Ernstige ongeregeldheden Gabe Skroar Parijs dag Het parlement van tot dag I Kieswet moet op de helling i 1 BOBBY STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Inwoners van Wonseradeel j 107e JAARGANG VRIJDAG 17 MEI 1968 No. 38 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS 9 W ymbritseradeel. Hwat haf Men leit gjin bannen mei lege hannen optreden van de politie, en een ingediend, waarover later in de week België is de opdracht om een re- Piet Ster-mars naar Bonn. spanningen in Oost-Europa zijn tot zou nu is opgenomen in de nieuwe IJkwet. Vervoer. Kiezen iemand zich het nog uit rijn schooljaren terecht in een voorstadje van Parjjs (Sèvres), waar onder ideale omstandigheden een kostbare staaf platina-iridium van precies één meter wordt bewaard. Die staaf is nu, dank zij een besluit van de Tweede Kamer, waardeloos geworden. Voor wat onze parlementariërs betreft, mogen ze hem gerust omsmelten. Vorige week namelijk heeft de Tweede Kamer PAN' AMA-STAÜ. Maandag is het hier tot relletjes gekomen toen duide lijk werd, dat de uitslagen van de zondag gehouden presidentsverkiezingen niet gepubliceerd zouden worden. Een vuurgevecht bij het radio-station moeten zetten om de schade na de laatste ongeregeldheden te herstellen. Duizenden straatstenen waren door betogers losgetrokken om barricaden bevestigd, wat wij al lang hebben vermoed: één meter is „de lengte gelijk aan 1650763732 golflengten in het luchtledige van de straling, overeenkomend met resulteerde in één dode en verscheidene gewonden. Hier w’orden betogers, na het vuurgevecht, door leden van de Nationale Garde teruggedreven. Heel jong en romantisch is dit jurkje uit de Katoenshow 1968. Het materiaal is een lichte en luchtige katoenen stof van Vlisco. Het fond is wit, bedrukt met een „bloemen en vlinders’’ dessin in verschillende pasteltinten. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Zware nederlaag voor Labour. Vanden Boeynants formateur. Iemand die hoge ogen mikt naar de zwaarste betrekking daarbij over ’t talent beschikt van extase-verwekking. is steeds bij de burgers in tel die er niet aan beginnen en denken wij geloven 't wel wij blijven rustig binnen. In de komende week zal een folder over het Rode Kruiswerk door de post bij U worden bezorgd. Wilt U deze folder niet direct in de prullemand deponeren, maar er even aandacht aan schenken en NA LEZING alvast uw bijdrage voor dit be langrijke HULPWERK in het bijgeslo ten giftenzakje doen? Vrijwillige medewerksters zullen in de periode 27 mei9 juni dit zakje bij U komen ophalen. U mag ook zelf het zakje brengen bij de Rode Kruis-mede- w^kistler in uw dorp. Helpt allen en geeft gul! Het bestuur van de afdeling Wonseradeel: A. Oosterhoff, voorzitter. A. A. TerluinPiekema, secretaresse. G. van der Marei, penningm. De jongeman voelt het mijn naam bljjken velen genegen. want die heeft bij de Amerikaan bewondering gekregen. Ze zien mijn broer nog, als een reus op ’t veld van eer gevallen. De meteoor van ’t Witte Huis glanzend voor duizendtallen. Maar zwarten zien in hem hun vriend zo’n figuur kan behagen. want die de minste broeder dient is waard ’t gezag te dragen. Hoe deze strijd wordt beslist ligt nog diep in t verborgen Bobby zal echter onbetwist voor een bijdrage zorgen tot opbouw van ’t verdeelde land door ras discriminatie hij is lang niet bij elke stand in politieke gratie. Abonnementsprijs t 3 50 pei kwartaal (bi) vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A J. OS1NGA N V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telcf. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Een jongeman charmant en kwiek ging voor de wedloop starten met veel show maar ook energiek wilde h(j kiezersharten ontvlammen voor zijn ideaal eens president te worden. Hij dacht ze wensen hier globaal het verhangen der borden. Bolswards Nieuwsblad Nederlandse ambtenaren in het buiten land en hun huisgenoten zullen mis schien in de toekomst mogen mee stem- Hij heeft de drie grote partijen voor stellen gedaan over een regeringspro gramma, maar op het ogenblik van schrijven was het antwoord nog niet binnen. De socialisten hebben al bekend gemaakt, dat zij tegen een regering van de drie partijen gekant blijven, maar zij Deze wet komt in de plaats van de IJk wet uit 1937, die als verouderd wordt beschouwd. In de nieuwe versie komen nog meer officiële aanduidingen voor, die voor huis-, tuin- en keukengebruik niet zijn aan te bevelen. Wie voor de aanduiding van één seconde iets pre cieser wil werken dan het in een redelijk tempo uitspreken van een getal van in de twintig cijfers moet zich aan de volgende wettelijke omschrijving hou den: „één seconde is de tijdsduur van 9192631770 perioden van de straling, overeenkomend met de overgang tussen de twee hyperfijnniveaus van de grond toestand van het atoom cesium 133”. De Tweede Kamer heeft dit goedge keurd, maar uit goede bron hoorden wij, dat geen enkel Kamerlid het heeft ge controleerd. Waar blijft dan de contro lerende functie van het parlement? vraag je je af. Want de regering kan dat nu allemaal wel in de nieuwe wet beweren, maar wie zegt, dat het klopt? Atoomgeleerden zijn tenslotte allemaal in staatsdienst en die passen er wel voor om aanmerkingen te maken. Wat het allemaal nogal griezelig maakt, is, dat Nederland een van de eerste landen ter wereld is, die deze hoogst moderne meet technieken in de wet opneemt. Er was dus nog niet eens een mogelijkheid om bij een andere natie te spieken. Deson danks kreeg de regering van de Kamer veel lof voor dit initiatief. De heer Cornelissen van de kvp felici teerde de regering met dit ontwerp, om dat „Nederland hierin voorop loopt”. Hij stelde tegelijk progressief voor om ook maar in de wet op te nemen, dat één minuut bestaat uit zestig seconden en één uur uit zestig minuten. De regering heeft dit afgewezen. Je kunt je tenslotte niet overal aan binden. Weet iemand nog hoe lang precies een meter is? Natuurlijk is dat bij benadering aan te geven door twee armen in een weids gebaar uit te strekken, hetgeen onder sommige omstandigheden voldoende mag worden geacht. Wie het serieus op de fractie van een millimeter af wil weten kon daartoe misschien herinnert de overgang tussen de toestanden 2pl0 en 5d5 van het atoom krypton 86”. Het ook best iets anders kunnen zijn, maar dit Is die hoogst officiële maat, die het vertrek van de Radikalen uit de kvp niet inhoudt, dat de „achterblijvers” nu een conservatiever beleid gaan voeren. „Daarvan hebben wij in het overleg van de Achttien met de kvp en chu niets gemerkt,” verklaarde hij. Een krant heeft hieraan als commentaar toege voegd, dat de Achttien nA het vertrek van de Radikalen uit de kvp niet meer bijeen zijn geweest. aanleiding voor Moskou om overleg te plegen met deze vertrouwde satellieten over een gevaarlijke, al te liberale ont wikkeling in Tsjechoslowakije Men weet, dat Moskou sinds de val van Novotny voortdurend de wenkbrau wen gefronst heeft. Men vermoedt, dat Dubcek bij zijn bezoek aan Moskou nul opzhet rekwest heeft gekregen toen hij een lening vroeg voor investeringen om zijn nieuwe economische politiek een succes te maken. Heeft Dubcek gedreigd contacten met het Westen te zoeken en heeft Moskou even de spierballen laten zien, al was het maar om de conserva tieve communisten in Tsjechoslowakije die nu naar de achtergrond zijn ge drongen, maar niet zijn weggezuiverd, moed in te spreken? Wij moeten gis sen, want alleen zeker kunnen wij zeg gen, dat het in Oost-Europa niet alles koek en ei is. men bij verkiezingen in Nederland. De Tweede Kamer heeft een wetsontwerp daartoe met een heel kleine meerderheid van 57 tegen 54 stemmen aangenomen. Er waren nogal wat bezwaren tegen dit voorstel. De Grondwet schrijft voor, dat alleen „ingezetenen” mogen meedoen, maar zegt daar niet bij wat „ingezete nen” eigenlijk zijn. Omdat ambassades van Nederland in ’t buitenland na enige moeite te beschou wen zijn als een brokje Nederland zou den de bewoners daarvan ook als „in gezetenen” mogen worden beschouwd, redeneerde minister Beernink (Binnen landse Zaken). De heer Jongeling (Gereformeerd Poli tiek Verbond) had er nog het beste ant woord op: „Als je zo redeneert en de Grondwet op die manier uitlegt, kim je ook zeggen, dat een achttienjarige onder bepaalde omstandigheden als een eenen twintigjarige mag worden gezien”. De heer Franssen (Partij van de Arbeid) zag een ander discriminerend kantje. Volgens de wetswijziging mag de vrouw van een ambassadeur wél stemmen, maar het Nederlandse kindermeisje niet. Dat geeft alleen maar aanleiding voor geruchten over klasse-bevoordeling. Het is trouwens helemaal niet zeker, dat het wetsvoorstel ook wet wordt. De Eerste Kamer moet ook nog een oordeel geven. En daarin zitten zoveel kenners van Grondwet en staatsrecht, die hun ken nis wel willen bewijzen, dat het wel op een afkeuring zal uitdraaien. De regeringspartijen steunen onder-mi- nister Keyzer (Vervoer) in zijn onder- handelingen met Duitsland over de rech ten van Nederlandse vrachtwagenver voerders in Duitsland. Als het toch op een voor de Nederlandse ondernemers treurig slot uitloopt, zal dat niet beteke nen, dat de onderminister naar een an dere betrekking moet uitzien, De kvp, als grootste regeringspartij, Overigens heeft de Engelse regerings partij bij verkiezingen voor de gemeen teraden in een aantal grote steden een verpletterende nederlaag geleden. In het’ gebied van Groot-Londen heeft Labour nu nog maar de meerderheid in 4 van de 32 raden, tegen eerst in 20. Shef field, waar Labour 40 jaren aan de macht was, ging voor haar verloren, evenals Norwich, dat al 35 jaren een socialistische meerderheid had. De mi nister van openbare werken noemde ’t een ramp voor Labour, vooral omdat hieruit blijkt, dat de arbeidersbevolking voor een te groot deel geen belangstel ling schijnt te hebben voor een aanblij ven van de socialistische regering. Het is onvermijdelijk, dat de leider van regering en partij, Harold Wilson, onder zwaar vuur komt te liggen. Cecil King, eigenaar van enkele massabladen, die tot nu toe Wilson steunden, heeft Wil son zijn vertrouwen opgezegd. Boven dien uitte hij, nadat hij zijn ontslag als commissaris van de Bank of England had aangeboden, de beschuldiging, dat Engeland op het ogenblik wordt be dreigd door de grootste financiële crisis in zijn geschiedenis en dat die niet kan worden opgelost door „leugens over onze reserves”. Of Kings beschuldiging juist is, is nog niet duidelijk, maar wel staat vast, dat het pond op de buitenlandse markt hierna zwak was. Spanning in Oost- Europa. In gering te vormen, door de socialist Col lard teruggegeven, nu naar de Brusselse katholiek Vanden Boeynants gegaan. d!e ook de leiding had van het drie maan- I houden toch nog enkele slagen om de den geleden ten val gebrachte kabinet, arm. De een hoogtepunt gestegen toen vorige week geruchten de ronde deden, dat Russische troepen in Polen aan de Pools- Tsjechoslowaakse grens werden samen getrokken. Een commentator voor de Praagse radio liet bovendien dramatische woorden horen, die er op zouden kunnen wijzen, dat Tsjechoslawkije net zo’n lot boven het hoofd hing als Hongarije in 1956. Het lat van de Tsjechoslowaakse revolutie staat op het spel, aldus de radio. Het hangt af van de duldzaam- heid van onze vrienden, van onze wa penbroeders. Niet alles wat wij doen zal hen aangenaam zijn. maar laten wij in 's hemelsnaam de tragische ervarin gen van Joegoslavië of zelfs de gebeur tenissen in Boedapest niet vergeten. Aan deze geruchten was niet alleen een bezoek van de Tsjechoslowaaks leider Dubcek voorafgegaan, maar ook een snel op Dubceks bezoek aan Moskou gevolgd overleg tussen Rusland, Polen, Oost-Duitsland, Hongarije en Bulgarije. Hetgeen hier is besproken, heeft de openbaarheid nog niet bereikt. Was er üs hjoed to sizzan van te maken of als projectiel te dienen. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en kwam zelfs met een motie, waarin in feite alle vertrouwen in de heer Keyzer werd uitgesproken. Deze week, wanneer het debat wordt voortgezet, zouden de socialisten met een motie van wantrouwen komen. Veel kans zal die niet maken, want kvp, arp, chu en wd staan eensgezind achter de staatssecretaris. De vervoerskwestie is een gevolg van het wat nationalistische plan van de Westduitse minister Leber om de Duit se spoorwegen die met stevig verlies werken te bevoordelen. Hij wil een deel van het vrachtwagenvervoer over hevelen naar de Duitse spoorwegen. Voor Nederland betekende dit, dat per dag niet meer dan 1950 vergunningen werden afgegeven voor vrachtwagens richting Duitsland. Het schijnt, dat de Nederlandse inderhandelaars hier iet wat in de boot zijn genomen. Een vluchtige telling leerde de Neder landers, dat per dag nooit meer dan 1950 Nederlandse vrachtwagens in Duitsland rijden. Ze zeiden prompt ja, doordat er zo op het oog geen achter uitgang in zat. Maar nadat het verdrag eenmaal was ondertekend, bleek uit de kleine lettertjes, dat de Duitsers de vergunningen aan de wagens hadden ge koppeld. Het was daardoor niet mogelijk dat een chauffeur van de ene wagen zijn vergunning aan de ander doorgaf. In de praktijk betekent dit, dat per dag niet meer dan zo’n twaalf- tot dertien honderd Nederlandse vrachtwagens in Duitsland kunnen rijden. De PvdA ver wijt nu onderminister Keyzer, dat hij dit Duitse foefje niet heeft doorzién, De Anti-Revolutionaire voorman, mr. B. Biesheuvel voelt vooralsnog niets voor aansluiting van de arp bij een linkse con centratie. Tijdens een rede in Eindhoven vertelde hij, dat de arp in zo’n concen tratie niet thuishoort wanneer men daar niet kiest voor een christelijke grond slag. Bovendien voelt hij al helemaal niets voor samenwerking met de psp waarin volgens hem te veel extremisti sche figuren zijn ondergebracht. „Hoe kan een man als Bogaers in vre desnaam samenwerken met een man als Boetes?” vroeg de heer Biesheuvel. De arp-leider zei, dat naar zjjn mening Vooral de ministers van binnenlandse zaken en onderwijs staan bloot aan heftige aanvallen, omd^ zij de ernst van de onrust onder de*studenten niet op de juiste waarde hebben geschat en omdat zij het gesprek met de studenten over hun grieven minder belangrijk von den dan de handhaving van een niet bijzonder bedreigde orde. Het was wel tekenend, dat zondag premies Pompidou, bij zijn terugkeer uit Perzië bevel gaf alle arrestanten vrij te laten en snel met het overleg te beginnen. Wat de studenten precies willen, is niet helemaal duidelijk. Zij willen vooral een grotere zeggenschap van de studenten in het universitaire leven en daarmee gaat ongetwijfeld gepaard de wens, dat het onderwijs gemoderniseerd wordt, zo dat ook de studenten in de niet-techni- sche vakken (want hier gaat het voor nar, Jk om) een beter gerichte oplei ding krijgen. Daarnaast komt, dat velen van hen politiek links georiënteerd zijn. Voor-hen valt het protest tegen de uni- versiteit samen met een protest tegen de maatschappij zoals die nu is. Vooral studenten waren het ook, die behoorden tot de organisatoren van de z.g. ster-mars naar Bonn. Uit alle delen van Duitsland zijn betogers naar de Westduitse hoofdstad gestroomd om verzet aan te tekenen tegen het voor stel om enkele wijzigingen in de grond wet aan te brengen, die het mogelijk moeten maken onder vrij nauwkeurig omschreven omstandigheden de noodtoe stand af te kondigen, waardoor het parlement buiten werking wordt ge steld. De betogers vrezen, dat dit in een land als Duitsland zal leiden tot machtsmisbruik door de regering. De herinnering aan de machtigingswet ten, waarmee het parlement zich in maart 1933 heeft uitgeschakeld, ligt aan de betogers tegen de wetswijzigingen ten grondslag. Vooral is men bang, dat een regering via de noodtoestand afbreuk aan het stakingsrecht zou kunnen doen. Dit rumoer om de noodtoestand ken merkt overigens meer de vrees voor de nog al te jonge Duitse democratie dan een boosaardige opzet van de regering om zich buitenparlementaire machtsmid delen te verschaffen. Men mag niet vergeten, dat alle demo cratieën nood- of uitzonderingstoestan den kennen, dat in Amerika bijv, de pre sident in bepaalde gevallen industrieën onder staatsbeheer kan stellen en dat in Engeland enkele jaren geleden de regering volmacht van het Lagerhuis had gekregen om militairen te gebrui ken bij een voortduren van de havensta king Honderden gewonden zijn gevallen toen in de nacht van vrijdag op zaterdag de politie in Parijs met zeer sterke arm een verrassende aanval opende op de barricades, die studenten bij de aloude Sorbonne hadden opgericht nadat een grootscheepse betoging van 30.000 studenten, hoogleraren en personeel van de universiteit was afgelopen. Twee grote vakcentrales, de communistische dellijk een staking van 24 uren af ont te protesteren tegen het meedogenloze de oppositie in de Nationale Vergadering heeft motie van wantrouwen in de regering gedebatteerd zou worden. en de katholieke, kondigden onmid- 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1