Robert Kennedy toch nog kandi- Gabe Shroar daat presidentsverkiezing voor even Volgend jaar geen be lastingverlaging Nog doorbij’ten en Dubbele goudprijs ingesteld FEDDE SCHURER 107e JAARGANG No. 23 VRIJDAG 22 MAART 1968 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes SS® Jenny Haagsma Nederl. kampioene I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Hwat hat (yn memoriam) Tussenweg Kennedy kandidaat Tekorten BYT Bezuinigingen aangekondigd Beurs gesloten Lech is de koninklijke familie gistermorgen wetsontwerp „gedeeltelijke droog- f 10,— beloning, die mij tegen 20 april helpt aan een winkelhuis. 5 Advertentieprijs: 16 cent pet mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Tot voor enkele jaren werkte dat sys teem goed, totdat duidelijk begon te worden, dat er zich door het voortduren de tekort op de Amerikaanse betalings balans misschien toch te veel dollars in het buitenland ophoopten. De vraag naar goud groeide hierdoor, vooral toen pre sident De Gaulle enkele jaren geleden als grondslag voor het internationale handelsverkeer de terugkeer naar het goud in plaats van de dollar bepleitte. Goudspekulanten roken de kans op een herwaardering van het goud en dit sti muleerde ’t ruilen van dollars (en bijna alle andere munten zijn in dollars in te wisselen). De rijke landen van de wereld besloten toen een goudpoot te vormen. Dat waren Amerika, Engeland, Frank rijk, Duitsland, Italië, België, Nederland en Zwitserland. Het doel was door mid del van deze pool de buffervoorraad van goud zo groot te maken, dat spekulan- ten ontmoedigd zouden worden. Maar daarvoor bleek meer nodig, vooral toen Frankrijk zich een aantal maanden ge leden uit deze goudpool terugtrok. Deze goudvoorraad diende ook om de dollar als algemene internationale munt eenheid voor de internationale handel te ondersteunen. Iedere dollar is nl. inwis selbaar voor goud. Diverse landen heb ben af en toe hun overschot aan dollars, verdiend in de internationale handel, omgezet in goud. Dat leverde geen pro blemen op, zolang er niet te veel dollars kwamen, waardoor de kans zou bestaan dat bezitters van dollars deze niet meer voor goud zouden kunnen inwisselen, als zij dat wilden. Er kunnen natuurlijk veel meer dollars dan goud in omloop zijn, aangezien het onwaarschijnlijk ge acht moet worden, dat iedereen ineens de g°makkelijk hanteerbare dollars voor gouc -ou willen ruilen. Vorige week nam de koop van goud dergelijke vormen aan, dat president Johnson via de aparte telefoonlijn met de Engelse premier deze verzocht vrij dag de beurzen en banken te sluiten, waardoor de handel in dit edele metaal nagenoeg stil zou komen te liggen, aan gezien Donden de voornaamste goud- markt is. Tevens werd bekend, dat de presidenten van de nationale banken van de genoemde landen (minus Frankrijk) januari heeft president Johnson al een verbod van investeringen in het buiten land afgekondigd. Het binnenlandse ver bruik wil hij afremmen door een belas tingverhoging van 10 pet. van de tarie ven, hetgeen ongeveer 9 miljard dollar zou opbrengen. Het is al een oud voor stel, maar de zeer conservatieve voor zitter van de financiële kommissie van het huis van afgevaardigden weigert het wetsontwerp in behandeling te nemen. Wanneer er tekorten op de begroting moeten worden gedekt, dan moet dat z.i. via bezuinigingen. Johnson heeft de ernst van de toestand nu eindelijk be seft en om deze voorzitter tegemoet te komen heeft hij al aangekondigd de be lastingverhoging te willen koppelen aan bezuinigingen ten bedrage van 8-9 mil jard dollar. Aangezien er op de kosten van de oorlog in Vietnam (men ver wacht, dat er tegen de 50.000 man extra zullen moeten worden gezonden inplaats van de 206.000, die Westmoreland had gevraagd) moeilijk kan worden bezui nigd, moet men vrezen, dat binnenland se programma’s, en met name sociale programma’s, die moeten dienen om de oorzaken van de onrust in de steden enigszins weg te nemen, niet zullen wor den uitgevoerd. Amerika gaat nu n„.- ken, dat de kosten van de oorlog in Vietnam niet langer te dragen zijn zon der dat op andere wijze beperkt wordt. Pas als men dat beseft, zal de betalings balans weer verbeteren en dan zal de voornaamste oorzaak van de goudkrisis van het ogenblik zijn weggenomen. Er begint enige tekening te komen in de kandidaturen voor het Amerikaanse pre- Minister Roolvink wil deze stijgende kosten van het levensonderhoud kom- penseren door middel van een ekstra loonsverhoging. Die verhoging moet echter wel uit de normale ruimte komen dat wil zeggen uit produktiviteitsverho- ging. Dat die ruimte erg groot zal zijn durft niemand te verwachten. Minister Roolvink vreest, dat die ruimte zelfs heel erg klein wordt als de voorgestelde werktijdverkorting wordt gerealiseerd. Ook de Stichting van de Arbeid kan dat argument begrijpen. Zij vindt echter, dat de regering een verkeerde procedure kiest wanneer zij de Stichting vraagt om in te grijpen. Juist die verantwoor delijkheid moet de regering zelf nemen, aldus het verweer van het bedrijfsleven. De Duitse grens voor verkeer naar Ne derland gesloten. van zin, Hy hat syn loop bieine as trouwe wacht, óflost fan syn biskieden post. De Diedsman en Foleiner róp dizze strider thüs nei de stêd mei gouden strjitten Syn wurk bliuwt under üs Fryslan sil him nea forjitte. Fjochter oan alle fronten fül, foar frijheit en rjocht eagjend nei fiere romten de glans fan ’t ivich Ljocht. Sa hat Fryslan him kinnen as geastlik greate soan fan dyjinge dy’t tsjinnen stie hy moedich, foaroan. Hy hat syn psalmen songen it klonk hiel Fryslan roun God, fan 't bihald syn groun In fonk, konstant oersprongen waerd Ijochtsjend iepenbier yn ’t wurk, ek dat hy dichte Dit hat de lésten, swier troch leauwenskrêft, forlichte. It gong net sünder tsjinslaggen faek bitter toloarsteld lykwols hy bleau opstëld ek yn rüzige dagen Hy joech yn ’e striid gjin krimp bilider fan ’e frede. En oer him lei in glimp in glimp fan Gods genede. Abonnementsprijs f 3.50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Hege mesten ha in bulte blynfang Uitgave: A. OS1NGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) KVP De Katholieke Volkspartij komt, na alle radikale moeilijkheden, wat tot rust. Alsof er niets is gebeurd is binnen de Bolswards Nieuwsblad BAARN. Na hun vakantie in in Nederland teruggekeerd. Op de foto wordt de reiswieg van prins Willem Alexander, gedragen door prins Claus en een hofdame, naar een auto ge dragen. Links kijkt prinses Beatrix nauwlettend toe. Het bedrijfsleven is boos, dat de minis ter via de Stichting ingrijpt, of althans van plan is dat te doen, nu in principe een vrije loonvorming mogelijk is. De Stichting van de Arbeid zou het al hele maal onjuist vinden om zelf - zoals de bewindsman wil - een soort aanbeveling uit te sturen om de werktijdverkorting te beperken. Het zou een verschuiving van de verantwoordelijkheden van re- regering naar bedrijfsleven betekenen. De heer Bosma, werkgeversvoorzitter van de Stichting van de Arbeid, zei dan ook: Ook al zou de Stichting bereid zijn 4e week maart 1918 De goudkoorts, die zich vorige week met bijzondere hevigheid in de wereld heeft laten voelen, heeft geleid tot enkele dramatische ontwikkelingen, waarvan men op het ogenblik toch de volle draagwijdte niet lean overzien. Doch om met de feiten te beginnen: De prijs van het goud is 34 jaren geleden vastgesteld op 35 dollar per ounce en ondanks de prijsstijging van alle andere produkten staat zij daar nog steeds op. De reden hiertoe was voornamelijk, dat het goud moest dienen als dekking van het geld, dat in de wereld in omloop is, of althans van een percentage daarvan. Bovendien werd voor de na-oorlogse periode in 1944 op een grote conferentie in Bretton Woods vastgesteld, dat de waarde van de dollar gekoppeld zou worden aan die goudprijs van 35 dollar. De waarde van de overige munten werd bepaald ten opzichte van de dollar. Dat was in de periode, waarin het grootste deel van de wereldgoudvoorraad zich in Amerikaanse handen bevond. Aan de dikke jas die we dragen is te merken dat maart wel een lentemaand heet, maar in de praktijk nog een stuk winter is. Soms vliegen de sneeuwvlok ken ons om de oren en op sloten en plas sen ligt een vliesje ijs. Maar dan ineens, ineens hangt er iets in de lucht van lente en voorjaar. De tem peratuur stijgt, het zonnetje heeft kracht. Ergens zingt een merel. Ons hart slaat wat sneller. Om u te helpen, de nog heersende koude te overwinnen, bijgaand plaatje. Een typische amateurfoto. Niet helemaal puntgaaf misschien, maar ge maakt met het hart, meer dan met het oog. Vraagt u aan de fotodokter, hoe die bloesems zo fijn wit blijven? Gebruik een geelfilter en dan komt het vanzelf goed. De lucht krijgt er ook een fijne grijstint door. U fotografeert in kleuren? Laat dan dat geelfilter weg, anders wordt uw kleurenfoto een prent met geelzucht. de bloesems hangen weer aan de bomen De regering is zeer bezorgd over de lonen. Minister Roolvink (Sociale zaken) heeft dit medegedeeld aan de Stichting van de Arbeid, het landeljjk overlegorgaan van werkgevers en -nemers. Het was de tweede keer in korte tijd, dat de minister ging praten met de topleiders van het bedrijfsleven. Hij wilde dit keer vooral z(jn bezwaren aantekenen tegen de nieuwe bouw-cao, die voor een kwart miljoen werknemers moet gaan gelden. In deze cao wordt voorzien in een werktijd verkorting van een half uur per dag, met ingang van 1 november van dit jaar. De minister wil de werktijd niet méér verkorten dan met een kwartier per dag. Eventueel zou in 1970 dan nog eens een kwartier verkorting mogelijk zijn. Het bedrijfsleven heeft nogal woedend gereageerd op de akties van minister Roolvink. Voor deze week werd verwacht, dat de Tweede Kamer, met name de socialistische oppositie .hierop zou aansluiten. Het making van de Zuiderzee” is door de Tweede Kamer aangenomen. Advertentie: Gevraagd een huishoudster middelbare leeftijd in een klein ge zonder vee. Er waren diverse mogelijkheden voor de direkteuren van de nationale banken. Men zou kunnen denken aan de verho ging van de goudprijs tot het twee- of misschien drievoudige, maar daartegen kantte Amerika zich fel, uit hoofde van de overweging, dat dan het misplaatste wantrouwen in de dollar- versterkt zou worden. Er is een tussenweg gekozen, die tegelijk een overgangsmaatregel heet te zijn. Er komen nl. twee goudprijzen: de officiële van 35 dollar (tegen welke prijs overigens geen goud op de beurs zal worden verhandeld uit de gouddek- king van de nationale banken) en een vrije prijs, waarvoor nieuw gedolven goud en voorraden van partikulieren verhandeld zullen worden. Allerlei maat regelen moeten worden genomen om „lekken” te voorkomen, want het mag niet voorkomen, dat goud van 35 dollar via een omweg tegen hogere prijs zal worden verhandeld. Misschien schrikt dit de spekulanten wat af, waardoor de goudprijs binnen redelijke termen blijft, misschien wordt de druk van hen zo groot, dat er overal lekken optreden. In elk geval heet het de bedoeling te zijn, dat dit systeem een overgang is naar de schepping van nieuwe krediet faciliteiten voor de wereldhandel. De belangrijkste oorzaak van de krisis is het aanhoudende tekort op de Ameri kaanse betalingsbalans. De krisis kan ongetwijfeld worden bezworen door be perking van de Amerikaanse uitgaven in het buitenland, dus ook door een be perking van de Amerikaanse investerin gen en van de Amerikaanse invoer. In KVP een kandidatenlijst opgesteld voor het nieuwe bestuur. Dit bestuur zal wor den samengesteld volgens de adviezen van de vier wijze mannen, die destijds hebben geprobeerd te bemiddelen tussen KVP en radikalen. Dit betekent, dat de radikalen, die binnen de KVP zijn ge bleven, kunnen rekenen op drie tot vier afgevaardigden binnen het bestuur. Als vice-voorzitter van de KVP wordt nu genoemd de radikale vertegenwoordiger, de heer Th. Laan, oud lid van de Tweede Kamer en afgevaardigde van de KVP in de Staten van Noord-Holland. De heer Laan heeft vorig jaar wel het adres van de radikalen ondertekend, waarin werd aangedrongen op een koerswijziging van de KVP. In februari stemde hij echter niet mee met die radikalen, die de KVP wilden verlaten. Inmiddels heeft de Groep van Achttien, het diskussie-orgaan tussen KVP, ARP en CHU, de eerste politieke stellingen op tafel gebracht. De wensen, die daar in voorkomen, hebben zeker een pro gressief karakter. Maar, aldus de kritici, het zijn slechts wensen. sidentschap. Vorige week dinsdag heeft senator Eugene McCarthy, die scherpe kritiek heeft op de Vietnamese politiek van Johnson, bij de zg. voorverkiezingen in de staat New Hampshire een groot sukses behaald. Voor de kandidaatstel ling bij de Democratische partij behaal de hij goed 40 pet. tegen Johnson nog geen 50. De kans, dat McCarthy, die veel geestdrift bij jongeren en intellek- tuelen wekt, in augustus de kandidatuur zal bemachtigen, lijkt nog gering. Maar het sukses, dat ver boven verwachting was, heeft senator Robert Kennedy, die ook kritiek op Johnson heeft, maar hem 1 ru toe steunde, ertoe gebracht zich eveneens kandidaat te stellen, in de hoop ongetwijfeld, de progressieve elementen in de partij van McCarthy weg en tot zich te trekken. Kennedy zal berekend hebben, dat, wanneer Johnson zou uit vallen, hij, door een wat grotere aanhang in het partij-apparaat en door de trek kracht van de naam Kennedy, toch een beter kanspaard zal lijken dan McCarthy In zowel Polen als Tsjechoslowakije houdt de onrust nog aan, zonder dat er nieuwe gebeurtenissen zijn te melden. Belasting Nog meer trieste geluiden na afloop van het overleg met de Stichting van de Arbeid. Minister Witteveen (financiën) deelde mede, dat volgend jaar beslist geen be lastingverlaging is te verwachten. Dit betekent, dat de verhoging van de om zetbelasting per 1 jan. 1969 niet wordt opgevangen door een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting. De rege ring meent, dat de verhoging van de omzetbelasting een verzwaring inhoudt van één procent. Volgens enkele kritici echter - onder wie ook oud-minister Zijlstra - zal de verzwaring van de be lastingdruk groter zijn: ongeveer twee en een half procent. Ook voor de loon onderhandelingen, die toch al moeilijk zijn, heeft dit gevolgen, want de werk nemers zullen zeker voor deze zwaar dere belasting, die rechtstreeks op de prijzen drukt, lOonkompensatie vragen. een dergelijk verzoek tot de bedrijfstak ken te richten, dan nog zou het een slag in de lucht zijn. Een dergelijke stap past niet in het huidige systeem van vrije loonpolitiek. Het bedrijfsleven zou ook niet graag de verantwoordelijkheid op zich nemen voor zo’n impopulaire maatregel. Impopulair om twee redenen. Niet alleen omdat met name in de bouw de werktijdverkorting altijd al een heet hangijzer is geweest, maar ook omdat zo’n maatregel juist valt nu een vrije loonvorming is afge kondigd. Terecht zouden de werknemers kunnen klagen, dat in een tijd van rede lijke welvaart hun eisen steeds zijn te gengehouden door de stringente loon politiek, en dat nu, bij ’n minder grote welvaart, de beloofde vrije loonvorming een wassen neus moet blijven. Toch heeft ook minister Roolvink sterke argumenten voor zijn pleidooi de werk tijdverkorting af te remmen. Tot nu toe zijn nieuwe arbeidskontrakten afgeslo ten voor 360 duizend werknemers. De gemiddelde loonstijging is 5.4 procent. Maar daar komt 3.7 procent bij als ge volg van de werktijdverkorting. Totaal komt dit neer op 9.1 procent. Als deze ontwikkeling zich voortzet in de nog komende cao’s zal de regering zich waarschijnlijk genoodzaakt zien in te grijpen in de lonen, hoe afschuwelijk vervelend dat ook is, zei minister Rool vink waarschuwend. De regering is niet zozeer bezorgd om de loonontwikkeling in dit jaar. Het gaat vooral om 1969. De afspraken, die nu op het punt van de werktijdverkorting worden gemaakt, zullen vooral in 1969 moeten worden ge honoreerd. En juist 1969 dreigt een moeilijk jaar te worden. Dan is namelijk een aantal ontwikkelingen te verwach ten, dat de kosten van levensonderhoud ekstra opschroeft. Deze ontwikkelingen zijn: de huurverhoging, de gevolgen van de EEG-landbouwmaatregelen waardoor enige landbouwartikelen duurder worden de invoering van de nieuwe omzetbelas ting op de toegevoegde waarde en enke le premieverhogingen voor de sociale voorzieningen. üs hjoed to sizzen 1 JisL? I Te Arum is van de kansel bekend ge maakt, dat de jaarlijkse gortuitdeling volgens uiterste wilsbeschikking van een oud-Arumer landbouwer sedert mensen heugenis gehouden, dit jaar zal moeten overgaan wegens gebrek aan gort. De beide laatste jaren werd reeds rijst uit gedeeld, maar rijst is er ook niet meer. zaterdag en zondag maatregelen zouden beramen op een speciale bijeenkomst in Washington, om zoveel mogelijk te voorkomen, dat de wereldhandel door deze gehele affaire en met name door een gebrek aan kredieten ontwricht zou worden. Het eerste slachtoffer van deze krisis was minister Brown, de Engelse minis ter van buitenlandse zaken, die woedend zijn ontslag aanbood, omdat premier Wilson hem niet bij het beraad over deze zaak had betrokken. Maar dat was slechts de druppel, die Browns emmer deed overlopen. Naar het heet, is Wilson erg blij met dit ontslag. EINDHOVEN. Deze week zijn even buiten het station Eindhoven acht goederenwagons door de storm in beweging gekomen en uit de rails gelopen. De wagons beschadigden een personentrein, een lijnportaal kwam naar beneden. De schade is vrij ernstig. Hier een beeld van de ravage. In de Amersfoortse sporthal werden za terdag jl. de nationale wedstrijden ge houden van het KNCGV voor adspirant dames, dames, adspirant heren en heren. Bij de adspirant dames was het weer Jenny Haagsma, lid van de chr. g.v. Durate Tonevido, die als eerste eindigde met 68.5 punten. Werd ze in januari Fries kampioene, in februari eerste bij de selektiewedstrijden dan is dit toch wel een bijzondere pres tatie van deze uitstekende turnster. ■i BSsï Jl 1 A

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1