Radicalisering de moord Gahe Skroar na op Roolvink hield het been stijf Ds Martin Luther King f F H r I Hanoi stemt toe in gesprek Firma H. Lotstra Premies sociale voorzieningen zullen stijgen heropende te L BSR VRIJDAG 12 APRIL 1968 107e JAARGANG No. 29 F L Gouden filmpjes 1 L W u 1 'h Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Hwat haf YN MEMORIAM H/A Sociale voorzieningen duurder Vergaderingen - Foto Lamn ert K. Mol Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag De regering biyft bij het besluit om enkele verbeteringen in de bouw-cao af te keuren. Ondanks de grote protestmars van de bouwvakkers In Den Haag heeft de regering hiervoor de meerderheid van de Tweede Kamer achter zich kunnen krijgen. Het gaat om de regeringsmaatregelen tegen de nieuwe bouw-cao, die voorstel om de werkdag per 1 november met een half uur te verkorten en om daarnaast nog enige penaioenverbeteringen door te voeren. Twee socialistische moties om het regeringsverbod tegen deze voorstellen alsnog in te trekken werden verworpen met 79 stemmen voor en 48 tegen. Het kabinet kreeg de steun van de regeringspartijen, tegen waren socialisten, demokraten, pacifisten, communisten en de in de Groep-Aarden verenigde radikalen. De Boeren stemden demonstratief niet. Zjj verlieten het kamergebouw. „Ik wens u wel thuis”, zei kamervoorzitter mr. van Thiel. AMSTERDAM. Dinsdag zjjn in Ned„. ..ud de zomerzcgcis v. „er uiigekomen. Hier een Ibeeld van de start van de verkoop in Amsterdam, waar wethouder Koets (r.) de eerste zegels kocht van de heer A. G. de Vries, hoofddirekteur van de posterijen. Het vervoer van dode kippen en hanen voortaan verboden. Politieke eis hetzelfde Het blijft nu nog de kwestie wat beide partijen bij die gesprekken aanvaardbaar achten als politieke regeling. Hanoi gat' in zijn verklaring van vorige week na drukkelijk zijn vorige standpunt weer, dat de Amerikanen moeten vertrekken en dat de politieke regeling in Zuid- Vietnam gebaseerd moet zijn op het programma van het communistische be- vrijdingsfront. De Amerikanen schijnen de gedachte van een soort coalitie meer te willen ontwikkelen, maar de Zuid- vietnamese regering van het ogenblik op geen enkele groepering rustend, is in een coalitie een wel bijzondere zwakke partij. Het is daarom wel te begrijpen, dat de Zuidvietnamese regering en generaals helemaal niet geestdriftig zijn over de nieuwe ontwikkeling. Dat Amerika op dit ogenblik deze weg inslaat, is minder het gevolg van een gewenste koers dan van een gedwongen koers, gedwongen omdat het winnen van deze oorlog een onmogelijke taak is gebleken. Tijdens het debat in de Tweede Kamer over de afgekeurde bouw-cao heeft mi nister Roolvink (soc. zaken) aangekon- digd, dat volgend jaar de premies voor de sociale verzekeringen met 1.6 pet. zullen stijgen. Deze verhoging is nodig om de tekorten bij de volksverzekeringen weg te halen en een begin te maken met de door de wet voorgeschreven reserves, zei de bewindsman. Koffie mag niet anders dan in gemalen toestand verkocht worden en dan in ori ginele verpakking. H.A. is joun to rêsten lein en wy stean om him hinne, hy hat, it mei waerdearjend sein, de doarpsmienskip trou tsjinne. Altyd foar sike lju yn ’t spier, H. A. bliek hjir wol ré foar, hwant oant sawntich jier in soune, wist hy, ik ha myn tiid hast hawp myn libben is öfroune de taek, my steld, oant d’ein folbrocht en goed ek, by myn witten. ’k Ha ek noch om myn berntsjes tocht troch in dofke nei to litten. H. A. wy bringe jo hertlik tank foar alle goeije dieden. Jo wiern twa doarpen fan bilang, diger, oprjocht, biskieden. Elk fan dy doarpen tinkt foldien Jou namme bliuwt in teken H. A. der hoecht om jo net skriemd Elk krijt syn part optheden. H. A. jou wurk gyng net toloar dat fiele hjir twa doarpen, ’t jildet foar jimmer, Help, Elkoar Jou boadskip moat biharke. H. A. yn jou fuotprinten gean wy fierder, mei ’t sa wêze. Help oan de nelsten, net om lean dan earje wy jo ’t béste. Jou neitins stil, fortoarket nea yn Hieslum en yn Parregea. Abonnementsprijs t 3-50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 le week april 1918 Uitgave: A. OSINGA N V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Aanbesteding baggeren van vaarten in en rond Bolsward. Gebaggerd moeten worden 168 pramen van 6 ton. Ingeschre ven werd als volgt: Joh. Draaisma Sr. f 578,B. Aukema f 498,en S. King- ma en E. van der Meer f 478,20. Gegund aan de laagste inschrijvers. De prijs komt dus op ongeveer 48 cent per ton. Anders in het noorden In de ghetto’s van de grote steden, waar de negers samengebald wonen, was de waardering voor de geweldloosheid heel wat geringer dan in de zuidelijke staten. Dat hebben de afgelopen zomers te zien gegeven, toen in een aantal steden rel letjes en plunderingen uitbarsten. Een ontwikkeling overigens, die bij de blan ken een reaktie wekte, die tot een ver scherping van de tegenstellingen leidde. In de steden in ’t noorden wera dr King ten zeerste gewaardeerd, hij was de eni ge gematigde leider, die invloed op alle negers had, maar daarnaast hadden zich toch andere bewegingen georganiseerd. Diverse groeperingen gingen over tot het beginsel van de Black Power, de zwarte macht, waarvan Stokeley Car michael een van de felste woordvoerders is. Volgens de visie van Black Power moet men niet meer streven naar een op geweldloze manier verkregen inte gratie. Dat betekent een deel uitmaken van de blanke gemeenschap, Waarin de neger zich al niet meer thuis voelt. Hij streeft nu meer naar ieigen ekonomische macht, naar eigen politieke macht. Men denkt aan het oprichten van negerfabrie- ken, van een eigen vakbeweging, van eigen scholen, ziekenhuizen e.d. om de neger tot een van de blanke onafhanke lijke macht te maken. Het tragische is, dat de moordenaar in Memphis juist die man heeft vermoord, die nog de voornaamste faktor was in de strijd tegen de radikalisering van de ne- gergemeenschap. Het antwoord op zijn daad waren plunderingen en brandstich ting in een groot aantal steden en men de heer Toxopeus. Deze hield voorlopig de boot af voor wat betreft een politieke samenwerking van de VVD met andere partijen. „Ik voel er niets voor in een avontuur te geraken, waarvan de uitslag zou zijn dat er van het politiek liberalis me geen exponent meer bestaat”, zei hij. Hij voelt er meer voor „de kiezers voor te lichten over de liberale opvattingen betreffende de meest gewenste partij- struktuur”. Overigens liet de heer Toxo peus de mogelijkheid om met andere partijen te praten niet helemaal achter wege. Men zal de VVD dus niet kunnen verwijten, dat zij zich helemaal afsluit voor overleg en daarmee een politieke vernieuwing in de weg staat. Met wie dat overleg zou moeten worden gevoerd wilde hij niet zeggen. Voorlopig zag hij D’66 als een „gespleten partij”, die net zo verdeeld is als de KVP. Over het uit treden van de KVP-radikalen merkte hy op, dat het nu wel tijd wordt, dat ze kie zen, „De groep-Aarden is ofwel een con fessionele partij, ofwel een niet-confes- sionele partij. Van twee wallen eten, hoe aantrekkelijk ook, gaat niet”. In de bijeenkomst van de Partij v. d. Arbeid, die was uitgeschreven op ver zoek van de Federatie Jongerengroepen, moest de fraktie van de P. v. d. A. in de Tweede Kamer zich verdedigen tegen de aantijging van de jongeren, dat de oppo sitie van de P. v. d. A. niet genoeg uit de verf is gekomen. De jongeren dienen een motie in, waarin partijbestuur en fraktie werd gevraagd méér dan in het verleden een duidelijk, konsekwent en samenhangend alternatief te bieden voor het regeringsbeleid. Fraktieleider Den Uyl beloofde, dat de partij meer zal doen aan de duidelijkheid; de partijleden zul len meer schriftelijke informatie krijgen over het beleid. Aan dat beleid zelf man keert niet zoveel, meende hy. Het afgelopen weekeinde heeft weer het nodige politieke vuurwerk geleverd. Li beralen (Maastricht) en socialisten (in Utrecht) riepen hun algemene vergade ring en partijraad bijeen om de politieke situatie nog eens door te nemen. Op beide bijeenkomsten was sprake van enige moeilijkheden met dé jongeren. Op de liberale bijeenkomst merkte de Er heerst momenteel onder de Bolsward- se middenstand een grote aktiviteit. Al les wordt op alles gezet om voor de zomer de zaak tot in de puntjes in orde te hebben. Thans was het weer fa. H. Lotstra, die de poorten opende. Dat dit gebeurde te gelijk met een 75-jarig jubileum is voor ons aanleiding even in de geschiedenis te duiken. De heer H. Lotstra (overleden in 1959) begon in 1893 zijn eerste schreden in het vak te zetten bij zijn oom N. B. de Jong aan de Grote Dijlakker, naast de voor malige St. Franciscuskerk. Dit is dus thans 75 jaar geleden. In 1925 nam hij de zaak over. Toen het pand aan de Dijlakker in 1933 moest worden afge broken in verband met de bouw van de huidige St. Franciscuskerk, verhuisde de zaak naar de Jongemastraat (toen nog Polstraat geheten). De zaak van de heer Vogelzang sr. (kinderwagens, speelgoed, riethandel) werd daartoe overgenomen. In 1956 en later nog eens in 1963 werd deze zaak verbouwd. Na het overlijden van de heer H. Lotstra werd de zaak on der de firmanaam H. Lotstra voortgezet door de gebroeders N. en T. Lotstra. De zaak kan zich, wat de gebrachte ar tikelen en ’t assortiment betreft, telkens aanpassen aan de nieuwste eisen en zo werd er een dependance gevestigd aan de Dijkstraat (pand v. Wieren). Nu de fa. Lunter (v.h. Bervoets) het naast liggende hoekpand ging verlaten, deed zich plotseling de mogelijkheid voor de zaak in de breedte uit te bouwen. Deze gelegenheid is aangegrepen, zodat het pand grenzende aan de Witherenstraat (drie verdiepingen) kan worden aange trokken. In de ruime portiek is nu ook de ingang tot de zaak. Een doorbraak naar de eer dere zaak geeft ’n goede ruimtewerking. Er is nu ruimschoots gelegenheid tal van grotere stukken op een prettige wijze te etaleren. Voor de opening bestond een goede be langstelling. Ook burgemeester J. M. A. Mulder kwam op burenbezoek. De offi ciële openingsplechtigheid werd verricht door de 5-jarige Herman Lotstra, die het traditionele lint doorkn'pte, nadat de 3-jarige Angelien op een kussen de schaar had aang^-h agrn. ATLANTA. Grote aantallen mensen staan hier voor de Ebenezer Baptisten kerk, waar het lichaam van ds Martin Luther King staat opgebaard in af wachting van de begrafenis. Ongeveer 150.000 mensen hebben de teraarde bestelling bijgewoond. Minister Roolvink (soc. zaken) bleef by zijn stelling, dat de nieuwe bouw-cao on toelaatbaar grote loon- en kostenstijgin gen bevat. Zelfs een werktijdverkorting van een kwartier per dag in plaats van een half uur is voor de regering nog on aanvaardbaar, waarschuwde de bewinds man. Zijn motief om in te grijpen om schreef de minister als volgt: „Op zich was de bouw-cao een fijn kontrakt. Per soonlijk zou ik nog wel verder willen gaan. Maar dat is niet belangrijk. Deze cao is nu eenmaal in strijd mét het al gemeen, ekonomisch belang van ’t land. Er zal een grote olievlekwerking van uit gaan: Alle volgende cao’s zullen niet minder willen doen”. Het regeringsbe sluit en de meerderheidssteun in de Tweede Kamer ontlokten vakbondslei ders pessimistische voorspellingen. „Het zal uitdraaien op grote onrust in de bedrijven en misschien spontane sta kingen”, zeiden de heren Brouwer (ka tholieke bond) en Buys (socialistische bond). „Wij staken niet tegen de rege ring. Wij willen niet tot staking oproe pen”, zei weliswaar de heer Brouwer, maar hij voegde hieraan toe, dat „het duidelijk is, dat grote onrust zal ont staan en een scherpe daling van de pro- duktiviteit het gevolg kan zijn van spon tane akties in het bouwbedrijf om het werk neer te leggen”. De vakbonden wil len niet tegen de regering staken omdat zij daarmee in feite de werkgevers zul len treffen. En die hebben in feite part noch deel gehad aan deze beslissing. De heer Schmelzer, fraktievoorzitter van de KVP, verklaarde nög, dat de KVP dit debat ook zou hebben aangevraagd als de regering de bouw-cao had goed gekeurd. „Het is de taak van het parle ment kontrole uit te oefenen op het be leid van de regering, zeker als het gaat om de ontwikkelingen van de ekono mische situatie”, zei hy. In de scholen werd, na een uitspraak van het hooggerechtshof, een begin ge maakt met de opheffing van de princi piële rassenscheiding, waar deze in de zuidelijke staten nog bestond. Met grote morele moed werd door de betogers vastgehouden aan de geweld loosheid in de strijd voor de afschaffing van de juridische en politieke ongelijk heid en daarmee heeft men ongetwijfeld sukses geboekt. Maar toen het zuiden in beweging kwam, bleef het noorden niet achter. Hier viel evenwel geen ju ridische en politieke vrijheid meer te veroveren. Die had men. Het doel van het irden werd de sociale en ekono- miscl j gelijkheid, een recht, dat minder op de overheid dan op de blanke mede burger veroverd moest worden, behalve dan waar men terecht betere schoolop leidingen op een zuinige overheid wilde veroveren. Betere scholing zag men als een belangrijke bijdrage tot de verlaging van de werkloosheid onder de negers in de grote stad, die ver boven het lande lijke gemiddelde lag. moet vrezen, dat dat al het begin van een nieuwe lange, hete zomer zal wor den. Vooral in Washington was de toestand even zeer ernstig; president Johnson was van plan naar Honolulu te gaan om met Westmoreland en ambassadeur Bun ker te overleggen over de ontwikkelin gen in Vietnam, doch hij heeft zijn reis afgelast. Hij zal het congres na de be grafenis van dr. King aanbevelingen doen voor oplossingen van het negerpro- bleem, maar al te veel moet men daar van toch niet verwachten, aangezien een snelle en voldoende ekonomische hulp al te aanzienlijke bedragen van een weerspannig congres zou vergen. Ook Hanoi wil praten Johnson had naar Honolulu willen gaan om over de ontwikkelingen in Vietam te spreken. Wij hebben vorige week ver meld, dat Johnson ’n stopzetting van de bombardementen had bevolen, op een strook ten noorden van de gedemilitari seerde zone na. Die strook blijkt heel breed te zijn, wel ongeveer 350 km., maar dat heeft Hanoi toch niet verhin derde binnen twee dagen gunstig te antwoorden op Johnsons oproep voor besprekingen. Tot nu toe eiste Hanoi onvoorwaardelijke en volledige stopzet ting van de bombardementen op Noord Vietnam, nu is ’t bereid te spreken over de wijze waarop de bombardementen ge heel kunnen worden stopgezet. In feite zal dit eerste openlijke kontakt (wan neer en waar is nog niet bekend) de in leiding zijn tot gesprekken over een al gemene regeling van de vrede. Johnson had de hoop uitgesproken, dat zijn ge baar van stopzetting beantwoord zou worden met een verminderde aktiviteit van de Noordvietnamese oorlogsinspan ning en het is niet uitgesloten, dat het een onderdeel van van te voren al ge maakte afspraken is, dat de Amerikaan se kolonnes, die het garnizoen van Khe Sanh in het noordwesten van Zuid-Viet- nam aan ’t ontzetten zijn, nauwelijks op Noordvietamees verzet stuiten. Er zijn zelfs berichten, dat de Noordvietname- zen een belangrijk deel van hun troepen daar hebben teruggetrokken. Wanneer inderdaad deze Noordvietnamese terug houdendheid politiek bepaald is, kan men over de ernst van de gesprekken vertrouwen hebben. lis hjoed to sizzen 1 «ÉsL asr Een schok is er door de wereld gegaan op het bericht, dat dr. Martin Luther King door een sluipschutter was vermoord in de stad Memphis, midden in dt<- voor bereidingen voor een nieuwe mars naar Washington om de eisen voor gelijke behandeling van negers en blanken in de Ver. Staten kracht bij te zetten. Een schok was het vooral, omdat dr. King het symbool was geworden van de geweld loosheid in de akties voor de burgerrechten. Hy was pas 25 jaar toen hem in 1955 de leiding toeviel van een van de eerste akties van de negers in het zuiden, in de stad Montgomery, waar de negers ruim honderd dagen alle bussen (boycotten uit protest tegen de veroordeling van mevr. Rose Parks, een negerin, die weigerde in de bus op te staan voor een blanke. De busmaatschappij kapituleerde, blanken en negers werden voortaan gelijk behandeld. Daarop volgde de lange reeks akties om op gelijke voet toegang te krijgen tot openbare gebouwen, tot speeltuinen, zwembaden, om in cafetaria’s aan de toonbank bediend te worden. Er volgden akties om de negers op de kiesregisters ingeschreven te krijgen. liberale jongere Wagenmaker op, dat in de Nederlandse WD een groep liberale havikken bestaat, die geen steun wil geven aan de vredespogingen ten aan zien van Vietnam. De nieuwe WD-voor- zitter, de heer v. d. Pols, werd daarover zeer boos. Ondanks de verdediging, dat de term „havikken” algemeen aanvaard is voor diegenen, die ten aanzien van Vietnam de harde lijn wensen te volgen, meende de heer v. d. Pols, dat dit woord door de VVD niet kon worden toege staan. Daarmee was gelijk een einde ge komen aan een debat over Vietnam en andere politiek belangrijke zaken. Voor de rest spraken de liberalen in zeer vriendelijke stemming over zaken zoals luchtverontreiniging, geluidshinder en ’t gevaar van scheepsrampen; onderwer pen, die nu niet bepaald politiek geladen zijn. Voor meer opzien zorgde de fraktievoor zitter van de WD in de Tweede Kamer Leafde kin fan 'e forstannichste minske in dwaes i cn fan de ealste in misdiediger meitsje Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. O i (8^

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1