De Engelse regering roomt de Oahe Shroar koopkracht a£ zorgen Politieke partijen financiële li in De vergeldingsmaatregel van Israël Krijgstucht zal worden hervormd Pr i 60h V? i CESKOSLOVENSKO 27 Miljoen 30h CESKOSLOVENSKO li CESKOSLOVENSKO CESKOSLOVENSKO STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND CESKOSLOVENSKO iMOIIMlIl WiMWiliW -- ww L'c' 107e JAARGANG No. 25 VRIJDAG 29 MAART 1968 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum Hwat hat «.-«.VMPtAr*. sx-XMn. us hjoed to sizzen F•fmYXtXa.WB.fór i‘X«MI:XIKO 3 't«v xr< ci vMiv.nvrw 1 A, Oostelijk blok Westmoreland vertrekt. Krijgstucht Indirekte belastingen I Rockefeller geen kandidaat Nelson Rockefeller, de Republikeinse Groep van 18 Israëlische aanval daarover grote moeilijkheden ontstaan. Tilburg MSYXiXOtYMFjV’YWW Mi j Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag De actie deed het goed geeft voor de toekomst moed. Veel droombeelden verwaasden Vernieuwing raakte uit t zicht Veel deuren gingen dicht. Maar hulp aan verre naasten blinkt als een zonnestraal De brug blijve ’t ideaal. De actie toonde élan Het prille teken van interkelijke lente. Heus geen reclame-stunt ’t Mag gezien als winstpunt, dat tot nieuwe hoop stemde Het heeft, naar elk nu weet De brug versterkt, verbreed. en de- televisie. Het groep graag in Uitgave: A. J. OS1NGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Een overstelpende hoeveelheid nieuws van meer dan gewoon belang vraagt deze week onze aandacht: de Engelse begroting, die door een verhoging van de indirekte belastingen de koopkracht wil verminderen, de grootscheepse aanval van Israël op een kamp in Oost-Jordanië, de weigering van Rockefeller om tegen Nixon in het geweer te komen voor de verovering van de Republikeinse kan didatuur bij de presidentsverkiezingen, het vertrek van generaal Westmoreland uit Vietnam en de gebeurtenissen in Oost-Europa. Wij laten dan de ontevreden heid van De Gaulle over tie dubbele goudprijs nog rusten tot volgende week, wanneer de ministers van financiën van de tien rijke landen in de wereld zich in Stockholm zullen hebben beraden over de kredietverlening via het internationale monetaire fonds. In tegenstelling tot de andere partijen richtte de KVP zich namelijk niet tot de partijleden, maar tot de direkties van een aantal bedrijven. Hier moet wel bij worden vermeld, dat de brief aan de di rekties niet afkomstig was van het par tijbestuur van de KVP, maar van een nauw met de, KVP verwante organisatie, de in 1965 door KVP-voorzitter mr. Aal- berse opgerichte Stichting Politieke Stu die en Voorlichting. KVP-ers, die het niet met de brief eens zijn - zoals de komende voorzitter, mr. v. d. Stee, en de nieuwe onder-voorzitter ,de heer Laan - bood dit de gelegenheid enige afstand te nemen zonder daarmee de belangrijke KVP-mensen tegen het hoofd te stoten. Zij konden zeggen, dat zij met die stich ting niets te maken hebben gehad. Dat de stichting niets anders wil dan Het gesprek binnen de groep van 18, het overlegorgaan tussen de 3 grote chris telijke partijen, is voorlopig op de lange baan geschoven. Het centraal comité van de ARP (het partijbestuur) wil eerst binnen de eigen partij voldoende beraad .Daartoe zal in april de leiding van de ARP de programma’s bestuderen die tot nu toe door de groep van 18 zijn gepubliceerd. Daarna zal op 25 mei het partijkongres van de ARP zich eerst moeten uitspreken over de politieke si tuatie. Bij deze verklaring gaf het cen traal comité van de ARP eind vorige week alvast enige goede wenken aan de twee andere christelijke partijen. De ARP wil, vóór wordt gepraat over po litieke samenwerking, een duidelijk pro gramma en overeenstemming over de uitvoering daarvan. De ARP voelt niets voor een „kleurloze centrumpositie”, al dus de verklaring. Abonnementsprijs f 3.50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Men moat gjin turf yn it fean bringe Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De actie is geslaagd Er werd heel wat gevraagd, echter nog meer gegeven Gulle offervaardigheid, heeft menigeen verblijd men voelde, bewust, even dat jong en oud spontaan over de brug wil gaan. CE^KOSLpVENSKQ 3 MMMMS THE NEW WORLD SINGERS Bols wards Nieuwsblad Het ministerie van defensie zal overwe gen de celstraf in de kazernes af te schaffen. Dit voorstel wordt aan minis ter Den Toom (defensie) gedaan door de speciale kommissie, die de herziening van het militaire straf- en tuchtrecht bestudeerd. Minister Den Toom heeft al laten weten, dat hij het streng arrest in de huidige vorm een verouderde zaak vindt. In afwachting van de verdere studie zal het streng arrest alvast zo danig worden veranderd, dat de gestrafte militair alleen ’s nachts in de cel ver blijft en overdag gewoon dienst doet. De minister vertelde in een t.v.-pro- gramma, dat hij het „reglement betref fende de krijgstucht” op enkele onder delen eveneens wil veranderen. Zo meent hij, dat de bepaling „de onderge schiktheid is de ziel van de militaire dienst” uit de tijd is. De kern van de militaire verhoudingen is de bereidheid tot samenwerking, vertelde de bewinds man. De politieke partijen in Nederland, vooral de grote, hebben het financieel bijzonder moeilijk. Dat is geen geheim meer. De Partij van de Arbeid heeft onlangs, via persoonlijke brieven aan partijleden, die tot de financieel draagkrachtige» worden gerekend, een extra bijdrage voor de partijkas gevraagd. De VVD voerde een speciale aktie om meer betalende leden te krijgen, hetzelfde deed de ARP. De Christelijk Historisch Unie deed via de beeldbuis een beroep op de leden om de Unie ter gelegenheid van het zestig-jarig bestaan een financieel cadeau te geven. Nu heeft ook de Katholieke Volkspartij zich aangesloten bij deze rij van de financieel zwakkeren. En prompt zijn MOERDIJK. Het totaal vernielde personenbusje op de Moerdijkbrug. Bfj dit ongeluk zijn zes inzittenden om het leven gekomen en één zwaar gewond. Een achtste wordt vermist. Deze zou over de brugrand zijn geslagen. Ter gelegenheid van de Olympische zomerspelen in Mexico hebben de Tsjechische posterijen een serie bijzondere postzegels uitgegeven. De zegels zijn ontworpen door Josef Liesler. De diverse postzegels tonen onder meer gymnastiek, lange afstand loop, volleybal, omgeven door Mexicaanse mo il ven. Rechts onder de St. Vitus kathedraal en de Belvedere in Praag, plaats van de Olympische Spelen in 1980. De regering wil Tilburg exstra steun geven by het aantrekken van nieuwe bedrijven. De regering heeft dit mee gedeeld in een brief aan de Tweede Ka mer. Tilburg zal kunnen profiteren van de investeringsaftrek en de premie- en produktieregeling. De Brabantse ge meente vormt hiermee het derde gebied -naast Zuid-Limburg en het noorden van Nederland - dat van deze gunstige voor waarden gebruik mag maken. De re gering meent, dat de krisis in de textiel industrie en de werkloosheid, die hier van het gevolg is, niet zonder extra hulp kunnen worden opgevangen. Wanneer geen steun wordt gegeven zou alleen al in Tilburg rond 1975 een tekort van negenduizend arbeidsplaatsen bestaan. De regering zal aan de bedry'ven die in Tilburg van de regeling gebruik maken, geen voorwaarden stellen over het aan tal arbeidsplaatsen. Dit zou, zo meent minister Roolvink (sociale zaken), te remmend werken op het bedrijfsbeleid. gouverneur van de staat New York, heeft na lange aarzeling medegedeeld, dat hij geen kandidaat wil zijn voor de presidentsverkiezingen. Sommigen me nen, dat Rockefeller, die als liberaal ge zind bekend staat, beseft, dat het con servatieve partijapparaat al geheel en al aan de kant van Nixon staat. Anderen geloven, dat Rockefeller toch nog wel de kans open zal laten om zich door de conventie te laten kiezen. Maar veel verschil maakt het allemaal niet. In no vember zal hoogstwaarschijnlijk Nixon aantreden tegen de Democratische kan didaat, die vermoedelijk wel Johnson zal heten, tenzij Kennedy enorme voort gang maakt. kan men, ondanks af en toe wat opti mistischer geluiden in de afgelopen maanden, niet eens meer bevestigen. Het zijn voornamelijk indirekte belastin gen,, die omhoog gaan. De omzetbelas ting wordt sterk verhoogd, evenals de belasting op gokken en voetbalpools. De wegenbelasting gaat van 17 pond 10 shilling naar 25 pond per jaar. Dat ster ke drank en sigaretten door een ver hoogd tarief getroffen worden, is ge bruikelijk. Het bier, dat veel meer een volksdrank is, wordt niet getroffen. De begroting is over het algemeen goed ontvangen, al hebben de vakbonden kritiek op wat zij een feitelijke loonstop noemen en al maken de conservatieven wat herrie over de verhoging van de ’direkte belasting op inkomens van meer dan 3000 pond per jaar uit beleggingen. Het aantal zeer rijken, die hierdoor wor den getroffen, is maar gering. De tijd zal moeten leren of het bittere medicijn zal werken dan wel of de ener gie, die de Engelsen aanwenden om zich vastere voet op buitenlandse mark ten te veroveren, nu de devaluatie van het pond hun concurrentiepositie ver- v beterd heeft, toch te gering zal zijn. Generaal Westmoreland ,de Amerikaan se opperbevelhebber in Vietnam, zal in juli stafchef van het Amerikaanse leger worden. Zijn opvolger is nog niet aan gewezen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de zware tegenslag van het offensief van de Vietcong, dat op 31 januari was begonnen, tot het vertrek van de gene raal heeft bijgedragen. Het verwijt klinkt, dat hij zich heeft laten verrassen dat hij niet op de hoogte was. Boven dien zou men wat aanmerkingen hebben op zijn strategische beleid. Er doen al geruchten de ronde, dat president John son bezig is zijn gehele Vietnamese po litiek aan een grondige herziening te onderwerpen. Het wordt steeds duide lijker, dat de zaak op het ogenblik vol ledig is vastgelopen. Grootscheepse aan vallen van de communisten worden niet gemeld, maar van de af en toe aange- kondigde offensieve aktiviteiten van de Amerikanen blijkt ook niet veel terecht te kómen. Vorige week donderdag zijn Israëlische troepen met tanks en vliegtuigen de Jor- daan overgetrokken voor een aanval op concentraties van Arabische saboteurs, die de afgelopen tijd een zekere, maar toch niet verontrustende aktiviteit aan de dag hadden gelegd, totdat enkele da gen tevoren een schoolbus op een land mijn was gereden, waarbij twee vol wassenen om het leven waren gekomen. De Israëlische aktie, die twaalf uren heeft geduurd, en waarbij het kamp bij Karameh met de grond gelijk werd ge maakt, leidde tot een bijeenkomst van de Veiligheidsraad, waarin de Israëlische vertegenwoordiger het Israëlisch optre den een vergëldingsaanval noemde voor de voortdurende schending van de be- standsovereenkomst. Premier Eskjol legde er in het parlement echter de na druk op, dat de aanval was opgezet om dat men berichten had ontvangen, dat de saboteurs een grootscheepse aktie zouden willen ondernemen. Hoe het Zij, de afkeuring van de Israë lische daad was algemeen. Zelfs Ameri ka noemde de daad buiten alle propor ties. Wat zal het effekt er van zijn? Vorige vergeldingsaanvallen hebben de saboteurs niet afgeschrikt. Er is slechts gedemonstreerd, dat de Arabische een heid de andere landen niet in het geweer heeft gebracht. Dat zou koning Houssein er misschien toe kunnen bewegen een eigen koers te varen en het met Israël op een akkoordje te gooien. Maar dat lijkt voorlopig niet waarschijnlijk. Hous sein heeft wel aangedrongen op Ara bisch topoverleg, maar dat zal niet veel opleveren. In eigen land heeft hij zich door deze Israëlische aanval wel meer solidair moeten verklaren met de sabo teurs, van wie hij in februari nog heel duidelijk afstand nam. In hoeverre dit allemaal woorden zijn, kan de tijd pas leren. In elk geval heeft Israël de kan- sen van het overleg niet groter gemaakt Of er daarvoor echter kansen waren, Roy Jenkins, de Engelse minister van financiën, heeft een begroting ingediend, waarop voor 923 miljoen pond aan nieu we belastingen voorkomen. Daar staan enkele verhoogde uitgaven tegenover. Bovendien wil Jenkins ruimte laten voor een loonsverhoging van 3.5 pet., welke onvoldoende zal zijn om de stijging van de kosten van het levensonderhoud op te vangen. Daarenboven zal worden ver hinderd, dat er meer dividenten worden uitbetaald, hetgeen de aandeelhouders al ernstige gezichten heeft doen trekken. In totaal zal er ongeveer 500 miljoen pond aan koopkracht aan de ekonomie worden onttrokken. Jenkins hoopt, dat dat voldoende zal zijn om het tekort op de betalingsbalans van 540 miljoen pond zoals in 1967, te veranderen in een over sein. van 500 miljoen. Verminderde binni .ilandse vraag moet de invoer doen afnemen en de uitvoer stimuleren. De actie stelt een vraag Wij horen het geklaag Vluchtende Vietnamezen. Want over hun land wordt het verderf gestort. Zou het niet hoog tijd wezen, Dat Vietcong en Amerikaan de brug des vredes overgaan? PIET Nadat hij in januari als sekretaris-gene- raal van de communistische partij was vervangen, is president Novotny nu ook afgetreden als president van Tsjecho- Slowakije. Daarmee is de overwinning van de liberale vleugel van de commu nistische partij wel volledig. Een nieuw aktieprogramma zal de mate van ekono- mische decentralisatie en van het in voeren van ekonomische prikkels vast leggen en de vrees voor kritiek is aan zienlijk af genomen, maar het liberalisme van de nieuwe leiders gaat niet zo ver, dat kritiek en vrijheid buiten de partij mogelijk zijn. Dat zal ongetwijfeld een teleurstelling voor vele Tsjecho-Slowa- ken zijn. In Dresden in Oost-Duitsland zijn de leiders van Rusland, Polen, Oost-Duits land, Hongarije, Bulgarije en Tsjecho- Slowakije bijeen geweest. Vermoedelijk is de liberalisatie in Tsjecho-Slowakije aan de orde geweest, maar zeker is, dat Moskou door het beleggen van een ekonomische konferentie de coördinatie en samenwerking in het oosteiyk blok zoveel mogelijk in stand wil houden. Dat verklaart de merkwaardige afwezigheid van Roemenië, dat van deze ekono mische samenwerking een aanslag op zijn vrijheid vreest. De ontwikkelingen in het oostelijk blok kunnen uiterst boeiend worden. en Wymbritseradeel. De Amerikaanse folk en gospel groep The New World Singers, twee weken lang op tournee door het noorden van Nederland, komt op donderdag 4 april a.s. 's avonds om 8 uur in de Doele. De toegang is vrij. Op de avond worden veel jonge mensen verwacht, zoals tijdens de met Het Tiener Team in het najaar. The New World Singers maken een tournee over de hele wereld, die een jaar duurt. Ze trekken overal grote belangstelling, o.a. van de radio programma zelf duurt ongeveer anderhalf uur. Daarna wil de kontakt komen met jongeren, over de betekenis van het evangelie. Inlichtingen kunt u verkrijgen bij de heer A. Knorr, Secr. Haitsmalaan 9a, tel. 2129. Eventuele giften om de kosten te dekken kunt u storten op de giro van Yought for Christ Nederland, die het tournee organiseert, 545257 in Utrecht. Als afsluiting van hun tournee door Nederland wordt op Tweede Paasdag in de moderne schouwburg De Lawei in Drachten een grote tienermanifestatie gehouden. de politiek van de KVP aan de man te brengen is echter duidelijk genoeg. Het blijkt zowel uit het bestuur van de stichting als uit de tekst van de brief, die de bedrijven hebben ontvangen. Het bestuur van de stichting wordt gevormd door mr. Aalberse (de aftredende voor zitter van de KVP), drs. Schmelzer (fraktievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer), drs. Hobach (de af tredende vice-voorzitter van de KVP) en de bij het bedrijfsleven goed inge voerde heren Breukers, Dreesman en oud-premier De Quay. In de brief heet het, dat „het verrichten van studies en vooral ook het geven van goede voor lichting over de toekomstige christelijke politieke samenwerking veel ekstra kos ten met zich brengen, die door de KVP zelf niet kunnen worden gefinancierd”. Prof, de Quay, die de brief ondertekende voegt hier aan toe, dat „het van het grootste belang is, dat tegenover de vaak eenzijdige voorlichting van de publici teitsmedia een behoorlijke positieve voorlichting wordt gesteld, die gericht is op het behoud van de stabiliteit in de Nederlandse politiek door middel van christen-democratische samenwerking”. Vooral tegen deze passage zijn bezwaren gekomen. Wat volledig ontbreekt is een verwijzing naar de „konsekwent voor uitstrevende politiek”, die de KVP, vol gens de eind vorig jaar gehouden partij raad zou moeten nastreven. Voor wat het doel van de brief betreft, klopt dat ook wel. Het bedrijfsleven is nogal kop schuw voor alles wat op het ogenblik „konsekwent vooruitstrevend” in onze vaderlandse politiek heet. Gezien echter de moeilijkheden binnen de KVP lijkt het eveneens bijzonder ontaktisch om uitgerekend op dit moment zo’n brief aan uitgerekend de grote katholieke be drijven te richten. Bovendien is de brief olie op het vuur, dat de laatste tijd wordt aangewakkerd door een belangengroep, die meent, dat de Nederlandse pers ui terst links, eenzijdig en oneerlijk is. Een kwalifikatie, die in het algemeen, op zijn zachtst gezegd, zeer sterk is over dreven. Het is overigens in dit verband opmerkelijk, dat prof, de Quay als pre- sident-konimissaris aan het hoofd staat van de grootste Nederlandse uitgeverij van dag-, week- en maandbladen. Men zal binnen dit bedrijf wel niet erg geluk kig zijn met de kwalifikatie in de brief. S

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1