Doopsgezinde zusterkring de woningbouw Aan alle zakenmensen Bolsward I Veertig jaar Bane SKroar 7 M Kimswerd en a in V. f 107e JAARGANG DINSDAG 30 APRIL 1968 No. 33 van Bolsward es en Fan de Mar tin vloer 8 Werkgemeenschap kerken in Gouden filmpj STREEKBLAD VOOR WEST* EN ZUIDWEST FRIESLAND Kledingaktie op Koninginnedag Hemelvaartsdag Prinselijk paar naar Lauwerszee Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS W ymbritseradeel. Hwat haf Graag vestigen wij de aandacht op W. H. Polman, sekr. pogingen is het niet mogelijk gebleken om de ver- Mogen wij een dringend beroep op u doen? SLUIT UW ZAAK OP MAANDAG Toon uw kollegialiteit door loyaal mee te werken. voorzitter Wij hopen, dat u. Goede zaken gewenst door uw WAC Tj. de J. Advertentieprijs: 16 cent per tnro Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Tevens delen wij u mede dat het nieuwe bestuur er als volgt uit zal zien: wij op een goede samenwerking mogen rekenen. Alleen kunnen wij ook niets. Dank sekretaris 2e sekr. penningm.: algemeen It is niakliker om nei de stinime fan it lortriet to harkjen as nei oerwinnings- sangen Abonnementsprijs f 3.50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 4e week maart 1918 Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) HURDE SLAGGEN SMEIJE HSDER, HURDE SLAGGEN MEITSJE WIZER moat tomidden fan folie greatere mach ten. En dat hokfoar regear der ek is, de oerheit heechstens it alderslimste hwat forseftsje, mar de oarsaken net weinim- me kin. Ek de boer en tünder sille dit net fan de regearing freegje kinne, hja sille seis it uterste dwaen moatte om it bistean reedlik to halden. Dat hat syn konsekwinsjes yn de eigen bidriuwsfie- ring, mar ek yn tal fan oare dingen. Sa liket it my bysünder gefaerlik, dat de léste tiid sokke hege lanprizen bean wur- de. Lan fan 4000 goune en mear it pouns- miet is dochs wol in riskant aventuer, der’t üngelokken üt fuortkomme kinne. Mar ek de forwurking en de ófset moatte skerp under it mes nomd wurde. Forline wike haw ik wiisd op it feit, dat mear- dere Fryske koöperative suvelfabriken mei in produksje fan likernóch 10 mil joen kilo, trochgean mei har wanhopich stribjen selsstannich to bliuwen, alhoewol hja biseffe koene, dat dit fêst rinne moat. Hja moasten ris goéd oerlêze, hwat it jierforslach fan it Boun seit: De auto matisering in onze bedrijven wordt steeds meer doorgevoerd. De stoomvorming, de bereiding van ijswater, het melkontvan- gen en het poederen geschiedt steeds meer automatisch. De kunst is echter om de grote investeringen, die hiervoor no dig zijn in overeenstemming te brengen met het nut, dat ermee wordt bereikt. In grotere bedrijven zal dit eerder lukken dan In de kleinere!” En nou Is it op dy plakken mei in to lytse fabryk fakentiids sa. dat de boeren om het beoogde doel te verwezenlijken. Om kandidaten voor deze mooie ruime woningen, waarvan de huurprijs ca. f 22 per week zal bedragen te vinden, zullen enkele borden worden geplaatst en ook zullen via advertenties deze woningen worden aanbevolen om, zo dit plan ver der te realiseren. Ook zijn er in de vrije sektor goede mogelijkheden. Als kontaktadres waar alle inlichtingen zoals bestek- en tekeningen enz. ter in zage liggen is benoemd de heer M. Hiemstra, Harlingerweg 19. Hopelijk zullen in de nabije toekomst deze aktivi- teiten van Dorpsbelangen en verdere medewerkers leiden tot 'n wederopbloei van een dorp waar het leven en wonen waard is om in een gemeenschap opge nomen te worden, die zich kenmerkt door een hechte samenwerking in een prettige sfeer. Vruchtbare terpaarde of terpen voor af graving te koop gevraagd. Amateurjagers in Deersum doodden in enkele dagen ruim 20 houtduiven. Van belang is het dat ook de mus een derge lijke vervolging ondervindt. Te Amsterdam is het gebrek aan vet no pend. Voor een boterwinkel in de Raad huisstraat stonden zaterdagmorgen wel 2000 personen te wachten van ’s nachts 2 of 3 uur af. Enige vrouwen vielen flauw van vermoeienis. Bij de viswinkels treft men eenzelfde schouwspel aan. Een veehouder aangehouden, die een ge slacht varken vervoerde in melkbussen. Op 19 april bestond het waterschap Ping- jum 100 jaar. De winkels te Bolsward zullen voortaan na 8 uur 's avonds gesloten zijn. Prinses Beatrix en prins Claus zijn van plan 5 juni naar Metslawier te gaan. Daar willen zij zich op de hoogte stellen van de plannen met betrekking tot de bedijking en inrichting van het Lauwerg- zeegebied. Verder zullen zij de werkzaamheden op het werkeiland in de Lauwerszee be zichtigen. ’s Middags zullen prinses Bea trix en prins Claus een bezoek brengen aan het havenschap in Delfzijl. Bolswards N ieuwsblac Door waakzaamheid en speurzin van de gemeentelijke en rijkspolitie in Baardera- deel werden in deze gemeente 11 kistjes zeep en een half varken in beslag geno men. Rijksveldwachter Boersma hield in Jorwerd een met hooi geladen wagen aan waarop bij onderzoek 9 zak grote bonen werden ontdekt. hwat oars as hwerfoar de boufakkers to heap roun binne om to protestearjen. Dér gie it om mear forheging, minder, wurk- tiid en heger pensioen. It soe foar dy groep net forkeard wêze, as hja ris hwat mear om har hinne seagen. Dan soene hja allicht hwat mear respekt foar minister Roolvink krije, dy’t towille fan in lykwichtich leanbilied „né” sizze moast en safolle forantwurdelikheit en morele moed bistiet om dat ek helderop to dwaen, hwerfoar hy, nei myn bitinken, hwat oars as forwiten en forwinskjen fortsjinnet. Hwant yn de agraryske sek tor is it slach op slach: mei de süker- priis, mei de jlrapels, der’t miljoenen op forlern wurde, mei de spinaezje, dy’t yn tonnen trochdraeit en nou ek mei de mol- ke. Miljoenen minsken, dy’t allinnich mar har eigen lean of salaris foar eagen hawwe, deart soks net, hja hawwe de eachkleppen foar fan it persoanlik- of groepsegoïsme, sa as hynders yn in draei- mole, en dan is der mar ien biedwurd: wy moatte mear hawwe! De feiten yn bilangrike yndustryen en de boeren- en tündersbidriuwen wize de oare kant üt. Der is in grins oan dat niear en dan kinne der hurde klappen ütdield wur de, sa as op it heden tsientüzenen ünder- fine. Folie wiist derop, dat dit yn it kom- mende jier by folie mear minsken reali teit wurdt en dat dejingen dy’t 4 of 5 mear barre, alderminst reden hawwe om to heap to rinnen. Der wurdt to folie for- getten, dat üs lün mar in lyts lantsje is, dat syn ekonomysk libben soun halde Het eerste projekt waarin de kerken van de werkgemeenschap elkaar konden vin den, is de kledingaktie geweest. Het ini tiatief was afkomstig van de hervorm de jeugdkommissie te Leeuwarden. In samenwerking met mevr, de Jong-Wel- dring en de Bolswarder vrouwenvereni gingen heeft een kommissie uit de werk gemeenschap de aktle georganiseerd en uitgevoerd. Het resultaat was overwel digend. Ruim zes uur zijn 10 auto’s en opleggers in de weer geweest; spontaan hebben velen hun hulp aangeboden tij dens het ophalen. Afgelopen week heeft een honderdtal leden van de vrouwen verenigingen de middagen en avonden in het gebouw aan de Wipstraat door gebracht teneinde de immense stapel goederen te sorteren en in te pakken. Iets wat zonder toegewijde leiding en veel koffie vrijwel onuitvoerbaar zou zijn geweest. Een gedeelte van de goederen, die voor het merendeel van uitstekende kwali teit was, is reeds opgehaald en zal door bemiddeling van de stichting Emrnaus- vrienden haar weg naar de noodlijdende gebieden vinden. Een woord van hartelijke dank aan alle geefsters en gevers is hier wel op zijn plaats, in het bijzonder aan degenen die het transport hebben mogelijk gemaakt door chauffeurs en auto’s beschikbaar te stellen. Voorts aan de fa. die twee uur lang een geluidswagen liet rond rijden, alsmede aan het gemeentebestuur dat een en ander soepel wist te regelen. Tenslotte aan al de dames, heren en jongelui tiie het moeizame sorteer- en inpakwerk hebben verricht. Namens de kommissie kledingaktie van de werkgemeenschap van kerken; De swiere slach, dy’t de molkpriis de léste wiken krige hat, dreunt it hiele lan troch. En dat is gjin wünder, hwant seis sinten minder foar de molke barre, bi tsjut op jierbasis foar mannich boer tsientüzen goune minder ynkomsten, der’t gjin inkele bisuniging of kompen- saesje foaroer stiet. Dat bitsjut mei oare wurden, as it sa blluwt, in ynkommens- formindering fan de helte. Dat is noch In het voorjaar van 1928 werd, na een spreekbeurt door een zendingsarts over het werk in de melaatsenkolonie Dono- rodjo op Midden-Java, door mevr. Kosse de echtgenote van de toenmalige Doops gezinde predikant van Bolsward, in de gemeente een naaikrans opgericht met het doel, materiaal te vervaardigen ten behoeve van de verpleging der patiënten in de leprozerie. Toen in 1941 door het verbreken van de de kerkelijke samenkomst, a.s. vrijdag 3 mei, ’s avonds om half negen in het geref. kerkgebouw aan de Gasthuissin gel. Op deze bijeenkomst, waarop ieder een hartelijk welkom is, zal ds H. Kreb, nestor van de geestelijkheid in Bolsward, de werkgemeenschap van kerken pre senteren en haar raad installeren. Mr. A. Bouma, direkteur van het geref. vormingscentrum De Drieklang te Veen wouden, is bereid gevonden deze nieuwe vorm van kerkelijk samenleven vanuit zijn ervaring toe te lichten. Met name zal hij ingaan op de mogelijkheden en kruisen, die de weg naar samenwerking tussen de kerken markeren, een reden te meer om deze belangwekkende avond niet te missen. De chr. muziekver. Oranje zal de sa menkomst muzikaal omlijsten en de sa menzang begeleiden. De frisse geest die over de raad waait, belooft veel ten aanzien van gezamen lijke initiatieven door de aangesloten kerken en van intense studie van de wegen, die tot de eenheid van de chris tenheid in de toekomst leiden. Vandaag viert h.m. koningin Juliana haar 59e verjaardag gaan van boekwerken, die als hulpma teriaal voor de gesprekken op de kring- avonden kunnen dienen. Een voordracht door mevr. A. Veendorp- Sch’iltmaker uit Haren van het verhaal „Do. eeg liefhebberij”, uit de bundel „Op w*eg naar de hemel” van Roand Dahl, onderstreepte het feestelijk karak ter van de avond, die besloten werd met het zingen van het lied, waarmede ook de bijeenkomsten van de wereld vrou wengebedsdag beëindigd worden. De burgemeester van Bolsward heeft vrijgesteld van militaire dienst Joannes Jorna (geestelijke, voorgoed) Petrus Popma (student in de Godgeleerdheid, voor één jaar). De burgemeester; M. Oberman. Op Koninginnedag (30 april) en Hemel vaartsdag (23 mei) zal de PTT-dienst worden uitgevoerd als op zondag. De nachtposttrreinen rijden niet in de nachten van 29/30 april, 30 april/1 mei, 22/23 mei en 23/24 mei. In de vroege ochtend van 1 en 24 mei zullen extra vervoersmaatregelen worden getroffen. Ook voor de telegraaf- en telefoondienst geldt op beide genoemde dagen de zon dagsdienst. ROTTERDAM. De enorme speuraktie naar de sinds vorige week zondag vermiste Rotterdamse meisjes is (helaas zonder resultaat) zeer uitgebreid geweest. Op de foto twee brandweerlieden die op het Noordereiland via de dakgoten in alle zolderraampjes kijken. Zondag werd het stoffelijk overschot van één van de meisjes in de Maas gevonden. Het bleek te zijn verdronken. Maandagmorgen werd ook het andere meisje 2 km. verder gevonden. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Al enige tijd is de vereniging van Dorps belangen bezig om het woon- en leefkli maat in Kimswerd te stimuleren en te bevorderen. Daar vooral door de ontwik keling in de landbouwsektor die vele ge zinnen naar elders heeft doen vertrek ken het aantal inwoners sterk heeft doen verminderen, en er geen andere toe komstmogelijkheden voor de jeugd zijn dan zich te oriënteren op de nabij ge legen steden, is er een grote leegte ont staan in de belangstelling om in Kims werd te blijven wonen. Ondanks deze achteruitgang heeft dit dorp met zijn rijk verenigingsleven zijn rustig karakter en gunstige ligging recht op voortbestaan en het is daarom, van het grootste belang dat de woningbouw die in de naoorlogse jaren vrijwel heeft stilgestaan op gang te brengen en om die gezinnen aan te trekken, die hier willen wonen en reeds in de omliggende steden hun werk hebben. Woensdagavond kwam het bestuur van Dorpsbelang en nog enkele kontaktper- sonen Weer bijeen olv. de voorzitter de heer A. Roelofsen, om verder te werken aan ’n programma dat voor de toekomst gunstige perspektieven biedt. Nu in de gemeente Wonseradeel een woningstich ting voor premiewoningen in huur is gekomen, en er toezegging is gedaan voor het plaatsen van een serie wonin gen in Kimswerd is het voor het bestuur van Dorpsbelangen een goede stimulans verbindingen dit werken voor de zending geen zin meer had, vormde de kring zich onder de leiding van de vrouw van ds Boer, om tot een meer algemeen gerichte Doopsgezinde zusterkring. Het huidige bestuur van deze kring or ganiseerde op 24 april een feestelijk ge tinte herdenking van 40 jaar zuster- kringwerk in Doopsgezind Bolsward. 's Middags werd een receptie gehouden waar vertegenwoordigsters van de ker kelijke en andere vrouwengroepen uit de stad en Doopsgezinde organisaties ook op provinciaal en landelijke niveau acte de presence gaven. 's Avonds werd in de kerk een herden kingsbijeenkomst met de gemeente ge houden. De voorzitster, mevr. Laurense, opende met een wijdingswoord over Hand. 16: de vrouwengroep die onder leiding van Lydia in de Griekse stad Thyatira bijeen kwam, de „eerste zus terkring”. Daarna gaf zij een overzicht van wat er in deze 40 jaar gedaan is op en door de kring. Werken voor de zen ding heeft de aandacht gehouden, o.a. door het verzorgen van pakketten voor de gezinnen van Gurus in de Javaanse gemeenten. Daarnaast waren er akties in de oorlog voor voedsel in de honger- gebieden in eigen land, later voor vluch telingen. Interkerkelijke kontakten zijn gegroeid; de wereld vrouwen gebedsdag, de gezamenlijke vrouwenavonden in de stad. Naast het doen is het spreken ge komen in gespreksavonden over aktuele vragen. Landelijk en provinciale kontak ten binnen de Doopsgez. broederschap ontstonden, met landdagen en kaderda- gen, die werden bezocht. Nadat aan mevr, de Groot-Schuurmans, die 40 jaar lid is geweest, en tot voor kort nog een bestuurstaak had bekleed, een attentie was aangeboden, voerden nog ds. Laurense namens gemeente en kerkeraad en mej. ds Zuidema uit Joure namens de Friese federatie het woord. Beiden lieten hun gelukwens vergezeld Ondanks alle plichte maandagsluiting te handhaven; dit door de houding van de Kamer van Koophandel in Leeuwarden. Het WAC-bestuur blijft echter van mening, gezien de grote meer derheid van de middenstand voor deze maandagsluiting dat deze onverkort gehandhaaft dient te blijven op maandag. Ook gezien de eensgezinde mening van de raad van Bolsward, uitgesproken in de raadsvergadering van dinsdag 9 april, samengevat in de motie betreffende de winkelsluiting. S. J. M. V. d. Berg, p.a. Rijkstraat 6, telefoon 2302 b.g.g. Flor. Campuslaan 16, telefoon 2998 F. Swart, Jongemastraat 35, telefoon 2574 W. v. d. Oever, Appelmarkt 5, telefoon 2371 mevr. Jorna-Altenburg, Marktstraat 9, tel. 2641 C. E. H. Osinga, Jongemastraat 27, telefoon 2335 A. W. P. Frederiks, Marktplein 10, telefoon 2306 tige wiis binne mei har direkteur, dat in treflik man is, dy’t alles foar it fabryk docht. Yn party gefallen ek echt in man foar it doarp en de doarpsbilangen. Hja fjochtsje mei him foar har fabryk, mar it is in striid, dy’t allinnich mar forlern wurde kin. Dizze wanhopige striid wurdt fierd mei it eigendom fan de leden en elk jier wurdt dat yntarrep greater. Sille hja it ier genóch ynsjen? Sille de ófsetkoöperaesjes nou faeks yn sjen, dat hja om it bilang fan de leden nou einlings ris earnst meitsje moatte mei de gearwurking yn breed forban? Wurdt it net mear as hege tiid, dat hja ophalde yn mekoars farwetter to fiskjen, I allinnich mar bitocht op de groei fan har i koöperaesje en fierder sa fininich en fijannich hannelje tsjinoer de saneamde susterbidriuwen De koöperaesje fan de koöperaesjes is op mannich terrein in tryste saek, hwertroch in bulte boerejild forgriemd wurdt. Sille de fal fan de suvelprizen hurd genóch oankomme, dat hja einlings ris blyk jowe ek as ynstel- lingen en fabriken koöperatyf to tinken en to hanneljen Krekt omt wy in greate weardearring hawwe foar it wurk en it bilang fan de eigen boereynstellingen, hoopje wy, dat de boeren en binammen de boerebistjürs- leden dizze fragen ris kritysk bisjen sille en de moed opbringe ta dieden to twin- gen .It wurdt mear as hege tiid. üs hjoed to sizzen 1 4X 11 i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1