Vietnamese onderhandelingen Gahe Shroar Parijs m Over enige tijd heeft de kiezer houvast meer geen 1 8 i VRIJDAG 10 MEI 1968 107e JAARGANG No. 36 De Elfsteden fietstocht Friese I s?i|g*y Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Uitvaartverzorging had goed jaar Moederdag- Soedanpakket STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Boisward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeeï. Auto bij Zurich na klapband over de kop Zaterdagavond half negen kreeg ’n Opel, waarmee de 56-jarige heer A. Verweij uit Den Helder op weg was van Hitzum, op de rijksweg bij Zurich een klapband. De auto sloeg over de kop en werd to taal vernield. De bestuurder, zijn zoon en een dochter bleven ongedeerd, doch z’n 51-jarige echtgenote, mevr. H. Verweij- Van Wieren liep een vrij zware hersen schudding op en moest, nadat dokter Jonker uit Witmarsum eerste hulp had verleend, in het St. Jozef ziekenhuis in Harlingen worden opgenomen. o Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Hwat hal ós hjoed to sizzen Gevechten Belgische formatie Rockefeller Langdurig Rust Overwerkt Advertentieprijs- 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Boisward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Met de Belgische kabinetsformatie wil het niet vlotten. De socialistische forma teur Collard heeft de chr. volkspartij op vrij ultimatieve wijze gevraagd of zij met de socialisten in zee wilde gaan of niet. Op de uiteraard geheim gehouden voorstellen van Collard antwoordt de CVP slechts met vragen, menen de so cialisten. De CVP wil vooral, dat Col lard zich duidelijker uitspreekt over de zg. institutionele problemen, dwz. over de staatsvorm, waarin de problemen van de taalkwestie geregeld kunnen worden. Bovendien wil de CVP, dat bij een op- losslng hiervan ook de liberalen betrok ken worden, teneinde te voorkomen, dat zij politieke munt zullen slaan uit on tevredenheid over een kompromls. Maar Collard wil dat overleg niet, voordat een katholiek-socialistische regering is ge vormd, die ook een oplossing moet bie den voor andere problemen dan de taal kwestie. Vermoedelijk zal de formateur zijn opdracht teruggeven. verklaring van de fraktie was de heer Mellema de laatste tijd zeer gespannen en stond hij onder medische behande ling. Hetgeen, als men de uitspraken hierboven van dr. Hoogerwerf ziet, hele maal niet zo verwonderlijk is. Wat voor een gewoon kamerlid opgaat, geldt dub bel voor een fractievoorzitter, die ook nog allerlei partijzaken moet afhandelen. Overigens heeft de heer Mellema al steun gekregen van de CHU-jongeren, die hebben verklaard hem niet te willen missen. Foar de mankellke giet de sinne nioarns al under Abonnementsprijs t 3.50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Ondertussen gaan de gevechten in Viet nam door. Enkele weken al zijn de Ame rikanen bezig met offensieven, die de toevoerlijnen van de vijand moeten af snijden. En de Vietcong van haar kant heeft een kleine herhaling gegeven van het offensief van begin februari, het zg. Tet-offensief, zo genoemd naar het Viet namese nieuwjaar. In een groot aantal steden zijn aanvallen en overvallen ge pleegd. Men behoeft niet bang te zijn, dat deze aktiviteiten de onderhandelin gen uiteen zullen drijven, zij zijn voor namelijk bedoeld om door een verbete ring van de militaire positie de onder handelingspositie te verbeteren. Vermoedelijk al vandaag zullen beide delegaties in de Franse hoofdstad bijeen komen. Het eerste punt op de agenda, als wij tenminste kunnen afgaan op de mededelingen en wensen van de Noord- Vietnamezen, is de vaststelling van de volledige stopzetting van de bombarde menten op Noord-Vietnam. Maar uit de mededeling van Hanoi kwam naar vo ren, dat het bereid is ook te spreken over „andere kwesties, die van belang zijn voor beide partijen”. Dat kan dus al het kernpunt van alle onderhandelingen zijn, de politieke rege ling van de Vietnamese kwestie. Prin cipieel staan beide partijen nog ver van elkaar. Washington gaat er nog van uit, dat het doel van de oorlog en der halve het doel van de vrede is; de be volking van Zuid-Vietnam in volledige vrijheid, beschermd dus tegen agressie uit het noorden, over eigen lot te laten beslissen. Men is ’t er in Washington nu wel over eens, dat de politieke stroming, die kommunistische Vietcong steunt, niet kan worden buiten gesloten, maai’ een plaats moet vinden in een coalitie regering. De regering in Saigon voelt daarvoor heel weinig, maar het lijkt haast onvermijdelijk. De fraktieleider van de Chr. Hist. Unie in de Tweede Kamer, de heer J. Mellema zal enige tijd rust houden. Hij heeft on langs een nachtelijke aanrijding gehad in Rotterdam, waarbij bleek dat hij on der invloed verkeerde. In het dagelijkse persrapport sprak de Rotterdamse politie aanvankelijk over een 44-jarige land bouwer M. uit Groningen. Later onthulde een inspekteur de indentiteit van de politikus. Vorige week heeft de CHU- fraktie over de zaak gepraat. Men vreest dat de CHU-achterban de zaak niet zo gemakkelijk zal opnemen. Volgens een werkzaamheden van de Kamer moeten worden beperkt. Dit was de hoofdstel ling van de politicoloog dr. A. Hooger werf (niet te verwarren met Hoogendijk, de politieke kommentator van het t.v.- scherm) bij zijn openbare les ter ge legenheid van de aanvaarding van zijn lektoraat aan de vrije universiteit in Amsterdam. Onder de titel „De geachte afgevaardigden” hield de nieuwe lektor een leerzaam betoog over het vele werk dat de Nederlandse parlementariërs op dit moment moeten verrichten. Daarover bestaan nogal wat misverstanden. De werkzaamheden zijn zelfs zo toegenomen dat „het parlementslid, dat zijn mede wetgevende rol serieus wil spelen, een voudig niet voldoende tijd heeft om een intensieve kommunikatie met de verte genwoordigden te onderhouden”, aldus dr. Hoogerwerf. Hij wilde de bezigheden van het parlement wat verminderen door allerlei detailkwesties over te hevelen naar het steeds veelvuldiger voorkomend overleg tussen regering en belangen groepen, zoals vakbonden en standsor- ganisaties. Volgens de politicoloog heeft een on derzoek aangetoond, dat kiezers het schrijven van een brief aan een kamerlid minder effektief vinden vooi’ het oplos sen van een vraagstuk dan het lid maatschap van een bond of vereniging, het steunen van een aktiekomité of het schrijven van ingezonden stukken. Dit is vooral het gevolg van de overbelas ting, die de forse wetgevende arbeid een kamerlid bezorgt, en die hem verhindert om genoeg kontakt met de kiezers te onderhouden. Dr. Hoogerwerf stelt ook voor de nevenfunkties van de afgevaar digden te beperken. Niet alleen blijft er dan meer tijd over voor kontakt met de kiezers, een en ander roept ook minder het risico op van „lastgevingen”, waarbij een afgevaardigde probeert instrukties van kiezers of organisaties op te volgen, terwijl hij volgens de grondwet zonder lastgeving of ruggespraak zijn stem dient uit te brengen. WORMER. Deze „hakkepofis toch wel het nieuwste op watersportgebied. Het vreemdsoortige vaartuig is een maaksel van de heer L. B. Eiling, die er veel bekijks: mee heeft. De aandrijving geschiedt door een bromfietsmotor. Het achterwiel laat de schroef draaien. Het roer wordt met het stuur Irediend. Die oude, vertrouwde zekerheid over ten minste één tegenstelling, die niet door de tand van de tijd wordt weggeknaagd, begint helaas af te brokkelen. En het is de VVD, die daaraan het meest mee werkt. De heer Toxopeus, fraktievoor- zitter van de VVD in de Tweede Kamer, heeft zowaar gezegd, dat het helemaal niet onmogelijk is, dat de liberalen nog eens samen met de socialisten regeren. Dat had hij natuurlijk nooit moeten doen, want waar blijft nu de oude zeker heid, dat je als socialistenvreter tenmin ste de WD kunt kiezen Gelukkig heeft vooralsnog de PvdA de behoefte aan echt ouderwetse duidelijkheid aangevoeld De socialistische fraktievoorzitter Den Weer een nieuwe kandidaat vóór de pre- sidentschapsverkiezingen heeft zich ge meld. Aan Republikeinse kant heeft Rockefeller, de gouverneur van de staat De elfstedentoertocht op pinkstermaan dag staat weer voor de deur en gezien de aanmeldingen tot op heden, belooft de deelname dit jaar een rekord te wor den. Terwijl we dit schrijven zijn reeds 450 inschrijvingen bij het sekretariaat binnen gekomen, zodat vrij zeker een 600 toertochters pinkstermaandag aan de start zullen verschijnen. Vooral bij de schaatsenrijders blijkt de elfstedentocht dit jaar in trek te zijn, diverse grote groepen leden van hard- rijdersverenigingen uit alle delen van het land schreven reeds in, wx>. bekende rijders en rijdsters, waarop we nader terugkomen. Als bijzonderheid vernemen we dat niet minder dan drie toertochters dit jaar de tocht voor de 20e maal zullen trach ten te volbrengen, wat zeker een uitzon derlijke prestatie genoemd kan worden. Al met al belooft deze 22e na-oorlogse tocht iets bijzonders te worden en zowel zondag als maandag zal een en ander in Boisward een gezellige drukte met zich meebrengen. Amerika wil alleen verhinderen, dat de coalitieregering weinig anders is dan de overgang naar een kommunistisch be wind. Daartoe is het al geruime tyd bezig met bijzonder veel klem de positie van de regering van Saigon te verster ken. Saigon gaat meer troepen oproepen en het is niet uitgesloten, dat men een beroep gaat doen op een paar politieke figuren, die door de huidige machtheb bers de woestijn in zijn gestuurd. Dat Noord-Vietnam en de Vietcong met een dergelijke regeling, die hun de buit van een verenigd kommunistisch Viet nam zou doen ontsnappen, genoegen zul len nemen, lijkt uitgesloten. Zij zullen desnoods een coalitieregering aanvaar den, wanneer dat een voor korte tijd uitgestelde overgang naar hun einddoel betekent. Het ligt voor de hand, dat de onderhan delingen over deze zo uiteenlopende standpunten veel tijd zullen vergen, te meer doordat velen, vooral in Amerika, beseffen, dat er meer aan de orde is dan alleen de toekomstige regeling in Vietnam. Velen vrezen nl., dat een over winning van de kommunisten in Vietnam gepaard met een aftocht van de Ameri kanen uit dat gebied, het begin zal zijn van moeilijkheden in andere zuidoost- aziatische landen, zoals Cambodja, Thai land en wellicht Maleisië. Men ziet op de achtergrond van deze ontwikkeling de machtige schaduw van kommunis tisch China en voorziet dan een uitstro- ming over grote delen van Azië. Het is misschien wat te pessimistisch gedacht, maar deze overwegingen kunnen bij het komende beraad niet worden uitgesloten. BUENOS AIRES. Een beeld van de vertwijfelende strijd die de brandweer voerde tegen de vuurzee, die drie tankers op de Rio de la Plata in lichterlaaie zette. Op de foto zijn nog juist de contouren te zien van de tanker, die het eerst in brand vloog, de Islas Orcadas. Volgens de eerste berichten zijn er vijf doden; anderen worden vermist. De kamerleden zijn overbelast. Er is maar één oplossing: het aantal kamer leden moet worden uitgebreid en de New York, nu de sprong gewaagd om oud-vice-president Nixon de nomanatie van de partij af te snoepen. Rockefeller behoort tot de liberale vleugel van de Republikeinse partij en men verwacht algemeen, dat hij meer dan Nixon aan trekkelijk zal zijn voor de kiezers, die tussen beide partijen zweven. Als re geerder heeft Rockefeller in de staat New York blijk gegeven van grote be kwaamheid en doortastendheid. Dat hij populariteit geniet, hebben de voorver- kiezingen in Massachusetts bewezen. Op het Republikeinse biljet kwam alleen de naam voor van gouverneur Volpe, die 29.100 stemmen behaalde. De naam van Rockefeller werd evenwel op 1400 stem biljetten meer bijgeschreven. Tegenover de 30.500 stemmen voor Rockefeller stonden maar 25.700 voor Nixon. De voorverkiezing is ook hier een sukses geworden voor de Demokratische kandi- daatskandidaat, senator McCarthy, die bijna tweemaal zoveel stemmen verwierf als Robert Kennedy, die uit Massachu setts afkomstig is. Opmerkelijk is, dat er vele Republikeinen op McCarthy stem men. In deze staat ongeveer 9000. Maar toch is de berekening, dat vice-president Humphrey, wiens kandidatuur wij vo^^e week meldden, de meeste kansen heeft. Crematorium by Swichtum gewenst In zijn openingsrede van de ledenraads vergadering van de Friese Uitvaart verzorging dinsdagavond 7 mei in het Oranjehotel te Leeuwarden vroeg de voorzitter, drs P. S. Hidma ,zich af, wel ke de plaats is in onze samenleving: van coöperaties in het algemeen en dddrin de plaats van de FUV. Ofschoon in het algemeen de plaats der coöperaties van vrij bescheiden aard is, mag toch van de Friese Uitvaart-Verzorging gezegd wor den dat haar plaats overal in onze Friese samenleving van grote betekenis is. Van voortdurend toenemende betekenis, om dat zich in deze vereniging duidelijk het nut manifesteert van de modem nood zakelijke groei naar groter eenheid. Denk daarbij bijv, aan de grote moeilijk heid in veel dorpen om nog dragers te krijgen en aan de moeilijke overname van leden verhuizend uit het ene dorp naar het andere of naar heel andere stre ken. En ook aan het toenemen van cre matie. De FUV verzorgde in 1967 van totaal 581 uitvaarten reeds 216 crema ties, dat is ruim 37 pet! In 1966 was dat nog 28 pet. Het dichtstbijzijnde cre matorium te Groningen kan binnen af zienbare tijd de toenemende stroom ook niet meer verwerken. Het wordt de hoogste tijd dat er in Friesland een nieuw crematorium verrijst. In dit ver band pleitte drs Hidma voor een snelle realisering van de plannen met betrek king tot de bouw van een crematorium te Swichtum. Het jaarverslag der vereniging werd weer bijzonder duidelijk gènoemd. Er bleek uit. dat eind 1967 een zielental van ongeveer 40.000 was aangesloten bij de FUV, waarvan ongeveer 36.000 in Fries land; dat is ruim 7 pet van het provin ciale inwonertal. In 1967 werden 1708 nieuwe leden ingeschreven hetgeen on geveer overeenkomt met 4000 zielen; een groei dus van ruim 10 pet. Voor vaders, dochters en zonen, die op de tweede zondag in mei - moederdag - uitgekeken zijn op de moederdagtaarten de parfum en het badzout, brengt deze tip licht in de duisternis en maakt van alle moeders aktieve doe-het-zelvers. Vele vaders kunnen nu voor moederdag een borduur-het-zelfpakket kopen, waar mee handwerkgrage moeders of dubbel- moeders (oma’s) hun vrije uurtjes kun nen vullen. Er wordt geborduurd met Soedanwol, waarmee een oosters, doch ook een modern effekt, bereikt kan wor den. Deze wol nl. heeft de Soedanese vrouwen al decennia lang gediend voor het vervaardigen van tapijten en daar mee haar kwaliteit bewezen. De huidige vrouw brengt niet zo snel meer de moed op om een tapijt te maken en beperkt zich liever tot het borduren van kussens en lopers. Dit moederdagpakketje maakt het de moeders gemakkelijk, zodat zij niet we kenlang op resultaat behoeven te wach ten. Behalve de Soedanwol in allerlei kleuren bevat het pakket ook een stra mien op maat, waarop het patroon al in kleur is voorgeschilderd. Met de erbij geleverde naald kan men aan de slag voor een kussenovertrek of een wollige loper. Niet minder dan 25 patronen heeft Ne- veda klaar liggen, variërend van kleu rige bloemmotieven, soms omzoomd door een fantasierand, tot de wat gestileerde kruisvormen en vierkanten. Sommige motieven doen zelfs een beetje denken aan mozaïeken inlegwerk van een oos terse moskee. De roos is bij dit borduur werk misschien wel de meest geliefde en geschiktste bloem, al of niet gekom- bineerd met andere kleine bloemen in kontrasterende kleur of omzoomd door fijn getekende lijnen, die dan tegelijk de randversiering voor het kussen zijn. Een roosmotief hoeft natuurlijk niet: er zijn ook andere bloemen, waaronder een prachtige bloesemtak in oranje en blauw Enfin, wie de handleiding bekijkt, waar op het hoe en wat in niet minder dan 13 talen staat aangegeven - ook in het Arabisch en Grieks - kan zijn keus ge makkelijk bepalen. Uyl is danig van leer getrokken tegen zijn liberale kollega. Ondubbelzinnig vertelde hij, dat de socialisten er niet aan denken om met de liberalen in zee te gaan. Nee, de socialisten blijven wer ken voor een progressieve koncentratie, waar de VVD héél ver buiten moet blij ven. De heer Toxopeus vergroot de on duidelijkheid, klaagde de heer Den Uyl. „Zijn verklaring is typisch uit de oude school, waarin politieke leiders ervoor zorgen zoveel mogelijk alle kanten uit te kunnen in plaats van de kiezers een keuze te laten doen”. De uitspraak van de heer Toxopeus stond niet alleen. Zijn kollega uit de Eerste Kamer, de heer van Riel - door zijn ouderwets konservatieve opvattin gen een beetje het „enfant terrible” van de Nederlandse politiek - vertelde zelfs, dat de WD „een linkse politiek” moet gaan voeren. Het uitspreken van die woorden moet voor de heer v. Riel een geweldige overwinning hebben betekent. Want er is in Nederland niet één man te vinden, die alleen al bij de gedachte aan „links” meer rugrillingen voelt dan de heer v. Riel. Wanneer een zo erkend (en bekwaam) konservatief als de heer v. Riel uitroept, dat de VVD linksom moet, dan moet daar toch wel iets heel belangrijks achter schuilgaan. Wat dat gene is, kan men nu alleen nog maar bevroeden. Enkele theorieën zijn al ge lanceerd. Zo meent men, dat VVD en PvdA zich jaren lang zo scherp tegen over elkaar hebben opgesteld om de christelijke partijen tot een keuze te dwingen. Die dwang kan nu in de ogen ran de liberalen minder zijn geworden door de oprichting van de politieke partij Radikalen, die sterk genoeg moet wor den geacht om de christenen tot een po litieke keuze te dwingen. Amerika en Noord-Vietnam zijn het na een maand eens geworden over dé plaats waar zij hun eerste officiële overleg zullen houden. Het is Parijs geworden, dat tot het ogenblik van aanvaarding door geen van belde partijen was genoemd. Tot dat ogenblik was elk voorstel van de ene partij prompt door de andere afge wezen. De Amerikanen konden geen vrede hebben met Warschau en de CanVbod- jaanse hoofdstad Pnom Penh, de Noord-Vietnaniezen niet met de wel vijftien door Washington voorgestelde steden. Het is dus Parijs geworden en het feit, dat men het eens is geworden, wijst er in Amerikaanse ogen op, dat Hanoi geen tijd meer wil verliezen met zijn pogingen «ie Amerikanen een stad op te dringen, die zij niet willen; dat het afstand heeft gedaan van een propagandistisch suksesje. Als het zo doorgaat dan heeft de Nederlandse kiezer over enige tjjd geen enkel houvast meer. Ondanks al het gekrakeel in de diverse politieke partijen was er tenminste nog een aantal stevige burchten, waarop je je niet kon verkijken. Zy hebben steeds hun uiterlyk behouden en rotsvast alle aanvallen weerstaan. Dat geldt met name voor de WD en de Partij van de Arbeid, twee groeperingen, die niets liever leken te doen dan elkaar te vuur en te zwaard verdelgen. Het enige punt, waarop zij elkaar hebben gevonden, was een gemeenschappelijke aanval op het bestaan van konfessionele partijen. Voor de rest boden zij een keurige keuze. Wie tegen de PvdA was, koos maar al te gemakkelijk WD en wie de VVD wilde bestrijden beriep zich op de PvdA. Deze tegenpolen in de vaderlandse politiek hebben ook altijd op de konfessionele partijen ingewerkt Het was daar altijd een keuze tussen samenwerken met liberalen of samengaan met socialisten. - Bolswards Nieuwsblad ^^mmR***** ’>4 -X k

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1