moord- Duitsland Onrust na in 6ahe SKroar aanslag op Rudi Dutschke Prinses Margriet kreeg een zoon s Spanningen in Oost-Duitsland Bevalling langs operatieve weg goed verlopen V, I 107e JAARGANG VRIJDAG 19 APRIL 1968 No. 30 Hwat haf 31 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND -J5 f Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum Een blijde dag Scholen vrij Vietnam Nieuwe uitbarstingen in Amerika In ziekenhuis wordt nog steeds een nieuwe Op NS-stations Spanningen in Oost-Europa Advertentieprijs: 16 cent pel mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag WILLEMSTAD. Na een gevecht van vijf uren is de Curacaose sportvisser Jack Beau jon erin geslaagd deze reusachtige Marlin (vis met speervormige snuit) te vangen. De vis is bijna 5 meter lang en heeft een gewicht van 172 kilogram. Op de Antillen spreekt men tan een nieuw rekord. Alle scholen hadden donderdag vrij, hoewel de meesten reeds wegens vakan tie vrij hadden. Aan je ambtenaren werd It is net foldwaende in goed fostan to hawwen, mar it ek to brüken geen vrij-af gegeven. De eindexamens gaan gewoon door. Van alle rijksgebouwen wapperde de Ne derlandse vl-ag met de oranje wimpel. In Oost-Europa houden de spanningen aan. In Polen zijn er enkele wijzigingen Abonnementsprijs f 3.50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bnlswards Nieuwsblad Koningin Juliana was evenals mr. Pieter van Vollenhoven tijdens de geboorte van het kind in het ziekenhuis aanwezig. Het kort na de geboorte door de rijks- voorlichtingsdienst uitgegeven commu niqué was getekend door prof. W. P. Plate en de arts J. Drukker. Deze medici hebben ook de ingreep bij de geboorte van de zoon van prinses Beatrix ver richt. Het precieze uur van de geboorte en de namen van het prinsje zullen pas bij de aangifte bekend worden gemaakt. Mej. Hannamarie Brattinga is benoemd tot verzorgster van het tweede jonge prinsje. Zij werkt sinds 1960 als parti- kulier kraamverpleegster. Door de rijksvoorlichtingsdienst werd op 25 september bekend gemaakt, dat prin ses Margriet in verwachting was. Zij heeft zich tijdens de zwangerschap steeds goed gevoeld. De geboorte van haar kind werd tegen het eind van deze maand verwacht. kondigde bijeenkomst van senaat en huis van afgevaardigden is niets terechtgeko men. De leden van het congres voelden er niet voor door de emotie van het ogenblik gedwongen te worden wets voorstellen te moeten aannemen, die hun stemmen van blanke kiezers zouden kunnen kosten. Het is al mooi, dat het huis van afgevaardigden onder de druk van de omstandigheden nu snel een nieuwe wet op de burgerrechten heeft aangenomen, enkele maanden nadat de senaat zulks, na langdurige behandeling, had gedaan. Bij deze wet wordt diskri- minatie naar ras bij de verhuur of de verkoop van huizen verboden. Het nieuws van de geboorte werd onmid dellijk na de mededeling van de rijks voorlichtingsdienst op de stations van de NS via luidsprekers omgeroepen. De Oranjevereniging Oud-Zuilen bij Utrecht ging om negen uur al huis aan huis rond met beschuiten met muisjes.... Burgemeester Samkalden van Amster dam onderbrak om zes voor negen de zitting van de gemeenteraad om het nieuws van de geboorte aan de raad te x rtellen. Het bericht werd met applaus TAEJON, Zuid-Korea. Deze bewapende meisjes maken deel uit van het nieuwe Zuidkoreaanse korps van de burger reserve. De militie omvat twee miljoen mannen en vrouwen. In Zuid-Korea aanval uit het noorden verwacht. Kennelijk geïnspireerd door de moord op Martin Luther King heeft een jonge man in West-Berlijn een moordaanslag gepleegd op de leider van de Westberlijnse Socialistische Duitse Studentenbond (SDS), de ook internationaal wel bekende Rudi Dutschke. Dutschke werd zwaar gewond door twee kogels in zijn hoofd en een in zijn arm. De kogels uit z(jn hoofd zijn verwijderd en het gevaar voor zijn leven schijnt geweken te zijn. De pleger van de aanslag was een Westduitse schilder, die Dutschke haatte omdat hij communist was. In zijn ouderlijk huis heeft de politie schilderden van Napoleon en Hitler gevonden, hetgeen al voldoende zegt van zijn politieke in stelling. In een vuurgevecht met de politie werd de dader eveneens ernstig gewond. Prinses Margriet heeft een flinke wel geschapen zoon. De bevalling langs ope ratieve weg is woensdagavond geheel naar wens verlopen. Moeder en kind maken het goed. Dit bericht van de rrjksvoorlichtings- dienst verraste Nederland woensdag avond tegen negen uur. Voor het Aca demisch Ziekenhuis in Utrecht stond slechts een handjevol mensen. Heel wei nig Nederlanders waren ervan op de hoogte, dat de prinses omstreeks zeven uur voor de bevalling naar dit zieken huis was gegaan. Na het bekend worden van de geboorte werd het snel drukker voor de poort van hèt ziekenhuis. Mr. P. van Vollenhoven zal maandag om tien uur op het stadhuis van Utrecht aangifte doen van de geboorte van zijn zoon. Volgens traditie zal hij zijn zoon in het academisch ziekenhuis eerst to nen aan de als ambtenaar van de bur gerlijke stand optredende jhr. mr. De Ranitz en de getuigen dr. L. J. M. Beel vice-president van de raad van state, en luitenant-generaal A. B. Wolff, bevel hebber der luchtstrijdkrachten. Na de begrafenis van dr. King, vorige week dinsdag, is het in enkele grote steden in de Ver. Staten weer tot uit barsting gekomen. In Kansas, Newark (New Jersey) en in de Newyorkse wijk Brooklyn werden gebouwen in brand ge stoken en winkels geplunderd. In totaal hebben de onlusten sinds de moord op dr King nu aan bijna 40 mensen het leven gekost. Er zijn ruim 15.000 arres taties verricht en de talloze branden en plunderingen hebben naar schatting een schade van 30 miljoen dollar aangericht. Van de door president Johnson aange- President Johnson krijgt voorlopig weer volop gelegenheid zich aan de oplossing van de kwestie Vietnam te wijden. Hij is naar Honolulu gegaan om daar op nieuw beraad te plegen, zij het dan, dat een gedeelte van de besprekingen (met zijn bevelhebber en ambassadeur in Saigon) al in de buurt van Washington heeft plaats gehad. Johnson had eerder naar Honolulu willen gaan, maar de moord op dr. King had hem doen be sluiten tot uitstel. In Honoullu zal hij de Zuidkoreaanse president ontmoeten, die zich ernstig zorgen maakt over de ge volgen van de nieuwe Amerikaanse po litiek, welke volgens hem slechts kan uitmonden in een versterkte kommunis- tische druk op zijn eigen land. Sinds vorige zomer nemen de infiltraties van uit Noord-Korea toe en Zuid-Korea zag graag, dat Amerika versterkte hulp zou toezeggen. Waar het vooroverleg met Noord-Viet- nam zal worden gehouden, is nog niet beslist. Noord-Vietnam had de Cambod jaanse hoofdstad Pnom Penh voorgesteld waarvoor de Amerikanen niet voelden, omdat er geen Amerikaanse ambassade is en de verbindingen niet goed zijn, waardoor kontakt met Washington niet gemakkelijk zou zijn. Washington stelde Geneve voor, waarop Hanoi kwam met het tegenvoorstel Warschau, dat door Amerika weer niet voldoende neutraal wordt geoordeeld. Het is het befaamde kinderachtige spel, dat als ondergrond heeft, dat het in stemmen met het voorstel van de ander een konsessie zou zijn, die de atmosfeer van de rest van de onderhandelingen zou kunnen bepalen. Te land gaat de oorlog in Vietnam nog onverminderd door. Het belegerde Khe Sanh in het noordwesten van Zuid-Viet- nam is ontzet zonder dat de Amerikanen kolonnes op tegenstand van de Noord- Vietnamezen zijn gestuit. In de om geving van Saigon en in de noordelijke provincies zijn de Amerikanen en de Zuid-Vietnamezen een grootscheeps of fensief begonnen, waarbij zij maar heel moeilijk kontakt kunnen krijgen met de tegenstander. lagere organen in .Het ekonomische le ven wordt gedemokratiseerd, hetgeen grotere bevoegdheden van fabriekslei- dingen e.d. betekent. Zeer nadrukkelijk wordt een grotere aansluiting bij de westerse landen gezocht op het gebied van handel. Men weet, dat Tsjechoslo- wakije graag investeringen uit deze lan den, en met name uit West-Duitsland zou ontvangen. Al gaat Praag uit van het bestaan van twee Duitslanden, het acht het noodzakelijk de realistische krachten in de bondsrepubliek te steu nen. Zou dit erop wijzen, dat Praag bin nen afzienbare tijd tot de uitwisseling van ambassadeurs met Bon wil komen, zoals Boekarest dat begin vorig jaar al heeft gedaan? Deze ontwikkeling, in de richting van een groter liberalisme en in de richting van Bonn, wekt in Rusland ernstige be zorgdheid. Het plenum van het centrale comité is in Moskou bijeen geweest en men neemt aan, dat sekretarisgeneraal Brezjnjew daar waarschuwende woor den heeft laten horen. Al eind maart had Brezjnjew als een volmaakt orthodoxe kummunist gespro ken door sterke nadruk op een ijzeren partijdiscipline te leggen, protesterende intellektuelen aan de kook te stellen en de strijd tegen het imperialisme centraal te stellen. In Moskou vreest men ener zijds de bacil van de vrijheid, anderszijds de toenadering tussen het westen en Tsjechoslowakije, waardoor de discipli ne in het oostelijke blok geschaad zou kunnen worden. üs hjoed to sizzen 4&L- JS? De aanslag op Dutschke was voor vele radikale studenten in Berlijn, en ook in andere Duitse steden, zoals Frankfort, Hamburg, Hannover en Essen, aanlei ding te demonstreren tegen de redaktie- gebouwen van het concern van de kran tenmagnaat Springer, in wiens bladen de studenten burgerdom, kapitalisme en rechtse beginselen vertegenwoordigd achten, waar tegen zij ten strijde trek ken. De SDS, die overigens maar een klein gedeelte van de studenten omvat, is nl. zeer links radikaal georiënteerd, hetgeen voor velen in de bondsrepubliek :1e aanleiding is hen met de kommunis- ten op één hoop te gooien. Maar voor de kommunisten zijn deze studenten veel te anarchistisch gericht. Een ander voor werp van protest was het radiostation van West-Berlijn, dat Amerikaanse sub sidie krijgt en zijn uitzendingen vooral richt op de bevolking van Oostduitsland. Enkele dagen is het onrustig geweest in de Duitse steden, en is het tot botsingen gekomen met de politie, die, anders dan gewoonlijk een grote terughoudendheid aan de dag legde. Bondskanselier Kie- singer heeft zelfs zijn vakantie onder broken om te illustreren, dat hij de ernst vqn de toestand beseft. Het zal onge twijfeld wel weer rustig worden in de Duitse steden, maar het is niet uitge sloten, dat dit door een rechtse kogel opgewekte protest van de linkse studen ten de „ordelievende” elementen van de Duitse burgerij wat in rechts radikale richting, in de richting van de NPD zal drijven. Het gevaar van een verscherpte tegenstelling tussen links en rechts ex tremisme, het gevaar van een toene mende aanhang van deze extremistische groepering, zoals dat in de republiek van Weimar in de jaren voor 1933 het geval is geweest, is niet denkbeeldig. begroet. Op de Nederlandse Antillen werd op alle overheidsgebouwen de vlag gehesen. Het is vandaag wederom een blijde dag voor onze koninklijke familie en ons land. Prinses Margriet heeft het leven geschonken aan een zoon, aldus premier De Jong in een gelukwens die hij na mens het Nederlandse volk uitsprak. Er is niet alleen vreugde in de harten bij ons in Nederland, maar ook in Suriname en in de Nederlandse Antillen. Namens u allen wens ik prinses Margriet en de heer v. Vollenhoven hartelijk ge luk met de geboorte van hun eerste kind. Mijn gelukwens richt ik ook gaarne tot de wederzijdse grootouders en de andere familieleden. De geboorte van het eerste kind is het grootste moment in een jong gezin. De twee-eenheid, de basis van het huwelijk, krijgt dan opeens gestalte. Een wonder, dat steeds opnieuw door de jonge men sen wordt beleefd. De dierbaarste erva ring van zovelen van ons, waardoor we de vreugde van de ouders en van de koninklijke familie intens kunnen mee beleven. Bij de aankondiging van de geboorte van dit kind zullen de gedachten van de ouderen onder ons teruggaan naar het moment, waarop de eerste berichten over de geboorte van de moeder, prinses Margriet, ons bereikten. Toen: ’n spran- ke hoop op de bevrijding in de donkere dagen van de bezetting van ons land. Omstandigheden waardoor deze, zo ver van huis geboren, prinses een geheel eigen genegenheid verwierf, die later door haar optreden in ons midden is ver diept en toegenomen. Zo heeft prinses Margriet een persoonlijke band gevoegd bij de vele die ons volk door de historie heen met het huis van oranje verbinden. Daarom heeft ook het kind van dit paar, dit tweede kleinkind van onze zo geliefde koningin, voor ons een eigen plaats in onze koninklijke familie. Moge dit prinsje onder Gods leiding in ons midden een onbezorgde jeugd en een gelukkige toekomst tegemoet gaan, aldus de premier. en Wymbritseradeel. in de regering aangebracht, nu president Ochab is vervangen door maarschalk Spychalski. Men heeft de indruk, dat die groepering in de partij, die de voor keur geeft aan een gedisciplineerde par- tijstaat boven de wat onberekenbare vrijheid, sterker is geworden. Anders dus dan in Tsjechoslowakije, waar juist de hervormers en voorstanders van een meer moderne ekonomie aan bod zijn gekomen. In Tsjechoslowakije waait een liberale wind, maar het is ook weer niet zo, dat de progressievere leiders de po sitie van de kommunistische partij aan getast willen zien. Dubcek, de nieuwe leider van de partij, heeft, nu het nieuwe aktieprogramma van de partij is aange nomen, al gewaarschuwd tegen moge lijke „anarchie”, waaronder hij vermoe delijk een westerse democratie verstaat. Het aktieprogramma houdt het toe kennen van grotere bevoegheden aan WASHINGTON. President Johnson heeft vorige week donderdag de wet op de burgerrechten, die de dag ervoor door het huis van afgevaardigden was goedgekeurd, ondertekend. Deze wet behelst o.m. een verbod van discriminatie bjj huur of verkoop van woningen. Op de foto overhandigt de president de pen voor de ondertekening aan de burgemeester van Washington. W <S g g

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1