Hoe met de winkelsluiting Gahe SKroar m Bolsward En toch wordt het zomer Weer perspectief in de woningbouw Fan de Martinyloer Zilveren filmpjes Martelaar STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND •/v DINSDAG 9 APRIL 1968 107e JAARGANG No. 28 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeeï, Hennaarderadeel, Hindeloöpen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. üs hjoed to sizzen Eerst de verkoop van tenten, daarna Aankoop perceel St. Josephbuicrt 24 Verhuur pand Harlinierstraat 2 PIET Zonnige oouien, waar men tenminste in badkleding kan lopen en leven Aankoop eigendommen Stadsstreng Personeel gasbedrijf Woningbouw Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Het zwaard mocht niet gewet. Getuigend, zachte krachten, doen de zege verwachten, het lijdelijk verzet. Houd ’t bruut geweld in toom, laat haters zich verzoenen. De lichtende visioenen van een grootse toekomstdroom. 2e week april 1943 In skuldbikentenls yn ’e kast is better as in gouden kraech op ’e jas Het werk dat hij aanving als geestlijk vastbelijnde, mocht niet volbracht tot 't einde. Ds Martin Luther King, slechts negen en dertig jaar De zwarten en de blanken, moeten hun broeders danken. Verzoenings-martelaar. Hij heeft zijn Heer verstaan Voortrekker, volksbehoeder Christus, de Grote Broeder Reike hem aan ’t eind der baan De vredes-palmtak aan. De Führer 54 jaar. Grote bijeenkomst om de verknochtheid aan de leider te de monstreren. Diep ontroerd gaven duizen den uiting aan hun besluit ook in de toe komst alle krachten in te spannen voor het werk van de Führer en voor Duits land. Brengt ons uw oude kousen en sokken, wij voorzien ze van een nieuw voetstuk. Joh. Bruinsma, Oosterend. Moskou verbreekt betrekkingen met de Polen te Londen. Leden van het voormalige Nederlandse leger weer in krijgsgevangenschap. Door het standgerecht ter dood veroor deeld Jan Eizinga, onderwijzer te Gorre- dijk, Harm Bos, landarbeider te Wester- broek, Dirk Fokkens, landbouwer te Nie- wier en Bouke de Vries, vrachtrijder te Oudega. Het vonnis is voltrokken. Gevraagd 6 meter gaas en wat oud hout of een klein hokje. R. Faber, Arum. bereikt pand. Het is tooiing koar prate, mar altomets as ik ien of oare biWearing die, sei er: En waorom, meester? Dan moast ik tekst en ütliz dwaen. Dat „waorom” fan dizze man mei ünderfining is my altyd by bleaun as in warskóging sa mar net hwat to sizzen, mar jin goed rekkenskip to jaen oer it hoe en hwerom? Ik krige dizze wike yn tank it jierfor- slach fan de Warkumer Gersdroegerij, hwerüt my bliken die, dat dizze boere- organisaesje fiks foarüt giet en hoe lan ger hoe mear boeren op in treflike wize fan streksum en soun foer forsjocht. Ik bin der wiis mei en graech wol ik sizze: Waorom! Net allinnich omt it in boere- ynstelling is, ek net omt hjir al twein- tich jier in ald-learling de leije hat, al- hoewol ik der jimmer bliid mei bin to fornimmen, dat in aldlearling in skoan- der plak yn it maetskiplik libben bifoch- ten hat. Né, de wichtichste reden is, dat ik alle jierren mear oertsjüge bin fan it feit, dat de boeren yn har eigen bilang goed dogge in diel fan har winterfoer yn de foarm fan droech-gers klear meitsje to litten. De foardielen binne by de meas- te boeren wol bikend, it hege aeiwyt- gehalte, de carotine, de mineralen, de gunstige ynfloed op de sounens en de glanzich-heit fan de kij, de wurkfordie- ling yn de drokke tiid, it maklik opberg- jen yn ’e skuorre, dat alles is algemien bikend, nim ik oan. Mar it komt my foar, dat net alle boeren skerp sjogge, dat de ekonomyske forhaldingen al mear ryp, Idaerd, by Snits (Loënga), Mant- gum en Easterein. Der is dus kar genöch en ek kapasiteit genóch, hwant it foei my op, dat yn it jierforslach fan Warkum jit 38% fan de draei-üren net bistege wurde koene troch tokoart oan gers. Dit tokoart is fansels nea hielendal wei to krijen, omt de oan- fier ek fan it waer en de groei öfhinget, mar dit persintaezje is fierst to great. In mear algemiene dielname soe dit grif lytser meitsje. Dat soe de kostpriis noch fierder forleegje, hwant de balans stiet der bést foar. Sa is fan de kosten fan ge bouwen masines, great rom in miljoen, jit mear as 900.000 öfskreaun sadat it net lang mear duorret of de hiele saek is frij bisit. Dêrtroch kin men de stiging fan leanen en Onkosten yn ’e han halde en sterker jit, de droegers-kosten forleegje. Fansels stean de droegers Onder kontröle op kwaliteit, oaljeforbrük, fochtgehalte en sa mear. Men is wis, dat men in prima produkt kriget as it ynlevere gers goed is. Foar in diel binne de goede risselta- ten yn Warkum ek jit to tankjen oan it feit, dat men winterdeis de produksje omskeakelt op dongdroegjen en potgroun meitsjen, wylst men ek wol foar de han- nel droeget (luseme). Al mei al kinne de boeren wiis wêze mei dizze en de oa re droegerijen en ik hoopje, dat hja der yn har eigen bilang fan profiteare sille, salang de priisforhAldingen sa gunstich binne as op it heden. Dat wie it „Waor om” diz kear. Tj. de J. koop van hun eigendommen, uiteraard behoudens toestemming van de raad en het verkrijgen van hogere goedkeuring. Er zal nu nog met één eigenaar overeen stemming moeten worden bereikt, waar na getracht kan worden de terreinen te ontruimen. Na ingewonnen advies van de kommissie voor openbare werken stellen b. en w. voor tot aankoop van drie percelen, t.w. van de heren S. Hollander en A. v. d. Berg en mej. Z. Frankena te besluiten. is ontstaan door het bedanken van de heer J. R. v. d. Oever. Ter vervulling van deze vakature dienen de voogden van het weeshuis de volgende voordracht in: 1. F. Jorna, Dr. Joost Halbertsma- straat 57; 2 S. Haarsma, J. J. Boomsma- laan 6. B. en w. voegen de volgende voordracht daaraan toe: 1 J. J. Franzen, Grootzand 13; 2 A. L. J. Wolke, Markt straat 16. Abonnementsprijs 1 3.50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Goedkeuring verkopen door weeshuis Uitgave: A J. OSINGA NV, Bolsward. Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Een nieuw begrip voor huismoeders: Vi vo! Benoeming weeshuisvoogd Voogden van het weeshuis delen bij,brief dd. 4 april 1968 mede, dat een vakature Geroepene, hij ging om scheidsmuren te slechten voor, om hun ras, ontrechten: Ds Martin Luther King. Hem dreef, doelbewust, klaar, de liefde tot de naaste. Door het schot van een verdwaasde viel hij als martelaar. Bolswards Nieuwsblad Hwat hat Vanavond krijgt de raad te Bolsward weer enkele belangrijke punten te be handelen. O.m. komt de winkelsluiting weer aan de orde. Zoals bekend, is de vorig jaar vastgestelde regeling t.a.v. de verplichte halve dagsluiting van winkels (maandagmiddags) van kracht tot 1 mei a.s. Vóór die zal er moeten worden beslist of deze bij wijze van proef in het leven geroepen regeling definitief zal warden. Wordt te dien aanzien niets beslist dan vervalt de verplichte nüddagsluiting en is de middenstand vrij in het al of niet onderling regelen en in het al of niet sluiten op een middag. Van kracht zijn dan alleen nog de in de wet genoemde sluitingstijden t.w.: zondags, op werkdagen voor 5.00 uur en na 18.00 uur, met uitzondering van de koopavond op vrjjdag tot 21.00 uur, de heamieldagen, jaarmarktdag en pinkstermaandag. Eens komt een milder tijd, er zullen vruchten rijpen van wederzijds begrijpen, van rassengelijkheid. Hij stond, profeet en held, volhardend in ’t geloven, hartstocht, vuur, niet te doven. Tot hij werd neergeveld. Met de eigenaar van het perceel St. Jo- sephbuurt 24 is thans overeenstemming over de aankoop van bedoeld In 1941 werd het pand Harlingerstraat 2 aan het rijk verhuurd ten behoeve van de huisvesting van het bijkantoor van 't gewestelijk arbeidsbureau. Naderhand werd de huur in verband met de van kracht wordende huurverhogingen en kele keren verhoogd. Nu de hoogte van de huur ook in deze gemeente thans dient te worden bepaald in overleg tussen huurder en verhuurder hebben b. en w., daar de huurtermijn van bedoeld pand op 1 mei a.s. afloopt, de betreffende instanties medegedeeld dat zij de huur tegen de thans geldende bepalingen wensen te beëindigen, doch bereid zijn tot nader overleg om tot een nieuwe huurovereenkomst te komen. Het betreffende overleg heeft intussen plaats gehad en b. en w. menen thans wederom tot verhuur kan worden be sloten. nodig in verband met de vol- van het plan Noord H, dat de gemeente bedoeld pand in eigendom ver krijgt, terwijl de prijs akseptabel is. Met de bewoonster van de woning zal nog overeenstemming moeten worden be reikt over verhuizing, waarna tot vol ledige amovering kan worden overge gaan. Reeds sedert 1950 is het Stadsstreng in het bestemmingsplan Noord I opgeno men om te worden gesaneerd. In eerste instantie zou het vrij komende terrein worden bestemd voor de bouw van woningen met kleine bedrijven, doch op een later tijdstip werd het be treffende bestemmingsplan zodanig ge wijzigd dat een groot deel van de be treffende grond kon worden bestemd In oktober 1966 besloot de raad tot de bouw van 87 simplex-systeem woningen in het bestemmingsplan Noord II. Als deze bouw zou zijn voltooid zouden in bedoeld bestemmingsplan, naast enige partikuliere bouw aan de Pater Schuur- mansstraat, nog enkele partikuliere wo ningen kunnen worden gebouwd aan de Mej. G. Veenstraat. De bouw van de 87 simplexwoningen zou moeten worden gerealiseerd uit het toe gewezen kontingent voor 1967, rekening houdend met arbeidsbesparende bouw met een kleine ekstra toewijzing. Op deze wijze was de bouw van 60 simplex woningen verzekerd. De resterende 27 woningen zullen wor den gebouwd uit het kontingent van Het college van weeshuisvoogden deelt mede, dat zij voornemens is twee per ceeltjes grond te verkopen, t.w. a. een gedeelte van de tuin achter het weeshuis ter grootte van 15 m2 aan de heer N. Huitema, aannemer te Bolsward, dat deze nodig heeft voor de uitbreiding van de werkplaats; de heer Huitema heeft reeds een gedeelte van de wees huishaven gekocht dat voor de bouw van de werkplaats nodig was, een zeer klein gedeelte van de tuin is nu nog nodig voor uitbreiding van de werkplaats; b. een gedeelte van een perceel weiland geheel groot 00.88.90 ha., in gebruik bij mevr. I. de Boer-v. d. Velde, Oordje, ge legen aan en ten noorden van rijksweg 43 en ten westen van de Kruiswaterbrug aan ’t rijk ten behoeve van rijksweg 43. Voor het definitief maken van de tot 1 mei geldende proefneming is een gun stig advies nodig van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leeuwar den. Uit met deze Kamer plaats gehad hebbende mondelinge kontakten is ech ter duidelijk gebleken, dat niet moet worden gerekend op een gunstig advies in dezen. Vorig jaar heeft zij al medegedeeld de maandagnüddagsluiting principieel on juist te vinden maar met een regeling voor één jaar stemde zij toen nog in. Zonder gunstig advies houdt in dat de raad alsdan niet bevoegd is de tijdelijke halve dag sluitingsregeling definitief te maken. Het komt er dus op neer dat de halve dagsluiting met 1 mei a.s. komt te vervallen. In 1 t belang van de middenstand en van Bolsward, hopen b. en w. dat men een uniforme sluiting op maandag zal handhaven, maar dan op vrijwillige ba sis. Hierbij zij nog meegedeeld, dat de koopavond, die het vorig jaar ingesteld is, wel blijft gehandhaafd. De verplichte vakantiesluitingsregeling dateert van 1964 en heeft betrekking op kappersbedrijven, bakkerswinkels, krui denierswinkels en winkels met rookarti kelen. Sindsdien hebben de warenhuizen (zg. supermarkt) hun intrede In Bolsward gedaan. De thans geldende vakantiere geling heeft geen betrekking op de su permarkten. Daartoe moet de verorde ning worden gewijzigd. De winkelslui tingswet eist ook voor een wijziging van deze verordening een gunstig advies van de Kamer van Koophandel en Fa brieken. De Kamer heeft echter een afwijzend advies uitgebracht. Dit betekent dat de regeling, wanneer zij niet wordt inge trokken, blijft bestaan zoals deze nu luidt, waaruit de onbillikheid volgt dat de supermarkt niet een periode van va- kantiesluiting kan worden opgelegd en de bovengenoemde branches wel. In verband met deze dreigende onbillik heid hebben b. en w. een enquette ge houden onder de kruideniers met de vraag of naar hun mening de vakantie regeling voor hun branche, als ook voor de supermarkt, al of niet moet worden opgelegd. Van de 18 kruideniers hebben er 14 geantwoord dat de verplichte va kantieregeling moest worden gehand haafd, vier verklaarden zich tegen een opgelegde regeling. Onlangs is in een bijeenkomst met de bij de vakantieregeling betrokken bran ches deze zaak uitgelegd en gevraagd naar hun mening in dezen. In deze bijeenkomst, waar ongeveer de helft der betrokken ondernemers aanwezig was, was nog wel een meerderheid voor een opgelegde regeling te vinden, hoewel de meningen binnen de branches zeer ver deeld waren. Bovendien is uiteraard de mening van de niet aanwezige onderne mers niet bekend. B. en w. hebben zich beraden over de thans te ondernemen stappen. Zij menen dat het in de gegeven situatie, nl. een beperkte belangstelling voor de verplich te vakantiesluiting, de voorkeur ver dient de verplichte regeling af te schaf fen, zodat ieder vrij is gedurende de va kantie zijn winkel al of niet te sluiten. Daar het personeelslid, de heer G. de Jong, in de loop van deze zomer wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, ontslag zal vragen als hulp- fitter bij het gasbedrijf, zal in deze va kature moeten worden voorzien. Hoewel de heer de Jong, wegens ge zondheidsredenen, de laatste tijd meer was belast met inkassowerkzaamheden, heeft de direkteur van het gasbedrijf ge adviseerd om tot benoeming van een fitter over te gaan. Door interne orga nisatie en re-organisatie is het mogelijk een ander personeelslid van het bedrijf, die tot nu toe een deel van de inkasso verrichtte, ook de werkzaamheden, die door de heer de Jong werden verricht, te laten uitvoeren en in de ontstane va kature een vakman fitter aan te stellen. Dit is te meer nodig omdat de fitters werkzaamheden, mede door de uitbrei ding van het leidingsnet, nog steeds toe nemen. Na ingewonnen advies van de gaskom missie doen b. en w. onderstaande aan beveling toekomen en adviseren met een proeftijd van een jaar te benoemen: W. E. Hoexum te Leeuwarden. 1968, dat vermeerderd met de toeslag wegens arbeidsbesparende bouw, 36 be draagt. Uit dit kontingent moeten dus nog 9 woningen worden aanbesteed. In overleg met de dienst gemeentewer ken is besloten de raad voor te stellen deze 9 woningen te doen bouwen op het terrein van de mej. G. Veenstraat, oor spronkelijk bedoeld voor partikuliere bouw. Het betreffendè terrein heeft echter een zodanige oppervlakte dat het mogelijk is 10 woningen daarop te doen bouwen, zodat het gehele komplex in z’n totali teit 97 woningen kan omvatten. De prov. direktie voor de Volkshuisvesting en de Ruimtelijke Ordening bleek na overleg bereid het betreffende departement voor te stellen het resterende aantal van 9 woningen uit te breiden tot 10. Ingaande 1 jan. 1968 zijn echter, voor wat de toekenning betreft van rijks- voorschotten en jaarlijkse bijdragen in de exploitatie van woningwetwoningen voor uitbreiding van de terreinen van de HMS. Het is daarom nodig dat de thans aanwezige bebouwing binnen niet te lange tijd wordt geamoveerd. Het behoeft naar de mening van b. en w. geen betoog dat de daar wonende in gezetenen gehecht zijn aan de hun in eigendom toebehorende woningen. In de loop van de tijden kon het merendeel van de woningen gekocht worden, doch tot nu toe was het nog niet mogelijk alle opstallen met grond in eigendom over te nemen. Na langdurige onderhandelin- gen is thans met een drietal eigenaren van woningen aan het Stadsstreng overeenstemming bereikt over de aan- foerpriis en de kosten fan it droegjen fan gers. Yn 1948 wie de molkpriis foar de boer 23.2 sint, de foerpriis 25.80 de 100 kilo en de droegerskosten 11 sinten. Dizze kosten wiene dus de helt fan de molk priis en 40% fan de foerpriis. Yn dy jierren waerd er al aerdich hwat droege, mar it wiene jit inkelen en meast mei ien of twa perselen. Nou yn 1968 leit de situaesje sa: De molkpriis is forline jier 38.20 west hjir yn Fryslan, de foerpriis wie gemiddeld 40.- de 100 kg en de droegerskosten 12 sinten. Koe men yn 1948 twa kilo droeg- gers krije foar ien kilo molke, nou mear as trije. Wie doe it droegjen 40 fan de moalpriis, nou is dy mar 30 Mei oare wurden, omt de molke en it foer beide bilangryk djürder wurden binne en de droegerskosten praktysk gelyk bleaun binne. Al mear boeren krije dit yn 'e ga ten en litte mear droegje. Sa hat de droegerij to Warkum al aerdich hwat leden, dy’t 30.000 of 40.000 in inkele seis 60.000 kilo droegje litte. It tal droegerijen bliuwt aerdich gelyk, mar de kapasiteit wurdt aloan greater. Yn 1959 wie yn Nederlan de totale pro duksje fan droegers 39 miljoen kilo, yn 1960: 55 miljoen, yn 1961: 62 miljoen, yn 1962: 65 miljoen, yn 1963: 64 miljoen, yn yn 1964: 73 miljoen, yn 1965: 77 miljoen en yn 1966: 82 miljoen kilo. De produk sje is dus yn acht jier mear as fordübele Wy hawwe hjir yn üs omkriten droege- de forhaldingen lusken de molkpriis, de rijen stean yn Warkum, Harich, Akma- WAOROM Doe’t ik yn myn jonge jierren sneons nei de Middelbiere Lanbouskoalle yn Grins gie foar it folgjen fan in oplie- dingskursus foar de Lanbou-akte, hie ik der in gewoante fan makke de jouns nei ien fan myn freonen to gean, in jonge Grinzer boer, dy’t jit by syn alden op ’e pleats wenne. Wy rounen dan earst it lan troch om nei it gewaechs to sjen en mekoar to hifkjen mei üs opmerkingen en neitiid glene wy yn ’e hüs om hwat geseilich nei to praten. De aid boer siet pleitsje foar droeggers. Dêrnei bidoel ik der altyd by en liet üs stil hwat mei me- nieuwe voorschriften van kracht gewor den. Daar een deel van de in totaal 97 wo ningen onder vigeur van de vóór 1 jan. 1968 geldende voorschriften is gereali seerd en de resterende woningen onder de nieuwe voorschriften zullen moeten worden gebouwd, is het nodig dat het komplex van 97 woningen wordt ge splitst in een komplex van 66 en in een komplex van 31 woningen. Het oorspronkelijk door de raad geno men besluit tot de bouw van 87 wonin gen zal daarom dienen te worden inge trokken en te worden vervangen door de twee andere besluiten. B. en w. stellen zich voor de bouw van de 10 ekstra onderhands op te dragen aan de n.v. Bouwmaatschappij Friesland te Leeuwarden. Mede in verband met de splitsing van de komplexen zal ook tot aanbesteding van de twee komplexen opnieuw moeten worden besloten. B. en w. stellen voor tot de bouw van 66 en 31 woningen te besluiten en het be sluit van 27 okt. 1966 in te trekken. Vakantiereizen per vliegtuig naar

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1