Plaatselijk belang Makknm Gahe Shroar m pleitte vele zaken voor I* Veel waardering voor werk van zomerkommissie e iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin DINSDAG 26 MAART 1968 ÏO7e JAARGANG No. 24 Bolsward offerde over Fan de Mar tin vloer De maeityd Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND via aktie plm. 25000 „Kom over de brug” Vrijdagavond jl. was het dan zover, dat de lang te voren aangekondigde aktie „Kom over de brug”, waarvan de be doeling via t.v., radio en publiciteit weer gegeven, een ieder wel duidelijk zal zijn, nl. tot assistentie of dienstverlening aan de kerken in Azië, Afrika en Latijns- Amerika, een feit werd. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Wymbritseradeel. Takomstige Ontwikkelingen sjogge De soldaat werd gewond bij de aktie van donderdag tegen de El Fatah Ergens bij de Jordaan. Israëlische soldaten kijken uit over het landschap, dat zy donderdag binnentrokken in een aktie tegen de saboteurs van de Fatah-organisatie. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag De heer J. Bijlsma, ambtenaar van de burgerlijke stand der gemeente Won- seradee] en woonachtig te Wltmarsum, heeft donderdag 21 maart het 1500e bruidspaar in de echt verbonden. Het jonge paar, de heer Jacob Kuiken uit Oudefbiltdijk bij St. Anna en mej. Jellie Harkema uit Zurich, ontving uit handen van de heer Bijlsma een fraai bloemstuk. Op foto: de heer Bijlsma wenst het jonge paar van harte geluk. T oil® Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telcf. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) TUSKEN TWA UTERSTEN TROCHSILE Rondvraag Als eerste kwam de te smalle Ds. L. Touwenlaan ter sprake, vooral ter hoog te van de nieuwbouwwijk levert deze weg voor voetgangers en fietsers een Meisje gevraagd voor het verpakken van theetabletten. Fa. V. v. d. Plaats, Bols ward. Beroepen te Reitsum, cand. H. P. Huis man te Harlingen. Te koop: 1 kinderwagen f 13,J. Reid- sma te Wons. Tot voorganger bij de Ver. voor Evange lisatie Bolsward werd beroepen ds. G. D. A. Oskamp van Harlingen. De sinne skynt wer troch it rilt Wy kinne nou ris wer der üt En kuirje lans de greate dyk Der is gjin snie mear en gjin slyk. De winter is nou wer foarby En al’gear bin’ wy tige blij De fügels hawwe wer geniet En sjonge wer it heechste liet. Yn Aylva State bin’ wy soun It him’ljen is der wer bigoun Sa gean wy nou de maeityd yn Mei moai waer en hwat sinneskyn. Abonnementsprijs f 3.50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Laatste week maart 1943 Bolswards Nieuwsblad Ergens bij de Jordaan. Een gewonde Israëliër wordt op een brankard naar een wachtende helikopter gebracht voor verder vervoer naar een hospitaal. Bij de demonstratie van de Ned. Arbeids dienst te Leeuwarden maakte zondag morgen de afdeling Workum een mars door de stad. Na beëindiging op het Zaai land werden de Nederlandse en Duitse vlag gehesen. De wrald foroaret hurd. Yn de tiid fan de oarloch: ’14’18 bistie de biropsbi- folking jit foar 40% üt agrariërs, dat wie nei de oarloch: ’40’45 mar 20% mear en nou 25 jier letter noch 8%. Al jierren lang kin men rounom sjen, dat it wurk fan lange dagen en dreech switten hurd oan it ófnimmen is en dat yn de measte bidriuwen de holle mear en de hannen minder wurk krije. Dizze tendins set troch, earst yn de greate bidriuwen mei fiergeande mechanisaesje en auto- matisearing en geandewei yn de middel- bidriuwen, hwertroch de lytseren de kon- kurrinsje net mear folhalde kinne en dus ófstjerre. It is binammen de jongerein, dy’t each ha moat foar dizze kommende foroaringen, hwant foar har is it jier 2000 folie bilangriker as 1968. En dan hoecht men net sa fier to gean as Pref. F. Polak, dy’t de léste jierren troch skokkende publikaesjes de minsken ryp meitsje wol foar it kommende computer- tiidrek, dat neffens him folie hurder op üs ófkomt dan wy miene en de wrald bringe sil nei in wurkwike fan 40-35-30- of 25 uren. Dizze gelearde sjocht de com puter net allinnich yn de yndustrjële sektor, mar ek by de PTT, waskerijen, restaurants, polysje, winkels en net it minst by de militairen. Dizze Pref, giet safier, dat hy tsjin it jier 2000 ek yn de hüshalding dit wünder ynstrumint oan it wurk sjocht. By al dizze foarsizzingen kin men in ker- oan as sommige hwat monomane ge- learden sjen wolle. Mar dit nimt net wei, dat de feiten dy kant wol ütwize. De léste nije oune by de Heechounen wurdt bistjürd troch in robot, dy’t syn opdrach ten fan in computer kriget. Der is it dus al fier trochset. De bilangrykste konklüzjes üt de moder ne rekonstruksje lizze by de ünderstean- de punten. Op it foarste plak sjocht it er net bést üt foar de lju, dy’t gjin fak leard hawwe, mar allinnich wurk dogge, hwat elts dwaen kin. Dy saneamde „ongeschool den” wurde it earste slachtoffer fan de nije tiid. De hege wurkleazens by de boufakkers spilet him ek nou al óf by de lju, dy’t wol boufakker hjitte, mar to min fakbi- kwamens hawwe omt hja yn de tiid fan arbeidskrapte oan 'e slach komme koe ne. Hja binne de earsten, dy’t op strjitte komme to stean. It twadde punt is foar jongere minsken ek tige bilangryk. Hoe better har Ont wikkeling en oplieding west hat, hoe sterker hja steane by de foroaringen, dy’t yn alle biroppen optrede. Hja moatte leard hawwe om selsstannich en logysk to tinken en to bisluten. Har natuerlike intelliginsje moat traind wêze om proble men to Onderkennen en op to lossen. Dit is bilangriker as in eigenlike birops- oplieding omt de aerd fan it birop him sterk wizigje kin en sil. Soarch en fortriet is ’t libbensliet niets vanaf, evenmin als de beide raads leden. Men zal hier naar informeren. In de insteekhaven is ’t ook geen pretje meer om met een pleziervaartuig aan te leggen, dagelijks is het een komen en gaan van grote aken met grondstoffen voor de NBM (asfaltfabriek). Ook is er vrijwel geen ruimte voor deze vaartui gen in de vissershaven. Een visserman deed de suggestie, om de eerste aanleg steigers in de vissershaven (dichtst bij de sluizen) in het vakantieseizoen te reserveren voor het watertoerisme. Voor onze kotters blijft er dan nog wel plaats genoeg over, aldus deze visserman. Het bestuur toonde zich zeer ingenomen met dit voorstel en zij zullen hier nader naar informeren en hopelijk zal dit met een beetje welwillende medewerking wel lukken. Ja, ik ben het met u eens, zei de voorz. tegen een vragensteller. De kinderen moeten beter beschermd worden. Het ging hier om de kinderen van de kleu terschool aan de Ds. L. Touwenlaan. Wanneer de school uitgaat, kunnen de kleuters, zonder dat hen iets in de weg staat, de druk bereden weg ovenhollen, met alle gevaren van dien. Er werd ge suggereerd om met „klaar overtjes” de kinderen te laten oversteken. Toch voel de men meer voor het voorstel om zg. afremmingshekken te plaatsen, boven dien zouden verkeersborden hier geen overbodige luxe zijn, want behalve de kleuters, moeten ook een groot aantal kinderen van de o.l. school, de CNS en de r.k. school deze weg dagelijks vier maal oversteken. Ondertussen was het bijne half twaalf geworden, toen de voorz. de vergadering sloot. Dochs ink’len dy’t dit net billbben Bitreurd troch freonen en fan sibben Hja gounen yn de ivige rêst Dit is foar all’gear de ein op ’t lést. Aylva State K. V. bine moatte oan de easken fan de mo derne maetskippij. De sleur en de konservative methoade binne skuld oan it feit, dat it libben ma terieel net goed genöch op ’e takomst ynsteld en tarieden is. De middels en me- thoades hawwe in trochgeande korreksje nedich en it leararenkorps moat troch- rinnend bistjüre en bystjürd wurde. Der fait in tanimmende groei to for- wachtsjen fan de soasiale en adfisear- jende biroppen. De forsoarging fan de sike, aide en handicapte minsken freget al mear krêften. Mar ek de financiële, technyske en administrative adfysbu- reaus wreidzje harren sterk üt. Accoun tants, architekten, advokaten, technyske adfiseurs nimme in al greater plak yn. En dêrby is der in sterke groei waer to nimmen en fierder to forwachtsjen fan de rekreative sektor anneks horeca-bi- driuwen en sportlieding. Sünder mis sil de frije tiid en de djür fan de fakansje tanimme en dêrmei de tsjinsten, dy’t foar dizze frije tiid frege wurde. It liket for- stannich ris nei to tinken hoe’t men by de kommende talittingseksamens de koers foar de bem oanjaen sil. It kin foar har hiele libben fan greate bitsjut- ting wêze as de alden hjirby mear nei de takomst as nei it hjoed sjogge. Der is gelokkich yn dizze hoeke genoch for- skaet fan ünderwiis en opliedingen. As de bern kinne jow har dan de kans en mik net to leech. Hwat betters kin io se üs hjoed to sizzen JX Katte-, konijnen- en hazevellen moeten na de slacht binnen drie dagen worden ingeleverd. der altyd oars üt as hja forwachte waerden, mar de reade tried fan bilangrike for oaringen is der düdlik yn to sjen. Foar de measten fan üs, dy’t har wurk moandei- tomoarns krekt sa weromfine as hja it freeds of sneons dellizzen ha, mei de sel- de middels en deselde mooglikheden, li- gemeente Wonseradeel klachten over de vernielzucht Van de Makkumer jeugd. Er was wel voor duizenden guldens schade per jaar. Hoewel het bestuur ergens het gevoel heeft dat de gemeente vrij vlot is met de dooddoeners, dat doen we niet in Makkum want het wordt toch vernield, is het bestuur toch ook van mening dat inderdaad veel geld voor herstel moet worden uitgegeven. Met name wordt er veel aan de straatver lichting vernield en de gemeente heeft gedreigd, dat, wanneer aan deze verniel- Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en groot gevaar op ,zo beklemtoonde de vragensteller. Wanneer twee grote vrachtauto’s elkaar gaan passeren, waar moeten dan de voetgangers en fietsers naar toe?. Lang niet alle weggebruikers houden zich aan de voorgeschreven max. snelheid van 50 km. p. uur, snelheden van 70-80 km p. uur zijn op dit wegge- (Jeelte geen uitzondering. Daar dit nog niet gerealiseerd is, houdt verband met de aanleg van de aardgas leidingen, en tevens zal binnenkort een nieuw terrein bouwrijp gemaakt worden en dit komt dan zuidelijk van de Leane tot aan de Turfmarkt te liggen, hier zullen (40) premiehuurwoningen op ge bouwd worden. De vragensteller merk te nog op, als men er maar niet zolang mee wacht tot er eerst slachtoffers ge vallen zijn! In een ander punt kwam de beplanting ter sprake. Langs vele wegen in de ge meente zijn nieuwe boompjes geplant, hoe mooi dit zomers ook mag staan, hier werden ook bezwaren tegen geuit. Wanneer ’s winters de sneeuw gaat op waaien, dan zitten de wegen in een kor te tijd dicht en zal het verkeer ernstig kunnen worden belemmerd. Een ander merkte op, dat geen boer de bermen meer maaien wil met al die bomen, dit is veel te kostbaar voor de tijd. In een andere hoek van de zaal werd gezegd: De jachthaven is een drama, als in het kanaal een schip voorbij vaart, dan wordt het jachthaventje leeggezo gen en de boten stuiten op de grond. Ook de aanlegsteigers zijn weggehaald. Deze hebben ze naar Terhorne gebracht, zo bevestigde iemand van de aanwezigen, tiet bestuur van plaatselijk belang, haalde de schouders op. Het wist hier Hwat hat zucht geen paal en perk wordt gesteld, er een tijd kan komen waarin dergelijke schade aan de gemeente-eigendommen zonder meer onverwerkt wordt gelaten! Gezi'”' het feit dat de verschillende lan taarn^ o.a. in het centrum van het dorp, reeds geruime tijd stuk zijn, lijkt I het er op dat de gemeente uitvoering aan haar dreigement heeft gegeven. Het bestuur doet een beroep op haar leden en inwoners in Makkum, om, wanneer dergelijke vernielzucht wordt gekonsta- teerd, er aan mee te werken dat de be trokkenen bekend worden opdat de re kening kan gepresenteerd worden, daar waar dit hoort. Voor het overige doet zij dit beroep in de eerste plaats op de politie om streng tegen dit euvel op te treden. De woningnood is in Makkum nog niet voorbij. Er zijn plm. nog 45 woningzoe kenden. Ook de bejaardenbehuizing laat veel te wensen over. Er moet meer door stroming komen van de goedkopere naar duurdere woningen voor degenen die dit kunnen betalen, waardoor- goedkopere woningen vrij komen voor de minder draagkrachtigen. In het nieuwe vereni- gingsjaar zal dit de volle aandacht van het bestuur hebben. Het is daarbij wel van belang, dat heel Makkum achter de vereniging staat. In deze tijd behoeft één gulden kontributie voor niemand een bezwaar te zijn lid te worden, aldus het jaarverslag. Als het moet dan kon men vlug een vergadering beleggen. Donderdagavond om zes uur reed een geluidswagen door Makkum, met de mededeling c.q. uitnodiging dat er ’s avonds om 8 uur In het hotel De Prins de jaarvergaderong van de vereniging voor Plaatselijk Belang gehouden zou worden. Voorzitter Douwe Visser bood in zijn openingswoord zijn ekskuus aan, dat het bestuur geen huis aan huis-konvokatie voor deze vergadering had laten bezorgen. Dit was een fout van het bestuur, zo erkende hij. Maar door diverse wijzigingen was het er niet meer van gekomen om vroegtijdig een datum vast te stellen, van daar dat het dit jaar op deze manier was gedaan. Desondanks werd de ver gadering toch nog door een 40-tal leden bezocht. Het zakelijke gedeelte werd zonder veel op- of aanmerkingen vlot afgewerkt. In de twee vrij lange pauzes was er ruimschoots gelegenheid tot onderlinge dls- kussie. De rondvraag was zeer geanimeerd en soms sensationeel. De vereniging telt momenteel 285 leden. De vergadering was unaniem van mening dat dit te weinig is. Tot de belangstellenden behoorden o.in. ook de beide raadsleden, de heren D. Dijkstra en ir. P. J. Tichelaar. Het bestuur heeft het afgelopen jaar 4 maal vergaderd, de uitgaande post be stond uit negen brieven, terwijl er 24 in gekomen stukken waren. Het aantal le den bedraagt 285, tegen 307 het jaar daarvoor. Er ig gevraagd om beplanting met bo men van de Voorstraat, hetgeen door de gemeente werd afgewezen. Er is op nieuw gepleit voor een wachthokje voor buspassagiers aan de Ds. L. Touwen laan. Het resultaat is geweest, een be tegelde plaats met een bank in de open lucht. Het bestuur is van mening dat dit beslist onvoldoende is daar buspassa giers blootgesteld aan regen en wind in de koude hoek moeten wachten zon der enige mogelijkheid tot schuilen. Dit houdt ook in het komende jaar 1968 de aandacht van het bestuur, aldus het jaarverslag. In juli-augustus werd vergaderd naar aanleiding van de plannen, een asfalt- machine naast de tweede haven te plaat sen. Aangezien overlast voor de inwo ners werd gevreesd, werd een bezwaar schrift ingevolge de hinderwet inge diend. Op de vergadering van b. en w. over deze kwestie in Makkum, was het bestuur aanwezig. Desondanks verleen de het gemeentebestuur, wat reeds te verwachten was, een vergunning aan de NBM. Op 31 aug. schreef de NBM aan Plaatselijk Belang: Wij geven u hierbij de verzekering dat de asfaltinstallatie geen aanleiding zal geven tot luchtver ontreiniging door stof of stank. In het verslagjaar kwam de toezegging van de gemeente, dat voor de Kerkstraat een éénzijdig parkeerverbod zal gelden, voor het gedeelte tussen hotel De Zwaan en hotel De Prins een tweezijdig par keerverbod. De nodige gele strepen wor den binnenkort aangebracht. (Tot op heden zijn deze er nog niet!). Het bestuur nam met genoegen kennis van de aktiviteiten van de zomerkom missie en meende ook in 1968 dit werk te moeten subsidiëren. Plaatselijk Belang organiseerde op 9 juni de bliksemaktie in Makkum voor Israël, o.a. door het plaatsen van de nationale vlag van Israël op het plein met een bus er naast en met vele mede werking een huis aan huis-kollekte met als resultaat f 2479.56. Hartelijk dank voor de medewerking en offervaardig heid, aldus het jaarverslag. In juni was ook het overlijden van de vorige voorzitter, de heer P. v. d. Hoop. Het bestuur was vertegenwoordigd op de begrafenis en meende hem voor zijn vele werk voor plaatselijk belang te moe ten eren met een graftak. Het bestuur behandelde verder in een vergadering met de Makkumer raads leden, de heren D. Dijkstra en ir. P. J. Tichelaar diverse zaken, als rekreatie- mogelijkheden op de Waard, de rozen affaire in de nieuwe wijken enz. Een en ander resulteerde in een reis naar Wit- marsum om met burgemeester A. Oos- terhoff over diverse zaken te spreken. Het bestuur had voor de zoveelste maal kontakt met b. en w. over de jarenlange slepende bestratingskwestie in de Brouwersstreeg bij de woningen van S. Oostenveld, H. Helfrich en J. Attema, en mocht het genoegen smaken dat deze ■raov oinrloliik van Hp verlanaliist kon De penningmeester somde de post van ontvangsten en uitgaven op, resulterend in een saldo van f 4091.89. Bestuursverkiezing. De heer L. de Boer was periodiek aftredend en niet herkies baar. Met grote meerderheid van stem men werd de heer W. Postma als nieuw bestuurslid gekozen, welke na enige overweging de bestuursfunktie aan vaardde. Overal in den lande werd op dat tijdstip door vele kerkgenootschappen steun en medewerking verleend aan deze wereld omvattende taak. Ook kerken te Bolsward lieten zich in dezen niet onbetuigd en meenden het als haar taak te zien aan deze roepstem ge hoor te geven en haar volle meedewer- king en steun toezegden. Leden, gevormd uit div. vrouwen-, man nen- en jeugdverenigingen enz. spanden alle krachten samen de hun opgedragen taak uit te voeren, n.l. de inmiddels be zorgde enveloppen, bestemd voor giften, af te halen. Na afloop van deze race werden op de twee inzamelposten, n.l. doopsgez. kerk en „geref. centrum” de opgehaalde gif ten in ontvangst genomen. Eén met al was het een levendige zaak. Gezien de perfecte organisatie en het feit, dat er zo vele medewerkers (sters) waren, verliep deze actie zeer vlot. Zo ziet men wat een goede samenwerking vermag, of vele handen maken licht werk is hier eveneens op van toepassing. Maar nu het behaalde resultaat, want dat is toch het uiteindelijke doel van deze ak tie, nietwaar? Welnu, op deze avond kwamen binnen doopsgezinde inzamel- post f 3000,—; geref. centrum f 18.770,25 Onder deze bedragen bevinden zich ook verschillende giften van scholen e.d.. Zo werd in de aktie tientjes door tieners door de CVO-school f 470,bijeenge bracht. Dit enorm eindbedrag draagt zeker bij aan de bouw van Christus’ Kerk in de wereld, anderzijds hulp aan de mede mens in nood, waarvoor deze aktie „Kom over de brug” werd gehouden. Een eindtelling is nog niet gemaakt. Ve len hebben hun giften gegireerd. In de Baptistenkapel werd zondagavond nog gecollecteerd. Er mag worden aan genomen dat Bolsward voor dit doel minstens f 25000 heeft geofferd. nea meijaen! It trêdde wichtige punt is, dat it ünder wiis en de opliedingen har folie sterker reltsje salt bést brüke, it libben hat syn ups en downs en der sitte mear kanten worden afgevoerd. Ook in 1967 ontving het bestuur van de ket it soms oft der neat foroaret, mar dat is fansels sa net. worden. Prijs f 30,—. G. Terpstra te Schettens.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1