Friezen ontmoetten el kaar op Helgoland Bols-weg bij* Bolsward Gabe Shroar CM Fan de Mart in vloer Illllillllllillllllllllllllllllllllllillllllllllllll eiland. Het beste ontwerp werd uitge zócht. De Bondsregering investeerde 164 miljoen mark in het nieuwe op- bouwplan. Twee jaar had men nodig het eiland van bommen en mijnen te ont doen. Intussen moest elke baksteen, elke druppel drinkwater, elk stuk gereed schap worden aangevoerd. Het eerste Helgolandse gezin keerde terug in 1954, nog geen 15 jaar geleden. Tien jaar zou de opbouw duren. Wouda’s meelfabriek n.v. viert 150 jarig bestaan Hwat hat STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Ma liSH - l71 BOB 107e JAARGANG DINSDAG 21 MEI 1968 No. 39 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS W ymbritseradeel. g«- Tj. de J. a I 2« Advertentieprijs: 16 cent per mtn Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Uitgave: A OSINGA N V., Bolsward Administratie- en Redactic-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De Helgolanders houden van hun eiland. Misschien zit hun liefde tot hun geboor tegrond wel wat dieper dan bij ons en dat heeft natuurlijk zijn reden. Hoe vol overtuiging zong het Helgolander man nenkoor op de Friese avond het Green es deat lün Rooad es de kant Wit es deat sün Deat es deat woapen fan ’t Hillige lan. Helgol nd moet inderdaad wel iets heb ben gehad van een „heilig land”, anders Abonnementsprijs I 3-50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bittere drankjes '.tinne swiet wurkje Bolswards Nieuwsblad (Foto L. Spijksma) yn üs lan twongen om oant 1976 in bi- paeld kwantum stienkoal óf to nimmen, alhoewol dizze bidriuwen folie goedkea- per en Ijeaver oalje of gas ha wolle. En sa moat üs PEB dit jier goed 37 miljoen kilo stienkoal ófnimme, hwert hja winlik gjin plak foar hawwe. It blykt dan jit goedkeaper to wezen om dy stienkoal mar oan trêdden troch to forkeapjen foar mindere priis en seis oalje of gas to nimmen. En dy steatsminen brüke foar har chemyske bidriuwen it gas üt it Noarden hjirre en litte de stienkoal bliu- we. Mar wy seis binne ek gjin stür better, hwant doe’t bliken die, dat hünderten buorkerjjen sünder elektrisiteit bliuwe moasten fanwege de hege oanslütkosten, is it PEB-bidriuw troch de Fryske Stea- ten twongen om mei help fan de gemeen ten 8 miljoen to bisteegjen oan de fin- rendabele bidriuwen en elk wie der foar. Op dit stuit bigjint foar de buorkerijen in oare kwestje to spyljen, dy’t yn dy- selde sfear leit. Sa’t men wit, kin elke boert neist it ijocht ek stream krije foar krêft, mar net fierder as foar motoren oant fiif P.K. Dêr is it „net” op birek- kene. Dit wie ek genóch foar de melk- masines en lichte motoren, mar de léste tiid komme troch de oanwinnende me- chanisaesje masines foar it Ijocht, dy’t mear P.K.’s freegje. Net allinnich de hea- kanonnen, mar ek nije types fentllatoren hawwe in heger formogen nedich. En der sitte wy wer yn deselde kwestje. Hwant sil in buorkerij 10 P.K. brüke kinne, dan moat it „net safolle forswierre wurde, dat it trochmekoar 3 oant 5.000 goune de Voor ons op de schrijftafel ligt een stukje rode rots, geraapt op de noordpunt van Helgoland, het Friese eiland in de Noordzee, bijna 100 km uit de Duits- Denemarkse kust. We raapten het op de noordpunt, vlak tegenover „Lange Anna” een rots, ongeveer ter grote van de Martinitoren ,die als eenzame en onbereikbare wachter voor het eiland staat. Bijna 500 Friezen waren in het afgelopen weekend op dit in meer dan een opzicht merkwaardige eiland. Uit „ons” Friesland een kleine honderd, nog eens honderd uit Oost-Friesland, voorts grote groepen uit Noord-Friesland, van de eilanden Sylt, Fohr, Amram (van voor de kust van Sleeswijk-Holstein. Er waren er uit Makkum, Witmarsum, Wons, Bolsward en Hidaard om maar in de eigen omgeving te blijven, maar ook uit Aurich, Keitum, Husum. pleats kostet. It liket ienfaldich om to sizzen: nou, hwa’t it dan hawwe wol, sil dat op tafel lizze moatte. Like ienfaldich is it om to sizzen: It PEB moat soargje, dat it „net” swier genóch is om moderne masines to brüken. Mar sa lost men it net op. Dit soarte fan masines meitsje yn in jier mar in lyts tal uren, sadat de streamkosten lang net de oanlizkosten goed meitsje kinne. Dat liket nearne net op. Der is in ruil- forkaveling op priemmen set, hwer’t men fan doel is dy hegere kosten yn it hiele plan op to nimmen, mar dat is jit in ütsündering. It is ütsletten, dat it PEB seis dy kosten drage kin en sa sit it aerdich foar it krüs. Der is ek in oare oplossing mooglik foar party boeren, dat is de oanskaf fan in swiere Dieseltractor. Mar dat liicht der ek net om, dy rint ek yn de papieren. It PEB hat oan de organisaesjes de sug- gesty dien om it allegearre meimekoar to finansieren, mar der seach men ek gjin ijocht yn, omt lang net eltse boer hjir bilang by hat. It is ek fan great bilang, dat de streampriis fan 7 sinten de KWH net omheech giet mei it each op it oan- lüken fan yndustry en it oantreklik meitsjen fan it Noarden. En sa sil it wol foar it krüs sitten bliuwe de earste jier- ren. Oant de fierdere mechanisaesje sa algemien wurden is op de buorkerijen, dat it net mear to kearen is en opnij de oerheit deryn bihelle wurdt om it slucht to meitsjen. En dan binne wy der alle gearre wer foar. Seis de „frije boer”. dy kant üt wolle, mar dat it de minsken seis binne, dy’t hyltyd mear fan de oer heit forwachtsje en freegje. Wy triuwe meimekoar de oerheit al fierder op in gebiet, dat winlik harres net is en wy dogge dat sa gau wy yn de lytse loege komme to sitten of foar swierrichheden komme to stean. Yn üs gebiet is tomin wurkgelegenheit foar in oanwinnende bivolking, dus wy fergje wy de oerheit op premy’s, goedk. komt üt himsels net al to gau en nou fergje wy de oerheit o remy’s, goedkeape bouterreinen en algemiene forsjenningen sa as swimskoallen, sportfjilden, kultu- rele sintra, sporthallen, doarps- en buert- huzen, rekréaesjeterreinen e. s. f. oars komt dy yndustry net of to min. De greate oalje-reus, de Shell wol al yn üs lün bouwe as de oerheit in kanael grave wol fan in pearhündert miljoen goune foar dat bidriuw. Sa triuwe en twinge wy de oerheit al fierder de wei op, dy’t de measten prinsipieel forsmite en sa bou we wy mei oan in oerheitsmacht, dy’t de frijens fan de minsken al fierder oan bannen leit. Lyts 25 jier nei de oarloch sitte wy jit mei de oerheitsmacht op it gebiet fan de leanen en de prizen en gjin minske kin sizze, byhwannear wy der in kear ófkomme sille. In sterk staeltsje ran de gefolgen fan dat oerheitsyngripen sjogge wy by de steats minen. Sa’t men wit rint it mei dy minen hurd efterüt en wurdt de iene nei de oa re sluten. Mar sil dat net in ramp wurde foar Süd-Limboarch, dan moat dit dochs mei fordracht gean en dêrom hat de oer- troch politike ynfloeden, dy’t prinsipieel heit bygelyks de elektrisiteitsbidriuwen zou men het voor onmogelijk moeten houden wat hier in enkele jaren is ge presenteerd. Helgoland is een miniatuureiland, dat men in ruim een uur rond kan lopen. Het is nauwelijks twee kilometer lang. Beneden zijn wat straatjes met winkels en hotels. Dan ineens rijst er een 58 m. hoge rotswand, waarboven in het Ober land men opnieuw straten met winkels en hotels vindt. Helgoland is een schoon eiland. Schoon in dubbele zin. Er is geen paard, geen koe, geen geit, geen konijn, üs hjoed to sizzen Rijksweg 43 ter hoogte van de Rehobothschool bij Bolsward veranderde vrijdagmiddag omstreeks twee uur van asfalt in alkohol. Een vrachtwagen t fa. C. J. Duin te Beverwijk, bestuurd door de heer C. G. W. Rietkerk, raakte in een slip, schoot door de middenberm en kwam gekanteld op de andere banen .richting Sneek. Drie uur lang kon daarom slechts één rijbaan worden benut. De gemeente zorgde ervoor dat de kapotte flessen enz. werden opgeruimd. Omdat enkele ambtenaren van de douane uit Leeuwarden de nog aanwezige voorraad moest opnemen en deze nogal enige tijd op zich Heten wachten, kon eerst om plm. vier uur de boel opnieuw worden geladen. Door een tekort aan dozen werd een grook aantal flessen verpakt in enkele balen stro. Om vijf uur was alles weer normaal. geen schaap. Verkeersborden zijn er niet De krachtcentrale beschikt over een dienstautootje, maar verder gaat alles te voet. We zagen slechts eenmaal een fiets op het eiland. De kleuren van het wapen mogen dan groen, rood en wit zijn, de hoofdkleur van het eiland is het rood van de kale rots. Groen is er zeldzaam, wat onkruid en paardebloemen. Nauwelijks is er gras Ondanks dat zagen we op de vrije zater dagmiddag enige mannen met bewonde- renswaardige moed werken aan een volkstuintje. De teelaarde moet wo.„. aangevoerd. Een flinke stortbui en het hele tuintje spoelt weg. Hier zou het letterlijk ploegen op rotsen zijn, maar niemand die dit in zijn hoofd haalt. In onze eeuw hebben tweemaal de „Hal- luner Moats (Helgolandse zeelieden) de rampzalige gevolgen van een oorlog moeten ondergaan. Reeds Keizer Wil helm II evacueerde het eiland en maak te er een vesting van. In de dertiger ja ren breidde Hitler het onderaardse net werk van bunkers sterk uit en maakte hij van het tot toen weer vredige eiland een vlootbasis. Op 18 april 1945 bom bardeerden op grond hiervan een Engel se luchtvloot van 1000 vliegtuigen het eiland. -Alle eilandbewoners zaten bang en bevend in de bunkers. Zij hoorden hoe grote rotsblokken in zee stortten en hun geliefde eiland tot een puinhoop werd. Er stond geen enkel gebouw meer overeind. Ook de vuurtoren was gesneu veld. Het kerkhof was door de bommen omgewoeld. Brokken van zerken die her en derwaarts over het eiland verspreid werden teruggevonden zijn nu als het enige dat nog aan vroeger herinnert, ingemetseld in de ringmuur rond de kerk. Voor de 20 doden was geen plaats. De lijken werden in zee geworpen. Tien jaar lang zou het eiland in duister nis blijven gehuld. Het eiland werd ont volkt, de Helgolanders verspreid over het voor hen zo vreemde vasteland. Toch zochten zij elkaar steeds weer op en spraken elkaar moed in. Zij zongen het lied van „Geen es deat lün” en leerden hun kinderen het Helgolander dialekt. Toen eindelijk de vrede daagde, ver klaarden de Britten, dat niemand mocht terugkeren. Om alle versterkingen gron dig te vernielen, werden alle onderaard se gangen en bunkers volgestopt met 6700 ton ontplofbare stoffen. Het werd een van de grootste niet nucleaire explo sies in de geschiedenis van de mensheid. Op ruim 700 km., zelfs tot in Parijs, werd de ontploffing gehoord. De verbol gen en troosteloze Helgolanders aan de vaste wal zagen hoe een vuile zwarte wolk oprees. Honderdduizenden tonnen rode rots werden losgescheurd. De zui delijke punt van het Huterland gleed in zee. Nog stond de romp van het schier onverwoestbare eiland en nog was dit het einde niet. Helgoland werd oefenterrein voor de Royal Air Force. De Helgolanders hiel den desondanks kontakt met elkaar, ga ven een eigen blaadje uit en stuurden verzoekschriften naar het Britse Lager- de bezettingsautoriteiten, naar de Ver. Naties en naar de Paus. Niets hielp In 1950 werd de daad bij het woord ge voegd. Twee studenten René Leudes- dorff (nu predikant) en Georg von Hatz- feld (nu uitgever) landden vijf dagen voor Kerstmis klandestien op Helgoland. Er was geen plek zonder krater. Overal lagen onontplofte bommen. Tijdens een barre sneeuwtocht plantten Zij de groen witte vlag van de Europese beweging op het eiland met hiernaast de vlaggen van West-Duitsland en Helgoland. De Britten stoorden zich niet erg aan deze „bezetting” en kondigden aan dat op 22 december de bombardementen zou den worden hervat, wat ook gebeurde. DEN HAAG. De direktieraad van de PTT heeft de bouw van een PTT- tentoonstellingsark goedgekeurd, welke gebruikt zal worden ten behoeve van de voorlichting zowel van de schooljeugd als het grote pxbliek. Men hoopt dat de ark in de eerste helft van 1968 zijn tournee door Nederland zal kunnen aan vangen. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, W onseradeel, Workum en OERHEITSSOARCH EN BIDRIUWSLIBBEN It hat lang in grounslach west foar de taekfordieling tusken oerheit en bi- driuwslibben. dat de earste soarge foar de algemiene bitingsten ynsake forkear: wegen, spoar, post, kanalen - ünderwiis en kultuer - lünsfordigening - algemiene folkssounens - rjucht en oarder en sa mear en dat de partikuliere ündernim- mingen fierder seis foar har eigen din gen opkamen. Yn it moderne libben sjog ge wy, dat de taek fan de oerheit aloan greater en bilangriker wurdt. It opmer- kelike fan dit feit- is, dat dit net komt De avond daalt over Helgoland. Links van het rotsachtige eiland de „lange Anna", de alleenstaande rots (plm. 50 meter hoog). De uitbouw gaat nog steeds door. Het was wel wennen voor de eilandbewoners Verdwenen waren de typisch Friese huisjes. Het was alles moderne nieuw bouw, berekend op de ontvangst van ’n stroom toeristen. Er kwam een nieuwe vuurtoren met een lichtstraal van 26 miljoen kaars, die zijn licht meer dan 40 mijl de zee inzendt. Er kwam een gloed nieuwe jeugdherberg, een zwembad, een groots opgezet zee-aquarium, een Kur- haus, een kerk en gemeentehuis. Zaterdag en zondag was het de Friezen dag. Dat de pompeblêdden uitwaaiden op de strakke wind déééd je iets. Ook dat je in de winkels soms ineens met je eigen Fries terecht kon en er Helgolan ders bleken te zijn, die „ons” Fries had den geleerd. Honderden stroomden zaterdagmiddag samen bij het volksdansen. Op de pro menade. Vele honderden gasten bevolk ten zaterdagavond de riante Nordsee- hallen waar een Friese avond werd ge boden en noord-, oost- en westerlauwers Fries elkaar afwisselden. Misschien het meest indrukwekkend was de Friese kerkdienst, gedeeltelijk ook in „ons” Fries (verzorgd door ds. J. Rienstra te Ruurlo, gebor en te Oosterend). De dienst werd besloten met Nou tankje God de Hear, Mei müle en hert en hannen, Dy’t greate dingen die Oan üs en alle lannen. Door de aanwezige noord Friezen zongen als: Nü tunk aal üsen God Ma hart an müs ë.n hönje For aal dAt wat Hi deet Jinj üs an aal lönje. En door de Oost Friezen als: Nu dankt mit ’n anner Gott mit Harten, Mund un Hannen, de grote Dingen deit, hier un in alle Lannen De uns van Ollers her, de uns van Kind up an hett overut völ Goods hento vandage daan. Het was een goede ontmoeting daar op Helgoland en nog lang zal de herinne ring blijven aan deze „familiedag” van alle Friezen. De studenten vluchten naar de vaste wal, maar kwamen vier dagen later te rug met voedsel en warme dekens. De kranten schreven sensatie-artikels. Op oudejaarsavond volgde een groep studenten uit Duitsland, Groot Brittan- nië, Italië en de Ver. Staten, op hun beurt gevolgd door een scheepslading verslaggevers, cameramannen en t.v.- ploegen. De 50 „dwazen” ontstaken een vreugdevuur in de open lucht om nieuw jaar te vieren. Het had effekt. Journa listen bogen de wereldopinie in de rich ting van de wens tot een vreedzame bestemming. Zelfs de kranten in India prezen de studenten als „ware discipe len van Gandhi”. In het Britse Lager huis werden vragen gesteld. Op 3 januari werd de „bevrijders” de toegang tot het eiland ontzegt. Ze gin gen weg, maar stelden als eis, dat het eiland niet meer zou worden gebom bardeerd. In Cuxhaven werden zij als helden ingehaald. Op 1 maart gaven de Britten het eiland eindelijk terug. Het was niet meer dan een puinhoop. Een geldinzameling in Duitsland bracht in korte tijd een mil joen mark bijeen. Er wérd een prijs vraag uitgeschreven voor de wederop bouw. Spoedig zwierven 128 m. schets boeken gewapende architekten over het Honderdvijftig jaar geleden begon een jong, ondernemend inwoner van Sneek een grutterijtje aan het Grootzand. Die jonge zakenman (24 jaar) stak al zijn geld in zijn zaak. Langzaam maar zeer zeker begon de zaak „te lopen” en van daag kan iedereen constateren, dat die zaak nog steeds volop in bedrijf is. Want Wouda’s Meelfabriek is bijna niet meer weg te denken uit het Sneker stadsbeeld. Ter gelegenheid van anderhalve eeuw Wouda’s Meel heeft het bedrijf een fraai boekwerk laten maken, waarin de gehele ontwikkeling wordt beschreven. En nog is het eind van de expansie van de fa briek niet in zicht. Op verschillende plaatsen in het bedrijf wordt naarstig aan uitbreiding gewerkt, terwijl ook hier de automatisering steeds verder wordt door gevoerd. Tekenen genoeg om te kunnen vaststellen, dat Wouda’s Meelfabriek NV nog even vitaal is als 150 jaar geleden. Grondlegger van het bedrijf was Hans Claes Wouda. Hij opende op 2 mei van het jaar 1818 zijn grutterij aan het Groot zand, in het pand waarin thans Hofstede woont. Voorin (aan het Grootzand) had hij de winkel en daarachter tot aan het Achterom (thans Singel) de „fabriek”. Van verharde wegen rond Sneek was in die dagen nog geen sprake en het verkeer maakte derhalve op grote schaal gebruik van de waterwegen. In 1850 werd een neef van H. C. Wouda, Nicolaas Jurjan, een zoon van broer Yke, in de zaak opgenomen. Hans Claesz. werd vier jaar later burgemeester van Sneek. Hij bleef aan de zaak verbonden en de eenmanszaak werd een firma, offi cieel geheten Firma N. J. Wouda, Stoom- meelfabriek, Grutterij en Handel. Na de laatste wereldoorlog volgde een periode van belangrijke uitbreidingen. Viermaal, in 1954, 1958, I960 en 1967 werd de expeditie-afdeling uitgebouwd, in 1957 de grondstoffensilo, in diezelfde periode werd ’n pneumatische los-instal- latie aangebracht. Ook de produktie-afdelingen werden ge moderniseerd en gemechaniseerd. Met re gelmaat liep de afzet van de grutterij- produkten terug en vier jaar geleden, werd met deze afdeling gestopt. Thans vervaardigt Wouda’s Meelfabriek alleen voederprodukten. Als gevolg van vele in tegratie verschijnselen ging de NV in ’66 samen met de Verenigde Mengvoederfa brieken Koudijs NV, Wouda behield ech ter zijn eigen identiteit. Voor de toekomst staan nog tal van ver dergaande automatiseringswerken op het programma, evenals verdere uitbreiding van de bedrijfsruimte. Zo zal waarschijn lijk nog dit jaar een nieuwe grondstof fensilo gereed komen. Dit gebouw zal 29 meter hoog worden en daarmee nog en kele meters hoger zijn dan het sinds het begin hoogste punt. De huidige direkteur, ir. U. Kuipers, is tevens van mening, dat over ongeveer vijf jaar het gehele produktieproces geauto matiseerd zal kunnen zijn. Ter gelegenheid van het jubileum zal woensdagmiddag a.s„ om half drie in de foyer van Amicitia een recep tie zijn voor genodigden en ’s avonds voor het personeel een optreden van het selskip Rients Gratama. Tevens zullen alle personeelsleden en re laties een blijvend aandenken aan dit ju bileum ontvangen. Daarna gaat N. J. Wouda’s Meelfabriek N.V. vol goede moed aan de volgende 150 jaar beginnen. 7 w N A

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1