Racistische rede wekt beroering Gabe Shroar Engeland m De radicalen presenteren zich Nationale herdenkingsavond I I I t I ra Uif Vt I i I ef xl Ook Roemenië naar de liberalisatie ia I tl i A I I t t i I 11 Zilveren filmpjes R ik 107e JAARGANG No. 34 VRIJDAG 3 MEI 1969 WW F 7 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Ós hjoed to sizzen ZsL. I H ■o I Bo ■o I Ho I I I Ho ■o I Ho ■o ■o ■o I L Wh 1 Verschijnt DINSDAGS en VR1 IDAGS Bolsward Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum Hwat ha* Alle hweroni hat syn dêrom Vietnam de Humphry kandidaat Liberaliseert ook Roemenië Demonstraties Bouwvakkers Een spannend spelmoment in de volleybalwedstrijd tussen openlb. ulo en r.k. hbs (Foto Lammert K. Mol) SE Huurverhoging Waarschuw i ng 7 HS Advertentieprijs: 16 cent per tntn Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag De Radicalen hebben zich het afgelopen weekeinde in Dronten (symbool voor het nieuwe Nederland) geestdriftig opgericht. Met overweldigende meerderheid werd de politieke naaim „Radilalen” gekozen als aanduiding voor de jonge groe pering. Voorzitter Bogaers vertelde later waarom. De groepering, voortgekomen uit verontruste katholieken, die het niet meer eens konden zijn met de politieke koers van de KVP, wil geen duidelijk confessioneel karakter krijgen. Hetgeen wil zeggen, dat men zijn leden niet op basis van een gezamenlijke religie, doch op grond van gezamenlijke politieke overtuiging wil verzamelen. Hoewel natuur lijk, voor wat de Radicalen betreft, niet valt te vermijden, dat vooralsnog de groepering een katholiek karakter draagt. Voorzitter Bogaers vertelde op welke mensen hij gokt. Meisjes gevraagd, sintels te koop. Flo rence te Bolsward. De burgemeester van Bolsward, J. M. A. Mulder Uitgave: A. J. OSINGA N V Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) litieke groepering bij de kop is gevat. Het gaat om de mogelijkheid, dat een jongeman, die zijn dienstplicht moet vervullen, voor de keus kan worden ge steld tussen de krijgsmacht of de hulp in de ontwikkelingslanden. Overigens - en de Radicalen beseffen dat kennelijk ook - zal een goed sluitend selektie- systeem moeten worden ontworpen, om dat alleen goed opgeleide idealisten in aanmerking zullen mogen komen. Grote aantallen zullen niet in aanmerking kun nen komen, daar de voor diverse krijgs- maehtonderdelen noodzakelijke dienst plichtigen niet gemist kunnen worden. Over de plaats, waar Hanoi en Washing ton de eerste kontakten zullen hebben, is nog niets nieuws te melden. De fraktievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer, de heer Schmelzer, is op zijn beurt boos op de bouwvakbond van het Nederlands Katholiek Vakverbond. De bond had geklaagd, dat de katholieke kamerleden, die uit de vakbeweging af komstig zijn, bij het regeringsingrijpen tegen de bouw-cao niet tegen ’t kabinet waren opgetreden. „Ik vind deze recht streekse, persoonlijke aanval op een aantal van mijn kollega’s ver beneden de maat”, aldus de heer Schmelzer in een KVP-radio-uitzending. Het gaat om de KVP-ers Maenen, Kleisterlee, v. d. Ploeg, v. Schaik en Wijters. „Zij hebben naar eer en geweten hun oordeel over de beslissing van de regering gegeven. Het is juist voor zulke kamerleden, die nauw kontakten onderhouden met de vakbe weging, een ekstra moeilijke beslissing om zo te handelen. Ze hebben beseft, dat kamerleden geen zetbazen zijn, die men door organisaties opdrachten kan laten geven over hoe ze him stemmen moeten uitbrengen”, aldus het ant woord van de heer Schmelzer. Het is een bekend probleem, dat hij aansneed. Hoe wel hij het niet helemaal uitdiepte. Hij had eerlijkheidshalve ook moeten zeg gen, dat Kamerleden tegen hun eigen principes in beslissingen moeten steunen in het belang van een politieke meerder heidsstandpunt. Dat zoiets moeilijk kan zijn zal iedereen dan wel begrijpen. Expositie van de kunstschilders J. P. C. van Os en zijn echtgenote Lien Straver uit Schoorl die thans hun tenten te Bols ward hebben opgeslagen. Gevraagd een bekwame smidsknecht. J. Zuiderhof, Grote Dijlakker, Bolsward. Te huur: paarden voor de hooiing, in ruil tegen herfstgebruik. IJ. Noordmans te Cubaard. 25 jarig jubileum van de heer G. Meulen- belt, hoofd CVO school te Burgwerd. le week mei 1943 Abonnementsprijs f 3.50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 O O o o c o Bolswards Nieuwsblad Op zaterdagavond 4 mei a.s. herdenken wij in Nederland wederom al diegenen, die door oorlogsgeweld hun leven lieten. Dit is nu, na 23 jaar bevrijding, een traditie geworden. Maar zegt het u iets? Uit de ervaringen van de laatste jaren is gebleken, dat de zg. stille tocht hier niet meer aanspreekt. De belangstelling werd steeds minder, en om die reden is besloten deze tocht dit jaar niet meer te organiseren. Toch meen ik, dat het juist is, en goed, een ogenblik stil te staan en te overwegen, dat velen de vrijheid hebben bevochten, niet voor zichzelf, maar voor ons! Mag ik u daarom uitnodigen om zaterdag 4 mei van 6 uur tot zonsondergang de vlag halfstok te hangen en om 8 uur ieder voor zich te gedenken al diegenen, die hun leven lieten voor onze vrijheid. Oud-minister Zijlstra heeft, nu als pre sident van de Nederlandse Bank, weer eens waarschuwend de vinger geheven over de konjunkturele situatie. Hij is bezorgd over de loonontwikkeling in 1968. Nederland moet kiezen tussen toonhoogte en werkgelegenheid, veeleer dan tussen betalingsbalans en werkge legenheid, meende hij ter gelegenheid van zijn eerste jaarverslag. Hij is het eens met het huidige regeringsbeleid, dat de overheidsuitgaven probeert te beper ken. Een beleid, dat hijzelf overigens PALEIS SOESTDIJK. Links prins VV illeni-Alexander op de schoot van zijn moeder achter een van de ramen. De kleine prins kijkt een beetje bedrempeld naar de drukte in de paleistuin. Rechts de kleine prins op de arm van zijn vader, die naar een hichtmachthelikopter wuift. Het Engelse conservatieve parlementslid Enoch Powell, dat in het zg. schaduw kabinet de woordvoerder van de oppositie voor de defensiezaken was, heeft voor een grote beroering gezorgd. Even voor de behandeling in laatste instantie van de wet ter versterking van de (bepalingen tegen rassendiskriminatie liet hij zich in een rede in Birmingham zeer scherp uit over de immigratiepolitiek, die de Labourregering voerde. Powell wil een volledige stopzeting van de immigratie en financiële hulp aan gekleurden, die naar hun land van herkomst willen terug keren. Het is hem niet voldoende, dat de regering, zoals in het geval van Indiërs, die Kenia moesten verlaten, nu verder de immigratie wil beperken. Jaarlijkse keuring van trekhonden te Bolsward. Benoemd tot voorganger der Herv. evan gelisatie te Drachtster compagnie de voorganger van de Evangelisatie te Zu- rich-Pingjum, de heer P. Tietema. Ongetwijfeld staat Powell niet alleen met zijn denkbeelden en dat niet alleen aan de rechter zijde van de conservatie ve partij, maar juist ook in bepaalde groeperingen in de arbeidsklasse. Zijn ontslag uit het schaduwkabinet heeft ge ïnspireerd tot diverse betogingen te zij nen gunste. Een groep havenarbeiders in Londen en de vleesdragers van de Londense markt staken niet onder stoe len of banken, dat zij het geheel met Powells stellingen eens waren. Een paar dagen later staakten 40.000 Londense havenarbeiders uit sympathie voor het conservatieve parlementslid. Men heeft hier ongetwijfeld te maken met een ex plosie van in de kiem aanwezige rassen vooroordelen, die bij sommigen de her innering aan het Duitsland van Hitler hebben opgeroepen. De arbeiders moti veren hun aktie met de verwijzing naar eventueel onder de markt werken door immigranten, maar dat is de kern van de zaak niet. Die moet men zoeken in de primitieve afkeer van wat anders is of anders lijkt. Welke gevolgen het optreden van een man als Powell kan hebben, is niet te voorspellen. Heath, de leider van de con servatieven, meent, dat het duidelijk is, dat achter de arbeiders agitatoren ston den die er op uit waren rassenspannin gen te veroorzaken. Men denkt hier dan aan rechtse exstremisten, zoals inder tijd Mosley, de navolger van Hitler en leider van de zwarthemden. Het is ook niet helemaal uitgestoten, dat Powell, een man van sterke overtuigingen en grote ambitie, door een in de Engelse politiek ongebruikelijk beroep op wat hij als de openbare mening voelt, de lei ding van de conservatieve partij aan de zwakke Heath tracht te ontnemen. In elk geval is Powell erin geslaagd ’t ras senprobleem in Engeland nu een politie ke dimensie te geven. dan zij tot nu toe ergens behaald heeft. De grote verliezer is weer de SPD, die van 37.3 op 29.1 pet. is gevallen. Van dat verlies heeft zij ook iets afgestaan aan een linkse groepering, die niet ver der dan 2.3 pet. is gekomen. Het verlies van de socialistische SPD kan men gro tendeels verklaren uit het feit, dat ook Duitse arbeiders zich in hun verlangen de handhaving van orde en rust gaan richten tot deze groep, die van het gezag een afgod maakt. De omvang van de winst van de NPD ziet men als ge volg van de onrust onder de studenten, die arbeiders en burgermannen als een bedreiging van orde en gezag voelen. De Christelijk Democratische Unie is, ondanks een achteruitgang van 2 pet., met 44 pet. de grootste partij gebleven. De liberalen zijn door een winst van 1.3 pet. tot 14.4 pet. gestegen. Nette meisjes gevraagd voor de verpak king van theetabletten. Hoog loon. Van der Plaats, Bolsward. Ceaucescu. Het is mogelijk, dat het een zuiver persoonlijke kwestie is, maar men kan toch niet uitsluiten, dat Ceau cescu zijn positie nu zo gekonsolideerd heeft, dat hg de stalinisten kan vervan gen, waardoor een zekere liberalisatie mogelijk wordt. als interim-premier (in 1966-67) heeft voorbereid. De loonkosten zijn de laat ste jaren steeds forser gestegen dan de stijging van de produktiviteit. Dat is een onaanvaardbare situatie. „De patient heeft weliswaar geen hoge koorts, maar wel een chronische verhoging”, aldus dr. Zijlstra. Twee maatregelen moeten het beleid blijven beheersen, is zijn advies: terugdringing van de stijging van de loonkosten tot een peil van de produkti- viteitsstijging en blijvende sanering van de overheidsuitgaven. Terwijl Tsjechoslowakije door voorna melijk interne politieke en ekonomische oorzaken de weg naar de liberalisatie van het kommunistislhe bewind is inge slagen, waarbij de band met de Sowjet- unie nauwelijks in ’t geding is gebracht (hoe achterdochtig Moskou ook is), is Roemenië nu al enkele jaren een uiterst nationalistische, van Rusland afwijken de koers aan het volgen, zonder dat dit tot een interne liberalisatie voerde. De strafheid van het bewind werd volledig gehandhaafd. Maar daarin begint nu wat verandering te komen, nu een belang rijke politikus uit de stalinistische tijd opzij is geschoven. Draghici is uit alle partijfunkties gezet en ontslagen als vice-premier. Hij was voornamelijk ver antwoordelijk voor de staatsveiligheids dienst. Het ontslag is het gevolg van het misbruiken van zijn funktie gedurende vijftien jaren. Hij gold bovendien als de voornaamste tegenstander van de drie jaren geleden tot partijleider gekozen Rechtse winst In het West-Duitse Baden-Württemberg heeft de neo-nazistische NPD (National Democratische Partei Deutschlands) sukses geboekt door 9.8 pct. van het aan tal stemmen te veroveren. Dit is meer ken van de afgevaardigden geroepen. Minister Schut liet het zijn ambtenaren nog eens narekenen. Hij bleef daarna bij zijn stelling, dat de huren van nieuwe woningwetwoningen voor jonge arbei ders betaalbaar zijn. Wat hij kennelijk niet wist, is, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek bij de berekening van het gemiddelde loon forse bedragen mee rekende voor zwarte lonen, overwerkgeld tariefbeloningen en ploegendienst. De heer Kraayvanger riep boos: „Hoe is het mogelijk ,dat een minister ,een raadsman van de kroon, zulke cijfers geeft? Hij moet toch kunnen begrijpen dat dergelijke getallen nooit juist kun nen zijn.” Powell schilderde het gevaar van een gekleurde immigrantengerpeenschap in Engeland, die met de wet tegen de dis- kriminatie in de hand de andere Engel- sen zou overheersen, daar elke weige ring van promotie e.d. als rassendiskri- minatie zou worden uitgelegd. En dat terwijl het aantal gekleurden in Enge land maar twee procent van de bevolking uitmaakt, en de regering de onbeperkte immigratie uit gebieden, waar de bur gers de Engelse nationaliteit bezitten, al beperkt. Powell had zijn kollega’s in het schaduw kabinet niet zoals gebruikelijk is, van de inhoud van zijn rede op de hoogte ge steld, en Heath, de leider van de con servatieven, heeft dan ook niet geaar zeld Powell uit het schaduwkabinet te zetten. Enkele dagen daarna nam Quen tin Hogg, en een ander vooraanstaand lid van de conservatieve leiding, volledig afst l van de denkbeelden van Powell, die varen ingegeven door een sterk ra cistische overtuiging. Zoals verwacht heeft nu ook de vice- president Humphry zich in de strijd om het presidentschap geworpen. Hij is te laat om deel te nemen aan de voorver- kiezingen voor de demokratische kandi datuur, waarin de senatoren McCarthy en Kennedy elkaar bestrijden. Belang rijk is echter, dat hij kan rekenen op een sterke aanhang in het partij-appa- raat, dat bij de aanwijzing van de presi dentskandidaat een zeer grote invloed heeft. Humphry is zijn politieke loopbaan zeer liberaal gezind begonnen, maar de laatste jaren heeft hij weinig anders ge daan dan de door Johnson vastgele_ politiek verdedigen. Waarnemers zijn evenwel van oordeel, dat hij een sterker persoonlijkheid is dan men op grond van z(jn carrière zou verwachten. Op de eerste plaats de aanhangers van de confessionele partijen (KVP, ARP en OHU), die hun eigen partij niet pro gressief genoeg vinden eri toch een uit werking willen hebben van hun christe lijke uitgangspunten. Waarmee toch ’n stukje confessioneel beleid om de hoek kwam kijken. Overigens moet het ge zegd: de sfeer in de eerste grote verga dering van de Radicalen was verfrissend Hetgeen men van een nieuwe partij al tijd mag, maar zelden durft te verwach ten. De voormannen -Bogaers en Aarden - hadden zich (in vest) opgesteld in het midden van de achthonderd (voor het merendeel in hemdsmouwen) aanwezigen De diskussieg waren vaak verrukkelijk emotioneel, zonder dat zulks de zake lijkheid in het gedrang bracht. Als be langrijkste punt uit het nieuwe partij programma kwam de „fakultatieve dienstplicht” naar voren. Een zaak, waarover in Nederland al veel is ge praat, maar die nog niet door een po- De Eerste Kamer is akkoord gegaan met de vier procent huurverhoging per 1 mei. Daarop had kennelijk iedereen al gerekend, want vele huiseigenaren heb ben al brieven rond gestuurd, waarin zij een verhoging aankondigen. Hetgeen de socialistische senator Broeksz enkele kregelige opmerkingen ontlokte. De huurverhoging kwam er door met de steun der regeringspartijen (de Partij van de Arbeid zal buiten het parlement nog een speciale aktie ondernemen om zoveel mogelijk mensen de mogelijkheid aan te wijzen om onder een verhoging uit te komen), maar ook bij diezelfdp regeringspartijen kreeg minister Schut (volkshuisvesting) het bijzonder moei lijk. Het is vooral deze bewindsman, die in het parlement flater na flater slaat. Zijn tegenstanders roepen dan maar al te graag uit, dat dit een gevolg is van onkunde. Politieke vrienden zijn geneigd het te wijten aan grote nervositeit. Het geen politieke spotters aanleiding gaf op te merken, dat minister Schut in het parlement onmisbaar is, want wie zou anders voor zulke voortreffelijke ver sprekingen kunnen zorgen? Minister Schut kreeg fors verzet in de senaat door zijn opmerking, dat de tegenwoordige huren betaalbaar zijn doordat „de gemid delde arbeider een weekloon heeft van 190 gulden”. Reaktie van KVP-woord- voerder in de Eerste Kamer, ir. Kraay vanger: „Treurig”. „U moet de cao’s maar eens nalezen”, werd vanuit de ban- en Wymbritseradeel. PALEIS SOESTDIJK. Bioemendefilé: de koningin, prinses Christina, prins Willem-Alexander, prins Claus, de prins, Pieter van Vollenhoven en prinses Irene A A A A A s ••V - s

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1