melker bij dezelfde boer Workumer zuivelfabriek geheel gemoderniseerd Gahe SRpoar Kantate te Bolsward D. Breeuwsma te Parrega 40 jaar F 'üiiiiiiniii HiiiiiiiiiiiniKiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiN de Marlinyloer ui IIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM M| STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND I w- I w» 107e JAARGANG DINSDAG 14 MEI 1968 No. 37 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Wymbritseradeel. Hwat haf l Foto Lammert K. Mol. Tj. de J. 4 Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Hwer’t men oer lüdropt en fan beart Fait goed bisjoen wol tsjin, En hwat men amper neamen heart, Blykt wolris lang net mln. Zondag 12 mei woonde een volledig be zette Martini de kantatedienst bij, die eigenlijk nog geheel was afgestemd op de vreugde van Pasen. Nu is het bij kantatediensten, die een doelstelling heb ben, een moeilijk punt of men naar aan leiding daarvan mag komen aandragen met openbare kritiek. Het woord kritiek Abonnementsprijs f 3.50 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OS1NGA N V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad geweest, waarbij de bezoekers allen met grote verwondering de werking van het bedrijf hebben gade geslagen. Woensdag j.l. zijn er weer een aantal deelnemers geweest, die gaarne aan de uitnodiging van het bestuur hebben voldaan om de vooruitgang van de fa briek met eigen ogen te aanschouwen, w.o. de pers. Bij’deze excursie merkten we o.m. op de burgemeester, wethouder en secretaris van de gemeente Workum. Voorts af gevaardigden van zuivelorganisaties en landbouwcoöperaties, aannemers en le veranciers. Allen kwamen zonder meer onder de indruk van de kolossale uit breiding van de fabriek en de moderne inrichting daarvan. Deze excursie begon met een hartelijke ontvangst in de grote cantine van de fabriek met een woord van welkom door de voorzitter, de heer J. S. van der Wal. Er werd koffie en koek geser veerd. Hierna volgde in groepsverband de be zichtiging onder leiding van directeuren en bedrijfsleiders. Na afloop hiervan werd een bijeenkomst gehouden in de Klameare, waar de voor zitter Van der Wal het een en ander vertelde van de groei van „De Goede Verwachting”. Men ging met de tijd mee. Tussen 1900 en 1961 steeg de melkaanvoer van 2 miljoen tot ruim 32 miljoen kg. Daar mee werd men onder hoogspanning ge zet om de enorme melkstroom op te van gen. Er kwam een tweede melkontvangst bij en ook een poedertoren. Dat er zoveel meer melk werd aange voerd vond zijn oorzaak in het feit, dat achtereenvolgens bij „De Goede Ver wachting” zich kwamen aansluiten de Van links naar rechts: burgemeester A. Oosterhoff, die namens hm de koningin Juliana de eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau in brons uitreikte aan de heer Breeuwsma (nr. 2) die veertig jaar melker was bij de fam. Gosliga, waarvan senior (nr. 4) en junior (nr. 3) naast de jubilaris staan. Ds. W. M. v. Schuylenburg met echtge note en kinderen, die Tjerkwerd gaat verlaten. Voor het verslag van de af- scheidsdienst zie men elders in dit blad. Foto Steggerda. De directeur M. Beetstra die hierna het woord verkreeg, vertelde o.a. dat in de afgelopen tien jaar tien miljoen gulden is geïnvesteerd. Het grootste gedeelte hiervan had betrekking op de laatste vijf jaar. Er is nu reeds 70 van afge schreven. Ook wat dit betreft mag na drukkelijk gesteld worden, dat dit boe- rengeld niet is „weggegooid”. Tenslotte heeft de heer Beetstra ook nog eens met nadruk gezegd hoe belang rijk het voor de bewoners van de Be- gine en voor het verkeer zou zijn, de snelle doortrekking van de nieuwe weg waarvoor reeds plannen gemaakt zijn. Vervolgens hebben nog het woord ge voerd Burgemeester Mr. B. van Haer- sma Buma, namens het gemeentebestuur, de heer H. Wiarda namens de Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken in Fries land. De heer Visser architect bij de bond en de aannemer Beuker te Workum, die bestuursleden en de beide directeuren een vulpen in étui aanbood. Na deze bijeenkomst werd nog een ge zellige en verkwikkende koffietafel aan geboden, waarbij ook nog enkele perso nen een woord hebben gesproken, be stuur en directie dankend voor de vrien- delijke uitnodiging en bezichtiging van het bewonderenswaardig mooie en hyper moderne bedrijf. Bonn. Onze landgenoot dr. Sicco Mansholt is begiftigd met de Robert Schumann-prijs 1968. De prjjs werd hem donderdag overhandigd door de rektor van de Friedricli-Wilhelm-Universiteit in Bonn, prof. dr. Wilhelm Schneemelcher (foto). bewerking van Zachou. Het vreugdevolle beeld van Gottfried Walther Cr. verstijf de tot een troebele dicht geslibde klank- massa, waarin helaas geen noot tot zijn recht kwam. Juist een registratie van al leen prestant 8', 4' en 21 met eventueel nog een scherp had hier wonderen kun nen doen. Na het gezamenlijk zingen van „Alleen God”, gez. 91, begon het aandeel der Martini Cantory. Het hoofdwerk, de kantate „Heut triumphieret Gottes Sohn”, waaraan uitvoerenden olv. cantor -organist de heer A. Houtman, waar schijnlijk zo veel tijd besteed hebben, dat de traditionele derde zondag van de maand in het gedrang is gekomen, ge werd in de Bolswarder Martini een fees telijke triomf; de twee trorppetten doen het wel bijzonder fraai en de twee trom pettisten hadden ook een zeer dankbare taak. Opmerkelijk hoe Buxtehude ook in deze kantate met eenvoudige midde- le ntoch de hoogste expressie weet te krijgen, maar daarvoor is hij Buxtehude! De leden der Cantory, die in een solo partij overigens soli (m.v. van solo) zongen, kwamen pas in onderdeel 12, „Steur’ auch”, tot &e heldere samen klank, waartoe een koor moet komen. In het cilatante werk werd de instru mentale groep dit keer nog versterkt door leerlingen van het muzieklyleum te Arnhem. Overigens verdient deze mag- nefieke kantate, waarvoor de nodige aandacht is besteed, ten volle een tweede uitvoering. Afsluiting van de kantate van zondag vormde het lied „Ik zeg het allen, dat Hij leeft”, gezongen door koor en aan wezigen. kreeg de melker die naam en zo komt het dat heel de familie v. Gosliga hem nu Breeuwsie noemt. Breeuwsma kon prima met de koeien overweg. Dat kwam vanwege zijn rus tige natuur en daardoor werd er zelden een koe door hem geschopt. Vroeger had Breeuwsma zelf ook nog een „lyts boerespultsje”, zodat hij elke dag vier maal moest melken .Een jaar of vijf geleden werd hij gesaneerd, maar hij is nog niet vaQ plan het melken bij v. Gosliga eraan te geven, want Breeuw sma zegt: Melken is mijn lust en mijn leven. De verstandhouding tussen boer en melker is altijd zeer goed geweest. Van Gosliga sr„ die op zijn 38e zelf al boer was, haa vroeger 7-8 man personeel en er is bij hem nog nooit iemand wegge stuurd omdat er verschil van mening was. Van Gosliga sr. is nog elke dag op üs hjoed to sizzen OZ iT suvelproduksje in bliuwende saek is. En dat hjir neat oan foroaret troch hok- foar aksje ek. Sat’ it my taliket binne der foar de Fryske greidboeren twa wichtige üt- gongspunten foar de kommende tiid. Oan de iene kant sille hja alle stipe jaen moatte via har organisaesjes en partijen om sa gau mooglik to kom men ta in E.E.G.suvelbilied, mei alle garansjes foar in earlike ütfiering yn alle seis lannen. Dat sil swier sitte, mar der moat alles oan dien wurde, dat it klear komt. Gjin inkeld lan hat safolle bilang by dat slagjen as wy, hwant allinnich üs lan is in greate eksporteur fan suvelprodukten. Soe dat mislearje, dan komt sa wis, as twa en twa fjou- wer is, op nij it spük fan de ynfier- rjuchten en eksportpremy’s by de oare partners op ’e lappen en wurde wy dêr- fan op it foarste plak de dupe. De E.E.G. suvelregelingen moatte dus diz- ze simmer klear komme, dat is punt ien. Dit wurdt binammen foar Frankryk in swiere bislissing, hwant der sit men hjit mei in situaesje, dy’t bidriuwstechnysk jit nearne op liket. Mear as 1.500.000 Franske boerkes sitte mei in bidriuwke fan minder as seis kij de man, hwerfan in diel ek jit yn stre ken libbet, dêr’t it min buorkjen is, omt it fé op de hichten en lichten fan in berchlanskip weidzje moat. De agra- ryske yndustry en de ekonomyske or ganisaesjes binne folie minder hecht as hjirre, koartom by in earlike konkur- rinsje mei Nederlan hawwe hja momen teel gjin inkelde kans. De boererebüljes dêr wurde dan wol bi- gryplik. De Franske boer is as de dea Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en STREEK HALDE Dat de Fryske greidboer to heap rint nei de ünforwachte swiere slach yn de molk- priis, is alhiel bigryplik. Hy komt yn de tiid fan folie molkbussen dübeld hurd oan en neist it greate finansiële forlies bringt it ek wer de ünwissens yn it boerebistean, dy’t wy nei de oarloch sa 'net mear kend hawwe. Aldere boe ren hawwe dat eartiids folie faker bi- libbe, mar doe wie it in oare wrald, in wrald fan frije konkurrinsje, dêr’t men mei sokke dingen fortroud wie. Nei de oarloch hjitte it, dat de „geleide econom’e” prizen en leanen regelje koe, sadanich, dat yn it algemien mei rede- schijnt nl. bij het merendeel der mens heid een ongunstige gevoelswaarde te bezitten, zonder dat men de eigenlijke betekenis kent. Het woord is recht streeks afgeleid van het Griekse woord krino ,dat betekent scheiden, onder scheiden (en vandaar beoordelen). Wan neer men dit heeft willen doen bij het orgelspel, dat bestond uit Preludium en fuga in F van Handel en drie koraalbe- werkingen van „Allein Gott in der Höh sei Ehr”, welke te vinden zijn op pag. 6 t.m. 9 van de Achtzig Choralvorspiele Deutscher Meister (Peter, Leipzig), dan heeft men wel bijzonder weinig kunnen onderscheiden. Het notenbeeld is duister gebleven, met uitzondering dan van de foar dy earlike konkurrinsje en sil swier yn it gat hingje as de E.E.G. him dêrta twingt. Tomear sil dit net maklik gean omt it mienskiplike E.E.G.füns foar de suveltaslaggen al ta 3.000.000.000 gou- ne oproun is. Dit kin net sa trochgean en dêrom moat men forwachtisje, dat ek yn de E.E.G.suvelregelingen in druk op de hichte fan de molkpriis komme sil. Dat is it iene ütgongspunt en it twad- de is, dat de boer, neist de needsaeklike bilangstetlling en meiwurking via syn organen oan de E.E.G. syn eigen bi- driuw goed yn de gaten halde moat. Bettere gebouwen, bettere en makliker stallen, forantwurde mechanisaesje yn it wurk, goede forkaveling en wetterbihear- sking fan it lan, opfiering net fan de produksje, mar wol fan de produktivi- teit, dat bliuwt it fêste patroan foar de boer, dy’t boer bliuwe wol. Ek syn eigen uren binne djür en dêrom moat der troch de boer seis hiel hwat dien wurde. Heareboer spylje kostet 10.000 ekstra yn ’t jier en dy’t dat barre mei, docht it mar, it is it moaiste libben foar inkelde ütrinners, mar foar de moasten is it in fierst to greate lükse. dat harren de noppen fan ’e klean haldt. Sokken komme gjin stap foar- üt en ek net mei 40 sinten molkjild en lizze aensens it gaust op ’e rêch. Oan de oare kant binne der folie mear, dy’t bitinke moatte, dat hja har net for- wrotte omt hja net fan ophalden witte. De mjitte is ek hjir kostlik. Mar de earste soarch is foar eltse boer syn eigen bidriuw goed en forstannich bibuorkje. En dêr rekket er op it heden jit lang net op ütleard. De heer Durk Breeuwsma op de Horst- weg te Parrega werd zaterdag jl. ko ninklijk onderscheiden omdat hij 40 jaar lang melker was geweest bij vader en zoon v. Gosliga n.l. eerst bij Tj. van Gosliga en nu bij J. van Gosliga. De fam. Breeuwsma wilde er helemaal geen drukte van hebben, maar de heren van Gosliga vonden dat het goed was om hier even bij stil te staan en daardoor kwam het dat zaterdagmorgen om plm. 11 uur burgemeester A. Oosterhoff van Wonseradeel even een kijkje bij de jubilerende heer Breeuwsma ging nemen Hij kreeg bij deze gelegenheid van zijn baas een fraai gouden polshorloge met inscriptie en een mooie Zaanse klok. Daarna speldde de burgemeester hem na een korte toespraak de eremedaille ver bonden aan de orde van Oranje Nassau in brons, op. Op de medaille stond op de ene kant „Je Maintiendrai” en op de andere „God zij met ons”. De oorkonde krijgt hij binnenkort thuis gestuurd. In die 40 jaar is er heel wat gebeurd. Breeuwsma heeft 30 jaar lang 10 koeien gemolken in hetzelfde weiland. De laat ste 10 jaar molk hij met de machine, waar hij eerst wel wat tegenop zag, omdat dit voor hem een hele verandering was op zijn ruim 50 jaar. Maar toen v. Gosliga hem vroeg om eens te proberen met de machine te melken, zei Breeuw sma vlot: Ja, laat Breeuwsie maar eens machine-melken. De bijnaam Breeuwsie is door een paard ontstaan, dat v. Gosliga van Breeuw- Sma’s vader had gekocht. Dat paard wei Itijd Breeuwsie genoemd en toen dat paard later weer verkocht werd, like prizen en ynkommens rekkene wur de koe. Dat blykt net klear to kommen. Oan de iene kant komme der slacht offers fan oare techniken, sa as de mynwurkers, oan de oare kant sneu- velje bidriuwen, dy’t de forgreate en forskerpe konkurrinsje fan de oare E.E.G.lannen net forneare kinne, sa as yn Twinte en Tilburch. Oan dizze tiid ta foelen de boerebidriuwen jit buten dy konkurrinsje-striid, alteast yn Ne derlan. Troch de foarsprong, dy’t de Ne- derlanske lan- en tünboubidriuwen haw we op dy fan de oare partners, hawwe de Nederlanske boeren tweintich jier lang redelik har brea hawn, wylst de meast bitüften under har skoan buorke ha. Dizze tongerslach hat de skrik der yn jage en hwat men tweintich jier dien hat, docht men nou wer, de boeren ap- peleare by de minister en de Twadde Keamer omt men torjueht mient, dat it net oangiet de gefolgen fan in to sterk groeijende produksje, dy’t de EEG organen regelje soene, op de boerepong delkomme to litten. It mei dan wêze, dat Nederlan net allinnich mear baes is, hja bliuwt mei de fiif oaren de for- antwurding dragen foar it net klear kommen fan in E.E.G. suvelregeling. De regearing kin him der dan ek net foar wei wine, hja sil. op hokfoar wize dan ek, hjir ynspringe moatte, as it net gau foroaret. Mar neist dizze aksje nei buten ta, wol- le wy dochs warskögje tsjin in to great bitrouwen yn de ütslach fan dit appèl. It gefaer bistiet ommers, dat de boeren net sjen soene, dat. hwat dc regearing ek dwaen sil, it feit fan de to greate 1 de boerderij van zijn zoon te vinden, waar hij dan allerlei kleine karweitjes opknapt. Verder fietst en biljart hij graag. Onder het fietsen telt hij dan hoe veel koeien elke boer heeft, vandaar dat hij wel eens wat slingerd, aldus van Gosliga jr. De burgemeester feliciteerde v. Gosliga sr. ook, omdat die iemand gevonden had die het 40 jaar bij hem en zijn zoon uithield en hij vroeg BreeuwsmaHawwe jo wolris ütrekkene hoefolle mingels molke jo yn dy fjirtich jier molken ha? Hierop zei Breeuwsma: In hiele soad! Dat de heer Breeuwsma een gezond mens is, blijkt wel uit het feit dat hij in die 40 jaaf slechts twee keer ziek is geweest. Laten we hopen dat hij nog vele jaren als melker bij v. Gosliga in dienst mag zijn. fabrieken uit Oosthem, Warns, Wouds- end, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Wit- marsum en Heeg. Alleen de fabriek in Heeg bleef doordraaien. Hier worden diverse soorten kaas gemaakt, terwijl in Workum alleen Goudse en Edammer worden gefabriceerd. Tengevolge van deze concentratie moest in Workum wel veel veranderen. Van daar dan ook de geweldige uitbreiding van het bedrijf met de allernieuwste machines met automatische bedieningen enz. Toch zijn we met de verbouwing nog niet geheel klaar, aldus de voor zitter. Het oude ketelhuis wordt nu la- baratorium en van de voormalige wo ning van de directeur Beetstra wordt kantoor gemaakt. Voorts is er nog de wens, dat heel spoedig de nieuwe weg er moge komen van de Bolswarderweg naar de Lange Leane, zodat het talrijk verkeer van en naar de fabriek niet meer door de nauwe Begine behoeft. Dit zou inderdaad een grote en belang rijke verbetering zijn. Dat het bestuur en directeuren van „De Goede Verwachting” met een zekere trots gaarne bereid zijn aan belangstel lenden te laten zien hoe de geheel ge moderniseerde fabriek er nu uit ziet, is heel wel verklaarbaar. Verschillende excursies zijn er reeds

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1