Studenten Warschau Praag Gabe Skroar in en vrijheid eisen meer Fiskale problemen rond de onteigening Hoe verder met Vietnam Speciaalzaak Frederiks vijf jaar in Bolsward 1 ij el... Gouden filmpjes A STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Zet uw ogen en uw cameralens ver open! Wanneer rijdt men onder invloed van alkohol? V H *4 VRIJDAG 15 MAART 1968 107e JAARGANG No. 21 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Hwat nat Cis hjoed to sizzen Terechtstellingen Vietnam Roemenië Generaal gevlucht van Advertentieprijs: 16 cent pet mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag MANCHESTER (V.S.). Richard Nixon en zijn vrouw in een feestelijke om geving gefotografeerd in het Republikeinse hoofdkwartier van waaruit hjj zijn campagne voor de voorverkiezingen voert. De campagne is nu ten einde - zal Nixon de overwinningsconfetti nodig htbb.-n? Het is nog een onen vraag. 3e week maart 1918 De béste séman kin wol ris wiet wurde De regering en de politie hebben de stu- denten laten begaan, evenals bij de be togingen tegen de Amerikaanse politiek in Vietnam, die deze week zijn gehouden De diepere zin hiervan is, dat de nieuwe partijleider, de 46-jarige Slowaak Dub cek, in dit stadium in de studenten nog bondgenoten ziet in zijn strijd tegen de oude machthebbers in de partij wie eko- nomische beleid hij met wat meer libera lisatie uit het slop wil halen. In december en januari is de grote strijd gestreden in het centrale comité, waar- Uitgave: A. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) anti-Rusfeische houding, anti-Russiasche houding, ondersteunt, dat nu weer bij de Ver. Naties in behandeling komt. Roemenië is niet tevreden met de jongste concessie van beide grote mogendheden, dat lan den zonder kernwapens hulp en steun wordt toegezegd in geval van een aanval met kernwapens. Roemenië wil een stap verder en eist de vernietiging van de kernwapens en de transportraketten. lijk zal zijn. Maar dat kan nu toch pas op de voorwaarden van Ian Smith en de zijnen. Fiskaal gaat het wezen boven de schijn Beziet men de totale onteigeningsver- goeding, dan blijkt dat deze ten dele belast en dus deels onbelast blijft. Voor zover de vergoeding belast is, wordt een bijzonder tarief van 20 tot 40 pet. ge heven. Teneinde nu te weten, welk deel belast is, zal een splitsing moeten worden aan gebracht. Dit vormt altijd een moeilijk probleem. Weliswaar liggen er aan ie dere onteigeningsvergoeding een aantal berekeningen ten grondslag, maar uit eindelijk wordt de vergoeding veelal ver kregen door loven en bieden. Achteraf is dus mogelijk te herleiden waaruit nu de vergoeding precies is samengesteld. Door schatting kan dit worden bepaald, waarbij men er rekening mee moet hou den, dat in het fiskale recht het wezen boven de schijn gaat. Met andere woor den: er wordt gezien waarvoor in wer kelijkheid de vergoeding wordt gegeven. Dit is de meest billijke, maar ook vaak de meest omslachtige oplossing. De besturen van de beide R.K. kerken te Bolsward hebben bij burgemeester en wethouders het verzoek ingediend een gedeelte van de stadsbegraafplaats te mogen kopen. Reeds lange tijd is door de katholieken te Bolsward uitgezien naar een eigen begraafplaats, misschien kan deze wens thans in vervulling gaan. Er zijn Lemster vissers die in een week f 2000 met haringvissen besomden. Openbare aanbesteding van het maken van een riolering in de Witherenstraat. Vervoer en aflevering inlands mosselzaad bij de wet verboden. Te Witmarsum is overleden ds. E. J. J. Homan, oud 60 jaar, sedert 1893 predi kant aldaar. Te Wons zijn in de koepel van de kerk toren artikelen verborgen gevonden, die aan de gemeenschap zouden worden ont trokken. In Leeuwarden moeten voortaan de tap perijen en kroegen van ’s avonds 8 tot ’s morgens 8 geloten zijn. Gouden tientjes te koop gevraagd voor f 11,25. Abonnementsprijs f 3-50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswanls Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindetoopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. HOEE. In het centrum van de stad zit een Chinese zakenman temidden de puinhopen van wat eens zijn winkel was. 25-jarig jubileum van de heer J. H. H. Piccard als burgemeester van Wonsera deel. Hoewel Roemenië, zoals vorige week werd gemeld, boos was weggelopen van de communistische conferentie in Boeda pest, verschenen de Roemeense leiders enkele dagen later opgewekt in Sofia, de hoofdstad van Bulgarije, waar het mili taire pact van Warschau een bijeen komst hield. Maar ook hier liepen de Roemenen uit de pas. Zij weigerden een gezamenlijke verklaring te ondertekenen waarin het pact van Warschau het door Rusland en Amerika opgestelde verdrag tegen de verspreiding van kernwapens De onmacht van de Engelse regering om iets te veranderen aan de toestand in Rhodesië is weer duidelijk gedemon streerd door de terechtstelling van eerst drie en daarna nog twee veroordeelde negers, van wie de eerste drie gratie hadden gekregen van de Engelse konin gin. De Rhodesische regering heeft hier mee gedemonstreerd, dat zij de Engelse regering niet ziet als de hoogste instan tie, die over de daden van de Rhode sische, onafhankelijke regering kan be slissen. De Engelse regering van haar kant beschouwt de Rhodesische regering sinds de eenzijdige onafhankelijkheids verklaring van 1966 als een rebellen regering. Zij tracht op alle manieren deze regering van haar rebellie terug te doen komen, zij heeft zelfs, gestuwd door de Afrikaanse landen van het Ge menebest, de Ver. Naties in de zaak ge mengd teneinde verplichte sankties af te kondigen. Deze sankties baren de Rhodesiërs wel wat zorgen, maar blij ken toch niet in staat het bewind van Ian Smith op de knieën te krijgen of een situatie te scheppen, waarin de ge matigde Rhodesiërs deze extremistische regering heenzenden. De belediging, die de terechtstelling was aan het adres van de Engelse regering, is met verontwaardiging ontvangen, maar wie zou menen, dat nu de deur toe was, heeft zich vergist. Men blijft hopen, dat een gesprek toch nog moge- Voogden van het Stadsarmenhuis te Bolsward wensen aan te besteden het amoveren en weder opbouwen van een stelp-huizinge te Allingawier. Generaal Westmoreland, de Amerikaan se opperbevelhebber in Vietnam, heeft, zo meldt The New York Times, aan pre sident Johnson nog meer dan 200.000 man nieuwe troepen gevraagd (dat is 40 pet. meer dan hij nu al heeft) om het initiatief, dat verloren is gegaan, te herwinnen. Dit verzoek heeft aanleiding gegeven tot een ernstig verschil van ..ig in het ministerie van defensie. Sommigen menen, dat men de generaal de middelen niet kan weigeren, anderen betogen, dat het zinloos is, omdat de vijand daar zijn eigen versterkingen weer tegenover zal stellen, zodat men tegen veel hogere kosten nog geen stap verder komt. In de Senaat heeft een aantal senatoren onder leiding van William Fulbright ’n spoeddebat over Vietnam geëist, in ver band met de berichten over troepenver sterkingen. Senator Kennedy meende, dat de regering bij voorkeur andere stappen zou moeten nemen om de hui dige militaire moeilijkheden te over winnen. tingschade pleegt nogal eens misver stand te bestaan. Bjj het toekennen van een dergelijke vergoeding wordt beslist niet alle betas ting vergoed, die door de onteigening ontstaat.' De vergoeding heeft op die gevallen slechts betrekking, waar blijkt dat de vergoeding ineens zwaarder wordt belast dan in geval van uitsme- ring over jaren zou zijn geheven. Aan gezien de uitkering ineens onder het ver laagde tarief van 20 pet. tot 40 pet. valt, is de kans op belastingschade niet groot. Dit is alléén het geval bij een gemiddelde belastingdruk, die lager is dan 20 pet. enerzijds een enerzijds een anderzijds het verlangen van de eigen overheid meer vrijheid te krijgen. Geen studie en geen brood zonder vrijheid, was een van de leuzen, die in het afge lopen weekeinde werden meegevoerd, vrijheid van meningsuiting valt daar ook onder en vandaar is het maar een stap om politieke vrijheid te verlangen, waar bij de communistische partij als toon aangevende faktor naar de achtergrond gaat verdwijnen. In Praag klonk dat element al door bij de roerigheid onder de studenten, die overigens bijna geheel schuil gaat onder de andere ontwikkelingen in het land. De studenten hebben zondag wel een bedevaart gehouden naar het graf van Jan Masaryk, de minister van buiten- lan, zaken, die in 1948 de dood heeft gevo den bij de val uit het raam van zijn ministerie. Men neemt aan, dat dit een geval van moord was, dat aan de communistische staatsgreep van 1948 voorafging. Een bedevaart naar het graf van Masaryk kan dus moeilijk anders worden opgevat dan als kritiek op het regime als zodanig. Woordvoerders van studenten hadden al eerder de wens uit gesproken. dat er verkiezingen zouden worden gehouden met een geheel vrije campagne, zoals dat de laatste 20 jaren niet meer het geval is geweest. Op 1 maart 1963 vestigde het echtpaar Frederiks zich in Bolsward. Samen heb ben ze met hun medewerksters er de schouders onder gezet de speciaalzaak aan ’t marktplein verder uit te bouwen. Geen uur heeft het echtpaar er spijt van gehad naar Bolsward te zijn ge komen en wederzijds heeft Bolsward zich over de groei van de zaak alleen maar verheugd. Een uitgebreide vaste klantenkring werd niet alleen geconso lideerd maar ook verder uitgebouwd. De zaak zelf onderging een geslaagde interieursverbetering. Het assortiment werd belangrijk uitgebreid. Nog verle den jaar september werd er een afdeling bonneterie toegevoegd. Dit alles was aanleiding het eerste lustrum niet on gemerkt voorbij te laten gaan. Twee avonden aaneen werd in een af geladen zaal van de Groene Weide, die zich voor dit doel bijzonder leende, een zeer gevarieerde modeshow gehouden. De toch al sfeervolle zaal was voor dit doel op bijzonder leuke wijze aangekleed Een stukje voorjaar, ja zelfs de zomer was in huig gehaald. De gasten kwamen niet alleen uit Bolsward, maar uit wijde omgeving. Begonnen werd met een show van kin derkleding. Zes jeugdige mannequins lieten zich in de hun spontaniteit van de goede kant zien. Het was verbazend leuk en toen het bedtijd werd kwamen ze in nachtkleding nog een laatste welterusten brengen, dit met een appel als „verstan dig snoepen”. Voor de grote pauze werd verder door een 7-tal dames fondation en nachtkleding getoond. Ook hiervoor bestond veel belangstelling, getuige de vele reakties uit de zaal. Na de pauze, waarin werd getrakteerd op koffie met gebak, volgde bad- e strandkleding (Tweka, Triumph, Wala, Schiesser). Ook de afdeling bonneterie was niet vergeten en als sluitstuk volgde het shöwen van een driedelig pakje, ge bracht als jubileum-aanbieding in 6 kleuren voqr slechts f 45. Baby’s zijn nog te jong om zelf te showen, maar met poppen was 'n leuke kollektle gestaleei De bezoeksters waren over deze avon zeer enthousiast, getuige ook de vele reakties daarna en de talrijke telefo nische gelukwensen, die in de loop ven gisteren nog binnenkwamen. Fiskaal bezien is er geen verschil in be handeling tussen de schadeloosstelling, die bij onteigening wordt verkregen, bv. het bedrag dat bij minnelijke verkoop ter voorkoming van onteigening wordt ontvangen. Als in het navolgende dan ook over onteigening wordt gesproken, geldt dit in gelijke mate voor de minne lijke overeenkomst ter voorkoming van onteigening. De onteigeningsvergoeding is in de meeste gevallen uit meerdere elementen samengesteld. In de eerste plaats kan de onteigeningsvergoeding de tegen waarde vormen van het verlies van ge bouwen en grond. Voorzover het de grond betreft, zal in het algemeen geen belasting verschuldigd zijn tengevolge van de werking van de landbouwvrijstel- ling. Voor de gebouwen geldt deze vrij stelling niet meer na 1 jan. 1965, zodat met name de waardestijging na deze datum tot de belastbare winst behoort. In de tweede plaats is er de inkomsten schadevergoeding. Met name voor de pachter is dit een belangrijke post. Deze vergoeding is in zijn geheel belastbaar, aangezien het hier betreft een uitkering voor in de toekomst te derven inkom sten, die ook op een later tijdstip belast baar zou zijn. Voorts kan de onteigeningsvergoeding een groot aantal schaden bevatten, bv. snijschade. Het land wordt daarbij door een weg gesneden, tengevolge waarvan men in het vervolg moet omrijden om ’t land te bereiken, of het wordt moeilij- ker vee naar een centrale melkplaats te brengen. Deze vergoeding kan van de boekwaarde van het overblijvende land worden afgeboekt. Aldus is de vergoe ding niet belast. Een vergoeding wegens schadelijke ver kleining wordt op gelijke wijze fiskaal onbelast gelaten; ook hier afboeking van de boekwaarde van het overblijven de land. Vergoeding wegens hogere exploitatie kosten in de toekomst blijft om dezelfde reden onbelast. Over de vergoeding terzake van belas en uitsluiting In het vroege voorjaar is er al veel te fotograferen. Helaas blijven de meeste amateurs te ver van het onderwerp van daan. De gemiddelde opname-afstand ligt op ca. 10 meter en het is duidelijk dat er, in dat geval, weinig van het onderwerp overblijft op de foto of dia. Een goede raad, kom er dichtbij, onge acht of u nu uw dochtertje fotografeert of een bos tulpen. Fijnproevers gebrui ken een voorzetlens waarmee zij tot op bijv. 50 cm. kunnen naderen. De diepte scherpte is, op die korte afstand, niet erg groot en dat is vaak een voordeel. De achtergrond wordt dan mooi wazig en laat het objekt goed uitkomen. Men kan dit effekt nog accentueren door een grote lensopening te nemen, bijv, f 3.5. De sluitertijd kan dan wat korter wor den genomen, hetgeen de scherpte gun stig beïnvloed. De situatie van de steeds toenemende behoefte aan bouwgrond voor industrie- en woondoeleinden en voor aanleg van wegen brengt mede, dat gemeente, provincie en rijk, steeds meer pogen om kultuurgrond te kopen. In sommige gevallen blijkt een onteigeningsprocedure nodig, maar veelal komt men tot een minnelijke schikking, waardoor een procedure wordt voorkomen. Aldus mr. M. v. d. Heqde van het ministerie van landbouw en visserij, onlangs in de departementale radiorubriek. Zowel in Warschau als in Praag zijn de studenten bijzonder aktief in hun strijd voor meer geestelijke en politieke vrijheid. In Praag vinden zij hierbij nog weinig tegenstand van de machthebbers van het ogenblik, die in hun aktiviteit misschien wel een nuttige bijdrage zien in hun eigen strijd tegen de conservatieve, orthodoxe elementen in de leiding. In Warschau daarentegen heeft de politie de gummiknuppel gegrepen. Hier was de aanleiding het verfbod betreffende het stuk De Voorvaders van de 19e ceuwse schrijver Mickiewicz, waarin een aantal anti-Russische passages voorkomen, die de geestdrift van het Poolse publiek hadden gewekt. Demonstraties tegen het verbod hadden geleid tot arrestaties van de universiteit. bij president Novotny, een wat gemo derniseerde stalinist, als secretaris-gene- raal van de communistische partij werd vervangen door Dubcek. Er deden toen al geruchten de ronde, dat de aanhan gers van Novotny in het ministerie van defensie een pantserdivisie hadden ge mobiliseerd om de overwinning van de „liberalen” te verhinderen. Een van de hoofdfiguren in dit spel was generaal Sejna, die boter op zijn hoofd had door dat bekend was geworden, dat hij mal versaties met de levering van graszaad had gepleegd. Sejna heeft de vlucht ge nomen en wel naar de Ver. Staten, waar hij zijn grote kennis van de militaire ge heimen in het pact van Warschau heeft weten in te ruilen voor asyl. Door deze affaire zijn ook de mensen die Sejna de hand boven het hoofd heb ben gehouden, en dat zijn aanhangers Novotny en Novotny zelf, in een onge lukkig parket gekomen. Het zou niet te verwonderen zijn als de dagen van Novotny geteld waren. Maar aan de andere kant moet Dubcek uiterst zorg vuldig opereren, omdat hij als Slowaak op groot verzet stuit in het partij-appa- raat in het Tsjechisch deel van de stad. Wanneer de studenten evenwel de ver wachting hebben, dat zij een algemene politieke democratisatie uit het vuur kunnen slepen, dan zal dat wel een illusie blijken. Wanneer bestuurt iemand een auto on der invloed van alkohol M.a.w. hoeveel alkohol moet in het bloed zijn opgeno men alvorens men ongeschikt wordt be vonden om te rijden. De maatstaven, die in verschillende Europese landen worden aangelegd, lopen nogal uiteen, hetgeen blijkt uit de afwijkende promil lages, die worden gehanteerd. In Tsjecho Slowakije, Bulgarije en Oost- Duitsland wordt een promillage van 0.3 o/oo aangehouden; in Zweden, Noorwe gen en Polen van 0.5 °/ooJ in Joego Slavië, Engeland, Oostenrijk en Zwit serland van 0.8 °/oo; in West-Duitsland 1.3 en in België 1.5 o/oo. Frankrijk, Italië, Spanje en Luxemburg kennen geen promillage-grens. Ook in Nederland wordt geen vast promillage aangehouden. L*'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1