Gahe Shroar gedeeltelijk gestaakt Belastingverlaging aangekondigd Johnson stelt zich niet herkiesbaar Revanche- KVP streeft naar een konsekwent progressieve, christelijke volkspartij wedstrijden boksen K'F? OOTTEH IIG^WLO.K WW □öfêi VRIJDAG 5 APRIL 1968 J7e JAARGANG No. 27 i Het kaatsparlement komt in Franeker it i n VEEL KROTTEN TE WEINIG WERK IK Voor veilig verkeer bijeen i i Bo Oor VEEL UREN I a® BOWEI (Joo ooa'- W fiPEKEI Mm SOUWEI Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Eigen lof, idel stof 7 Ommezwaai Frans isolement Sukses voor uitersten •i KVP Labour verpletterd Samenwerking Gokje t Hwat hat Advertentieprijs: 16 cent pet mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Uitgave: A. J. OS1NGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Johnson (als zijn nieuwe politiek tot vrede in Vietnam zou leiden) een poging van de partijbazen tot gevolg zou heb ben om Johnson te overreden zich toch weer kandidaat te laten stellen. Pas eind augustus, wanneer de conventie beslist heeft, zullen wij het zeker weten. In vier kiesdistrikten, waar tussentijdse verkiezingen moesten worden gehouden, heeft de Engelse Labourpartij een ver pletterende nederlaag gelegen. Drie van de zetels waren Labourzetels, die bij de algemene verkiezingen van twee jaar geleden met meerderheden ran 10.000, 4500 en 4900 stemmen waren gewonnen. Alle drie zijn verloren gegaan, waarbij de Conservatieve overwinnaars in twee ervan meerderheden behaalden, die gro ter waren dan de meerderheid ran La bour twee jaar geleden, nl. 11.600 en 15.200. De vierde zetel was al in handen van de conservatieven, die nu hun meer derheid van 13.000 tot 22.000 vergroot ten. Uit deze uitslagen springt wel heel dui delijk het algemene verlies aan vertrou wen naar voren, dat zich van het En gelse volk aan het meester maken is. Zou men de verliezen, die nu zijn ge leden, bij een algemene verkiezing lijden, dan zou Labour van haar ruim 300 zetels er maar 80 overhouden. Deze eerste uitslagen na de scherpe be groting zijn niet bemoedigend, maar de regering heeft twee jaar de tijd, voordat nieuwe algemene verkiezingen moeten worden gehouden, en in die twee jaren hoopt men, dat de ekonomische beper kingen van het ogenblik tot het gewen ste resultaat van hernieuwde groei en ekonomische aktiviteit hebben geleid. Dan kan het vertrouwen teruggekeerd zijn. In Stockholm zijn de ministers van fi nanciën ran de tien rijke, industriële landen van de westelijke wereld bijeen geweest om zich te beraden over de zg. bijzondere trekkingsrechten op 't Inter nationale Monetaire Fonds, waardoor 'n nieuwe hoeveelheid geld beschikbaar zou komen voor ontwikkeling en handel in de wereld. Het opmerkelijkste van deze vergadering over dit moeilijke onder werp is, dat Frankrijk zich tot het laatst toe tegen het ontworpen systeem heeft verzet, en dat het vasthield aan zijn eis, dat het goud de basis van de wereldhandel zou moeten worden, ten einde te verhinderen, dat de nieuwe fondsen, in dollars uitgedrukt, de po sitie van de Amerikaanse munt zouden kunnen verstevigen. In dit gezelschap Abonnementsprijs f 3.50 per kwartaal (bi) vooruitbetaling) Giro 887926 grote concurrent zou worden van de voetbaltoto. Juist die sporttoto wordt wat aantrekkelijker gemaakt en het zou dus wat wonderlijk aandoen om tegelijk een grote concurrent in het leven te roe pen. Sportklub Friesland te Sneek organi seert op zaterdag 20 april revanchewed- strijden van de Nederlandse kampioen schappen in de Sneker sporthal. Deze wedstrijden zijn speciaal gepland voor de noordelijke deelnemers aan deze kam pioenschappen, te weten Lolle v. Hou ten, Henk Hof en Rudi Koopman (allen van Frisia te Leeuwarden), gebr. Bert en Harry Mekkes (van Carpentier te Assen), Bé v. d. Sluis (Vebo te Veen- dam) en Wim Gerlach van school Abel- sma te Groningen. A's aanvullingspartijen zullen noorde lijke A, B en C-klassers boksen tegen een Amsterdams team. Deze boksgala wordt tevens de afsluiter van een grote reeks wedstrijden welke dit seizoen door de sportklub Friesland georganiseerd werd. Bolswarils Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Met een persconferentie in het weg restaurant „Paviljoen Zoetermeer” is op 2 april jl. de kernthema-actie tweede kwartaal 1968 van het Verbond voor Vei lig Verkeer gestart, die tot doel heeft ’n beter samenspel op de weg tussen vracht wagenchauffeur en overige verkeersdeel nemers te bevorderen. Een werkgroep, welke deze actie voor bereidde en waarin vertegenwoordigers van he.t ministerie van Verkeer en Wa terstaat, van Rijks- en Gemeentepolitie, Openbaar Ministerie en van een aantal vervoersorganisaties samenwerkten met het Verbond voor Veilig Verkeer, achtte de verhouding vracht- en overig verkeer van zodanig belang met betrekking tot de verkeersveiligheid, dat zij het nood zakelijk vindt hieraan ruime aandacht te besteden. Voor deze campagne zijn een viertal tele- visiespots (die in het totaal zestien keer op het scherm zullen worden vertoond), 10.000 affiches, 20.000 raambiljetten, 10.000 transfers, een wandkrant en 75.000 folders vervaardigd. Daarnaast zal het Verbond een mobiele voorlichtingscaravaan de weg op sturen die bij motels en wegrestaurants de weg gebruiker in woord en beeld zal infor meren over de voornaamste actiepunten. President Johnson heeft zondagavond in een rede tot het Amerikaanse volk de verrassende mededeling gedaan, dat hij bevel had gegeven de luchtaanvallen op Noord-Vietnam onmiddeU(jk te staken als eerste stap op de weg naar de vrede. En of dat al niet genoeg was, onthulde hij aan het slot, dat hjj niet zal streven naar een kandidatuur bij de presidentsverkiezingen van november en dat hij een benoeming door de demokratische partij ook niet zou aanvaarden. Met deze redevoering is een volledige verandering op het politieke toneel moge- l|jk en, wat de Ver. Staten betreft, zelfs waarschijnlijk. Het belangrijkste is ongetwijfeld de keer, die deze redevoering in het Vietnamese drama kan brengen. Tot nu toe hielden de kommunisten vast aan de eis, dat de bombardementen op Noord-Vietnam zouden worden gestaakt voordat zij met de Amerikaanse afge vaardigden aan de konferentietafel zouden gaan zitten. Johnson weigerde de bombardementen eenzijdig stop te zetten. Minister Witteveen (financiën) is onverwacht met een aankondiging van belas tingverlaging gekomen. Ook al gaat het dan om een bescheiden ingreep, die is bedoeld om de hogere, nieuwe omzetbelasting ietwat te kompenseren, het doet elke rege.ring toch goed om te kunnen vertellen, dat de staat op een bepaald punt wat minder inhalig wil ivorden. De regering is van plan, zo heeft minister Witteveen gezegd, om de zg. „belastingvrije voet” bij de loon- en inkomstenbelas ting op te trekken. Dit houdt in, dat vooral de sociaal zwakkeren, met de lage inkomens, van de belastingverlaging gaan profiteren. De andere inkomensgroepen behoeven niet zoveel te verwachten. Hoewel het ministerie van financiën nog niet met nieuwe tabellen is gekomen valt uit de opmerkingen van de bewindsman te konkluderen, dat die optrekking aan de voet niet over de gehele lijn van de belastingtabel wordt doorgetrokken. Destijds was dat wel de bedoeling van het kabinet C'als, maar deze regering meent, dat de staat zo’n aderlating niet goed zou doorstaan. DEN HAAG. Een deputatie van de demonstrerende bouwvakarbeiders over handigde aan de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. F. J. F. M. van Thiel (r.) een verzoekschrift. Links de voorzitter van de centrale commissie bouw nijverheid, de heer A. Buys. DEN HAAG. De grote demonstratie van de bouwvakarbeiders: overzicht van het Malieveld, waar de tienduizenden demonstranten met hun spandoeken. In het afgelopen najaar legde hij als zijn politiek vast, dat hij voor stopzet ting de garantie moest hebben, dat de vijand er geen voordeel uit zou trekken en dus zijn oorlogsinspanning niet zou vergroten. z De Partij van de Arbeid wil meedoen aan een zg. „linkse concentratie". Drs. Ne- derhorst, Tweede Kamerlid voor de PvdA heeft op een bijeenkomst in Ter- neuzen gezegd, dat „de PvdA op elk moment bereid is een beslissend gesprek te beginnen om te komen tot een samen werkingsverband”. Hij sprak daarbij zijn voorkeur uit voor een samenwerking tussen PvdA, Christen-Radikalen, PSP en D’66. Al deze groeperingen streven naar meer invloed voor de kiezer, naar een grotere politieke duidelijkheid en naar een opleggen van een verantwoor- delijkheidsplicht aan leidinggevenden op alle niveaus, aldus de heer Nederhorst. Morgen wordt in de Koombeurs te Fra neker de algemene vergadering van de KNKB gehouden. Na de KNKB jarenlang te hebben ge diend als sekretaris, een veel tijd eisende funktie, acht onze stadgenoot, de heer K. Falkena, de tyd gekomen als hoofd bestuurlid te bedanken. Voor deze ra- kature beveelt het bestuur de volgende kandidaten aan: A. Ykema Sneek, M. v.d. Weerd Bolsward, mede aanbevolen door de afdelingen Witmarsum, Mak- kum, Arum, Zweins, Kimswerd, Ping- jum, Harlingen en Bolsward en H. Seer- den Franeker, mede gesteund door de af delingen Franeker, Wijnaldum, Dong- jum, Tzum, Hitzum en Tzummarum. De volgende voorstellen komen aan de orde. De afd. Jan Bogstra te Franeker wil in het vervolg voorstellen zowel van het hoofdbestuur als van de afdelingen in de beschrijvingsbrief duidelijk zien toe gelicht. Tot nu toe wordt meestal ver meld: toelichting ter vergadering. Het hoofdbestuur kan hiermee akkoord gaan met echter de bijvoeging: zo mogelijk. Vervolgens stelt Jan Bogstra voor, nu het niet mogelijk blijkt op grote partijen de geldprijzen belangrijk te verhogen, de vergoeding bij eerste klas wedstrijden te verhogen tot minimum f 10 per speler, alsook het aantal deelnemende parturen te stellen op min. 12. Een voorstel van het hoofdbestuur hierover gaat minder ver ,nl. vergoeding van f 7 tot f 10 er aantal deelnemende parturen van 10 tc 12. Dit vooral om de kleinere afdelinge’ die 'n le klaswedstrijd organiseren, nie. op al te hoge kosten te jagen. LKC te Leeuwarden stelt voor, ook voor de jongens 14-16 een officiële bonds wedstrijd te houden. Tot nu toe werd de Freulepartij te Wommels officieus als dusdanig beschouwd. Het hoofdbestuui is voor aanvaarding van dit voorste' De afdeling Sneek wil, als de aangift van parturen groter is dan door de orgr niserende vereniging wil worden gea' cepteerd, d_ TC laten beslissen wel! parturen moeten worden afgevoerd. Vc. der wil Sneek zien vastgelegd dat ee partuur waarin een le klasser is opge steld, wordt aangenomen. Het hoofdbe stuur is hier vlak tegen. Het staat op het standpunt dat een 2e klasser maten dient te zoeken uit de lijst van le klas- sers, reserves en geselekteerden. Het hoofdbestuur stelt vervolgens voor de vergoeding aan de scheidsrechters t verhogen van f 5 tot f 7.50, daar d'- mensen praktisch de hele dag van hu zijn, gaat dit er o.i. vlot door. Tenslotte willen zjj voor alle kaatsers ’n medische sportkeuring verplicht stellen. Voor die kaatsers die er geregeld op uit trekken, zijn we het hier roerend mee eens, maar o.i. gaat het hoofdbestuur hiermee wat te ver. Voor deelnemers aan leden-, bedrijfs- en potjtskaatsen, w.o. velen zijn die bij mooi weer een of twee keer per jaar eenr mee doen, zou het dan ook verplicht zij zich medisch te laten keuren. Bovendic is het verenigingsbestuur verplicht hie- van een register aan te houden. Wij ve- wachten zaterdag a.s. vele bezware hiertegen en hebben alle hoop, dat het hoofdbestuur voor deze laatste categoi ;e de verplichting tot medische kc laat vallen. waren besluiten zonder Franrijk mo gelijk, zodat De Gaulle zich op ekono- misch gebied geheel geïsoleerd heeft. Zelfs de vijf partners ran de EEG heb ben hem in de steek gelaten. Daar zal wel weer straf op volgen. Deze voorwaarde heeft hij nu laten va ren voor zijn eenzijdige stopzetting van de bombardementen, die ook niet, zoals de tien voorgaande pauzes, beperkt in tijd zal zijn. Vanwaar deze ommezwaai Ziet de president de zinloosheid in van de bombardementen, die hem tot het vooi rp van veler haat in de wereld hebben gemaakt Ziet hij na ’t februari- offensief van de Vietcong en de Noord- Vietnamezen in, dat de huidige strategie tot niets leidt en dat er geen militair alternatief is Wil hij zo pogen zo rede lijk mogelijk via de conferentietafel uit het Vietnamese avontuur te ontsnap pen? En, zo zou men kunnen vermoe den, is er misschien al kontakt met de tegenstander geweest, dat de veronder stelling wettigt, dat deze stopzetting in derdaad tot een conferentie zal leiden? Weigert Hanoi nu, dan staat Johnson propagandistisch sterker, maar politiek toch niet. Integendeel, zwakker, want in Zuid-Vietnam zal het duidelijk zijn geworden, dat Amerika van de kwestie af wil en dat het voor voorzichtige Viet- namezen onvoorzichtig zou zijn iets te ondernemen, dat het misnoegen van de Vietcong zou kunnen opwekken. Eén voorbehoud heeft Johnson gemaakt. Een strook Noordvietnamees gebied langs de gedemilitariseerde zone, waar veel vijandelijke troepenconcentraties zijn, zal niet gespaard worden. Reakties van de tegenstander zijn op het ogen blik van schrijven nog niet bekend. De nieuwe KVP-voorzitter, de 39-jarige mr. v. d. Stee, heeft in zijn eerste rede als voorzitter vorige week de KVP op geroepen om alles in het werk te stellen om de kiezer het vertrouwen in de poli tiek terug te geven. De geloofwaardig heid van de politiek en de politici is een veel verdergaand vraagstuk dan dat van de duidelijkheid, meende hij. Mr. v. d. Stee weet de moeilijkheden binnen de KVP niet alleen aan verschil van politie ke inzichten, maar ook aan een gebrek aan onderling vertrouwen. Wij moeten aanvaarden, dat binnen de KVP ver schillend gedacht wordt over verschil lende zaken, maar daarbij moeten wij voorkomen, dat dit leidt tot wantrouwen in eikaars bedoelingen, zei hij. De nieu we KVP-voorzitter herhaalde nog eens het politieke streven van zijn partij: ,,’n konsekwent-progressieve, christelijke volkspartij, samen met ARP en CHU”. De nieuwe voorzitter kwam terug op zijn aanvankelijke kritiek op de brief van de heer de Quay, waarin deze een aantal bedrijven financiële steun had gevraagd voor een stichting van de KVP. In die brief was opvallend weggelaten de „kon sekwent vooruitstrevende politiek”, die de KVP de laatste tijd bij andere gele genheden zo vaak propageert. Een aan tal KVP-ers is daar op boos geworden. Ook de nieuwe voorzitter zei aanvanke lijk niet gelukkig te zijn met de bedel brief. Ditmaal zei hij: „veel waardering te hebben voor de groep, die zich per soonlijk inzet om verbetering te brengen in onze financiën”. Minister Witteveen heeft nadrukkelijk gezegd, dat hij nog geen mogelykheid ziet om de invloed van de inflatie weg te werken. De belastingtabellen lopen sprongsgewijze op. Naarmate men meer verdient, moet men naar verhouding ook meer belasting betalen. Door de inflatie zijn echter nu salarisbedragen vrij nor maal geworden, die een aantal jar en ge leden tot de hogere inkomens werden gerekend. De inkomstenbelasting, die op deze inkomens drukt, is eigenlijk te hoog De regering geeft dat ook graag toe. Maar, zegt ze, een herziening van de be lasting zou ons nu toch veel te veel geld kosten. De middelen voor een verlaging van de inkomstenbelasting (door middel van het optrekken van de belastingvrije voet) komen in 1969 ter beschikking door een eenmalige ekstra opbrengst van de om zetbelasting, het gevolg van het over gaan op een nieuw systeem van omzet belasting, namelijk een heffing op de zg. toegevoegde waarde. Overigens heeft minister Witteveen nog enige reserve achter de hand gehouden. Het is name lijk ook mogelijk, zei hij, dat de meer opbrengst niet wordt gebruikt voor be lastingverlaging, maar voor konjunk- turele maatregelen of bestrijding van de werkloosheid. Veel hangt af van de kon- junkturele situatie in begin 1969. TRAHIS. Het passagiersschip Agamamnon, dat herhaaldeljjk door de Griekse minklijke familie gebruikt is voor cruises met koninklijke gasten, ligt kapseisd in de haven hier. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend vermoed men, dat het iets te maken heeft met het plotselinge overtanken een tank naar een andere. De regering blijft tegen speelgelegen- heden, waar men een gokje kan wagen. De minister van justitie en van kuituur en de staatssekretaris ran financiën hebben dit de Tweede Kamer medege deeld. Bij verschillende groeperingen in onze samenleving bestaan ernstige be zwaren tegen dergelijke gelegenheden, aldus de bewindslieden. De regering voelt vooralsnog ook niets voor een Neder landse lotto. Overweging hierbij is, dat zo'n lotto naar Duits voorbeeld een te 1 L I üs hjoed to sizzen i Mogelijkheden De terugtrekking van Johnson uit de i ace om het presidentschap betekent, dat er aan Democratische kant twee sena toren naar de kandidatuur dingen, Mc C.arthy, de liberale tegenstander van J ohnsons Vietnamese politiek, en Robert ennedy, die zich door het sukses van IcCarthy bij de voorverkiezingen in New Hampshire heeft laten aanmoedi- f on om ook in de arena te stappen. Van 1 iden maakt Kennedy nog de meeste 1 ins .hoewel het niet uitgesloten is, dat idere kandidaten het hoofd zullen op- ‘ken, al is nog niet duidelijk wie er 5 oor in aanmerking zou kunnen komen. 1 len moet zelfs niet helemaal uitsluiten, dat een hernieuwde populariteit van 5', De verkiezingen, die zondag in België zijn gehouden, hebben vooral winst op geleverd voor de extremistische groepen die streven naar een federale oplossing van de taalmoeilijkheden, waarmee Bel gië nu al zoveel jaren mee worstelt. In Vlaanderen is de Volksunie van 8 op 20 zetels gekomen, terwijl in Walenland de kombinatie ran het Front van de mocratische Franssprekenden en de Waalse beweging van 7 op 12 zetels zal komen. De grote partijen, die de na tionale eenheid in hun vaandel blijven voeren, hebben verloren, hoewel de li berale PW op 1 zetel na haar grote winst van 1965 (van 20 op 48 zetels) heeft kunnen handhaven. De Chr. Volks partij heeft vooral in Vlaanderen ver loren aan de Volksunie, terwijl haar Waalse vleugel, die vooral in de taal kwestie met betrekking tot de univer- siteit van Leuven een geheel tegenstrij dig standpunt innam, in Walenland 3 zetels verloor. De SVP, eens in het trotse bezit van 96 zetels, moest er in 1965 19 afstaan en nu nog eens 9, zodat zij op 68 zetels komt in het 212 zetels tellende parlement. De socialisten komen nu op 56 zetels. Als men alles wikt en weegt, wordt het uiterst moeilijk een regering te vormen van de nationale partijen. De Combinatie OVP-liberalen komt op 116 zetels, het geen maar een schamele meerderheid is, vooral daar de CVP zo verscheurd is; dat is bij de liberalen veel minder het geval. Kombinaties met de socialisten worden wat getalssterkte betreft beter. Socialisten met CVP komen op 124, maar ook op het essentiële punt van de taal is de socialistische partij verdeeld. De formatie zal veel tijd in beslag ne men. - SF - JS» «WW

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1