Nog geen plaats samenkomst van Bij de geboorte van een nieuwe Oranjeprins Programma Koninginnedag 1968 fiaöe SKroar F I z z z z KAATSEN VRIJDAG 26 APRIL 1968 107e JAARGANG No. 32 Hüshimmelje STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeet, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Zuivering in Rusland Engeland doet niet mee Belgische krisls PYT Anti-raket- raket Weer rustig in Duitsland AXWXXXXXXXXXXXWXXX' 8.00 uur: Klokluiden 8.30 uur: 8.45 uur: 9.00 uur: 9.00 uur: Schoolkaatsen op het Bolwerk 9.15 uur: 10.00 uur: Aubade door de kleuters voor het stadhuis 10.30 uur: 11.00 uur: Linkse concentratie 12.30 uur: 13.30 uur: 14.30 uur: 15.00 uur: De ledenkompetities 15.30 uur: 16.15 uur: 16.30 uur: 17.30 uur: 20.00 uur: Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Het gaat bij zo’n officiële aankondiging vrijwel steeds zeer gesmeerd, maar de snelle geboorte had alle keurig beraam de plannetjes volledig in ’t honderd doen lopen. Zo was er bijv, geen enkele tech nicus om de apparatuur te bedienen. Op het moment, waarop de heren in Bussum waren gewaarschuwd, dat een geboorte snel was te verwachten, en zij ijlings in de auto naar Den Haag snelden, was de prins al geboren. Premier de Jong had daardoor nog wat ekstra tijd om zijn toespraak uit het hoofd te leren. Het geen hem gardig lukte, want toen ein delijk rond tien uur tot tweemaal toe zijn toespraak via het beeldscherm in de Demokratische Linke, de demokra- tische linkerzijde, die de ontevredenen een onderdak wil geven. Na drie weken heeft graaf d’Alcantara, de Vlaamse politicus van de Cfir. Volks partij, aan wie koning Boudewijn een informatieopdracht had gegeven, moe ten konstateren, dat hij niet veel verder Naast alle oranjefeestelijkheden en het ontbreken van belangrijke kamerbjjeen- komsten (een korte paasvakantie) zijn er toch weer de nodige politieke uitspra ken gedaan. De heer Schmelzer, voor zitter van de Tweede Kamerfraktie van de Katholieke Volkspartij, vertelde in een bijeenkomst in Arnhem, dat een ver wezenlijking van een linkse concentratie „tot zijn vreugde” nog ver weg is. Dit ligt, veronderstelde hij, vooral aan de Partij van de Arbeid, die zodanig in ver schillende kampen is verdeeld, dat men aan een concentratie met andere par tijen nog lang niet toè is. „Men is in socialistische kring kennelijk nog niet bereid en in staat om regeringsverant woordelijkheid te dragen”, meende hij. Hetgeen ook al een voorwaarde is, wil men althans tot zo’n belangrijk samen spel met andere partijen komen. De KVP-voorman nam het in Arnhem op voor het kabinet-de Jong. Er zijn nogal wat sombere geluiden over op treden en kwaliteiten van enkele minis ters uit deze regering. Ook binnen de Poppenkastvoorstelling voor de kleuters van de Hummelhof en Paddestoel ’t Giet der wer koers oan wei, froulju lit it fornimme, ’t waer alle dagen fraei, wynstll, en folop sinne. Nou kin der avenseard en soks giet net yn stilte. It hüs mei biezems keard, Jierllkse himmelwille. It is oeral klear to sjen, froulju, gysten en flitlch leafst gjin minüt forlern, soms ek justkes gremitich, komt immen oan ’e doar. om harren to biletten, gjin saken, ’t wurk giet foar, hja meitsje koarte metten. Hja sjitte aerdich op, froulju, net üntofreden alles stiet op ’e kop, dat ’t leit wol yn *e reden, manlju justkes fan streek, ’t sll hjoed wer net bést lykje. myn béd stiet yn ’e bleek, iten, in opwaerme klykje. Mar is de put der üt froulju kin dêrfan nimme. moaisa, it saekje slüt. hwat noflik yn ’e sinne, de manlju glimkje blier. hja lit it meast net hearre. mar tinke slkerwier, üs froulju moatte waerdearre. Abonnementsprijs t 3.50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro RR7926 Uitgave: A. J. OS1NGA NV., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Straatkaatsen op Koninginnedag Traditiegetrouw wordt het kaatsseizoen in Bolsward geopend op Koninginnedag met een wedstrijd voor seniores op Plein 1455. Hieraan kunnen meedoen de leden van de k.v. Bolsward (ook buitenleden) alsook door niet-leden, maar dan woon achtig In Bolsward. Ook nu worden de prijzen beschikbaar gesteld door het Oranje Comité. De aan gifte staat open tot maandag 29 april ’s avonds 7 uur. Deze keer niet bij de heer J. v. d. Klei, maar bij de heer R. v. d. Zee, St. Jozefstraat. In tegenstelling met ’t vorig jaar, vangt de wedstrijd nu aan om 10 uur. Voor de middag wordt dan de eerste omloop af gewerkt; dan is er een uur pauze waar na de wedstrijd wordt voortgezet. De geboorte van de nieuwe Oranjeprins heeft vorige week voor een geweldige verrassing gezorgd. Eigenlijk had de regering rekening gehouden met een ge boorte rond de laatste dagen van april. Wie vooral werd verrast was premier De Jong. Het behoort tot zjjn ambtstaken om bjj dergeljjke feestelijke gelegen heden een toepasselijke toespraak te houden via de, massakommunikatie, van radio en televisie. De aankondiging van de artsen Plate en Drukker op woensdagavond dat „hare koninklijke hoogheid prinses Margriet op 17 april 1968 het leven heeft geschonken aan een flinke, welgeschapen zoon” varraste ook de minister-president Hij moest spoorslags naar de tv.-studio van de NTS in Den Haag om daar zjjn feestrede te laten opnemen. Een rede, die nog snel evenen moest worden besproken met RVD-adviseur v. d. Berge. Daarvoor bleek die avond alle tijd te zjjn, want de studio was nog volledig onbemand. Het touwtrekken over de plaats, waar Amerika en Noord-Vietnam voor het eerst officieel rechtstreeks kontakt zullen hebben, zoals voorgesteld door president Johnson en aangenomen door Hanoi, is op het ogenblik van schrijven nog niet achter de rug. Hanoi blijft vasthouden aan zjjn voorstel in de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh of in Warschau te vergaderen. Washington onderhoudt geen diplomatieke betrekkingen met Cambodja, zodat het die stad heeft uitgeschakeld. Het bezwaar tegen Warschau, waar overigens al jarenlang op gekegelde tjjden Amerikaanse en Chinese vertegenwoordigers bijeenkomen om zonder veel sukses bepaalde problemen door te nemen, ligt in de omstandigheden, dat daar de Amerikaanse bondgenoten, en met name de Zuldvietnamezen, geen vertegen woordigers of waarnemers zullen kunnen hebfoen. Aubade door de lagere schooljeugd voor het stadhuis Poppenkastvoorstelling voor de kleuters St. Jozefschool Start van de kaats-, voetbal- en volleybaltoernooien op sportveldenkomplex „Het Bolwerk” Start van het basketbaltoernooi op de binnenplaats van de „Nljenhove” (Burg. Praamsmalaan) Filmvoorstelling voor de klassen 1 en 2 van de lagere scholen in de Doele I M De militaire deskundigen uit het parle ment hebben vorige week listig in Den Haag rondgewandeld om wat op te van gen van de plannen, die werden gesmeed tijdens de tweedaagse konferentie van een aantal Nato-ministers van defensie (plus één van buitenlandse zaken). Van Nederlandse zijde was minister Den Toom (defensie) aanwezig. Op deze bij eenkomst moesten belangrijke beslissin gen worden genomen over de toekomsti ge verdediging van het Westeuropese vasteland. Vraag was of West-Europa ertoe moet overgaan om - evenals de Ver. Staten en Rusland - het grondge bied te beveiligen met een anti-raket- raket. Een systeem, waarbij supersnelle afweerraketten worden opgesteld, die Ook de jeugd komt op Koninginnedag in aktie en wel op het sportveldenkomplex het Bolwerk. Hiervoor hebben de di verse scholen reeds met hun parturen in geschreven. De deelname van de lagere scholen is helaas niet groot, nl. slechts drie, en wel de o.l.s. met 2 parturen en de CVO met één. Deze spelen een halve kompe- titie. Van het voortgezet onderwijs heb ben zich 12 parturen gemeld, de l.t.s. komt met 7, de CVO ulo met 3, de r.k. en openbare ulo elk met één partuur. Deze spelen een afvalwedstrijd. De wedstrijden beginnen om 9 uur. Engeland heeft besloten om na 1971, want pas dan lopen de financiële ver plichtingen af, de medewerking aan de ontwikkeling van een Europese ruimte raket stop te zetten. Het zal ook niet deelnemen aan de ontwikkeling van een experimentele satelliet voor televisie uitzendingen. Hierdoor zullen de uitga ven van 24 miljoen pond voor dergelijke projekten dalen tot 17 miljoen in plaats van stijgen tot 31 miljoen. Londen gaat ervan uit, dat dergelijke projekten een gezonde, financiële basis moet hebben on rendabel moeten zijn. Het is evenwel meer dan een financiële kwestie. Ver moedelijk zullen nu alle plannen voor het Europese ruimteprogramma op losse schroeven komen te staan. Sommigen vrezen, dat het Engelse besluit een na delige uitwerking zal hebben op Enge- lands aanvrage van het lidmaatschap van de EEG. Maar hier waren de kansen toch al niet rooskleurig. ANGOULONE (Frankrijk). De man, die in zuidwest Frankrijk een oude Constellation van de schroothoop redde om er in noord Frankrijk een attraktie voor kinderen van te maken, realiseerde zich pas onderweg wat hij allemaal begonnen was; het enorme gevaarte moest veie dorpjes passeren en om zonder ongelukken de vele enge bochten te kunnen ronden was vaak meer dan normale stuurmanskunst nodig Terwijl in Tsjechoslowakije de ontwik keling in liberaler richting gaat, rea geert de leiding in de Sowjetunie op de ook daar waar te nemen drang naar meer geestelijke armslag juist met een zuiveringskampagne, die nu niet zo spektakulair als vroeger, maar juist heel diskreet wordt uitgevoerd. Tientallen in- tellektuelen zijn uit de partij gestoten. Aan uitgevers en aan tijdschriften zijn lijsten gestuurd van schrijvers wier werk niet meer mag worden gepubli ceerd. Het betreft veelal schrijvers en hoogleraren, die verzoeken om vrijla ting van bepaalde mensen of om grotere algemene vrijheid hebben ondertekend. KVP, de belangrijkste regeringspartij, is kritiek te horen. De heer Schmelzer gaf toe, dat de presentatie wel beter kon. Maar hij wond zich op over de kritiek van de radikale oud-mlnister Bogaers, die het regeringsbeleid een „verbrokkeld geheel” heeft genoemd. Ook al over een „linkse concentratie” spraken de radikaal Aarden en de paci fist Wiebenga in Almelo. Beiden waren nogal optimistisch. De heer Aarden meende, dat nu al bij belangrijke vraag stukken grote eensgezindheid valt op te merken tussen de kandidaten voor zo’n concentratie, de PvdA, PSP, D’66 en de Radicalen. De heer Wiebenga deed wat somber over het socialistische voorstel om bij nieuwe Kamerverkiezin gen tot een distriktenstelsel te komen. Hij zei, dat dit het einde zou betekenen voor een kleine partij als de zijne. Ook’ dat zou een concentratie van links in de weg kunnen staan. tot taak hebben de geleide projektlelen van de vijand, die zijn uitgerust met atoomkoppen, bijtijds naar beneden te halen. Minister Den Toom deelde na af loop mee, dat de Nato-bewindslieden unaniem hebben besloten om zo’n gordel van defensieve raketten vooralsnog niet te bouwen. Waarna de defensiespecialis ten ixit het parlement verlicht konden ademhalen. Zo’n systeem is onvoorstel baar duur en een Europese versie zou zo veel financiën vragen, dat voor andere defensieuitgaven (zoals vervanging van de verouderde tanks) geen cent meer zou overblijven. Over een mogelijkheid om langs de grenzen van West-Duitsland Griekenland en Turkije velden van atoommijnen aan te leggen is ook geen definitief besluit genomen. De bewinds lieden schijnen er echter wel iets voor te voelen. het land kwam, was niets te bemerken van een mogelijk spiekbriefje. De mi nister-president zal binnenkort ook in Eerste en Tweede Kamer nog een ge lukwens uitspreken, waarbij iedere par lementariër zich dan mag aansluiten. Hetgeen ieder inderdaad graag doet, want zelfs de weinige republikeinen, die Nederland heeft, zijn uiteraard ook blij met deze zeer huiselijke gebeurtenis. De nieuwe prins krijgt ingevolge een koninklijk besluit van januari 1967 de persoonlijke titel van prins van Oranje. Hij mag daarbij de aanspreekterm hoog heid voeren. Het gebruikelijke .konin klijke’ is hierbij vervallen. De nieuwe prins is de vierde in de rij van troon opvolging. Hij komt na kroonprinses Beatrix, prins Willem-Alexander en na zijn moeder, prinses Margriet. Hij krijgt overigens geen staatsinkomen, hoe blij ieder ook mag zijn met een nieuwe prins. In de wet staat nu eenmaal, dat alleen de vermoedelijke erfgenaam van de kroon vanaf zijn (of haar) achttiende jaar een inkomen krijgt uit de schatkist. In Duitsland is het weer rustig na de betoging van de radicale studenten tij dens de paasdagen, die nu twee doden blijken te hebben gekost, nl. een pers fotograaf en een student, beiden door stenen getroffen. Gezien het feit, dat de belangrijkste politieke figuren in Duits land zich op het ogenblik hebben ge mengd in de verkiezingscampagne in Baden-Wurttenberg, waar de bevolking zondag een nieuwe Landdag zal kiezen, hebben zij hun positie moeten bepalen tegenover de gebeurtenissen. Voor de CDU was het niet zo moeilijk; de stu denten waren socialistisch. Een veroor deling ligt in de lijn van de kiezers. Voor de rechtse radikaal Von Thadden lag een veroordeling voor de hand, maar hij ging voorzichtig te werk. Hij wees er op, dat de ontevredenheid onder de studen ten niet zo groot geweest zou zijn als het geld voor herstelbetalingen en voor militaire bijdragen besteed zou zijn voor de uitbouw van de universiteiten. Hier mee stelde hij er de regeringspartijen verantwoordelijk voor. Veel invloed bij de kritisch gestemde jongeren heeft deze figuur overigens niet. Moeilijk had Brandt het, daar hij ener zijds de radikale aktie (die, hoe vreed zaam ook, toch steeds - al voor de moordaanslag op Dutschke - als orde verstoring was behandeld) moest ver oordelen, terwijl hij toch Anderzijds zijn linkervleugel niet te zeer van zich wilde vervreemden. Hij moest ook rekening houden met de nieuwe groepering van Hwat haf üs hjoed to sizzen Neat liket yn de nacht sa tsjuster of de moarn makket it wer goed Washinton heeft Hanoi nu een lijst met vijftien namen van vergaderplaatsen voorgelegd, maar het blijft vasthouden aan Warschau. Het is al een onderdeel van het onderhandelen, want men gaat er van uit, dat degene, die toegeeft, laat merken, dat hij het meest naar vrede verlangt en dat de concessies dus van hem moeten komen. Thant, de sekretaris -generaal van de Ver. Naties, heeft zich al ingeschakeld om een kompromls te vinden, waarbij men aan Parijs, of aan Pakistan zou kunnen denken. De Zuidvietnamese regering had ge tracht een topconferentie van de bij de strijd tegen de Vietnamese kommunisten betrokken landen te organiseren, in de hoop dat richtlijnen van deze konferentie de Amerikanen zouden binden en dwin gen tot een hardnekkiger standpunt bij de onderhandelingen dan Saigon nu vreest dat zij zullen innemen. Maar de bondgenoten, zoals Australië, Thailand en Zuid-Korea .geloven niet in een der gelijke konferentie en zij zal vermoede lijk niet doorgaan. Wel is president Johnson enkele dagen op Hawaï ge weest om besprekingen te voeren met pre '?nt Park van Zuid-Korea, wie het er v oral om te doen is betere waar borgen van Amerikaanse steun te krij gen bij de akties, die hij vanuit het noorden vreest. Het liefst zouden de Zuid-Koreanen infiltraties beantwoorden met vergeldingsakties, maar daarvoor zijn de Amerikanen niet te porren. was gekomen met zijn voorbereidende werk voor de vorming van een nieuwe regering. De leiders van de drie grote part (jen waren het er van het begin af over eens, dat de medewerking van hun partijen noodzakelijk was voor een op lossing van de gemeenschapsproblemen, waarbij dan vooral aan de taalkwestie moet worden gedacht. De CVP wilde de grote lijnen van een oplossing al in een regeringsverklaring opnemen, maar de socialisten wilden de kwestie na de re geringsvorming toevertrouwen aan een parlementaire kommissie, waarin dan alle partijen, ook de radikale Vlaamse en Waalse partijen, zitting zouden heb ben. De liberalen wilden ook een kom missie, maar een, bestaande uit verte genwoordigers van wat de drie traditie- onele partjjen heet. De achtergrond van dit geharrewar is vooral, dat de socialisten de taalkwestie willen los maken van de regeringsvor ming omdat zij niet met de liberalen in zee willen en de voorkeur geven aan een coalitie met de CVP, een coalitie waarin zij zichzelf de grootste partij achten, doordat de CVP zo scherp verscheurd is in een Waals en een Vlaams deej. Om de zaak te verhaasten hebben de socia listen verder overleg geweigerd, daar zij menen, dat de informatie nu lang genoeg geduurd heeft en men nu moet overgaan tot formatie, dwz. de andere belangrijke politieke faktoren weer eens inschakelen. Enkele dagen nadat d’Alcantara informatieopdracht aan de koning had teruggegeven, werd Collard, de voorzit ter van de socialistische partij, met de regeringsvorming belast. Het is mogelijk dat daaruit snel een rooms-rode coalitie voortkomt, maar het iK ook mogelijk, dat men eerst eens eeD s5cialistische po ging wil doen misluk/èn, voordat men tot zaken doen overgilat. De aanvang van de ledenkompetitie voor seniores is vastgesteld op dinsdag 7 mei Aangifte hiervoor is ook nu weer elke week tot maandag 7 uur bij de heer J. v. d. Klei (schriftelijk). Ook de kor petltle voor de jeugd gaat in dezelfde week van start en wel op donderdag 9 mei. De aangifte hiervoor dient ook elke week te worden gedaan en wel woensdagavonds 7 uur bij de heer J. Gaastra. Beide kompetities worden gehouden op WASHINGTON. De dochter van minister Luns, mej. Corrie Luns (r.), die azalea-koningin zal zijn op het Internationaal Azalea-festival in Norfolk, is hier gefotografeerd met de echtgenote van de Nederlandse ambassadeur in de V.S., mevr. Schurmann tijdens een bijeenkomst op de ambassade. het sportterrein aan het Oordje. Filmvoorstelling voor de klassen 3 en 4 van de lagere scholen In de Doele Prijsuitreiking van de sporttoernooien op Het Bolwerk Voortzetting van het basketbaltoernooi in de binnen plaats van de Nljenhove (Burg. Praamsmalaan) Start van de Koningin Juliana-wandeltocht over 15 km vanaf parkeerterrein Het Bolwerk Start van de Koningin Juliana-wandeltocht over 10 km vanaf parkeerterrein Het Bolwerk Start van de 7 km vanaf parkeerterrein Het Bolwerk Binnenkomst van de wandelaars vanaf de Snekerweg Optocht van plm. 1200 wandelaars, begeleid door alle plaatselijke muziekkorpsen en drumbands door de stad (voor de route zie elders in dit blad) Ontbinding van de optocht op Plein 1455 Oranjebal voor de gezamenlijke jeugd In de Doele met medewerking van orkest Herman van Keeken Vanaf ’s morgens 10 uur straatkaatsen op Plein 1455 Bolswards Nieuwsblad -V

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1