wijze mannen Hebben ze hem een peer gestoofd Vergeefs al zijn inspannen. Hij ziet zijn vrienden aan de rol Maar laat zichzelf niet lokken 't Is carnaval, dit wordt te dol Jongens maak toch geen brokken Bogaers denkt ’t leek er op, ik kon Vice-voorzitter worden Da’s van de baan, zonder pardon Verhangen zijn de borden. Mijn kans komt nog wel eens terug Wanneer, ja joost mag ’t weten 't Is carnaval, laten wij vlug De narigheid vergeten. Schmeltzer denkt, wel een rare strop 't Leek net zo goed in Drachten Né, Mien zet mij geen feestneus op ’t Moet nog maar even wachten. Eerst mijn positie juist bepaald Maar ’k heb wel in de gaten ’t Is carnaval, ze zijn verdwaald. Wij moeten een veertje laten. Abonnementsprijs f 3.50 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Dikke minsken libje koarter mar sitte langer oan tafel Heer Aarden met Schmeltzer en Cals Elkaar in de armen vallen? Best mogelijk, want elk wil thans Uitbundig carnavallen 't Is carnaval, leve de pret. Gelijkheid, broederschap wordt wet. PIET lolswards Nieuwshlai (Foto Spijksma) fan dè wrald hat hünger en earmoede, mar üs ekonomysk systeem makket de oerfloed hjirre ta in pleach en in greate soarch. Düdlik is, dat yn de neiste takomst maetrigels nomd wurde moatte, dy’t foar de minsken net sa aerdich wêze sille. Hoe soks der ütsjen sil, wit hjoed gjin minsk, mar ütbliuwe kin it net. De theo- retyske opset fan de EEG is moai, de frije ütwikseling fan guod, tsjinsten en minsken oer de seis lannen, soe meitsje, dat yn al dy lannen dy produksje ta bloei komme soe, dy’t der it béste paste, omt der de natuerlike kondysjes it béste wiene, mar yn de praktyk skreppe al dy lannen om har nationale produksje op alle gebieten to forgreatsjen. It gefolch is en moast sa komme, dat nou yn tal fan bidriuwstüken in oerproduksje ünt- stiet, dy’t op allerhanne manearen earne hinne moat. Mar baten de EEG-ring is ek tofolle en dêrfandinne bringt dat greate forliezen mei. Dy forliezen wurde opfongen troch fünsen, hwert de ynfier- rjuchten fan net-EEG lannen yn stoarten wurde. Sa lang ynkomsten en ütjeften tsjin mekoar opweagje kin dat gean, mar oars wurde de tokoarten dochs wer oer de seis lannen omslein. De fraech is, hoe lang dizze toer fan Babel oerein bliuwt. Hwant de soarch foar de minder Ont wikkelde lannen, hwert men safolle oer heart, kin nea oan ’e woartel komme, sa lang men net ré is de produkten fan dizze lannen tsjin in reedlike priis op üs merken ta to litten. En dy produkten bin- ne oant nou ta foar it oergreate diel agrarysk. Mar hwer moat men der mei hinne as de eigen gebieten al to folie hawwe? Al wer theoretysk soe men hjir de lan- bou foar in great diel föroarje kinne yn yndustry en rekreaesjegroun, mar ek de yndustry sit mei greate ófsetproblemen. En boppedat hokfoar lan soe de risiko rinne wolle yn dizze bitiisde en oar- lochssuchtige wrald syn agraryske bi- driuwen priis to jaen? Praktysk komt der dus neat fan en sa draeit men yn in aeklik rountsje om, dêr’t gjin minsk de reële oplossing fan sjocht. It liket my ta, dat it needsaeklik is; dat de boeren en ek oare bilanghawwen- den harren net blyn sjogge op de al mar heger wurdende folke-, weet- en süker- prizen. Hwant dy binne basearre op de biskerming troch de EEG. Rint dat speak dan krije wy gans in tobeksetter. En dy kans is blieaven net lyts. Dêrom moat men by it keapjen fan lan en pleatsen net allinnich sjen nei de goede prizen, dy’t oant nou ta ynbard wurde, mar wol deeglik it risiko foar eagen halde, dy’t yn dizze soarchlike situaesje opsletten sitte. Wy hoege net daedlik oan de triti ger jierren to tinken om dochs de kans fan in tobekslach mooglik to achtsjen. En keapjen bitsjut biteljen en foar lange tiid oan dy hege lésten fêst to sitten. It is om dy reden, dat, sjoen de prizen fan de léste tiid, in wurd fan warsköging jown wurdt oan al dejingen, dy’t frijwil- lich of twongen stean foar it keapjen fan agraryske eigendommen. It moat sein wurde: de foarütsichten koene bi- paeld wol better! net allinnich by üs, mar likegoed yn de buorlannen. De greate firma’s yn setters, dy’t nou syn leveransiers net mear bl- telje kin, is mar ien fan de foarbylden üt hannelskringen. Allegear, de ien mear de oare minder, kriget der in fikse tik fan. Nou soe men sizze kinne, dat dit in tydlik forskynsel is, in tafallich risiko, omt jirapels net biwarre wurde kinne en troch de greate hektare-opbringsten in oerskot üntstien is, mar ik leau, dat men it dan to maklik opfettet. Hwant it bin ne net allinnich de jirapels, dêr’t men mei sit, it is likegoed sa mei de büter, mei de tsiis, mei de apels, mei de süker. Der wurde frjemde praktiken tapast om dizze kostlike produkten kwyt to wur- den. De tsiis wurdt omsmolten to smar- tsiis, de büter ta büteroalje en dizze wl- ke waerd üt Frankryk oan de féfoer- hannel hjirre süker oanbean foar 26 sin- ten de kilo, wylst it hjir fiif kear sa folle opbringe moat, sil de bouboer biten bouwe kinne. Al dizze symptomen wize derop, dat de EEG-mienskip stiet foar in kritike pe- rioade. It meimekoar fêststellen fan reedlike produktenprizen op basis fan lean- en ünkosten yn de heechuntwik- kele lannen,' hat de produksje tige oan- set. Der wurdt in soad molken, de bou- boeren hawwe prachtige hektare-op bringsten, de offisiële prizen binne knap, mar alles sit fêst op de ófset. De for- bettering fan de agraryske ynfrastruk- tuer troch üntwettering en ruilforkave- ling, bimesting en üntsluting jowt rissel- taten en mei it each op de totale wrald- bifolking soe men der bliid en tankber male duur voor de tpd van zes jaren zijn verpacht aan de heer C. G. de Groot, veehouder te Bolsward. De heer de Groot was bereid afstand te doen van de pacht doch wenste schade loos gesteld te worden door de pacht van andere percelen, zo mogelijk, ge legen in één kavel welke buiten de werkingssfeer van het bestemmingplan Parkplan II vallen. In de onmiddellijke nabijheid van laatst- vermelde percelen liggen nog 2 percelen land, die eigendom van de gemeente zijn of worden, nl. het vroegere sportveld van Bolswardia, waarvan plm. 39 are nodig zijn voor het bouwrijp maken van het bestemmingsplan Parkplan II, zodat in feite een oppervlakte van 1.22.40 ha zal resteren. De pachter van deze percelen, de heer W. N. Schotanus, veehouder te Bols ward, is bereid afstand van de pacht te doen indien de gemeente in staat was hem schadeloos te stellen door een an der perceel land aan hem te verpachten. Deze schadeloosstelling kan worden ge vonden door verpachting van een perceel weiland voorheen deel uitmakend van de v.m. boerderij K. Wijbrandi, die in de laatste tijd steeds van jaar tot jeo” werd verpacht. Dit land ligt buiten het bestemmingsplan Eekwerd zodat ver pachting voor de normale duur van 6 jaren verantwoord is. Dat deze schikking getroffen kon wor den betekent voor de gemeente een fi nancieel voordeel daar nu aan de pach ters geen geldelijke schadeloosstelling behoeft te worden verleend terwijl de beide pachters de Groot en Schotanus voldoende land terug zullen ontvangen. B. en w. stellen voor de pachtprijs te bepalen op f 70 per pondemaat per jaar. De landerijencommissie kan zich met deze ruiling van pacht verenigen. Het Britse Hogerhuis heeft de wet, die immigratie uit de Gcimenebestlanden beperkt, in derde en laatste lezing aanvaard. In de afgelopen weken zijn ruim 12.060 Aziaten Engeland binneng-komen. Op de foto een van de laatste groepen immigranten bij aankomst in Londen. Kippenhouders moeten de eieren inleve- (Zie vervolg pag. 1, 2e blad) ren, ook de eieren van loslopende kippen. Instelling v. d. Landwacht, bedoeld om binnenlandse en buitenlandse vijanden af te weren. De Landwacht resorteert on der de Waffen S.S. Het vleesrantsoen verlaagd van 200 tot 125 gram. DE FOARÜTSICHTEN KOENE WOL BETTER Forline wike forkoft in fikse gemier syn jirapels. Hy hie in béste opbringst, it soarte wiene Alpha’s, de opbringst wie meiinoar 100 ton en hy barde 4st, de kilo foar féfoer. Dit praktyk-foarbyld seit üs mear as hiel hwat wurden, hwat de dé- bacle op de jirapelmerk foar de bouboe- ren bitsjut. Binammen de lytse bouboe- ren of gerniers, dy’t praktysk al har hope op de opbringst fan jirapels boud hawwe, meitsje in rare rit. En de foarütsichten foar de kommende maitiid hawwe yn gjin jierren sa min west. Der binne tofolle, fierst to folie, I foar wêze moatte, hwant in great diel Bij besluit van 23 jan. 1968 zijn de ta rieven voor het afhalen van huisvuil door de gemeentelijke reiniging en die voor het gebruik van vuilnisemmers verhoogd. In de verordening op de heffing van reinigingsrechten is thans een tarief op genomen van f 18 per jaar voor het tweemaal per week afhalen van 1 em mer huisvuil en voor elke volgende em mer f 6. Hierbij wordt niet gesproken van het afhalen van huisvuil e.d. tege lijk met het ledigen van de vuilnis emmers, wat in kleine hoeveelheden wel meegenomen wordt. Er werd bepaald, dat het huisvuil, enz. dat volgens het oordeel van het hoofd van dienst niet met de normale afhaal- dienst kan worden meegenomen, kan worden afgehaald tegen een tarief ge baseerd op tijdschema, nl. f 7.50 per half uur. De hoeveelheid, die wel in de normale route kan worden meegenomen, wordt op deze wijze ook bepaald door het hoofd van dienst. De thans gevolgde methode levert voor een goede organisatie van de dienst veel Duisland heeft zo veel succes met zijn duikboten, dat een grootscheepse invasie- poging van de geallieerden niet meer mogelijk is. maakt door de heer C. G. de Groot, Kleinzand 17, alhier, die van mening is dat zijn bedrijf gevaar loopt, daar hij een gedeelte van het land dat bij hem in gebruik is, zal moeten afstaan. B. en w. zijn echter van mening dat dit bezwaarschrift ongegrond kan wor den verklaard, daar deze niet tegen vaststelling van het plan is gericht Ze stellen de raad dan ook voor het ont- werpbestemmingsplan vast te leggen. Verpachting landerijen In verband met het bouwrijp maken van de gronden gelegen in het Parkplan II zal gebruik moeten worden gemaakt van enige percelen land die voor de nor- üs hjoed to sizzen Vrijdagmiddag jl. opende Bruin zijn schitterend verbouwde schoenenzaak. De opening werd verricht door het oudste dochtertje van de fam. Bruin (zie foto) die het lint doarknipte. Het winkeloppervlak is thans meer dan verdaifabeld (eerst was het 33m2, nu is dit ruim 72 m2). Dit werd gerealiseerd door het bijtrekken van het oude magazijn (het nieuwe is vorig jaar reeds in de tuin gebouwd) een deel van de gang en het kantoortje. Men kan nu rustig en ongestoord schoenen passen, daar dit gedeelte door een wand van de wankel is afgescheiden. Men zit nu niet „te koop”. In de winkel zijn voorkeuzerekken geplaatst waar plaats is voor 300 schoenen. De toegang tot de pedicure-afdeling is ook een stuk gemak kelijker geworden. Er is een speciale hoek voor lederwaren. Als primeur Bolsward heeft fa. Bruin nu ook hippe lederen tienerkleding te koop. Tevens er een grote keus van mooie lederen damestassen. Dit alles is in nauwelijks vier weken gereed gekomen. De architektuur van deze vernieuwing berustte bij de heer Haarsma, aannemer fa. Jorritsma, schilderwerk door fa. de Jong en de fam. Bruin en de elektrische voorziening van gebr. v. d. Weerd. (Foto Lammert K. Mol) Teneinde in Bolsward op korte termijn in de behoefte aan bouwgrond te kunnen voorzien hebben b. en w. een ontwerp-lbestemmingsplan doen vervaardigen, waarbij aansluiting is gezocht bjj het Parkplan. Laatstgenoemd bestemmingsplan is geheel opgenomen in het nieuwe ontwerpplan, terwijl ook de in het voor- bereidingsbesluit dd. 26 september 1967 aangewezen gronden binnen de grenzen van dit plan liggen. De in dit voorbereidingsbesluit aangewezen percelen grond hebben in het ontwerpplan de bestemming gekregen zoals in genoemd Ibesluit was aangegeven, nl. hotelbouw voor de plaats waar thans de flat voor alleen staanden staat en voor de twee percelen grond gelegen ten zuiden van de Sneekerstraat de bestemming woningbouw. Ten noorden van de bestaande bebouwing Mariënpoort enz. zijn een aantal straten geprojekteerd, waardoor de mogelijkheid ontstaat ca. 130 woningen te doen bouwen, waarin begrepen één flatgebouw aan de noordoostzijde van het plan. Sporthal Tussen het sportveldenkomplex en het nieuwe gebouw van de rijks hogere landbouw technologische school is een sporthal gepland. In het plan is rekening gehouden met het parkeren van motor voertuigen door het ontwerpen van par- keerstroken, terwijl tevens ruimte is ge schapen voor de bouw van garageboxen. Bezwaren Het ontwerpplan lag met ingang van 3 febr. 1968 gedurende een maand ter in zage, gedurende welk termijn bezwaren kon worden ingebracht tegen de vasts ailing van het plan. Van deze gelegenheid is gebruik ge- Sa

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1