6ahe SKroar Assistentie van Westerse kerken aan kerken in Azië Afrika en Latijns Amerika t h f r giro wij DINSDAG 19 MAART 1968 es 7600 Fan de Martinvtoer Rb Us earste Ijipaei Zilveren filnipj kom over de brug STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Wie wordt dit jaar Heakeninginiie Jij misschien? 107e JAARGANG No. 22 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Wymbritseradeel. kans» Hwat hat us hjoed to sizzen i 4 Radio en televisie Studiecentra Diversen Theologisch onderwijs toto; Btuyning, Z^ndinqsgenootschop Zeist re Wat is uw antwoord men mear. Tj. de J. J. S. Advertentieprijs: 16 cent pet tnra Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag PARIJS. Ook op de goudbeurs in de Franse hoofdstad zijn zeer hoge omzetten bereikt. Zoals bekend is de Londense goudmarkt voor vrijdag gesloten gehouden. Wie de lijst van 140 projekten bestu deerd van de aktle „Kom over de brug” bemerkt dat deze projekten op de tafel van het aktie-komité gelegd zijn vanuit vele landen van bovengenoemde wereld delen. Maar vooral ook, dat deze 140 projekten de weerspiegeling zijn van veel nieuwe werksoorten. Al deze projekten hebben te maken met alle aspekten van het kerk-zijn in de wereld, met het missionaire, het pasto rale en het diakonale aspekt. Daarom werken in deze aktie niet alleen 9 kerk genootschappen mee, maar is in deze aktie een nauwe samenwerking tot stand gekomen tussen de zendingsinstantie en de diakonale instanties. Op welke gebieden is assistentie nodig De noodzaak van assistentie aan pro jekten op het terrein van lektuurpro- duktle en -distributie is in Nederland reeds algemeen bekend. Overal verrijzen in bovengenoemde we relddelen studie-instituten. De religies en religieuze gemeenschappen verande ren, de ideologieën zijn naast de religies de gesprekspartners der kerken gewor den, in de samenleving voltrekken zich grote verschuivingen. Uit Azië en Afrika en Latijns-Amerika vraagt men daarom om hulp ij de opbouw van studie-insti tuten, die materiaal kunnen aandragen om de veranderingen te verstaan. Nodig zijn verder gemeentetoerusting, vorming voor 't beroepsleven en staats kundige vorming. Ook daarvoor wordt materiële en personele hulp gevraagd. Industrialisatie Nergens ter wereld voltrekt zich de ur banisatie zo snel als daar. Nergens is men er zo weinig op voorbereid als daar. De kerken vragen assistentie bij de po gingen om de overstelpende taken waar voor deze verschijnselen hen stellen, op zich te nemen. De heer W. Wiersma te Burgwerd vond reeds 13 bebroede eendeneieren in één nest. Op 22 maart vond Tj. Westendorp te Workum, aldaar het eerste kievitsei. Het werd aangeboden aan burg. Oppedijk van Veen. Tijdens het draaien van het filmjournaal mag niemand dan, op straffe van f 500 boete, de bioscoop betreden of verlaten. Er mogen geen goederen meer te koop worden aangeboden zonder het noemen van de prijs. Te koop een beste trekhond. H. Mulder, Schans 7, Makkum. Mei eagen en tinzen Folgje hja him Sa by it fallen En yn ’e klim Dan fait er del Stie op ’e groun En wie doe greatsk Nei ’t nést ta roun. Dér lei it aei It aei fan ’t jier Dér foar hie hy Nou west yn ’t spier. Hy seach it byld Yn.Olympyske sfear De sulv’ren ijip Hwat woed er noch Foar de wyn óf wol in klomp wol sile Us earste Ijipaei Is ek foun Yn Easterein Op fryske groun In Rienster feint Seach 't Ijipke gean Bliuw in amerij Yn oandacht stean. 4e week maart 1943 Abonnementsprijs f 3.50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) >o 'de Bolswards Nieu wshlat Vorige jaren was het altijd min of meer een verrassing wie er heakeninginne werd Deze werd dan bij toerbeurt door een der jongerenorganisaties aangewe zen. Dit jaar wil het comitee het anders doen. Doormiddel van een originele test (die iets met het hooien te maken heeft en waarbij de TV wordt uitgenodigd) wil men (eventueel na een voorselectie) de winnares als Keninginne aanwijzen. Spor tieve meisjes uit Bolsward en wijde om geving kunnen zich aanmelden en/of in lichtingen vragen bij mevr. Hiemstra, Harlingerstraat 15 te Bolsward. De aktie „Kom over de brug” is een aktie tot assistentie of dienstverlening aan de kerken in bovengenoemde werelddelen. De kerkgenootschappen die deelnemen aan deze aktie gaan er terecht van uit, dat de pioniersperiode van de westerse zending voorbij is. Ze gaan er ook vanuit dat die periode voorbij is, waarin de zcndingsinstanties de zelfstandigheid der jonge kerken dienden, maar zelf nog in sterke mate de rol van leermeesters vervullen. Zij gaan ervan uit dat deze kerken hun eigen plaats en funktie vervullen temidden van onafhankelijke jonge staten in die werelddelen. De weg der elektronische media is nieuw hier en vooral ginds. De verantwoorde lijkheid van de christelijke gemeen schappen ten aanzien van deze media is groot. De christelijke gemeenschappen in de landen hebben de taak om de ge legenheid aan te grijpen, die God geeft om ook deze „machten” (want dat zijn de massamedia) in dienst van Jezus Christus te stellen door middel vah ra- diopastoraat. van verantwoorde eredien sten, van evangelisatie, van vorming en edukatie, van kunst en ontspanning en spel. In het westen zijn wij pas bezig het abc daarvan te leren. Misschien kunnen wij op deze weg van het begin af samen leren en elkaar assisteren. DE LOFTKASTIELEN FAN Dr. S. MANSHOLT frije sneon en snein, trije wiken fakansje en promoasjekêlnsen. Foar ien sa’n bidriuw soene dan tsien fikse bidriuwen fan nou oankoft wurde moatte. Lit üs ris mei fantaseare. Dat bitsjut 10 x 400.000 goune om se oan to keapjen. Derby in agraryske fabryk, hwert 400 kij, mei jongfé en keallen stean kinne, berging foar it winterfoer foar 500 bisten, berging en ünderhald fan al de nije greate masines. Hwat soe dat kostje Oan lan en pleats komt dy nije direkteur al op 800 goune de kou. De boer fan nou bitellet derfoar oan hier net mear as 200 goune de kou. Dat is 600 goune minder. Dy Mansholt- kij moatte likefolle en like djür foer hawwe, it lan like folie en likegoed kunstmest, de lésten binne gjin sint le ger, hwer yn de goedichheit moat dan dy 600 goune de kou wei komme? Gjin tsien boeren mear, mar in direkteur mei in goed salaris, in man foar de admini- straesje, fiif man foar de moarn, fiif man foar de middei, ekstra lju foar de sneon en snein, ynfallers foar sykte en fakansje, in man foar de masines, in ad- junkt-direkteur, in typiste, in man foar de grounmunsters en foermunsters, in man foar it spuitsjen en fésykten, jonge hwat sil dat goedkeap wurde. Dy oandiel- halders wolle ek winstkansen hawwe oars jowe hja de sinten net. Nou, ik sjoch se al kommen yn dit loftkastiel de doarren stean der wiid iepen mar tink er om, de maertewyn is jit glüpend kald en 1 april is tichtebij. Volgens een Duits oorlogsbericht blijkt uit alles, dat de Britse oorlogsvoering is gericht tegen vrouwen, kinderen en kul- tuurschatten. Met ingang van 10 april is aan Joden het verblijf in de provincie Friesland ver boden. Joden, die zich nog in onze pro vincie bevinden, moeten zich naar het kamp Vught begeven. Het meenemen van reisbagage en waardevolle voorwerpen is toegestaan. Het verbergen van Joden of beheren van hun vermogen is straf baar. Ook hij behoort tot onie RijksgenotenOere Boslond Indiaan van Suriname is analfabeet. Een uitgebieid scha^enbouwptagramma in, dit ietterlijic onderontwikkeld gebied wotdl via de aktie KOM OVER DE BRUG ge steund It giet mar min mei de ófset fan de lan- bou- en suvelprodukten de léste tiid en it sprekt wol fansels, dat mannichien, bi- nammen de topminsken, har öffreegje, hwat kant it üt moat. It blykt, dat de E.E.G.-lannen, sünder ütsündering, har agraryske produksje forgreate hawwe en nou is der foar süker, weet, büter en tsiis gjin ófsetmooglikheit mear to finen. De boerestan wit hjir fan, hja hat hjir altyd fan witten en hja bringe har yn it sin, hoe’t yn de tritiger jierren de oer- heit op allerhanne wizen bisocht hat om Dat in deze tijd grote aandacht moet worden geschonken aan de verbetering van het theologisch onderwijs spreekt vanzelf. De projekten omvatten: verbetering van gebouwen bibliotheken, studieboeken, leerplannen. Wie verder bladert vindt nog vele andere projekten nl. op het terrein van jeugd zorg, bejaardenzorg, sociaal-medisch werk enz. Men vindt ook projekten waarin zich de zorg voor de slachtoffers van oorlogen uitstrekt, zoals de pro jekten in Noord- en Zuid-Vietnam en de zorg voor de slachtoffers van onrecht vaardige machtsstrukturen, zoals de projekten in de Mississipi, Delta en som mige in Latijns-Amerika en Afrika. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Enkele weken geleden zei dr Visser ’t Hooft in Basel op een bijeenkomst van de konferentie van Europese kerken over de relatie met andere werelddelen „West-Europa is op een schokkende wijze bevoorrecht en West-Europa weet het niet”. Wij zijn zo consumptief ingesteld. Wij beseffen zo weinig, dat wij rentmeesters zijn. Ieder ogenblik kan met één klap deze tijd van bevoorrechting weer be ëindigd zijn. Laten wij dit jaar gebrui ken om met de middelen die ons nu ter beschiking staan de kerken ginds te assisteren. Morgen kan deze kans voor bij zijn. ,..x. De bedoeling van deze oproep De aktie „Kom over de brug” heeft I tweeërlei doel. In de eerste plaats om f 22.000.000 bijeen te brengen aan ekstra kapitaal om boven de gewone inkomsten van zending en werelddiakonaat de mo- gelijkheden tot assistentie te vergroten. 1 In de tweede plaats heeft deze aktie een edukatief doel, nl. om de kerken in Ne- I derland beter te informeren, zodat na deze eenmalige aktie de permanente bij dragen aan zending en diakonaat zullen worden verhoogd. Dr. Leslie Cooke heeft in een van zijn laatste toespraken voor zijn dood gezegd dat wij de taak hebben de huidige si tuatie der kerken ginds en nu uit te beelden, zodat de kerken hier gaan be seffen dat ze geroepen zijn jarenlang te delen met de kerken ginds. Eenmalige akties zijn nodig om de per manente escalatie der offervaardigheid op gang te brengen. Deze kerken en christelijke gemeen schappen staan in een geheel andere si tuatie als in de koloniale of semi-kolo- niale periode. M. M. Thomas van India schrijft in zijn boek over „het christelijke antwoord op de Aziatische omwentelingsprocessen”, dat de kerken in Azië, Afrika en La tijns-Amerika op zoek zijn naar een eigen identiteit die funktioneqrt in re latie met de nieuwe identiteit van de staat en de samenleving. In die samenleving wordt geworsteld om een oplossing van de loodzware proble men der staatsvorming. In de samen leving en staten wordt geworsteld om kulturele en sociaal-ekonomische op bouw. In de samenlevingen zoekt men naar houvast temidden van de draaikolk der ideologieën. In die samenlevingen moet men evenals wij in het westen leren antwoorden op de uitdagingen van de massamedia, de urbanisatie, de groeiende industrialis"‘'“ enz. Daartoe is assistentie nodig, omdat deze kerken en samenlevingen vaak het kapitaal en soms ook de mensen en de „know-how” missen om de eisen van de veranderde samenleving op een meer adequate wijze tegemoet te treden. Daar voor doen ze een beroep o.a. op de ker ken in Nederland. Het is aan geen twijfel onderhevig dat wij, de kerken in het westen, ook de ker ken in die werelddelen nodig hebben, zelfs in toenemende mate. Vooral geeste lijk. Maar het is evenmin aan twijfel onderhevig dat zij onze assistentie nodig hebben in de toerusting. Nieuwe onderwijsprojekten Er wordt vooral gevraagd om assisten tie voor de opzet van technische scholen en landbouwscholen. Men hoopt dat door zulke „voorbeeld-projekten”, deze vor men van onderwijs in de gehele samen leving kunnen worden gestimuleerd. Vaak hebben initiatieven vanuit de christelijke gemeenschappen gewerkt als katalysatoren, die ook andere ge meenschappen en de staten stimuleer den om verwante Initiatieven te nemen. Dat is zeker op onderwijsgebied het ge val geweest. Dat is nu opnieuw nodig op het terrein van technisch- en land- bouw-onderwijs. de produksje lytser to krijen. Ek doe seach men alle kanten üt, sawol de kant fan minder produksje as de kant fan forhege ófset. Minister Verschuur bi socht it mei in premy to jaen op it óf- slachtsjen fan kij en blnammen fan drachtige kij, dat soe dübel hurd gean, tocht him. Mar nei in pear jiere wiene der jit folie mear kij as oars. In aksje om molke yn it brea, leaver yn *e bólle, soe ek helpe. Molkpoeijer yn it féfoer, he- gere bilêsting op de margarine, distri- büsje fan kunstmest en féfoer, biperking fan it kwantum molke, dêr’t de boer it fêststelde molkjild foar barre soe, it oare krige dan net mear as de wraldmerkpriis en sa fierder. Mar it ünwaer dreau earst oer, doe’t de ófset nei it bütenlan wer leanjend waerd. En doe kaem de oar- loch tuskenbeiden. Ek nou komme deselde idéen wer nei boppen. Mar nou giet it net oer üs eigen lyts lantsje, nou sit it probleem yn de seis lannen fan de E.E.G. en net it mins te by Nederlan, dat net langer allinnich 40% fan syn agraryske produksje ütfiere moat, mar dat nou yn ien forban sit mei fiif oare lannen, dy’t ek tofolle hawwe. Dr. Mansholt mient, dat de prils fan ’e molke tobek moat. Hy tinkt, dat de reed- like priis foar de boeren tofolle ütlokket ta mear kij en mear molke. Der sit fansels wol hwat yn. It is bikend, dat de boeren yn ’e mingde bidriuwen op ’e sawngroun foar in bilangryk part har boulan farre litten hawwe en mear kij opsetten. Dat is sa, mar as dy priis fan ’e molke nou ris ien of twa sinten de kilo omleech gean soe, hwat tochten jo dan, dat dy boeren dwaen sille? Hokfoar kant kinne dy minsken nou üt? Kinne jo ien produkt op de sangroun neame, dat dan better is? Rogge en hjouwer is op dy grounen gjin droech brea mei to fortsjin- jen, ündanks de taslach. Mar hwat dan? Sükerbiten, dêr’t wy al skjin mei forle- gen binne op ’e klaei, omdat de frije sü- kerpriis sahwat in fjirde part is fan uzes! Jirapels dan, dy’t jo op it heden oan de strjitstiennen net kwyt kinne as it san- pipers binne. De jirpehnoalfabriken sitte oan ’e nok ta fol foarrieden, wolle jo der mear fan op- slaen? Mar hwat dan? Trochmelke fan sels en as it kin ien of twa kij derby, om sadwaende net to folie yn ynkommen to sakjen. De boeren op it fean en de swie- re klaei kinne alhiel neat oars as melke, har groun is foar bou net geskikt. Mar ek yn de bouhoeke op de savelgroun wit men net hwat der foar de kij yn it plak komme moat. Hast likemin. Mar nou in oare fraech. Kin men de pri- zen forleegje yn in tiid, dat de produksje- kosten alle jierren heger wurde? De hie- ren omheech geane, it ünderhald djürder wurdt, de lésten stige, de leanen stige? Der is op it heden wurkeleazens yn de bousektor. Wurde nou dy leanen om leech brocht, kin men goed kin goedkeaper bouwe, of is it oarsom Soe ne nou de leechste leanen, dy yn de lan- bou, wol omleech moatte? Né, Dr. Mansholt hat in oare ütkomst. Der moatte, seit hy hiel oare bidriuwen komme, dy ienmans- en twamansbidriu- wen, dat is neat mei neat. Pleatsen mei fjouwerhündert kij, der moat it hinne. Dan kinne dy minsken ek in normale wurkwike meitsje fan 40 üren, mei in ''7' W*' ****- - I-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1