Duitse voorstellen vrijhandel voor met Engeland Regering blijft stevig het zadel m Gahe Shroar Zendingsavond Argentinië trok veel belangstelling IH De Belgen gaan ter stembus IS?-* I VRIJDAG 8 MAART 1968 'I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes et - t T 107e JAARGANG No. 19 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. ar— Belgische verkiezingen Romny trekt zich terug Immigratie Hwat hat Roemenen lopen weg I Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Daarna zijn bondskanselier Kiesinger en minister Brandt in het kader van het Frans-Duitse, halfjaarlijkse overleg in Parjjs geweest. Hier hebben zjj de Fran sen gepolst over de mogelijkheden van een „commerciële schikking” met En geland en de andere kandidaat-landen. De Duitsers hebben toen hun aandrang op volledig Engels lidmaatschap geheel laten varen en zijn plannen gaan ont werpen, die neerkomen op de vorming van een Europese vrijhandelszone, die zij toch nadrukkelijk willen zien als eer ste stap naar een lidmaatschap. In hoe verre dit schijnbewegingen zijn, omdat zij weten, dat Engeland slechts het volle pond wenst, en omdat zij aan de andere kant ook weten, dat Frankrijk de Ge meenschap gesloten wil houden, is niet duidelijk. Maar wat de Duitsers op basis van het Frans-Duits „akkoord” hadden uitge- Wer’*t bleek op de vergadering van eind von, week Couve de Murville, de Fran se minister van buitenlandse zaken, veel te ver te gaan. Hij wil niets weten van overleg van de Zes met de kandidaat - leden als groep, het overleg moet bilate raal gebeuren. Bovendien kan men niet ’n algemene afschaffing van de tarieven nastreven, maar moet er eerder wor den gedacht aan verlaging voor een be perkt aantal goederen. De diskussie, die niet veel uitzicht op een goed resultaat biedt, zal op 9 maart worden voortgezet. Uitgave: A. OS1NGA N V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Hoewel de presidentsverkiezingen in Amerika pas in november zullen worden gehouden is de politieke aktiviteit er al helemaal op gericht. Per slot van reke ning moeten de belangstellende politici nu van lieverlede hun standpunt gaan bepalen: zullen zij pogen zich kandidaat te stellen of zijn hun kansen zo gering, dat het verstandiger is zich vóór een Het Engelse parlement heeft het wets voorstel aangenomen, waarbij de immi gratie van Aziatische houders van Brit- It geheim fan de geselligens leit yn de oandacht fan it lytse Abonnementsprijs f 3.50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Geslaagd voor het examen nuttige hand werken, mej. P. M. van Santen te Bols ward. üs hjoed to sizzen i Bolswards Nieuwsblad maken van diezelfde Katholieke Volks partij zouden zij hun zetels aan die partij terug moeten geven. De KVP - het is vanzelfsprekend - zou de drie zetels ogenblikkelijk laten innemen door drie aanhankelijker supporters en daar mee de regeringsmeerderheid in de Tweede Kamer weer op de oorspronke lijke sterkte brengen. De di-ie passen daar echter voor. De Radikalen hebben laten weten, „dat het grote belang van de doelstellingen van de nieuwe radikale partij voor de Nederlandse politiek ge woonweg eist, dat de vertegenwoordi gers in Kamer, Provinciale Staten en gemeenteraden hun (KVP-) zetels blij ven bezetten”. Staatsrechtelijk zijn zij daartoe ook bevoegd. De regering maakt zich niet zo druk over de gebeurtenissen binnen de Katholieke Volkspartij en de afscheiding van vier radikale leden uit de Tweede Kamer- fraktie van de KVP. Premier de Jong zei dit vorige week in de Tweede Kamer. Hij ontkende, dat vervroegde verkiezingen nu naderbij z(jn gekomen en dat harder moet worden gewerkt aan een nieuw kiesstelsel, dat de kieze.r meer rechtstreekse inspraak moet geven. De premier werd in zijn verklaring demonstratief gesteund door de regeringspartijen (KVP, VVD, ARP en CHU) én de Boerenpartij. De heer Koekkoek, leider van de Boerenpartij, maakte er zelfs een fraai toneelstuk van. Hij verweerde zich heftig tegen de regeling, waarbij drie van de afgescheiden radikalen (de vierde, mr. van Doorn, heeft zich ook uit de Kamer terug getrokken) uotabene achter de afgevaardigden van de Boerenpartij een zetel kregen toe gewezen. Zo ziet u maar weer, zei de heer Aarden, woordvoerder van de radikalen in de Kamer, links achtervolgt u overal. AMSTERDAM. Voorjaars- en zomer- mode 1968 van Dick Holthaus. De lijn wekt herinneringen op aan de 1920-’30 jaren. Twee silhouetten: kort en sluik of kort en getailleerd. Veel plooien en plissees. Ceintuurs op de geaccentueer de tailles. Ingezette mouwen. Annemarie toont vervolgens: links: marineblauw mantel met bijpas sende japon en Dandy hoed. Midden: een pakje met broekrok, beige ka toenen matelassee blazer met bijpas send vest en Bermuda grote Parabun- tal cloche. Rechts: Model River House beige katoenen matelassee japon met beige mousseline blouse en jasje met mousseline bandeau en gedrapeerde ceintuur. Premier de Jong had groot gelijk toen hij liet blijken, dat de regering zich niet zo bezorgd maakt over de splitsing binnen de KVP. Het ziet er op dit mo ment niet naar uit, dat de recente ge beurtenissen van invloed zullen zijn op de positie van dit kabinet. De gevolgen zullen pas op langere termijn zichtbaar zijn en daarmee heeft, formeel, deze regering niets te maken. Zij moet zien het uit te houden tot de volgende ver kiezingen (in 1971). Met wat daarna in Op 31 maart gaan de Belgen naar de stembus. Vorige week hebben wij h'er- aan al aandacht besteed. Nu valt nog te vermelden, dat de tegenstelling tus sen Vlaams en Waals zo hoog is ge lopen, dat de chr. volkspartij pas na de grootste inspanning van premier v. d. Boeynants erin geslaagd is beide taal groepen in het tweetalige Brussel met een gemeenschappelijke lijst te laten uit komen, zoals gebruikelijk is. En dan nog bestaat de kans, dat die Frans spre kenden die niet op één lijst willen met de Vlaams sprekenden, met een eigen lijst zullen komen. nederlaag terug te trekken. In een aan tal Amerikaanse staten hebben de kie zers door middel van voorverkiezingen een zegje in de aanwijzing van de kan didaat van de partijen. Bij de Demo craten is, zoals gebruikelijk de sterkste positie voor een kandidatuur die van de president, al is senator McCarthy hier een tegenkandidaat, die nog niet veel voet aan de grond schijnt te krijgen. Bij de Republikeinen hadden oud-vice- president Nixon en Romney ,de gouver neur van Michigan, zich kandidaat ge steld. De populariteit van Nixon onder het partijvolk is groot, maar vooral in de oostelijke staten heeft de hoogste leiding wel wat bezwaren tegen hem. Romney sloeg echter helemaal niet aan en hij heeft zich nu teruggetrokken. Vermoedelijk zal nu Rockefeller, de gou verneur van de staat New York, een als progressief te boek staande figuur, trachten voldoende steun te vergaren om Nixon de voet dwars te zetten. Op 12 maart zal in New Hampshire de eer ste voorverkiezing worden gehouden. 2e week maart 1918 Nieuw KVP-bestuur Nog voor Pasen zal de KVP proberen een nieuw partijbestuur samen te stel len. Daarbij zal, zo heeft de aftredende voorzitter, mr. Aalberse, verklaard, ge luisterd worden naar het rapport van de vier wijze mannen. De de KVP trouw gebleven radikalen (om de verwarring niet helemaal op te heffen is ook nog een fors aantal radikalen binnen de KVP gebleven)mogen zowaar vice-voorzitter en nog twee andere bestuursleden aan wijzen. Er wordt nog naarstig naar de juiste kandidaten gezocht, vertelde mr. Aalberse. Ze mogen natuurlijk niet té radikaal zijn, anders heb je kans, dat ze binnenkort ook vaarwel zeggen. Voor alsnog blijft er overigens kontakt be staan tussen radikalen, die uit de partij zijn gegaan en radikalen, die de gelede ren trouw zijn gebleven. Dit gebeurt via de „werkgroep radikalen”, die nog op gezette tijden bijeen zal komen, Staatssëkretaris v. Veen (binnenlandse zaken) heeft vorige week de Tweede Kamer met een somber gezicht verlaten hjj zou er begin deze week even somber in terugkeren. Reden voor dit alles is de verwerping door de Tweede Kamer van de nieuwe ziektekostenverzekering voor rijksambtenaren. Een regeling, die de ambtenaren enige voordelen beloofde ten opzichte van de huidige verzekeringen. Met 83 tegen 39 stemmen zei de Kamer nee. Alle grote partijen stemden ver deeld. Men was het in eigen kring niet eens kunnen worden. De voorzitter van de ARKA, een van de grootste ambte narenbonden, de heer Loerakker, was niet gering in zijn afkeuring: Mijn ver trouwen in het politieke apparaat van de Tweede Kamer is tot het nulpunt ge daald. Ten aanzien van ambtenarenza ken is blijkbaar geen enkele medewer king van de Kamer te verwachten. Hij was vooral boos omdat over de nieuwe ziektekostenwet langdurig was gepraat tussen regering en vertegenwoordigers van de ambtenaren en pas na veel ge harrewar een akkoord was bereikt. Waarna de Kamer alsnog neen zei. In Boedapest daagt sinds begin vorige week een consultatieve conferentie van communistische partijen, die vooral op wens van Rusland bijeen is om de we reldconferentie voor te bereiden waar voor Rusland al een aantal jaren ver geefse moeite doet. Vooral in landen, waarin nogal wat verzet tegen Ruslands leidende positie in de communistische wereld bestaat, zoals in Roemenië, voel de men niet veel voor een conferentie, omdat men bang was, dat er toch te veel onderlinge kritiek zou zijn. De Roemenen beweren, dat zij naar Boeda pest gelokt zijn op de belofte, dat onder linge kritiek zou uitblijven en dat er ook geen kritiek op China zou worden geleverd. Maar geen van de andere delegaties heeft zich daaraan gehouden. Het onbe hagen van de Roemenen steeg echter ten top toen de Syrische communis tische leider Bagdasj de Roemenen voor de voeten wierp, dat zij nog vriend schappelijke handelsbetrekkingen met Israël onderhielden. De Roemenen eisten niet alleen herroeping van deze woor den, maar ook een verklaring van de gehele conferentie, dat zij de woorden van Bagdasj verwierp en dat zij zich verder zou onthouden van aanvallen op al dan niet aanwezige communistische partijen. De andere delegaties verwier pen dit en de Roemenen vertrokken de classes en sprak vervolgens woorden van dank voor de vele hulp die hun daar geschonken werd. Hierna leidde hij de aanwezigen als het ware, via dia’s, het Argentijnse land binnen, daarbij de nodige toelichting ge vend. Dit was een intocht die veel pracht en praal liet zien, kortom de in druk achterlatend dat dit een zeer rijk land is. Echter tekende zich bij het ver der gaan al spoedig een ander beeld af. Rijk/arm zijn tegenstellingen in dit land, welke een diepe kloof vormen tussen de Argentijnen onderling. Revoluties zjjn hier dan ook niet vreemd. Een uitgestrekt gebied rondom Buenos Aires met zijn schamele hutjes van kis- tenhout gemaakt, biedt een woon- en leefklimaat, die verre van normaal is. Zeer slechte hygiënische toestanden, waarvan open-t.b.c. en dergelijke ziekten gevolgen zijn, is één van de vele pro blemen waarmee men hier worstelt. Vele kinderen leven in dit land in een niet goed sociaal gezin, daarbij beden kend, dat velen door één of beide ouders worden verlaten, tekent niet alleen een onvoorstelbaar leed, doch schept daar naast vele problemen. Zeer begrijpelijk, dat de zending zich met kracht inspant dit leed te helpen verzachten. Wat het godsdienstig leven in dit lend betreft: Voor zeer velen is Jezus Chris- De politie te Sneek legde beslag op een vals kwartje, dat de kapitein van een stoomboot in betaling gaf aan een vee drijver. Ofschoon het een verheugend feit is, dat het thuisfront vele middelen ten dienste staan, kennis te kunnen nemen van wat er op het zendingsgebied leeft en hoe dat werkt, is het toch een voor recht, dit alles rechtstreeks te kunnen horen uit de mond van iemand die in zo’n gebied werkzaam is. Nu, dat voorrecht viel de classes Bols ward van de Gereformeerde Kerken woensdagavond jl. te beurt toen zij tij dens een zendingsavond, gehouden in het „Gereformeerd Centrum” te Bols ward, ds. R. van Benthem uit Argen tinië en thans 'met verlof in ons land, kon beluisteren over zijn werk in dat verre werelddeel. Ondanks de vele aktiviteiten vanavond elders in onze stad, zovele aanwezigen uit Bolsward en omgeving op deze sa menkomst te mogen bbgroeten, aldus ds. Van Halsema in zijn openingswoord, stemt tot grote vreugde. Anderzijds is het een bewijs, dat er belangstelling voor het werk der Zending bestaat. Nadat een kort gedeelte uit het Mat- theus-evangelie was gelezen, werd ds. Van Benthem gelegenheid geboden zijn uiteenzetting over zendingsarbeid in Ar gentinië te geven. Alvorens ds. Van Benthem hieraan be- goh, bracht hij eerst de groeten over van zijn gemeente in dat verre land aan Predikbeurten: Geref. kerk Bolsward, Nieuwe Hofstraat 9.30 uur ds. J. op ’t Holt, 5.30 uur: dezelfde. Broerekerk: 9.30 uur de heer G. van der Ploeg, 2.30 uur Ds. Reewijk van Oosthem. se paspoorten uit Kenia aan banden kan worden gelegd. Volgens toezegging van minister Callaghan zullen er nu per jaar 1500 gezinshoofden met hun familie worden toegelaten. In beide grote par- tijs.il heerste ernstige beroering over het feit, dat hiermee de waarde van het „Britse paspoort” gedevalueerd zou worden, doch overwegingen van prak tische aard, voornamelijk de vrees voor een te snelle toevloed van niet-blanken, hebben toch de overhand gehouden. India, waaruit het grootste gedeelte van de nu uit Kenia uitgewezen Aziaten af komstig is, heeft een dergelijke maat regel genomen. Hier spelen overwegin gen van ras en huidskleur geen rol. India vreest slechts, dat een groot deel van de miljoen Indiërs, die buiten de grenzen van India in andere Aziatische landen wonen, op de gedachte zou komen het eventuele voorbeeld van de Keniase Indiërs te volgen, en India vindt, dat het al genoeg problemen heeft. tus een onbekende, zodat zending in dit land betekent: persoonlijk kontakt, via huisbezoek en dergelijke, daarbij komt de moeilijkheid van de grote afstanden tussen de zendingsposten onderling. Eén van de taken, die men hier ook stelt is het stichten van kleuterscholen, hetgeen een liefderijk werk is. Kan men overigens in Indonesië spreken van oogsten. Voor Argentinië geldt dat: zaaien, ’s Is altijd geen hallelujah, inte gendeel. Moeite en teleurstelling zijn vaak de uitkomst. Al mag dan hier en daar ook enige voortgang te bespeuren zijn, men mag niet vergeten, aldus ds. Van Benthem, dat de gemeente bloot staat aan veel bespotting. Door dit alles heen klinkt duidelijk de bede: dat er een grotere deur geopend mag worden, waardoor de blijde bood schap van verzoening en verlossing door Jezus Christus, naar binnenstroomt. Een boodschap waaraan ook dit volk van Argentinië zo’n grote behoefte heeft. Anderzijds houdt dit in een appèl op de mede-verantwoordelijkheid van het thuis front .voor dit werelddeel, welke door haar gebed, offer en inspanning uiting geeft van haar verbondenheid met dit volk. Nü is het de tijd om alles op alles te zet ten, met deze woorden besloot ds. Van Benthem zijn boeiende weergave van zending in Argentinië, het land waar hij straks weer met vreugde naar toe gaat. Na de pauze die hierop volgde, kregen de aanwezigen gelegenheid vragen te .stellen, betreffende de zending en wat daarmee annex is. Hierna sluiting en keerde ieder huiswaarts. toen naar Boekarest. De breuk met de andere partijen is nu vrij openlijk. Dat was haast ook onvermijdelijk, gezien het feit, dat de Roemenen niet alleen als beschermers van de afwezige Chinezen leken op te treden, maar dat andere de legaties met meer klem dan de Roe menen lief was het aanvaarden van de leiding van Moskou als uitvoerder van het ware marxisme-leninisme hadden aangeprezen. Moskou streeft duidelijk naar wat meer eenheid in de communis tische wereld, maar de Roemenen heb ben zich daarvan nu geheel gedistan- geerd. Het gevaar voor Moskou is voor al daarin gelegen, dat andere com munistische landen in Europa aanvech ting krijgen om de eigen inzichten ster ker te laten gelden. Dit is het nationalis me, dat enkelen in Boedapest ook al als een verderfelijk anachronisme hebben veroordeeld. politiek opzicht gebeurt, mag zij zich niet bezighouden. De minister-president - geflankeerd door ministers van de an dere regeringspartijen (de heren Beer- nink CHU, Roolvink ARP en Witteveen VVD) - vertelde de Kamerleden, dat de leiders van de regeringsfrakties hem nog eens ekstra hadden verzekerd, dat hij zich niet ongerust behoefde te ma ken en dat zij onverminderd hun steun aan het kabinet zouden blijven geven. De heer Schmelzer (KVP) benadrukte nog eens, dat er „geen reden is voor paniekerige reakties”. Naarmate regering en regeringspartijen nadrukkelijker verzekerden, dat er hele maal niets aan de hand was, kon men alleen maar halstarriger vermoeden, dat zjj zich toch niet zo erg gelukkig voel den. Dat dit met name voor de KVP geldt, bleek begin deze week. Er was in de tussenliggende dagen veel ge beurd. Dat moet voorop staan. Zo had den de radikalen van ARP en CHU vooralsnog besloten binnen hun eigen partij te blijven, hoewel men het vooral bij de ARP erg moeilijk had. Bovendien hadden de uitgetreden KVP-radikalen hun eigen partij - voorlopig kortweg De Radikalen - opgericht. Dat kan natuur- lijk de aanvankelijke collega’s van de KVP hebben gestoken, hoewel het hele maal in de lijn der politieke zaken lag. Nadat echter deze eigen partij was op gericht is de KVP-leidfng een aktie be- I gonnen om de in de Kamer overgebleven radikalen, die de groep-Aarden vormen, ertoe te bewegen hun zetels op te geven. Het standpunt van de KVP is daarbjj, dat het drietal mej. Kessel en de heren Aarden en Janssen) de zetels destijds had verworven op naam van de KVP. Nu zij niet langer deel wensen uit te De ministers van buitenlandse zaken van de EEG zijn eind vorige week voor het eerst sinds 19 december van het vorig jaar bijeen geweest. Toen blokkeerde Frankrijk de mogelijkheid van de Zes om met Engeland en drie andere Europese landen te gaan onderhandelen over toetreding tot de EEG. Ondertussen is er van verscheidene kanten overleg geweest. Benelux is gekomen met een plan, dat er voornamelijk op gericht is politieke, militaire en technologische samenwerking, waarin het verdrag van Rome niet voorziet, tot onderdeel van samenwerking te maken tussen de Zes (of althans die landen ervan, die zouden willen) en andere Europese landen, die er prjjs op s,tellen. JANsN, Israël. Gevangen genomen Arabische saboteurs van de El-latah 8>. ueging worden gelucht op de binnenplaats van de gevangenis. Tv" -rt”

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1