Het statendebat rond verpleeghuis fiabeShroar „Bloemkamp Veel waardering voor deze inrichting Lening van 6 miljoen gulden vlot gegarandeerd Fan de Marl in vloer Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ 107e JAARGANG DINSDAG 2 APRIL 1968 No. 26 99 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND n‘‘i Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradvel. Hwat haf ós hjoed to sizzen Tj. de J. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag gen, rjucht die oan de feitlike situaesje en de Abonnementsprijs f 5.50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro R87926 Under in steand seil is it maklik kloetsjen Uitgave: A J. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adrcs: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) MEMPHIS. Een gewonde politieman wordt door zijn collega’s naar een ge reedstaande auto gebracht. Zes politiemensen werden gewond tijdens plun deringen en relletjes gedurende een mars, die onder leiding stond van dr. Martin Luther King. Een jeugdige neger werd doodgeschoten. Boiswards Nieuwsblad Mevr. VAN STRALEN wijst, evenals zij dit bij het vorige punt ook reeds heeft gedaan, op het verschil in rentepercen tage. Zij zegt blij te zijn met de toezeg ging van ged. Spiekhout, dit nader te zullen bezien. In het ene geval is het 1 pet., in het andere geval 1 pet. en als men deze voorstellen eens goed be kijkt, komt men toch wel tot de ont dekking, dat men zelfs met betrekking tot zaken als deze, nl. waarbij men geld moet gaan lenen, in een behoorlijk kapitalistische maatschappij leeft. Het is misschien ’n beetje gek gezegd, maar het is toch wel zo. Als men bij dit voorstel kijkt naar het concept-besluit, punt 5, leest men, dat men bij ekstra aflo ig l3/2 pet. rente moet betalen als t ete, maar als men schulden maakt moet men aan de provincie ekstra rente betalen. Spreekster vindt dit vreemd en zij hoopt, dat bij dit soort dingen voort aan eventuele kosten in rekening wor den gebracht en dit niet in percentages wordt uitgedrukt, zoals de gedeputeerde intussen reeds heeft toegezegd. van de opname bestond uit patiënten Reeds in ons vorig nummer deelden we slimier het statenbesluit mee aan Bloem- kaïnp ter realisering van de uitbreiding en verbouwing een garantie te verlenen groot f 6.000.000. Het defeat hierover en de beslissing werden op de voet gevolgd door ds. H. Kreb, voorzitter van de stichting en de heer Posthuma, administrateur. Om ook de lezers van ons blad een indruk te geven van een dergelijke vraag- en antwoordspel, laten we hier de letterlijke tekst volgen van het debat, dat ont stond, nadat de kommissaris der koningin, mr. H. P. Linthorst Homan, het onder werp aan de orde had gesteld. ene kant blijft er b(j eigen afdelingen natuurlijk wel het grote voordeel, dat de psychisch gestoorde meer in eigen om geving blijft, aan de andere kant schuilt hierin volgens mevr, van Stralen toch wel het gevaar van een te grote ver snippering van opname, wat weer an dere kwalijke konsekwenties met zich mee kan brengen. Zij gelooft, dat men dit niet te licht moet achten. In de memorie van toelichting staat op pag. 2, dat in Bloemkamp meer echte zieke mensen worden verpleegd, dan in het gemiddelde verpleeghuis het geval is. Wordt hiermee bedoeld, dat de inva liditeitsgraad van de bejaarden in dit tehuis hoger ligt en hier de ziektegeval len erger zijn dan in de gemiddelde ver pleeghuizen? Ig hier misschien meer sprake van een mengvorm? Op blz. 1 van bijlage 2 staat, dat op de wachtlijst 12 demente bejaarden stonden, die zou den opgenomen zijn, als de betrokken afdeling plaats zou hebben gehad. De vraag is in dit verband: Was het hier voor deze 12 demente mensen wel de plaats Deze horen in het algemeen im mers thuis in een tehuis voor gestoorde bejaarden. Tenslotte leest spreekster op pag'. 2 van hawwe allinnich diskusje-stof oandrage wollen en hja hoopje, dat men har nota dêrby brüke kin. It is allinnich spitich, dat hja fan it wetllk ramt fan de Neder- lanske bistjürsynstellingen sa min op 'e hichte binne en dêrtroch frij folie slag- gen yn ’e loft ütdiele. Folie nuodliker is it dat der oaren binne, mei namme üt de formiddens fan de PvdA, dy’t ek omrlnne mei fiergeande konsintraesje fan bistjüre en bistjürs- organen hjir yn it Noarden. Dat is hie hwat oars as op bipaelde konkrete pun ten gearwurkje, dat wiist nei forties fan de provinsiale selsstannichheit. Ik acht- sje dit stribjen tige gefaerlik en dom. Der soe neat mei woun, mar folie mei forlern gean kinne. Nelst mekoar kinne de trije provinsjes op eigen wize en mei eigen middels ta bloei brocht wurde, hwerby gjin konflikten oer tael en kul- tuer, mentaliteit en struktuer üntsteane. Soe men alles yn deselde koer smite, dan waerd it ien greate kreauwerij. Wy achtsje it in greate seine, dat én Grins- lên én Fryslan har eigen bistjür en yn- stelllngen hawwe en soene elts hjir op it hert bine wolle, dit nea priis to jaen. Rjuchtoarsom wolle wy jerne, dat de provinsiale bistjüren mear eigen finan- sjes, mear eigen foech en mear wetlike macht krije sille. Mar in superprovinsiael orgaen en in Noardlik parlemint liket üs wol op fleanen mei in paraplu. Dat is wol hwat nijs, mar dêrom net hwat bet ters. ófstannen tusken dizze gebieten en har biwenners. Folie mear as yn it midden en westen fan it lan fynt men yn it suden en noarden gjin simpele steatkundige grin- zen tusken de provinsjes, mar ek oar- soartige minsken en in oare struktuer. Der wurdt dêrom ek net oan tocht om bygelyks de Limboargers en Braban ders under ien huodtsje to biflappen, hwant elk wit dat hja dat allebeide fier fan har ófsmite sille. Sterker jitte, de süd-Limboargers üt de mynstreek en de Noard-Limboargers om Venlo hawwe folie muoite om yn ien beage to rinnen. Krekt gelyk is it yn Braban, dér’t West- Braban yn hiel hwat opsichten wakker üngelyk is mei Midden- en East-Braban. Yn Gelderlan is it noch sterker, der formje de Veluwe, de Betuwe en de Ef- terhoek trije ünderskate gebieten mei in eigen mentaliteit. Nou is it foar elts düdlik, dat it bistjü ren fan in gebiet, dat homogeen is, folie makliker en effisiënter giet, as byhwan- near men to meitsjen hat mei ütienrin- nende groepen en situaesjes. Der kin wol gearwurking wêze op bipaelde pun ten, mar der haldt It dan ek folslein mei op. It soe net maklik wêze yn Nederlan twa provinsjes to finen, hwerby de struktuer, de opbou, de histoarje, it folksaerd, de kultuer, it sentimint sa ütienrinne as by de provinsjes Fryslan en Grinslan. De forskillen tusken Grinslan en Drinte bin- keamerdeputaesje seach al nei twa da- j ne folie minder great, har greatendiels dat dit soarte fan bihanneljen gjin Saksyske ófkomst is sawol yn har tael as mentaliteit düdlik waer to nimmen. het voorstel, dat tevens nog in studie is, in hoeverre Bloemkamp kan worden in geschakeld als dagziekenhuis voor pa tiënten, die physich terapeutisch be handeld moeten worden. De vraag is, of dit alleen bedoeld is voor bejaarden of dat men dit ook wil uitbreiden tot an dere patiënten, die physisch terapeutisch behandeld moeten worden. Uit de stuk ken blijkt dit volgens spreekster niet. De heer RENKEMA heeft een vraag naar aanleiding van het gestelde in het voorstel op blz. 3. Het gaat hier over de garantievoorwaarden. Ged. staten stellen hier: Hierbij ware tevens de voorwaarde te stellen, dat een bestuurs lid namens ons kollege in het bestuur wordt benoemd. De provincie krijgt al dus inspraak in de beleidssfeer, hetgeen ons ook, met het oog op de ontwikke lingen in ons gewest, nuttig voorkomt. Spr. vindt dit niet scherp toegelicht. Wel licht kunnen volgens hem ged. staten zich hierover nog nader verklaren. De vraag rijst, waarom zij specifiek een be stuurslid namens het kollege van ged. staten in dit bestuur benoemd willen hebben. Wanneer dit door zou gaan en ook zou gelden voor alle besturen, waar bij de provincie op de een of andere manier financieel betrokken is en waar bij het toch meestal gaat over financiële belangen op provinciaal niveau, vraagt spr. zich af, of het hier niet de verkeer de kant op gaat. Een tweede vraag, die hij hier aan toe zou willen voegen is, of het in de be doeling van het kollege ligt - indien dit door zou gaan - een lid van ged. staten in dit kollege te benoemen. Ten derde, hierbij aansluitend, is het in het algemeen voor een goede ver houding tussen een bestuur, die bepaalde financiële verplichtingen heeft ten op zichte van de provincie, juist niet aan te bevelen dat noch door een lid van het kollege van ged. staten, noch door een door hen aan te Wijzen persoon, wordt deelgenomen aan het bestuur, juist om Ekonomysk binne de forbiningen by Fryslan-Grinslan folie swakker as dy tusken Grinslan en Drinte. lenheden, dy’t sa düdlik ünderskieden binne en in eigen bistjür hawwe, dat by harren past, kin men der mei lokwinskje, hwant sokke bi stjüren binne folkseigen en drage deselde mentaliteit. Dochs wurde der de léste tiid ek oare lü- den heard yn bipaelde politike formid dens, lüden, dy’t gefaerlik wurde kinne, omt men yn Den Haech üt ambtlike ge- maksucht dy kant wol üt wol. Gefaerlik omt wy libje yn in labile tiid, hwerby it moade wurdt al it bisteande as Éllder- wetsk en üt de tiid to bistimpeljen. Hoe’t it moat, witte hja net, mar it moat oars. Inkelde jonge minsken üt de stêd Grins hawwe okkerdeis in bydrage forskine litten oer de takomst fan de noardilke provinsjes. De seis, dy’t har namme der Onder set hawwe, hawwe mei ien ütsün- dering nea by in partij oansluten west. Allinnich de foarsitter wie earst CHU- man, letter WD-er en is nou D’66-er. Mar de oaren hawwe yn polityk opsicht gjin ünderfining opdien. Der is neat mei missein, hwant jonge yntellektuelen haw we der yn har stüdzjetild it measte for- let net fan. Mar it seit yn safier wol hwat omt hja gjin tiid en gelegenheit hawn hawwe om kennis en oardiel oer it bisteande op to dwaen. It binne jit jonge ünbilearde hynderkes, ek al drage hja mei eare, nim ik oan, in titel. Mar boppe- dat, hja hawwe ek net de pretinsje om ris to sizzen, hoe’t it moat, hja wolle al linnich it petear mei op gong bringe, hja is men overgestapt op het vragen van Tot nu toe vroeg de stichting de garantie garantie aan de provincie, omdat 50 pet. van de opname bestond uit patiënten die kwamen uit het gebied van de om liggende gemeenten en de andere 50 pet. (ruim genomen) uit overig Friesland en van buiten de provincie. Dit zal wel juist zijn. Spreekster heeft in dit ver band slechts de vraag, waarom de pro vincie nu verder garant moet zijn en de omliggende gemeenten niet opnieuw zijn gevraagd. Voorts is het nu de bedoeling een af deling voor psychisch gestoorden in te richten. Men heeft dit ook in Bertilla, ’t verpleeghuis in Drachten. Nu gaat Bloemkamp ’t ook doen. De vraag rijst, of het nu de bedoeling is, dat ieder ver pleeghuis in de toekomst soms ook een afdeling voor psychisch gestoorde be jaarden gaat openen. Moet men op deze weg voortgaan, zodat bij ieder verpleeg huis dus ook een afdeling voor gestoorde bejaarden komt, of zou men er toe moe ten overgaan Nieuw Toutenburg even tueel vlugger uit te breiden? Aan de soarte fan ynstellingen. Yn prinsipe moat men dit soart dingen wol mei de fêstigingsgemeente yn 'e mande dwaen. Sa stadichoan - sa konstatearret mefr. v. Stralen - kriget men hoe langer hoe mear forpleechtohuzen mei gestoarde bijaerden. Neffens sprekker is dat yn (ie praktyk ek sa. Ek by Blomkamp is it sa groeid. Men sjocht (binammen yn de sektor bijaerden spilet dit) dat der by it ê-lder wurden ünderskate minsken ek geastlik gestoard wurde, mei oare wur den, dy’t dübeld handicapt wurde en dy’t men net sa maklik nei in oare yn- rjochting stjüre kin. It is nou al sa, dat der yn Blomkamp in bihoarlik tal minsken sit, dat dübeld handicapt is. Oan de oare kant kriget men yn Nij Tou- tenburch itselde, sij it dan, dat it dêrre hwat fan de oare kant komt. Men bi- gjint dêrre mei geastlik handicapten, mar der binne ek forskate by, dy’t yn in earder stadium ek lichaemlik hwat krjje. Nou kin men wol sizze; dy moatte der daliks mar üt en der moat mar wiksele wurde tusken Blomkamp en Nij Touten- burch, mar dit is foar de minsken meast- al net goed. Oan de oare kant is spr. it wol mei mefrou v. Stralen iens, dat it extreme oare stanpunt: sitte litte, dêr’t men ienkear sit, ta konsekwinsje ha kin, dat alle forpleechtohüzen op ’en dür in oanwiisde-öfdieling krije. Ek dat kin net ideael wêze. Spr. leaut dêrom dat der wol in bettere trochstreaming yn dizze forpleechhüzen komme moat en dat men troch better Onderling kontakt, dat der dochs yn it bilang fan de hiele folks- sounens wêze moat, wol ite ien en oar birikke kin. Sa soe men komme kinne ta ruil fan pasjinten, yn dy ge tallen, dêr’t it op groun fan it bilang fan de pasjinten net al to greate biswie- ren jaen soe. Wol soe sprekker it as in biswier achtsje, as elk tohüs in ófdieling foar psychysk gestoarden krige. It leit hjir dus efkes oars. Hjir is it al sa groeid dat der al in sekere ófdieling is en dy wurdt nou stabilisearre. De ynspekteur foar de geastlike folkssounens is ek fan bitinken dat dy ófdieling hjir wol op syn plak is. Oan de oare kant is it ek sa, dat der noch in great tokoart oan bédden is foar de psychysk gestoarden. Hjir kin in folweardlge ófdieling yn komme, dy’t der goed yn past. Sprekker leaut dêrom, dat der yn dit gefal hielendal gjin bi swier hoecht to wêzen, dizze ófdieling by Blomkamp ünder to bringen. Fierders is der wiisd op de stelling, dat de forpleging hjirre hwat yntensiver is as yn oare forpleechhuzen. Dit is de stelling, dy’t it bistjür fan Njj Touten- burch nei foaren bringt. It is sprekker bikend, dat forskate deskundigen it dêr mei iens binne, al kin hy him ek wol foarstelle dat oaren dit wer yn twivel lüke. Hy leaut net, dat men hjir tofolle op yngean moat. Feit is wol, dat Blom kamp bisünder outilleard is op dit stik fan saken en lang as foarbyld, op dit punt en binammen ek op dat fan de revalidaesje, steld is yn üs hiele lan. Dit docht ek wol bliken üt de ekskursjes dy’t der hinne hélden wurde. Om dy reden mient spr., dat Blomkamp wol in seker rjocht hat om to sizzen, dat it hwat better outilleard is en hwat mear jowt as it gemiddelde oare forpleech- tohüs, al wol spr. dêrmei net to koart dwaen oan de soarch, dy’t oare forpleech huzen oan de pasjinten jowe. Ek op dit punt is der in üntwikkeling oan de gong It is bislist sa, dat forgelike mei 5 of 10 jier lyn ek de oare forpleechhuzen mear dogge op dit punt as yn it forline it gefal wie. Ek is noch in fraech steld oer de de- minte bijaerden op de wachtlist. Nei alle gedachten giet it hjirre oer de dü beld gehandicapte deminten. Dan is it de fraech, hwer’t dy ünderbrocht wurde moatte yn Nij Toutenburch of yn Blom kamp. As de lichaemlike handicap der ek is en dêr kin noch hwat oan dien wurde, dan is Blomkamp op dit punt better outilleare as Nij Toutenburch of Talma-oard en is it forstannich sokke pasjinten hjir op to nimmen. Dit moat fansels earst wol goed oei.v.a wurde die verhouding zo goed mogelijk te hou den? Over deze drie vragen zou spr. graag de mening van de gedeputeerden willen hebben. De hear SPIEKHOUT (deputearre) soe hast winskje, dat foarstellen as dizze tonei earst dochs mar nei de ófdielingen geane, hwant op dizze manear komt der al hwat op jin óf. Hjir soe suver in hiele forhanneling oer de soarch foar de hjir bidoelde minsken oan fêst sitte kinne. Lykwols, sprekker sil bisykje de stelde fragen puntsgewiis to bihan neljen. Mefr. van Stralen ynterpretearret hwat spr. by it foargeande foarstel sei, sa, dat der yn it forfolch kosten en gjin persintaesjes yn rekken brocht wurde sille. Dit hat sprekker net sein. Hy hat wol tasein, dat it kolleezje bisykje sil hwat better de kosten to binaderjen, mar it sil dit wol ütdrukke yn persin taesjes en wTol net mei deklaraesjes wurkje. Faeks is it in misforstén en bi- doele beide itselde. Yn elk gefal, dep. steaten sille bisykje hwat neijer nei to gean oft it neamde persint ek in heal persint wurde moat, of trijekoart per sint, mar it leit net yn de bidoeling mei deklaraesjes de kosten yn elk óf sünder- lik gefal yn rekken to bringen. De fraech fan de garansje troch de pro- vinsje, troch de gemeenten of troch pro- vinsje en gemeenten mei elkoar, lyk as yn ’e praktyk ek wol bart, haldt yn feite in fraech yn nei it provinsiael bi lang, dat de provinsje by bipaelde yn stellingen hat. Yn dit gefal giet it oer in ynstelling, dy’t de pasjinten oer de hiele provinsje wei kriget. It is dus regionael op syn minst en yn in bigreatingssitting is alris sein, dat men dit soarte fan yn- stituten op in bipaeld momint sjen kin as ynstituten, dêr’t de provinsje ek yn mei docht. Der is wol it stribjen yn sa’n gefal de provinsje mei de pleatslike of omlizzende gemeenten hwat dwaen to litten. By Nij Toutenburch is it ek sa, dat de provinsje en de gemeente fan fêstiging elk foar de helte dogge, by Het Zwaluwnest to Snits is dat ek it gefal. Faeks hie dat ek hjirre op syn plak wést. Spr. wol der hjir net folie oars fan sizze as dat men dit noch al pragmatysk binadere hat ek mei it each op de mooglikheden dy’t der op it heden binne foar gemeenten en provinsjes, om garénsjes to jaen foar lieningen fan dit GJIN UNBIRETTE STAPPEN De oandacht, dy’t troch de „Nota over het Noorden des Lands” oer de situaesje fan Fryslên, Grinslan en Drinte oprop- pen is, hat in saek oan it Ijocht brocht dy’t net sünder soarch is. De nota seis hat der de earste oanlieding ta west, omt hja mei de diagnose en de therapy it Noarden as ien gehiel bisjocht en dêr troch üt gemaksucht of üt ünkunde in bi- droefd bytsje op ’e hispel brocht hat. De MOSKOU. Het verongelukken van Joerl Gagarin heeft ook in de Sovjet Unie grote verslagenheid gewekt. Hier een beeld uit Moskou, waar op het Poesjkin- plein een erewand werd opgerieht met de portretten van Gagarin en de even eens omgekomen piloot kolonel V. S. Seregin. mei de SPD en oare ynstansjes, dy’t advisearje moatte, tomear nou’t it hjirre giet om deminte persoanen. Ek hat mefrou v. Stralen noch in fraech steld oer de stüdzje, yn hoefier men Blomkamp ynskeakelje kin as deisiken- hüs foar ynvallden. Men hat it gefoel, dat men yn dit forpleechtohüs foarsjen- ningen hat, dy’t ek to’n nutte makke wurde kinne oan mear minsken. Dat hoecht net allinne op bijaerden to slaen, dat binne ek de net-bijierre minsken, dy’t derfoar yn oanmerking komme. De fraech kin dus ienfaldich mei ja biant- wurde wurde. It is yn died ek foar oaren bidoeld. De hear Renkema is noch efkes yngien op ien fan de léste punten fan de oan- biedingsbrief, dêr’t it giet oer de foar- wearden. Foarwearden is op dit punt faeks efkes to sterk. It hat ek in punt fan bisprek ütmakke tusken it kolleezje en it bistjür fan Blomkamp. Der is de winsk üt nei foaren kaem, dat der ek op dit punt hwat meiwitten fan it kolleezje wêze soe, ek mei it each op de koördi- naesje fan dizze dingen yn de provinsje. Der is op it terrein fan forpleechtohuzen noch al it ien en oar yn biweging. De kwestje fan it trochstreamen is al neamd en sa binne der noch wol mear problemen. It soe om dy reden wol winsklik wêze, dat troch in sit yn It bistjür fan ien fan de wichtichste for pleechtohuzen yn de provinsje, it pro vinsiael bistjür der hwat tichterby siet. Boppedat is dit fansels in garansje foar in bihoarlik bidrach (f 6.000.000) en it is net óngebrükelik (dat is ek yn de gemeenten faek sa) dat dit dan yn- haldt, dat in bistjürslid üt namme fan de garansjejowende ynstansje yn it bi stjür komt. It is ek sa, dat yn Nij Tou tenburch dizze foarm keazen is, lyk as ek by Beileroard en yn mear sokke ge- fallen. Mei dus omdat it om in bihoarlik bidrach giet, like it dus it kolleezje net forkeard ta, mar ek it motyf op dizze wize in oersjoch to krijen oer hwat him hjir ófspilet, telde by dy winsk wol mei. Doe’t iat nei foaren kaem, bliek der by it sittende bistjür net it minste biswier tsjin to bistean. De twadde fraech wie, oft dit in lid fan it kolleezje wêze moat. Dit is mei sin iepen litten. Yn it konsept stie earst wol fan in lid fan it kolleezje, mar letter is dit mei sin weilitten. Oft it nou in lid fan it kolleezje wêze moat, of hwat it kolleezje hjir fan tinkt, kin sprekker op dit stuit neat fan sizze, omt hjir yn it kolleezje noch net oer praet is. Hjir sil it kolleezje earstdeis oer gear moatte. Oft it yn it algemien oan to rlkkeme- dearjen is, wurdt üngelikens oer tocht. Der hat wolris faker in koarte diskusje oer yn de steaten wést en ek yn it kol leezje hat dy fraech faker as ienris oan de oarder west. Sprekker kin üt namme fan it kolleezje hjir dus gjin konkreet antwurd op jaen, it is op dit punt noch net ta in ütdragene saek kommen. Der is in minderheit en in mearderheit. Der sitte foardielen oan it yn^keakeljen fan in lid fan it kolleezje. Der sitte soms ek neidielen oan, foaral as it om subsydsje- oanfragen giet en sa. Nou leit it mei it jaen fan garansjes wol hwat oars, as by forieningen en stiftingen, dy’t jierliks om subsydsje komme moatte en hwat har normale eksplotaesje oanbilanget oanwezen binne op dy subsydsjes. Dan binne de gefaren wol greater as yn dit foar de provinsje suver gjin risico mei- nimmend gefal fan garansje. Hoe dan ek, hjir wurdt yn it kolleezje hwat ün gelikens oer tocht en sprekker kin dus net in stanpunt fan it kolleezje yn dit stik fan saken meidiele. De hear DE JONG hie itselde freegje wollen as mefrou v. Stralen oer dy ga ransje, hwerom dat nou foar de pro vinsje is, wylst dat earst foar de ge meenten wie. Fierders is hy nijsgjirrich to hearren, hwa’t nou biletje moat as Blomkamp net oan syn forplichtingen foldwaen kin, de provinsje of de ge meenten. De hear SPIEKHOUT: As net foldien wurde kin oan de forplichtingen, dy’t üt dizze liening fuortkomme, moat de pro vinsje bitelje, de gemeenten jowe gjin garansje foar dizze liening. De hear DE JONG: Foar dizze liening net, mar as Blomkamp to koart hat, hoe moat it dan? Earst hat it f 5.000.000 liend foar de oprjochting en nou f 6 milj. foar de ütwreiding. Stel nou de eksploi- taesjerekken kloppet net, hwa moat dan bypasse De hear SPIEKHOUT: Dat sil yn dat - oars wakker theoretysk - gefal ütsocht wurde moatte. De VOORZITTERWenst iemand na dit glashelder antwoord aan de heer de Jong nog het woord? Zo niet, dan stel ik voor het voorstel aan te nemen. Hiermee gaan de staten z.h.st. akkoord. I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1